Echtpaar baadde in luxe op kosten sociale dienst Harde wind deert schooljeugd niet 'Huurders dupe van falend woningbeleicT TV| Meer tweelingen geen eenmalig verschij nsel Tuchtschool voor domme drugkoerier Schiedam remt fusie bij Halt af VLAARBiNGS OAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bijna 9000 deelnemers 'ÏÏtde'SL Hjden's Jo™ Drukte van belang bij opening Jeugdland Klimaat bedrijfsleven wordt aantrekkelijker Ook in 1987 en dit jaar gemiddelde overtroffen Gift voor wederopbouw boerderij Vlaardingen Europeser Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? TVKRANT Op de bon Bejaarde geschept 'Zonnebrand' DINSDAG 10 IULI 1990 PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardmgen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon.- 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754, De openingsdag van Jeugd land bracht vorig jaar 1200 kinderen op de been. Dat was in één klap al meer dan twintig procent van de tota le opkomst bij dit kinder- spectakel in 1989 die de 6700 deelnemertjes overschreed. Dat staat te lezen in het jaar overzicht dat Jeugdland coördinator Joop van Broekhoven onlangs heeft samengesteld. In dat jaar presenteerden hij en zijn medewerkers in drie vakan tieperiodes liefst honderd-, drie activiteiten. Daaraan hebben bij elkaar 8877 Schiedamse kinderen in de leeftijd van vier tot en met zestien jaar deelgenomen. Driekwart van die jeugd doet 'iets'inde zomervakan tie. Verder namen in de paasweek'89 862 kinderen deel aan spelletjes. De activi teiten m de herfstvakantie vonden een iets gretiger af trek. Toen deden 1305 deel nemers aan de festiviteiten mee. Schiedam Een gescheiden echtpaar uit Schiedam zal zich voor de rechtbank moeten ver antwoorden voor een steunfrau- de van ongeveer 200.000 gulden. Het tweetal, dat onlangs -werd gearresteerd, heeft op kosten van de sociale dienst jarenlang een luxe leventje geleid. Om er voor te zorgen dat de vrouw een uitkering zou krijgen, terwijl de man gewoon bleef werken, liet het paar zieh tien jaar geleden scheiden. De man ging zogenaamd in Rotterdam wonen, maar voerde al die tijd met zijn 'ex' een gemeenschap pelijk huishouden in Schiedam. Dankzij het salaris van de man en het 'extraatje' van de sociale dienst kon het paar niet alleen aardig rondkomen, maar ook een behoorlijk spaarcentje op bouwen. Sociaal-rechercheurs begonnen enkele weken geleden een on derzoek naar de relatie van het tweetal. Het paar, dat al langer onder verdenking stond, werd ingerekend en twee dagen op het politiebureau verhoord. Uit eindelijk volgde een bekentenis. Tegen medewerkers van de soci ale dienst had de vrouw altijd ontkend dat zij met haar voor malige echtgenoot samenwoon de. De bijstandsuitkering van de 35- jarige vrouw is inmiddels stopge zet. Samen met haar 39-jarige partner zal ze het verduisterde geld moeten terugbetalen. Tien duizend gulden is inmiddels te ruggestort op de rekening van de sociale dienst. Gerard Smits, directeur van de sociale dienst in Schiedam, acht het niet uitgesloten dat het twee tal voor een tijdje de gevangenis ingaat. Hoewel justitie geen hoge prioriteit geeft aan de vervol ging van steunfraude, en meest al alleen voorwaardelijke straf fen uitdeelt, zal de rechtbank voor dit zware geval mogelijk een uitzondering maken, aldus Smits. De GSD-direeteur vindt een for se straf ook op zijn plaats: „Twee ton, dat is niet zomaar een sim pele zaak. En de maatschappij pikt dit soort dingen niet lan ger". Smits is doorgaans wat mil- der in zijn oordeel, omdat hij wel kan begrijpen datsommige men sen met lage inkomens bezwij ken voor de „verleidingen van alle reclame. Ze willen meedoen, bij een bepaalde inkomensklasse horen', Hij praat zulke praktijken met goed, maar kan de zwakte die er aan ten grondslag ligt wel begrij pen. In het geval van het fraude rende echtpaar heeft hij zulke gevoelens niet: „Dit is gewoon oplichting". De afgelopen weken zijn in Schiedam nog enkele processen- verbaal opgemaakt wegens steunfraude. Een 28-jange vrouw, die een uitkering ont ving, verzweeg dat zij sinds 1985 regelmatig voor uitzendbureaus werkte. Op het moment dat zij werd aangehouden, ontving zij een ziektewetuitkenng van het GAK. In totaal had zij ongeveer 32.000 gulden ontvangen waar zij geen recht op had. En een 53-jarige Schiedammer Directeur Smits: 'Dit is gewoon oplichting' bleek 'vergeten' dat hij de sociale dienst moest melden dat hij een aww-pensioenuitkering van de Sociale Verzekeringsbank ont ving. Van de sociale dienst trok hij tegelijkertijd een rww-uitke- rmg In anderhalfjaar tijd kreeg hij op die manier 34 000 gulden extra op zijn rekening gestort. ningsieest van Jeugdland. Waterweg Maassluis heeft zich voor het bedrijfsleven in het afgelopen jaar nog net niet opge werkt tot goedkoopste gemeente van bet Rijnmondgebied. Van de tien grootste steden in de regio is Maassluis wel de enige, waar de belastingtarieven voor nagenoeg alle bedrijven daalden. In dit op zicht heeft ook Schiedam in 1989 een pas op de plaatsgemaakt. Al vijf jaar achtereen houdt de Kamer van Koophandel een vergelijkend 'warenonderzoek' naar een viertal belangrijke las ten, waarmee het bedrijfsleven wordt geconfronteerd. In door snee bleek in zowel Schiedam, Vlaardmgen als Maassluis het minst aan de gemeentelijke be lastingen te zijn 'gesleuteld' in vergelijking met de zeven ande re Rijnmond-steden. Desalniettemin blijft Vlaardin gen als twee na duurste stad na het grootste deel van Rotter dam en de absolute topper Spij- kenisse te boek staan. Schie dam handhaaft zich onderin de middenmoot. Maassluis heeft zich als nummer drie dichter te gen de twee goedkoopste en te vens kleinste gemeenten Krim pen aan den IJssel en Baren- drecht aan genesteld. Leidingwater De Kamer van Koophandel heeft aan de hand van een be- drijvenpanel de ranglijst opge steld. Daarin zijn de onroerend goed-belasting (ogb), rioolrecht, de watertarieven en de kosten voor afvalwaterzuivering met elkaar vergeleken, die een acht tal niet-bestaande ondernemin gen in de verschillende steden zouden moeten ophoesten. Voor het bedrijfsleven in Maas sluis pakte 1989 gunstig uit, om dat hetwatertarief met ruim ne gen procent werd verlaagd. Schiedamse ondernemingen profiteerden in iets mindere mate; in de Brandersstad wer den de kosten voor leidingwater met twee procent teruggebracht. Voor beide Waterwegsteden was dit voldoende voor een gunstige vermelding in het afgelopen jaar. In elk van de drie Watenvegste- den bleven de ogb en de riool rechten gelijk. Alleen het afval- watertarief de enige kosten stijging voor het VJaardingse bedrijfsleven steeg licht. Met twee procent bleef het echter nog onder de verhogingen die de zeven andere steden in het Rijn mond-gebied doorvoerden. Schiedam „Eindelijk een wet houder die werkt", grapte een omstander tijdens het oppompen van de Jeugdland-ballon op het Stadserf in Schiedam. Lijdend voor wei p Bart de Leede keek even gniffelend om, waarop hij met zijn twee assistenten op nieuw de fietspomp hanteerde. Door de luchtverplaatsing kreeg de ballon enorme proporties, waarop de onvermijdelijke knal het ahutsein van Jeugdland vormde. Voor de toegestroomde kinder schare vormde de dreun het sein om de 'dorpskermis* in bezit te nemen. Binnen de kortste keren draaide het grut rondjes in de draaimolen, terwijl leeftijdge nootjes reeds ongeduldig ston den te trappelen in de rij voor het luchtkasteel. „Hopelijk houdt het kussen het", meldde een medewerker van het jeugdfestijn met een zorgelij ke olik. De harde windvlagen rukten vervaarlijk aan het luchtkussen, maar gelukkig voor de kinderen bleek het bouwsel bestand tegen het na tuurgeweld. Grote 'regelneef' Joop yan Broekhoven vertelde, dat de at tracties zover mogelijk uit de wind waren geplaatst. „Daarom hebben we het voorste deel van het Stadserf niet kunnen benut ten. 't Is jammer van die wind, maar de kinderen zullen het niet koud krijgen", meende de im mer optimistische Van Broekho ven. De storm bezorgde enkele ou ders, die een schuilplaats vonden onder het koffiekraampje, wel rillingen. „Misschien moeten we toch maar naar het zuiden op va kantie", sprak een ambtenaar met opgestoken kraag. „Pro bleem is alleen dat het mooie weer pas in Spanje begint". De gure, onzomerse weersom standigheden hadden minder vat op het gemoed van de kin derschare. Schaterend verza melden zij zich rond clown Bobo, die een langgerekte ballon in de meest vreemdsoortige beesten omtoverde. „Ben jij getrouwd?", sprak Bobo tot de verlegen peuter, die hij een 'originele rode hond' over handigde. "Voor het wachten be loonde de clown andere toe- schouwertjes met dieren, die hij tot 'stekkels', en 'giere naffen' omdoopte. Een andere giraffe stond gepar keerd op een plekje, dat blijkens een blauw bord is gereserveerd voor de voertuigen van burge meester en wethouders. Sommi gen meenden in het dier het laat ste vervoermiddel van Bart de Leede te herkennen, maar de exotische langnek vormde slechts een speelwerkcuig waar van gretig gebruik werd ge maakt. Ook Fratelli Fiasco kon op grote klandizie rekenen. Tientallen kinderen dromden samen rond de plek, waar de goochelaar zijn kunsten vertoonde. Geholpen door de toverfluit van jeugd landbezoekster Vera leek Fra telli zichzelf gewichtloos te ma ken. Samen met het vliegende Oos terse tapijt vormde de show een voorproefje van het slotfeest, dat op 27 juli geheel in het teken van het 'magische Oosten' zal staan. Voor die tijd trekt de Jeugoland- karavaarx door alle Schiedamse wijken, waar de vakantievier- ders kunnen genieten van sport, spel en jeugdtheater en creativi teit. Vlaardingen De geboorte van een groot aantal tweelingen in 1988 in Vlaardingen is geen een malig verschijnsel geweest. Ook in 1987 en in de eerste helft van dit jaar zijn in Vlaardingen meer dan een gemiddeld aantal twee lingen ter wereld gekomen. In 1987 zou het gaan om een af wijking van anderhalf procent boven de norm- Dit is een glo baal cijfer. Exacte gegevens zijn op het stadhuis niet verkrijg baar, maar een woordvoerder meldt dat de hoeveelheid twee lingen over 1987 en het eerste halfjaar van 1990 in elk geval bo ven het landelijk gemiddelde liggen. Een groot aantal tweelingge- boorten in 1988 was voor de ge meente Vlaardingen aanleiding om de provinciale inspectie voor de volksgezondheid te vragen een onderzoek in te stellen. In Vlaardingen werden in dat jaar 40 van de 845 ter wereld geko men kinderen geboren als twee ling. Vlaardmgen scoorde daar mee een percentage van 4,7. Landelijk ligt het aantal meer- linggeboorten op 2,53 procent. Door de Vereniging Tegen Mi lieubederf (VTM) is geopperd dat er een verband bestaat tus sen een toenemend aantal twee lingen en de aanwezigheid van grote vuilverbrandingsinstalla ties, zoals de Afvalverwerking Rijnmond In Rozenburg. De VTM baseert dat op een onder zoek door Engelse wetenschap pers in Schotland in 19B8, dat m die richting wijst Uit dat onder zoek bleek dat behalve mensen, ook koeien ongewoon veel twee lingen baarden. Hoewel Vlaardingen op een on derzoek door de provinciale in spectie heeft angedrongen, on derneemt het stadsbestuur zelf geen stappen om meer gegevens te verzamelen. De afdeüng bur gerzaken heeft nog geen op dracht gekregen, een overzicht op te stellen van het aantal meerlinggeboorten in de afgelo penjaren. De cijfers zijn ook niet direct opvraagbaar, omdat twee lingen niet afzonderlijk worden geregistreerd. Blijkens een onderzoek, dat de Rotterdamse GGD gisteren aan kondigde, bestaat er een toene mende wetenschappelijke be langstelling voor de invloed die milieuvervuiling mogelijk op zwangerschappen heeft. De GGD in de Maasstad wil probe ren na te gaan of er verband be staat tussen afwijkingen bij pas geboren baby's en de woon-, werk en leefomstandigheden van de ouders. Maassluis Het bestuur van de Karei Doormangroep heeft dankbaar een cheque van vijf honderd gulden aanvaard uit de handen van wethouder Anton Wustrow. Het geld gaat in de pot waaruit de wederopbouw van de afgebrande scoutingboerderij in Maassluis moet worden betaald. De vijfhonderd gulden is een ge schenk van bouwbedrijf Ele- mentum BV. Die onderneming gaf het geld mee aan Wustrow bij de oplevering van 37 nieuwe huizen in de Steendijkpolder. Elementum verzocht de ge meente er een goede bestem ming voor te verzinnen. Wustrow oordeelde dat de scouts wel een extraatje konden ge bruiken. De boerderij aan de voet van de Vlaaraïngsedijk brandde in april dit jaar tot de grond toe af. De Karei Door mangroep is bezig een plan op te stellen voor wederopbouw van het onderkomen. Naar verwach ting zal binnenkort een subsi dieaanvraag bij de gemeente Maassluis worden ingediend. Rotterdam De 18-jarige Schiedammer, die in het afgelopen jaar driemaal dienst heeft gedaan als drugskoerier naar Spanje, is veroordeeld tot een halfjaar tuchtschool. Omdat de aankla ger hem ruim twee weken geleden te kinderlijk vond om als volwassen misdadiger terecht te laten staan, werd het kinder recht op hem toegepast. Daarin is zes maanden tuchtschool de maximaal op te leggen strafmaat. De hoofdverdachte, een 29-jarige Schiedammer van Spaanse afkomst, is onlangs voor acht jaar achter slot en grendel ver dwenen. Volgens zeggen van de jonge koerier was hij vorigjaar zomer door deze man aangesproken voor een 'snoepreisje' naar Spanje. Dat de knaap samen met de hoofdverdachte pakjes he roïne uit het Iberisch schiereiland smokkelde, ontkende hij ten stelligste. Ook kon hij zich voor de Rotterdamse rechtbank ab soluut niet meer herinneren, dat hij in de Brandersstad cocaïne had rondgebracht. Noch officier van justitie mr. Mooijen noch rechtbankpresi dent mr Van der Grinten vertrouwden zijn woorden vooreen cent „De manier waarop deze jongen hier ontkent, is in en in dom", gaf de officier haar mening. „De volgende keer komt de knaap er niet meer zo genadig vanaf". Waterweg De gemeente Schiedam ziet af van het forme ren van één gezamenlijk bureau Halt in de regio. Het afketsen van de fusie is volgens de Schie damse criminaliteitsbestrijder Wil Boonstra te wijten aan de 'verschillende organisatiestruc tuur' in de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis Het verschil schuilt volgens Boonstra in de plaats, die het bu reau Halt in de afzonderlijke ste den neemt Opereert het bureau in Maassluis en Vlaardmgen ta melijk zelfstandig, het Schie damse Halt is een onderdeel van het Schiedamse bureau crimina liteitspreventie. Het bureau, dat onder leiding staat van Boonstra, beperkt zich in haar activiteiten met tot jon geren. Naast het aanbieden van alternatieve straffen legt de cri minaliteitsbestrijder de nadruk op misdaadpreventie. Ket Schiedamse bureau Halt werd begin 1988 opgericht en biedt vandalen in de leeftijd van 12 tot 18 jaar een alternatieve straf. Vandalen krijgen door de bemiddeling van Halt de kans, een strafblad te ontlopen. Als te genprestatie dienen zij zich maximaal twintig uur beschik baar te stellen voor werkzaam heden als het schoonmaken van bushuïqes en het onderhouden van plantsoenen. Het afketsen van de eenwording betekent niet. dat de bestaande samenwerking tussen de drie steden ook tot het verleden be hoort. „We zullen afspraken moeten maken over het uitlenen van personeel aan elkaar. Moge lijk kan dit gebeuren met geslo ten beurs", stelt Wil Boonstra. Ondanks het niet doorgaan van de fusie is de reikwijdte van Halt sinds 1 juni verder uitgebreid. Hielp het bureau aanvankelijk alleen vandalen aan alternatieve straf, door het verrichten van werkzaamheden kunnen 'klei ne' winkeldieven m de toekomst ook een strafblad ontlopen Buil De Halt-regeling voor winkel dieven is alleen van toepassing op jongeren m de leeftijd van 12 tot 18 jaar. Verder mag de buit van de diefstal de honderd gul den niet te boven gaan Sinds l juni hebben reeds acht jongeren gebruik gemaakt van de Halt re geling „Volgens de politie kunnen we op veertig klanten perjaar reke nen", zegt Gerda Snelders van het Buro Criminaliteitspreven tie. „Maar gezien het hoge aantal klanten m de eerste maand zul len dit er wel meer worden". Het gemeentebestuur heeft in de uitbreiding van de taken aanlei ding gezien het aantal betaalde uren bij het bureau uit te breiden tot 39, De medewerkers zijn blij met de extra armslag, want het totaal aantal verwijzingen ver toont sinds de oprichting een stij gende lijn. In de eerste helft van dit jaar zette Halt eenendertig vandalen aan het werk, in de zelfde periode van 1988 bleef dit aantal nog beperkt tot acht. (ADVERTENTIE) Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat zich actiever dan voorneen bemoeien met Eu ropese aangelegenheden Sinds vorige week is de Haringstad lid van de REGR-SN, de Raad der Europese gemeenten en regio's, sectie Nederland. Vrijwel gelijk tijdig met de Vlaaroingse aan melding werd burgemeester Fred van Lier benoemd tot lid van het algemeen bestuur van deze vereniging. De REGR-SN was vroeger een vooral ideële club, maar door de aanstaande Europese eenwor ding (in 1992) is het gezelschap uitgegroeid tot een belangenbe hartiger voor gemeentebestu ren. De vereniging zou een 'vol wassen gesprekspartner' zijn van officiële EG-insteilingen. kanaal 28 UHF kanaal 3 VHF kanaal 28 UHF kanaal 7 VHF (BRT 2) kanaal 12 VHF Schiedam M*a*«luia Rotterdam ACR 1 Rotterdam ACR 2 Capelle aan den Uaeei Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Aibrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam en Schiedam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op kanaal 28, Op maandag tot en met vrijdag dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 19.00, 20.30, 22,00 en 23.00 uur. Stads TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant, elke dag uw eigen stad op de televisie. ROTTER D A Ife. Will u meer informatie over Avondbladen TV krant o! vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-404305$ Vlaardingen Niet zonder sar casme heeft de Socialistiese Par tij vastgesteld dat m Vlaardin gen het beleid voor de woon ruimteverdeling op de helling moet Volgens de partij hebben sociale en medische urgentiever- klaringen nauwelijks nog waar de. Voorrang krijgen steeds va ker die woningzoekenden die af komstig zijn uit stadsvernieu wing® wijken. Dat wijst, zegt de SP, op een fa lend beleid van de gemeente. Door sloop in de stadsvernieu wing verdwijnen grote aantallen goedkope huurwoningen, ter wijl nieuwbouw voor velen vaak tc duur is In een brief heeft de SP burge meester en wethouders van Vlaardingen op dit verschijnsel gewezen. SP-raadslid Bertie Vugts hermnert het college aan. de uitspraak in het beleidspro gramma dat „achterstandssitua ties waarin bepaalde groepen Vlaardingers verkeren, moeten worden verkleind" Als B en W die belofte wilen nakomen, zul len ze een "ander beleid in de stadsvernieuwing moeten voe ren, meent mevrouw Vugts. In de brief wordt gesuggereerd dat de gemeente haar eigen re gels voor de toewijzing van hui zen met voeten treedt. De SP maakt dat op uit klachten van huurders die zich tot het huip en informatiecentrum van de partij hebben gewend. In één van die gevallen werd een wo ning die al aan een gehandicapte was toegezegd, uiteindelijk toch toegewezen aan een dakloos ge worden huurder uit de '410', de noodwoningen m de Babber- spolder die stelselmatig worden afgebroken. Schiedam Tijdens een snel heidscontrole ter hoogte van de kruising van de 's Gravelandse- weg en de De Brauwweg heeft de politie gistermorgen 63 pro cessen-verbaal uitgeschreven. De hoogst gemeten snelheid be droeg 99 kilometer. De maxi mumsnelheid ter plekke is 50 ki lometer per uur. De lokatie van de controle was volgens een poli tiewoordvoerder met toevallig gekozen. Zonder echte concur rentie staat de kruising bekend als de onveiligste van de stad. Schiedam Een 73-jarige snor fietser uit Vlaardingen is gister middag op de Vlaardingerdijk geschept door een 26- jarige au tomobilist. De bejaarde man die vanuit zijn woonplaats m de richting van de Burgemeester Knapper tlaan reed, is met schouderletsel opgenomen in het Holy-ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde even na enen op de kruising met de Westfrankelandsedijk. De auto mobilist, die eveneens uit de richting van Vlaardingen kwam, zag de de snorfietser over het hoofd toen hij de weg op draaide. 1 Vlaardingen De bezoekers van een zonnebank aan de Adri- aan Pauwstraat hebben het gis termiddag even Spaans be nauwd gehad. Bijna waren zij wat al te bruin 'geroosterd', want vermoedelijk door kortsluiting ontstond er brand in één van de zonnebanken. Direct daarop vloog ook nummer twee in brand. De 'zonnebrand' kon vlot door de Vlaardingse brandweer wor den geblust Twee bezoekers werden met lichte rookvergifti gingsverschijnselen ter observa tie overgebracht naar het Holy- ziekenhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1