Omwonenden winnen strijd tegen Taveerne SVV loopt warm voor eredivisie Bos in Broekpolder kost elke inwoner jaarlijks 120 gulden mmm dagblad Bewoner brandend huis valt agent aan Inbraken Dominee herdenkt joodse klasgenoot SCHSEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT "v"~~ 1 'Trein-jeugd' van Schiespoor op tv CD's spelen jongeman parten Verontreinigde grond naar Broekpolder Schone scheeps- sloperij deels Schiedams bezit Omroep moet zich beter onderhouden MUI ÏG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. TOefoon: Schiedam Dick Advocaat laat geen minuut onbenut De trainer van de kersverse eredivisionist SW moet in zes we ken tijd van de met zeven nieuwe spelers versterkte selectie een eenheid smeden die van hem de opdracht meekrijgt om in de eredivisie gemiddeld een punt per wedstrijd te pakken. DINSDAG 17 JULI I99Q PAGINA 9 010-4343229.4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vandaar dat de profs gisteren tij dens de eerste training door Ad vocaat al een kleine twee uur on der handen werden genomen onder het toeziend oog van tien tallen toeschouwers. Van de 23 contraetspelers ont braken Brian Mo Aiok, Winston Bogarde en Erik Tanis. Zowel Bogarde als Tanis heeft de hand tekening nog niet geplaatst on der een nieuw contract, maar SVV, dat deze zomen tevens shirtsponsor Puma inruilde voor concurrent Adidas, verwacht dat beiden dit deze week nog doen. De zeven aankopen vielen wel op Harga te bewonderen. Het is niet uitgesloten dat SVV het lijs tje nieuwelingen, bestaande uit Joop Hiele en Jan Mulder (bei den Feyenoord), Peter Barendse (BW Den Bosch), Lloyd Kam- meron (PSV), Warry van Wat- tum (Excelsior), Orlando Trust- full (Haarlem) en Michel Vonk (AZ), nog zal aanvullen. „Mocht het in de competitie niet lopen", sprak Advocaat, „dan bestaat de mogelijkheid om voor een be paalde positie nog een andere speler te halen. Maar dat zien we dan vanzelf wel". Naast de zeven nieuwe gezichten hebben de jeugdspelers Maarten Atmodikoro en Brian Mo-Ajok een contract aangeboden gekre gen, terwijl Jerry Simons, die vorig seizoen in de eerste divisie op amateurbasis speelde, ook de profstatus is aangemeten. Doel man Carlo l'Ami werd definitief overgenomen van Excelsior. SVV wilde oefenwedstrijden te gen Anderlecht (31 juli) en Bar celona (8 augustus) in het Feye- noord-stadion afwerken. "De aanvraag daartoe is reeds inge diend, maar de politie van Rot terdam heeft het laatste woord. De Schiedamse eredivisionist gaat erin ieder geval van uit dat het eerste thuisduel in het nieu we seizoen, tegen Feyenoord, in derdaad op zaterdag 25 augustus zal worden gespeeld. Dit on danks de bezwaren van de Rot terdamse politie, die de risico wedstrijd liever niet op zater dagavond ziet, terwij] Excelsior en Sparta tegen verplaatsing naar zondagmiddag 26 augustus zijn. SVV maakte gisteren voor het eerste kennis met de verbale vaardigheid van Joop Hiele. De reserve-doelman van Oranje Is een van de zeven aankopen van de kersverse eredivisionist. Mi-j| chel Vonk (midden) kwam over s van AZ, Rechts maakt ook Jimmy Simons de spieren los voor de eerste training, dieongevesr twee o uurzou duren. 2> Vlaardingen Burge meester en wethouders van Vlaardingen moe ten de hinderwetver gunning van Taveerne d'Ouwe Haven aan de Westhavenkade aan scherpen, Volgens de uitspraak van de ge- schillenafdeling van de Raad van State die de vergunning ver nietigde, heeft de gemeente on voldoende rekening gehouden met overlast Omwonenden kla gen over te harde muziek, het geluid van de aanwezige appara tuur en de opslag van afval. De vernietiging van de hinder wetvergunning betekent een overwinning voor twee buurtbe woners die in 1987 de strijd aan- Vlaardingen Het Broekpolderbos kost Vlaardingen tot het jaar 2012 ongeveer 120 gulden per hoofd van de bevolking per jaar. De gemeente moetin totaal 8,5 miljoen gulden investeren om over honderd jaar een volwaardig bos te hebben ten noor den van rijksweg 20. „Maar het is ons eigen bos en daar kunnen we best trots, op zijn", zei Agnes van Ardenne, CDA-wethouder van sport en SchiedamVoor Hans Luit- wieler (12), Stephan Rebers (11) en Walter de Ronde (8) kan het niet gauw genoeg september worden. Niet dat deze drie jonge heren zitten te popelen om weer naar school te mogen; waarschijnlijk het tegendeel, omdat zij veel te graag met treintjes spelen. En die hobby, die het trio als jeugd lid uitoefent bij modelspoorweg- vereniging Schiespoor, brengt hun straks op televisie. Voor de 49-ste aflevering van 'Mijn eerste keer', die 12 septem ber op de buis verschijnt, heeft Veronica een bezoek gebracht aan het clubhuis van Schiespoor. Een vier man sterke filmcrew vroeg Hans, Stephan en. Walter het hemd van het lijf en was bij elkaar vier uur bezig. In dit jeugd-programma gaat het om iets bijzonders dat kinderen heb ben meegemaakt: de eerste blun der, de eerste kus en in dit geval de eerste modeltrein. Secretaris Aad Luijsterburg vindt het prachtig dat zijn mo delclub is uitgekozen. Hij ziet 'Mijn eerste keer' als de kroon op het werk-tot-nu-toe van de flo rerende verening die met 64 le den gauw tweemaal zo groot is als een doorsnee modelvereni ging. Van de acht jeugdleden van Schiespoor bleven er voor Vero nica uiteindelijk drie over, waar van Walter ook nog als jongste lid te boek staat Volwassenen waren bij de tv-opnames overi gens niet welkom. „De oude ren", vertelt Luijsterburg, „wer den de zaal uitgewerkt en moes ten hun mond houden..." Dat zal anders zijn tijdens de Brandersfeesten. Op het Hema- plein zal Schiespoor eind sep tember een rangeerterrein uit leggen. Voor omstanders is dan de taak weggelegd met één loco motief de wagonnetjes in een juiste volgorde achter elkaar te zetten. Delft Een negentienjarige jongeman uit Schiedam is gister avond om kwart over tien in het Delftse ziekenhuis beland met een kniewond en zijn heup uit de kom. Hij had op de Polderweg tussen Delft en de Brand ersstad in zijn auto meer interesse ge toond voor zijn CD-verzamelïng, dan oog voor de weg. De automobilist kwam met de linkerwielen van zijn wagen in de berm terecht De Schiedam mer verloor vervolgens de macht over het stuur en botste tegen een lichtmast. Vlaardingen De provin cie heeft Vlaardingen laten weten dat het toestemming krijgt verontreinigde grond op te slaan op de huidige vuilstortplaats in de Broek polder. In de vergunning, die de gemeente zeer bin nenkort denkt te ontvan gen, wordt alleen de stort van grond die valt onder de wet chemische afvalstoffen uitgesloten. De gemeente moet wel spe ciale voorzieningen treffen op de vijftien hectare grote stortplaats. De provincie eist een omheining, bewaking van de stortplaats, drainage en afdekking met folies en schone grond. Bovendien moet er een aparte weg van- af de Watersportweg naar de stort worden aangelegd. Op de stortplaats kan de ge meente 80.000 kubieke me ter verontreinigde grond kwijt, 100,000 kubieke meter grond met puin en 4000 ku bieke meter kolkenslib. De stort is nodig om te voorko men dat bouwprojecten in de stad vertraging oplopen. De eerste grond die er zal worden gestort, is afkomstig van het Hollandiaterrein aan de Oosthavenkade, waar huizen worden ge- bouwd. De grond van de Bo- terstraat, waarover eind 1988 een politieke rel uit brak, mag niet in de Broek polder blijven liggen. Die valt onder de wet chemische afvalstoffen. recreatie, gisteren bij de presen tatie van het Beheerplan Broek polder. Twintig jaar zal Vlaardingen zuchten onder de lasten van het recreatiegebied. Maar daarna is het Broekpolderbos afgeschre ven en kan het dankzij de hout- produktie zelfs geld gaan ople veren: tussen de 80,000 en 160.000 gulden per jaar. Zowel wethouder Van Ardenne 'ermeester Roel Blom vin- fat het driehonderd hecta ren grote gebied de aanloopkos ten meer dan waard is. De CDA- wethouder is gecharmeerd van de schoonheid van de Vlaar- dingse Vaart, van de overgang van ruige gronden naar de vriendelijk giooiendegolfcourse, de plassen, de sloten, He geuren de vlierstruiken. „Als je daar bent, dan zegje: dit moet zo blijven". Jagermeester Blom, voorzitter van de werk- t groep die het beheerplan voor de polder opstelde, vindt dat het bos s met het jaar mooier wordt. Over drie jaar hoopt de gemeente ook <5 de zeventig hectaren grond die nu nog gepacht worden door boer Van Woerden te kunnen inplanten met bomen. De ge meente vindt de vervuilde pol der absoluut ongeschikt voor agrarisch gebruik. De Broekpolder, nu nog voor een deel agrarisch, moet in 2090 een echt bos zijn. Duurzaam Blom is opgetogen over de ree bok» die hij al een paar keer in de polder heeft gezien, over het feit dat veel vossen er hun leger heb ben en dat het roofvogelbestand er overweldigend is. Dat duidt er volgens hem op, dat de dieren geen schadelijke gevolgen on dervinden van de verontreini ging van de grond. Die conclusie is bevestigd door het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad, dat twee jaar geleden twee dode vossen uit de Broekpolder onderzocht. In de organen van die beestjes werden geen giftige stoffen ge vonden. „En vossen staan aan het einde van de voedselketen, dus als die niet vergiftigd zijn dan zegt dat iets", aldus Blom. Het Beheerplan Broekpolder is op één punt uniek. Het beschrijft de gewenste ontwikkelingen in het natuurgebied tot het jaar 2090. Het is het. eerste plan dat de gemeente ooit maakte dat zich uitstrekt over een periode van honderd jaar. Maar dat moet ook wel, want het aanleggen van een bos is een kwestie van lange adem. Bomen zijn wat duurzamer dan huizen. Een populier kan zo'n vijfenzeventig jaar mee, een es en een esdoorn wel honderd twintig jaar en voor een eik is een levensduur van 225 jaar niet ongewoon. Het duurt een tijdje voor die bomen tot wasdom zijn gekomen. Dit najaar, dertig jaar na de eerste aanplant, zal voor het eerst moeten worden gekapt in de populierexibossen om de bomen wat meer ruimte te ge ven. Woningbouw De opstellers van het beheers plan willen drukke recreatie al leen aan de randen van het na tuurgebied toestaan. Het bos moet een oase van rust zijn, al leen toegankelijk voor voetgan gers en fietsers. Om dat te ver wezenlijken zag wethouder Van Ardenne graag dat een fietsen- verhuurbedrijf zich vestigde in de buurt van de afrit van rijks weg 20. Automobilisten zouden daar hun voertuig moeten kun nen parkeren. Hoewel er in het beheerplan van wordt uitgegaan dat de Broek polder tot in lengte van jaren on bebouwd blijft, sluit wethouder Van Ardenne woningbouw niet helemaal uit. De eerstkomende vier jaar wordt er niet gebouwd, dat is zeker. Maar over bedrei gingen van het bos in de verdere toekomst doet zij geen stellige uitspraken, „Wij moeten daar bij voorkeur de eerste honderd jaar niet bou wen", zegt de CDA-wethouder. „Maar wij kunnen ons niet vast leggen op het adagium: er mag van het recreatiegebied. Als de sneltram die Rotterdam met Schiedam-Noord verbindt zxju worden doorgetrokken naar Vlaardingen zou het tracé onge twijfeld voor een deel door de polder lopen. Maar zo ver is het nog lang niet. En als het zover komt ziet wethouder Van Ar denne daarin geen onoverkome- daar nooit gebouwd worden. lijk probleem. „Er is best een tra- Vlaardingen heeft verder wei nig mogelijkheden voor uitbrei ding van het woningbestand. De uitleggebjeden zijn op". Sneltram Jagermeester Blom echter waagt het te betwijfelen, of woning bouw in de zwaar verontreinig de, met Rotterdams havenslib opgehoogde polder, financieel wel haalbaar zal zijn. „Maar het is geen wet van Meden en Per zen, dat er in de polder nooit ge bouwd kan worden". Er is nog een andere bedreiging cé denkbaar dat langs de rand van de Broekpolder gaat". Het beheerplan is opgestuurd naar allerhande organisaties van wie de gemeente verwacht, dat zij_ nuttige suggesties hebben voor het inrichten van de Broek polder. Die suggesties worden verwerkt en vervolgens wordt het plan dit najaar voorgelegd aan ae gemeenteraad. Agnes van Ardenne: „Als de gemeenteraad dit plan aanneemt, onderstreept zij daarmee de waarde van het gebied". Vlaardingen Bij een brand aan de Sperwerlaan in Vlaardin gen heeft een 26-jarige agent gis teravond laat een kopstoot ge had van de 36-jarige bewoner. De man, die brandweer en poli tie bij het blussen steeds voor de voeten liep, werd agressief toen de politie hem wilae verwijde ren. De agent liep een gebroken neus oip en werd in het Holy-zie- kenhuis behandeld. De bewoner van het huis aan de Sperwerlaan is aangehouden. De politie vond zijn gedrag bij de brand, die in de keuken ont stond, uiterst merkwaardig. Hij had zich na het ontstaan van de brand teruggetrokken op zijn balkon en wilde daar niet weg. De politie bracht hem naar bui ten, maar hij bleef in de weg lo pen. De politie zal hem vandaag vragen naar een verklaring voor zijn ged rag. Het huis van de man liep brand- en rookschade op. Schiedam Leden van oude- rensociëteit Sint Jozef in Schie dam bemerkten gisteren tot hun schrik, dat het pand dit weekein de Js doorzocht door onbeken den. De dieven, die vermoede lijk na het verwijderen van de ventilator het pand konden bin nenkomen, namen 200 gulden weg. Ook de ventilator werd meegenomen. Uit een woonhuis in de Van 01- denbameveltstraat namen die ven tussen vrijdag en maandag sieraden, girobetaalkaarten en een geldbedrag van 1700 gulden weg. Brandweerlieden en een rechercheur overzien na de brand de ravage In de keuken. Schiedam Doorgaans wordt alleen de sterfdag van bekende personen her dacht, maar de Schiedamse dommee J.D. Wuister doet aan deze gewoonte niet mee. De hervormde predikant, een groot kenner van de lokale joodse geschiedenis, vraagt in een opvallende rouwadver tentie aandacht voor het heen gaan van EmileBall. Holocaust Tussen de actuele rouwannon- ces maakt Wuister melding van het verschijden van Emile Ball. Gisteren was het precies zevenenveertig jaar geleden dat de toen jeugdige Schie dammer met de rest van zijn familie het leven liet in een Pools concentratiekamp, zo blijkt uit het door Wuister in gezonden bericht, ,",Op deze wijze houdt mijn man de herinnering aan de holocaust levend", zegt de echtgenote van de dominee. „Nu het anti-semitisme weer opkomt, is het belangrijk dat mensen stilstaan bij de gru weldaden van het nazisme Pas na uitvoerig onderzoek is Wuister achter de sterfdatum van Ball gekomen. De domi nee was met name geïnteres seerd omdat de 16-jarige Emile destijds uit zijn klas werd weg gerukt. Na een razzia werd Ball met zijn familie op 11 ja nuari 1943 op transport gezet naar Polen. „Die jongen werd ineens meegenomen. Dat heeft een diepe indruk achter gelaten". Herinnering Wuister, die op dit moment buiten de stad verblijft, houdt zich reeds jaren bezig met het onderzoek naar de joodse ge meenschap in Schiedam. Voor de Tweede Wereldoorlog be vonden zich enkele tientallen joden in de Brandersstad. Tastbare herinneringen zijn echter niet meer te vinden in de stad. De meeste leden van de kleine gemeenschap vonden de dood in de concentratiekampen. En ondanks protesten van Wuis ter werd de joodse synagoge op de hoek van de Raamsteeg en Achter de Teerstoof twee jaar geleden met de grond gelijk gemaakt. Het godshuis in ae voormalige Brandersbuurt vormde de laatste herinnering aan de joodse gemeenschap. Dertig jaar eerder had de ge meente, geheel in strijd met de joods/godsdienstige wetten, de begraafplaats geruimd. Niet verflauwd Ondanks het gebrek aan her kenningspunten is de belang stelling voor het verleden van de minderheidsgroep klaar blijkelijk niet verflauwd. Naar aanleiding van de advertentie hebben veel Schiedammers de familie Wuister van nadere informatie over de acht perso nen tellende familie voorzien. bonden met de gemeente over de fewraakte vergunning. Zij heb- en voornamelijk last van een afzuiginstallatie op het dak van het restaurant. Ook klaagt een bewoner die naast het pand woont over herrie door muziek, vanuit het als rustig bekend staande restaurant. De Raad van State deelt hun me ning niet volledig, omdat het be drijf aan de drukke "Westhaven kade ligt De bewoners moeten dan toch aan enig lawaai gewend zijn. Desondanks moet de ge meente de geluidsvoorschriften in de hinderwetvergunning aan scherpen, waardoor het maxi male geluidsniveau met enige decibellen wordt teruggebracht. De Raad van State baseert zich hierbij op en advies van de advi seur Beroepen Milieubeheer van het ministerie van VROM, een belangrijk adviesorgaan. De eigenaar van het restaurant zal tevens een vergunning moe ten aanvragen voor een koelcel op de eerste verdieping van het gebouw. Ook hier zijn klachten over geuit, maar tïjdehs de zit ting in juni bleek dat voor de koelinstallatie nog helemaal geen vergunning bestaat. 's-Gravendeel/Schiedam Het Schiedamse sloopbedrijf Van Scbie Sloopwerken is mede-ei genaar van de allereerste milieu vriendelijke scheepssloperij van Nederland. Samen met twee an dere partners wordt aan de ri vier de Dordtsche Kil nabij 's- Gravendeel een gloednieuwe sloophellinggebouwd, Bij het bouwen van deze helling worden allerlei maatregelen ge troffen om de vervuiling, die op treedt bij het slopen van sche pen, tegen te gaan. In totaal gaat het om een investering die zo'n vier miljoen gulden vergt. Het is de bedoeling dat Scheepssloperij Nederland BV, zoals de naam zal luiden, halverwege de volgende maand van start gaat. In Vlaardingen heropende begin dit jaar metaalhandel Zethameta de deuren, nadat allerlei milieu technische snufjes waren gerea liseerd. Oud ijzer kan daar nu probleemloos worden verwerkt. Scheepssloperij Nedèriand vol doet straks ook aan alle eisen die de moderne tijd aan dergelijke vestigingen stelt. Zo wordt een lekvrije vloer aangelegd om te voorkomen dat olieresten in de bodem terecht komen. Ook is een speciale vaeuümwagen aan geschaft om olieresten uit de - schepen te kunnen halen. On deraan de helling net boven het waterniveau, wordt een breed rooster aangelegd. Daarin wor den vervuild oppervlaktewater, olie en andere vuilresten opge vangen. Volgens directeur A. van Schie van het Schiedamse sloopbedrijf is jarenlang gezocht naar een goede plaats voor een nieuwe scheepssloperij. „De kans ons nieuwe bedrijf in 's-Gravendeel te vestigen", aldus Van Schie, „hebben we met beide handen aangegrepen". Aan werk zal de sloperij geen ge brek hebben. De Europese Ge meenschap telt te veel binnen schepen. Schippers die afstand doen van hun eigendom, krijgen daarvoor een premie. De sloop- aanmeldïngen stromen dan ook binnen. De Veenendaalse com pagnon heeft al meer dan twee honderd wrakken opgekocht Vlaardingen De gemeente Vlaardingen zou graag zien dat de lokale omroep zichzelf iets be ter kan onderhouden- Halver wege de volgende maand heeft wethouder Ton van der Steen een gesprek met Omroep Vlaar dingen en de financiële positie van de plaatselijke radiomakers zal dan zeker ter sprake komen. Tijdens dat overleg wordt ook opnieuw de mogelijkheid van een luisteronderzoek aan de orde gesteld. Omdat de omroep nogal krap bij kas zit, wil de gemeente niet moeilijk doen over de subsidie. Voor het voorbije jaar is die vast gesteld op-het maximale bedrag van bijna 37,000 gulden. Toet sing van de criteria, zoals huis vesting en organisatie, acht de gemeente in dit geval met nood zakelijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1