'410' beducht voor vertraging Milieucontroleur: hard, maar 'geen muggenzifter' m 'Ilarga is enige plek voor SVV' Financier voor deel Stadserf 'Coalitie Maasland mist toekomstvisie' Bulva (WD) is hevig verontwaardigd over uitblijven antwoorden Vlaardingen pakt 'vnilnisvandalen' aan Van Lier vervangt Wallage VlAAROfNBS DAGBLAD - Si COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ROUTE ZONDER OBSTAKELS OOK SOCIALE VERNIEUWING Boonstra oogst weinig 'criminele' ideeën Vechtersbaas discrimineert Vrouw vergeet slang: flinke waterschade 'Bang dat Rijnstraat zeker miljoen kost' Te dronken om te blazen WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6:3131 BC Viaardingen. Posmus 400B. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345206. Telefax:010-434975,i DONDERDAG 28 JUNI 1990 PAGINA 13 Schiedam „Harga was fei telijk de enig overgebleven mogelijkheid voor een nieuw SW-stadïon", reageert wet houder Bart de Leede op de bouwplannen van de nieuw bakken eredivisionist. De Leede verwacht dat SVV hem zeer binnenkort de defini tieve tekeningen van bouwbe drijf Ballast Nedam zal voorleg gen. Andere locaties zouden net als in het geval van Bijdorp tot teveel protesten leiden van de bevolking. De haast bij het bestuur van SVV, dat gisteren een definitie ve bespreking met de aannemer had, wordt veroorzaakt door de KNVB. In een brief van 8 juni verplichtte de club de bouwver gunning vóór L september op te sturen. Blijft SVV op dat punt in gebre ke, dan verliest het de toestem ming om in het komend seizoen de thuiswedstrijden in het Feye- noord-stadion af te werken. Daarnaast heeft de KNVB de voorwaarde gesteld dat het sta dion ruim voor de start van het seizoen 1991-2992 moet worden opgeleverd. Haken In een gesprek tussen burge meester Scheeres en sportwet houder De Leede namens de ge meente Schiedam en SW-voor- zitter John van Dijk viel op 14 mei definitief de keuze op de lo- katie Harga. Tevens werd de af spraak gemaakt dat Van Dijk op korte termijn met een plan naar de gemeente zou komen. „SVV is nu dus aan de beurt", aldusDe Leede, „en ik verwacht dat er binnenkort een vervolggesprek zal plaatsvinden. De plannen heb ik in ieder geval nog niet ge zien". In tegenstelling tot verschillen de ambtenaren houdt penning meester Ton Krijnen van SVV zich nog op de vlakte over de plannen. „We zijn bezig met Harga. maar er zitten ontzettend veel haken en ogen aan deze lo- katie. Deze plek is moeilijk ge schikt te maken voor een sta dion, dat aan alle veiligheidsei sen moet voldoen". Krijnen doelt op de parkeerpro blemen, die met name bij bezoek van ploegen als Feyenoord, PSV en Ajax zullen ontstaan. „Óp dit terrein kunnen we nauwelijks voor- of achteruit. Het nieuwe stadion neemt bovendien meer ruimte in beslag. Daardoor zou den andere clubs in de proble men komen. Als SVV kunnen we moeilijk zeggen dat ÜVG en Schiedam maar moeten verkas sen". Perron Verder zit Krijnen nog in zijn maag met de afwikkeling van de Bij de stand van het Vlaardings Overleg Revalidatie (VOR) konden bezoekers van de drukbezochte manifestatie Bouwen aan de Toe komst in zaal Triangel eens proberen hoe moeilijk het is om met een rolstoel een helling op te komen. De stand maakte deel uit van de 'soci ale vernieuwingsmarkt', waar verschillende belangengroepen hun wensen voor een betere samenleving kenbaar maakten. Een obstakel- vrije route door de stad hoort ook tot de sociale vernieuwinq, maakte het VOR duidelijk. Op de sociale vernieuwingsmarkt en in toespraken maakten buurthui zen, ouderenbonden, migrantenorganisaties en jongeren wethouder Schiedam Veel 'criminele' ideeën om de criminaliteit in te dammen leven er niet m Schie dam. Op een prijsvraag ontving stedelijk misdaadbestrijder mr. Wil Boonstra slechts een stuk of twintig inzendingen. Hel 'flit sende idee' waar Boonstra op hoopte, zat er ntet bij. Maar som mige inzendingen bleken toch bruikbaar. Twee winnaars kregen gisteren een prijs voor hun suggestie. H, Hendriks stelde voor de boven ste laag kiezelstenen in het tram talud vast te kitten, zodat de schooljeugd niet meer uit verve ling met de stenen kari gooien en vernielingen aanrichten. Me vrouw M. Wagenaar bedacht een alarmsysteem dat inbrekers niet verrast met een geluidssig naal maar dat gekoppeld is aan het lichtnet De inbreker komt binnen en staat meteen in het volle licht. Deze ideeën waren goed voor een etentje respectievelijk een weekendje Parijs. Het plannetje van de heer Hendriks werd door de RET overigens bijgesteld. In vastkitten van de kiezels zag de vervoersmaatschappij geen hei): dat is lastig bij reparatiewede. Maar het talud van tramlijn 1 op bepaalde plaatsen van een ande re bovenlaag voorzien zand, tegels, gras valt te overwegen. Het grootste voordeel van de ac tie vindt cnnrvinsliteitsbestrijder Boonstra dat de wedstrijd Veel heeft losgemaakt' onder de Schiedamse bevolking. „Er wordt over het onderwerp nage dacht". Schiedam Enkele Marok kaanse jongeren hebben tegen een 67-jarige Schiedammer een klacht wegens discriminatie in gediend. De man voegde hen gis teravond op de Broersvest racis tische opmerkingen toe. Een 47- jarige stadgenoot, die het voor de Marokkanen opnam, werd door de man lelijk toegetakeld. Hij kreeg een paar 'knietjes' in het gezicht en moest met een ambu lance naar het ziekenhuis wor den gebracht De vechtersbaas werd door de politie in de cel ge stopt. Aart Koot duidelijk, dat zij bij het proces van sociale vernieuwing in vlaardingen betrokken wensen te worden. Anders wordt die hele soci ale vernieuwing niet meer dan werkverschaffing voor ambtenaren, vre zen zij. Kool, die in het college van burgemeester en wethouders is aan gewezen om de sociale vernieuwing gestalte te geven, wilde dat wel toezeggen. Hij vertel de zijn toehoorders, dat de sociale vernieuwing fn Vlaardingen nog in een pril voorbereidend stadium verkeert. Op het stadhuis wor den voorbereidingen getroffen voor het instellen van een stuurgroep. Vlaardingen De bewoners van de 410 semi-permanente woningen in de Babberspolder zijn bang dat de vervangende nieuwbouw in hun sloopwijk nog lang op zich laat wachten. Vier maande- nadat Ashok Bhalotra zijn stedebóuwkundig plan voor de wijk presenteerde wachten de bewoners nog op de uitwerking. Of de ontwikkelingen snel ge noeg gaan om nog in 1992 de eer ste paal te slaan wagen de bewo ners te betwijfelen. Volgens de planning moeten de nieuw- bouwplannen in 1991 bij het mi nisterie van volkshuisvesting worden ingeleverd. De bewo ners vrezen dat het daar niet meer van komt. Stedebouwkun- dige Bhalotra van het bureau Kuiper Compagnons zou het te druk hebben met de plannen voor dure koopwoningen langs de Vlaardingse Vaart en aan de plannen voorde '410' nauwelijks toekomen. Ambtenaar Bert van Kan beves tigt dat de ontwikkelingen wat langzamer gaan dan de gemeen te zou wensen, Maar hij vindt het nog te vroeg om van vertraging te spreken. „Het vorige college heeft, prioriteiten gesteld en daar hebben wij nu mee te maken", zegt Van Kan. „Wethouder Gou- driaan vond dat de nieuwbouw aan de Vlaardingse Vaart, ook een project van Bhalotra, voor rang moest hebben boven die in de Babberspolder". De bewonersgroep en opbouw werker Ron Haanstra voorspel- le n dat vertraging nare gevolgen zal hebben voor de bewoners van de uiterst goedkope huur woningen. Uitstel zou ten koste kunnen gaan van het aantal so ciale huurwoningen dat de ge meente in de Babberspolder mag bouwen- En juist op die goedko pere huurwoningen zijn de buurtbewoners aangewezen. Gemeente en bewoners hebben in het najaar van 1988 afgespro ken, dat in de '410' elk jaar een blok huizen zou worden afgebro ken. Het eerste blok is inmiddels gesloopt. De bewoners vonden dat de gemeente ook moest belo ven, dat 'blok 2' niet zou worden gesloopt voordat op de kaalslag van 'blok 1' vervangende nieuwbouw was gepleegd. Maar die belofte heeft de gemeente nooit willen doen. „Met het uitplaatsen lagen wü t februari op schema", aldus V; Kan, „Daarna stokte het. Wij moeten dus aannemen dat de huizen wat later leegkomen dan gepland". Dat heeft ook weer ge volgen voor de start van de nieuwbouw, maar dramatisch zijn die volgens Van Kan niet. supportersstromen, „Sommigen zeggen dat we maar een nieuw perron naast het stadion moeten aanleggen", zegt hij. „Maar met zo n voorstel gaat de NS echt niet zomaar akkoord". Ondanks de inpassingsproble men, die op de andere onder zochte lokaties overigens nog ge compliceerder liggen, wil de ge meente de bestaande barrières slechten. Zegt Krijnen een ande reoptie nog steeds niet uit teslui- ten, wethouder De Leede wil op korte termijn een principe-over eenkomst met SVV over Harsa sluiten. Volgens De Leede biedt het hui dige terrein de grootste kans op een snelle start van de bouw. „Op veel andere plekken vereist de bouw een wijziging van het bestemmingsplan. Als, zoals in Bijdorp, omwonenden gaan pro testeren dan loopt de stadion- bouwjaren vertraging op". tot Miliaucontroleur Chris Roest: 'Het gaat om de mentaliteit van de mensen...' Vlaardingen Milieucon troleur Chris Roest is onver biddelijk. Vuilniszak te vroeg buiten gezet? Bekeuring! Reeds 123 Vlaardingers zijn er de afgelopen weken achter gekomen dat Roest geen loze dreigementen uit. Ze kregen een 'prent' van 20 gulden in de bus. Roests actie vindt plaats in op dracht van burgemeester en wethouders. Die willen paal en perk stellen aan het massaal overtreden van de huisvuiJre- gels. De hebbelijkheid van veel Vlaardingers om hun afval soms dagen voor de komst van de vuilnisauto buiten te zetten is hen een doorn in betoog. Afval trekt immers ratten en on gedierte aan Katten en honden zetten nagels en tanden in het plastic om etensresten te be machtigen Verder zijn er aller hande scharrelaars, in het vuil nisjargon 'morgensterren' gehe ten, die de zakken openscheuren op zoek naar verhandelbare waar. „Zo wordt het een gewel dige troep", aldus Roest. „En de straatvervuilmg die daar uit voortkomt kunnen wij met aan Daar heeft de reinigingsdienst te wem tg mensen voor". Dus trekt Chris Roest er 's avonds, vergezeld door de wijk agent, op uit om ongehoorzame Vlaardingersaan te pakken. Het lijkt er op dat de controleur reeds na vier patrouilles aardig in zijn missie is geslaagd. Op zijn jongste Vlaardingen Door vergeet achtigheid van een bewoonster van de Burgemeester Pruissin gel is gisteravond in twee wonin gen voor enkele tienduizenden guldens schade aangerieht. De vrouw was om acht uur op visite gegaan en had kort daarvoor haar wasmachine aangezet. Omdat ze had verzuimd de wate rafvoerslang aan te sluiten, liep haar woning aanzienlijke schade op. De brandweer moest er aan te pas komen om de grootste hoe veelheid water uit het pand en de woning er onder met een stof zuiger te verwijderen. Schiedam Amstelland Vastgoed gaat een deel van de bebouwing van het Stadserf financieren, Amstelland heeft een principe-over eenkomstgesloten met de gemeente Schiedam. De Rotterdamse pro- jektontwikkelaar noemt het plan van stadsarchitect Han de Kluyver voor het Emmaplein en omgeving'uiterst positief en haalbaar'. Hoeveel geld Amstelland in het ambitieuze project, dat de gemeente beschouwt als de toekomstige 'huiskamer van Schiedam, zal steken is nog niet duidelijk. Volgens de plannen komen op het Stadserf be halve een bibliotheek, een theater en een bestuurscentrum, winkels en woningen. Voor delen daarvan zijn ook andere ontwikkelaars in de markt Bij de eerste bouwfase gaat het om 53 koopwoningen, 82 huurwonin- fen en ongeveer duizend vierkante meter winkeloppervlak. Op het tadserf wordt ook ruimte vrijgehouden voor boven- en onder grondse parkeeerplaatsen. ronde, dinsdagavond in Holy- Noord, bleken al heel wat min der grijze zakken op de stoep te staan dan gewoonlijk. Ongetwij feld een gevolg van de krantebe- richten over de tientallen bekeu ringen in de Westwijk en in Holy-Zuid De schrik zit er danig in. stelden Roest en wijkagent Gerrit van Brake] tevreden vast. Adresbandje Volgens politiewoordvoerder Leo Sluijter worden bij de con troles alleen die burgers gepakt die er echt een bende van ma ken, Die bergen zakken en sloopafval tegelijk buiten zetten, die de zakken niet dichtbinden of die werkelijk dagen tevoren hun rommel op straat depone ren Roest spreekt dat tegen: „Nee hoor. ook degene die een enkel zakje te vroeg buiten zet gaat op de bon". Van een over treding is voor hem ook al spra ke als de zak de avond voor de komst van de ophaalauto op straat staat. Want de regel is nu eenmaal dat dat pas mag vanaf vijf uur 's morgens. Het achterhalen van de identi teit van de overtreder is een koud, zij het smerig kunstje. Chris Roest snijdt de zak open. woelt er in rond en vindt meestal al sne] een aanwijzing: een reke ning, een adresbandje van de tv- gids, een medicijnpotje. „Zeker bij deze temperaturen een vies werkje", geeft de mïlieucontro- leur grif toe „Zo'n zak die al een paar dagen staat te stinken open maken is niet zo fris 1 «aar 't is de enige manier. En ik heb hand schoenen aan. Nee, bang om iets op te lopen ben ik niet". Chris Roest vat zijn taak ernstig op Tegenwerpingen dat niet ie dereen zich aan de regels kan houden, werknemers die onre gelmatige diensten draalen bij voorbeeld, wuift hij weg. „Wie in tijdsproblemen komt, kan des noods zijn vuilnis in een andere wijk brengen", vindt hij. „Of vragen of de buren het afval bui ten willen zetten". Mentaliteit Maar daar is toch niet iedere buur toe geneigd? En er kan toch moeilijk van een inwoner van Holy worden verwacht dat hij op de fiets stapt om braaf zijn vuil niszak in een straat in Vlaardin- gen-West te deponeren? Roest: „Ik ga er vanuit dat de regels voor de meesten wel zijn na te le ven. En ja, ik ben natuurlijk geen muggenzifter. Als iemand heel laat 's avonds een vuilnis zak buiten zet zal ik daar niets van zeggen. Het gaat om de men sen die dat dagen te voren doen, of heel vroeg in de avond". Ook zou het volgens Roest niet helpen als voortaan weer twee- in plaats van eenmaal per week huisvuil zou worden opgehaald. „Dat maakt niets uit. Het gaat om de mentaliteit van de men sen. Vuilnis heeft voor hen geen enkele waarde. Zodra de zak vol is, willen ze er vanaf. Wie even nadenkt zet 'm in de kelder of op het balkon, maar meestal be landt ie waar ie niet hoort: op de stoep". Politie en müieucontroleurgaan voorlopig nog door met de klop jacht op vuilnisvandalen. Chris Roest: „Het zijn wel steekproe ven, maar niet In de zin dat weer straks weer mee ophouden. Ik ben indertijd juist aangenomen voor dit werk. Deze controle is één van mijn hoofdtaken". Viaardingen Hij voelt zich aangetast in zijn status en be lemmerd in zijn werk als ge meenteraadslid. De Vlaardingse VVD'er Jan Bulva is hevig verontwaardigd over de manier waarop burge meester en wethouders zijn schriftelijke vragen over het Landje van Chardon behande len. De antwoorden, die in de re gel binnen drie weken moeten komen, laten al zes weken op zich wachten. Bulva stelde zijn vragen naar aanleiding van uitlatingen van de wethouders John Ranshuij- sen (PvdA) en Aart Kool (CDA). Toen bekend werd dat de Raad van State het besluit tot ópen- stelling van de busbaan over het Landje van Chardon had ge schorst, staken zij bun vreugde niet onder stoelen of banken. Bulva vond dat merkwaardig. Had de Vlaardingse gemeente raad immers niet in meerder heid tot openstelling van de bus baan besloten? Hoe konden dan de wethouders zo blij zijn dat dat besluit, zij het voorlopig, werd getorpedeerd? „Het geld voor die openstelling kunnen we in onze zak houden", had een tevreden Kool gezegd. En Ranshuijsen zei het „altijd prettig te vinden als de rechter onze problemen op lost". De VVD'er vond de vreugde van de wethouders ongepast en vroeg op 17 mei tekst en uitleg. Sindsdien heeft hij van burge meester en wethouders niets meer vernomen. Bulva heeft zich intussen wel verbaasd. Zijn vragen prijkten, geheel tegen ae fewoonte, niet onmiddellijk de insdag nadat hij ze had gesteld op de agenda van de vergadering van burgemeester en wethou ders. Pas op 5 juni bogen B, en W zich over het epistel van Bulva, Maasland Het Maaslandse college heeft geen toekomst visie. Dat is de kern van de kritiek die PvdA en WD hebben op het programma van CDA en de Open Groe pering voor de komende vier jaar. PvdA'er W. Gouma mist concre te plannen in het beleidspro gramma, „Er is meer aandacht aan de nooduitgang dan aan de voordeur besteed", aldus Gou ma. „Op een aantal punten mis ik duidelijkheid- De financiële paragraaf is vaag". Over de ver dere ontwikkeling van het dorp en de woningbouw zegt Gouma uit het programma weinig wijzer te worden. „Gaan we, als de pro vincie wil meewerken, door met woningbouw in de Comman deurspolder fase 3 of niet? Aan de ontwikkeling van het dorp moet toch richting worden gege ven. We zitten hier vier jaar met een college dat geen visie heeft over de toekomst". Wethouder F. de Vos (ruimtelij ke ordening) beaamde dat Maas land op het gebied van de wo ningbouw in de Commandeur spolder nog maar een aantal ja ren uit de voeten kan. Hij beloof de dat het college zich op korte termijn over de toekomstige ont wikkeling gaat buigen. VVD'er D. Oosterlee heeft twij fels over de aangekondigde 'ver antwoorde ondersteuning van de ontwikkeling van een gezon de agrarische bedrijfsvoering'- „Wat verstaat u daar eigenlijk onder", vroeg Oosterlee, verwij zend naar de dioxine-affaire. „Dezer dagen werd er nog met veel tamtam een nieuwe boerde rij geopend. De produkten daar van kunnen gelijk ter vernieti ging worden aangeboden". Uit de begrotingsbesprekingen binnen het college liet tijdelijk burgemeester Jaap Bax al door schemeren, dat er opnieuw be lastingverhogingen voor de bur gerij aan zitten te komen. „We zullen straks toch met een slui tende begroting moeten ko men", aldus Bax. Vlaardingen De leerlingen Basisvorming van openbare scholengemeenschap De Vaan in Vlaardingen moeten hetbijde uitreiking van de eerste getuig schriften stellen zonder Jacques Wallage. De staatssecretaris van onderwijs had beloofd dat hij de certificaten 20U komen uitrei ken, maar liet onlangs weten dat hij is verhinderd. Burgemeester Fred van Lier neemt aanstaande maandag 2 juli in het schoolgebouw aan de Koningïnnelaan in Holy de hon neurs waar. Zo krijgt de 'unieke gebeurtenis in onderwijsland* toch nog de 'extra dimensie die hij verdient', vindt directeur drs. J.H.J.V. van Beers van De Vaart. De Vlaardingse scholengemeen schap was in 1987 een van de twaalf scholen in Nederland die bij wijze van proef met de drieja rige basisvorming een soort van langdurige brugklas be gonnen. Die basisvorming biedt volgens drs. Van Beers elke leer ling een 'leerroute' die zoveel mogelijk aansluit bij zijn moge lijkheden en interesses. SchiedamDesanering van de Rijnstraat kan voor de ge meente Schiedam een forse financiële aderlating beteke nen. Wethouder milieuzaken Bart de Leede „is bang dat we de miljoen gulden wel ha len". De gemeente wordt dan zelf aangeslagen voor mini maal een bedrag van 200.000 gulden. Het verwijderen van de met as best vervuilde grond in de drie voortuinen van het blokje ge sloopte huizen in de Gorzen, kost de gemeente 60.000 gulden. Daar gaat het om 45 ton verontreinig de aarde, die nu grotendeels door het Rotterdamse bedrijf Booy Clean is afgegraven en in contai ners naar een opslagplaats op de Maasvlakte is vervoerd. Het wordt bepaald niet onmoge lijk geacht dat de rest van de Rijnstraat onder de grond even eens is bezaaid met eternit-plaat- jes die inde jaren vijftig als drai nagemateriaal dienst deden, zo vermoedt de gemeente ten min ste. „En als we dat moeten sane ren, gaat het om een veelvoud van die 60.000 gulden", aldus De Leede die zegt dat elk bedrag op dit moment niet meer is dan nat te vingerwerk. Het college van B en W zal bin nenkort de vervuiling van de Rijnstraat aanmelden bij de Inte- rimwet Bodensanering (IBS). Dit betekent dat het aan de pro vincie is een nader onderzoek in te stellen. Een ton moet Schie dam sowieso voor eigen reke ning nemen. Vervolgens dient tien procent van de totale kosten ook nog eens door de gemeente worden opgehoest. Viaardingen Een 27-jari ge Vlaardinger bleek afgelo pen nacht met zoveel alco hol achter het stuur van zijn auto te zijn gekropen, dat hij niet in staat was een blaas- proef te ondergaan. Om hei exacte percentage te kun nen vaststellen, werd daar om bloed afgenomen. De politie hield de man te gen twee uur aan op de Ma rathon weg, omdat hij, zoals de verbalisant dat in zijn proces verbaal omschreef, 'zich met een slakkegangetje voortbewoog'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1