Historische hoeve uitgebrand Vlaardingen dromt samen om verleden Jarige VVV laat fietsers puzzelen 9 Gemeenten moeten als bedrijf kunnen lenen9 !|f[|5{^^323EEE33 Groene gifberg Gezondheid VLAARDIN6S DAGBLAD SGHPAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ouderen onduidelijk Stelling omgewaaid Jeugdige schutter Bliksem slaat in huizen Fietser zonder geld beroofd van jack W ethouder Ranshuijsen wil ruimere mogelijkheden m Paaltjes weer weggehaald 'Besluit Steve Bikodijk komt niet uit het hart' Duizenden analfabeten (Vraag dus eerst naar onze Vakantieservice.] Complete Vakantieservice: Alle gangbare valuta Reischeques: veilig "geld" Reisverzekeringen Kluisloketten De Bondsspaarbank doet meer voor vakantiegangers. bondsspaarbank MTERWEG Regionale redaclie: Brede Haventaal 6,3131 BC Vlaardingen- Postbus dOOS. 3130 KA viaardingen. Telefoon: MAANDAG 2 juli 199Q PAGINA 7 010-434 3229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. SchiedamEen goed beeld van de gezondheid van ouderen in Schiedam is moeilijk te vormen. Dat moet geconcludeerd worden uit een enquête van de stichting Gecoördineerd Ouderenwerk onder 120 Schïedamse 55-plus- sers. De steekproef maakte wel iswaar duidelijk dat veel senio ren zich redelijk tot goed gezond voelen, maar de enquête is niet representatief. Alleen ouderen van wie al op voorhand mag worden verwacht dat zij zich fit voelen, hebben eraan deelgeno men. Minder gezonde en ronduit zieke mensen werden niet bena derd. Het onderzoek beperkte zich tot actieve ouderen: mannen en vrouwen die regelmatig te vin den zijn op bijeenkomsten van ouderenbonden, bij sport- en spelinstuiven, zangkoren en deelnemers aan cursussen. Mo gelijk omdat zij zich fit voelen, ontbrak bij nogal wat geënquê teerden belangstelling voor bij eenkomsten over het thema ge zondheid. En juist die belangstel ling peilen was het voornaamste doel van het onderzoek- Volgens Ellen van den Berg van de stichting Gecoördineerd Ou derenwerk kan alleen een groot scheeps onderzoek met nauw keurig omschreven vragen dui delijkheid verschaffen over de gezondheid van de Schiedamse ouderen. Een dergelijk onder zoek staat voorlopig echter niet op het programma. Schiedam Tijdens een hevige storm is zondagochtend een bouwstelling aan de Loeffstraat in Schiedam omgewaaid. De stelling, die werd gebruikt bij de renovatie van het Rijnmond-ho tel, versperde de weg over een lengte van enkele tientallen me ters. De aannemer heeft het om gewaaide werktuig in de loop van de dag opgeruimd. Schiedam Een elfjarig jonge tje is vrijdagmiddag door de poli tie aangehouden nadat hij ver schillende keren ruzie had ge zocht met een opponent van de zelfde leeftijd. Bij de laatste gele genheid bedreigde de Schiedam mer zijn schoolgenoot met een luchtdrukpistool. Het wapen, dat ongeladen was, werd door de po litie in beslag genomen. De leer ling van basisschool 't Startblok werd aan zijn vader meegege ven. Deze beloofde zijn zoon ste vig te berispen. Vlaardingen Bij twee huizen in Vlaardingen, aan de Maas- sluissedïjk en aan de Bleekstraat, is zaterdagmiddag de bliksem in geslagen. In beide gevallen ruk te de brandweer uit, maar er brak geen brand uit De spoor wegovergang aan de Maassluis- sedijk werd ook getroffen door een blikseminslag en raakte de fect Het onweer en de hevige regen val bezorgden de politie en de dienst gemeentewerken handen vol werk. Op tal van plaatsen moesten wegaf zettingen worden geplaatst wegens schade aan het wegdek. Ongelukken deden zich niet voor. Vlaardingen Een zestienjari ge Vlaardinger is vrijdagavond laat met een zwelling onaer zijn linkeroog en een fiets en een spijkerjack armer thuisgeko men- De jongen fietste op het Westnieuwland in zijn woon plaats, toen twee jongens aan weerszijden van hem. gingen fietsen en dreigden hem in el kaar te slaan, als hij niet zijn geld gaf. De jongen had echter geen geld. Daarop besloten zijn belagers ge noegen te nemen met zijn spij- keijaek. Het slachtoffer kreeg alsnog slaag. Hij wist te ontsnap pen maar moest daarbij zijn fiets achterlaten. Vlaardingen Aan de hand van de NV Bank voor Neder- landsche Gemeenten (BNG) heeft Vlaardingen de kapitaal markt betreden. Kleine beleg gers kunnen voortaan een of meer miljoenen beleggen in een kortlopende vordering op de ge meente met een vaste rente: een commercial paper. PvdA-wethouder John Rans- huijsen is blij. Hij ziet zijn be perkte mogelijkheden om een lening voor de korte termijn af te sluiten verruimd en misschien zit er zelfs een rente-voordeeltje in. Sinds vrijdag het contract tus sen de gemeente en de BNG werd getekend heeft Vlaardin gen de mogelijkheid op elk ge wenst moment 50 miljoen gul den te lenen. De gemeente spreekt met de bank een rente percentage af en vervolgens worden de commercial papers in de handel gebracht Mochten handelaren de lening niet willen verstrekken, dan doet de BNG dat zelf. Zo heeft de gemeente een derde reservoir om kortlopende leningen uit te putten, naast de gewone kas geldleningen en het dure call- geld. „Wij hebben er een keuze bij gekregen en die zal nou net een beetje goedkoper zijn", hoopt Ranshuijsen. Het voordeel zal ten hoogste 50.000 gulden per jaarbedragen. Verruimen De wethouder van financiën vindt het hoog tijd dat de moge lijkheden voor gemeenten om geld te lenen worden verruimd. Het rijk stelt daar echter strenge beperkingen aan, omdat het als grootste financier van gemeen telijke overheden geen onnodige risico's wil lopen. Alleen bepaal de kortlopende leningen en le ningen voor de lange termijn zijn toegestaan. Lenen voor de middellange termijn is de ge meente verboden. „Maar diezelfde rijksoverheid vraagt van de gemeenten wel dat zij bedrijfsmatig gaan wer ken", zegt Ranshuijsen. „En ie der bedrijf tracht zo voordelig mogelijk geld te lenen. Dat wil len wij ook, maar wij mogen het niet". De mogelijkheid van een commercial een soort obl w w de wethouder in elk gevalleen stapje in de goede richting. Zowel de gemeente als de BNG zijn optimistisch over de toe komst van de commercial-pa pers. Maar in de praktijk heelt de handel in die vorderingen jiog maar weinig om het lijL Het staat ook nog maar in de kinder schoenen, legt directeur mr. J. Hekkelman van de BNG uit „Het is een eerste aanzet om te komen tot een nieuw financie ringsinstrument". Voor de BNG is de markt hele maal nieuw. Pas sinds januari vorig jaar mag de NV Bank voor Nederlandsche Gemeenten op deze manier de korte termijn- markt bedienen. Vlaardingen is de eerste 'vis' die de BNG heeft binnengehaald. „Maar ik ben er volstrekt van overtuigd dat die markt gaat groeien", zegt Hek kelman. „Wij zetten hier in Vlaardingen de primeur. Om in stijl te blijven: we proeven de eerste maatjes haring. Laten wij hopen dat ze naar meer sma ken". Burgemeester Van Lier deelt die verwachting van Hekkelman. Aan een lening aan een gemeen te kun je je als belegger geen buil vallen. „Er is immers nog nooit een gemeente failliet gegaan?" Van Lier verwacht vooral veel van het openstellen van de Eu ropese binnengrenzen in 1992. Dan zal de internationale beleg- gingsmarkt zich naar zijn ver wachting storten op winstgeven de leningen aan de zo betrouw bare Nederlandse overheden. „Want onze publieke uitgaven hebben een gouden randje. Dat is in het buitenland weieens an ders". Schiedam De voormalige boerderij van de familie Poot aan de Polderweg in Schiedam is in de nacht van vrijdag op zater dag volledig uitgebrand. De brand in de boerderij, die verle denjaar werd gekraakt door slo per Sjaak Montfoort, is hoogst waarschijnlijk aangestoken. De brand, die even voor vier uur ontstond, sloeg binnen enkele minuten door het dak van het ■woonhuis. De stallen en de schu ren, waar de sloper veel materia len had opgeslagen, werden door de met groot materieel uitgeruk te brandweer uit de vlammenzee gered. De woningen in de omge ving liepen geen gevaar. De brandweer en de technische recherche concluderen uit een onderzoek, dat de brand op ver schillende plaatsen in de boerde rij is ontstaan. Doordat de leeg staande boerderij niet was aan gesloten op het gas- en elektrici teitsnet achten de autoriteiten brandstichting waarschijnlijk. De brand komt op een moment dat sloper Sjaak Montfoort bezig was met de verhuizing van zijn bedrijf naar de Nieuwe Water wegstraat De verhuizing volgde op een juridische procedure, die de gemeente tegen de sloper had aangespannen. Het gemeentebestuur onteigen de de boerderij twee jaar geleden voor de aanleg van een weg. Omdat de dienst Gemeentewer ken alleen het achterste deel van het erf nodig had, deed Schie dam het woonhuis in de ver koop. De brand betekent een stevige streep door de rekening van de Schiedamse zakenman George Toth. Na aankoop wilde de za kenman de uit 1849 stammende boerderij ingrijpend renoveren, waarop hij de hoeve met zijn fa milie wilde betrekken. Vlaardingen -Het was zondag middag dringen rond de drie meter diepe kuil, die archeolo gen hebban gegraven op het hoekje van Hoogstraat en Peper straat. Als zij iets te weten kun nen komen over het verleden van hun stad 2ijn Vlaardingers er altijd als de kippen bij. Zo ook op de open dag bij de opgraving van de archeologische werk groep Hel inium. „Het zal voor een deel wel chau vinisme zijn", veronderstelde kunstenaar Joop van Dorp, één van de mensen die een kijkje kwamen nemen. De volwasse nen dromden samen om de kuil en om het glazen kastje met be nen kammen, een kogelpotje, speelschijfjes, een huismerk, een ketting en een stenen visnetver zwaring. Veel kinderen beproefden hun vïndersgeluk in de berg grond, die uit de kuil is gehaald. Keer op keer holden jochies naar Je roen ter Brugge, om weer een van hun vondsten te laten zien. „Da's weer een stukje bot", zei de archeologisch adviseur van de gemeente dan. „Hé bah...", rea geerde het knaapje dat op een spannender vondst had gehoopt. De meeste mensen echter staar den in de kuil, waar verschillend gekleurde lagen aanduiden hoe op de terp in wat nu het centrum van Vlaardingen is het ene huis op de overblijfselen van het vo rige werden gebouwd. „Mijn huis staat hier in de steeg. Zou den daaronder ook dingen ge vonden worden?", wilde een vrouw weten. „Zeker", vertelde Ter Brugge,t want dat huis was gebouwd op dezelfde terp. „Vooral de beerput zou interes sant zijn, want daar vind je heel vaak voorwerpen in als potten en botten en stukken leer van schoenen". De bezoekers van de open dag waren niet alleen benieuwd naar het verre verleden, maar ook naar de toekomst. „Hier worden straks drie winkels ge bouwd, met twee huizen erbo ven", wist een mevrouw die bij Heintz makelaardij de maquette had zien staan. Maar voor er wordt gebouwd, graven de leden van Heïinium nog twee meter dieper, waar zij de resten hopen te vinden van bewoning uit de zevende eeuw. In de drie meter diepe kuil die er nu ligt, zijn vondsten gedaan die teruggaan tot het einde van de elfde eeuw. Maar juist de hoop om iets uit de zevende eeuw te vinden maakt de opgraving spannend voor de werkgroep. Vlaardingers staren in de drie meter diepe kuil, waarin al meer dan negenhonderd jaar geschiedenis is blootgelegd. Schiedam Omdat ze anders bruiloftsgangers in de weg staan, verdwijnen de 'Amsterdammer tjes' een paar maanden van de Appelmarkt Ongebreideld parkeren in het straatje tussen de Hoogstraat en de Lange Haven is er echter niet bij: dat mogen tussen 1 juli en 30 september alleen de leden van een trouwstoet. Andere Schie dammers krijgen prompt een be keuring als ze er hun wagen stal len, In de periode dat de aula van het Stedelijk Museum dienst doet als trouwzaal gaat de politie ver scherpte controle uitvoeren op het parkeren op de Appelmarkt Voetgangers zullen' goed uit hun doppen moeten kijken als er een trouwpartij achter de rug is. Touringcars met feestgangers mogen dan stapvoets over de Hoogstraat rijden, want een bus vanaf de Appelmarkt ach teruit de smalle en drukbereden Lange Haven oprijden zal 2elfs de geroutineerdste chauffeur niet snel lukken. Het museum is als alternatieve trouwzaal aangewezen, omdat het stadhuis op de Markt de ko mende maanden wordt geres taureerd. Tussen de sloopauto's van Sjaak Montfoort bestreed de brandweer de fel uitslaande brand in de boerderij. Vlaardingen Het voorstel de Schiedamsedijk om te dopen tot Steve Bikodijk kan maar beter worden ingetrokken. Merk waardig genoeg komt dat voor stel van Groen Links, de partij die er juist zo op heeft aange drongen de Zuidafrikaanse strij der tegen Apartheid te eren met een Vlaardingse straatnaam. Als zo'n besluit niet recht uit het hart komt, kunnen burgemees ter en wethouders het maar be ter laten, vindt Ben van der Vel de. Dat B en W niet in volle overtuiging hebben gekozen voor de naam Steve Bikodijk is voor Van der Velde, lid van de steunfractie van Groen Links, overduidelijk. In hetzelfde voor stel tot straatnaamgeving advi seert het college de nieuwe straat in het verlengde van de Van RIebeeckstraat ook Van Rie- beeckstraat te noemen. Terwijl Jan van Riebeeck toch, meent Van der Velde, „de frauduleuse grondlegger van de Kaappro vincie was". Op die manier hoeft de Steve Bi kodijk van Groen Links ook niet meer. Want het voorstel van BenW, waarin Biko en Van Riebeeck min of meer naast el kaar worden gezet, is volgens Van der Velde een schoolvoor beeld van ondoordachtheid. „Het komt niet uit het hart en het is ook niet ingegeven door politieke overtuiging. Een groter contrast dan tussen die twee is niet denkbaar". Weliswaar komen burgemeester en wethouders met hun voorstel tegemoet aan de wens van Groen Links en de actiegroep Vlaardingen tegen Apartheid, maar blij is Groen Links daar met mee. Van der Velde: „Het zou het college sieren als zij beide voorstellen, of in ieder geval één voorstel introk. Een ander voor stel om een Zuidafrikaanse be strijder van de apartheid te eren met een straatnaam zal Groen Links van harte steunen". Schiedam Voor het betrekke lijk geringe bedrag van 330.000 gulden is Schiedam de eerstko mende tien jaar verlost van een milieuprobleem. Het probleem wordt gevormd door een grote hoeveelheid baggerslib; in de loop der tijd vrijgekomen bij het uitdiepen van de Schiedamse binnenhavens. De gemeente zit met die bagger in de maag, omdat het spul niet kan worden verwerkt De pro vincie heeft nu beslist dat het slib mag blijven waar het is: in het depot aan de Schiekade. De gemeente moet er dan alleen voor zorgen dat het vervuilde slib wordt afgedekt met een vloeistofdicht membraan en dat daaroverheen een laag schone grond wordt gestort. Het membraan voorkomt dat er regenwater in de gifberg sijpelt. De schone grond moet camoufle ren dat er opdie plaats gif ligt op geslagen. De provincie wil dat de afdeklaag wordt beplant, zodat1 'het geheel past in het omringen de landschap'. Schiedam Van de Neder-* landse bevolking in Schie dam kan vier tot zeven pro cent niet lezen of schrijven. He t beteken t d at het gaat om een groep van 2500 tot 4500 (semicanal! abeten Dit cijfer komt haar voren uit gegevens van het Educa tief Centrum voor Volwas senen (ECV), wanneer het gaat om de doelgroep voor basis-educatie. Daarnaast richt het Educatief Centrum zich ook op de 5500 migran ten in Schiedam. Vooral on der de inwoners van Turkse en Marokkaanse afkomst is het analfabetisme groot. Dat laatste geldt niet alleen voor hun kennis van de Ne derlandse taal. Ook in het Turks, Arabisch of Berbers t zijn veel van deze migranten 'het lezen en schrijven niet machtig. Dat is, aldus het ECV, een extra handicap om hen één van de vele alfabeti seringscursussen te kunnen laten volgen. Vlaardingen „Het ging hele maal mis", verzuchtte de eerste van de vijftig deelnemers aan de f ietspuzzeltocht zaterdag bij terugkomst op het WV-kan- toor. Hij vraag 18 snapte ik he lemaal niet waar ik heen moest". Informatrice Joke van Leeuwen, die negentig mensen zag wegfietsen en er vijftig van zou zien terugkomen, ving de 'doorzetters' op. En ongeveer vijftig keer herhaalde ze: „We rekenen vraag twintig niet mee, hoor. Door een drukfout is vraag negentien uitgeval len". Ondanks het dwaalspoor, dat hierdoor was ontstaan, waren de deelnemers enthousiast, De twintig kilometer lange tocht was de eerste van de activitei ten in het kader van het 25-ja- rig bestaan van de Vlaardingse VVV. In de route waren drie rustplaatsen aangegeven. Op de laatste was het nog aarde donker toen de eerste fietsers aankwamen. Tenslotte knipte gastheer Jan Anderson het licht aan, riep zijn vrouw en opende de deuren van zijn Streekmuseum en het befaam de ouderwetse snoepwinkeltje- Enkele puzzelaars waren nog nooit in het museum geweest, ze keken hun ogen uit Andere fietsers bleven bij de eerste rustplaats, het Visserijmuseum, dralen. „Als het weer niet beter wordt, ga ik lekker naar huis", zei een vrouw, die van het VV V-kan toor naar het mu seum vijf minuten in de regen had gefietst Voor deelnemers aan de puz- zeltocht was de entree gratis. De suppoost gaf geen antwoord op vragen van de puzzelaars; „Ik geef de deelnemers een be schrijving en dan kijken ze die zelf maar in". Wie de route uitfietste, leverde het vragenlijstje in bij Joke van Leeuwen, in de hoop een nog onbekende prijs te winnen. Sommigen, die vermoedden dat het om een grote prijs gingr probeerden bij'de VW-infor- matrice nog wat antwoorden los te peuteren. „Dat weet toch geen mens meer, hoe de Pel molen vroeger werkte", zei ie mand. Het antwoord luidde steevast „Ik zeg niet alles voor, je moeteen beetje puzzelen". Later op de middag, toen het zoveelste kind binnen kwam met een Jan Anderson-zuur- stok en een vader of moeder, die naar een antwoord viste, zei Joke van Leeuwen alleen nog: „Tja, het is een puzzel tocht— Straks bent u verder van huis. Tijdens uw vakantie wilt u ont spannen en genieten Gelijk hebt u Maar mogen wij u voor uv. er trek een advies geien' Zorg ervoor dat alles goed ts geregeld en verzekerd' Anders bent u straks letter! ijk verder van huis Bezoek ons kantoor dus ruim voor uv» vertrekdatum en maak ge bruik van onze complete Va kam le- ser\ ice Dat is uw' garantie voor onbezorgde vakanue. Gratis Vakantieboek v bij aankoop van minimaal f 100,- aan vreemde valuta, zolang de V onrrn.u' st rekt Schiedam Vlaardingen spaarbank.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1