Angst voor homo-huwelijk w Turken eisen inspraak Amerikanen spelen weer in Plantage Vincent strijdt tegen onrecht Gay Krant trekt van leer tegen Vlaardingen Kees ziet Abraham al vroeg Politie zoekt bewijs Dieven actief VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Narcisstraat incasseert 2000 gulden Arij Maarleveld: 'Van mij mag het' i Felle kritiek op gemeentelijke onderwijsaanpak Krassen op auto's Oosteuropees chauvinisme doet Rebellen de das om 1 r li Regionale reaaciie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardinger,. Postbus 400S13130KA Vlaardingen. Tetetcon: 010-4343529,4352066.4350557-spor1rec.an,ie74345209.TelBfa,-b WOENSDAG 1] JULI 1®) PAGINA 13 Vincent Utopia, 36 jaar, Maas- sluizer en strijder tegen het onrecht: „Het bedrijf waar ik werkte, ging reorganiseren en ik werd ontslagen. Het was een hele klap voor me, want ik had er altijd met plezier gewerkt. Vervolgens liep ik een leve rontsteking op. Werd ik hele maal geel. Ik leek wel een Jap. De arts verklaarde me ar beidsongeschikt. Vond ik eerst wel erg, maar nu ik niet meer hoef te werken, voel ik me wel pas echt vrij. Geen zorgen meer en gaan en staan waar je wüt. Vissen en wandelen, dat doe ik altijd. En ik praat veel met mensen. Ik heb ze graag om me heen, Het is leuk om bekeken te worden en ik hou van gezelligheid. Maassluis is mijn stad. Ik ben er geboren, iedere plek is me bekend. Maassluis is mijn we reld, mijn leven. Als je me dood wilt hebben, moet je me in een andere stad douwen. Hier heb ik van alles meege maakt. Ja, als kind haalde ik veel kattekwaad uit. Op het dak van de katholieke kerk Ju Speejthët lèVé zich^mèerop*: straat afS-S.'jS Voor fotograaf Th/o vaft Pelt de getegenhek Inworfers (n bc klimmen en de klokken in doeken wikkelen. Als de pas toor dan op zondag de klokken wilde luiden... Wat hij ook deed, hij hoorde niets. Dat soort dingen, weetje wel. Ik word niet vaak lastiggeval len. Maar een aantal weken geleden lachten die jongens van zo'n gepantserde geldwa gen me uit. Ze stonden bij het postkantoor en het was al de zevende keer dat ze me uit scholden. Ik was het zat en heb twee banden lekgestoken. Ze schrokken zich rot, want met een begon het alarm te loeien. Ik ben rustig weggegaan, maar de politie sloot me in. Waar ze allemaal vandaan kwamen, weet ik nu nog niet, maar ik geloof dat toen het halve korps achter me aanzat. Zo'n jong meisje sloeg me in de boeien. Dat was best grappig; ze deed ze ook niet te strak om. Ik ver telde alles, hoor. En na een uur lieten ze me weer gaan, want ik had toch eigenlijk niets mis daan? Wat later zat ik met Cor mijn bloedbroederop een bankje, toen die lekgestoken geldwagen voorbij flodderde. We hebben ons rot gelachen. Aan onrecht heb ik een hekel. Ik zou er graag tegen strijden, maar in je eentje kun je er wei nig tegen doen. De mensen noemen mij Vincent. Daar ben ik best blij mee. Vincent, die speelde in de film 'The beauty and the beast'. Hij had een soort leeuwengezicht en hij streed tegen het onrecht, net als ik..." Vlaardingen Twaalf bewoners van de Nareis straat hebben met elkaar meer dan tweeduizend gulden uitgespaard. Zij weigerden de kosten te betalen voor de aansluiting op een nieuwe riolering, die de gemeente Vlaardingen op hen wilde verhalen. De kantonrechter die eraan te pas moest komen, heeft nu beslist dat zij de rekening ten onrechte gepresenteerd hebben gekregen. Het ging om een reparatie aan het rioleringsstelsel in Vlaardinger Ambacht. Daar het hoofdriool was verou derd en vorig jaar diende te worden gerepareerd, was het ook noodzakelijk de huisaansluitingen aan te passen. Op het stadhuis werd het niet meer dan van zelfsprekend geacht dat de huiseigenaren deze aanslui ting zelf zouden betalen. En dus werd de bewoners een rekening van 162 gulden toegezonden. De twaalf accepteerden die kosten evenwel, niet. Zij vonden juist dat de gemeen te alle reparatiekosten zelf behoorde te betalen. Omdat beide partijen volhardden in het eigen standpunt, moest de kantonrechter tussenbei de komen. Voor de Ambachters heeft het recht nu gezegevierd. De gemeente Vlaardingen stu deert nog op de uitspraak. Of bewoners van de Narcis- straat die wel zouden heb ben betaald, nu hun geld te rugkrijgen, kon men op het stadhuis nog niet zeggen. j Schiedam Het is dat de American Musical Ambassa dors tijdens hun jaarlijkse Europese toernee Schiedam nooit overslaan, want anders zou de muziektent in de Plantage alleen in naam nog aan de oorspronkelijke func tie herinneren. De honderd studerende muzi kanten betreden het doorgaans werkloze podium dit jaar op za terdag 21 juli. Sinds Vlaardinger en Rijnmond bandlid Jan Lefeber elf jaar ge leden een oproep plaatste in een Amerikaanse regionale krant maakt het orkest jaarlijks haar opwachting in Schiedam. Pro fessor Maxime Lefever, die ge troffen was door de overeen komst van haar naam met die van de Vlaardinger, reageerde destijds op de advertentie. Na een korte correspondentie boekte Jan Lefeber het orkest bij zijn bijna-naamgenote. Lefeber heeft haar functie als president van de National Band Associa tion ondertussen opgegeven, maar zij is nog immer betrokken bij de organisatie van de toernee. Mede hierdoor wordt Schiedam steeds opgenomen in het toer- schema, dat verder optredens in New York, Parijs, Lugano, Inns bruck, Berchtesgade en Londen vermeldt. De American Musical Ambassa dors vormen een gelegenheid- sorkest waarvoor de beste mu ziekstudenten van veertig high- schools en universiteiten wor den geselecteerd. Een 'Ambassa dor' moet het orkest op twintig jarige leeftijd verlaten, waardoor de samenstelling in de loop der jaren sterk is gewisseld. De mu zikale kwaliteit vormt echter een constante factor, want or kestleider professor Don Wilcox kan uit een groot reservoir put ten. Voorafgaande aan hun toernee komen de muzikanten uit alle windstreken drie dagen bijeen in New York. Daar wordt het re- portoïre ingestudeerd dat zij in Schiedam geheel belangenloos ten gehore zullen brengen. Na druk ligt op het werk van de Amerikaanse componist John Philip Sousa, maar de muzikan ten citeren, ook uit het werk van tal van andere Amerikaanse en Europese componisten. Vormthetoptreden in Schiedam ondertussen een traditie, met een andere gewoonte wil de or ganisatie dit jaar definitief afre kenen. Nadat de laatste twee af leveringen werden ontsierd door neergutsende regen hoopt de Rijnmondband dit jaar op mooi weer. Het concert, dat de band in samenwerking met de gemeente Schiedam heeft geor ganiseerd, begint zaterdagavond 21 juli om half zeven. Vlaardingen Hoewel wet houder Arij Maarleveld (PvdA) enige maanden gele den uit eigener beweging aanbood het eerste homo-hu welijk van Nederland in Vlaardingen te laten voltrek ken, is het gemeentebestuur niet genegen aan dat idee mee te werken. Burgemeester Fred van Lier en wethouder John Ranshuijsen weigeren een trouwpartij tussen ae Vlaardingers Frans Stello en Gerard Kuipers op het stadhuis te laten plaatsvinden. Stello en Kuipers zijn geschokt in hun vertrouwen. „Het had fantastisch geweest in je eigen stad te trouwen. En wanneer je dingen in het vooruitzicht wor den gesteld, voel je je des te meer teleurgesteld als ze niet door gaan", reageert Frans Stello. „Ik denk dat Van Lier en Ranshuij sen een beetje bang zijn gewor den voor de publiciteit". Het vriendenpaar wil trouwen om 'de dezelfde rechten te ver krijgen die elk ander paar in Ne derland ook heeft'. Ze hadden elkaar in Leeuwarden het ja woord willen geven, indien Vlaardingen er niet met een ei gen aanbod was tussengekomen. Nadat zij eerder in Amsterdam de kous op de kop hadden gekre gen, voorkwam cultuurwethou der Arïj Maarleveld echter dat zij hun geluk beproefden in de Friese hoofdstad. And">*-som Ma ark is van mening dat ook ho .Ksuelen in het huwe lijk moeten kunnen treden en dat die plechtigheid normaal in het eigen stadhuis moet worden voltrokken. Stello: „Hij belde ons. Het initiatief ging dus uit van de gemeente zelf. Maarle veld wilde kijken of ze de rege ring onder druk konden zetten. Na de verkiezingen is er een an dore wethouder gekomen en nu blijkt de situatie precies anders om te liggen". In het laatste gesprek eind mei kregen zij van John Ranshuijsen al te verstaan dat zij het in Vlaar dingen wel konden vergeten. „Met een stel onwillige honden in de raad is het moeilijk kersen zoeken. Hij haalde wat spreek woorden door elkaar, maar zei het wel letterlijk zo", aldus Stel lo. Ranshuijsen kan zich niet herinneren die uitspraak te heb ben gedaan. De emancipatiewethouder en burgemeester Fred van Lier zijn voor De Gay Krant, die de strijd voor een homo-huwelijk finan cieel ondersteunt, de grote boos doeners. Zij hebben het initiatief van hun partijgenoot getorpe deerd, stelt hoofdredacteur Henk Krol van het blad, dat deze week een scherp artikel over de affaire publiceert. Onder de kop Vlaardingen Wethouder Arij Maarleveld heeft per soonlijk geen problemen met een huweüjksvoltrekkingtus- sen Frans Stello en Gerard Kuipers. „Van mij mag 't". Po- 1 itiek voelt de wethouder zich echter machteloos. Hij legt zich neer bij de negatieve be slissing van zijn opvolger en partijgenoot John Ranshuij sen. Die nam op 1 mei de por tefeuille discriminatiezaken over. Een onderzoek naar de moge lijkheden van een homo-hu welijk was Stello en Kuipers op 3 april toegezegd door Maarleveld tijdens een onder houd in het stadhuis. Ambte naren kwamen tot de conclu sie dat zo'n huwelijk 'niet kon". Op het moment dat zij die ge volgtrekking maakten, was Maarleveld geen portefeuille houder meer. „Ik heb me er dan ook niet meer mee bezig gehouden. Het is nu een zaak van Ranshuijsen". Reden voor Maarleveld om de zaak destijds naar zich toe te trekken was, zo zegt de wet houder, een artikel in een plaatselijk huis aan huisblad. „Daarin stond dat twee homo fielen wilden trouwen, maar dat dat niet kon en dat zij zich gediscrimineerd voelden. Ik was toen portefeuillehouder discriminatiezaken en ik heb die mensen opgebeld en ge vraagd eens te komen praten". Ondanks de bij Stello en Kui pers gewekte verwachtingen kan Vlaardingen volgens Maarleveld niets voor hen doen. Hij vindt dat de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten maar moet proberen een wetswijziging aan te kaar ten bij het parlement. Vlaardingen maakt mooie sier met anti-discriminatie, maar weigert homo-huwelijk' wordt fel uitgehaald naar de twee be stuurders. Opzienbarend Krol wijst erop dat Van Lier ook verschillende functies heeft bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en in die hoedanig heid al eerder met de pogingen van Stello en Kuipers te maken heeft gehad om in het huwelijk te traden. De Gay Krant citeert in haar artikel Ranshuijsen die zegt: „...De burgemeester moet er niets van hebben en de ambte naren hebben hel nog eens uit gezocht: een homo-huwelijk kan helemaal niet...". In een apart bericht wordt in het blad fijntjes het opzienbarende huwelijk van Pvd A'er Ranshuij sen met het voormalige raadslid van D66 Ati Hoogenboom nog eens in herinnering gebracht. Het is niet de eerste keer dat hi? v® ee" huwelijk de krant haalt, aldus De Gay Krant, Ranshuijsen zegt jn een toelich ting op zijn besluit dat hij per soonlijk niet tegen homo-huwe lijken is. „Dat zou moeten kun nen". Maar de wethouder vrou wenemancipatie en anti-discri minatie wil zich aan de wet hou den. Die zou een dergelijke echt verbintenis niet toestaan. Stello en Kuipers en de Stichting Vrienden van De Gay Krant be weren naar aanleiding van de uitspraak van de Amsetrdamse rechter evenwel het tegendeel. Ranshuijsen vindt hel een zaak voor het parlement: dat moet de wet aanpassen. Hij voelt er niets voor het huwelijkte laten sluiten en daarmee een proefproces uit te Jokken, zoals Maarleveld eer der had voorgesteld. „Ik denk dat de gemeenteraad daar niet laaiend enthousiast over is". Volgens Ranshuijsen is er ook geen ambtenaar van de burger lijke stand in Vlaardingen te vinden die een homo-huwelijk wil sluiten, omdat die ambtenaar dan de wet zou overtreden. Maassluis Zijn vijftigste verjaardag zal Kees Huisman zich nog lang heugen. Vooral het ontwaken. Ongelovig wreef hij zieh vanmorgen de ogen uit. Zo vroeg had nog nooit iemand Abraham ge zien. Maar daar zat hij, le vensgroot, in zijn tuin. „Proost!" leek de van stro ge maakte pop hem toe te roepen. Het maaksel zat ontspannen in een stoel, een flesje Beerenburg in de hand. De familie Huisman moest even slikken. Pas daarna werd duide lijk wie er voor deze surprise verantwoordelijk waren: de ver wanten uit Drente natuurlijk! Daar komt Abraham na een hal ve eeuw wel vaker aan huis. Liefst 's nachts, als de aanstaan de jarige nietsvermoedend slaapt. Geheel volgens die traditie stap te de Drentse tak van de familie gisteravond laat in Pesse ir? de auto, met Abraham op de achter bank. Koers werd gezet naar de Nachtegaallaan in Maassluis. Daar reed men rondjes totdat op nummer 9 het licht uitging. Daarna werd Abraham stilletjes in zijn stoel geplaatst. Om te zor gen dat hij het niet koud kreeg trok men hem schoenen en handschoenen aan en werd hem een pet opgezet. Direct na hun excursie vertrok ken de Drenten weer naar huis. Sommigen moesten vanochtend vroeg weer uit de veren. De an deren reden vanmorgen ander- 2 maal naar Maassluis. Dit keer j| om Kees persoonlijk te feücite- o ren. Maassiuizer Kees Huisman B werd vandaag vijftig. Abraham uit f Drente was de eerste die hem ge- iukwenste. 2 Vft U'P S*.. -I Fs "F Wf,. jgÊÊPr^ Schiedam Onbekenden hebben tussen maandagavond en dins dagochtend verschillende auto's bekrast in de Obrechtstraat. Tot dusver heeft alleen de eigenaar van een blauwe Mazda 626 aangifte gedaan. De Schiedammer meldde een schadebedrag van 4000 gul den. De politie sluit niet uit dat baldadige kinderen zich schuldig hebben gemaakt aan de vernielingen. Doordat verdere aangiftes zijn uitge bleven is de totaleschade niet bekend. Vlaardingen De Turkse Ouder Raad is bijzonder slecht te spreken over de ei genzinnigheid waarmee de gemeente Vlaardingen het OETC-onderwïjs Gessen in eigen taal en cultuur) wil re gelen. De ouders pikken het niet dat zij ondanks plechtige beloften geen inspraak hebben gekregen ïn het lesprogramma. Zij zijn van plan na de zomer een eigen OETC- programma te presenteren. Ibrahim Erbas, voorzitter van de Turkse Ouder Raad, is onthutst over de houding van de gemeen te. Volgens Erbas dringt de afde ling anderwijs al jaren aan op een eigen inbreng van de ouders, maar toen die in mei door hen op papier werd gezet bleek de ge meente zelf al een notitie te heb ben gemaakt Waarbij tegenover de gemeenteraad ook nog eens werd gesuggereerd dat de Turk se gemeenschap over de plannen was geraadpleegd. In de ambtelijke notitie is niets terug te vinden van het voorstel dat de ouderraad heeft inge diend. Gelegenheid om daar nog iets aan te veranderen is er niet. Veel families zijn voor een va kantie naar Turkije vertrokken- Pas na de vakantie kan het over leg worden hervat. Erbas is verbolgen. Ouders die veel tijd hebben gestoken in bij eenkomsten over het OETC zijn nu met vakantie gegaan 2onder te weten hoe het onderwijs van hun kinderen straks is geregeld. Volgens de wet hebben migran tenkinderen recht op enkele uren les per week ïn de taai en cultuur van hun eigen land. In de Vlaardingse aanpak van dit onderwijs hebben de Turken echter weinig vertrouwen. De beleidsnota wordt smalend aan geduid als de 'Notitie Hoekie', omdat QETC-onderwijs vaak 'ergens in een verloren hoekje' wordt gegeven. De ouders eisen een volwaardige status van deze lessen. 2e willen medezeggenschap bij de sollici tatie van leerkrachten, een bete re samenwerking tussen Neder landse en Turkse onderwijzers, meer OETC-lokalen en goed les materiaal. Voor iedere OETC- leerling krijgt de gemeente extra geld van het rijk. Ook over de besteding van dat geld willen de ouders meepraten. In een brief aan burgemeester en wethouders van Vlaardingen heeft voorzitter Erbas bet stads bestuur herinnerd aan een pas sage uit het collegeprogramma. Daarin staat dat met het oog op de multi-culturele samenleving, democratisering van het onder wijs noodzakelijk is. De ouder raad vindt dat de gemeente zich aan die belofte moet houden. Er bas eist „geen woorden, maar da den". De Turkse Ouder Raad heeft in middels contact gezocht met de Marokkaanse en Palestijnse ver enigingen in Vlaardingen. Sa men met migrantenleerkrach ten en welzijnswerkers willen deze verenigingen nu zelf een plan van aanpak voor het OETC opstellen. Schiedam De Sehiedamse politie heeft gisteren een 36- jarige Rotterdammer aange houden op verdenking van tasjesdiefstal op de Mgr. No- lenslaan. Slachtoffer was 55-jarige Sehiedamse, met haar tas aan de fiets over de winkelpromenade wandelde. Plotseling werd de vrouw ondersteboven getrokken, waarop de dader er met de tas vandoor ging. De vrouw bleef ongedeerd. De Rotter dammer is de belangrijkste verdachte omdat hij zich gis teren enkele uren verdacht ophield in het winkelcen trum. De politie zoekt getuigen van het voorval omdat zij het tot dusver zonder oogge tuigenverslag moet stellen. De Rotterdammer,'die nog immer in de politiecel ver blijft, ontkent in alle toon aarden. Vlaardingen Tsjechoslo- waaks chauvinisme heeft de Rode Rebellen uit Vlaardin gen lelijk parten gespeeld. Op de wereldkampioenschappen in Brno kwamen Sue, Calla en Bandiet het afgelopen weekeinde niet verder dan een tweede plaats. De eerste plaatsen waren opvallender wijs telkens weggelegd voor hondjes uit het gastland. De Vlaardingse familie Vink, coach van de drie prijsteckels, is lichtelijk teleurgesteld over de in Brno geboekte resultaten. „Ie dereen was het er over eens dat alle drie de honden een plaats hoger hadden moeten staan", zegt Jaap Vink over zijn zelfge- fokte prijsdieren, die op andere toernooien hun mededingers ver achter zich lieten. Evengoed zijn de Vinken niet helemaal ontevreden uit Oost- Europa teruggekeerd: „Drie maal zilver op zo'n toernooi met zoveel honden en uitsluitend keurmeesters uit het Oostblok is voor een Nederlandse hobbyfa milie toch een bijzonder goed re sultaat". Aan de kampioenschappen ïn Tsjechoslowakije deden 639 tec kels mee. Sue, Calla en Bandiet lieten zich door de enorme con currentie uit met name Oost-Eu ropa evenwel niet imponeren. Bandiet liep er in zijn klasse bij alsof hij jarenlange ervaring haa op WK's. Sue, met aanmerkelijk meer. ervaring, gedroeg zich zelfs een beetje arrogant. Ook de nog maar elf maanden oude Cal la verweerde zieh goed. Jaap Vink zegt dat het drievou dige succes vooral te danken is aan de instelling van Sue. „Ze verkeert altijd in een goed hu meur en regelt de sfeer in de groep. De andere honden trek ken zich aan haar op". Met de Rode Rebellen, zo ge noemd vanwege hun haarkleur en hun eigenwijze optreden, waagt de Vlaardingse fokkersfa milie volgend jaar opnieuw een kansje op de wereldtitel. De strijd wordt dan gestreden in Dortmund. Jaap Vink: „Eén streepje hebben we dan al voor: die taal spreken we wél, We j gaan er nu al aan werken een goed span i n de ring te brengen". j Schiedam Van een afgesloten bedrijfsterrein aan de Buitenha venweg hebben dieven gisteren een kostbare compressor wegge nomen. Voor het vervoeren van het werktuig, waarde 25.000 gul den, hebben de dieven vermoe delijk gebruik gemaakt van een vrachtauto. Een booteigenaar werd gisteren ook gedupeerd door diefstal. Uit zijn vaartuig, dat ter hoogte van de Algerastraat in de Scnie ligt, j namen onbekenden een diepte- meter met een waarde van 700 gulden weg. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1