Ontslagen bij Vecom 'Ik heb al zo'n speciaal wielrenbroekje gepast' Micha enthousiast over Russische Olympiade mm 'Stad kan schoner' Scherpe controle na klachtenregen i mm Dieven stichten brand VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEUAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Fietsen langs partnersteden Dommee organiseert fietstoer voor Oostduitsers Schiedammers en Vlaardingers ergeren politie Na feestelijke opening nieuw hoofdkantoor vorige maand 'Op een hoge notering maakte ik absoluut geen kans' Maassluizers in de sloot l|IW Den Hollander (SGP) niet tevreden: Perfecta lijmt familiebedrijf VOETGANGER KAN VEILIGER OVERSTEKEN Sint Aldegonde naar Yorkshire Automobilist drinkt teveel Bibliotheek gedupeerd waterweg DINSDAG 24 JULI 1990 PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen, Postbus 4008,313Q KA Vlaardlngen. Telefoon: OtQ-4343229,4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Dat fietsen in. is, blijkt dezer dagen over duidelijk. Komen veertien Oostduitsers volgende week naar de Brandersstad voor een achtdaagse rondreis, vier sportieve Schiedam mers vertrekken morgen ochtend vooreen 'hele toer'. Het viertal maakt een fiets tocht door het buitenland en doen daarbij twee partner steden van Schiedam aan. Eerst trappen zij zich een weg naar het Westduitse Esslingen, waar zij een uur tje zullen blijven. Daarna gaat het verder naar de Itali aanse partnerstad Udïne. De jonge Schiedammers vertrekken vanaf het stads kantoor. In hun bagage ne-« men zij niet alleen kleding en kampeerspullen mee; ook gaan zij op pad met een schriftelijke groet van bur gemeester Reinier Scbeeres aan de eerste burgers van Esslingen en TJdine. SchiedamOf zij in de voet sporen treden van Olaf Lud- wig, de eerste Tour de Fran- ce-wielrenner van Oostduit- se afkomst die op de Champs Elysées de 'groene trui' in de wacht sleepte, is nog de vraag. Maar in ieder geval komen aan staande maandag 30 juli veertien Oostduitse jongeren naar Schie dam om anderhalve week door Nederland te fietsen. De groep uit Heckelberg een plaatsje dat dertig kilometer schuin boven Berlijn ligt komt op uitnodiging van de Dorpskerk naar de Branders- stad. Nu het IJzeren Gordijn voor hen geen beletsel meer vormt om naar Nederland af te reizen, vinden zij het tijd worden dominee Kees Mos en zijn her vormde gemeente in Kethel met een tegenbezoek te vereren. Mos en een aantal jongeren wa ren vorig jaar zomer te gast bij Christian Knuth, de predikant van Heckelberg. In Oost-Duits- land logeerden zij bij een aantal gezinnen. In een eerder stadium, kort na het aanvaarden van zijn beroep in 198B, nam de dominee reeds een groep ouderen mee op 'sleeptouw' naar zijn vriend Knuth in de DDR. „Maar", vindt hij, „het is veel beter als jongeren meegaan. Zij kunnen meer van zo'n reis naar Oost-Duitsland le ren dan ouderen". Kielzog En dus togen de jongeren vorig -in zijn kielzog naar Heckel- En doet predikant Christi- tuth nu hetzelfde, zij het vice versa, want na het neerha len van de Muur vormt niets meer een beletsel. Bij die gele genheid ontstond het idee om de Duitsers naar Schiedam te ha len; het kreeg afgelopen maart echter pas gestalte toen Knuth voor het eerst van zijn leven zijn Schïedamse vriend kon opzoe ken. „De organisatie van zoiets is me toch tegengevallen", erkent de dominee. „Een plan is gemakke lijker geboren dan datje het uit voert. Vooral de financiële kant is een bottleneck gebleken. Die Oostduitse jongeren hébben geen luis om dood te drukken. Maar je kunt ook niet verwach ten dat onze jeugd alles betaalt". Dankzij een muizenbaan op ko ninginnedag als inkomstenbron en enkele giften van liefdadig heidsinstellingen zijn de finan ciën toch nog in kannen en krui ken gekomen. Zodoende stappen maandagoch tend tegen de klok van half elf veertien jongeren in de leeftijd van vijftien tot vijfentwintig jaar op het station Schiedam/Rotter dam-West uit de trein van Ber lijn naar Hoek van Holland. Vervolgens zal de Nederlands- Oostduitse groep acht dagen rondtoeren langs Brabantse en Zeeuwse bezienswaardiger „Ik ga zelf ook mee, zeker. Ik heb al", klinkt het glunderend uit de mond van de geestelijke, „zo'n wielrenbroekje gepast..." Goedkoop De eerste etappe dagelijks zal zo'n zeventig tot tachtig kilome ter worden afgelegdgaat rich ting Hank. De dominee: „Wat het speciale is aan die gemeente? Dat daar de goedkoopste cam ping staat". Via onder meer de Efteling, Middelburg en Oud dorp wordt de rondrit naar Schiedam compleet gemaakt Met spanning kijkt Henk Mos uit naar de komst van de fiets ploeg. „Ik zit met een verenigd Europa in mijn hoofd. Als dit werkt, kweekje een band tussen jonge ren van verschillende pluima ge". Maar het is meer dan alleen een band: „Voor de Nederlandse jongeren is het belangrijk tien dagen lang zo direct te worden geconfronteerd met mensen die zich jarenlang door de overheid wisten bespied, gedwarsboomd en gemolesteerd omwille van hun ievensovertuiging". Door het anderhalve week du rende verblijf loopt ook een rode draad: wat is het grootste gebod? Met een verwijzing naar Mat- theus zegt de dominee: „Daarin zegt Jezus dat het grootste gebod is God liefhebben en je naaste te dienen". Vooral op dat laatste legt hij een accent. Waar hij zich over heeft ver baasd, is de verandering die bij bij de Oostduitsers gewaar is ge worden. „Een interessant as pect", noemt hij het „Het zijn ge woon hele andere mensen ge worden. Positief is dat ze veel opener zijn dan voorheen. Wat mij echter is tegengevallen, is dat ze in een halfjaar tijd ook al een stuk materiaustischer zijn ge worden". Hij heeft daar een beetje van staan kijken, bekent Mos. „We hadden bij voorbeeld duidelijk afgesproken dat we een natuur- route zouden volgen. Maar nu willen ze ook per se naar Am sterdam. Dat hebben we er de laatste dag dan maar voor hen aan vastgeplakt". Bernisse De politie van Ber- nïsse ergert zich aan loslopende honden in het plaatselijke recre atiegebied, maar met name voor de mentaliteit van de eigenaren van die honden, veelal dagjes mensen uit Schiedam en Vlaar dingen, heeft men op de eilan den geen goed woord over. Opperwachtmeester Henk Wau- mans zegt dat het klachten re gent van recreanten die last on dervinden van loslopende vier voeters „En er zijn opvallend veel Schiedammers en Vlaar dingers die in het recreatiege bied de regels aan hun laars lap pen", heeft hij het afgelopen weekeinde moeten vaststellen. Dat moet nu maar eens zijn afge lopen, vindt het Bernisser poli tiekorps. Indien de recreanten in gebreke blijven en hun honden niet aanlijnen, zo maakt Wau- mans duidelijk, zullen 'prenten' dan ook niet achterwege blijven. Schiedam Tussen de echte 'Wizzkids' wist Micha Savels- bergh zich niet te mengen, maar toch is hij allerminst te leurgesteld uit Wit-Rusiand teruggekeerd. „Het was ontzettend leuk om studenten uit allerlei landen te ontmoeten", zegt de zestienjarige Schiedammer, die verleden week tijdens de tweede Intema- tionale Olympiade voor Infor- 1 matica (IOI) van de 102 deelne mers op een 84-ste plaats beland de. Eigenlijk had Micha direct na aankomst in Minsk al door dat hij niet voor een hoofdprijs in aanmerking zou komen. „De eerste dag mochten we in de zaal even naar de computers kijken", blikt hij terug. „Sommige deel- nemers kropen direct achter het 1 beeldscherm. Ik vond het veel leuker om met de andere deelne- merskennis temaken". Het uitstapje naar de Sovjet Unie dankte Micha aan zijn prestaties in een wedstrijd, die was uitge- schreven door de Stichting Leer plan Ontwikkeling. „Ik moest twee wiskundige problemen op lossen. Op basis van dat resultaat werd ik uitgezonden naar de in ternationale wedstrijd". Met zijn uitverkiezing maakte de tiener duidelijk tot de top van de schoolgaande programmeurs in Nederland te behoren. Perspectief Toch voldoet de leerling van Spieringshoek niet aan het stere otype beeld van de computerfre ak. Ook thuis houdt hij zich bezig, met het schrijven van computer programma's, maar zijn belang stelling strijkt een wijder per- spectief dan het uitzicht op zijn beeldscherm/,,Ik ben inderdaad niet zo fanatiek", geeft Micha toe. „Ik zit in mijn vrije tijd heus niet altijd achter de computer. Ik ga liever sporten". Ook in Rusland vond Micha vol doende tijd om zich met andere zaken bezig te houden, „We za ten met alle deelnemers in het hotel, hetgeen heel gezellig was. Verder hebben we verschillende uitstapjes door Minsk gemaakt". In de stad kwam de Schiedam mer in een demonstratie van Wït-Russen terecht. „Men heeft mij verteld dat het nationalisme in deze provincie niet zo sterk is ontwikkeld. De mensen leken ook niet erg ontevreden. Som migen vertelden dat zij het poli tieke systeem prima vonden, an deren leken vooral geïnteres seerd in luxeprodukten". Micha mag weinig hebben ge merkt van de onrust in het land van Gorbatsjov, de conflicten binnen de organisatie van de Olympiade zijn Micha niet ont gaan. „Die Russen hadden slaan de ruzie. In de ochtenduren ver gaderden ze over het probleem, dat ons 's middags zou worden voorgelegd. Het conflict liep zo hoog op, dat de wedstrijd later begon". Hoofdbrekens Tijdens de eerste opdracht boog Micha zich over een schuifpuzzel •met twee open plekken. Op dracht was het schrijven van een zo kort mogelijk programma om Micha Saveibergh toont zijn herinnering aan da Internationale Olympiade: 'Mijn programma startte niet snel genoeg op...' de vierkantjes naar de juiste plek te dirigeren. Dit probleem loste Savelsbergh redelijk op, maar de tweede op dracht bezorgde hem beduidend meer hoofdbrekens. „Ik had goed geoefend op de opdracht, maar helaas startte mijn pro gramma niet snel genoeg op. Daardoor kwam ik in grote pro blemen". De Schiedammer verschuilt zich zeker niet achter deze tegenslag. „Ik maakte absoluut geen kans op een notering bij de eerste tien", blijft hij nuchter. „Een aantal plaatsen hoger had ik ech ter best kunnen bereiken". De topposities waren nu wegge legd voor deelnemers uit landen als Polen, de Sovjet Unie en vooral Bulgarije. „Kinderen worden daar van jongs af aan klaargestoomd voor dit soort wedstrijden. Dat niveau Is voor ons bijna niet haalbaar". Ondanks de harde concurrentie wil Micha Savelsbergh ook in de toekomst aan wedstrijden blij ven deelnemen. Naast de infor matica gaat zijn belangstelling uit naar competities in wiskun de, scheikunde en natuurkunde. Of zijn voorkeur voor de bèta wetenschappen later wordt ver taald in een carrière in de exacte wetenschappen weet de Schie dammer nog niet „Na het vwo ga ik vermoedelijk wel informa tica en wiskunde studeren". Vlaardingen Twee Maasslui zers, een 23-jarige automobilist en een 25-jarige inzittende, zijn vannacht gewond geraakt' bij een ongeluk op de Maassiuïsse- dijk in Vlaardingen. Hun auto botste tegen een lantaarnpaal, reed de dijk af en kwam bene den op zijn kant in de sloot te- recht. De twee werden overge bracht naar het Holy-zieken- huïs. GGD en brandweer hadden veel moeite de slachtoffers uit hun benarde positie te bevrijden. Zij moesten een ladder over de sloot leggen om eeri brandcard naar de overkant te brengen. De auto werd uit de sloot getakeld en voor technisch onderzoek over gebracht naar het politiebureau. GGD en brandweer legden een ladder over de sloot om de brancard naar de overkant te brengen. Maassluis Gedwongen door de sterk oplopende ver liezen heeft het chemische bedrijf Vecom ontslag aange vraagd voor vijftien mede werkers. De werknemers zijn actief bij Vecom Technical Services, een volledige doch ter van het in Maassluis ge vestigde bedrijf. Het dochter bedrijf verkeert in surséance van betaling. De inkrimping wordt volgens directeur H. van der Meer ver oorzaakt door de 'sterk negatie ve ontwikkelingen' in de markt. Vecom Technical Services houdt zich bezig met de industriële chemische reiniging. De service- afdeling kampt al jarenlang met verliezen. De hoofddirectie gunde de doch teronderneming jarenlang het voordeel van de twijfel. On danks het verlies waren er aan wijzingen dat de markt zich zou herstellen. „Het omgekeerde doet zich nu echter voor", vertelt Van der Meer. Door de toene mende concurrentie is de prijs verder onder druk komen te staan. Als wij deze activiteiten voortzetten, dan kan de postïe van de totale Vecom in gevaar komen". Met bijna honderd medewerkers behoort Vecom tot de grootste werkgevers in de Eerste stad aan de Waterweg. Naast de service afdeling voor de industriële rei niging kent het bedrijf verschil lende prod uktie-afdelingen voor chemische onderhoudsproduc ten voor de scheepvaart. We reldwijd telt het bedrijf 280 me dewerkers. Bij Vecom Industrial Services en de toeleveringsbedrijven zijn in totaal achtendertig werknemers actief. Het sociaal plan, dat is goedgekeurd door de onderne mingsraad en de vakbonden, voorziet in een interne over plaatsing van 23 medewerkers naar de hoofdtak van het bedrijf. De benodigde werkplekken ko men op termijn vrij door het in stellen van een personeelsstop en de vervroegde uittreding. Voor de buitenwacht komen de problemen bij Vecom als een donderslag bij heldere hemel. Vorige maand vormde de Ve com nog het toneel van het feest, dat ter ere van de opening van het nieuwe hoofdkantoor aan de Mozartlaan werd aangericht. Het onderkomen vormde de welkome opvolger van de nood- barakken, waarin het admini stratief personeel de laatste jaren bivakkeerde- Bij deze gelegen heid, die werd bijgewoond door het bijna voltallige college van B en W, repte de directie met geen woord over de precaire situatie bij de dochteronderneming. Strak geschoren gazons hebben plaalsgemaakt vooreen natuurlijke inrichting. SGP'er Den Hollander vindt het niet mooi en bovendien ge vaarlijk. Goes Lijmfabrikant Per fecta Chemie -it Goes heeft de aandelen overgenomen van de Chemische Fabriek 'Schiedam'. Het familiebe drijf, dat op het gebied van soldeer middelen en metaal bewerkingsproducten een leidende positie inneemt op de Nederlandse markt, telt op dit moment twintig per soneelsleden. Perfecta vervaardigt beken de merken lijm en kit zoals Bison, Velpon en Gluton. De overname van de Schie- damse fabriek pastin het be leid van het honderdzestig medewerkers tellende be drijf. Het wil haar marktpo sitie in Europa verder ver sterken. Met name in België, Spanje en Nederland neemt Perfecta Chemie een voor aanstaande positie in. Met de overname van 'Schiedam', dat producten als Densitol en Siliconen- spray op haar naam heeft staan, groeit de omzet van het Zeeuwse bedrijf naar zo'n zeventig miljoen gul den. Vlaardingen Met stijgende verbazing beeft het Vlaar- dïngse raadslid Martin den Hollander (SGP) de antwoor den gelezen, die hij van bur gemeester en wethouders kreeg op zijn vragen over het onkruid dat her en der in de stad opschiet. Toen hij las dat onkruid niet 'on gewenst en vuil' is, maar 'groen en schoon', begon hij zelfs te twijfelen aan de verstandelijke vermogens van degene die de antwoorden heeft bedacht. De SGP'er maakt zich er zorgen over dat, sinds Vlaardingen de chemische bestrijdingsmiddelen heeft afgezworen, steeds meer stoepranden en rioolputten aan het oog worden onttrokken door wilde planten. Geen gezicht en gevaarlijk voor het verkeer, vindt hij. Den Hollander vroeg B en W of het niet mogelijk was ook zonder chemische middelen de stad veel schoner te houden. Dat moet kunnen, dacht hij, want andere steden slagen daar ook in. B en W antwoordden dat Den Hollander zich maar geen zor gen moest maken over het on kruid in de goten, tussen de stoeptegels en de straatstenen. Onkruid bestaat niet meer in de moderne filosofie van het "Vlaar- dingse stadsbestuur. „Strak ge schoren gazons en keurig inge richte borders hebben plaatsge maakt voor een natuurlijke in richting met vooral inheemse planten". „Maar ik heb het in mijn vragen helemaal niet over de parken en de bermen", zegt Den Hollander. „Ik heb het over de planten in goten, op straten en trottoirs. En of ze dat nu onkruid noemen of niet maakt mij niet zoveel uit Het is gevaarlijk. Wat daaraan gedaan moet worden kan ik ook niet zeggen. Ik wil niet dat Vlaardingen terugkeert naar het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen. Maar de ge meente zou eens aan andere ste den kunnen vragen, hoe die dat probleem oplossen". Op de eerste werkdag na zijn va kantie reed Den Hollander giste ren naar zijn werk over de Bur gemeester Heusdenslaan naar Schiedam en zag hij het hoge on kruid in de middenberm en langs de kanten, 'Dus dat moet ik mooi en schoon vinden', dacht hij. Hij vond het niet mooi. Het raadslid ïs absoluut niet te vreden met de antwoorden en laat het er niet bij zitten. Hij zal bij de behandeling van de begro ting in de gemeenteraad terug komen op het onkruidprobleem. Als de veegdienst er met de hui dige bezetting niet in slaagt de stad onkruidvrij te houden, moet er meer geld voor worden uitge trokken, vindt hij. Eén ding heeft de SGP'er deugd gedaan. In zijn brief aan burge meester en wethouder noemde hij als voorbeelden van onaan vaardbare verwildering de trot toirs, de fietspaden en de goten van de Lepelaarsingel, de Am sterdamlaan en de Parkweg. Die zijn inmiddels, heeft hij gezien, grondig onkruidvrij gemaakt. Schiedam Verkeersdeelnemers in de Schïedamse wijken Cen trum, Oost en Nieuwland moeten op hun tellenpassen. Het wijkteam van de politie zal er de komende maanden verscherpt controleren. De agenten hebben het gemunt op foutparkeerders, fietsers en bromfietsers die over het trottoir rijden, berijders van opgevoerde brommers en verkeersdeelnemers die een rood verkeerslicht nege ren. Het regent de laatste tijd klachten van buurtbewoners bij de politie, dat mer, het in Centrum, Oost en Nieuwland niet zo nauw neemtmet de verkeersregels. Het wijkteam wil daaraan een einde maken. „De overtreders zijn dus gewaarschuwd", zegt hoofdinspecteur Jan van Hof. Maassluis Helemaal haar zin heeft de Frederik Hendrikstraat in Maassl uis niet gekregen, maar de gemeente is de bewoners toch een goed eind tegemoet geko men. Op de Prinses Julianalaan ter hoogte van het gelijknamige plantsoen zal geen zebrapad ko men, zoals werd gevraagd. Wel zullen de automobilisten bin nenkort door 'waarschuwingen' worden geattendeerd op de plek waar veel voetgangers plegen o ver te steken. Een officiële oversteekplaats vindt de gemeente teveel van het goede. Daarom worden er verkeersborden geplaatst en zo genaamde 'kanaJasatiestrepen' aangebracht. Vlaardingen Vijftien scouts van de Marnix van Sint Alde- i, hun begeleiders en oud-leder», brengen een deel van hun vakantie door in de bergachtige omgeving van het Engelse Yorkshire. De Vlaardingers beginnen vrii- dag aan de reis, die een van de hoogtepunten vormt van de vie ring van het 45-jarig bestaan van de groep. Op een van de eerste dagen van hun bezoek worden zij ontvangen door de burge meester van MiddJesbrough. In hun bagage hebben zij wat ca deautjes, die de Vlaardingse bur gemeester Fred van Lier voor zijn Engelse ambtgenoot heeft meegegeven. De scouts zijn in Bngeland de fast van de tweede Normanby aint Georgegroep. Na een ver blijf van een paar dagen bij gast gezinnen gaan de Vlaardingers met de Engelse scouts op kamp. Schiedam Inbrekers hebben gistermorgen brand gesticht in het kan toorpand van de firma Bouwmaat aan de Phflip- pusweg in Schiedam. Zij gingen er vandoor met drie personal computers. De schoonmaaksters die om zeven uur kwamen, zagen dat het kantoor op de eerste etage vol rook stond. De brandweer bluste het brand je en ontdekte dat er ver schillende brandhaarden waren. De schade aan het pand bedroeg tussen de hon derd- en tweehonderddui zend gulden. De politie hoopt dat er mensen zijn die de inbrekers hebben gezien en dat die getuigen zich mel den. Hellevoetsluis Een 38-jarige bestuurder is gisteravond op de Uitweg in Hellevoetsluis aange houden omdat hij teveel had ge dronken. Een ademanalyse wees uit dat de Hellevoeter één pro mille alcohol in zijn bloed nad. Hij kreeg een bekeuring en een rijverbod van vier uur. Schiedam Automatiserings apparatuur ter waarde van 22.000 gulden werd gestolen uit een bibliotheekbus, die gepar keerd stond bij de provinciale bi bliotheekcentrale aan deHaven- dijk in Schiedam. De inbrekers gingen er vandoor met 2aken als een floppy-discrecorder, een boeklezer en een uitleenpasle- zer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1