'U was gewoon van plan te doden' Kwik verdwenen nit water Surinamesingel Nieuwe schillenboer Conflict over steimfracties j Consternatie in ibe j aardeiihuizen JU Woningen voor gehandicapten 'Stelen van bejaarden een misselijke streek' VLAABDINGS DAGSLAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Baan van geweerschot overtuigt officier van moord ■iÊÊM «JSI SUNLIGHT AL TE ZONNIG... fiiüsn Bloeitijd van Vulcaanhaven op witte doek Spanning keert terug in gemeenteraad [Na golf van inbraken MOflNKG VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Viaardmgen. Postbus 4008,3130 KA Viaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie. 4345209. Telefax: 010-4349754. door AAD RIETVELD vervolg van de voorpagi na Botterdam Voor officier van justitie mr. B. Hendriks was er geen spoor van twijfel: de schiet partij die op 28 april een einde maakte aan het leven van een 21-jarige Schiedammer was een duidelijk geval van moord. De 24-jarige man die gisteren voor de Rotterdamse rechtbank moest verschijnen had met voor bedachte rade een einde ge maakt aan het leven van zijn vroegere vriend. Het geweer stond doorgeladen tegen de past van de voordeur. Eén van de twee kogels die het slachtoffer troffen, was in de nek ingetreden en door het borstbeen naar buiten gekomen- Dat kon alleen, zei Hendriks, als de schutter van boven aan de trap recht naar beneden op het slachtoffer had geschoten. Daar mee bestreed hij de bewering van de Schiedammer, dat hij pas had geschoten toen hij zijn slachtoffer woedend en naar zijn zeggen gewapend op zich af had zien stormen. De Schiedamse politie was bij haar onderzoek met tot een een duidige conclusie gekomen over de toedracht van de schietpartij Dus reageerde advocaat mr. A. Roelofs sceptisch op de lezing van mr. Hendriks. >,De politie is er niet uitgekomen en nier zegt de officier, dat het allemaal zo eenvoudig is", zei Roelofs. De of ficier was echter zeker van zijn zaak: „Ik heb de politie gebeld en die beeft gezegd: je hebt gelijk, bij nader inzien". Woedend De verdachte was lange tijd be vriend geweest met de man die hij ten slotte van het leven be roofde, Zij waren samen opge groeid en hij had zelfs lange tijd gedacht, dat zij neven waren. Maar toen de Schiedammer zich liet verleiden door de vriendin van het slachtoffer en een aantal malen met haar naar bed ging was het met de vriendschap ge daan. De bedrogen man was woedend en gedesillusioneerd. In een van zijn sombere buien dreigde hij zelfs zich voor de trein te wer pen, Volgens de aangeklaagde was hij echter ook uiterst agres sief en had hij zijn rivaal in brie ven en over de telefoon herhaal delijk bedreigd. Toen de ver dachte op advies van de politie zijn woning verliet om elders de nacht door te brengen, ontdekte hij de volgende dag dat er in zijn huis was mgebroken. Op dat mo ment baalde bij het geweer, dat hij naar zijn zeggen van een vriend in bewaring bad gekre gen, van de schuur naar zijn huis op de vierde verdieping. Op de ochtend van 28 april belde de verdachte zijn slachtoffer. Hij wilde de zaak uitpraten, voordat het uit de hand zou lopen, zei hij. „Als «ik zou vertellen dat zijn vriendin mij had uitgedaagd en dat zij dat met meer mannen had gedaan", legde hij uit, „dan zou hij wel begrijpen dat zii al die agressie niet waard was Maar toen de verdachte zag dat zijn opponent twee anderen in de auto had meegenomen, besloot hij de deur op slot te houden. Het slachtoffer had twee keer vergeefs staan schelden en op de deur staan honken en was al weer op weg naar beneden, toen de ander alsnog de deur open deed en hem naar boven riep. Het geweer stond by de deur. „Ik hoopte dat hij rustiger was ge worden, maar toen hij kwam zag ik dat hij niet kwam om te pra ten. Toen draaide ik mij om, pak te het geweer en schoot op hem". Rechtbankpresidente mr. R C, Lensink-Bosman vond dat maar een vreemd verhaal. Zij begreep niet waarom de ver dachte degene die hem bedreig de had uitgenodigd voor een ge sprek en zij begreep evenmin waarom hij had geschoten. „U had toch ook de deur dicht kun nen doen", wilde zij weten. Maar volgens de schutter ging het daarvoor allemaal te snel. „Ik ben de laatste om iemand zo maar hartdstikke dood te schie ten. Ik moest mijn eigen leven redden. Het was kiezen of de len". Officier van justitie mr, Hen driks geloofde niets van de ver klaring van de verdachte. „Het kan niet zo gegaan zijn als hij heeft verteld. Meneer was ge woon van plan het slachtoffer te doden. Moord derhalve, en dat kan niet anders worden bestraft dan met tien jaar cel". Advocaat mr. Roelofs hield het op doodslag. „Het slachtoffer, van wie ik begrepen heb dat het een onberispelijke en vriendelij ke jongen is geweest, heeft van alles gedaan om mijn cliënt angst aan te jagen. Daar moet de recht bank bij de strafmaat rekening mee houden. Hij had zich mis schien achter zyn voordeur in veiligheid kunnen stellen. Maar er zijn veel intelligentere men sen die in angst veel dommere dingen hebben gedaan. Aanwij zingen voor moord ontbreken vond hij. Maar mr. Roelofs ver mocht niet de officier te overtui gen. SB <v Viaardingen Het hoogheemraadschap van Delfland heeft het licht op groen gezet voor het oppervlaktewater van de Surinamesingel. Dat blijkt uit een onder zoek, dat. Delfland in op dracht van de provincie Zuid-Holland heeft in gesteld. Verleden jaar omstond onrust door de vondst van verhoogde concentraties kwik in de omgeving. De Surinamesingel grenst aan een tuinencomplex. De kwik vondsten leidden verleden jaar tot beroering bij de am ateurtfi lers en kwekers. Zij vreesden dat de kwaliteit van de tuingroenten sterk zou lijden onder het kwik. Door het metaal kan de groente ongeschikt worden voor con sumptie. Met kwik besmette groenten kunnen in theorie zelfs een gevaar voorde volksgezond heid vormen. Verleden voorjaar werden de verhoogde concentraties voor het eerst aangetroffen. Het on derzoek van de provincie Zuid- Holland wees uit, dat de bodem van het tuinencomplex gedeelte lijk verontreinigd was. Dit gege ven vormde voor het Hoog heemraadschap aanleiding om een vervolgonderzoek in te stel len. Deze contra-expertise, waarbij niet de kwaliteit van de bodem maar die van. het oppervlakte water en de onderwaterbodem werden onderzocht, bevestigde in eerste instantie de conclusie van de onderzoekers. Zowel in de bodem als in het water wer den verhoogde concentraties kwik aangetroffen. De metaafvondsten vormden de aanleiding voor een aanvullend onderzoek, waarvan de uitslag deze week bekend is geworden. Uit deze nadere analyse blijkt, dat de concentratiesondertussen binnen de gestelde grenswaar den blijven. Hoewel een aanvullend bodem onderzoek is uitgebleven, Is er volgens het hoogheemraadschap geen aanleiding meer voor onge rustheid. „De vervuiling werd vermoedelijk veroorzaakt door het bevloeien van het gewas met sïngelwater", zegt de Vlaarding- se milieu-ambtenaar Herman Berkhout. „Nu dit water aan de normen voldoet, is er geen enkel gevaar meer". Berkhout erkent dat de ver hoogde kwikconcentraties nog steeds in de bodem kunnen zit ten, maar gevaar levert dit vol gens hem niet op. „De metalen zijn ondertussen uitgespoeld. Verder neemt het gewas geen kwik op uit het grondwater. Dat kan alleen door gieten gebeu ren". Het college van B en W heeft de conclusies van het hoogheem raadschap overgenomen. De tuinders kunnen volgens de ge- Tuinders in de Indische Buurt kunnen volgens de gemeente weer zonder gevaar hun sproei- water uit de Surinamesingel ha len. meente weer met een gerust hart de zelfgekweekte groenten con sumeren. Nadere milieu-maat regelen zijn volgens de gemeente overbodig. Tropische temperaturen in En geland, Frankrijk, Griekenland en de rest van Zuid-Europa. Meer dan veertig graden wordt er ge meten. Verhalen over watertekort en ondoenlijke hitte sijpelen bin nen. Hier en daar wordt er zelfs al over tropenroosters bij gemeen telijke instellingen in den lande gedacht. Maar niet in het Waterweggebied. „Tropenrooster?", reageert de voorlichter van Schiedam. „Wij hebben airconditioning..." Zou het hier dan niet zo zomers zijn ais in de rest van Nederland? Viaar dingen als mlddefpunt van de re gio Waterweg is daar een aardige graadmeter voor. Daar staat een bedrijf dat sinds jaar en dag getooid is met de zon nige naam Sunlight. Net als ban ken en andere instellingen doet de zeepfabriek op haar dak kond van de plaatselijke temperatuur. In de trein langs de Unilever-fa- briek denderend op weg naar het strand van Hoek van Holland, zal de strandlielhebber dan toch even de schrik om het hart slaan. Want de thermometer van de Sunlight geeft een temperatuur aan van maar liefst 42 graden. Hoezo niet tropisch? Nu wil het geval dat Sunlight het altijd wat zonniger Inziet. Zelfs hartje winter, wanneer het kwik tot ver onder het nulpunt kan da len, meldt het bedrijf rustig een niet onaangenaam klimaat. Zeker een thermometer met een altijd positieve inslag... Viaardmgen - Er is een tijd ge weest dat Viaardingen, na Rot terdam en Amsterdam, de derde havenstad van Nederland was. Havenbedrijf Viaardingen Oost (HVO) was in die tijd met dui zend werknemers nog de groot ste werkgever van de stad en in de Vulcaanhaven losten stoom- kranen volop kolen- en ertssche pen. Van die bloeiperiode liet HVO tegenwoordig Viaardingen Oost Bedrijven (VOB)— in 1955 een film maken en die rolprent wordt morgen- en zondagmid dag non-stop vertoont in het Streekmuseum Jan Anderson. Ondanks de zomerse temperatu ren verwacht museumdirecteur Anderson een aanzienlijk aantal belangstellenden voor de film over 'dat zeer interessante stukje geschiedenis van Viaardingen'. De film behandelt onder meer de overgang van stoom naar electriciteit bij HVO. Alle werk zaamheden van het bedrijf ko men in beeld. De film laat bo vendien zien dat de werknemers ook hun vrije tijd samen door brachten Zij musiceerden 's a- vonds xn één van de drie orkes ten die het bedrijf rijk was of speelden op zaterdag bij voetbal vereniging HVO. Het museum aan de Kethelweg is zaterdag en zondag tussen twee en vier uur 's middags open. SchiedamSchiedammers zien binnenkort een nieuwe schillen boer langs de deur komen. Van af maandag 13 augustus is het c Arnold Boot, die de wijk ïn gaat om zijn karretje vol te laden met oud brood, groente, fruit en tui nafval. Het ophalen van schillen is de eerste vier maanden een succes gebleken. Sinds half maart is zo'n vijfentwintig ton afval bij de bewoners van de Gorzen en Oost weggehaald. Dat betekent an derhalve ton per week, oftewel elke dag een berg van vierhon derd kilo sinds half februari het beroep van schillenboer in Schiedam in ere ere werd her steld. Arnold Boot (30), door de Be- drijfsgeme en schap Schiemond gedetacheerd bn de Openbare Nutsbedrijven (ONS) komt vol gende week al langs de huizen in de twee wijken. Dan verspreidt hij folders over zijn werkwijze en werktijden. Op maandag en donderdag trekt hij met zijn wa gen door de Gorzen, op dinsdag en vrijdag doet hij hetzelfde in Schiedam-Oost Boot is de opvolger van Jacob van Vliet, de eerste schillenboer in Schiedam najaren. Zo succes vol als het ophalen tot nu toe is, zo matig is net die ophaler ver gaan. Al op zijn eerste werkdag, toen wethouder Aad Wiegman klaar stond met een taart met marsepeinen aardappelschillen, liet de man het afweten. Zijn taak werd een tijdlang waarge nomen door twee werknemers van de ONS. Viaardingen In Viaar dingen zal het 33e bouwpro ject worden verwezenlijkt van de landelijk opererende Stichting Fokus. Het gaat om vijftien huizen voor li chamelijk gehandicapten, die deel gaan uitmaken van de toekomstige nieuwbouw in het platgeslagen deel van de wijk Baoberspolder. Fokus heeft de Randstad als nieuw werkterrein 'ontdekt'. Tot enige jaren terug lag met name het oosten van ons land m het interesseveld van de stichting. In de nabije omge ving kennen nu Rotterdam- Ommoord en Den Haag al Fo kus woningen. In het Waterweggebied krijgt Viaardingen de primeur. De vijftien huizen maken deel uit van de eerste fase van de we deropbouw van de Babberspol- der. De locatie langs de Goud- sesingel en de Van Hogendor- plaan voldoet aan de door de stichting gestelde eisen. Medi sche, sociale en culturele voor zieningen liggen op een steen worp afstand. Als de bouw van het jongste project voorspoedig verloopt, is de verwachting dat de huizen halverwege 1992 kunnen worden opgeleverd. De woningen zijn aangepast aan de behoefte van minder- validen. Lenie Muyen, op het stadhuis in Viaardingen belast met de coördinatie van huis vesting voor gehandicapten, wijst erop dat er m haar ge meente waarschijnlijk niet vol doende kandidaten zijn voorde Fokushuizen. Om de vijftien woningen te mogen verwezenlijken moeten minstens dertig gegadigden zich als woningzoekend heb ben ingeschreven. „Vandaar", laat ze weten, „dat er zoveel mogelijk wordt samengewerkt met Schiedam en Maassluis. Daardoor kunnen ook niet- Vlaardingers in aanmerking komen voor deze woningen' Fokus stelt we! een aantal voorwaarden aan de toekom stige bewoners. De leeftijd moet tussen de 18 en 64 jaar lig gen en ze moeten voldoende zelfredzaam zijn. Schiedamse gehandicapten kunnen zich aanmelden bij het' Bureau Huisvesting (mevrouw Den Hollander), Vlaardingers bij de sector volkshuisvesting en grondzaken (mevrouw van Muyen) en Maassluizers bn de afdeling stadsontwikkeling (mevrouw Tommei). De Stich ting Fokus houdt in samenwer king met het Vlaardingse ge hand icaptenoverleg op woens dag 15 augustus een informa tieavond over haar 33e project In de bibliotheek aan het Veer- plein worden om acht uur vra gen beantwoord. Maassluis*Sinds de verkiezin gen zijn er nog weinig stenen in de doorgaans zo rimpelloze vij ver van de Maassluisse loze vxj- politiek geworpen, maar op 11 september belooft het spannend te worden De fracties zijn diep verdeeld over de vraag, of raadsleden zich in commissievergaderingen mo gen laten vervangen door zoge- naamdesteunleden. Deze steunleden zijn mensen die niet zijn gekozen in de gemeen teraad. Met name de kleine frac ties pleiten al jaren voor het toe staan van vervangers. Door de sterke toename van het aantal gemeentelijke vergaderingen wordt het met name voor de eenmansfracties steeds moeilij ker om alle beleidsterreinen op de voet te volgen. Met behulp van een stand-in zouden de kleine fracties, net als hun grote broers, het commissie werk kunnen verdelen. In het Programma op Hoofdzaken to nen de college-partijen zich ge voelig voor de argumenten van de kleintjes. In het collegeprogramma heb ben de partijen afgesproken, dat elke fractie twee niet-raadsle- den mag inzetten in maximaal vier commissies. Op het eerste gezicht is er geen vuiltje aan de lucht, maar in werkelijkheid ligt het vraagstuk politiek gevoelig. De PvdA en de WD hebben een aantekening by deze regeling la ten zetten. De partijen, die sa men met D66 en het CDA het af spiegelingscollege vormen, be schouwen het onderwerp als een vrije kwestie. Tegen „Wij zijn absoluut tegen dit voor stel", zegt PvdA-raadshd Yvon ne de Groot. „De kiezer bepaalt eens in de vier jaar door wie hij zich laat vertegenwoordigen Ln de raad en de commissies. De plaatsvervangers zijn niet demo cratisch gekozen. De vraag is derhalve namens wie zij praten". Net als de PvdA keert ook de VVD 2ich tegen het voorstel, dat in de raadsvergadering door burgemeester Hans van Es zal worden verdedigd. Als direct be langhebbende is de eenmans fractie van de RPF is uiteraad vóór, terwijl het CDA en D66 ook sympatiseren met het voor stel. Mochten alle raadsleden op II september de vergadering be zoeken, dan lijkt zich een nipte meerderheid voor het voorste] af te tekenen. De burgemeester kan m principe op twaalf mede standers in de raad rekenen. De tegenstanders, VVD en PvdA, schieten met elf voorstemmers tekort om het voorstel te torpe deren. De kans is echter niet denkbeel- dig dat individuele raadsleden zich niet aan de fractiediscipline houden. Verder wordt de nipte meerderheid bedreigd door ab sentie van raadsleden. Als enke le voorstanders de vergadering mijden, dan zou het voorstel als nog schipbreuk kunnen lijden. Naast de principiële bezwaren heeft Yvonne de Groot meer be denkingen tegen het voorstel. „Wat ik mis is de relevantie". De Groot doelt op het feit, dat Maas sluis tot voor kort drie eenmans fracties kende, terwijl de stad nu nog maar één kleine fractie telt. Elly Doddema van PPR/PSP het zich tn de vorige raads periode wel eens vervangen door een lid van haar steunfrae- tie. De betrokkene mocht overi gens slechts als toehoorder de vergadering bijwonen. Klein- links, een belangrijke voorvech ter van het voorstel heelt zich uit de politiek teruggetrokken, ter wijl de situatie voor D66 en RPF ook is veranderd. De voormalige eenling Jan Storm is tegenwoordig wethou der en hg mag zich in ae raad en de commissies verheugen in de aanwezigheid van drie fractie genoten. Daardoor Inkt alleen de eenling van RPF/SGP, Herman van Hoeven, gebaat bij het voor stel Collega-raadsleden hebben de indruk, dat de voormalige le raar Frans het raads- en com missiewerk sinds zijn pensions- ring best alleen aankan. L SchWaro Een golf vi Uit het RN van 30 april. Enkele dagen later zou de verdachte in de kraag worden gegrepen. „Toen ging er een klik over in zijn hoofd, heeft hy mij vertéld". De drugsverslaafde, die liefst driehonderd gulden per dag no- Schiedam De presidente van de rechtbank, de officier van jus titie en zelfs de advocaat van de 23-jange Schiedammer die giste ren voor de rechtbank moest verschijnen waren het roerend met elkaar eens. Stelen uit be jaardentehuizen is een misselijke streek. Zij hadden geen van dneen een goed woord over voor de man, die zich daar in Schie dam en omgeving tientallen ma len aan schuldig had gemaakt. Advocaat mr.J.C. Spigt vroeg rechtbankpresidente mr.R.C. Lensink-Bosman wel enige begrip te hebben voor het 'lage' gedrag van zijn cliënt. Toen de man na een zestal maan den gevangenisstraf eind vorig jaar vrijkwam had hij rich erop verheugd oud en nieuw te gaan vieren Maar binnen de kortste keren werd hij door de politie opgepakt omdat hij nog twaalf boetes moest betalen, Mr.Spigt dig had om in zijn behoefte aan verdovende middelen te voor zien, was weer aan het stelen ge gaan. Hij maakte zich vele malen schuldig aan insluipingen in be jaardentehuizen, waardoor dit voorjaar grote beroering ont stond onder Schiedamse bejaar den. „U hebt onrust veroorzaakt on der de zwaksten in deze samen leving", zei mr.Lensink. „Ik vind dat uitermate kwalijk en. verwerpelijk". Na die schrobbe ring voor de Schiedammer deed officier van justitie mrR. Hen driks er verder het zwijgen toe. Hij legde de rechtbank alleen nog zijn eis voor: vijftien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. De recht bank wijst op 16 augustus vonnis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1