Dijkpolder is getreuzel beu Beschermd Stadsgezicht geplaagd door geldzorgen Sloop Bols kost 6 ton Hollandïa II ten onder SSiSS Jeugdland als 'rattenvanger" 'Ben ik de eerste?' tJilDINSS DAGRLAB SCllïlflilE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Snelheids duivel Tweemaal goud bij afscheid Toch hogere vergoeding verhuizen 4M Maasland bijt mét braderie spits af Bouwen aan de Toekomst leidt tot teleurstelling 'Wat is dit voor een Dagobert Duckbeleid?' BBC toont Schiedam Toren van Pisa komt naar Schiedam VRIJDAG 29 JUNI 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Viaaröinaen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen Telefoon: 010-4843829.4352066. -1333557-sper Oen"', actie: 4345209. Telefax: Q1Q-43497S4. Maassluis De vakvereniging Dijkpolder weigert voorlopig de huur van het in deplorabele staat verkerende Polderhuis te beta len. De bestuurleden vinden het onverteerbaar dat de gemeente raad het plan voor een nieuw verenigingsgebouw opnieuw op de lange baan heeft geschoven. Na jarenlang touwtrekken zou het krediet voor nieuwbouw deze week eindelijk in de ge meenteraad worden behandeld. Tijdens de bespreking in de com missies financiën en cultuur en samenlevingsbeleid uitten ver schillende fracties echter hun bedenkingen tegen het voorstel. BenW zagen zich hierop ge noodzaakt het voorstel van de agenda af te voeren. „Dat is een ernstige tegenval ler", meent Lenie van leperen van de wijkvereniging, „In sep tember willen we starten met taallessen en contactochtenden voor vrouwen. Ook voor het buurtbeheer hebben we een ont moetingspunt nodig, In ons ver loederde onderkomen kan dit ei genlijk niet meer". Door het verzet van de raadsle den kan de Dijkpolder voorlopig fluiten naar het nieuwe onder komen. De commissies hebben sterke bedenkingen tegen de fi nanciële onderbouwing van het plan. Verder vragen zij zich af, of het verantwoord is 450.000 gulden te investeren voor een wijkvereniging, die minder dan honderd leden heeft Het nut van de wijkvereniging is volgens Lenie van Ieperen reeds lang aangetoond. Nadat wethou der Liesbeth Snoeck verleden jaar had beloofd dat de gemeente, haast met de nieuwbouw wilde maken, werden verschillende leden van de wijkvereniging in maart van dit jaar op het stad huis ontboden. Aanleiding van het gesprek vormden de aarzelingen, die binnen hel Maassluisse bestuurs college tegen het voorstel van Snoeck leefden. Snoeck wenste van het bestuur van de Dijkpol der een nadere toelichting op de activiteiten en de plannen van de wijkvereniging. Het dagelijks bestuur bleek onder de indruk, want de kredietaanvraag werd de2e maand ter beoordeling voorgelegd aan de raadscommis sie. Tot haar verbijstering merkte Lenie van Ieperen dat de raads fracties veel kritiek hebben op de nieuwbouw. „Het probleem is dat er veel nieuwe raadsleden in de commissie zitten", meent Le nie van Ieperen. „De helft wist absoluut niet waar het overging. Bovendien vond ik het erg spij tig dat wethouder Snoeck door vakantie afwezig was. Zij had de leden de nodige achtergrondin formatie kunnen geven. Lasten PvdA-raadslid Martin Burger, overigens wel een oude rot in de politiek, betwijfelt of de vereni ging de lasten voor het nieuwe gebouw zal kunnen opbrengen. „De huur van het huidige onder komen bedraagt 3500 gulden per jaar. Reeds nu heeft de vereni ging een beduidend exploitatie tekort. Ik zie niet in hoe de Dijk polder 10.000 gulden per jaar voor het nieuwe gebouw kan op hoesten*1. Naast de financiële bedenkingen wil Burger het voorstel opnieuw afwegen tegen andere noden in de Maassluisse samenleving, „Er is bij ons geen sprake van onwil, maar in de stad hebben we de komende jaren veel geld nodig. We kunnen lang niet alle voor stellen van de prioriteitenlijst uitvoeren", zegt het raadslid. Lenie van Ieperen vindt de fi nanciële bedenkingen van de raadsleden overtrokken. „De wijkvereniging Dijkpolder be staat reeds negentien jaar. In die tijd hebben we nooit een cent subsidie ontvangen. Ook in de toekomst blijven we onszelf door middel van fondswerving be druipen. Maar met het werven van sponsors kunnen we uiter aard pas beginnen als het krediet rond is". Ondanks het blokkeren van het krediet wil de raad de Dijkpol der niet helemaal in de kou laten staan. „Dat Polderhuis staat op instorten", beseft ook Martin Burger. „Daarom willen wij de wijkvereniging gebruik laten maken van ontmoetingscen- [rum De Kring. Met hun activi teiten kunnen ze dan bewijzen, dat ze de nieuwbouw waard zijn". Het bestuur van de wijkvereni ging neemt met minder dan nieuwbouw echter geen genoe gen. „Zo'n zaal moeten we ook huren. Buitenhuis missen we bo vendien onze baropbrengst En daar dnjft onze exploitatie juist voor een belangrijk deel op. We gaan ervan uit, dat het krediet voor de nieuwbouw in septem ber weer op de agenda staat". Schiedam 't Was toch niet druk op de weg en het schoot zo lekker op, legde een bejaarde snelheidsdui vel gisteren op de Burge meester van Harenlaan uit aan de Schiedamse politie. De tachtigjarige Vlaardin- ger had de hoogste versnel ling gekozen, het gaspedaal diep ingetrapt en scheurde met een snelheid van hon derd kilometer per uur door de stad. De agenten hielden vol dat, ondanks de betrek kelijke rust op straat, die snelheid gevaar inhield en dat hij zich aan de maximum snelheid moest houden. De man kreeg een bekeuring. Schiedam/Maassluis De bur gemeesters Scheeres (Schiedam) en Van Es (Maassluis) hebben ie der een inwoner van hun stad koninklijk onderscheiden. In beide gevallen ging het om 'de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. In Schiedam kreeg Bas van Bo- chove vandaag het vorstelijke lintje bij zijn afscheid als voor lichter van de gemeente. Voor dat hij tien jaar geleden ambte naar werd, werkte Van Bochove als verslaggever voor Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuws blad. Vanwege zijn sympathie voor de Schiedamse politie werd de voorlichter met een ME-busje van huis gehaald en naar zijn af scheidsreceptie in het stadskan toor gebracht De Maassluisse gedecoreerde is H.J. Klein Velderman, voorma lig werknemer van Elementum bv en voorzitter van de stichting Rijnmond Bouw. Deze stichting is zowel een opleidingsinstituut voor jongeren als een arbeidsre serve voor werknemers uit de bouw. Klein Velderman hield gisteren receptie in restaurant De Ridderhof. Vlaardingen De verhuiskos tenvergoeding voor de bewoners van de 210 De Snaijer-öats in de Babberspolder gaat toch om hoog. In plaats van de toegezeg de 2075 gulden krijgt ieder gezin 2700 gulden, Met die mededeling oogstte de gemeente gisteren geen oorver dovend applaus op de informa tie-avond in wijkcentrum 't Nieuwelant. Maar een min of meer tevreden glimlach konden veel aanwezigen toch niet on derdrukken. Voor veel huurders was 2075 gulden een onaanvaaardbaar be drag. Van dat geld konden on mogelijk twee verhuizingen naar de wisselwoning en weer terug naar de gerenoveerde ei gen woning worden betaald. Het nieuwe bod van de gemeen te betekent tenminste enig soe laas. Komende week verstuurt het Gemeentelijk Woningbedrijf de renovatiecontracten. Wanneer 70 procent van de DeSnaijer-be- woners zijn handtekening zet, kan de renovatie eind dit jaar van start. Schiedam De stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) moet zich ernstig bezin nen op de financiële situatie. De inkomstenbronnen van de stich ting, die tot doel heeft histori sche panden in de Schiedamse binnenstad te verwerven en op te knappen, zijn nagenoeg opge droogd. Er is geen geld nusT om salaris sen en apparaatskosten te beta len, meldt het jaarverslag over 1989. De aanloopsubsidie van de provincie is opgesoupeerd. Geld" komt alleen nog binnen door middel van giften en donaties, maar die bedragen zijn in de re gel onvoorspelbaar en waar schijnlijk niet voldoende om alle activiteiten te bekostigen. Om de financiële nood te lenigen heeft de SBSS contact gezocht met de gemeente. Ondanks dezeperikeien heeftde stichting vorig jaar niet stilgeze ten. In januari werd het eerste geslaagde project opgeleverd: het gerestaureerde kantoorpand Lange Haven 95, waarin koop- appartementen werden geves tigd. De restauratie van een an der monument, Schie 98,-heeft de SBSS veel hoofdbrekens be zorgd, De kosten bleken veel ho ger dan verwacht. Dit pand kan alleen na aanpassing van het bouwplan worden opgeknapt. Naar de mogelijkheden om twee panden in de Nïeuwstraat op te knappen loopt nog een onder zoek. De stichting is ook betrokken bij de restauratie van De Lokomo- tief aan de Lange Haven. De ge zamenlijke Schiedamse distilla teurs, opererend onder de vlag van de stichting De Gekroonde Brandersketel, willen daar een jenevermuseum vestigen. Ook hier vormen de financiën echter het struikelblok. Ondanks bijdragen van de ge meente, Monumentenzorg en de Nederlandse jeneverproducen- ten is er—nogniet voldoende geld voor het ambitieuze plan. Volgens burgemeester Reinier i Scheeres, die bij de fondsenwer- j ving is betrokken, gaat het ech- i ter langzaam de goede kant op. 1 Los van deze besluitvorming heeft de SBSS een begin ge- i maakt met een restauratieplan j dat uitgaat van een culturele functie op de parterre en wonin- i gen daarboven. i- Maasland De dorpskern van Maasland staat morgen geheel in het teken van de jaarlijkse braderie en jeugdrommelmarkt, de eerste van de reeks die deze zomer in het gehele Westland worden gehou den, Zowel van de kant van de middenstand als van de jeugd is de be langstelling voor dit evenement traditioneel groot De kraampjes worden opgesteld aan de 's-Herenstraat, tussen de Doelstraatbrug en de brug bij Kaptein. De rommelmarkt speelt zich af op de Burgemeester van der Lelykade, waar niet voor alle 150 deelnemers een plaatsje zal zijn. Op het gedeelte van de 's-Heren straat tussen het gemeentehuis en de Huis te Veldelaan is echter nog voldoende ruimte beschikbaar. Museum De Schilpen haakt in op het evenement. Morgen staan de deuren van zowel het museum als de winkel met allerlei waar uit grootmoederstijd weer wagenwijd open. In De Schilpen kanode nog lopende tentoonstelling Paard en Wagen worden bekeken. Aantrek kelijk daarbij is dat ook het geheel gerenoveerde pand Tavenubij het museum is betrokken. Hollandia II, de voormalige alcoholfabriek aan de Delflandseweg, verdwijnt langzaam maar zeker van de aardbodem. Slopers zijn bezig de bakstenen gi gant, die herinnert aan het Schiedamse jenevertijd perk, te veranderen in een ruïne. Van de fabriek blij ven voorlopig alleen de kelders intact. De sloop staat onder permanent toezicht van doua nebeambten. Dit om te voorkomen dat apparatuur waarmee alcohol kan worden gestaokfjn verkeerde handen terecht komt. Hoilandialtwas al enige tijd buiten bedrijf. De laatste medewerkers werden onlangs overgeplaatst naar andere takken van het Gist Brocadesconcern. De fa briek in Schiedam is eigendom van het Delftse be drijf. Volgens een woordvoerder van Gist Brocades mag uit de sloopactivltelten niet worden afgeleid dat de grond inmiddels is verkocht. „We wilen alleen voor komen dat het gebouw doelwit wordt van vanda len". Bekend is dat behalve de gemeente Schiedam verschillende projectontwikkelaars een oogje heb ben op het terrein. Door de ligging aan de Schie Is het een eersteklas woningbouwlocatie. Vooruitlopend op de sloop werd vorig ]aar al een groot deel van de Inventaris en de produkttefljn uit de fabriek gehaald. Gist Brocades schonk de kost bare apparatuur aan de stichting De Gekroonde Brandersketel, de initiatiefnemer van het jenever - museum-in-wording in de oude branderij De loko- motiefaan de Lange Haven. Maassluis De snelste deelne mers aan de fietsvierdaagse sto ven gisteravond even na achten alweer hijgend het stadhuis van Maassluis binnen. „Ben ik de eerste", wilden zij weten, en zij keken rond in de hal om te zien of iemand hen wellicht toch had geklopt. Anderen namen er hun gemak van op de slotavond. Zij genoten van het natuurschoon, dat zij op de vijfentwintig kilo meter lange tocht via Schipiui-r den, langs de Gaag en door de Broekpolder tegenkwamen. Ondanks het vroege uitvallen van Oranje speelde het wereld kampioenschap voetbal de fiets vierdaagse parten. „De echte liefhebbers blijven daar toch voor thuis", meent een woord voerster van de V W. Het aantal deelnemers bleef met driehon derd aan de magere kant. Vorige jaar konden de Fietstoerclub Maassluis en de VW nog vier- c> honderd deelnemers noteren Gezellig was het wel op het af- 2 sluitende feestje in het stadhuis in de Koningshoek. Deelnemers die voor de eerste, de vijfde of de De deelnemers aan de fietsvierdaagse vertrekken voor hun laatste vijfentwintig kilometer. tiende keer deelnamen ontvin- hun tiende avondfietsvierdaagse gen een medaille. Degenen die erop hadden 2itten kregen bo vendien een bloemetje. En de or ganist, die voor de J was ingehuurd, wist van geen koffie kwam hij niet achter de ophouden. Zelfs voor een kopje toetsen vandaan. Vlaardingen De manifesta tie Bouwen aan de Toekomst, bedoeld als een voorzet aan de gemeente Vlaardingen om te komen tot sociale vernieu wing, is voor de organisatoren uitgemond in een bittere te leurstelling. Wethouder Aart Kool had de aanwezigen in zaal Triangel weinig te bieden. De zaken op een rij krijgen, de klokken ge lijk zetten, de grote lijnen aangeven, het beleid handen en voeten geven; dat moet de gemeente doen, zei de wet houder. „Gebakken lucht", moppert opbouwwerker George Herders, Hij zegt dat hij geschrokken is van de ideeënarmoede bij de verant woordelijk wethouder- Het optreden van Kool kon de organisatie van Bouwen aan de Toekomst niet bekoren. Aan een definitie van het be grip sociale vernieuwing waagde de wethouder zich niet. „Dat laat zich niet in een formulering vangen", zei hij» en dat vond hg maar goed ook. Een passende definitie zou de sociale vernieuwing te zeer beperken. Een buidel met geld, zei Kool, kon hij ook niet bieden. Hij zou al blij zijn als bij gemeen telijke bezuinigingen „de groepen waarop de sociale vernieuwing zich richt kun nen worden ontzien". Niks Herders werd er stil van. „In feite zei Kool: sociale vernieu wing is eigenlijk niks", inter preteert Herders. „Dan denk ik: waarom ben je dan coördi nerend wethouder sociale vernieuwing?" Dat de gemeente geen stuiver extra uittrekt voor sociale vernieuwing schokte Her ders. „Wat is dat voor Dago bert Duckbeleid", zegt de op bouwwerker. „De plannen voor buurtbeheer liggen al drie jaar op de plank. Hele woonwijken verpauperen en de gemeente zit op de centen. Daar krijg je straks toch de re kening van gepresenteerd?" Nee, dan vmdt hij de benade ring van VVD en SGP, die wel extra willen investeren in sociale vernieuwing om dure rekeningen later te vermij den, heel wat frisser. „Die parthen denken ten minste zakelijk". Kool somde een aantal zaken op waar de gemeente al mee bezig is en die onder de noe mer 'sociale vernieuwing* ge bracht zouden kunnen wor den. De praktijkopleiding voor leidster van een interna tionaal kinderdagverblijf, het jeugdwerkgarantieplan, het buurtbeheer, het minimabe leid. Herders vindt het maar knullig. „Het zijn allemaal dingen die door Vlaardingse organisaties zijn aangedragen of door het rijk tnogelijk zijn gemaakt". Ideeënbus „En wat doet de gemeente zelf', schampert Herders, „die zet een ideeënbus in het stadhuis en vraagt in een brief aan groeperingen in Vlaardingen suggesties. Da's toch een klap in het gezicht mensen die zich er serieus mee bezig houden? "Wat moe ten 'we daarmee?" De op bouwwerker kan zich niet aan de indruk onttrekken dat die brief alleen maar is ge schreven door de gemeente om op de manifestatie ten minste iets te kunnen laten zien. Herders kan niet anders zeg gen dan dat hij heel erg is te leurgesteld. „We hebben ge dacht: er is een nieuw college, laten we het nou eens samen proberen. Allerlei groepen hebben de gemeente de hand toegestoken en gezegd: laten we samen aan die sociale ver nieuwing werken. Maar de gemeente geeft niet thuis". De werkgroep Bouwen aan de Toekomst laat het er niet bij zitten, zegt Herders. „Wij gaan zelf suggesties verzame len en plannen opstellen voor sociale vernieuwing. De hoop dat het bij de gemeente van daan zal komen is een beetje weg". Schiedam Het slopen van de 45 meter hoge silo en de overige gebouwen op het voormalige Bols-terrein in Schiedam gaat ongeveer 6 ton kosten. Wethou der Aad Wiegman (financiën) leidt dat af uit de offertes van verschillende sloopbedrijven. Het bedrag is een flinke meeval ler voor de gemeente Schiedam. Die ging er van uit, dat met het ontmantelen van het voormalige jenevercomplex aan de Noord - vestsingel mogelijk een miljoen gulden zou zijn gemoeid. Vooral de uiterst solide silo leek een aanzienlijke kostenpost te wor den. Er is de gemeente veel aan gele gen de sloopkosten binnen de perken te houden. Hoge lasten zouden zwaar drukken op de grondprijs. Daardoor zou het woningbouwprogramma op het terrein in gevaar kunnen ko men. Welk sloopbedrijf de opdracht krijgt is nog niet duidelijk. Ook staat nog niet vast welke metho- dè gebruikt zal worden om de silo neer te halen. De gemeente heeft nog ruimschoots de tijd de operatie voor te bereiden. Het complex kan pas worden ont ruimd als George Toth, die 'de Bols' eind vorig jaar aan de ge meente verkocht, is verhuisd naar het aangrenzende Lanvas- terrein. Toths nieuwbouw daar is echter nog niet voltooid. Schiedam Wie benieuwd is naar Chris Zijdevelds uitspraak van de Engelse taal moet maan dagavond naar de BBC kijken. In een programma over het mi lieu wordt de Schiedamse wet houder door de Britse staatsom roep aan de tand gevoeld over' het milieubeleid in Schiedam. Het interview met Zijdeveld maakt deel uit van het milieu programma Where On Earth Are We Going? Naast het inter view toont BBC 2 ook beelden van verschillende Schiedamse en ergiebespa nngspr ojecten Het programma, dat wordt ge presenteerd door de bekende Britse presentator Jonathan Porritt, begi ntom21.10uur. SchiedamVoor de veertiende keer heeft 'sheriff-burgemees- ter' Joop Van Broekhoven, sa men met zijn rechterhand Riet Immerzeel en vijfentwintig vrij willigers, een spetterend Jeugd land-programma in elkaar ge timmerd. „Een heleboel Schie damse kinderen gaan 's zomers de stad niet uit. Soms komen ze niet eens uit hun wijk", is Van Broekhovens ervaring. Daarom trekt de Jeugdland-ka ravaan vanaf 9 juli drie weken 'als de rattenvanger van Hame ien' door Schiedam, met in de bagage theater, sport en spel, een gigantisch luchtkussen, en spul len voor olifant- en paardrijden. ii in de Margriethal. Jeugdland Schiedam behoort tot de grotere jeugdfestijnen van Nederland. Soms doet het spek takel op één dag zeven plaatsen tegelijk aan. Vijftien jaar gele den werd Jeugdland op één plek gehouden: in de Margriethal. Dat was geen succes. „Veel kinderen kwamen niet", herinnert Van Broekhoven zich. „Fietsen was te ver of te gevaar lijk, Ouders zetten hun kinderen voor de deur af. Zo van: alsje blieft, hou ze maar bezig". Van Broekhovenwilde het anders en het is inmiddels ook anders. De kinderen zijn lekker bezig, maar worden niet bezig gehóuden. „Met de creatieve activiteiten moet je ze geen prop panty kous jes geven en zeggen: veel plezier hoor, maak maar wat moois. Je laat even zien hoe je er prachtige bloemen en vlinders van kunt maken en dun moet je eens kij ken wat een mooie dingen ze te voorschijn toveren". Ouders worden ookbn de activi teiten betrokken. De Jeugdland baas: „Vorig jaar was er een vrouw die zag hoe de kinderen met kurk poppen maakten. Dat heb ik altijd ad willen doen, zei ze. Haar zoontje liet even later trots zien wat zijn moeder had gemaakt". Maandag 9 juli vindt het ope ningsfeest plaats op het Stadserf. Het wordt als vanouds een waar circus, met een ezel race, een hobbelgiraffe, de 'Toren van Pisa' en natuurlijk theater. De buitenlandse sfeer, onder meer opgeroepen door een vliegend tapijt, wordt tot op het slotfeest op 27 juli in het Beatrixpark voortgezet Tijdens een groots opgezet Thailand-spel kunnen panters worden gevangen^ maar de jeugd kan ïich ook vermaken tijdens een oerwoudsafari of met olifantringwerpen. Krokodillen, slangen en lianen maken het lekker gevaarlijk. Bijna alle activiteiten van Jeugdland zijn gratis. Een enke le activiteit kost een gulden, maar daar is wel een versnape ring bij inbegrepen. De drempel is daarmee laag gehouden. Van Broekhoven: „Ouders moeten het leuk vinden hun kind bezig te zien in Jeugdland. Ook moet een plein, waar wordt gerolle bold, poepvrij ziin. Daar heb je ook de medewerking van de om wonenden voor nodig. Het moet niet zo zijn dat je thuis komt en dat je moeder zegt hè, ged-ver, wat een rotzooi, daar mag je niet meer naar toe. Daarnaast is het belangrijk kinderen een andere wijk te laten zien. Je kunt bij voorbeeld kinderen van Oost la ten vissen in de Poldervaart". Successen van voorgaande afle veringen zijn ook dit jaar in het programma opgenomen. „Vorig jaar waren er kinderen, die nog nooit op een paard hadden geze ten. Na een ritje vond je ze steeds weer achteraan in de rij. Of kin deren die hockey de mooiste spon van de wereld gingen vin den. Het is heel leuk om tegen die kinderen te zeggen: weet je dat er een hockeyclub is m Schiedam?. En zo gaat het ook met erg creatieve kinderen. Mis schien kunnen ze wel 'prof' wor den in de kunstklas.. En dat le vert ook weer tevreden ouders op".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1