Rob de Ruyter houdt *1 schoon Gemeente trekt boze brief in Officier eist 16 maanden cel tegen dronken kaper Nestor kunstenaarsgilde toont zijn andere zijde VLAAROINGS DAGBLAD Si' COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Evacuatie op Lange Haven Politie verrast inbreker Tbs geëist voor brandstichting bij benzinestation 'Pierre' gaat vuil uit havens vissen Energie plan in de maak Doop Wiegman met monotypes en aquarellen in 't Paard Drie jaar voor incest Excursie naar nachtvlinders Kerkkistje en kassa geplunderd IMIHIWEG Reflionale redactie: Brede Hayenslraal 6,3131 BC Vierdingen. pos,bu£ 4008- 3130 KA MaarHi;— Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557- sportredactie: 434S209. Telefax: 010-4349754. WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 VlaardingenDe Rotterdamse rechtbank heeft in de derde confrontatie met een 37-jarige "Vlaardingse alcoholist de hand doek in de ring gegooid. Hoewel het openbaar ministerie van een gevangenisstraf geen heil ver wacht, eiste officier van justitie mr. A. Zwaneveld gisteren zes tien maanden cel tegen de man, die al voor de derde keer terecht stond voor het bedreigen van buschauffeurs en het stelen van een PTT-busje. De drankzuchtige Vlaardinger heeft de rechtbank al vanaf zijn eerste verschijnen in het be klaagdenbankje, op 15 maart van dit jaar, tot wanhoop ge bracht Hij heeft voor drie rechtbankpresidenten gestaan, drie officieren van justitie te genover zich gehad en twee ad vocaten versleten. Bij het verhoor liet zijn geheu gen hem keer op keer in de steek, hoewel hij bij hoog en bij laag volhield zich alles te herin neren. Alle strafbare feiten ont kende hij. hoewel er talrijke ge tuigen van waren. Met de amb tenaar van de reclassering wil de hij niet praten en aan psycho logische en psychiatrische on derzoeken weigerde hij 2ijn me dewerking. Gisteren was het al niet anders. Hoewel hij op 18 mei na overleg met zijn advocaat had inge stemd m gesprekken met psy choloog en psychiater was daar ten derde male niets van terecht gekomen. Bij het aanhoren van de lezing die de Vlaardinger van zijn confrontatie met de psycholoog gaf, konden de rech ters een glimlach niet onder drukken. „Ik ben naar die psycholoog toe gegaan, maar die vrouw wist van niks", vertelde de Vlaar dinger. „Ik gaf haar een hand en stelde mij netjes voor, maar zij gaf geen sjoege. Toen ik vroeg wie zij was, zei ze: ik ben psycholoog. Ik vroeg of ze zich kon legitimeren, maar dat kon ze niet". Na dat gesprekje had de alcoholist het verder voor ge zien gehouden. Vruchteloos Met de psychiater was het on derhoud tot een abrupt einde gekomen toen de hulpverlener na wat vruchteloos heen en weer gepraat had gevraagd wat de Vlaardinger nu eigenlijk zelf wilde. „Ik wil hier weg", had hij gezegd, en was vertrokken. Na de tweede zitting was op 4 april het voorarrest van de Vlaardinger tijdelijk opgehe ven. En hoewel hij de recht bank had verzekerd dat hij nooit meer een druppel zou drinken, zat hij twee weken la ter al weer dronken bij de poli tie. Hij had geprobeerd een bus te kapen en de chauffeur met een luchtdrukpistool bedreigd en beschoten- De Vlaardinger was die avond de enige passagier in de bus. Hij had de chauffeur het pistool op de slaap gezet en gezegd: „D r uit, ik neem de bus mee". De chauffeur bad het sleuteltje uit het contactslot gehaald en was de bus uit gevlucht. De motor bleef draaien. De dronkeman ging de chauffeur nog achterna om de sleuteltjes te bemachti gen, maardat mislukte. Toen hij daarop plaats nam achter het stu ur s] oeg de motor bij het weg rijden af. De chauffeur sloot de bus af door buiten naast de deur een hendeltje over te halen. De 'ka per' probeerde daarop door een raampje te vluchten. Toen' hij half buiten hing, maakte de chauffeur de deuren weer open en greep de man bij zijn benen. Die vuurde vanuit zijn benarde positie een schot af op de chauf feur en worstelde zich naar hui ten. Daar werd hij door omstan ders overmeesterd. Opgesloten „Ik had niks gedaan, die chauf feur heeft mij zomaar ,ra ten", zei de Vlaardinger giste ren voor de rechtbank. Op de vraag van president mr. P. Smid van Gelder of hij de bus had willen stelen ontkende hij heftig. „Ik ga geen bus stelen. Wat moet ik nu in vredesnaam met een bus?" Officier mr. Zwaneveld besloot de hoop dat er ooit nog een psy chologisch of psychiatrisch rap port over de man zou verschij nen maar op te geven. Zij eiste zestien maanden gevangenis straf. De raadsman van de Vlaardinger, mr. C.A. Busquet, vond twaalf maanden met af trek van voorarrest ruim vol doende. De man zit al zeven maanden in de gevangenis aan de Noordsingel. De rechtbank doet op 21 augus tus uitspraak. Schiedam Een aantal bewoners van de Lange Haven is gisterochtend geëvacueerd nadat de schoorsteen van makreel- rokerij Geerlings in brand was gevlogen. Om dat de brandweer niet bij de brandhaard kon ko men, liet men de brand uitwoeden. Om elf uur werd de brand ontdekt door omstanders, die de hevige rookplui men uit de schoorsteen van bet historische pand zagen opstijgen. De toegesnelde brand weer kon niets uitrichten, want de punt van de schoorsteen bleek niet be reikbaar voor de brand weerladder. Nadat de brand in de schoorsteen was uitge woed, bleken de voegen van de rookpijp te zijn aangetast Wegens instortingsge vaar werd de Lange Ha ven enige tijd afgesloten. Een sloopbedrijf heeft de schoorsteen ondertussen ontmanteld. Aan de makreelrokers is voorlopig een stook ver bod opgelegd. VlaardingenMet een radio en een portemonnee met 150 gul den verstopt onder zijn j'as werd een twintigjarige Vlaardinger vannacht aangetroffen in een bedrijfspand aan de Energieweg in zijn woonplaats. De inbreker werd verrast door de politie. In het pand was een stil alarm aangebracht. Uit het onderzoek bleek dat de man ook had inge broken in een ander pand aan de Industrieweg. Hij is meegenomen naar het bu reau en door de recherche aan een verhoor onderworpen. Rotterdam -—Bij de 29-jarige, in Rotterdam woonachtige Iraniër, sloegen op 2 mei de stoppen door toen hij hoorde dat president Bush de Iraanse regering bedankte voor het vrijlaten van Amerikaanse gijzelaars. Hij ging 's nachts naar het benzi nestation aan de Middelland- straat, sneed de slangen door en stak takken en oude kranten in brand. De vlammen kwamen tot aan de overkapping. Na ander half uur greep de politie in. Gisteren stond de geestelijk la biele verdachte terecht voor de Rotterdamse rechtbank. Hij ver klaarde dat de woorden van pre- sident Bush hem razend hadden gemaakt, omdat ze hem eraan herinnerden dat er in zijn vader land nog veel tegenstanders van het fundamentalistische Islami tische regime achter de tralies zitten. De verdachte, die in Iran deel uitmaakte van de verzets beweging Moedjaheddien Kbalq, kreeg vier jaar geleden polit' k asiel in Nederland. De "ficier van justitie, me vrouw mr, A.J.M. Kapteïjn, be nadrukte dat de verdachte in de bewuste nacht van 2 mei een le vensgevaarlijke situatie heeft gecreëerd. liet benzinestation aan de Middellandstraat ligt maar op twintig meter afstand van de bebouwing. Er vielen geen slachtoffers, De officier eis te ter beschikking stelling (tbs) en dwangverpleging van de ver dachte. De rechtbank, onder leiding van mr, P- Smit van Gelder, doet op 21 augustus om 9 uur uitspraak. Kob de Ruyter (37), Schie dammer en al twintig jaar schoonmaker van het Bea- trixpark: „Ik was zeventien toen ik bij de plantsoenendienst in het Bea- trixpark kwam, Ik loop hier rona met de kar. Vuilnisbakken legen en afval opprikken. De kar is oud, maar niet zo zwaar. Voel maar."Door de weeks zit er ook niet zoveel in. Maar na het weekeinde, dan is dat wel even anders. Zeker in de zomer kunnen men sen er een troep van maken. Ze laten van alles liggen. Ik vind zelfs wel eens een jas. Maar mij maakt het niet uit, hoor. Ik ruim het gewoon weerop. Daar hou ik van, als'alles netjes is. Bij mij thuis is het netjes en ik verzorg mezelf ook goed. Hier, kijk maar naar mijn handen. Het Kralingse Bos in Rotterdam vind ik mooi, alleen hou ik meer van het Beatrixpark. Ik weet niet precies hoe ik het moet uit leggen. Ik vind het hier pretti ger. 't Is in ieder geval een groot park. Man, ik loop wat af op een dag. 's Avonds ben ik moe soms doe ik een dutje maar ik ga nooit vroeg naar bed. Ik weet toch niet wat ik daar moet doen... Dit werk? Doe ik al lang en 'k heb er nog steeds plezier in. Vooral 's zomers. Dan is het ge zellig, omdat veel mensen een praatje komen maken. Ze vra gen me waar de speeltuin is en zo. Het maakt mij niet uit, hoor, wat ze vragen, want ik ken alle plekjes in het park. In de winter is het stil. Meestal doe ik dan an der werk. Hier en daar wat snoeien of takken wegslepen. We werken die periode met z'n tweeën of met z'n drieën. Dat maakt het wel gezelliger. In de zomer sta ik er alleen voor. Da's niet erg, dat hoort nu een maal bij het werk. En ik heb al tijd een radio in mijn binnenzak voor de gezelligheid. Ieder uur stop ik even. Luister ik naar het nieuws. Soms laat ik de radio ge woon aan voor de muziek. Het maakt mij niet uit welke muziek ik hoor. Ik vind bijna alles mooi. In het weekeinde, als ik vrij ben, ga ik nooit naar het Beatrixpark ik zit er al de hele week, dat is welletjes. Meestal doe ik wat an ders: wandelen in de stad of zo. Het maakt mij niet zoveel uit. Ik maak daar geen enkel probleem van". Schiedam Zijn naam is Pierre en hïj vormt het nieuwste wapen van de Openbare Nutsbedrijven in de strijd tegen het zwerfafval in de stad. Werknemer van de dienst Plantsoenen Is hij echter niet, terwijl zijn naam in de toe komst ook niet meer voor zal ko men in de salarisadministratie van de gemeente. Toch is Pierre 2eke_r de komende dertig jaar nodig bij de vuilnisop haal. Zijn diensten worden als onmisbaar beschouwd bij het jaarlijks uit het water vissen van vijftig ton afval. Dat kan proble matisch worden, want Pierre gaat reeds in februari 1991 met vut. Het probleem is slechts schijn, legt voorlichter Mari Din- genouts van de Openbare Nuts bedrijven uit Want de ene Pier re is de andere niet De tweede Pierre heeft slechts zijn naam te danken aan de Pierre die binnen enkele maanden vervroegd van zijn pensioen mag gaan genieten. De volledige naam van de vut'er is Pierre Hendriks, die als afde lingschef sinds jaar en dag een gewaardeerde kracht bij de rei nigingsdienst is. Ook na zijn vertrek zal 2ïjn naam over de tong blijven gaan, want het nieuwe drijfvuilbootje van de ONS is naar de vertrekkende chef vernoemd. De tien meter metende Pierre gaat twee dagen per week speuren naar afval in de Schiedamse binnenwateren, pjerre vervangt het vijfendertig jaar oude vlet, dat niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet Pierre is uitgerust met,een hy draulisch bediend vangnet en een voor het zware vuü toege ruste kraan. Schipper Gerrit Vreeswijk kan met het het vlet onder de laagste bruggen door varen, waardoor de brugwach ters niet in actie hoeven te ko men tijdens de vuilpatrouilles. Vlaardingen Na waarschuwende woorden van gedepu teerde Hans van der Vlist (milieu) heeft Vlaardingen een boze brief aan het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu ingetrokken. In de brief werd stelling geno men tegen invoering van de ge luidszone nij het industriegebied Pernis, die woningbouw in grote delen van Vlaardingen onmoge lijk maakt Volgens Van der vlist zal die brief de gemeente eerder kwaad doen dan goed. Vlaardingen trekt al sinds het prille begin ten strijde tegen de manier waarop het rijk de ge luidszonering voor industriege bieden invoert. Die zonering is een uitvloeisel van de wet ge luidshinder. Op een kaart staat in cirkels rond Pernis aangege ven waar de geluidshinder van de industrie 55, 60 en 65 decibel is. Die contouren bepalen waar nog wel huizen mogen worden ge bouwd en waar niet. De uitvoe ring van dat besluit leidt volgens de gemeente tot leegloop en ver paupering van steden. Protest In de overtuiging dat ook andere gemeenten rond Pernis ernstige schade zouden ondervinden van de zonering schreef Vlaardingen een protestbrief aan het ministe rie van Vrom, In die brief be toogde de gemeente dat de wet geluidshinder hier zijn doel voorbij schiet „Naar onze me ning kan het nimmer de bedoe ling zijn geweest in het Rijn mondgebied of vergelijkbare ge bieden maatschappelijke belan gen op grote schaal te frustre ren". De brief werd verspreid onder alle gemeenten die met de invoe ring van de geluidszone Pernis te maken hebben. Vlaardingen vroeg die gemeenten het protest te steunen. Dat zou meer indruk maken dan wanneer alleen Vlaardingen bezwaar aanteken de. De reacties op het Vlaardings initiatief waren echter lauw. Schiedam en Maassluis ver klaarden in het 'driestedenover- leg' met Vlaardingen, dat zij geen behoefte hadden aan zo'n protest. Van de overige gemeen ten reageerden alleen Spijkenis- se en Westvoorne. Die scnreven dat zij ook problemen hadden met ae zonering, maar dat zij niet van plan waren de brief mede te ondertekenen. Onwelwillend De provincie is ook niet erg ge lukkig met de zonering, maar meende toch dat Vlaardingen te ver was gegaan in zijn protest Burgemeester en wethouders schreven dat uit overleg was ge bleken, „dat de provincie, gelet op de hiervoor aangegeven maatschappelijke problemen niet onwelwillend is om aan de verschillende begrippen een rui mere uitleg te geven, dan de wet op dit moment mogelijk lijkt te maken". Dat is de kat op het spek binden, oordeelde Van der Vlist. Hij was bang dat de brief er juist toe zou leiden, dat het ministerie extra strenge controle gaat uitoefenen op de uitvoering van de wet. En daar heeft ook de provincie geen behoefte aan. Vlaardingen heeft daarop besloten de brief aan het ministerie niet te versturen. Vlaardingen Een werkgroep, waarin ambtenaren van de ge meentelijke energie- en water leidingbedrijven een prominen te plaats hebben, gaat bezien welke mogelijkheden Vlaardin gen heeft om zuiniger om te springen met energie- Dat onderzoek moet leiden tot een gemeentelijk energiebespa- ï'ingsplan. In zo'n plan staat bij voorbeeld beschreven hoeveel gas en elektriciteit in de indus trie, de landbouw, de detailhan del, in huishoudens en In ge meentelijke gebouwen op dit moment wordt gebruikt. Het plan dient aan te geven hoe veel energie er in die sectoren kan worden bespaard en hoe dat moet gebeuren. Het ministerie van economische zaken is gevraagd subsidie te ge ven voor het opstellen van het plan. Vlaardingen kan rekenen op een bijdrage van 18.500 gul den, de helft van de totale kos ten. Als de maatregelen die in het plan worden voorgesteld daad werkelijk worden uitgevoerd, komt het ministerie nog eens over de hiug met ruim negen- duizen* i gul -n. Doop Wiegman: leuk om in 't Paard te exposeren. ignjl ste van schilderen vind ik dat een schilderij mensen iets ver telt. Wanneer mensen een schilderij gezien hebben en twee dagen later nog een keer naar het werk kijken, moeten ze er iets nieuws in kunnen zien". Theo Wiegman, die in zijn woonplaats Schiedam beter be kend staat als Doop, schilderde de afgelopen vijftig jaar talloze stadsgezichten, stillevens en portretten. Ook nu nog, op 82- jarige leeftijd, zit hij dagelijks achter zijn ezel. Doop schildert voor zichzelf, maar krijgt ook regelmatig verzoeken van mensen om iets of iemand na te schilderen. Zo kreeg hij onlangs de op dracht het voormalige politie bureau aan de Lange Nieuw- straat vast te leggen. Het schil derij pronkt inmiddels aan één van de muren in de nieuwe huisvesting van de politie. Opdracht De kunstenaar is op het mo ment al weer bezig met de vol gende opdracht; een abstract werk om het interieur van het bureau aan het Bijdorplein te completeren. De kunstenaar zit zeker niet met de handen over elkaar en tevreden met zijn creatieve bestaan zegt hij: „Je behoort tot de uitverkorenen als je oud jong blijf t". Een gedeelte van het werk, dat de kunstenaar de laatste tijd maakte, is vanaf zondag 12 au gustus te bezichtigen in café 't Paard aan Hoogstraat in Schie- *dam. In het etablissement ex poseert de nestor van het Schiedamse kunstenaarsgilde in navolging van zijn zoon Diet, die verleden jaar met een op vallende expositie voor de dag kwam. De schilderijen die Doop in 't Paard toont, zijn niet de Schie damse stadsgezichten die hij in groten getale heeft gefabri ceerd. „Er is al zo veel van Schiedam geschilderd. Deze keer vond ik het weer eens wat anders om aquarellen van pol derlandschappen te laten zien. Er zullen wel wat stads- en ha vengezichten hangen,- maar niet van Schiedam. Het is een bescheiden tentoonstelling met van alles wat", legt de kunste naar uiL Karei Appel Tijdens de tentoonstelling zul len er naast schilderijen ook monotypes van zijn hand te zien zijn. Een monotype wordt gemaakt door een schildering op een marmeren plaat aan te brengen en die vervolgens met de hand op een vel papier af te drukken. De schilder heeft wel vaker op andere materialen dan op pa pier en linnen geschilderd. Ja ren geleden sierde hij de grot ten van Valkenburg met houts kooltekeningen op en in 1955 beschilderde hij voorde Floria- de in Rotterdam een levensgro te dinosaurus. „Dat oerbeest was ontworpen door mijn zoon Diet en ik heb het samen met Karei Appel beschilderd", ver telt de kunstenaar met zekere trots. Doop Wiegman die eerder in onder andere het Stedelijk Mu seum te Schiedam en in het Rotterdamse museum Boy mans-van Beuningen expo seerde, vindt het leuk om zijn werk in het Schiedamse café tentoon te stellen: „Ik heb van Schiedammers altijd veel sym pathie voor m'n werk gehad. Nadat ik twee jaar geleden voor het laatst tn het Stedelijk Museum ,heb geëxposeerd, vind ik het leuk om deze keer in 't Paard te exposeren". De expositie wordt zondagmi- dag geopend met een optreden van de 'Schiedamse Pavarotti' Albert de Bruijn. De werken van Theo Wiegman zullen en kele weken in café 't Paard te bezichtigen zijn. Rotterdam Een 39-jarige in woner van Barneveld is veroor deeld tot drie jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, wegens het ple gen van ontucht in Barneveld en zijn vroegere woonplaats Vlaar dingen, Tegen de man werd twee weken geleden bij de rechtbank in Rot terdam een celstraf geëist van driejaar, waarvan een jaar voor waardelijk. Hij bekende incest te hebben gepleegd met zijn zoon en dochtertje, een neefje, een nichtje en een buurmeisje. De raadsman van de oud-Vlaar- dinger leek een straf die gelijk was aan de voorlopige hechtenis voldoende. Volgens hem is de man door de kerk in Barneveld al voldoende gestraft. Schiedam Vlinders zijn 'in* en. zijn een bezienswaardigheid ge worden, Vlaardingen houdt er in de bibliotheek vanaf aan staande vrijdag een expositie over en Schiedam heeft voor een dag later een heuse excursie op touw gezet Om de nachtvlinders in aan tal omvangrijker dan de dag vlinder letterlijk In het juiste licht te kunnen bezien, is de maandelijkse heemtuinexcursie in het Beatrixpark zelfs speciaal een week verzet. Reden daar voor is dat een te volle maan roet in het eten zou kunnen gooien, omdat de insecten dan niet op het geplaatste lichtscherm afko- men. Het betekent dat belangstellen den zaterdagavond aan de hand van gids en vlïnderman bij uit stek Ronald Jacobs het 'rijk der nachtvlinders* kunnen betre den. Bij elke vlinder kan hij tekst en uitleg verschaffen. Om dat in Vlaardingen onlangs na achtentwintig jaar de pauwoog pijlstaart plotsklaps weer op dook, zijn de verwachtingen bij de initiatiefnemers voor zater dagavond hoog gespannen. De excursie begint om tien uur bij het verlengde Duivenpad en duurt tot in de kleine uurtjes. Maassluis De eigenaar van een kapsalon aan het Westeinde in Maassluis heeft vanochtend aangifte gedaan van een in braak^ die gisteren af in het weekeinde moet zijn gepleegd. Nadat de dieven aan de achter zijde van het pand een deur had den geforceerd, gingen zij er met de inhoud van de kassa vandoor. De kapper mist 1100 gulden. De Bethelkerk werd eveneens door inbrekers bezocht. Uit het Godshuis aan de Wagenstraat namen zij na het verbreken van een raam een collectekistje met een inhoud van ongeveer hon derd gulden mee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1