Jonge drugskoerier weet van de prins geen kwaad Asbest ontdekt in Rijnstraat k Braks verlengt vergoeding voor dioxine-boeren Nieuw zwembad in 1993 klaar VLAARDiNGS OAGBLAB SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Autosloper l ontruimt boerderij Polderweg Booy Clean saneert hermetisch afgesloten terrein Havenbrug wordt opgeknapt Groenoord 2 kost 11 miljoen gulden Nieuwe buren blijken dieven Vlaardingen raakt cultuurgoed kwijt Spaland: toch kans op eigen scholen DINSDAG 26 JUNI 1990 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 40Q8,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Si-S? ruimt zijn Sloper Sjaak Montfoort zakenman George Toth. Schiedam Bewoners van de Polderweg vinden dat de ge meente snel de bezem moet ha- len door het erf van boer Poot. Ondanks het vertrek van sloper Sjaak Montfoort, die de voorma lige boerderij van de familie Poot twee jaar geleden kraakte, staat het erf nog steeds vol met I autowrakken. In een juridische procedure werd de illegale autosloper dit i voorjaar gedwongen zijn Ke- thelse werkplek te verlaten. In de Nieuwe Waterwegstraat vond de gemeente een alterna tief terrein voor de autosloperij van Montfoort, die zich aanvan kelijk fel tegen zijn onvrijwillige verhuizing verzette. Reeds in januari stelde de ge meente de grond voor het nieu we erf beschikbaar, maar een halfjaar later zijn de Kethelaars nog immer niet van de troep op de eens zo idyllische Polderweg verlost Kort geding Eerst heette het, dat de gemeente in afwachting van de juridische procedure nog niet tot maatrege len op het erf kon overgaan. Ook nadat de gemeente in mei in een kort geding toestemming voor de ontruiming kreeg, gebeurde er op het oog mets op het voor malige boerenerf. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft de vertraging te maken met de gezondheids toestand van de sloper. „Na de uitspraak van de rechter hebben we met Montfoort een datum van ontruiming afgesproken, maar de sloper is deze niet hele maal na kunnen komen". Ook deze finale datum werd door de gemeente reeds ruim ge steld om juridische problemen te voorkomen. Nadat de sloper het hoger beroep tegen de ontrui ming had verloren, gunde de dienst Gemeentewerken de slo per drie maanden om het erf te ontruimen. „Het executeren van het vonnis kost tijd", legt een gemeente woordvoerder uit. „Verder had Montfoort drie maanden de tijd om in cassatie te gaan. Hadden we het erf in de tussentijd ont ruimd, dan had de sloper de werkzaamheden in een kort ge ding stil kunnen leggen". Om de zaak met op de spits te drijven, zag de gemeente van deze maatregelen af. „Zeker toen we de sloper een nieuw ter rein in het vooruitzicht konden stellen had het geen zin meer de zaak te forceren. We hebben daarbij ook aan het belang van de bewoners van de Polderweg gedacht. Die zijn tenslotte niet gebaat bij een gedwongen ont ruiming". Belofte De problemen op de Polderweg behoren volgens de gemeente snel tot het verleden. „De sloper heeft beloofd, dat hij de wrak ken voor het eind van deze week verwijdert". De boerderij, die na het vertrek van boer Poot tot een bouwval is verworden, wordt na het vertrek opgeknapt door de Schiedamse zakenman George Toth. Na een uitgebreide restauratie wil Toth, die onlangs opzien baarde met de verkoop van de Bols-silo aan de gemeente, de boerderij met zijn familie be trekken. Geheel in oude luister zal het erf echter niet meer wor den hersteld, weten de bewoners bijvoorbaat. Het achterste deel van het erf gaat de gemeente benutten voor de aanleg van een weg, die de nieuwbouwwijk Spaland met de 's Gravelandsepolder en Rotter dam gaat verbinden. Verder moet de buurt het in de toekomst stellen zonder de karakteristie ke perenboom, die sinds men senheugenis op het erf stond te pronken. De gemeente wast haar handen in onschuld, maar de boom was onlangs wél plots van het erf verdwenen. n autowrakken op korte termijn op, heeft hij de gemeente beloofd De his torische boerderij is gekocht door Rotterdam Officier van justitie mr.J. Mooijen wilde de 18-jarige Schiedammer, die gisteren terecht stond voor hulp bij drugstranspor ten naar Spanje, eerst als een volwassen misdadiger laten beoordelen. Na het verhoor van de jongen door rechtbankpresident mr.M.F.L.M. van der Grinten echter was zij bekeerd en vroeg om toepassing van het kinder recht. „De manier waarop deze jongen hier ontkent is zo in en in dom. Hij is nog niet bij benade ring volwassen". De Schiedammer werd er van beschuldigd, dat hij in 1989 drie keer betrokken was bij drugs transporten naar Spanje. De hoofdverdachte in die zaak werd onlangs tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld. Dejongen, die bij een drugsdealer inwoonde sinds hij het huis uit was gegaan, stond bovendien terecht voor het rondbrengen van kleine hoeveelheden cocaïne. „Buiten gewoon zware feiten", vond de officier. De jeugdige verdachte wist van de prins geen kwaad. Hij was vo rig jaar zomer zomaar op straat aangesproken door twee man nen. Die vroegen hem of hij mee wilde naar Spanje, om geld op te halen wat een van de twee zou hebben verdiend met de ver koop van appartementen. Kos ten waren er niet aan verbon den. De mannen kochten 2elfs een paspoort voor hem. „Ik was nog nooit echt op vakantie in het buitenland geweest, dus dat leek me wel leuk". Dat hij samen met een van de mannen de pakjes heroine in het dashboard nad verstopt, zoals de onlangs veroordeelde koerier had gezegd, ontkende hij. „Ik %vist helemaal niks van die pak jes af". Hij beweerde zonder een spoortje argwaan drie van die reisjes naar Spanje te hebben meegemaakt. Toen de officier zei dat zij daaraan twijfelde werd hij zelfs agressief. „Hij zei dat ie appartementen verkocht in Spanje en dan neem ik aan dat ie appartementen verkoopt tn Spanje". Zowel de rechtbank als de offi cier van justitie hadden zo hun twijfels bij de verklaringen van de jongen, die al eerder op een leugen was betrapt, „Toen je ver hoord werd door de politie wist je helemaal niet dat je naar Spanje was geweest". Bij het afluisteren van de tele foon van de drugsdealer waarde jongen inwoonde, was de politie er achter gekomen dat de ver dachte cocaïne in Schiedam had rondgebracht. Maar ook dat ont kende hij voor de rechtbank. „Zou de politie dat dan verzon nen hebben", vroeg mr. Mooijen „Nou, ik wil niemand beschuldi gen", zei de jongen. Bij de politie had de Schiedam mer verteld dat hij geen cocaïne, maar stuff had bezorgd bij ge bruikers. Ook dat ontkende nij gisteren. „Dat moet de politie verkeerd verstaan hebben. Of misschien heb ik me verspro ken, want ik was nogal in de war". Betrokkenen die hadden verteld dat hij wel degelijk op de hoogte was van de drugstrans porten naar Spanje zaten vol gens de jongen „een beetje uit hun nek te lullen". Officier mr. Mooijen hechtte geen enkele waarde aan de woorden van de jongen. Zij ging er van uit, dat hij in elk geval bij twee drugstransporten bewust betrokken was geweest Het leek haast of zij de jongen wilde pro voceren toen zij zei: „Du is een stuk ongelukkig dom varken". Maar de Schiedammer op het be klaagdenbankje gaf geen krimp. De officier eiste zes maanden tuchtschool, de maximumstraf in het kinderrecht. „Maar dat is wel voor het laatst. De volgende keer komt hij er niet zo genadig vanaf", waarschuwde zy. De rechtbank doet maandag 9 juli uitspraak. Maassluis De vergoedings regeling voor de boeren in de door dioxine verontreinigde Lickebaertpolder blijft in elk geval tot het eind van dit jaar van kracht. Dat heeft het ka binet besloten. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. Aan het eind van deze week worden de stukken toegestuurd aan de Tweede Kamer. De boe ren in het getroffen gebied krij gen donderdag tekst en uitleg over het 'plan van aanpak* dat het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij samen met de ministeries van WVC en VROM opstelt. Bij de vertegenwoordigers van de begeleidingscommissies van boeren in de Lickebaertpolder was gisteren nog niets bekend over de beslissing van de rege ring. Het feit dat de tegemoetko- mïngsregelïng nog een half jaar doorloopt, wordt op zich als posi tief beschouwd. Volgens deze regeling krijgen de boeren van het rijk een vergoe ding voor hun produkten, die ze niet mogen verkopen. Hun melk wordt apart opgehaald en ver werkt tot poeder nadat de be standdelen die dioxine bevatten eruit zijn gehaald. Ook vlees, kaas en andere produkten mo gen ze niet verkopen. De maat regel geldt sinds juli van het vo rig jaar toen het rijksinstituut voor volksgezondheid en milieu- hygiene het bewijs had verza meld dat de melk van koeien in dit gebied door dioxine is ver vuild. Volgens Piet Sonneveld, voor zitter van de begeleidingscom missie, is het feit dat de vergoe dingsregeling doorloopt 'op zich goed nieuws'. Over het plan van aanpak is hij op voorhand heel wat somberder. „De manier waarop de zaak gaat, is natuur lijk heel onverkwikkelijk. We hebben al maanden niets ge hoord. Iedereen blijft maar in onzekerheid. Of we deze week veel wijzer worden, betwijfel ik. Ik vrees dat het er op papier alle maal mooi uit zal zien, maar dat er in de praktijk toch nog veel onderzoekscijfers zullen ontbre ken". Het feit dat de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) nog voor de zo mer wil proberen te starten met de bouw van de rookgasreinigers die de uitstoot van dioxine dras tisch moeten verminderen, biedt zeker op korte termijn geen soe laas voor de getroffen, boeren. Sonneveld: „Die zijn eind 1993 pas in gebruik. Dat is nog een eind weg. En dan moet het ge bied nog worden gesaneerd. Maar ja, wij hebben altijd gezegd dat het een kwestie van jaren is". Veel automobilisten hou den hun hart wast als zij de Korte Havenbrug 'nemen'. De planken kraken soms angstaanjagend onder het gewicht van hun voertuig. Alsof ze het elk moment kun nen begeven en het ritje zal eindigen op de modderige bodem van de haven. Binnenkort hebben autobe stuurders niets meer te vre zen. De gemeente Schiedam gaat de ophaalbrug opknap pen. Het houten dek wordt volledig vernieuwd en boven- en onderbouw worden geres taureerd. Voor dat karwei is vier ton beschikbaar. Overigens is hel besluit niet genomen uit zorg voor de ge moedsrust van de wegge bruiker. De gemeente denkt vooral aan de oude zeilsche pen die sinds enige tijd In de Schiedamse binnenhavens liggen afgemeerd. Bij die toe genomen activiteit te water hoort een goed functioneren de brug. Een andere overwe ging is de schilderachtigheid van dit stukje Schiedam, dat de gemeente graag In stand wil houden. Het wordt ook wel hoog tijd voor een opknapbeurt. De Korte Havenbrug werd voor het laatst in 1920 onder han den genomen. Schiedam Het huidige Bad Groenoord is aan zijn laatste seizoen bezig. Na het vertrek van de badgasten in septem ber begint de sloop. In het voorjaar van. 1993 zal op na genoeg dezelfde plaats een nieuw, overdekt zwembad in gebruik worden genomen. De kosten daarvan worden geschat op ongeveer 11 mil joen gulden. Over een nieuw zwembad in Groenoord wordt al jaren ge praat. Vanavond hakt de raads commissie de knoop door. Op ta fel liggen ontwerpen van twee architectenbureaus. Als de com missie het eens is met de keuze van de werkgroep die het kar wei op papier heeft voorbereid, kan al snel met de uitvoering worden begonnen. Werkgroep en Sportraad advise ren de gemeenteraad af te zien van een buitenbad- Twee bin- nenbassins, een wedstrijd- en in- structiebad van 25 bij 15 meter en een recreatiebad van 400 vierkante meter, worden vol doende geacht. Wel wordt ge pleit vooreen grote ügweide van ongeveer 4700 vierkante meter. Het nieuwe zwembad wordt ver der uitgerust met snufjes als een whirlpool, glijbaan, sauna, res taurant en een bikini bar. De twee ontwerpen wijken in dat opzicht nauwelijks van elkaar af. De plannen van Koppert Koenis worden evenwel volledi ger en technisch van hogere kwaliteit geacht dan die van concurrent Hooper. Het grootste bezwaar m het plan van Hooper vinden de deskundigen, die bei de ontwerpen met elkaar verge leken. dat de twee baden te dicht bij elkaar liggen. Dat zou geluid hinder kunnen veroorzaken. Kiest de gemeenteraad voor het geadviseerde ontwerp, dan komt de bouw van het zwembad circa 400.000 gulden hoger uit dan was geraamd. Voor de financiering van dit tekort is nog geen oplos singgevonden. De gemeente Schiedam zal de bouw van het zwembad groten deels zelf betalen. Onderhande lingen mei projektontwikelaars om het bad te combineren met een hotel en congrescentrum le den verscheidene keren schip breuk. Vlaardingen Hallo, wij zijn de nieuwe buren. Met die mededeling belden gisteren twee vrouwen aan bij een woning aan de Vondel straat. Zij vroegen de Vïaardïngse bewoonster met het oog op de voorgenomen koop van een woning in die straat of zij de tuin eens mochten zien. Toen de vrouwen weer vertrokken waren, ontdekte de hewoonster dat er twee kistjes met verzekeringspapieren waren ontvreemd. Schiedam In. de voortui nen van enkele gesloopte panden aan de Rijnstraat in Schiedam is asbest ontdekt. Het gaat om een hoeveelheid vervuilde grond van zeker 45 ton. Asbest-vezels behoren tot de stoffen, die gevaarlijk zijn voorde volksgezondheid. Het terrein is dan ook herme tisch afgesloten. Na gisteren voorbereidingen te hebben getroffen, is het bedrijf Booy Clean vandaag gestart met de sanering van de bodem. Het gaat ir\ eerste instantie om het rijtje woningen met de nummers 3 tot en met 7. De sanering zal ongeveer een week in beslag ne men. De vervuilde grond wordt in verzegelde, waterdichte con tainers afgevoerd naar de Maas vlakte. De gemeente Schiedam maakte pas gisteren de ontdekking van asbest wereldkundig. De omwo nenden zijn eind vorige week in gelicht over de schadelijke stof fen in hun straat Het wordt niet uitgesloten dat verderop in de Rijnstraat tuinen'eveneens zijn verontreinigd met asbest-mate rialen. In overleg met de eige naar van de huizen en de provin cie Zuid-Holland zal spoedig een onderzoek worden ingesteld naar de bodemgesteldheid in de tuinen. Duister De asbest-vondst werd al zeven weken geleden gedaan. Nadat slopers hun werk hadden ver richt, werden in de bodem van de voortuinen grijze plaatjes zichtbaar. Bij nader onderzoek blijkt het om zogenaamde eter- nit-plaatjes te gaan die vijftien tot twintig procent asbest bevat ten Over de herkomst van deze materialen tast Schiedam volko men in het duister. De gemeente, die op deze locatie het woningbouwproject Hoofd straat-Zuid wil ontwikkelen, denjtt dat dit materiaal dertig tot veertig jaar geleden bij de wo ningen is aangebracht om ener zijds het wegzakken van regen water te vergemakkelijken en anderzijds de voorgevels droog te houden. Een woordvoerder van Booy wijst erop dat het om afgietsels uit een fabriek gaat. Direct na de Tweede Wereldoor log is in ons land op grote schaal gebruik gemaakt van asbest. Omdat het goedkoop is, licht en warm te-isolerend, is de stof bij voorbeeld verwerkt in dakbe dekkingen en plafonds. Met de schadelijke aspecten van asbest waren de bouwers toentertijd nog onbekend. Ingrijpen Omdat de etemit-plaatjes bij de sloop aan de oppervlakte zijn ge komen, is ingrijpen nu absoluut noodzakelijk geworden. Dit geldt niet voor de rest van de Rijnstraat, waar de troep nog on der de grond ligt. Voor de buurt bestaat geen direct gevaar voor de gezondheid. Asbest lost na melijk niet op in water en wordt evenmin opgenomen door plan ten. Pas bij breken, schuren of bewerken kunnen vezeltjes vrij komen. Er zijn bijzonder strenge veilig heidsmaatregelen getroffen. Het terrein is afgeschermd met een zeildoek en wordt natgehouden om stofvorming te voorkomen. Het personeel van Booy Clean, dat vandaag voor het eerst echt in actie kwam, betreedt alleen door middel van een zogeheten decontaminatie-ruimte de ver vuilde tuinen. Elke kans op aan raking met de stof wordt op die manier onmogelijk gemaakt. Onder meer luchtdichte 'maan- pakken' behoren tot de outfit. Vlaardingen Het Streekmu seum in Vlaardingen zit in de problemen. Eigenaar Jan An derson weet langzamerhand niet meer waar hij zijn collectie, die inmiddels uit meer dan 25.000 voorwerpen bestaat, moet ber gen. Het magazijn is overvol. En net als anderen het Viaardings erfgoed maar verkopen, dat wil Anderson ondergeen beding. De verzamelwoede van Jan An derson heeft hem in het bezit ge bracht van de meest uiteenlo pende zaken: de oude wandkast u it een drogisterij, vingerhoedjes uit de 'zeventiende eeuw, de handkar van een scheepstim merwerf en antieke zilveren pij- peragers Het museum aan de Ketbelweg barst er haast van uit zijn voegen. Anderson hoopt dat anderen hem nu willen helpen zoeken naar magazijnruimte. Want hij vindt dat er al genoeg cultuur goed uit Vlaardingen is verdwe nen, Een verzameling Vlaar- dingse klederdracht verdween naar een museum in Tilburg, het historisch materieel van de brandweer naar een museum in Hellevoetsluis, een haringgees van het Visserijmuseum naar het rijtuigmuseum in Leek. De prentenverzameling van het Stadsarchief, door Vlaardingers bijeengebracht, werd buiten de stad verkocht, de collectie van de Oudheidkamer voor een ap pel en een ei verkocht. En het is dat het Streekmuseum negentig boeken van het Stadsarchief kocht, anders waren die ook ver- dwenen, Anderson vindt dat al die spul len in Vlaardingen thuis horen. Maar jaar in jaar uit voegt hij duizenden voorwerpen toe aan zijn collectie. En nu is rijn mu seum vol. „Ik doe mijn werk ook voor de gemeenschap", vindt Anderson. Hij hoopt dat die ge meenschap hem zal helpen zijn werk voort te zetten, Schiedam De nieuwbouwwijk Spaland kriigt, in tegenstelling tot eerdere bedoelingen van de gemeente, mogelijk toch twee scholen voor basisonderwijs. De vereniging voor christelijk volksonderwijs uit Kethel heeft verzocht de Dokter van der Kuyschool te mogen overplaat sen van het Bachplein naar Spa land. Als reactie daarop over weegt de gemeente nu ook de verhuizing van de openbare ba- sischool De Woudhoek, geves tigd aan het Faassenplein, naar Spaland. Afgezien van de mogelijke ver plaatsing van deze twee scholen die in nieuwe gebouwen zul len worden gehuisvest—komen er geen onderwijsinstellingen in Spaland, waar 2100 huizen ko men te staan. De gemeente gaat er nog steeds van uit dat het aan tal bestaande schoollokalen in Schiedam-Noord voldoende ruimte bieden om alle leerlingen op te vangen „De vraag is alleen maar of die lokalen op de juiste plaats staan", aldus burgemees ter en wethouders van Schie dam. B en W hebben dit medegedeeld naar aanleiding van vragen van Ben Stuivenberg en Jacob Wiersma. De twee PvdA'ers sneden de problemen rond de onderwijsvoorzieningen in Woudhoek ert het daaraan gren zende Spaland aan, kort voordat zij in mei uit de gemeenteraad verdwenen. Of de verhuizing van De "Woud hoek en de Dokter van der Kuy school naar Spaland doorgaat, hangt niet alleen af van de ge meente Schiedam. Ook de mi nister van onderwijs moet zijn toestemming geven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1