'Gehandicapten bedrijven niet allemaal topsport' VVV ontevreden over het toeristische beleid Zeekadetten showen zich aan miljoenen Dienstverlening voor autokraker Diepgaand onderzoek naar serie diefstallen VLAARQINGS DAGBLAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gouden-medaiUewirmaar Willem Noorduin terug uit Assen Kleren maken de fractie Pillard: 'Schiedam behoefte aan een echte trekker' Rigel stoomt het IJ op tijdens Sail'90 Commandant mee met zeekadetten Auto-inbreker op de vlucht 'Baehdag' in Grote Kerk Maassluis: Instituut voor sport VERANDERT Dl MODI NOG ZO SNEL. DE KRANT, DIE ACHTERHAALT WEL MlRWill VRIJDAG 27 JULI 1990 PAGINA II Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam. De tassen staan nog onuitgepakt in de kamer. Willem Noorduin is zojuist teruggekeerd uit Assen, waar faij tijdens de Wereldspelen voor gehandicapten twee gouden medailles en een offi cieel wereldrecord bij het ko gelstoten in de wachtsleepte. De 23-jarige Schiedammer, die wiskunde studeert aan de Leidse universiteit, zegt ontzettend moe te zijn. Hij gaat de komende da gen eerst „eens lekker uitsla pen". Schiedam is een tweevoudig we reldkampioen rijker. Noorduin, die in 1988 met de discus een bronzen medaille behaald Paralympics in Seoul, v Assen op hetzelfde on een afstand van 33 mete- centimeter. Drie dagen daarvoor had hij bij het kogelstoten met een werelarecordafstand van 11 meter en 31 centimeter de eerste gouden plak veroverd. Noorduin, die deelnam in de zo genaamde CP-5-klasse (voor spastici), had vooraf van een der gelijk succes niet durven dro men en toen-ie eenmaal in Assen op de atletiekbaan stond, voelde hij zich geenszins de favoriet. „Ik had daar ook helemaal geen re den toe", vertelt Noordam. Wereldrecord Zijn series waren in beide geval len heel erg onregelmatig. „De start was dus niet zo lekker. Bij het kogelstoten was het bij de laatste poging pas raak. Met de discus lag ik na de vierde poging al aan kop, maar pas met de vol gende worp kwam ik tot een be vredigende afstand. Vooraf had ik mezelf een redelijke kans op een bronzen medaille gegeven". (Zijn wereldrecord bij het kogel stoten zal ditmaal wél worden geaccepteerd, denkt Noorduin. Hij heeft het meegemaakt dat een eerder wereldrecord van jziin hand (11.99 meter) niet in de officiële lijsten werd verwerkt, maar zo'n vaart zal het nu wel niet lopen. „Dat is toen na de aanmelding ergens blijven lig gen. 01 bij de Nederlandse eobr- Willem Noorduin: twee gouden medailles en een gelukstelegram uit Italië van koningin Beatrix. Alleen zijn bloedeigen gemeente laat weer niets van zich horen. dinator of bij de wereldbond in Canada. Dat zal nu niet gebeu ren, want iedereen zat er in As sen met zijn neus bóvenop". Het huidige succes is het resul taat van zes keer per week ruim tweeënhalf uur trainen. Noord uin, die in Assen de kamer deel de met vijf discuswerpers en drie tafeltennissers, zwaait lof toe aan zijn trainer, Walter Suvaal van Atletiek Vereniging Rotter dam. Bij AVR is de Schiedammer de enige invalide atleet. Juist door validen en invaliden op dezelfde club en tijdens wedstrijden met elkaar te mengen, zullen de scheidslijnen tussen beide groe pen verdwijnen, venvacht hij. Topsport Nog te vaak, en dikwijls tot zijn ergenis, worden invaliden als zielige mensen in de hoek gezet De televisiebeelden van de We reldspelen hebben daar nog eens aan meegewerkt. Noorduin wordt kwaad. „Laten ze op tele visie invalidesport zien, komen alleen van die zielepieten in beeld. Die gasten die alleen met hulp van anderen uit de rolstoel kunnen komen, die overal bij moeten worden geholpen". Hij vindt het ook niet gek dat Mart Smeets vervolgens op tv zegt dat het geen topsport is. „Dat kan ik dan nog begrijpen ook. Neem nou het slalomrijden in die electron ische rolstoelen. Wat gebeurt er als tijdens de sla lom de accu leeg gaat? Dan blij ven die gasten stil in hun stoeltje zitten, want voor de rest kunnen ze helemaal niks. Nee, dat is geen topsport". Koningin Beatrix en prins Claus stuurden Noorduin vanuit hun Italiaanse vakantieoord een gelukstelegram. Het zal wel een voorgedrukt exemplaar van de Rijksvoorlichtingsdienst zijn ge weest, vermoedt hij, want een andere deelnemer ontving zijn koninklijke felicitatie al toen nij nog aan de Wereldspelen moest beginnen. Maar toen... De geste wordt door de Schiedammer erg gewaardeerd. Reactie Van de kant van de gemeente Schiedam daarentegen is nog niet gereageerd en eerlijk gezegd verwacht de invalide atleet ook niet veel uit die hoek. „Als het zo vlot gaat als na de Paralympics in Seoul, dan kan ik nog wel een tijdje v/achten", zegt hij. „Destijds kwam er pas een brief van de wethouder toen een jour nalist had geschreven dat de ge meente nog niet had gereageerd. Dat was maanden later". Dat stak toen enorm af bij de ont vangst van een andere medaille winnaar, Jeffrey van Loon, die in Vlaardingen als een held werd binnengehaald. Maar eigenlijk kan dat de pret niet drukken. De indrukken die Willem in Assen heeft opgedaan zijn overweldigend. Vol lof ver haalt hij over de organisatie, die naar zijn mening alleen in Ne derland mogelijk is. „Ik stond na afloop nog even te praten met een Amerikaanse tegenstander. Die was zo verbaasd over het feit dat er elke dag tweeduizend vrij willigers in de weer waren voor ons. 'In Amerika krijgen we niet eens honderd man voor één dag bijeen' zei-ie. Dan besef je dat de invalidesport in Nederland toch niet zo slecht in elkaar steekt". Schiedam Kleren maken de man. En dus maken kleren ook het raadslid en bijgevolg ook depolitieke partij. Met die gedachte in het achterhoofd heeft VVD'er G. Teunissen elf jaar lang de verrichtin- fen van de leden van de Schiedamse gemeenteraad gevolgd. Dat lijkt uit zijn ontboezemingen in het mededelingenblad van de Schiedamse liberalen. Behalve de WD komen alle partijen er onge nadig slecht af in het vergelijkend kledingonderzoek van fractie-as sistent Teunissen. Hoe linkser hoe lelijker, lijkt de conclusie van de man die zoveel ja ren vanaf de zijlijn ae liberale fractie steunde en de verslagen van de WD-bijeenkomsten maakte. Op de kleding van de CDA ers is niets aan te merken. „Net een kamermuziekvereniging, allegezich ten ge richt opde dirigent, vrij gedisciplineerd", vindt Teunissen. Alleen op de daadkracht van de christendemocraten heeft hij kritiek: „Het lijkt wel of een of andere synode eerst het licht op groen moet zet ten Op de gematigde linkervleugel begint de on-modieuze ellende. De PvdA 'ers dragen 'ech thet arbeidersuniform„Iedere raadsvergade ring hetzelfde pak of dezelfde jurk", noteerde Teunissen. „En zij zijn voorzien van schoeisel waaraan door een schoensmeerfabnkant geen eer te behalen valt". Klein links is helemaal niet om aan te zien. Teunissen doelt op het vertrokken raadslid Ulferd Bruseker als hij schrijft, dat de CPN weliswaar stoer en ferm aanwezig was, maar,gn een outfit waar het beste wasmiddel geen raad mee weet". De vertegenwoordigers van PSP en D66 droegen kennelijk elke ver- gadering een ander pak of een andere jurk, want die worden in het VVD-mededelingenbiad niet op grond van hun kledij geschetst Veel heeft hij niet met hen op. De huidige wethouder De Leeae (Groen Links) is „een aardige jongen die met zijn partijprogramma nog geen raad weet" en die op het spreekgestoelte almaar zijn ogen omhoog richt, „ais wachtend op hemelse belangstelling". D66 doet volgens de fractie-assisten t niet veel meer dan „in het kiel zog van klein links lopen. Die moeten eerst een cursus volgen in pragmatisme en dan proeven wat een liberaal verstaat onder vrij heid en democratie". Nee, dan de VVD. Dat is pas een gezellige fractie, vindt Teunissen. De leden zijn on bezorgde levensgenieters. Zij houden van een goede borrel, als er al eens een conflict is dan wordt de zaak rap uitgepraat en het moet al vreemd gaan als sfeermaker Gerard Verhulsdonk de raad niet aan het lach en krijgt Slechts op één detail moet Teunissen zijn meerdere erkennen m de opponenten van de VVD. Alleen de liberalen verloren zetels en macht na de laatste verkiezingen voor de gemeenteraad. Het arbei derskloffie, de afgetrapte schoenen en de ongewassen kleren zijn aan het bewind. Schiedam Directeur Ruud Pillard van het VVV is onte vreden over het toeristische beleid van de gemeente Schiedam. Twee jaar na dato is de aangekondigde gemeen telijke nota nog steeds niet verschenen, terwijl de ont- wikkeling van het toeristi-1 sche produkt volgens hem "5 ook spaak loopt. „Schiedam heeft op korte ter mijn behoefte aan een echte trekker", meent de directeur. „Met de oude binnenstad heeft de stad best wat te bieden, maar we missen nog steeds een unieke attractie. Met een volwaardig Gedistilleerd Museum zouden we ons goed kunnen profileren". Twee jaar geleden toonde Pil lard zich zeer optimistisch over de toeristische ontwikkeling, maar langzamerhand ziet hij toch donkere wolken opdoemen aan de hemel. „Het CDA presen teerde destijds een toeristische nota, waarin werd gepleit voor een toeristisch-recreatief onder zoeksproject", blikt hij terug. „Daar werd destijds daor de poli tiek positief op gereageerd. Ook onze visie op het toekomstige be leid kreeg veel respons. Sinds- WV-directeur Pillard: haast maken dien is er echter niet veel ge beurd en dat vind ik jammer". Teleurstelling De afdeling Economische Aan gelegenheden kreeg ruim twee jaar geleden de opdracht een ge meentelijke visie op het toeristi sche beleid te presenteren De VW begint de hoop langzamer hand op te geven. „Ik heb er vaak naar gevraagd, maar de nota heb ik nog niet gezien", zegt de WV-directeur. De vertraging wordt volgens burgemeester Reinier Scheeres, die het toeristisch beleid in zijn portefeuille heeft, veroorzaakt door de grote werkdruk. „De af deling Économische Aangele genheden heeft de laatste tijd ontzettend veel werk op zich af- Burgemeester Scheeres: nota bijna klaar gekregen. Denk maar aan de ontwikkelingen rond het terrein van Wilton-Fijerxoord en Vijf sluizen. Al dit werk wordt ver richt door drie ambtenaren". De rustiger zomerperiode wordt volgens Scheeres benut voor het schrijven van de toeristische nota. „Het ligt in de bedoeling dat de nota direct na de zomer vakantie wordt afgerond. De raad. die ook regelmatig om het stuk heeft gevraagd, kan zich vermoedelijk in augustus al over de geactualiseerde nota buigen". Palmboom In de nota geeft opsteller Ray mond Vredebregt onder andere een inventarisatie van nieuwe toeristische initiatieven. Naast de herbouw van molen de Palm- MaassluisHet aftellen voor de vijftig zeek adetten uit Maassluis is begonnen. Nog ruim anderhalve week en dan kan de langver wachte afvaart naar Amsterdam beginnen. Gadegeslagen door naar verwachting twee miljoen toeschouwers vaart het moederschip de Rigel op 9 augustus in de optoeht van SaiF90. Vlaardingen -De Vlaardingse zeekadetten hebben comman dant J.H. van Loo van het mijnenbestrijdingsvaartuig H. M. Vlaardingen gestrikt als gastoffieier tijdens het jaarlijkse zomer kamp. Van Loo, die al verschillende keren als commandant van de Vlaardingen in de haringstad te gast was, zet dinsdagavond op het opleidingsschip Assam II met een veertigkoppïge beman ning koers naar het Usselmeer. In het NoordhoUandse Hoorn ontmoet het zeekadetkorps de andere deelnemers aan het zo merkamp. Ook in Hoorn, waar zeil- en roeiwedstrijden en een overlevings tocht op het programma staan, verleent de marine medewerking aan de vakantie van de zeekadetten. De marine stelt twee zeils- loepen ter beschikkingen en zet voor de veiligheid ook twee mo torboten en een sleepboot in. De Vlaardingse zeekadetten zien in het meereizen van comman dant Van Loo een bevestiging van „de nauwe en vriendschappe lijke banden", die zij met de H. M. Vlaardingen onderhouden. Het zomerkamp duurt tien dagen, Schiedam De politie is een diepgaand onderzoek begon nen naar aanleiding van een serie inbraken in Groenoord en Woudhoek. Gezien de gro te overeenkomsten in de ge hanteerde techniek ver moedt de Schiedamse politie dat de misdrijven het werk zijn van dezelfde inbreker of groep inbrekers. VlaardingenEen Vlaardinger heeft de afgelopen nacht ver geefs geprobeerd een autokra ker aan te houden. De man zag de inbreker toen hij bij zijn aan de Dr.Wiardi Beckmansingel ge parkeerde auto terugkeerde. De dief was op dat moment juist be zig zijn auto leeg te roven. De inbreker sloeg op de vlucht, achtervolgd door de Vlaardinger en enkele van zijn collega's. De achtervolging was vergeefs, want de dader sprong in een auto, die er met hoge snelheid vandoor ging. Ook gisteren zagen onbekenden bun kans schoon volgens de in middels gebruikelijke methode. Vermoedelijk na langdurig ob serveren sloegen de dieven op klaarlichte dag in drie portiek woningen aan de Peter van An- rooylaan toe. Net als bij eerdere delicten bevond de serie wonin gen zich in hetzelfde portiek. Uit één woning haalden de die ven sieraden ter waarde van 3500 gulden weg. De buren van het slachtoffer missen ook siera den. Op dit moment is hij nog be zig met de inventarisatie van zijn verlies. De derde buurman kwam er be ter vanaf. Vermoedelijk voelden de indringers zich tijdens het doorzoeken van de woning ge stoord, want zij namen niets uit de woning weg. Met hun brutale techniek ma ken de dieven misbruik van het feit dat veel woningen in de va kantieperiode tijdelijk onbe woond zijn. Zeven bewoners van portiekwoningen aan het Royaardsplein werden eerder gedupeerd. Voor de Maassluizers vormt de trip naar het grootste maritieme spektakel van Nederland het hoogtepunt van het seizoen. Eer der deze zomer deed de Rigel. mee aan de vlootschouw in Hel- levoetsluis en de Regatta in Rot terdam. Maar deze evenementen vormden voor de zeerotten slechts een voorproefje van het spektakel, dat de Maassluizers in Amsterdam gaan beleven. Nadat het kort na de Tweede Wereldoorlog gebouwde schip op de marinewerf langs het IJ heeft aangemeerd, kunnen de zeekadetten van de eerste rang genieten van het imposante ma ritieme schouwspel. Tijdens het spektakel, dat enkele dagen gaat duren, zien de Maassluizers de prachtigste zeilschepen uit alle windstreken aan zich voorbijt rekken. Volgens de organisatie stelt het evenement, dat eens in de vijfjaar wordt gehouden, alle vorige edities in de schaduw. Voor de zeekadetten begint de trip op aanstaande woensdaga vond zeven uur. Nadat de Rigel vanaf de vertrouwde stek in de oude havenkom door de brug is gevaren, vaart het zeewaardige schip 'buitenom' naar IJmuiden. In IJmuiden stelt het schip zich vervolgens donderdagochtend op in de feestelijke optocht naar Amsterdam. „Bijna alle kadetten zullen van de partij zijn", vertelt voorzitter Leen de Zeeuw. „Slechts een paar leden zullen op het appèl ontbreken. Dat zijn jongens die in deze tijd met hun ouders op vakantie zijn". Accommodatie- problemen levert de grote be langstelling niet op, want het schip van het zeekadetten telt vijftig slaapplaatsen. In tegen stelling tot eerdere evenemen ten plaatst het tripje naar Am sterdam het bestuur wel voor een flinke onkostenpost „Bij de andere evenementen dekte de organisatie onze brand stofkosten", zegt De Zeeuw. „Daar is bij dit evenement echter geen sprake van. We mogen fei- teijk al blij zijn dat we Sail koste loos mogen bijwonen". Ondanks de financiële lasten heeft het be stuur de deelname aan Sail toch doorgezet. De zeekadetten van Maassluis: volgende week haantje de voorste bij Sail'90. „Dit soort evenementen mag je natuurlijk niet missen. „En met een beetje schipperen kom je na tuurlijk een heel eind. Laatst hebben wij een aardige deal ge sloten voor goedkope brandstof. Dat is heel belangrijk, want we hebben toch een paar ton brand stof nodig om Amsterdam te be reiken". Ook het hestuur past uit een re servepotje wat geld bij, waardoor de zeekadetten met een geringe eigen bijdrage aan de trip kun nen deelnemen. „We hechten eraan, dat de trip voor iedereen betaalbaar blijft. Met deze con-- structiezijn we daar aardig in ge slaagd", meent de voorzitter. Na de terugkeer uit Amsterdam op 13 augustus moet de ruim veertig jaar oude Rigel met spoed op de helling. „We zijn op dit moment een urgentie-lijst voor het onderhoud aan het op stellen", vertelt de praeses. „Ze ker is dat er veel moet gebeuren om het schip zeewaardig te hou den. Door de goede contacten krijgen we bij het opstellen van het plan gratis advies van de scheepvaartinspectie. Belang rijkste prioriteit krijgt de veilig heid. Omdat we volgend jaar met de Rigel naar Engeland wil len moet deze gegarandeerd zijn". Rotterdam Een 23-jarige Schiedammer is gisteren door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot in to taal honderdtachtig uur dienstverlening. De straf werd hem opgelegd wegens medeplichtigheid aan een serie vrachtauto-inbraken. De Schiedammer moet de dienstverlening volbrengen in verpleeghuis Driemaasstede in zijn woonplaats. 2n vergelij king met de eis kwam hij er goed van af. Twee weken gele den had officier van justitie mr. H.J. Moraal twee jaar cel straf, waarvan acht maanden voorwaardelijk, geëist. De rechter, mevrouw mr. R.C. Lensink-Bosman, achtte de be trokkenheid van de Schiedam mer bij ruim tien vraehtwage- mnbraken, die onder andere in Vlaardingen, Waddmxveen, Reeuwijk, Bodegraven en Nieuwerkerk plaatsvonden, bewezen. Met twee medever dachten liep hij begin dit jaar in Bodegraven tegen de lamp. De medeplichtige hoefde giste ren alleen voor te komen ert tc horen hoeveel uren dienstver lening hij moest vervullen. Op de vraag van de rechter of alles goed met hem ging, antwoord de de Schiedammer bevesti gend. Omdat hij sinds kort werk heeft zal hij de honderdt achtig uur dienstverlening in het weekeinde trachten te vol brengen. Samen met zijn 27-jarige broer en een 45-jarige stadgenoot be zondigde nij zich vooral aan in braken in geparkeerde vracht wagens. Het trio was voorna melijk actief in de laatste drie maanden van het vorig jaar. Hun buit sprak zelden tot de verbeelding. Eenmaal, in Nieu werkerk aan den IJssel, gingen zij met niet meer dan een doosje smeerkaas aan de haal. Andere inbraken werden ge pleegd op parkeerplaatsen langs de A12 m Reeuwijk en Waarder (buit: een halve koe). Uit een vrachtwagen in Bode graven namen de dieven 196 kazen weg, terwijl zij uit een aan de Vlaardingse Marathon- weg geparkeerde truck fon- te'mdoekies en handdoeken buit maakten. Ter zitting, enige maanden ge laden, was al uitgemaakt dat de 23-jarige Schiedammer niet meer dan een meeloper was. Datzelfde gold voor de 45-jari- ge stadgenoot, die zich gisteren ook even voor het hekje meld de. Hoewel ook zijn zaak reeds dit vooijaar werd behandeld, is het wachten nog altijd op een toelichting op zijn reciasse- rings-rapport Deze aanvul lend einformatie ontbrak ook gisteren nog, waardoor de zaak tegen deze verdachte opnieuw werd aangehouden. boom ziet ook de gemeente de komst van een Jenevermuseum naar de Lange Haven als een be langrijke stimulans, WV-directeur Pillard sprak enkele jaren, geleden reeds de hoop uit dat het museum in 1992 zou worden geopend. „In de eer ste plaats met het oog op de ver grote toeristische concurrentie in het Europa zonder grenzen", stelt hij. „Maar vooral in ver band met de komst van de Flori- ade. „Toeristen zouden een be zoek aan deze tentoonstelling in Zoetermeer dan mooi kunnen combineren met een tripje naar Schiedam", Volgens Reinier Scheeres kan de directeur zijn droom gevoeglijk vergeten. „Ik ben optimistisch over de haalbaarheid van het museumplan", stelt de burgerva der, die m zijn vrije tijd voorzit ter is van initiatiefnemer De Ge kroonde Brandersketel. „Maar zelfs volgens de meest op timistische verwachting kan het museum haar deuren pas in 1995 openen, In de eerste plaats moe ten we de financiering rond zien te krijgen. Daar is tussen de drie en vier miljoen gulden mee ge moeid". Scheeres hoopt, dat de de bouwplannen voor het einde van het jaar worden gepresen teerd. Vlaardingen Liefhebbers van Johann Sebastian Bach kunnen er zaterdag eens goed voor gaan zitten. In dé Grote Kerk aan de Markt vindt morgen de dag dat het precies 240jaar is geleden dat de beroemde componist overleed de jaarlijkse Bach- herdenking plaats. Van drie tot vijf uur speelt ker korganist Aad Zoutendijk in to taal negen werkstukken van de beroemde Bach die op 21 maart 1685 werd geboren en op 28 juli 1750 op 65-jarige leeftijd over leed. Na elke dne muziekstuk ken zal een korte pauze worden ingelast. Maassluis Wethouder Tim mermans heeft zich van zijn sportieve kant laten zien. Hij is de 'hoogwaardigheidsbekleder' die vanmiddag op symbolische wijze Fit Line heeft geopend. Het gaat daarbij om een Instituut voor Sport en Preventieve Ge- zondsheidszorg en het is het geesteskind van R.Pereira en C.M. van Toor. Pit Line is te vin den aan de Keucheniusstraat I.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1