Aad Wilkes praat en zwijgt met elfen S treekmuz iekschool vreest het ergste Ministerie kan aanleg geluidswal niet versnellen Amsterdamse interesse voor handelsentrepot Deltasport speelt niet tegen Sparta ViAARDINOS DAGBLAD SCHIEBAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Verbouwing tot cultureel centrum kost minimaal 7 miljoen ■fo» 1 Bezuiniging funest: ontslagen en leerlingenverlies dreigen Paal en perk aan straat- vervuiling Inbrekers vluchten GOUDEN TIJDEN... F Vlaardingers herdenken slachtoffers atoombom WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstr.^t 6.3131 BC Vlaardingen. Postnus 4008. 313o"ka Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557- sportredactie: -*345209. Telefax: 010-4349754. DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam De Amsterdamse projectontwikkelaar Biermsn- Wouw Contractmanagement heeft serieuze belangstelling voor de ontwikkeling van een cultureel centrum in het voor malige handelsentrepot aan de Lange Nieuwstraat. De onder nemer wacht met smart op een uitnodiging van de gemeente Schiedam om zijn plannen toe te lichten. Met haar ontwerp haakt de pro jectontwikkelaar in op het initia tief, dat een groepje notabele cul tuurminnaars twee jaar geleden heeft genomen. Onder leiding van professor nr. Piet Sanders zijn de initiatiefnemers naarstig op zoek naar financiers. Met de verbouwing van het uit de ne gentiende eeuw stammende mo nument is in totaal minimaal ze ven miljoen gulden gemoeid. Vorig jaar leek het initiatief spaak te lopen. Ter bestrijding van de exploitatielasten interes seerde Sanders enkele grote in stellingen voor een plaatsje in het centrum. Het keramisch cen trum uit Heusden, dat een optie op het entrepot had genomen, zwichtte uiteindelijk echter voor een aanbod uit 's Hertogen- bosch. Ook de Gekroonde Branderske tel werd benaderd om het nieu we Gedistilleerd Museum in het entrepot te vestigen. De jenever- liefhebbers gaven de voorkeur aan een lokatie aan de Lange Haven. Onder leiding van burgemeester Reimer Scheeres zijn de Initia tiefnemers van de Gekroonde Brandersketel op dit moment op zoek naar fondsen voor de ver bouwing van de voormalige branderij van De Locomotief. Tegenslagen Ondanks de tegenslagen heeft professor Sanders de moed niet opgegeven. Hij is op de hoogte van de belangstelling van de Amsterdamse projectontwikke laar en ziet perspectief in het idee dat deze firma voor de oor spronkelijke opslagplaats voor belastingvrije goederen heeft ontwikkeld. De plannen van de Amsterdam se projectontwikkelaar zijn ver strekkender dan het initiatief van de werkgroep. Zag professor Sanders het entrepot aanvanke lijk als een geïsoleerd plan, de Amsterdamse projectontwikke laar ziet het als een onderdeel van een grootschaliger project. Aan de Noordoever van de Nieuwe Haven wil het bedrijf een combinatie van apparte menten, bedrijfsruimten en kunstenaarsateliers realiseren. In de plannen zou de renovatie van het handelsentrepot, waar voor de tekeningen van archi tect Bakema reeds klaarliggen, worden opgenomen in een nieuwbouwproject „De vraag is alleen wat de ge meente met de Lange Nieuw- straat van plan is. Vast staat dat de meeste projectontwikkelaars het handelsentrepot willen slo pen om er dure appartementen te bouwen. Dat zou zonde zijn", meent professor Sanders. Aantrekkelijk De dienst gemeentewerken be vestigt dat verschillende project ontwikkelaars belangstelling hebben voor een project in de omgeving van het handelsentre pot. Met de aankoop van het voormalige politiebureau had het Bou'wfonas Nederlandse Ge meenten als eerste oog voor de aantrekkelijke bouwlokatie. De achterzijde van de Lange f Nieuwstraat grenst aan de Nieu- 5 we Haven, terwijl de woningen -s aan de voorzijde uitzien op het I oudste stadspark van Nederland, s de Plantage. „Wij willen de <3 woonfunctie in dit gebied ver- g sterken", vertelt voorlichter Jan s Langstraat „Maar de ontwikke- ü- ling laten wij over aan hetparti- s culiere initiatief. Wij zijn dan 2 ook niet actief met het aankopen van panden". Met de Amsterdamse belangstel lende heeft chef-stadsontwikke ling Frans Griffioen enige tijd geleden een oriënterend gesprek gevoerd. „Het was een vrucht baar gesprek, maar sindsdien heb ik niets meer van de firma gehoord". Aad .Wilkes (67), Schiedam mer en staat in contact met elfen: „Ik zat op"een heerlijk rustige avoffiTm het Julianapark, toen ik haar voor het eerst zag. Ik voelde iets, merkte dat er iets was en zag een witte vlek. Ik dacht dat het aan mijn bril lag en begon te poetsen met mijn zakdoek. Dat hielp echter niet en ineens drong het tot mij door dat dit een elfje was. Ze was een lief, zacht en teer wezentje. Ze zei; 'Ik kom je gezelschap hou den, vind je het erg?' Ik zeg nu 'ze', maar ik weet ei genlijk niet of elfen vrouwe- ijk, mannelijk of wat anders zijn. In ieder geval doet het elf je wat ik steeds ontmoet, veel aan een vrouw denken. Ze is zachtaardig, komt niet op com mando en vertelt bijna nooit iets over zichzelf, terwijl ze al les van mij wil weten. Je kent dat wel, een vrouwelijk soort nieuwsgierigheid. Een aantal jaren geleden lang mijn vrouw in het ziekenhuis naast het Julianapark. Iedere dag zocht ik haar op. Maar vóór ik het ziekenhuis binnen ging, liep ik naar het park. Ik zocht een bankje op en ging wat bor duren. Als het stil genoeg was, kwam het elfje naast mij zitten. Ze merkte het aan me als ik ze- as- T - - 'r nuwachtig was voor het bezoek aan mijn vrouw; ze was daar heel gevoelig voor. Mijn vrouw ging naar ver pleeghuis Driemaasstede en het park lag niet meer op de route naar mijn vrouw. Een half jaar lang heb ik het elfje niet gezien.. Toen mijn vrouw was gestorven, ging ik op een keer weer eens naar het Julia napark. Het elfje kwam naast me zitten en ik moest vertellen van mijn vrouw. Ze heeft me die tijd enorm gesteund. Iedere keer als het mij teveel werd, ging ik naar het park waar het elfje geduldig naar mij luister de. O, ze is zelf ook wel eens ver drietig. Laatst was een vrien dinnetje van haar ziek gewor den en kort daarna gestorven. Toen kon ik haar helpen. Ik zei: 'Je weet toch hoe ze was en wat ze allemaal heeft gedaan? Die herinnering, daar kun je toch mee verder leven?' Ik ver geleek het overlijden van ie mand met het weggooien van de verpakking van een mooi cadeau* Het omhulsel ver dwijnt, maar de inhoud, het in nerlijk blijft altijd bijje. Het elf je zet: 'Dat is heel mooi wat je nu zegt'. Sommige mensen vinden me een rare als ik vertel over die elfen. Daar word ik niet warm of koud van. Of je er nu in ge looft of niet ze zijn er. Dat is een feit. Je moet er alleen wel voor kunnen staan en stil kun nen zijn. Maar wie wil er nog stil zijn? Sinds kort werk ik een avond in de week in buurthuis De Er ker. Da's vlakbij bet park. Van daar dat ik weer regelmatig ga borduren op het bankje. Soms komt het elfje naast me zitten zonder dat ze een woord zegt. Ik hou dan ook mijn mond. Zo zitten we wel een uur naast ei kaar. Het is niet altijd nodig te praten. Soms is het voldoende te weten dat de ander er is". Vlaardingen De eerste pre sentatie van de 'nieuwe' voetbal vereniging Deltasport aan het ei gen publiek gaat maandagavond niet dopr. In verband met de aanhoudende droogte heeft de plantsoenendienst van de ge meente Vlaardingen het speel verbod voor de voetbalvelden met minimaal één week ver lengd. Alle voor dit weekeinde in Vlaardingen vastgestelde oe fenwedstrijden zijn geschrapt. De zaterdagclub Deltasport, dit voo ij aar ontstaan uit een fusie tussen pSS'26 en Vlaardingen, zou maandag in aktie komen te gen de Rotterdamse eredivisie club Sparta. „Het is jammer dat het niet doorgaat", aldus Deltas- port-voorzitter John de Lange. „We hebben nu veel voorberei dend werk voor niets gedaan. Ik denk niet dat we op Korte ter mijn nog een nieuwe afspraak kunnen maken met Sparta Een gedetailleerde tekening kent Griffioen niet, maar hij sluit niet uit dat het gemeentebe stuur ondertussen wél, op 'de hoogte is van het plan. De be- De Lange Nieuwstraatzijde van het Algemeen Handelsentrepot aan de Lange Nieuwstraat. Professor Piet Sandersziet nieuw perspectief voor de vestiging van een kunstenaars centrum in het complex. trokken wethouders Adri Reijn- hout (stadsvernieuwing) en Chris Zijdeveld (cultuur) waren niet bereikbaar voor een nadere toelichting. Waterweg De Streekmuziek- school vreest enorm negatieve gevolgen van de bezuiniging van 37.500 gulden die de gemeente Vlaardingen haar wü opleggen. De school zou als gevolg van de korting docenten moeten ont slaan en leerlingen verliezen. Dat kost het eerste jaar al 125.000 gulden, heeft adjunct-directeur Arthur de Bussy berekend. Hij dreigt de tarieven voor leerlin gen uit Vlaardingen te verhogen als de gemeente het plan doorzet De muziekschool, die leerlingen uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis trekt, leidt volgens De Bussy ook zonder een nieuwe ge meentelijke bezuiniging al een uiterst armoedig bestaan. „In vergelijking met het al niet roos kleurige landelijke beeld steekt de Vlaardingse situatie schril af". De wachtlijst is enorm, de subsidie laag, het aantal docen ten gering en de huisvesting slecht en buitensporig duur, ai- dus de adjunct-directeur. De bezuiniging die de gemeente Vlaardingen voorstelt in de 'Knelpuntennotitie Programma Welzijnswerk 1991' zou de arm lastige schooi nog verder in de put duwen. Vlaardingen, Schie dam en Maassluis delen de kos ten van de school, die overgins in alle drie de plaatsen een vesti ging heeft. De twee middelgrote steden be talen elk twee vijfde van de las ten, Maassluis staat garant voor een vijfde van het totale subsi diebedrag Als Vlaardingen be zuinigt dan volgen Schiedam en Maassluis onvermijdelijk, aldus De Bussy in een brandbrief aan burgemeester en wethouders van Vlaardingen. En dan betekent die korting van Vlaardingen een vermindering van de inkomsten van de mu ziekschool met 93.750 gulden. Zo'n bezuiniging kan volgens De Bussy alleen worden opgevan gen door het ontslag van perso neel en dat leidt weer tot het ver lies van meer dan honderd leer lingen. Hij vindt dat niet accep tabel. Aan lesgeld zou de muziekschool in 1991 volgens De Bussy ruim 50.000 gulden mislopen. Het zou ook nog eens 75.000 gulden kos ten om een aantal docenten op wachtgeld te zetten. Het duurt geruime tijd voordat die achter stand weer is ingelopen. Zo kan de bezuiniging van de gemeente Vlaardingen pas na véle jaren zijn vruchten afwerpen voor de gemeentekas. Verschraling De Bussy doet de gemeente één idee aan de hand voor een bezui niging die geen kwalijke gevol gen heeft voor de Streekmuziek- school. Vlaardingen wil de huur van het huidige hoofdgebouw aan de Willem Beukelszoon- straat met ingang van augustus volgend jaar opzeggen. De ad junct-directeur kan daar niet om treuren. „Wellicht zijn er moge lijkheden om goede huisvesting met een redelijke huur te combi neren en op dit terrein tot een besparing te komen". Als de muziekschool niet onder de bezuiniging uitkomt, is een verschraling van het muzïekon-" derwijs in Vlaardingen het. ge volg, voorspelt De Bussy. „Hier mee wordt de jeugd een zinvolle vrijetijdsbesteding ontnomen en wordt de reeds opgelopen ach-' terstand verder vergroot". Vlaardingen -De werkgroep Vlaardingen van de Consumen tenbond kan gerust zijn. De ge meente deelt de verontrusting van de werkgroep over de ver vuiling van de stad en is van plan daar paal en perk aan te stellen. Een lid van de Consumenten bond maakte enige maanden ge leden een fotoserie van de ver vuiling van Vlaardingen. De werkgroep vond die verzame ling plaatjes bar en boos en be sloot het fotoboek aan te bieden aan burgemeester Fred van Lier. Veel problemen die in het boek werden gesignaleerd, zijn al op gelost, weten burgemeester en wethouders de leden van de bond te melden. De meeste graf fiti op de trappen naar het Lies veldviaduct is verwijderd en de bekladde bushokjes van de ge meente rijn vervangen door fraaie abri's van de RET, die bij vervuiling snel worden schoon gemaakt Alleen de 'straatvervuiling' baart nog grote zorgen. De be volking gooit papier, plastic en blikjes wat al te nonchalant op de grond, in plaats van in een vuilnisbak. Maar ook daar wordt iets aan gedaan. In de binnen stad 2ijn grote afvalbakken ge plaatst en de reinigingsdienst maakt er vaker schoon dan tot nu toe. Dat heeft al wel geholpen, maar niet voldoende, vinden B en W. Daarom wordt er in het nieuwe bedrijfsplan van de reinigings dienst opnieuw uitgebreid aan dacht besteed aan dat probleem. Een delegatie van de Consumen tenbond heeft na de zomerva kantie een gesprek met wethou der Arij Maarleveld over het ge meentelijk milieubeleid. Schiedam Twee inbrekers zijn gistermiddag betrapt, terwijl zij een woning in de Hensius; straat in Schiedam wilden bin nendringen. Juist op dat mo ment kwam de bewoner weer thuis. Het tweetal ging er als een haas vandoor en vluchtte in een blau we Audi. De bewoner zette de achtervolging in, maar wist het duo niet meer te achterhalen. Dev politie trof de wagen even later aan in de Sint Liduinastraat Uit de aangifte is gebleken, dat een andere woning in de Hensï- usstraat gistermiddag ook is be zocht door de inbrekers. De buit is nog onbekend. De daders zijn naar schatting al lebei 25 jaar oud. De donkerhari ge mannen hebben een lengte van ongeveer 1,65 meter. De één droeg een donkergrijs colbert, terwijl de ander gekleed ging in een beige overhemd. De pon tie (telefoon: 449.44.99) is op zoek naar getuigen. :v, ,j; saw; Het gaat deze en de komende dagen maar om één ding: het vinden van verkoeling. En omdat het strand met alle kans op langdurige en benauwde files bovendien niet bij iedereen favoriet Is, beleven de open- luchtbaden weer gouden tijden. Al dagen achtereen is het Kolpabad (zie foto)in Vlaardingen bomvol met zwemmers en zonnebaders, in het ter discussie staande bad Dol-FI]n In Maassluis en het Schiedamse Groenqord, dat na dit seizoen tegen de vlakte gaat voor een modern zwemcomplex, is het niet anders gesteld. Ook al Is het soms krioelen, het koele wateris voor jong en oud een dagelijkse trekpleister. Vlaardingen De flatbewoners in de Westwijk die klagen over hinder van het verkeer op rijks weg 20, moeten een nieuwe te leurstelling verwerken. Het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer is niet in staat op korte termijn geld uit te trekken voor een geluidswal. Dat schrijft di recteur-generaal milieubeheer mr. N.R, van Ravesteyn in ant woord op vragen van de ge meente Vlaardingen. Met de aanleg van een geluids wal, die de ergernissen van de flatbewoners moet wegnemen, kan volgens het ministerie op z'n vroegst in 1995 worden begon nen. Burgemeester en wethou ders richtten onlangs het ver zoek aan minister Alders meer haast te maken met de geluids wal langs de rijksweg. BenW wezen erop, dat de geluidsbelas ting bij maar liefst vijfhonderd woningen veel te hoog is. Mr. Van Ravesteyn toont alle be grip voor de wens van de ge meente, maar zegt er tot zijn spijt niet op in te kunnen gaan. Het ministerie is een groot aantal verplichtingen aangegaan en heeft slechts een beperkt budget voor geluidswallen. „Verschui vingen binnen mijn planning zijn niet mogelijk, omdat ik in dat geval projecten, waar al con crete toezeggingen aan de om wonenden en hun bestuurders zijn gedaan, op de lange baan zou moeten schuiven", laat de direc teur-generaal namens de minis ter weten. Hoezeer Vart Raves teyn zich ook 'bewust is van de hinder'die het hoge geluidsni veau van rijksweg 20 in de aan grenzende woonwijk oplevert', harde toezeggingen kan hij niet doen. Wel belooft het ministerie de ge luidswal voor de Westwijk zo spoedig als mogelijk in de plan ning in te passen. En als Rijks waterstaat een goedkope ge luidswal van puin en grond aan vaardbaar zou vinden is de mi nister bereid, „gegeven de gerin ge kosten naar wegen te zoeken om dit deel van het project op kortere termijn in mijn planning op te nemen". De afwijzing van Alders minis terie is de tweede domper voor de Westwijkers in zeer korte tijd. Vorige week meldde minister May-Weggen (verkeer en wa terstaat) in een brief aan de ge meente Vlaardingen, dat rij niet van plan is de maximum snel heid op rijksweg 20 te verlagen naar honderd kilometer per uur. De klagers moeten zich voorlo pig tevreden stellen met haar toezegging, dat na de zuidelijke ook ae noordelijke rijbaan zal worden voorzien van een laag 'fluisterasfalt'. Vlaardingen De meeste her denkingen van slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog con centreren zich in de maand mei, maar Vlaardingen kent ook een bezinning in augustus. Onder het motto 'Nooit weer Hiroshi ma' gedenken de Vlaardingse vredesgroepen de slachtoffers van de Amerikaanse atoomaan- val op twee Japanse steden. De vredesgroepen vinden dat de Aziatische kant van het mondia le oorlogsverhaal in Nederland wel eens wordt onderbelicht Ontelbare Indonesiërs en Ne derlanders vonden de dood in de strijd tegen de Japanners en bij de Amerikaanse atoomaanval op Nagasaki en Hiroshima Heten tienduizenden onschuldige bur gers daarbij het leven. Ook het nageslacht van de slachtoffers ondervindt nog steeds de gevol gen van de radioactieve bom men. De deelnemers aan de herden king verzamelen zich aanstaan de maandagavond 6 augustus om zeven uur bij de molen Aeolus aan de Kortedijk. De stille tocht brengt de wandelaars naar het rosarium van het Boly-zieken- huis. Met witte bloemen compo neren de deelnemers op deze plaats een kraanvogel, het Azia tische symbool van de vrede. Met fluitmuziek en een korte toespraak roepen de organisato ren de deelnemers op tot bezin ning. De herdenking neemt een half uur in beslag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1