Veenlijk plaatst justitie en archeologen voor raadsel Exploitant ziet geen brood meer in kermis Zijdeveld voorzitter milieu-organisatie Vlaardingers: milieu ruim onder de maat Halt: naast straf ook genoegdoening 1MS1SSS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Kinder festijn m Koningshof Inbraken in kelders Bibliotheek 'Dorpskerk' verwelkomt Oostduitsers Diamanten feestdag Vakantie in duigen DINSDAG 31 JUU 1990 PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 SC Vlaardingen. Postbus4Q08, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4052066,4350557-sportredactie:4345209.Telefax:010-4349754. Vlaardingen Vormen de bot ten het stoffelijk overschot van een prehistorisch wezen of is het geraamte het laatste tastbare ru diment van een recenter levend wezen? Sinds de vondst van een geraamte in de nabijheid van de Vlaardingse surf pias worden historische geïnteresseerden door deze vragen geïntrigeerd. Volgens archeologe Ineke Ab- bink van de universiteit in Lei den bestaat de mogelijkheid dat de menselijke botten afkomstig zijn uit de Ijzertijd of de Ro- meinse tijd. Samen met Jeroen ter Brugge van de archeologi sche werkgroep Helinium uit Vlaardingen en een groep Britse archeologiestud enten graaft Ab- binkop dit moment in het gebied naar resten van prehistorische boerderijen. Vooralsnog blijft het gissen, want alleen door middel van de zogenaamde koolstofmethode kan de ouderdom van het ge beente worden vastgesteld. Voor onderzoek zijn enkele botten op gestuurd naar een Gronings la boratorium, waar men de laatste jaren veel ervaring heeft opge daan met het bepalen van de ou derdom van skeletten. Jaloers De menselijke overblijfselen werden zaterdagmiddag aange troffen door enkele jongens, die aan het spelen waren op een klein eilandje in de verleden jaar gegraven surfplas. De lokatie be vindt zich even ten westen van Vlaardingen, op amper vijftig meter afstand van de plek, waar de archeologen op zoek zijn naar resten van prehistorische boer derijen. Jaloers op de vinders is Jeroen ter Brugge, die archeologisch ad viseur van de gemeente is, zeker niet Maar ergens vindt hij het toch jammer dat de opzienbaren de vondst door leken is gedaan. „In het weekeinde ligt ons on derzoek stil. Na de vondst ben ik ■wel gebeld door de politie, maar toen ik aankwam, was het lijk al uitgegraven. Als archeologen missen we nu de context". Met de context doelt hij op de bo demlaag, waarin het historische materiaal wordt aangetroffen. In dezelfde veenlaag hebben de professionele gravers de laatste weken resten van prehistorische boerderijen en schuren aange troffen, maar dat zegt de turfste kers voorlopig niets. „Zeker is alleen dat het lijk in een oude kreek van voor de jaartelling lag", zegt Ter Brugge. „Maar het lijk kan net zo goed in de zeven tiende eeuw in de veenlaag zijn ingestoken. Als wij hadden afge graven, dan hadden we op deze insteken kunnen letten. De veenlaag is nu echter door leken afgestoken, waardoor we de ou derdom absoluut niet meer na kunnen gaan". Met behulp van het Groningse laboratorium kunnen de archeo logen binnen enkele maanden alsnog beschikken over een an- ciëmteitsverklaring. Ook justitie werkt de komende weken mee aan de oplossing van het raadsel. Ook al is het skelet vermoedelijk stokoud, geheel volgens de wet telijke regels zijn enkele botten voor onderzoek opgestuurd naar het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Bi] de vondst van menselijke botten gaat justitie er vanuit dat het lijk m theorie het_ produkt kan zijn van een misdrijf. „Voor alsnog blijft het gissen", zegt Ter Brugge. „Het is ieder geval voor het eerst dat er menselijke bot ten in het Lïckebaertgebied worden aangetroffen". De vondst van het veenlijk mag veel opzien baren, de archeolo gen in Lickebaert zijn opvallen derwijs nauwelijks onder de in druk. „Een lijk is maar een lijk", stelt Ter Brugge nuchter. „2elfs al is het 2300 jaar oud, dan nog voegt de vondst weinig toe aan onze kennis over het gebied. Wantdater m die tijd mensen in dit gebied woonden, wisten wij allang". Ijzertijd Wat de archeologen veel meer bezig houdt, is de vraag hóe de mensen in de IJzertijd leefden. „We hebben de laatste weken zeer interessante vondsten ge daan. Tot dusver ging iedereen er van uit, dat de prehistorische boerderijen geïsoleerd in het land stonden". „Mogelijk moet deze theone op basis van onze opgravingen wor den verworpen. Wii hebben op korte afstand van elkaar resten van boerderijen aangetroffen", zegt Ter Brugge. „Dat zou een nieuw gezichtspunt kunnen, zijn, al kunnen de boerderijen na tuurlijk ook uit een verschillend tijdperk stammen". De verworven kennis over het alledaagse leven van de verre voorvaderen vormt vermoede lijk de belangrijkste voedingsbo dem voor de scepsis over het pre historische karakter van het lijk. „In de Ijzertijd werden mensen uitsluitend gecremeerd", weet Ter Brugge. „Mochten de botten inderdaad meer dan 2000 jaar oud zijn, dan zouden we wel met een buitengewoon unieke vondst te maken hebben. Per soonlijk hecht ik daar met zoveel geloof aan". Maassluis Schiedam heeft z'n Jeugdland, terwijl de Vlaarding se schooljeugd zich in de zomer vakantie kan vermaken op de bouwspeelplaats in Holy. Ook Maassluis kent z'n jaarlijkse kin derfeest in de zomervakantie. De pret bewaart de Eerste Stad aan de Waterweg traditiege trouw voor de laatste twee we ken van de zomervakantie. In en rond ontmoetingscentrum De Koningshof begint het kin derfeest dit jaar op 6 augustus, CDA-wethouder Ruud Timmer mans opent de festiviteiten, dit tot de op een na laatste dag van de vakantie op 16 augustus zul len duren. De creativiteit voert de boven toon tijdens de 22e Spelinstuif, die dankzij de welwillende me dewerking van de gemeente en dertig vrijwilligers kan worden georganiseerd. Op de instuif kunnen de kinderen zich naar hartelust uitleven jnet plakken, schilderen en schminken. Ook worden verschillende spe len gehouden, terwijl de kinde ren op geheel eigen wijze de kok kunnen spelen. De faciliteiten voor het bakken van poffertjes, het maken van tosties en het fa briceren van popcorn zijn in de Koningshof voorhanden. De instuif is speciaalbedoeld voor leerlingen van de basis school. In principe ziin alleen kinderen in de leeftijd van vy£ tot en met twaalf jaar welkom in de Koningshof- Tegen de vrien delijke pry's van 1 gulden 50 kunnen zij zich de gehele dag vermaken. Dagelijks is de instuif onderverdeeld in twee delen. Het ochtendprogramma duurt van tien uur tot half één. Na de lunchpauze kunnen de kinderen om half twee terugkomen om dingen te doen waar zij 's och tends nog niet aan zijn toegeko men. De apotheose van het festijn vindt op donderdag 16 augustus plaats. Door de medewerking van enkele sponsors heeft de In stuif een spectaculair buiten spektakel verzonnen. Over de attracties wil men nog niet veel kwijt, maar volgens de organisa toren belooft het feest een 'knal ler van jawelste' te worden. Wel staat vast, dat de bezoeker- tjes zich op de slotdag móge- liik voor het eerstop de dans vloer kunnen wagen. Voor alle John Travolta's en Olivia New ton-Johns in spê verzorgt dans school Braams de gehele dag danslessen. Vlaardingen Uit een kelder box aan de Koninginnelaan in Vlaardingen hebben onbeken den een racefiets, een digitale fietscomputer en gereedschap ontvreemd. De dieven kwamen in de box door het gaas weg te knippen. De totale schade is nog onbekend. Dieven sloegen ook toe in een kelderbox aan de Van Hogen- dorplaan. Naast gereedschap en autogereedschap werd hier een radio-cassetterecorder weggeno men. Schiedam Directeur Mies*van Helden van de Openbare Biblio theek heeft van net college van B en W achteraf geld gekregen voor het vervangen van gestolen boeken in 1989. In totaal mag de bibliotheek voor 15.000 gulden aan vervan gingsinvesteringen plegen. Ook dit jaar kan Van Helden met het zelfde bedrag de begroting over schrijden. Vlaardingen Buro Halt voorziet in Vlaardingen in een be hoefte. Dat blijkt, zo stellen de medewerkers Renée Kerse boom en Vincent de Knegt, niet alleen uit het aantal verwijzin gen. „Maar zeker ook uit de reacties van de slachtoffers en be nadeelden die door middel Van Halt genoegdoening krijgen in zowel materiële als immateriële zin". Dat schrijft het tweetal in het jaarverslag over 1988 en 1989 dat tegelijkertijd een verantwoording is van de eerste twee jaar van dit bureau in Vlaardingen. Na augustus is de proefperiode van Het Alternatief afgelopen en moet de gemeente een besluit nemen over het al dan niet voortzetten van deze andere ma nier om jeugdige vandalen 'lik op stuk' te geven. Halt werd in zestien maanden geconfronteerd met bijna hon derdvijftig jongeren. De doorsnee klant van het bureau volgt de lts (zestig procent) of mavo (zestien procent), valt in de leef- tijdscatergorie van veertien tot en met zestien jaar (63 procent) en krijgt veelal een alternatieve straf opgelegd die meestal be slag legt op een halve of een hele dag vrije tijd. idecember van it die regel kunnen onruststokers snel een 'lesje' worden geleerd. Verder gingen de boosdoeners zich te buiten aan baldadigheid, opzettelijke vernielingen en bekladding. Als motieven voor hun daad gaven zij meestal de verveling en de spanning van het meedoen op. De vandalen hebben overigens met alleen tijd als straf moeten spenderen, ook geld. In de laatste vier maanden van. 1988 werd negentien maal zij het toen alleen bedragen tussen de nul en 250 gulden schade vergoed, waarmee 1250 j moeid. gulden was ge- Het afgelopen jaar, laten de Halt-medewerkers Kerseboom en De Knegt weten, kreeg bijna de helft van de Halt-jongeren een geldboete voor z'n kiezen. Tien keer moest toen ook worden gedokt voor een materiële genoegdoeningdussen de 250 en dui zend gulden. In totaal werd in 1989 ruim 5100 gulden aan de slachtoffers overgemaakt Stipt om zes voor half elf arriveerden ze gisterochtend rechtstreeks vanuit Berlijn op het station Schiedam/Rotterdam-West: een groepje van veertien jongeren uit Oost-Du its! and onder leiding van predikant. Christian Knuth. Nog geen 24 uur tater zijn ze samen met dertien Schiedamse jonge ren die onder da vleugels staan van dominee Kees Mos van de Dorps kerk in Kethel al weer vertrokken naar H ank. Op de fiets is de groep op weg gegaan naar dit plaatsje In het Brabantse land, dat slechts faam geniet op eén terrein: de goedkope camping. Daar zijn zij vanmiddag aangekomen. Het is het begin van een tiendaags verblijf van de Oostduitsers in Ne derland. Nu de Muuris geslecht, kon Knuth eindelijk eens een tegenbe zoek brengen aan zijn vriend Kees Mos. De laatste jaren bezocht de Kethelse "dominee reeds enkele malen zijn collega met een reisgezel schap in Heckelberg. Na een trip door Brabant en Zeeland zijn de jongeren volgende week dinsdag weer terug in Schiedam. Woensdag 8 augustus, na een blik sembezoek aan Amsterdam/pakken de jongeren weer de trein naar huis. Vlaardingen Exploitant J. Roels uit Bergen op Zoom ziet geen brood meer in de jaarlijkse najaarskermis op het Erasmus- plein in Vlaardingen. Kermislui zijn nauwelijks nog te porren voor een plekje op het financieel oninteressante evenement, waar het publiek het laat afweten. Vlaardingen echter houdt Roels aan zijn contract, dat pas na _de volgende kermis afloopt. Vooral de organisatie van het vakantie-evenement Jeugdstad heeft alle belang bij het voortbe staan van de najaarskermis. D° helft van de opbrengst, zo luidt de afspraak met Roels, gaat naar de gemeentekas. De gemeente geeft dat geld weer aan de orga nisatie van Jeugdstad, die verder is aangewezen op sponsor- en entreegeLden. De man Uit Bergen op Zoom ziet nog wel een toekomst voor een kermis in Vlaardingen, maar niet in de Westwijk en niet in het najaar. Hij liet de kermislui lie ver vlak voor het haring- en bierfeest hun tenten opslaan in de binnenstad. Dan zou de loop er wel weer inkomen, denkt Roels. Maar de gemeente ligt dwars. Burgemeester en wethouders hebben de organisator laten we ten, dat van een commerciële kermis op het haring- en bier feest geen sprake kan zijn. Een verhuizing naar de binnenstad wijzen B en W ook van de hand, omdat het Erasmusplein door de dienst Gemeentewerken spe ciaal is ingericht voor evene menten. Roels is echter niet blij met het plein. De afwatering zou gebrek kig zijn en de verharding niet 'publieksvriendelijk'. Vorig jaar al moest de gemeente al haar overredingskracht gebruiken om te voorkomen dat Roels het bijltje erbij neer gooide. Dat zal dit jaar niet anders zijn, vreest Rob de Jonge, ambtenaar jeugd zaken. „Het zal in iedër geval niet tot verlenging van het con- De najaarskermis in de West- wijk: als publiekstrekker Is het niet veel waard... tract komen". De gemeente heeft Roels één ontsnappingsmogelijkheid gebo den. Als de pachter een andere exploitant zo ver kan krijgen de najaarskermis in Vlaardingen te organiseren, is hijzelf van die zorg verlost. Maar of Roels daar in slaagt, is op z'n zachtst gezegd twijfelachtig. „De pachters staan niet te trappelen", weet De Jon ge. Schiedam Zrin milieu-porte- feudle heeft Chris Zijdeveld voor een belangnik deel overge dragen aan Bart de Leede, maar toch blijft de Schiedamse wet- Waterweg Als het om een rapportcijfer gaat voorde kwa liteit van de leefomgeving, dan wordt in Vlaardingen een rui me onvoldoende gegeven. Het meldpunt Vlaardingen-Zuid staat van de dertien onderzoch te locaties als verreweg het slechtst te boek. Gaf men twee jaar geleden nog een 5,5 voor het milieu; begin dit jaar zakte het cijfer naar een 4,8. Telefonische navraag door medewerkers van de provincie Zuid-Holland leerde dat om wonenden eigenlijk nóg slech ter zijn te spreken over wat in jargon 'nulieubeleving' heet: de toenemende ergernis over stank kostte een heel punt. waardoor niet meer dan een 4,5 werd gegeven. Dit 'rapport' staat te lezen in het jaarverslag van de provinciale dienst Wa ter en Milieu 1989. Er kwamen vanuit de haring- stad ook aanzienlijk meer klachten dan. in 1988: 1700. Mede aanleiding daarvoor zijn de vele smogperiodes in de voorbije zomer. Van eind mei tot begin september werden negen dagen genoteerd met verhoogde graaa van luchtver ontreiniging. In zes van die ge vallen kwam deze regio er ook nog eens als 'zwaarst getroffe ne in Zuid-Holland voor de dag. -9" De maximale waardes voor ozon werden in 1989 in de meetstations van Maassluis en "Vlaardingen ruimschoots over schreden, terwijl de laatste ook nog eens een teveel aan zwarte rook opmerkte. „Het Vlaar dingse meetstation wordt re presentatief geacht voor de ai- gemene situatie in drukke stra ten en grote steden", voegt de provincie er aan toe. De commissie Schee res (de burgemeester van Schiedam) heeft in onderzoek hoe ver keersmaatregelen het best kunnen worden uitgevoerd ten tijde van smog. houder zich roeren in de ecologi sche beweging. Zijdeveld is be noemd tot landelijk voorzitter van de Organisatie voor Duurza me Energie. De ODE is een organisatie die zich inzet voor de 'duurzame energiebelangen' van de consu ment Op landelijk niveau pleit de ODE onder andere voor de toepassing van energiezuinige bouwmethoden. Het terugdrin gen van het energieverbruik en daarmee van de gasrekening van de consument is het belang rijkste streven van de organisa tie. Voor de functie werd Zijdeveld enkele maanden ge)eden door het vorige bestuur van de mi lieuvereniging gepolst Het be stuur ziet in Zijdevelds inspan ningen op het gebied van de energiebesparing een belangrij ke impuls voor de Organisatie voor Duurzame Energie. Binnen de milieubeweging heeft Zijdeveld vooral faam verwor ven met de bouw van de ener giezuinige wijk Spaland. De nieuwbouw, waar in totaal 2500 woningen verrijzen, is hel eerste grootschalige bouwproject in Nederland dat gebruik maakt van energiezuinige bouwmetho den. Ook met de bouw van enkele warmtekrachtcentrales en de energiezuinige renovatie m Nieuwland maakte Zijdeveld fu rore. De energiebesparende maatregelen vormden onlangs zelfs voor de Britse staatsomroep BBC aanleiding om in Schiedam te komen filmen. Sprekend voor eigen parochie roept Zijdeveld de ODE-leden in het clubblad op krachtig verder te gaan op de ingeslagen weg van de energiebesparing. „Soms kunnen we door eigen gedrag de wereld verbeterenmeent Zij develd. „Soms moeten groepen zich sterk maken om de energie besparing ter hand te nemen' Tot het milieubewuste koopge drag rekent Zijdeveld de aan schaf van een horloge, dat met spierkracht wordt opgewonden. „Nu worden veel horloges aan gedreven met batterijen. Terwijl de fabricage van een batterij een veelvoud van het miezerige beetje energie dat die bevat kost". De wethouder ergert zich ook aan de verkooptechnieken van de auto-industrie. „De auto wordt zelden aangeprezen als I eer? middel om u comfortabel van A naar B te brengen. Het ac celeratievermogen is een be langrijk verkoopargument ge worden. Accelereren vreetener- gie, terwijl het nauwelijks bit- draagt aan de verkorting van ae reistijd", stelt Zijdeveld, wiens eigen Lada overigens ook geen wonder van energiebesparing mag worden genoemd. De Schiedamse wethouder vindt dat ODE zich de komende jaren sterk moet maken voor het be vorderen van zonne-energie: „Naast isolatie van woningen wordt het benutten van stra- lingswarmte de komende jaren heel belangrijk". Maassluis Voor het echtpaar Wijn horst was het gisteren niet alleen een warme dag, maar ook een diamanten dag. De 86-jarige geboren en getogen Maassluizer H. Wijnhorsten zijn één jaar jon gere vrouw A.M Wijnhorst-Van der Vate, die in het Zeeuwse Zie- hikzee werd geboren maar na de bruiloft naar de Eerste Stad aan de Waterweg verhuisde, vierden voor de zestigste keer hun brui loft. Op 30 juli 1930 beloofden zij el kaar in het Rotterdamse stad huis trouw 'in voor en tegen spoed'. Tussen de familieleden school gisteren ook burgemees ter Hans van Es die het diaman ten-paar naast gelukwensen ook een aardigheidje overhandigde. Vlaardingen Een Vlaardingse familie is zwaar gedupeerd door de diefstal van hun caravan. Met het mobiele vakantiehuis had den de bewoners van de Luxem- burgweg op korte termijn op reis willen gaan. De caravan heeft een waarde van 20.000 gulden. A lige voor- KJOguld De eigenaar had de nodige zorgsmaatregelen genomen on? diefstal te voorkomen. Het voer tuig was met verschillende slo ten gezekerd. De dieven hebben de sloten van de Hobby Prestige vermoedelijk met een beton- sÊhaar opengeknipt. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1