Rijnstraat niet verder gesaneerd Maassluis zwicht voor havenbewoners Fietsenslailer in 't ongewisse Hars aan de handen, kistjes aan de voeten SP 'evangeliseert' tegen wasverzachter Zomerfestival voor ouderen succesvol VLAARDINGSDAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Koerswijziging bij werkgelegenheidsproject Politie wacht ruitengooier met succes op Bewoners nemen de wijk na brand Dronkaard ramt pui Afpersertje aangehouden Voorlaatste ronde Nederlands kampioenschap touwtrekken: 'Oertijd-boerderij' geheel uitgebrand WKfERWEG MAANDAG 9 RJLI 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.43S05S7 - sportredactie: 434S2Q9. Telefax: 01Q-43497S4. Schiedam Of hij dit jaar op vakantie mag, weet Piet Vrije n- hoek niet. Zijn baas heeft hem er niets over verteld. Het ziet er somber uit voor de Schiedam mer, want een persoon die hem mag waarnemen is niet voor handen. Een ander probleem vormt zijn salaris. Vrijen hoek wordt betaald voor een vier daagse werkweek, maar per week is hij maar liefst 46 uur op 2ijn werkplek te .vinden. Op het eerste gezicht lijkt Vrij- enhoek het slachtoffer van het type werkgever, waar vakbon den al jaren hun giftige pijlen op richten. Schijn bedriegt, want sinds 1 mei 1990 is Vrijenhoek in dienst van de gemeente Schiedam. Als ambtenaar runt hij de fietsenstalling op de Koe markt. De rammelende afspraken met Vrijenhoek lijken typerend voor de wijze waarop de ge- meente Schiedam omgaat met het met veel aplomb gepresen teerde werkgelegenheidspro ject. Vlak voor de verkiezingen presenteerde wethouder Chris Zijdeveld vol trots het project, dat niet alleen de werkgelegen heid een positieve impuls zou geven, maar ook het milieu vriendelijke fietsen. Schipbreuk Aanvankelijk was het project opgezet voor drie vrijwilligers, die met behoud van uitkering de stalling zouden gaan runnen. De opgedane werkervaring zou de uitkeringsgerechtigden kun nen helpen in hun speurtocht naar een nieuwe werkplek, Maar vanaf de eerste dag leden de mooie bedoelingen schip breuk. Reeds voor de officiële opening trok Joop Stouthandel zich boos terug toen hij hoorde dat hij de stalling niet in eigen beheer mocht krijgen. Wethouder Zijdeveld, in maart nog verantwoordelijk voor de portefeuille sociale zaken, ver klaarde bij de feestelijke ope ning dat de ideeën van Stout handel niet strookten met de vi sie achter het project. „Joop wil de zaak alleen runnen", stelde Zijdeveld- ,„Maar de fietsenstal ling moet wel vijftig uur per week open. Als hij ziek wordt, zou de stalling direct moeten sluiten. Daarom willen we met een aantal mensen werken". De vooraf ontstane spanningen misten hun uitwerking niet De overgebleven beheerder voelde 2ich niet veilig in de stalling, waarop hij er na enkele dagen de brui aan gaf. Nog voordat de Schiedamse fietser de stalling had ontdekt, was het pas gebo ren kindje op sterven na dood. Ambtenaar Drie maanden later heeft de ge meente Schiedam de stalling nieuw leven ingeblazen op een wijze, die verdacht veel over eenkomsten heeft met de idee ën die Stouthandel over de ex ploitatie koesterde. Want de drie beheerders zijn er niet gekomen. Geheel indachtig de wens van Stouthandel runt de huidige exploitant de stalling in zijn eentje. En in plaats van met behoud van uitkering werkt Vrijenhoek nu met een heus arbeidscontract. Medewerker Hans Verlinde van de sociale dienst geeft toe dat er sprake is van een koers wijziging. „Eerst was het de be doeling dat de beheerders na verloop van tijd door zouden stromen naar een andere func tie. Nu proberen we deze men sen in de stalling zélf aan een volwaardige baan te helpen. Met Vrijenhoek lukt dat dankzij de Kaderregeling Arbeidsin spanning. Nadeel hiervan is wel dat we de beheerder voorlopig slechts 32 uur salaris kunnen •bieden". De sociale dienst heeft de be heerder voorgesteld de ope ningstijden te beperken tot 38 uur. „Van ons mag hij de stal ling op maandag en dinsdag dichthouden, maar de beheer der wil zijn klanten niet in de steek laten. Dat is begrijpelijk, maar financiëel kunnen we voorlopig niet meer doen". Nevelen In de nieuwe opzet zijn de posi tieve effecten op de werkgele genheid beperkt. Eood de stal ling aanvankelijk plaats voor drie beheerders, nu is alleen Vrijenhoek actief. Sinds enkele weken heeft Vrijenhoek wel een hulpje, maar de positie van deze kracht is voorlopig in ne velen gehuld. „De sociale dienst heeft mij hier naartoe gestuurd", zegt de jon gen, „maar ze hebben mij ver teld dat ik de eerste twee maan den absoluut niet mag werken. Over de toekomst bestaat ook weinig zekerheid". Ook hier poogt Verlinde hel derheid m de duisternis te scheppen. „Als de ontwikkeling positief is, hopen wij de2e jon gen in de toekomst ook een vol waardige werkplek in de fiet senstalling aan te kunnen bie den. Ik hoop dat het lukt, want in dat geval hebben we toch twee kansarmen aan een baan geholpen". Vlaardingen Een 43-jarige Viaardinger is zaterdagmiddag op heterdaad betrapt toen hij op nieuw de ruiten van het Holy- ziekenhuis poogde in te gooien. Omdat al enkele dagen achter een ruiten van het ziekenhuis waren gesneuveld en het het za terdagmorgen weer raak was, besloot de politie ter plekke te posten. Lang hoefden de agen ten niet te wachten. De ruitengooier meldde zich te gen kwart voor drie, maar kon worden aangehouden voordat hij de kans kreeg opnieuw ra men te vernielen. De man, die een overspannen indruk maakte en geen motief voor zijn daad kon geven, richtte voor in totaal 3200 gulden aan schade aan. Schiedam Een ge2in uit de Van Oldenbarneveldtstraat is gisteren geevacueerd nadat hun woning door brand werd ver woest Om tien uur 's ochtends meldde de dochter des huizes aan haar uitslapende ouders dat zij 'de huiskamer niet inkon". Het toegesnelde paar constateer de een hevige rookontwikkeling in de woonkamer. De vier bewo ners ontvluchtten het huis, waarop de brandweer zich over de vlammen ontfermde. De brand is. ontstaan door een straalkacheltje, dat vermoede lijk het tapijt in brand heeft ge zet. De woning liep grote rook- enroetschadeop. Schiedam „Zo dronken als een garnaal", luidde vrijdag de typering in het dagrapport van de politie. Dit niet voor tweeërlei uitleg vatbare oordeel sloeg op een Duitse vrachtwagenchauf feur, die vrijdagavond in bene velde toestand de pui van uit zendbureau Content op de Hoog straat ramde. Het ongeluk gebeurde om zeven uur toen de chauffeur 2ijn voer tuig vanaf de Hoogstraat het Broersveld in wilde steken. De ingewikkelde manoeuvre bleek teveel gevraagd van de be stuurder, die de ruit, de raamstij- len en de lichtreclame van het uitzendbureau ramde. Omdat hij de blaastest weigerde, werd de chauffeur meegenomen naar het politiebureau. Na beta ling van een boete van 750 gul den werd de Duitser op vrije voeten gesteld. Vlaardingen De Vlaardïngse politie heeft net voor bet week einde een afpersertje van der tien jaar in de kraag i Het knaapje had al met gegrepen, iet zekere regelmaateen leeftijdgenootje mishandeld en dreigde metmeer klappen als hij hem geen tien guldenzougeven. In de Goudenregenstraat dreig de de jeugdige afperser vrijdag avond zijn lijdend voorwerp op nieuw in elkaar te slaan, maar een vriend van de bedreigdejon gen waarschuwde de politie. Even later werd de knaap in de kraag gegrepen en kreeg nij een proces-verbaal aan zijn broek. Verbeten probeert een groep vrouwelijke aan het langste eind te trekken. Kracht mag worpen geput schreeuwen; vloeken is taboe. Maassluis Liefst vierhonderd mannelijke én vrouwelijke krachtmensen stonden in het strijdperk onderaan de Vlaar- dingsedijk in Maassluis tegen over elkaar. De spieren tot het uiterste gespannen, de hakken diep in de modderige grond. Het terrein bij de ijsbaan was gis teren het toneel van de derde en voorlaatste voorronde voor het Nederlands kampioenschap touwtrekken. Veertig ploegen, afkomstig uit alle windrichtingen, hielden de touwtjes zo strak mogelijk in handen tijdens het door de Maas- ïandse vereniging Groene Oase georganiseerde toernooi. Met hars op de handen en solda tenkist] es aan de voeten, zetten de verschillende teams zich schrap op het vochtige grasveld. De deelnemers, die hun kracht af en toe uit het schreeuwen van kreten schenen te putten, wer den overstemd door de coaches, die kruipend langs de voeten van de touwtrekkers de ploegen aanmoedigden. Ook het pubhek hield zich niet stil. De toeschouwers aan de zijlijnen zorgden voor 'stereo-gebrul'. De verhitte hoofden en het fana tieke geschreeuw op het gras veld bewezen wel dat touwtrek ken geen recreatiesport meer is. Op de vraag of touwtrekken nog wel als volksvermaak wordt ge zien, antwoordden twee vrou welijke deelnemers uit Teerns (Friesland) fel: „Je kan touw trekken zien als een topsport. We trainen twee a drie avonden per week en doen dan zowel aan conditie- als aan krachttraining. Je moet echt trainen om goed te worden. Het is niet zo, zoals veel mensen denken, dat een dikke tante per definitie goed is!". Ook de strenge controle vóór en tijdens de wedstrijd maakte dui delijk dat het touwtrekken als een serieuze sport wordt beoe fend: de schoenen die de deelne mers aan hadden werden op de weegschaal gezet en de zolen werden gecontroleerd. Omdat de ploegen in gewichts klassen zijn onderverdeeld, moesten ook de touwtrekkers zelf gewogen worden. Kees van Oosten, één van de or ganisatoren, legde uit dat tijdens een wedstrijd van twee vereni gingen drie scheidsrechters nauwlettend toekijken. „Ze kijken of de deelnemers niet gaan zitten of liggen en sturen mensen die vloeken van het veld". De 400 touwtrekkers spillen vol gende week in De Wijk, vlakbij Meppel in Drente, de laatste en beslissende wedstrijd trekken. Schiedam De asbestsanering' in de Rijnstraat wordt voorlo pig stopgezet. De gemeente Schiedam, de provincie Zuid- Holand en de inspecteur van de volksgezondheid en milieuhy giëne menen dat de asbest die nog in de grond zit, geen direct gevaar oplevert voor de volks gezondheid. Over een eventueel vervolg op de voltooide sanering van en kele voortuintjes in de Rijn straat Wordt pas besloten als de uitslag van een historisch on derzoek naar de herkomst van de asbest bekend is. De autori teiten willen uitzoeken of ook elders in Schiedam-Zuid asbest in de grond zit. In de wijk zou tussen circa 1850 en 1900 een asbestfabriek hebben gestaan. Het gevonden materiaal hoeft echter niet van die fabriek af komstig te zijn; het kan ook op grote schaal gébruikt zijn bij ophogingen. Asbest werd tot nu toe op twee plaatsen in De Gorzen aange troffen. Behalve bij de sloop van enkele panden in de Rijn straat, werd het eveneens ge vonden op het bouwterrein achter de Den Bommelsestraat. Ook op deze tweede lokatïe wordt voorlopig niet gesa neerd- Gemeente, provincie en in specteur beslisten vrijdag dat de sanering opschorten geen kwaad kan. Zolang het onder de grond zit kan asbest geen schade aanrichten. Gevaarlijk wordt de situatie pas als het materiaal naar boven wordt gehaald, bij die operatie breekt en er vezels vrijkomen. Komen die vezels in de longen terecht, dan kunnen zij kanker veroor zaken. Moeders Enkele verontruste moeders uit de Rijnstraat hebben van de gemeente een medische con trole voor hun kinderen geëist De jeugd zou tijdens het spelen ongemerkt met asbest in aanra king kunnen zijn gekomen. De gemeente vinat een -medisch onderzoek evenwél niet zinvol. Volgens de overheid is de kans dat de gezondheid van de kin deren is geschaad, heel erg klein. De buurt is enorm geschrok ken van de vondst van het ge vaarlijke materiaal, zegt Albert Bons, voorzitter van de Bewo nersvereniging Schiedam- Zuid. Bons heeft verbaasd ge reageerd op de reeds vorige week door wethouder Bart de Leede (Groen Links; milieu) geopperde mogelijkheid de Den Bommelsestraat niet te sa neren. De Leedes redenering dat as best onder de grond geen kwaad kan en dat het spul daarom misschien beter kan blijven waar het ligt, op twee ënhalf a drie meter diepte, vindt Bons 'raar'. De voorzitter van de bewonersvereniging.' „De gemeente wil daar wonin gen bouwen. Om de funda menten daarvoor te leggen moet toch ook in de grond wor- •den gegraven? Lopen de men sen die dat werk doen dan geen gevaar?" Maassluis Overslag bedrijf Bol moet haar ac tiviteiten aan de Burge meester de Jonghkade in Maassluis waarschijn lijk staken. Dc- gemeente eist van het bedrijf dat het op korte termijn een hin derwetvergunning aanvraagt, Gemeente en buurtbewoners verwachten echter dat Bol niet aan de gestelde eisen, kan vol doen. Met de aan Bol gerichte aanma ning zwichtde gemeente voor de druk van actiegroep 't Hoofd. Vrijwel unaniem lieten de bewo ners onlangs weten dat ze de overlast op de kade niet langer willen tolereren. In een gesprek trachtte wethou der Ruud Timmermans de stem ming onder de bewoners nog te keren. De havenwethouder riep op de losactiviteiten op de kade ook in de toekomst toe te staan, Zijn pleidooi onderbouwde de CDA-politicus met het argu ment van de werkgelegenheid. Volgens hem loopt door het ver zet tegen de havenactiviteiten de baan van zevenhonderd mensen gevaar. Meer dan beu „Voor deze afspraak voelden we echter niets", zegt actievoerder Peter Bestebreurtje. „We zijn de herrie, het stof en de langsscheu- rende vrachtauto's meer dan beu. Dit bedrijf voldoet totaal niet aan de bepalingen in de hin derwet". Met de wettelijke bepalingen in de hand konden de bewoners de druk op de gemeente opvoeren. De bewoners, die enkele weken geleden met het openbreken van het wegdek de knuppel in het hoenderhok gooiden, weten zich gesteund door een uitspraak van de Raad van State. Het hoogste rechtscollege be paalde vorige maand dat perma nente losactiviteiten op de Bur gemeester de Jonghkade taboe zijn. Aanvankelijk stelde de ge meente dat Bol bij haar loswerk- zaamheden gebruik maakt van tijdelijke havenfaciliteiten. De bewoners voerden echter aan dat de met potgrond gevulde vrachtauto's van Bol reeds enke lejaren af en aan rijden. Maatregelen Ondanks de sombere vooruit zichten zet Bol haar activiteiten tijdens de aanvraagprocedure door. Ook als een vergunning uitblijft, hoeft het overslagbe drijf nog niet te vertrekken. Na het indienen van een schorsings- verzoek bij de Raad van State kan Bol in dat geval proberen alsnog de vergunning in de wacht te slepen. Verder kan het overslagbedrijf een bodemprocedure starten. Na het nemen van enkele geluids- werende maatregelen kan Bol in dat geval nog enkele jaren voor uit aan de kade. Bestebreurtje: „Maar hopelijk kiest Bol eieren voor zijn geld. Het bedrijf zal denk ik ook wel inzien dat het geen toekomst heeft aan de Bur gemeester de Jonghkade". Door het succesvolle protest zijn de losactiviteiten van Key K- ramer ook uiterst onzeker ge worden. Dit Maassluisse bedrijf wilde op korte termijn 10.000 ton pijpleidingen op de kade lossen. Net als Bol kan Key Kramer vermoedelijk niet voldoen aan de bepalingen in de hinderwet. Schiedam Pim Schenkelaars en Roel van Raay hebben dit weekeinde ongewenste hulp ge kregen bij het afbreken van hun boerderij uit de 'oertijd'. De hoe ve, die de afgelopen weken cen traal stond in het educatief pro ject '2000 stappen terug' over de oertijd, is dit weekeinde geheel afgebrand. De politie heeft nog geen aanwijzingen dat de boer derij in brand Is gestoken. Uit vrees voor vandalisme sliepen Schenkelaars en Van Raay de laatste maanden wel regelmatig in de met eigen handen gebouw de boerderij in het Beatrixpark. Bij Bas van der Heijden wekte Elite Lemson klanten op geen wasverzachters aan te schaffen. Vlaardingen Opgewekt en vasthoudend, alsof zij aan het evangeliseren waren, voerden leden van de Sociabstiese Partij zaterdag in de stromende regen actie tegen wasverzachters. In het Vlaardingse koopcentrum kregen klanten van. Albert Heijn en Bas van der Heijden een folder in de hand gedrukt. Zij werden gemaand produk- ten te mijden die wel vriende lijk zijn voor het wasgoed, maar slecht voor de natuur. Wasverzachters zijn milieuvij- andig, daarover laat de SP-fol- der geen twijfel bestaan. Mi lieudeskundigen van de partij hebben vastgesteld dat dit po pulaire produkt schadelijke stoffen bevat Die vormen een bedreiging voor alles wat in het water leeft. En mensen kun nen er huidirritaties door oplo pen. „Maar dat weet u als consu ment natuurlijk niet", hield de met een sandwichbord behan gen SP'er Arnold van Weezei op het Liesveld klanten van AH voor. Voor huisvrouwen die hechtten aan zachte badla kens en soepele lingerie had hij een vriendelijk alternatief bij de hand: een beetje citroen of azijn. „Dat werkt net zo goed". Tonnie Sloot die een kijkje kwam nemen hoe haar even eens bij AH foluerende echtge noot Joop het er af bracht, viel Van Weezei bij: „Eigenlijk zou den de fabrikanten dit soort vuiligheid niet mogen leveren, 't Wordt van alle kanten te gek. Overal doen ze spul in dat niet door de beugel kan. Bij sommi ge slagei's begin ik spontaan te niezen van de rotzooi die ze in hun vlees douwen. Gelukkig zijn er steeds meer mensen die het niet pikken. Zonet bij de groentenboer weigerde een man nog rauwkost in plastic verpakking. Doe het maar in een gewoon zakje, zei hij". Wegens het slechte weer kwam het nauwelijks tot dis cussies met het winkelende pu bliek. Sommige klanten had den beide handen al vol aan zware boodschappentassen, een foldertje over milieube wust kopen kon er onmogelijk nog bij. Anderen liepen de ac tievoerders hooghartig voorbij. „Pff!" reageerde een man mi nachtend, toen Ellie Lemson hem op de stoep van Bas van der Heijden een strooibiljet toe stak. Toch vonden velen de actie een goed idee. Een enkeling was al door de krant op de hoogte ge steld, zoals die vrouw van mid delbare leeftijd die het SP- pamflet dankbaar aannam met de woorden: „Ha fijn, van de wasverzachters zeker". Wantrouwen Anderen waren blij dat de SP hen wees op het gevaar van produkten die zij zelf nooit hadden gewantrouwd. „Je gaat er toch vanuit dat alles wordt gecontroleerd en beschermd?" Weer anderen vonden de actie een druppel op een gloeiende plaat: „Wasverzachters? Jullie moeten eens wat zeggen van de schepen die olie op zee lozen". De politiek bewogen huis vrouw Nel Kester, bij toeval tasserend, hoefde geen folder, ij was al bekeerd, „Ik heb een wasdroger, dan heb je verzach- ters niet nodig". De tegenwer ping dat wasdrogers door hun stroomverbruik ook niet mi lieuvriendelijk zijn, wuifde zij weg: „Hij draait niet constant, als het mooi weer is hang ik mijn wasgoed gewoon aan de lijn". De actie verliep zaterdag zon der incidenten. Problemen met de bedrijfsleiding van desuper- markts waren er niet. Van Weezei: „Wat zouden ze ook moeten zeggen? We staan niet binnen, maar op straat, en daar geldt vrijheid van meningsui ting". Maasland Hoewel het zomer festival in het Maaslandse dien stencentrum voor de tweede achtereenvolgende keer zijn naam bepaald geen eer aandeed, haalde het slechte weer zaterdag toch niet echt een streep door de rekening. Terwijl buiten de re gen met bakken uit de hemel kwam, zat de grote zaal van het dienstencentrum tjokvol oude ren. Rustig op de stoelen blijven zitten was er niet bij; ze deden volop mee aan het programma. Bij het volksdansen gingen de beentjes losjes van de vloer, alsof leeftijd geen rol speelde. Het koor Zingen is Leven verhoogde de vitale stemming. En de koor leden vatten hun taak ernstig op, zo bleék. Vlak voor het concert arriveerde één van de zangeres sen met een koffer in de hand. „Ik kom net terug van vakantie, gelukkig ben ik nog op tijd om mee te zingen". Tussen de bedrijven door werd regelmatig een slinger gegeven aan het rad van avontuur, want er moest ook geld in het laatje komen. Functionaris voor het ouderenwerk Jos van Alphen over het doel van het Maasland- se zomerfestival: „Een van ae opbrengst gaat naar de Alzheimer Stichting, die pro beert de huidige kennis over de ziekte van Alzheimer in de openbaarheid te brengen. Ver der willen we met het geld leuke activiteiten organiseren voor de ouderen", Dank zij een actie van het fonds zomerpcstzegels ging 330 gulden naar de bejaardenomroep van Maasland, 's Ochtends ai was door middel van de veilingkiok een flink bedrag binnengeko men. Grote hoeveelheden groente en fruit waren binnen anderhalf uur geheel uitver kocht Van Alphen verwachtte zaterdag in de buurt van de vier duizend gulden uit te komen. In het dienstencentrum waren verder standjes te vinden van het Gilde Nieuwe Waterweg en de Zonnebloem. Voor vijftig cent- oude land- en tuinbouwarhke- len raden viel velen met mee. De werktuigen al behoorlijk ge dateerd —lagen op een tafel uit gestald Zelfs de oudste deelne mers aan deze kwis hadden moeite met het thuisbrengen van dit gereedschap.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1