Hoogstraat trekt speculanten Haagse bouwer gaat Passage uitbreiden Politie laconiek over ongelukken Maassluissedijk Afperser krijgt tien mille boete Jongetje bedreigd VLAARQINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Politie zoekt getuigen van overval op garage W Bocht Kethelplein met glas bezaaid Zere knie Mammoet-marathon langs partnersteden Inbreker laat adres achter Raadsman trekt fel van leer tegen kerk Driewerf hoera voor bruidspaar wnhwhi Regionale redactie; Brede Havenstraat 6,3131 BC Vfaardmoen PostbmannR 4- x - - KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,43SQ557-sportredactie:4345209. Telefax; 010-4349754. WOENSDAG 25 JULI 1990 PAGINA 9 Schiedam De Schie- damse politie is op zoek naar getuigen van de overval afgelopen vrijdag op garage Beumer aan de Nieuwe Haven. Een sig nalement, een zwarte in tegraalhelm en een zon nebril van het merk Ray Ban moeten de Schie- damse recherche helpen bij de speurtocht naar de overvaller, die de eige naar van de garage een cassette met 20,000 gul den afhandig maakte. De overvaller is vermoede lijk van Surinaamse af komst en heeft aan de bo venzijde plat afgeschoren, kort kroeshaar. Onderzoek heeft uitgewezen dat de man vonge week dinsdag en woensdag, met valhelm en zonnebril op, het garagebe drijf al had geobserveerd. Beide keren liep hij van de Hoofdstraat over de brug naar de Lange Nieuwstraat en verdween hij door de Plantage in de richting van de Tuinlaan. Dat was ook de vluchtroute die hij vrijdaga vond nam. Die dag om zes uur sloeg de overvaller zijn. slag. Toen de garage-eigenaar met een zwarte tas met de cassette naar buiten kwam, probeer de de overvaller hem de tas uit handen te rukken. Dat lukte niet meteen, het kwam tot een worsteling waarbij volgens het slacht offer niet alleen hijzelf, maar ook de dader gewond raakte. Tijdens de schermut seling werd door de dader geen woord gesproken. De overvaller kreeg de tas ten slotte toch te pakken en vluchtte. De valhelm en de zonnebril moest de overvaller achter laten op de plaats van het misdrijf. Verder droeg hij sportschoenen met losse ve ters, een joggingbroek, een T-shirt en een jack met lan ge mouwen. Getuigen, meenden dat hij ongeveer een meter vijfenzeventig lang was en omschreven hem als slank en atletisch. Mensen die de overval heb ben gezien, of die de dader tegen het lijf zijn gelopen, toen hij de garage obser veerde, worden verzocht de Schïedamse politie te bellen op telefoonnummer 449.42.64. Schiedam. - Winkeliers op de Hoogstraat maken de laat je weken in toenemende mate kennis met een nieuw type klant. Zo kreeg bonbon- maker Gerard Verhulsdonk onlangs bezoek van een con sument, die in plaats van een doosje chocola zijn complete winkel wilde opkopen. Ook slager J.Maltha is al gecon fronteerd met het nieuwe feno meen. Twee vreemdelingen brachten onlangs een bod uit op het oude familiebedrijf. De twee voorbeelden illustreren de belangstelling, die speculan ten op dit moment hebben voor een stekje op de belangrijkste winkelstraat van Schiedam, Met het oog op de toekomstige ont wikkelingen het doortrekken van de Passage naar de Hoog straat en de verwachte komst van enkele winkelgiganten naar het Uitkijk-terrein specule ren zij op een forse prijsstijging op de onroerend-goedmarkt. Wethouder Chris Zijdeveld is op de hoogte van het fenomeen, dat betrekkelijk nieuw is de stad waar de investeerder jarenlang roet een grote boog omheen lie pen. „Ik word de laatste weken, regelmatig om advies gevraagd door winkeliers, die een aanbod op zak hebben. Het tekent de toenemende belangstelling, die investeerders voor onze stad hebben". Zwijgzaam Bij Zijdeveld informeren de winkeliers van de Hoogstraat doorgaans naar de stand van za ken met de nieuwbouwplannen. Ook in de richting van de onder nemers behoudt Zijdeveld zijn zwijgzaamheid, maar hij laat wel doorschemeren dat hij de ont wikkelingen zeer positief in schat. „Veel van deze winkeliers heb ben het ook in moeilijke tijden vol weten te houden stelt de wethouder. „Omdat we uit het dal omhoog klimmen, raad ik hen aan lekker te blijven zitten De ondernemers zullen in de toekomst zelf ook profiteren van de verbeteringen in het stads centrum. De klandizie zal er on getwijfeld op vooruit gaan". De belangstelling van de geld schieters beperkt zich voorals nog wel tot het voorste deel van de Hoogstraat, tussen de Koe markt en het Stedelijk Museum. Voor de zieltogende promenade tussen het museum en de Grote Markt lopen de speculanten nau welijks warm. Het gemeentebestuur ziet wel een rooskleurige toekomst weg gelegd voor dit deel van de win- kelschil, maar dat optimisme wordt niet gedeeld door de in vesteerders. Schiedam verwacht dat de loop op dit zieltogende stuk op gang komt na de opening van een ABC-compïex aan de Lange Kerkstraat Achterhaalt! Nu de bouw ook drie jaar na de feestelijke presentatie nog moet beginnen, is het aanvankelijke optimisme bij de belanghebben den echter flink getemperd. Ook binnen Albert Heijn, het bedrijf dat haar plannen samen met Blokker en C&A ontwikkelt, valt toenemende kritiek op het concept te beluisteren. De directie van de Zaanse groot grutter beschouwt de ABC-for- mule als achterhaald. Na tegen vallende resultaten in andere steden worden nieuwe projecten niet langer in ontwikkeling ge nomen. Het ABC-warenhuis is Schiedam is de laatste winkel de volgens dit concept wordt ge bouwd. In de omgeving van de Koe markt hebben de winkeliers met langer last van de malaise, die voorlopig voortduurt in de Lan- fe Kerkstraat, op de Grote larkt en op het 'dode' deel van de Hoogstraat. Met hun investe- ringsdnft geven de nieuwe gega digden aan dat zij de 'kleine om loop' tussen de Passage, het mu seum en de Koemarkt als het toekomstige winkelhart van Schiedam beschouwen. Tot de betrekkelijke nieuwko mers behoort de hifi-winkel van Allwave. Sinds enige tijd huurt dit bedrijf het voormalige win kelpand van de Speelgoedpruis van het voormalige raadslid Piet Prins. De ondernemer toucheert bijna 100.000 gulden huur per jaar Ondanks de interessante prijzen nemen ondernemers als Verhulsdonk en Maltha het ad vies van wethouder Zijdeveld ter harte. Vooralsnog doen zij hun zaak nog niet van de hand. De vooroorlogse Passage wordt binnen enkele jaren verlengd tot de Hoogstraat. De zieltogende wandel promenade wordt hiermee in de ogen van het gemeeniebestuurweer een belangrijke winkelstraat. door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam Bouwgi gant MAB heeft de slag om de ontwikkeling van het nieuwe winkelharl van Schiedam gewon nen. Uit vier serieuze kandidaten is het stedebouwkundlge plan van de Haagse projectontwikkelaar gekozen. Dat plan voorziet naast het verlengen van naar de Hoogstraat, in de bouw van een winkelcentrum op het Uitkijk-terrein. Met net nieuwe winkelcentrum is volgens wethouder Chris Zij develd zeker vijftig miljoen gul den gemoeid. De schetsen wor» ftpcïpolvr den de komende maanden ver der uitgewerkt De gemeente we uiterlijk in het voorjaar van 1991de contracten kunnen teke nen. Mocht dit plan onverhoopt niet doorgaan, dan hebben we nog enkele andere ijzers in het vuur". hoopt het bouwcontract voor het einde van het jaar te tekenen, „Wij wachten er met smart op", zegt de wethouder. „Ik denk dat Zijdeveld wil bevestigen noch ontkennen dat de keus op MAB is gevallen, maar de concurren tie geeft aan dat de strijd defini tief is beslecht in het voordeel Vlaardingen Twee jochies van 13 en 15 jaar zijn gistermor gen door de Vlaardingse politie aangehouden op verdenking van afpersing. Zij dreigden zaterdagmiddag op het Liesveldviaduct een. jongetje van 13, dat zij hem zouden aftui gen als hij niet zijn geld wilde af- staan- Zij stalen bovendien het petje van de jongen. Aan de hand van het signale ment dat het slachtoffer opgaf konden de twee boosdoeners worden opgepakt De oudste van de twee, die zich al eerder aan soortgelijke prak tijken schuldig heeft gemaakt, zal worden voorgeleid aan de of ficier van justitie. Vlaardingen „D'r schijnt daar onderaan wat te liggen", zegt een woordvoerder van de afdeling verkeerszaken van de Vlaardingse politie la coniek, nadat in de nacht van maandag op dinsdag de zo veelste auto onderaan de Maassluissedijk in de sloot te recht kwam. De scherpe bocht in de dijk, net buiten de bebouwde kom van Vlaardingen naar Maassluis toe, ontbreekt nooit op de jaarlijkse ongevallenregistratie. En de meesten die er uit de bocht vlie gen lopen letsel op. De verkeerspolitie wijt het grote aantal auto's dat juist in die bocht 'naar beneden sukkelt' aan de hoge snelheden waarmee op de dijk wordt gereden, aan jeugdige overmoed en aan alcoholge bruik. „Wat er vanaf sukkelt, heeft of teveel gedronken of het is jong volk". De politie heeft geprobeerd het hardrijden in te tomen met re gelmatige snelheidscontroles, maar dat heeft weinig effect. „Ze hebben je daar op die dijk zo in de gaten. Een auto die stilstaat langs de kant van de weg valt op- Maar wij weten dat er met snel heden van 120,124,128 kilome ter wordt gereden. Dat is daar niks". De dijk nodigt nu eenmaal uit tot hard rijden, de verkeerspolitie kan zich dat wel voorstellen. Er is zelfs eens een politieman uit de bocht gevlogen, omdat hij bij mist zijn snelheid met aanpaste. De ongelukkige agent mocht zes maanden niet in surveillance wagens rijden. En de woord voerder zegt; „Ik ben zelf een verwoed motorrijder en het lijkt mij iets zaligs om eens lekker over die dijk te scheuren. Maar je moetje grenzen kennen". Een vangrail zou volgens de po litie geen oplossing zijn voor het probleem „Automobilisten rij den daar toch te hard. En als er eentje tegen de vangrail knalt en de auto weer de weg opschuift is straks de tegenligger de pineut. Nee, dan kun je nog beter geen vangrail hebben". Het is nu al zo dat tegenliggers uit de richting Maassluis de berm in moeten vluchten als snelle rijders een stuk van de bocht afsnijden. Het talud van de dijk zou boven dien zo steil zijn, dat er voor een vangrail geen behoorlijk hou vast te vinden is. De zes waar schuwingsborden in de bocht aan elke kant staan er drie - moeten maar voldoende zijn, vindt de politie. Rotterdam Bij elkaar heeft het strafproces iets meer dan een jaar geduurd, maar uit eindelijk heeft de Rotterdam se rechtbank gisteren ook uit spraak gedaan in de zaak te gen de de laatste hoofdver dachte. Een 44-jarige. vrouw, die werd beschuldigd van afpersing, heeft een boete opgelegd gekregen van 10.000 gulden en drie maan den voorwaardelijke gevange nisstraf. Daarmee is de kous af van een afpersingszaak die begin decem- De gekantelde vrachtwagen die voor een ravage op het Kethelplein zorgde. Schiedam Tot laat in de avond is de Schiedamse brandweer gis teren bezig geweest een baan van het Kethelplein schoon te vegen, nadat er 's middags een vrachtwagencombinatie met 23 ton glas was gekanteld. De 23-jarige vrachtwagenchauf feur uit Sint Willibrord was, zo leidde de politie af uit de ban densporen, met een flinke snel heid de bocht naar de Benelux- tunnel ingegaan. In de bocht be gon de breekbare lading te schuiven en de truck met opleg ger kantelde. De vrachtwagen schoof op zijn kant nog vijfenveertig meter door. De chauffeur, in dienst bij een Belgisch bedrijf, kwam on gedeerd uit zijn cabine, maar de weg lag bezaaid met scherven- Het vegen nam de hele avond ïn beslag en vanochtend was nog steeds één baan van het Kethel plein in de richting van de tun nelafgesloten. ber 1988 plaatsgreep in het Schiedamse Novotel. Vorig jaar juli moesten al twee meelopers zich voor de rechtbank verant woorden voor hun. 'bijdrage' in een mislukte poging een Bra bantse zakenman een bedrag van ruim een ton aan zwart geld lichter te maken. Broer en zusstonden in maart te recht, maar de strafzaak werd aangehouden om de handlan gers nog eenmaal te horen; dit maal als getuigen. Tegen de man was door officier van justitie mr. Wittop Koning toen in ieder ge val zes maanden onvoorwaarde lijk geëist, tegen de vrouw vier maanden. Nadat twee weken geleden de getuigen waren gehoord, heeft de rechtbank er gisteren een voorwaardelijke celstraf van ge maakt. Voor de jongere broer is onderzocht of hij in aanmerking kon komen om zijn straf om te zetten in een dienstverlenings project. De twee hoofdverdachten had den elkaar is het proces volledig zwart gemaakt en de schuld in eikaars schoenen geschoven, In het familiedrama werd voor rechter Beijmans een ongelofe lijke beerput blootgelegd. Het tweetal is vollediggebrouillieerd en is ondertussen uit deze regio vertrokken. De vrouw bestierde in Schiedam en omgeving enkele kappersza ken. De man heeft een telecom municatiebedrijf. Om een open staande rekening te vereffenen, werd de Brabantse directeur ge chanteerd en bedreigd. Omdat de zakenman evenwel de politie inschakelde, konden de afper sers in het Novotel in de kraag worden gegrepen. Schiedam Onoplettendheid heeft een 18-jarige Schiedamse gistermiddag een pijnlijke knie opgeleverd. De vrouw botste op de kruising van de Voorberg- hlaan en de Brederoweg in Schiedam met haar bromfiets te gen een RET-bus. De bus had voorrang. De vrouw werd naar het Schieland-ziekenhuis over gebracht. Burgemeester Rein Ier Schee res geeft !ngo-Kai Sch offer twee brieven mee voor zijn collega's SchiedamUitgerust na een comfortabel nachtje in het Novotel en vol goede moed is Ingo-Kai Schoffer vanmor gen vertrokken om zijn mammoet-marathon tot een goed einde te brengen. De jongeman uit Eblingen is van plan, vergezeld door zijn moeder Inge en drie vrienden, in 29 uur naar zijn woonplaats in Zuid- Duitsland nabij Stuttgart te fiet sen. De tiener is dan echter pas op de helft van zijn trip, want daarna wil hij nog door naar Ita lië Het groepje Duitsers, dat van ochtend de eerste dertig kilome ter werd begeleid door drie fiets- liefhebbers van de Tourclub Rijnmond, is van plan een mon sterrit af te leggen. Op hun weg willen zij drie partnersteden aan doen met Schiedam als start punt, Eblingen als tussenstation en Udine in de kop van Italië als eindbestemming van hun reis. Al die honderden kilometers willen de Duitsers per fiets af leggen. Het echte zware werk komt te recht op de schouders van Ingo- Kai, die in zijn stad lid is van de 'Rad und Kraftsportverein Neu- hausen'. Hij neemt de honder den kilometers die zij voor de boeg hebben, volledig voor zijn rekening. Hij fietst dan ook dag en nacht door. Waar zijn moeder in de auto volgt en voor de provi and zorgt, daar treden 2ijn com- panen Ralph Theurer, Marc-Au- rel Suffel en Michael Letzelter vooral als 'knecht' op, zij houden hem om beurten fietsend gezel schap. De groep vertrok vanochtend om acht uur vanaf het stadskan toor in Schiedam en kreeg van burgemeester Reinier Scheeres twee brieven mee voor zijn. col lega's in Ebhngen en Udine. De fietsers hopen morgenmiddag om één uur al de eerste korte stop te kunnen maken bij de ei gen 'Herr Burgermeister'. Vervolgens wacht partnerstad Udine op het quintet dat even eens zal worden verblijd met de groeten uit het verre Schiedam. Vlaardingen Een zeventienjarige inbreker maakte het de Vlaar dingse politie gisteravond wel heel erg gemakkelijk. Meteen zestien jarige maat deed hij een poging tot inbraak in een schoolgebouw aan de Seringenstraat. Het inbraakalarm jaagde de daders, die een ruit uit een sponning hadden gehaald, op de vlucht. Maar naast de ruit trof de politie naast een hamer ook een bnef aan. Het adres op die brief was dat van de dader, een oude bekende van de politie. Hij bekende de poging tot inbraak. Zijn mededader werd la ter in de nacht aangehouden. vervolg van de voorpagina Rotterdam „Ik ben in middels keihard met mezelf geconfronteerd en het is tot mijn botte hersens doorge drongen dat dit niet kon", zei de verdachte gisteren tij dens de zitting bij de Rotter damse rechtbank. k De oud-Vlaardinger, die verdacht wordt van ontucht met onder andere zijn zoon en dochtertje, reageerde daarmee bp de rapporten van deskundigen, aïe heb ben vastgesteld dat hij niet goed beseft wat hij heeft misdaan en dat de kans op herhaling vrij groot moet worden geacht. „Ik ben er van overtuigd dat het niet meer zal gebeuren", stelde de verdachte daar tegen over. Zijn advocaat hekelde het feit dat de betrokken kinde ren niet door deskundigen zijn verhoord, maar 'ge woon' door de politie. „Het is erg gevaarlijk om af te gaan -•p verklaringen van kinde ren die onder spanning staan. Ze zijn geneigd om te overdrijven", aldus raads man mr. E.N. Bouwman. Hij trok ook van leer tegen het milieu waarin zijn 39-ja- nge cliënt leefde, met name tegen de gereformeerde ge meente van Nederland in Barneveld. „Niemand van de kerk is na zijn aanhou ding bij deze man of bij zijn familie op bezoek geweest, terwijl er toch andere din gen in de bijbel staan. Hij wordt door de kerk daarmee al gigantisch gestraft", aldus de raadsman, die de eis van de officier van justitie veel te hoog vond. Een gevangenisstraf die ge lijk Is aan de periode die al in voorlopige hechtenis is doorgebracht, is volgens de raadsman voldoende: „Dan kan zo snel mogelijk met deskundige hulp een behan deling van de man worden gestart". Uitspraak over twee weken. van de Haagse bouwer. MAB was in het verleden onder ande re betrokken bij de ontwikkelen van het futuristische Parijse winkelcentrum Les Halles De grote verliezer is de Dieroen- se projectontwikkelaar MBO. Deze bouwonderneming nam verleden jaar In grote lijnen het plan over dat Slavenburgs Bouwbedrijven enkele jaren eerder ontwikkelde met Van Wijnen Vastgoed uit Dordrecht In dit plan zou de verlengde Pas sage na veertig meter vertakken, in twee overdekte winkelgalerij en. De linkertak zou uitkomen op de Hoogstraat, ter hoogte van de plek waar vroeger internaat De Uitkijk stond. De tweede pro menade zou bij het 'Henk Post- pleintje' een aansluiting vinden op de belangrijkste winkelstraat van Schiedam. „We hebben de slag inderdaad verloren", erkent een woord voerder van de Diemse projec tontwikkelaar. „We hadden veel geld en energie in het project ge stopt, maar dat is nu eenmaal het risico van het vak. Ik heb het vermoeden dat onze concurrent zich beter in de lokale situatie heeft verplaatst". Karakter Het plan van MAB sluit volgens wethouder Chris Zijdeveld in derdaad het beste aan op de bouwkundige situatie ter plek ke. „Tussen de Hoogstraat en de Broersvest heeft het wonen een belangrijke functie. De ene bou wer is daar met veel meer gevoel mee omgegaan dan de andere. De tijd van het vele beton heb ben wij definitief achter ons ge laten. De nieuwbouw moet pas sen in het historische karakter van de binnenstad". Direct na de zomervakantie gaat MAB een grootscheeps markt onderzoek nouden. Zelf is de on dernemer reeds overtuigd van de economische haalbaarheid van de plannen. De uitkomst van het onderzoek dient in de eerste plaats om geïnteresseerde winkelbedrijven over de streep te trekken. De tekeningen, waaraan MAB de gemeentelijke voorkeur te danken heeft, wor den vervolgens in het najaar ar chitectonisch uitgewerkt Wethouder Zijdeveld verwacht dat de bouw over twee dne jaar begint. „Het gros van de beno digde grond hebben wij reeds in ons bezit". De eerste concrete aanzet voor de vernieuwing vangt reeds dit najaar aan. Dan wordt de fundering van de hui dige Passage opgeknapt. Maassluis Mevrouw A.G. van Es-Hamoen heeft vanochtend een bezoek gebracht aan de heer en mevrouw Van Zuilen. Aan leiding voor de visite vormde het feit dat het echtpaar vandaag precies vijftig jaar geleden in het huwelljkisgetreden. Geboren Katwijker A. van Zui len (76) trouwde zijn Rijnsburgse bruid in haar geboorteplaats-Het duo is overigens reeds sinds jaar en dag woonachtig in Maassluis. Zij wonen aan het Sparrendal. Ter verhoging van de feest vreugde nas de burgemeesters vrouw een fotoboek van Maas* sluis en een mand vol delicates sen voor het gouden paar mee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1