Actiecomité schudt De Gorzen waklier Maassluis' kwartet helpt voor straf de boswachter Koepel in park wordt opgeknapt Straten steken de vlag uit na einde van riooloorlog'' 'Onkruid niet bij te houden" Vervuilers niet meer welkom Auto's botsen VIAABDINGS DASBLAD U COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Milieukaart verkeer gaat vier ton kosten Omroep stort zich op milieu WHBWEG Regionateredaaia Brede Havenstraat 6.3131 BC Vïaardingen. Pos'töüs 4008, 3T30' KA Viaardingen. Telefoon: 010-^343255.4352Q66,455Q557 - sportredactie: 4345509. Telefax: 010-4349754 DONDERDAG 12 JULI 1990 PAGINA 13 Maassluis In de middel eeuwen was justitie niet kin derachtig als je wat had ge daan wat niet mocht Een .middagje aan de schandpaal was wel het minste. Andere tuchtigingen: op water en brood achter de tralies, ver banning, geldboetes voor vermogenden, lijfstraffen voor de armen, brandmer ken, verminkingen en nog veel erger. Maar of men daar een verstandi ger en beter mens door werd? In het Staelduinse Bos is een pro ject gaande van het Rotterdamse bureau Coördinator Alternatie ve Sancties (CAS). In plaats van de klassieke (cel)straffen gaat dit bureau liever alternatief te werk, vooral wanneer bet gaat om overtreders van het wetboek van strafrecht die jonger zijn dan achttien jaar. Dat gaat op voor de Maassluizers Marco, Iwan, Tino en Raymond. Dit kwartet maakte bij wijze van hobby hun gemeente onveilig. Anderhalf jaar geleden gingen ze daarbij tijdens oud en nieuw iets te ver. Zo ver dat de politie er aan te pas kwam en de officier van justitie zich erover moest buigen. Hanneke Haanges van bureau CAS: „Dan kunnen er drie din gen gebeuren. Er kan een geld boete volgen. Dat komt vaak voor een groot deel op de schou ders van de ouders terecht. De zaak kan ook voor de rechter ko men, die een voorwaardelijke gevangenisstraf kan geven. Dat heeft weer als nadeel dat de ge strafte er eigenlijk niets van merkt. Tenzij het onvoorwaar delijk 'zitten' wordt en daar heeft eigenlijk niemand wat aan". Vaardigheden Het is tegenwoordig zelfs zo, zegt ze, dat het overheidsbeleid er op is gericht zoveel mogelijk alter natieve sancties te geven als daar ruimte voor is. Zo'n alternatieve sanctie kan neerkomen op dienstverlening in bejaarden- of ziekenhuizen, op scholen, in speeltuinen, op kinderboerderij en of aan speciale projecten. Ook zijn er cursussen waar de jeugdi ge delinquenten op kunnen wor den gezet. Het bijbrengen van vaardigheden om toekomstig crimineel gedrag te voorkomen staat daarbij voorop, Het project in het Staelduinse Bos houdt het midden tussen i werken en leren. Dat komt voor een niet onbelangrijk deel door het onderwijsverleden van bos- wachter Peter Ravensbergen. „Voor ik in dienst kwam van het Zuidhollands Landschap was ik leraar in het lager beroepsonder wijs. Ik ben nu boswachter met het zwaartepunt op educatie. Omdat we in de omgeving het enige natuurgebied zijn, willen we het Staelduinse Bos ten volle benutten voor de natuureduca- tie. Met name sinds we ook het oostelijk deel van het bos van de fensie hebben overgenomen, worden er kampen, boswande lingen en exposities georgani- •A.v. seerd. Dit project", vindt hij, „ligt eigenlijk in dezelfde lijn". Zagen Het contact tussen Ravensber- gen en het bureau CAS kwam tot stand via de 'knotgroep', die in Maassluis en omgeving de knotwilgen en essen in goede conditie probeert te houden. Een ambtenaar van de gemeente Maassluis nam daar een keer een CAS-jongere mee naar toe. Dat bracht hem op het idee ook zo'n project te beginnen in 'zijn'bos. De vier jongens kunnen daar door hun straf 'uitzitten' op hun vrije zaterdag in de vrije buiten lucht, waar ze zich uit eigen be weging iedere keer te vroeg mel den. Een bewijs van hun positie ve instelling „Je hebt toch wat foed te maken en als je de kans rijgt dat op deze manier te doen, dan vinden we dat best", zeggen ze zelf. Als alternatieve straf het bijeen harken van bladeren in het Stael duinse Bos: 'Het is leuker dan af wassen'. Volgens de boswachter heeft het weinig zin de vier knapen metal teveel leerwerk op te schepen. „Dat is vaak juist waar tieners op zijn afgeknapt", weet hij uit ei gen ervaring. Daarom is hij met een op de eerste zaterdagochtend aan het werk gegaan met de jon gens: bomen omzagen. De Maas-, sluizers vonden dit een vreemde start voorde natuurbeheerder. „Maar als je niet zaagt in een bos, dan wordt het een zooitje", heeft Ravensbergen hun geleerd. Hij bracht de leerlingen ook ue juis te zaagtechniek bij. „De boom moet de juiste kant opvallen. Verder js het belangrijk de zaag op de juiste wijze in de boom te zetten. Dat voorkomt dat je bin nen de kortste keren zere armen krijgt", doceert hij. Positief Ook de gebouwen van defensie in het bos leveren werk op. Een oud munitiedepot is door de jeugdige Maassluizers van de bliksemafleiders ontdaan. En uit een andere barak, die nog door Duitse bezettingstroepen m het Staelduinse Bos is neergezet, werd een tegelvloer verwijderd. „Ze leren samenwerken op een zo efficiënt mogelijke manier en zijn met positief wei k bezig". De jongens hebben dan ook ze ker het gevoel er goed vanaf te zijn gekomen. Werken zijn ze al lemaal toch al gewend, dus daar hebben ze geen moeite mee. Ra vensbergen vindt de 'proef' met de alternatief gestraften voor herhaling vatbaar en ook CAS- coördinatriee Haantjes is over de ijverige medewerking van de jongens bijzonder te spreken. „Dat gaat bij andere projecten in het arrondissement echt wel eens anders. Dat deze jongens ook gewoon doorwerken als je ze een uurtje alleen laat, dat is toch prachtig". Wethouder Ton van der Steen vierde het einde van de 'rfooioorlog' in de Groeneweg gisteren mee. Vooralle buurtbewoners had hij een taart meegebracht. Vïaardingen Meestal ste ken buurtbewoners de vlag niet uit als er zoiets gewoons als rioleringswerk achter de rug is. Maar in de Weteringstraat, de Groeneweg en een stukje van de Burgemeester Pruissmgel in Schiedam De gemeente Schiedam bereidt een onder zoek voor naar het stedelijk leefmilieu. De kosten van de studie, die zich richt op de milieu-effecten van het plaatselijke verkeers- en vervoerbeleid, bedragen bijna vier ton. Het benodigde bedrag wordt volledig door het rijk be taald. Directeur Harm de Block van de dienst Gemeentewerken ziet het resultaat van de studie als een belangrijke informatiebron voor het toekomstige verkeersbeleid in de gemeente. De inspannin gen moeten uiteindelijk een zo genaamde verkeersmodelkaart opleveren. In het onderzoek wordt de na druk gelegd op de effecten van toekomstige maatregelen op het gebied van de geluidhinder en de luchtverontreiniging. Dit ge beurt door het opstellen van een prognose-model, die uit de mi- lieuverkeerskaart kan worden afgeleid. In dit model wordt de toekomstige geluidhinder en luchtverontreiniging berekend op basis van de te verwachten ontwikkelingen, op het gebied van wonen en werken tot het jaar 1995. Ook bet bestaande verkeers beeld kan echter met behulp van de kaart beter worden geanaly seerd^ denkt De Block. „Als voorbeeld kan ik het vrachtver keer nemen. Veel vrachtwagens uit het Merwehavengebied rij den door het centrum van de stad. De verkeershinder, die dit oplevert, is ons bekend. In de toekomst kan de milieucompu- nent als nieuw element in de be sluitvorming worden meegeno men". De Block verwacht dat de nieu we kaart een belangrijke rol gaat spelen in de toekomstige besluit vorming. De meetgegevens kun nen. in de toekomst naast de strengere rijksnormen op het ge bied van geluidshinder en lucht verontreiniging worden, gelegd. Tot 1992 worden deze normen voor lood, stikstofdioxide en koolstofmonoxide verder aange scherpt. Ook metingen op de drukstbereden wegen moeten aan de nieuwe normen voldoen. „Het is denkbaar dat de nieuwe gegevens tot verkeersomleidin- gen gaan leiden", voorspelt De Block. „Zo komen er misschien extra maatregelen om de toe vloed van vrachtverkeer In bet centrum in te dammen". De verkeersmilieukaart zcu de gemeente ook belangrijke argu menten voor een uitbreiding van het openbaar vervoer kun nen opleveren. Op basis van het model kan men berekenen in hoeverre de uitbreiding zal lei den tot een beperking van het autoverkeer en de iuchtveront- Het belangrijkste werk in de verkeersmdieustudiewordt ver richt door een extern bureau. Zij maken het model, dat is ontwik keld in overleg met het ministe rie van VROM, geschikt voor de Schiedamse situatie. x Schiedam - Een groepje in woners van De Gorzen heeft een actiecomité gevormd om te voorkomen dat zich ver vuilende bedrijven vestigen in de huurt van de wijk. Di recte aanleiding voor dit ini tiatief is de aanvraag voor een hinderwetvergunning door Mineral Services bv. Gevreesd wordt dat dit mine- raalverwerkende bedrijf, een van de eerste gegadigden voor het nieuwe industrieterrein Vijfsluizen, veel stof gaat ver oorzaken, Het actiecomité is bang dat als deze dochteronder neming van Frans Swarttouw eenmaal is toegelaten, er nog meer vervuilende bedrijven zul len volgen. Vlakbij De Gorzen liggen twee in ontwikkeling zijnde industriegebieden. Vijf sluizen en het Gusto-terrein. De groep, waarvan de deelne mers zich op dit moment abso luut niet in de publiciteit willen begeven, zegt volkomen onaf hankelijk te opereren en geen banden te onderhouden met be langengroeperingen, zoals de be wonersvereniging Schiedam- Zuid of politieke partijen. Wel 20U de bewonersvereniging be reid zijn hand- en spandiensten te verlenen. Het feit dat BVSZ- voorzitter Albert Bons deel uit maakt van het actiecomité zal daaraan niet vreemd zijn. De wijk is pas sinds kort op de hoogte van het bestaan van da groep. Enkele dagen geleden werden huis aan huis in De Gor zen ruim 3000 folders verspreid om de buurtbewoners er op at tent te maken. De folder bevat geen concrete actieplannen, maar is min of meer bedoeld als oproep aan de Gorzen aren zich gereed te houden voor mogelijke acties in de toekomst „En om ons te waarschuwen voor wat ons boven het hoofd kan komen te hangen", aldus een wijkbe- woonster. Wat Mineral Services bv betreft neemt de actiegroep voorlopig een afwachtende houding aan. Stappen tegen dit bedrijf wil Schïedam-Zuid, in samenwer king met de bewonersvereni ging in Schiedam-West, pas on dernemen als er meer duidelijk heid over bestaat of de onderne ming een hinderwetvergunning krijgt. Een buurtbewoner: „Te gen dat bedrijf gaan we door tot het bittere einde, desnoods tot de Kroon toe". Veel inwoners van De Gorzen zijn beducht voor de komst van het mmeraalbedrijf en andere industriële bronnen,van vervui ling. Een vrouw uit* De Gorzen: „Fijn dat die groep er is. Mis schien kunnen we op die manier voorkomen dat we straks hele maal met de ramen dicht moeten slapen". Schiedam Een passende bestemming heeft de ge meente nog steeds niet ge vonden voor het karakteris tieke gebouwtje, maar de koepel in het Julianapark wordt binnenkort wel opge knapt. De dienst Gemeente werken van Schiedam wil 50.000 gulden beschikbaar stellen voor een ingrijpende restauratiebeurt. De koepel met de bijbehorende pergola vormen sinds de ope ning in 1929 het middelpunt van het park, dat veel Schiedammers als het mooiste plantsoen van de stad beschouwen. Een functie heeft het koepeltje al jaren niet meer. Alleen tijdens de jaarlijkse Gravin Aleidafeesten kunnen bezoekers op het parkterras ge nieten van een consumptie. Met name in West wekt de leeg stand de nodige verbazing, want reeds in 1S84 besloot het college een bestemming voor het cen trale punt in het park te zoeken. Clubgebouw De laatste jaren voerde de ge meente gesprekken met 3' Esprit, een Schiedamse petan- quevereniging, maar deze on derhandelingen zijn op niets uit gelopen. Bij het bestuur leefde het plan, de koepel te verbouwen tot club gebouw. Hun wedstrijden wil den de jeu-de-bouiers eveneens tn het Julianapark gaan houden. Het idee leek serieus, want de vereniging had zelfs een archi tect in de arm genomen om de verbouwing voor te bereiden. Nu het plan om financiële rede nen is afgeketst, zijn de leden van 1' Esprit met hun ijzeren bal len uitgeweken naar een ter- reintjeaan deStadhouderslaan. Net als in het verleden staat het koepeltje na de mislukte flirt slechts mooi te wezen in het klassiek ingerichte park. Door het gebrek aan onderhoud is de schoonheid de laatste jaren ech ter behoorlijk verwelkt. Wind en regen hebben hun sporen na gelaten op het houten bouwsel, dat in 1982 voor het laatst een onderhoudsbeurt heeft gekre gen. Naast een reparatie van het dak wil Gemeentewerken in het na jaar de rotte delen van de koepel en het hekwerk vervangen- Passend Ook het dak krijgt een opknap beurt, waarop het gebouwtje en het hekwerk na het aanbrengen van een nieuwe verflaag weer jaren vooruit moeten kunnen. „Voor ons is dat echter niet het De koepel gaat schuil achter de pergola en het groen. Eigenlijk een mondain stukje park, dat in de loop der jaren wat in de ver sukkeling is geraakt. einde", zegt voorlichter Jan Langstraat van Gemeentewer ken. „Wij blijven zoeken naar een passende bestemming voor de koepel". In het verleden opperde de ge meente al eens, dat de koepel best geschikt zou zijn voor een horecabestemming. Tot dusver heeft zich echter nog geen enke le ondernemer gemeld. Ook van een ander plan is de laatste tijd niets meer vernomen. Voorzitter Aad Ouweneel van de Stichting Aleidafeesten speelde twee jaar geleden met het idee, op zondag ochtend klassieke concerten m het park te organiseren. SchiedamTwee botsingen kon de Schiedamse politie gisteren no teren, waarvan de ernst bij nader inzien wel meeviel. Op de kruising van de 's-Gravelandseweg en de De Brauwweg vergat een 46-jarige automobiliste uit de jeneverstad een 21-jarige bromfietster uit vïaar dingen voorrang te verlenen. De vrouw werd ondersteboven gere den en naar het Holy-ziekenhuis gebracht Daar bleek dat zij bij het ongeval met de schrik was vrijgekomen. In de bin nenstad raakte een 23-jarige automobilist op de Broesvest de macht over zijn stuur kwijt en kwam tegen een boom tot stilstand. Samen met een dertigjarige inzittende werden zij naar het Schie- landziekenhuis gebracht. Bij beide Schiedammers werd slechts wat pijnlijke plekken en schrammen geconstateerd. Schiedam Eigenlijk is het on begonnen werk. Onkruid ver gaat nieten wie zijn eigen tuintje wiedt, ziet het onkruid van een ander niet. Die spreekwoorden zijn min of meer het probleem- waarvoor de onkruidbestrijders van Schiedam zich zien ge plaatst. De ergernis van de bevolking zit in een klein hoekje en woeke rende planten dwars door de stad is daar zeker één van. Ver volgens kun je borstelen en ve gen en verwij'deren wat je wilt, wat weken later bloeit het on kruid als nooit tevoren. Milieucontroleur Jos Prein van de Openbare Nutsbedrijven is zich daar wel van bewust. „2o gezien is het een hele ondankba re taak", erkent hij. „Aan één kant van de Korte Haven heb ben we deze week anderhalve ton onkruid .weggehaald. Het publiek ziet alleen niet wat wij doen". Samenwerking is de nieuwste en ook logische manier om de strijd tegen het onkruid aan te gaan. De ONS en de afdeling plantsoenen demonstreerden gisteren bij de Korenbeurs hoe zijn het probleem nu aanpakken. Daarvoor heeft gemeentewer ken een 'demontabele' borstel machine laten maken die nor maal gesproken gewoon dienst doet als grasmaaier. In het afgelopen jaar is 350 ton onkruid uit het Schiedamse straatbeeld verwijderd. Milieu- controleur Prein zou graag zien dat de drie machines een bepaal de route door de stad zouden vol gen. „Maar de snelheid, waar mee het onkruid groeit, kunnen we nog niet bijhouden. Het is ca- maliteitenwerk. Hier en daar pak je wat. Je doet de ergste plekken", zegt hij. De Vlaardingse methode het afbranden van onkruid zou wel,eens een welkome aanvul ling kunnen betekenen voor de Schiedamse werkwijze, denkt de controleur. Echt beter vindt hij het niet. Want: „Voor verbran den heb je brandstof nodig en daarbij komen weer allerlei stof fen vrij. Op langere termijn moet blijken wat beter is. Het zou best kunnen zijn dat een combinatie van beide het succesvolst is te gen onkruid". k t Vïaardingen wapperden gister middag tientallen grote en klei ne driekleuren en oranje vaan dels. De enkeling die de reden van de feestvreugde niet kende, werd door F van Gooswilligen uit de Groeneweg snel uit de droom ge holpen. In een toespraakje tot de ook al in feeststemming verke rende wethouder Ton van der Steen haalde de zegsman van de straat nog eens de dramatische gebeurtenissen van IS septem ber 1987 op en de lijdensweg die daarna aanbrak voor het buurt je. En gaf hij uiting aan de vreug de dat het leed eindelijk was ge leden. Op die bewuste avond drie jaar geleden zette een ongehoorde stortbui dit stukje Vïaardingen volkomen blank. De riolering kon het water niet verwerken en veel bewoners konden de vol gende dag hun vloerbedekking en een deel van het huisraad bij de vuilnisbak zetten. Woede alom Riolering en gemaal ble ken slecht onderhouden door de gemeente. Hier en daar versche nen bordjes met wrange teksten voor de ramen: „Verboden af te meren". De zondvloed leidde tot een con flict met de gemeente, die op knappen van de riolering te duur vond en aankondigde dat de buurt maar plat moest. Niet alle politieke partijen* vonden dat burgemeester en wethouders gelijk hadden. SGP/GPV/RPF bij voorbeeld noemde het sloop- plan onverantwoord. Maar B en W zette door én kreeg de kous op de kop. Slechts een handjevol bewoners ging akkoord met de verkoop van hun huis, de rest weigerde medewerking. Het ge voel bestond dat de gemeente zijn kans schoon zag en de hui zen met hun diepe tuinen maar al te graag wilde 'amoveren'. Om er vervolgens tweemaal zoveel huizen voor terug te bouwen en een veelvoud aan erfpacht en onroerend goed-belasting te in casseren. T eruggedraaid Die vlieger ging niet op: de raad draaide het sloopbesluit terug en dat betekende voor zowel de be woners als de SGP-fractie een klinkende overwinning. De SGP'ers Rien Lensvelt en Cor de Jonge glunderden gistermiddag dan ook minstens zo breed als Van Gooswilligen en zijn buren. De nieuwe wethouder Ton van der Steen, die overigens part noch deel had gehad aan de ri ool-discussie onder zijn voorgan gers Bas Goudriaan en Chris van Roon, toonde zich van zijn spor tieve zijde. Hij bestelde 150 taar ten bij bakker De Kok en deelde het gebak gisteren eigenhandig uit in de herboren straat. Het opknappen van de riolering - kosten ongeveer 1,2 miljoen gulden was geen geld weg gooien geweest, benadrukte Rien Lensvelt nog maar eens in formeel: „Moet je zien wat een hoop kinderen er in deze buurt leven. Zulke vrolijke straten ga je toch met afbreken?" Vïaardingen De inwoners van Vïaardingen, die hun radio zender regelmatig afstemmen op de lokale omroep, zullen vanaf oktober ongetwijfeld een stuk milieubewuster worden. Om roep Vïaardingen start namelijk een vier weken durend milieu project, dat dagelijks zal zijn te beluisteren. Elke werkdag wordt er in een programma van een half uur aandacht besteed aan de milieu problemen. Volgens Lou Maas, voorzitter van de op de Markt gevestigde omroep, wordt er niet alleen informatie verstrekt, maar krijgt men ook allerlei tips hoe er in de eigen omgeving kan worden meegewerkt aan de ver betering van het milieu. „In de twintig uitzendingen wil len we de luisteraars aangeven hoe men bewuster met het mi lieu kan omgaan. Men verknoeit namelijk zelf het één en ander, zonder te weten hoe het met ei gen inbreng weer kan worden opgeknapt".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1