P 'roe satellietverbinding met vrachtwagen succesvol 'Verdomd goed produkt in paar dagen kapot gemaakt Waslijst gedupeerden Sileco groeit gestaag zrtrj esmrochtfér de piepers, E2TENN1SCIRCUIT1990, ROTTERDAMS NIEUWSBLAD 'Het leek zo'n nette vent' Transportbedrijven besluiten eind dit jaar over invoering BUS NIET MEER IN FILE 1 Zeker 100 banen extra bij McDonalds Blindgangers voor sanering verwijderen E25E SA0YO E Directeuren van het Econocenter: ÏMÊ MAKKELIJK VERDIEND! Weer bezwaar tegen lozing van afvalgips ZATERDAG 21 JULI 1990 PAGINA 19 stadsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73-51. door JAN ROZENDAAL Rotterdam Carla Bon gers, 26 jaar en hoogzwan ger, had het volste vertrou wen in de 30-jarige direc teur van het woningbemid delingsbureau Sileco toen zij daar eind mei aanklopte voor een huis. Het zag er al lemaal zo netjes en betrouw baar uit. Een directeur in pak-met-stropdas en een dikke BMW voor de deur van het pand aan de Preto- rialaan. En, maar dat wist de Rotterdamse niet, Sileco stond al sinds 7 maart 1986 ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. 'Het ver lenen van bemiddeling bij aan- en verkoop, huur en verhuur van onroerend goed'. „Als je in het kantoor kwam moest je eerst even wachten. Na een poosje mocht je naar een apart kamertje waar je met hem kon praten. .Het leek zo'n nette vent Mijn vader zei het later ook nog: Het lijkt me wel een aardige zaak". Via een nicht was de Rotter damse bij de naar nu blijkt ma lafide woningbemiddelaar te rechtgekomen. Dat was op 28 mei „Hij zei dat hij me wel kon helpen. Ik stond op het punt om te bevallen en had dringend een woning nodig. Op 1 juni zou ik de sleutels kunnen ko men halen. Ik moest dan wel eerst 320 gulden inschrijfgeld betalen, anders zou het huis naar iemand anders gaan". Op 1 juni ging Carla terug. De sleutels waren er nog niet. Nog vier dagen wachten, zei de man. En zo ging het steeds. In de tussentijd probeerde de di recteur ook nog een borg van 800 gulden en een maand huur vooruit los te peuteren. Maar daar trapte Carla niet in. Netzo min als ze een verzekering af wilde sluiten bij Sileco, „Mijn vader doet in verzekeringen, anders was ik daar misschien ook nog wel ingetrapt", aldus de vrouw. „In totaal zijn we er vijftien keer geweest. Steeds had hij weer een ander verhaaltje. De ene keer waren de bewoners er nog niet uit. En toen die er een maal wel uit waren, hadden ze de sleutels niet ingeleverd. 'Ek vind het zelf ook vervelend", zei hij nog. Hij zou die mensen, die zogenaamd naar Brabant waren verhuisd, opbellen. Nee, ik kreeg geen acres. Anders zouden de bewoners worden Mr. Ton Rhijnsburger van het Advokatenkotlektlef: 'ik heb hier voor 70.000 gulden aan betaal de voorschotten liggen. Maar een oud-medewerker van Sileco heeft verklaard dat er drie ton Is verdiend de afgelopen jaren". lastiggevallen. Ik wist alleen dat het een woning in de Don kerslootstraat (Hillesluis) was". Niet snor Langzamerhand begon het Carla Bongers inmiddels moeder te dagen dat het met Sileco niet helemaal snor zat En zij was zo gelukkig om via andere weg alsnog een woning te bemachtigen. „Toen ben ik terug gegaan om die 320 gulden terug te vragen. Hij maakte daar geen probleem van en zou het binnen twee weken terug storten. Maar toen ik drie we ken later ging vragen waar mijn. geld bleef, was hij pleite. Het kantoor stond helemaal leeg". Carla kwam evenals inmiddels honderd andere gedupeerden terecht bij het aavokatenkol- lektief aan de Noordsingel. Al lemaal betaalden ze geld voor uit de meesten bedragen tus sen de 500 en 1500 gulden als voorschot voor een woning er gens op Zuid. Met name de Dordtselaan en Molièreweg waren geliefd bij Sileco. Waar schijnlijk vooral omdat deze straten zo lang zijn... Mr. Ton Rhijnsburger: „Het dossier is inmiddels aardig dik geworden. Ik heb hier voor zo'n 70.000 gulden aan betaalde voorschotten liggen. Maar een oud-medewerker van Sileco heeft verklaard dat er in totaal zo'n drie ton is verdiend de af gelopenjaren. Dus het is te ver wachten dat er nog wel meer gedupeerden aan zullen klop pen". Er zou zelfs iemand zijn die 30.000 gulden vooruit heeft be taald. Dat ging om een koopwo ning. De advocaat heeft inmiddels een incassoprocedure bij de kantonrechter in gang gezet. Maar of dat geld ooit terug zal komen is nog maar de vraag. Rhijnsburger: „Hij is vetrok ken naar Suriname. We bekij ken nu of hij hier in Nederland nog tegoeden uit heeft staan. Die BMW Nou, ik heb begre pen dat de belastingdienst ook achter hem aanzit en die zitten wat dat betreft dichter op het vuur". Inmiddels heeft justitie de ge gevens van de man verspreid, zodat als hij weer naar Neder land komt hij direkt wordt ge arresteerd. Daarmee houdt het voor justitie op omdat Neder land geen uitleveringsverdrag heeft met Suriname. De direc teur, woonachtig in Hoogvliet, wordt oplichting ten laste ge legd. Onderkant Rhijnsburger noemt het de on derkant van de woningmarkt, waar de Rotterdammer actief was. „De slachtoffers zijn men sen die toch altijd al de pineut zijn. Vooral veel jongeren die uit huis willen en dus geen er varing hebben met het huren van eigen woonruimte. En bui tenlanders, die bij de gemeente onderaan lange wachtlijsten worden geplakt en bij particu lieren al helemaal niet aan bod komen. „En voor het pak en het goede verhaal van de Sileco-diree- teur zijn zij natuurlijk geen partij", vervolgt de advocaat „Sieutelgeld, overnames en waarborgen, het zijn de wapens waarmee aan de onderkant van de woningmarkt wordt ge scharreld. Het is ook niet vreemd dat die mensen dat be- "talen, omdat ze anders hele maal niets hebben". Carla Bongers tot slot: „Na tuurlijk is het achteraf makke lijk gezegd datje dom en naïef bent geweest Maar de nood was hoog, het kantoor zag er goed uit met foto's op de ramen van woningen (die dus hele maal niet van Sileco waren, red.) en het klonk geloofwaar dig. Ze trapten er toch allemaal t n? ^.'.September filevrij bus^n naar huis Rotterdam De blindgangers uit de Tweede Wereldoorlog die nog in het vervuilde terrein van de voormalige gasfabriek in Kralingen liggen, zullen in dien nodig voor de sanering van dit terrein worden verwij derd. Dit heeft het gemeentebe stuur van Rotterdam de bewo ners gisteren laten weten. Volgens B en W wordt in de loop van 1992 een begin gemaakt met de sanering. "Aan de project groep, die de sanering voorbe reidt, zal ook een vertegenwoor diger van de afdeling rampenbe strijding worden toegevoegd. In september vindt er een over legplaats met de EOD. SANYO Bijio- Elnd- htae litem Park CiUgurie Pluis 23-7 29-7 T.C. Schiebroek B1 B2 C1 C2 Dl D2 Rotlerdam 23-7 29-7 T.V. Los Bigotes C1 01-sr Schiedam 23-7 29-7 T.C. Rozenburg C1 C2 Dl D2-sr Rozenburg Es GoldStar AUDIO-VIDEO l»AKA DlflKiCt NOTTrRDAM Rotterdam Het aantal banen bij de zeven vestigingen van McDonalds in Rotterdam wordt met zeker honderd uitgebreid. De zeven hebben op dit moment 700 personeelsleden in dienst. Dit jaar nog trekt McDonalds 35 medewerkers aan, volgend jaar denkt men aan uitbreiding van circa taehtig. Bij de selectie krij gen mensen die op de arbeids markt vrijwel geen kans maken, voorrang. Met deze aanpak wil McDonalds een bijdrage leveren aan de soci ale vernieuwing, die de overheid voorstaat Het is voor het eerst dat een bedrijf in het kader van dit beleid een kant-én-klaar pakket aan voorstellen op tafel heeft gelegd. Het plan geldt niet alleen voor Rotterdam, maar voor heel Nederland. Het con cern denkt, mede gezien de uit breidingsplannen, de komende vijfjaar in totaal 4000 nieuwe ba nen te creeëren Volgens personeelsmanager Rob de Vries van McDonalds zijn er ook plannen om in de omgeving van Rotterdam nieuwe vestigin gen te openen. Voor een aantal van deze plannen zijn de ver gunningsprocedures in gang ge zet. In afwachting daarvan wil het concern nog niet zeggen waar de nieuwe vestigingen zul len komen. McDonalds heeft ook plannen om gehandicapten m haar vesti gingen op te nemen. Plaats zal er ook komen voor moeilijk leren de kinderen In Rotterdam zijn tijdens het afgelopen schooljaar in samenwerking het Pedolo gisch Instituut een zestal leerlin gen geplaatst, die op school maar zeer moeizaam meekonden. Vol gens De Vnes is de proef ge slaagd en heeft de stageperiode geresulteerd in een vast dienst verband. „Zonder deze stage zouden leer lingen zonder meer in een socia le werkplaats zijn beland. Nu niet We vinden dan ook dat er nog mensen in instellingen als een sociale werkplaats werken die zonder meer zijn in te zetten zijn bij bedrijven als die van ons", aldus De Vries. De proef heeft volgens hem uit gewezen dat moeilijke lerende leerlingen in de keuken goed functioneren en in kalme tijd met een gerust hard bij de coun ter zijn in te zetten. „De mensen uit deze groep functioneren over het algemeen goed, maar je moet geduld met ze hebben en niet on der druk laten werken", aldus de personeelsmanager. Dit school jaar krijgen in Rotterdam een groep van twintig moeilijk le rende leerlingen een stageplaats aangeboden. Langs de A16, ten zuiden van de Van Brienenoordbrug, is een be gin gemaakt met de aanleg van twee busbanen waarvan auto bussen tussen Rotterdam en Rid derkerk na augustus gebruik zul len maken. De filevrije route zal volgens een mededeling van de busonderne ming Westnederland dereïzigers een aanzienlijke tijdsbesparing opleveren. Naar verwachting twintig minuten. En dus zitten de passagiers volgens de busonder neming 'sneller achter de pie pers'. Een bord met een dergelij ke tekst is inmiddels geplaatst op het punt waar de busbaan wordt aangelegd. Wesinederland rekent er dan ook op dat zo'n vijfhonderd automo bilisten uit de omgeving van Rot terdam, Ridderkerk, Dordrecht, HJ. Ambacht. Alblasserdam en Papendrecht voortaan de bus ne men en de auto laten staan. iiiitmijmimJiiirimriiimiimiifiiJiiiiiiiiimii 3p 2* Naam: Adres: V. sbyd'l .il'-ï d -> 'M:f Postcode: Bankigironr.: Datum: Mis geen stukje van het nieuws en ontvang deze vrolijke handdoek gratis. Hel Rotterdams Nieuwsblad informeert u compleet en kleurrijk over alles wat er gebeurt. Als u nu een abonnement neemt, ontvangt u het RN twee weken gratis. Bovendien krijgt u als u automatisch gaat betalen deze vrolijke handdoek cadeau. r~D Ja, ik neem een definitief abonnement op hel Rot- I terdams Nieuwsblad. Ik betaal O per maand 24,45 per kwartaal 72,- code$4 Ik machtig tot wederopzegging Avondbladen Combinatie Rotterdam om van onderstaande re kening het verschuldigde abonnementsgeld RN te doen afschrijven. _Voofl.: .Huisnr,: - Plaats; Stuur de bon in een open envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Nieuwsblad, Afd. abonnementen, Anlw.nr. 1579,3000 VB Rotlerdam. Handtekening: - Al abonnee en u betaalt nog niet automatisch? Wan- I neer u automatisch gaat betalen, krijgt ook u de ^handdoek thuisgestuurd. door EVELIEN BAKS Rotterdam „Ik heb een schorre keel", meldt Jan Dogterom als hij uiteindelijk het kantoor van Econocenter komt binnenlopen. Bezweet voorhoofd en een keel die niet meer wil. Sinds half ne gen vrijdagochtend, toen het bericht over het niet door gaan van Nederlands eerste economiemuseum naar bui ten was gesijpeld, heeft de te lefoon roodgloeiend gestaan. „Water fout is gegaan?", zegt hij. „Echt precies weten doe ik het niet. De voorfinanciering js niet langer gedekt en dan houdt het op. We hebben in de afgelopen tijd een heel mooie organisatie opgebouwd en de kosten waren onder controle. Sinds maart is er teen enkele bijstelling op de ouwkosten meer geweest. We hebben een bijzonder produkt. En als je ziet dat alles nu weer af gebroken moet worden... Ik heb mensen naar huis gestuurd. En dat doet pijn want het was een verdomd goed produkt, waar ie dereen zich bij betrokken voel de. Dat alles is nu in een paar da gen stuk gemaakt". Het Econocenter in Waterstad is volgens de initiatiefnemers van de baan. Twee maanden voorde officiële opening op 27 septem ber is bekend dat het project, dat door burgemeester Bram Peper in juni nog werd omschreven als een nationale trekpleister, niet doorgaat De gemeente Rotter dam heeft zich teruggetrokken als financier omdat er geen ze kerheid bestaat over voldoende sponsoring. Liquidatie Op vijf verdiepingen zouden naar schatting 200.000 bezoekers per jaar rich op speelse wijze kunnen verdiepen in de econo mie. Drie jaar heeft Jan Dogte rom aan het idee gesleuteld en in maart van dit jaar toen de NV Exploitatiemaatschappij Natio naal Econocenter werd opge- 1 richt, ging men echt aan het werk. Tot enige dagen geleden. Op 12 juli viel bij de gemeente het be sluit om de voorfinanciering van inmiddels ruim twee miljoen gulden stop te zetten. Op 17 juli besloot de NV tot liquidatie en een dag later werden ae bouwers naar huis gestuurd. Op 19 juli werden de participanten op de hoogte gebracht. Voor de twee bovenste verdie pingen van het pand naast het Imax-theater aan de Leuveha- ven staat zo goed als alles klaar. Enkele werklieden zijn bezig om spullen weer naar beneden te brenger.. De derde etage, waar ook het kantoor is gevestigd, ligt er verlaten bij. Een half afge maakte kluisdeur, zuilen in aan bouw en een theatertje zijn de stille getuigen. „Het pand moet weer leeg maar hoe, aai weten we niet", zeggen Dogterom en economisch direc teur Thorn van der Horst Eco nocenter heeft de 3500 vierkante meter aan de Leuvehaven ge huurd van de beleggingsmaat schappij VEB NV In Zeist De ge meente Rotterdam had een huurgarantie gegeven tot kort na de opening in september. In Tsjechoslowakije ligt boven- dien al een aantal attracties te wachten op vervoer naar Rotter dam. Ongeveer vijf bedrijven in binnen- en buitenland waren al maanden in de weer om technie ken te ontwikkelen, die straks in Econocenter te zien zouden zijn. Van die zijde verwacht de direc tie op korte termijn schade claims binnen te krijgen. Teleurstellend „Het is ronduit teleurstellend", zegt Van der Horst. Een aantal frote sponsors, waaronder Al ert Heijn, BP en de Postbank, was al over de brug gekomen om de bouw te kunnen betalen. „En er zijn nog veel meer sponsors met wie we bijna gereed rijn. Ik heb het gevoel dat we betrekke lijk snel spijt zullen krijgen van deze begrafenis van het Econo center". De investeringsbegroting, inclu sief voorbereiding en aanloop kosten, bedroeg acht miljoen gulden. Dit zou voor honderd procent door sponsoring moeten worden gedekt. Om die periode te overbruggen zou de gemeente Rotterdam voorfinancieren. „Kennelijk was de grens van het toelaatbare bereikt voor de ge meente", verklaart de econo misch directeur. „Toch is er van Jan Dogterom (links) en Thom van der Horst, de twee directeu ren van Econocenter: „Het pand moei weer leeg, maar hoe dat we ten Wv. niet". die zijde in de afgelopen maan den nooit een reactie geweest. Ook al waren er risico's, waar van de gemeente echter nooit is teruggeschrokken. Kennelijk was nu de maat opeens vol". Alle aanbestedingen waren klaar. Bovendien was de beslis sing al gevallen om een directeur te benoemen, die het Econocen ter na de opening zou gaan ex ploiteren. Met de stichting Rot terdam Werkt was een deal ge sloten om dertien mensen op te leiden, die vervolgens met een jaarcontract op zak aan de slag zouden gaan in het 'science park'. Dat het project op korte termijn alsnog doorgang zou kunnen vinden, is volgens de twee direc teuren uiterst onwaarschijlijk. Toch zeggen beiden geen kei hard nee. „Er is gekozen voor li quidatie", zegt Van der Horst „Die procedure duurt wat langer en is wat soepeler en zorgt er voor dat niet meteen alle gaten dichtvallen. Kortom, als je wilt spreken over een lichtpuntje, dan is dat een lichtpuntje". door NICO pE VRIES Rotterdam De proef om vrachtwagens met een satel lietverbinding te volgen, is geslaagd. Sinds enkele maan den kunnen trucks op die manier overal op de weg met een worden opgespoord. Aan het eind van dit jaar wordt bekeken of nog meer wagens met die speciale apparatuur worden uitgerust. Dit zegt P.C. de Rijke, hoofd ma ter ieelbeheer van Nedlloyd Road Cargo. Aan het experiment hebben vier transportonderne mingen deelgenomen. Naast Nedüoyd Road Cargo waren dat verder Frans Maas, RTT (met tien wagens) en Van Ameron- gen. In totaal waren dertig wa gens met een computer uitge rust Technisch blijkt het sy steem te voldoen, de vraag is nog of het 'speeltje' ook rendabel is. „Om die reden hebben we beslo ten de proef van vijf maanden te verlengen", aldus De Rijke. Het idee om vrachtwagens met behulp van de satelliet te volgen, is afkomstig uit de scheepvaart. Het systeem is simpel en com plex te gelijk. De wagen zendt een signaal uit dat door een satel liet op 40.000 kilometer hoogte wordt opgevangen. De kunst maan op haar beurt zendt dat Signaal weer door naar een grondstation in Italië, dat met een open telefoonlijn in verbin ding staat met een computercen trum in ons land. Dit centrum geeft het signaal weer door naar de bedrijven, ■waar op het beeldscherm (met daarop de wegenkaart van een deel van een Europa) een stip verschijnt. Met de m de vracht wagen ge installeerde computer kan de chauffeur ook korte be richten naar de thuisbasis zen den. Die boodschap is binnen een minuut beschikbaar. Beperkt Het communicatiemiddel is vol gens De Rijke slechts naast be staande verbindingen als mobi lofoon en autotelefoon te gebrui ken. De satellietverbinding kan deze twee niet vervangen, om dat er geen gesprekken over en weer mogelijk zijn. Het pro bleem van mobilofoon en autote lefoon is echter de beperkte be reikbaarheid. Volgens De Rijke stelt de satel lietverbinding de planners op de thuisbasis in staat de voortgang van de rit te volgen. Dat is onder meer van belang voor het con tact met klanten en met het aan nemen van de retourlading. „De vraag is of dit voordeel wel op weegt tegen de kosten van de verbinding". Het aanbrengen van een compu ter in een vrachtwagen kost zo'n tienduizend gulden, terwijl ook nog betaald moet worden voor het gebruik van de satelliet (Eu- telsat) en het onderhoud van de apparatuur. De Rijke verwacht dat de kosten dalen, omdat er meer leveranciers met dergelij ke apparatuur op de markt ko men. Op dit moment werkt het Delftse bedriijf Koning en Hart man aan een commercialisering van het door hen ontwikkelde, en nu in de praktijk geteste, pak ket. Rotterdam De ZuidhoUandse Milieufederatie heeft wederom bezwaar aangetekend tegen nog langer toestaan van de lozing van afvalgips door Hydro Agri In de Nieuwe Waterweg. Het be zwaar is namens nog eens vijf andere milieu-organisaties bij Rijkswaterstaat ingediend. De Zuidhollandse Milieufedera tie vindt dat Rijkswaterstaat achter de feiten aanloopt Hydro Agri beschikt volgens de milieu organisatie al enige tijd over aangepaste technieken en grondstoffen, waardoor de af- valiozing ruimschoots binnen de nu gestelde normen voor cadmi-j um en fosfaat blijft Volgens het bezwaarschrift is het reeël om de normen aan te passen aan de nu door het bedrijf gebruikte tech niek. Verder willen de milieu-organi saties dat de weg naar herge bruik van het afvalgips geopend blijft ook al zijn er op dit mo ment geen. bruikbare toepassin gen voorhanden. In het be zwaarschrift wordt dan ook voorgesteld om het afval op te slaan, totdat hergebruik wel mo gelijk is. De loring van radioactieve stof fen moet volgens de Milieufede ratie sterk worden gereduceerd. Het ontbreken van exacte gege vens over deze lozing irriteert de milieubeweging overigens.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1