Easy Travel failliet Graafstroom slaapt niet lekker meer Veel meer klachten bij DCMR Volop oh's en ah's om bloeiende Victoria 'Half afgebroken kermis niet meer de moeite waard9 ROTTERDAMS NIEUWSBLAB Curator: 'Eén grote frauduleuze zaak' Schip vast voor Koeweitse kust Jeugdland lijdt onder mooi weer Rijkspolitie onderzoekt brandstichting in boerderijen Hoogste aantal sinds 1973 Exploitanten Rivoli: Politie ontdekt 100 liter ether ROTTHUAM ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1990 PAGINA 17 Stadsredactie: Postbus 959,300QAZRotterdam. Telefoon 010-405.65.00.Telex 22215. Telefax Q10-404.73.51. door JAN ROZEN DAAL Rotterdam De rechtbank heeft het Rotterdamse reis bureau Easy Travel failliet verklaard- En dne weken geleden was Kor- rekt Reizen hetzelfde lot bescho ren. Beide organisaties werden gerund door één en dezelfde Rotterdammer, die vor«g jaar ook een heleboel schuldeisers van Jolly Travel met lege han den achterliet De Rotterdam mer, tegen wie de officier van justitie een onderzoek heeft in gesteld, is met de noorderzon vertrokken. Andere werkne mers waren er, tenminste vol gens de boeken, niet. Easy Travel kwam tijdens het wereldkampioenschap voetbal in het nieuws omdat zo'n 150 supporters aan hun lot waren overgelaten in Italië, Zij hadden een geheel verzorgde reis ge boekt met daarbij inbegrepen twee of drie bezoeken aan wed strijden van het Nederlands elf tal. Maar toen Nederland de be langrijkste wedstrijd in de voor ronde tegen Ierland in Palermo speelde, moest een groot aantal WK-gangers het doen met een televisietoestel op een terras in Cattolica, 1200 kilometer van Palermo. In een verhitte communicatie per fax verweten de supporters Easy Travel dat het niet voor de beloofde reislexdmg en plaatsen in een vliegtuig had gezorgd. Een aangeboden bootreis wei gerden de supporters, omdat on duidelijk was of daar plek was en zij dan nog op tijd bij de wedstrijd aanwezig zouden zijn. Eenmaal terug in Rotterdam troffen de gedupeerde reizigers een door man en muis verlaten kantoor aan de Meent aan. Een stem op het antwoordapparaat vertelde dat het reisbureau was verhuisd om op een rustiger plaats orde op zaken te stellen. Sindsdien is er niets meer verno men Belangstelling Ook curator mr. E. van der Wiel weet niet waar de Rotterdam mer momenteel uithangt. Hij is belast met de afwikkeling van het faillissement, waar dus ook justitie belangstelling voor heeft Van der Wiel: „Een jaar geleden is er ook al een justitieel onder zoek naar deze meneer geweest Dat was bij het faillissement van Jolly Travel. Maar er was toen onvoldoende bewijs dat daarbij sprake is geweest van frauduleu ze handelingen. Maar nu ishij als bestuurder van de stichting waar Korrekt Reizen en Easy Travel onder vielen m drie we ken tijd twee keer betrokken bij een faillissement. Rond alle drie de zaken hangt een geur van fraude. Eigenlijk durf ik wel te stellen dat het eén grote fraudu leuze zaak is". Een overzicht van de failliete boedel, alsmede van de omvang van de schulden, heeft de cura tor nog niet. „U kunt natuurlijk wel raden dat de boekhouding is verdwenen. Daardoor is het ook niet vast te stellen wie de credi teuren zijn Ik hoop maar dat ik nog wat bezittingen te gelde kan maken door beslag te leggen op auto's, onroerend goed en bank rekeningen. Natuurlijk hoop ik dan ook wat voor de gedupeerde reizigers te kunnen doen, maar op dit moment heb ik daar nog geen enkel inzicht in", aldus de curator, die verwacht dat justitie de Rotterdammer'eindelijk eens aan kan pakken": „Het bewijs moet deze keer wel geleverd kunnen worden". Oudenhoorn Het Filip pijnse schip Pecan met een lading frites van het Neder landse bedrijf Farm Frites uit Oudenhoorn ligt vast voor de kust van Koeweit. Door de plotselinge inval van de .Irakezen kan de 250 ton frites •met een waarde van 300 000 gul den niet in Koeweit worden ge lost. Ook is het contact met het Koeweitse management van een nieuwe fabriek van Farm Frites in Egypte verbroken. Het koelschip van de Deense re derij Lauritzen vaart onder Fi lippijnse vlag en heeft geen Ne derlanders aan boord De boot had al enkele havens aangedaan en wilde het restant van de la ding deze week in Koeweit-stad lossen. Volgens de rederij as het schip ergens voor de kust van Koeweit voor anker gegaan om dat de leiding er vanuit gaat dat de Irakezen zich al spoedig uit het oliestaatje zullen terugtrek ken. Zowel rederij Lauritzen als de directie van Farm Frites in Oudenhoorn proberen contact met de kapitein van het schip te .krijgen. Door de inval van de Iraakse troepen is ook het contact met het Koeweitse deel van de direc tie van een nieuwe fabriek van Farm Frites verbroken. Begin deze week werd de nieuwe fa briek in de Egyptische stad Tenth of Rammadan, even on der Cairo, geopend. Het is de eerste fntesfabriek m het Mid den-Oosten. Farm Frites in Ou denhoorn ging daarvoor vorig jaar een joint-venture met de Koeweitse investeerder El AIfi aan. Die woont, evenals zijn as sistent en vier naaste medewer kers, in Koeweit-stad. Contact via telefoon of telefax is echter niet meer mogelijk. Volgens directeur Gerrit de Bruijne van Farm Frites blijft de schade voor zijn bedrijf voorals nog beperkt „Als de situatie zo blijft, moeten de fntes elders worden gelost. Dan zal de prijs voorde lading ongetwijfeld zak ken, zodat we voor ettelijke dui zenden guldens het schip in gaan. Het ziet er niet naar uit dat er in Egypte problemen zullen ontstaan De fabriek wordt mo menteel gerund door een plaat selijke bedrijfsleider. Maar als de Irakezen zich niet uit Koeweit terugtrekken, zullen mensen van onze Nederlandse vestiging naar Tenth of Rammadan moeten afreizen om assistentie te yerlenen bij het leiden van de fa briek". Rotterdam Het vakantiespek takel Jeugdland heeft dit jaar iets minder bezoekers getrokken dan de vorige editie. Toch is de organisatie tevreden met het be haalde resultaat. Bijna 45.000 kinderen passeerden de afgelo pen drie weken de poorten van Ahoy'. Dit aantal ligt boven het gemiddelde van de 32 jaren dat Jeugdland al in Rotterdam wordt gehouden. De organisatie wijt de terugloop in de belangstelling aan het mooie weer. Veel vakantievier- ders gaven de voorkeur aan de buitenlucht boven de hallen van het Ahoy'-complex. Van de attracties was vooral de stand van de kappersaeademïe erg in trek. Tijdens Jeugdland werden er kinderen geselec teerd om mee te doen met de mini-jeugd wereldkampioen schappen op Hairstyling 1990 in september. Ook scouting en de inmiddels traditionele verkeers- tuin hadden veel belangstelling. Een populaire nieuwkomer op Jeugdland was Bakker Kloot wijk. Daar konden de kinderen 'hun eigen broodjes en koekjes •klaarmaken,bakken en opeten. L. li i Zuchten en puffen aan de waterkant. De Victoria amazonica bloeit, voor het eerst In elf jaar. Botterdam „Nou kijk", zegt een van de honderden toeschouwers in de snikhete Victoria serre van de dier gaarde Blïjdorp. „Die bloem ligt dus eigenlijk met z'n kont in het water en op en dag ko men ze dan opeens zomaar omhoog". Of het echt zo eenvoudig gaat, valt te betwijfelen, maar de Vic toria amazonica bloeide er van nacht niet minder om. Voor 't eerst in elf jaar. Het botanische wondertje waar ze in Blïjdorp nou al langer dan een decen nium met spanning op zitten te wachten, voltrok zich gister avond omstreeks zes uur, toen voorzichtig de doos"om de zeld- zame bloem werd weggehaald. En daar stond ze, in al haar glo rie en schoonheid. Parmantig wit met het kopje boven water. De struise koningin der waterle lies, tussen haar enorme blade ren, van die markante platte, dïe als enorme pannekoeken met opstaande randjes op de water spiegel liggen. En rondom het water die toeschouwers maar puffen en zuchten, want binnen in de serre was het nog een paar graadjes warmer dan buiten en daar was het al nauwelijks te harden. De Victoria voer er ondertussen wel bij. Veel zon, lekker warm, onder die omstandigheden voelt die plant zich veruit het lek kerst. En dan ga je, als het don ker wordt, gewoon in bloei staan, zo bleek gisteravond. De plant bloeit alleen maar in het donker, twee nachten achter el kaar. De eerste nacht is de bloem wit, de volgende nacht, van avond dus, is de kleur veranderd in rozerood. Een plant heeft ongeveer tien bloemen, die om de vijf dagen uitkomen. Ze verspreiden dan ook nog een scherpe ananas-aeh- tige geur, maar daarvan viel gis teravond weinig te merken. „Ja renlang hebben we het met ge woon leidingwater geprobeerd, maar dat bleek met te gaan", al dus een woordvoerder van Blïj dorp „Nu gebruiken we regen water, en je ziet 't*\ Blïjdorp opende speciaal voor deze gelegenheid 's avonds de poorten. Bij het betreden van de Victoria serre kreeg eenieder nog een feloranje gekleurd drankje in de handen gedrukt: de speciale Victona-cocktail. En verder was het alleen nog maar 'oh' en 'ah' om dit twee nachten durende staalde van natuur schoon door JOKE VAN ECK Graafstroom De gemeente Graafstroom in de Alblasser- waard heeft er sinds gisteren een nieuwe attractie bij. Zo lijkt het althans als je de ge zinnen in bloedhete auto's langs de restanten ziet rijden van wat eens een boerderij was. In twee achtereenvolgende nachten werden de dorpen Bles- kensgraai en Brandwijk, die on der Graafstroom vallen, opge schrikt door branden in monu mentale boerderijen. Wat de exacte oorzaak is van beide branden is nog met bekend, maar veel wijst m de richting van brandstichting. In de nacht van woensdag op donderdag ging een grote woon boerderij aan de Hofwegen in Bleskensgraaf in vlammen op. De bewoner die de brand zelf om half vier ontdekte, dacht aan vankelijk dat hij de boel had ge blust. Even later werd duidelijk dat zelfs de inmiddels gearri veerde brandweer weinig meer kon uitrichten. De boerderij werd bewoond door tvvee gezin nen en er was een antiekhandel in gevestigd. Gisternacht vloog een boerderij aan de Brandwijk- sedijk in Brandwijk in brand. Daar kon de brandweer alleen twee schuren aan de vuurzee onttrekken. Overeenkomst De overeenkomst bij beide boer derijen is dat de brand waar schijnlijk op dezelfde plaats is begonnen in de rieten kap Uit een onderzoek van de techni sche recherche is bovendien ge bleken dat geen van de boerde rijen mankementen of andere onvolkomenheden vertoonde. Het vermoeden is dan ook dat brandstichting de oorzaak is. Toch wil voorlichter Fred Ver beek van de rijkspolitie district Dordrecht nog niet spreken van het werk van een pyromaan. „Al «■er'trfïïi as?--* tl?, "Ti* Vv Na de felle brand in de boerderij aan de Brandwijk se dijk was niet veel meer over dan een hoop verbrand hout en zwartgeblakerde muren. zijn beide branden min of meer vergelijkbaar. De rieten daken van boerderijen eindigen zo'n anderhalf tot twee meter boven de grond. Daar kan iedereen bij. Bovendien zijn beide branden waarschijnlijk op dezelfde plek ontstaan, dus dat gaan we nu verder onderzoeken". De politie heeft verscherpte sur veillance ingesteld. Een woord voerder van de gemeente Graaf stroom weet bovendien te ver tellen dat onder de bevolking al geluiden zijn opgegaan om een 'bewakingsdienst m te stellen. De gemeente heeft eigenaren van woningen met rieten daken bovendien geadviseerd om, in dien zij in het bezit zijn van een (gier)tank. deze alvast met water te vullen. Groot is de chaos bij de afgebran de boerden] aan de Brandwijk- sedijk 30 Buren en kennissen liepen gisteren af en aan om de familie Aanen met alle mogelij ke hulp bij te staan. Met lede ogen moest de familie toezien hoe de boerderij gisternacht ge heel in vlammen opging. Alleen twee schuren kwamen onge deerd uit de strijd. Dat de familie Aanen ongedeerd uit de brand te voorschijn kwam, is mede te danken aan buur vrouw J. Verschoor, die een 's nachts een sterke brandlucht rook, zag dat het rieten dak van de buren in de brand stond, vlie gensvlug naar buiten rende en de familie Aanen wekte, In een van de geredde schuren en in een caravan neemt de fa milie tijdelijk haar intrek. „We krijgen echt van iedereen hulp aangeboden", vertelt mevrouw Aanen. „Ik heb al stapels met kleren en twee portemonnees met inhoud gekregen. Dan kan ik tenminste boodschappen doen, zeiden ze erbij. Ook de do minee en zijn vrouw zijn al ge weest. Ik kreeg van mevrouw een Bijbel, want ook die is m vlammen opgegaan". Ook burgemeester G.W, Ab- bring van Graafstroom geeft toe een 'beetje angstig' naar bed te zullen gaan. Beide nachten heeft hij de branden met eigen ogen aanschouwd Hij beaamt dat de grote brand m Ottoland in 1986 toen wel even door zijn hoofd spookte. Elf boerderijen gingen toen in vlammen op „AI werd die enorme brand toen hoofdza kelijk aangewakkerd door een sterke wind. Dat was nu natuur lijk niet het geval. Zelf heb ik wel even aan een pyromaan ge dacht, maar dat moetje dan wel kunnen bewijzen. Veel bewo ners zullen waarschijnlijk van nacht, net als ik, onrustig sla pen", aldus Abbnng. Schiedam Bij de meld- en/ regelkamer van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond zijn vorig jaar veel meer klachten binnengeko men. Van die grieven heeft de helft betrek king op stank. De enor me toename is volgens de DCMR deels te ver klaren door het warme weer dat jaar. Daardoor was het ook noodzake- lijk om aanzienlijk vaker en voor langere perioden waar schuwingsfases uit te vaardigen. De DCMR moest in de zomer maanden gedurende 29 dagen een of meerdere smog-codes af kondigen Inde winter gebeurde dat zes maal. Die aantallen lig gen aanzienlijk hoger dan in voorgaande jaren, zo blijkt uit het deze week gepresenteerde jaarverslag van de regionale mi lieudienst. Er werd vong jaar vanuit de be volking ruim 14 000 keer ge klaagd over stank-, geluids-, of andere vormen van overlast Dat is 6000 maal meer dan in 1988. In de afgelopen vijftien jaar zijn er niet zoveel klachten bïnngenkomen, Het record da teert nog altijd uit 1973 toen de DCMR bijna 19.000 keerop over last werd geattendeerd. De score van vorig jaar ligt 55 procent bo ven het gemiddelde van de tien voorafgaandejaren. Verhoudingsgewijs klaagden de inwoners van de deelgemeente Hoek van Holland het vaakst Dat was ook in voorgaande jaren al het geval. Gemiddeld greep ruim 7 op de 100 inwoners eens naar de telefoon om bij de DCMR te klagen. In Rotterdam is dat er eentje en in Schiedam ligt dat cijfer op 2. Personeel De DCMR streeft er naar het personeelsbestand aan het eind van het volgend jaar raet hon derd personen te hebben uitge breid. Die extra mensen zijn no dig om controle uit te kunnen oefenen op de naleving van de Hinderwet Uitvoeringspro gramma's in de diverse bi] de DCMR aangesloten gemeenten. In deze HUP's, die vorig jaar zijn vastgesteld en voor tien jaargel den, hebben de gemeenten aan gegeven aan wat voor milieu- voorwaarden bedrijven moeten voldoen. De DCMR moet er op toezien dat de bepalingen wor den nageleefd. Om die extra mensen te kunnen huisvesten heeft de DCMR er vongiaar al twee etages van het kantorengebouw aan de 's-Gra- velandseweg in Schiedam bïjge- kocht. Hiermee was een investe ring van 4,1 miljoen gulden ge moeid. Aan het begin van dit jaar werkten erbij de DCMR 250 mensen. De afgelopen maanden is al een aantal nieuwe werkne mers aan de slag gegaan. vervolg van voorpagina Rotterdam Het lijkt nu dan toch definitief gedaan met de grote jubileum kermis Rivoli op de Müllerpier, vrijwel aan de voet van de Euromast De Engelse exploitant John Northedge van het bedrijf Leisure Tec heeft de stichting Rotterdam 1990 een brief gestuurd waarin hij aankondigtde Festival Hall vol gende week te sluiten. Leisure Tec, een Engels bedrijf dat is gespecialiseerd in het ex ploiteren van dit soort gelegen heden, is sinds 1 juli de eigenaar van de grote hal. Tal van festivi teiten waren er de afgelopen tijd te beleven, al bleven die chro nisch verstoken van voldoende toeschouwers. Wat een grote trekpleister van Rivoli had moeten worden, met shows, ten toonstellingen en manifestaties, werd met meer dan een naar geestige ruimte met verlaten zit jes. Northedge zag volstrekt geen mogelijkheden meer de verhes- gevende tent m een bloeiende nering om te zetten. De sluiting van de Festival Hall kan volgens I. Janvier van bu reau de Kermisgids, een van de organisatoren van Rivoli, de doodsteek betekenen van het groots opgezette lunapark, dat nog tot diep in oktober aan fees tende Rotterdammers vertier had moeten bieden. Janvier „Ik denk, en ik meen vele advocaten die zich al over deze zaak gebogen hebben met mij, dat de contracten van alle kermisexploitanten na de slui ting van de hal zijn verbroken. Alle exploitanten zijn na 12 au gustus vrij om te gaan en te staan waar ze willen. Dat betekent dat veel van hen, die het hier toch al steeds minder zagen zitten, weg zullen gaan en dat er wellicht maar een paar zullen overblij ven". Jobstijding De organisatoren hebben vol gens Janvier na de jobstijding van het Engelse bedrijf toch nog geprobeerd geld bij elkaar te knjgen om de hal open te kun nen houden. Maar er hielp niets meer aan: na de Osaka-week, die dinsdag eindigt, is het gebeurd met de Festival Hall. Volgende week zal bekeken worden wat er nog van Rivoli is te redden. Dan zal ook worden gesproken over schadeclaims Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisteren honderd liter ether m beslag genomen in de Da Costastraat in Spangen, Omwo nenden klaagden over stank. Toen de politie een kijkje ging nemen in de woning, werden daar op het balkon in de brandende zon twee vaten met ether aangetroffen. Er werd direkt alarm geslagen: omwonenden werden gewaar schuwd alle vormen van open vuur, tot en raet sigarettepeuken toe, te vermijden. Het spul, dat een waarde van tweeduizend gulden heeft, is naar de Roteb gebracht. Omdat de bewoner niet thuis was, is nog niet bekend waar het spul voor gebruikt had moeten worden. van gedupeerde exploitanten, die nooit al die verwachte bezoe kersstromen in het reuzenrad, de draaimolens en de cakewalks hebben mogen verwelkomen. De gemeente heeft onlangs nog negen ton in Rivoli gepompt, toen de ontevredenheid over de gebrekkige promotie van de ju- bileumkermistoteen uitbarsting dreigde te komen. Hoewel overal in de stad nu bordjes rijn opgehangen die de weg naar het kwijnende luna park wijzen, is het geld nauwe lijks goed te besteden. Janvier: „Dat geld komt dan op een mo ment dat het weer zo ongelukkig warm is. Zo warm dat er nie mand naar de kermis gaat". Volgens Janvier is het nu de vraag hoeveel exploitanten er straks hun biezen pakken en hoeveel er zullen blijven staan. „En dan moet je je afvragen; is een half afgebroken kermis nog wel de moeite waard? Als je het mij vraagt niet". Teleurstellingen Voor Janvier is het hele project een aaneenschakeling van te leurstellingen geweest. „Het is gemakkelijk achteraf praten, maar ik heb vorig jaar al gezegd dat je zo'n, kermis niet een half jaar moet laten duren. Dat is te lang". Janvier heeft het idee dat de nieuwste ontwikkelingen het niet anders dan het einde bete kenen van Rivoli: „Dat gevoel heb ik wel, ja. Rivoli was een soort driewieler. De Festival Hall was een van de dne wielen. Die ligt er nu af. Dan kan je niet verder fietsen". Woordvoerder Ben Kulpe van de kermisexploitanten deelt die mening Hij is woedend over de sluiting van de Festival Hall: „Daarmee valt het doek voor het totaal-concept van Rivoli. Wat nog rest, is een doodgewone ker mis. Wij hebben niet de kans ge had te profiteren van het pas in gezette promotie-offensief'. Een woordvoerder van burge meester Bram Peper vindt het nog te vroeg om van een fiasco te spreken. Het college van B en W heeft deze week nog besloten het beschikbaar gestelde budget te handhaven, inclusief de twee ton die is bestemd voor de Festi val Hall. Bovendien wordt er de komende dagen nog volop gead verteerd voor de kermis, the de viering van het 650-jarig bestaan van Rotterdam ongeëvenaarde luister had moeten bijzetten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1