Oh jee, dieOJC's EK golfleraren is nog interessanter ROTTERDAM 13 BOEKHUIS DEN DRAAK SPORT Studieboeken direct uit voorraad. ACHTERGROND Studieboeken 010 - 4600066 Verzwakt Schiedam bijt toch van zich af Huldiging Tettelaar Zwaluwen mag spelen Programma Deelnemers Fraaie beloning voor hole-in-one Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 8 augustus 1990 I SCHIEDAM Vismaal Dienstencentrum De Woudhoek heeft weer de jaar lijkse vismaal tijd op het menu staan. Voor twee rijksdaalders kunnen ouderen zich op 23 augustus te goed doen aan een lunch van twee vissen» brood, koffie, thee en ijs toe. De 'meeëters* kunnen zich vanaf aanstaande maan dag (tussen negen en twaalf uur) aanmelden bij de balie van kantoortje van het aan het Heijermans- plein gelegen dienstencentrum. De inschrijvingsda tum loopt af op maandag 20 agustus Studievergoeding Ook in het aanstaande schooljaar komen school gaande kinderen in de leeftijd van 12 tot en met 18 jaar in aanmerking vooreen vergoeding voor bijko mende studiekosten. Tot deze bijkomende kosten rekent de gemeente de extra kosten die men moet uitgeven om de lessen te kunnen volgen. Werk- en sportkleding, een. school tas en bijdragen voor bet schoolfonds zijn voorbeel den van kosten, waarvoor armlastige ouders een bij drage kunnen aanvragen. Een ouderpaar komt uitsluitend in aanmerking vooreen bijdrage voor het schoolgaande kind als het inkomen lager is dan 1611 gulden per maand. Voor alleenstaande ouders geldt een normbedrag van 1450 gulden. De aanvrager moeten wel aantonen, dat de kosten daad werkelijk zijn gemaakt. Naast no ta's dienen de aanvragers een brief van de school te overleggen, waaruit de voorgeschreven aanschaf blijkt. Aanvragers dienen zich voor 1 september bij de balie van de Sociale Dienst aan de 's-Gravenland- seweg te vervoegen. Gas en water Bewoners van een deel van Nieuwland kunnen vanaf 20 augustus enige tijd overlast ondervinden van de werkzaamheden aan het gas- en waterlei dingnet. In het gebied tussen de Burgemeester van Haarenlaan, Parkweg, Henri Polakstraat en de Wil lem Pastoorstraat gaat een aannemer aan de slag met het vervangen van oude leidingen. Door de werkzaamheden aan het waterleidingnet kan het voorkomen, dat erJroestdeeltjes uit de wa terkraan komen. Schadelijk voor de gezondheid is dit niet, maar bewoners wordt toch aangeraden het water te controleren. Met name voor het gebruik van de wasmachine dient het water te worden beke ken. Een deel van de werkzaamheden wordt verricht door leerling-monteurs. Voor de kwaliteit van het uitgevoerde werk hoeven de bewoners volgens de ONS niet te vrezen. De werkzaamheden worden nauwgezet gecontroleerd door opzichters. Vrijwilligers Veel ouderen in Noord maken gebruik van de maal tijdservice van dienstencentrum De Woudhoek. De maaltijden, die in de keuken van het ouderencen- trum worden bereidt, vinden dagelijks hun weg naar zelfstandig wonende, oudere buurtbewoners. Deze service is mogelijk door de inzet van vrijwilli gers, die dagelijks per fiets of per auto een aantal klanten bezoeken. De organisatie loopt op rolletjes, maar alleen de komende weken dreigt er een pro bleem. Doordat een aantal vrijwilligers op vakantie gaat, dreigt er een tijdelijk tekort aan vrijwilligers. Dienstencentrum De Woudhoek hoopt, dat enkele buitenstaanders tijdelijk willen inspringen. Het be zorgen van de warme maaltijden vindt dagelijks tus sen 12 en 13 uur plaats. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Sies Meuwisse. Haar telefoon nummer is: 4709555 IVLAARDINGEN Volksfeest Het traditionele haring en bierfeest vindt pas op 1 september plaats, maar het jaarlijkse volksfeest be gint 3n de centrale bibliotheek reeds zijn schaduwen vooruit te werpen. Vanaf 15 augustus is in de biblio theek de tentoonstelling 'hanng en bier, vroeger en nu' te zien. In samenwerking met het streekmu seum Jan Anderson plaatst de bibliotheek de ver schijnselen 'haring en bier' in een historisch besef. In het kader van het grote volksfeest organiseert de bibliotheek ook een wedstrijd. In een vitrine wordt een stapel boeken opgesteld. Bezoekers hebben de taak, het gewicht van het leesvoer te raden. Briefjes met het gewicht kunnen tot uiterlijk 29 augustus bij de balie worden ingeleverd. De uitslag van de wedstrijd wordt op zaterdag 1 sep tember om twaalf uur bekend gemaakt. De winnaar beleeft een extra leuk Haring Bierfeest, want hij of zij mag een boekenbon van honderd gulden in ontvangst nemen. Naast het verkopen van oude boeken en platen houden medewerkers van de bi bliotheek zich op deze dag eveneens bezig met het schminken van kinderen. HOEK VAN HOLLAND Vierdaagse De 27ste WV Vakantie Avondvierdaagse in Hoek van Holland gaat onder het motto 'Kom, wandel en geniet van wat Hoek van Holland u biedt' vanavond van start. De avondvierdaagse vormt al zesentwin tig jaar een grote trekpleister in het vakantieseizoen. Na een aantal jaren van opbouw kwam het in de ja ren zeventig zelfs tot deelnemersaantallen die bo ven de tweeduizend lagen. Later zakte dat iets, zoals de totale wandelsport een inzinking beleefde. Maar de laatste paar jaar stabiliseert het aantal wande laam zich rond de vijftienhonderden daar zijn de or ganisatoren best tevreden over. Startpunt is dit jaar bij het wijkgebouw De Hoekstee. Deelnemers lopen naar keuze zeven, tien of vijftien kilometer. De langste-afstand-lopers starten vanaf kwart over zes en de anderen rond half zeven. Er kan tot half acht worden vertrokken. Om tien uur sluiten de controles. De minimum leeftijd voor deel name is gesteld op zes jaar. Vrijdag 10 augustus is er een massale intocht met muztek en de traditionele grote belangstelling langs de route in de Prins Hen drikstraat. (ADVERTENTIE) Of anders snel besteld. Fransenstraat 6 3131 CC Vlaardingen door COOK RUNEVEEN Maassluis -Zet de 'rommel' bij el kaar en vervolgens zal iedereen zich eraan vergapen en er schande over spreken. „Moetje dat zien, dat zooitje ongeregeld. Wat erg. Dat dit allemaal maar kan". Open jonge rencentra, waar ook in den lanae, hebben nooit in een bijster goed daglicht gestaan. Een imago van vele jaren zo maar even afschud den, blijkt dan ook niet eenvoudig. Kwaadspreken is gemakkelijker, vooral als men zich niet al teveel in de problematiek verdiept. Het is niet typisch inherent aan Maassluis, waar de dames en heren gemeentebestuur deren in de maag zitten met de open jongerencentra (OJC) Dug Out en de Toevlught. Maar dat Vlaardingen en de rest van Zuid-Holland vergelijkbare moeilijkheden hebben, lost voor deze gemeente niets op. En eerlijk is eerlijk, de eerste stad aan de Wa terweg heeft zich weinig bekom merd om haar OJC's. Het tij begint echter zoetjesaan te keren. Insiders voeren het hoogste woord. Dat het zo niet langer kan, daar zijn de open jongerencentra bijna een jaar geleden al weer zelf achter gekomen. Nog langer lijdzaam toezien, zou zo ongeveer gelijk staan aan stervensbegelei ding... En dat is zonde, want geld spenderen aan een voorziening voor randgroepjongeren staat ge lijk met geld besparen op allerlei ongewenste kosten voor bij voor beeld vandalisme- en criminali teitsbestrijding. De geschiedenis van het open jon gerencentrum in Maassluis beslaat een tijdspanne van 21 jaar. In 1969 kwam De Toverbal van de grond, de voorloper van Dug Out. Sinds 1977 kent de plaatselijke jeugd ook de Toevlught, die zich voorname lijk daarin onderscheidt, dat hij wat minder 'alternatief' is dan de oudste van de twee. Hoewel al lang ter ziele wordt de Toverbal als vrijplaats voor jonge ren nog steeds in een adem ge noemd met drugs. Een derde cen trum, Ozobleu, bloeide tien jaar la ter op, maar ging in 1983 op in de Toverbal. Uit deze asresten en met die achtergrond werd de Dug Out opgebouwd Wie vandaag de dag dus Dug Out zegt, zegt in feite nog steeds Toverbal en dus voor veel mensen het beladen, woord 'drugs'... De beroepskrachten van de Dug Out en de Toevlught en de andere betrokken ^veldwerkers* zijn niet mals in hun kritiek. De hand ging De Dug Out tijdens een popconcert: straks één open jongerencentrum in Maassluis met twee dependances. in eigen boezem. 'Ach, waar ge hakt wordt, vallen spaanders', was de luchtige opmerking toen afgelo pen maart nagenoeg de voltallige besturen - in rapporten beschul digd van financieel wanbeheer er de brui aan gaven. De OJC's zijn geen vrijetijdsbeste ding meer voor de randgroep- jeugd, vinden de beroepskrachten van nu. Het is een basisvoorziening voor jongeren die buiten de boot vallen in Maassluis. Kinderen van gescheiden ouders en migranten; dropouts op school, vandalen (in spé) op straat. Met name de Toe vlught kan er van meepraten, sinds straathoekwerker Jan van Bergen Henegouwen 'zijn' jongens naar dit centrum bracht. De toe loop is even groot als de opeensta pelingvan problemen. Gareel Vandalisme en overlast zijn de sleutelwoorden van het huidige toelatingsbeleid. „En dan... het laat zich raden, een samenklontering van jongeren die elders voor pro blemen hebben gezorgd en nu 'in het gareel moeten komen' in een jongerencentrum", 20 noteerden de beroepskrachten vorig jaar in hun rapport De jeugd in de OJC's is veranderd. Ze zjjn jonger geworden, staan als aparte groepjes teveel geïsoleerd van andere bezoekers, kunnen amper verantwoordelijkheid dra gen in het centrum, waardoor op elk moment van de dag de be roepskracht ter plekke behoort te zjjn enkel en alleen om de tent draaiende te houden. „Negatieve elementen krijgen, doordat de leiding teveeL met an dere zaken bezig moet zijn, steeds meer grip op de meelopers", win den de betrokkenen er in hun noti tie geen doekjes om. In november '89 pleitte men al voor samenwer king tussen Dug Out en Toevlught, een uitbreiding van het aantal be roepskrachten naar vier en het be* schikbaar stellen van extra finan ciën, In plaats van hulpverlener is de jongerenwerker ordebewaker ge worden, is plaats van coördineren moet hij/zij de bar beheren en in plaats van organiseren komt de staf niet verder dan de taak van klusjesman. Daar de twee OJC's het met drieëneenhalve beroeps kracht moeten stellen, is het niet eens verwonderlijk dat het uit de hand loopt. Nagalmen Toch heeft de noodkreet lang moeten nagalmen. Een tweede rapport volgde nog niet zo gek lang geleden, ditmaal van de Stichting Samenlevingsopbouw Maassluis (SSM). Er staat één heel belangrij ke opmerking in in feite een re gelrechte sneer richting gemeente. „Als de in de eerdere notitie ge noemde veranderingen zouden worden doorgevoerd stelde de samensteller Bert Hoetmer vast, „dan zouden veel van de proble men zijn opgelost. Echter, het pro bleem is nu juist dat de uitvoering van die notitie niet of nauwelijks van de grond komt". Lange tijd heeft de gemeente niet meer gedaan dan subsidie ver strekken die verdacht veel leek op 'zwijggeld*. Hier zijn de centen, kop verder dicht, je ellende bin nenskamers houden en ons alsje blieft niet met je sores lastig vallen. Het verbaast de beroepskrachten nogsteeds. „Je zou toch denken dat ze willen weten, wat er met hun geld gebeurt", is een veelzeggende reactie. En: „Ze zijn in al die jaren amper betrokken geweest bij de invulling van de jongerencentra". De SSM plaatste dan ook in haar rapport, dat juist op verzoek van de gemeente is verschenen, de kant tekening: „De ingrijpende prakti sche consequenties gaan zo ver dat zonder (financiële) steun en duide lijkheid het veranderingsproces vastloopt". Met andere woorden: gemeente, beperk je niet tot de vaststelling dat het daar 'toch maar een zooitje is'. Doe iets... Afrekenen Dat 'iets doen' is nu begonnen. Met het aanstellen van een overkoepe lend interim-bestuur de eerste aanbeveling van de SSM; namens de stichting heeft Bert Hoetmer daarin zitting genomen wordt de weg vrij gemaakt voor één OJC-nieuwe-stiji. Als hoofdtaak formuleerde hij: afrekenen met de historisch scheef gegroeide ver houdingen, het jongerenwerk be stuurbaar maken en plannen op stellen voor de toekomst. De kwaliteit zou wel eens ten koste kunnen, gaan van de kwantiteit, wat volgens de SSM kan beteke nen dat de Dug Out en de Toe vlught hun openingstijden zouden, moeten inperken. Sterker nog: om de veranderingen door te voeren, zou het wel eens noodzakelijk kun nen zijn de Dug Out twee tot drie maanden volledig te sluiten. Dat is overigens een voorstel van de Stichting Samenlevingsopbouw dat rdet direct met gejuich is ont vangen bij de twee OJC's van Maassluis. Santpoort -De afwezigheid van werpster Me- reille Hammink en tweede honkvrouwe Con- ny Jonkman (beiden ziek) wreekte zich tegen StaUer/Terrasvogels, dat met 8-2 won, vooral in verdedigend opzicht. Het veld van Wilton Fijer.oord/Schiedam maakte liefst vier fouten. Het aantal honkslagen van beide softbalploe- gen (Terrasvogels negen stuks en Schiedam ze ven) ded niet veel voor elkaar onder. De van vakantie teruggekeerde Schiedam- coach Ton Ebben was bijzonder te spreken over de offensieve daden van zijn pupillen. „We hebben", sprak hij, „heel goed geslagen, maar ook ongelukkig, Dat de werpsters van Terrasvogels geen enkele keer drieslag hebben gegooid, zegt genoeg. Het is alleen jammer dat we de bal bij voorbeeld twee keer in een dub belspel hebben geslagen" Ebben was in de slotfase zelfs genoodzaakt z'n dochter Sylvia voor de leeuwen te gooien, na dat startende werpster Nicole Posno met name in de vijfde inning keihard was geraakt De plaats van Conny Jonkman werd op de tweede 'zak' ingenomen doorSimone 'tHart. De twee Schiedamse runs kwamen op naam van Mireille GilTard (wijd, honksiag Simone 't Hart, binnnen geslagen door Monique Zagwiin) en Andrea Moree (tweehonkslag, binnengesia- gen door Mireille Gill'ard). TERR AS VO GELS 002501 X=B-9-1 SCHIEDAM 0000011=2-7-4 Worpcijfmra: Torra»vogela: Annat van Opzeeland (5) 0-1-3, Lo van Bruggen {2) 0-2-4; Schiedam-. Nico») Posno (5) 0-2-7, Sylvia Ebben (1) 0-0-2-0. Sloggemiddalden Schiedam: An drea Moree 0,6fi7, Mireille Gill'ard 0.500, Jolanda Droog 0.333. Monique Zagwijn 0.333, Simone i Hart 0.333 en Sanne 't Hart 0 250. Maassluis Voor aanvang van de wieler ronde van Maassluis, die morgenavond om 17.45 uur aan de P.J. Troelstraweg van start gaat, wordt Jaco Tettelaar gehuldigd. De Vlaardingse liefhebber, die onlangs in het Friese Drogeham kampioen van Ne derland in deze categorie werd, moest voor die prestatie nog worden gehuldigd door zijn wielerclub De Coureur. Een gelegen heid die werd gevonden voor de koers in Maassluis, waaraan Tettelaar ook meedoet. Liesbeth Snoeck, wethouder van onder meer sportzaken in Maassluis, zal hem eveneens in hetzonnetje zetten. Vlaardingen Zwaluwen VI speelt morgen avond (aanvang 19.00 uur) toch tegen het Schotse Dundeed United. Agnes van Ardenne, wethouder van onder meer sportzaken in Vlaardingen, heeft besloten het speelverbod niet op deze wedstrijd van betrekking te laten zijn. In verband met de aanhoudende droogte mo gen de Vlaardingse sportvelden deze week niet worden bespeeld. Op zaterdag en zondag, zo heeft de gemeentelijke plantsoenendienst laten weten, mag een wedstrijd per veld worden ge speeld. Als de weersomstandigheden niet veranderen, zal het speelverbod ook na maandag 13 augus tus van kracht blijven. In de gemeente Schie- d am heeft m en het niet n oodzakelijk geacht om een speelverbod af te kondigen. door DONALD BAX Vlaardingen Het derde Europees kampioen schap voor lesgevende professionals, dat deze week op de feërieke golfbaan in de Broekpolder wordt gehouden, wordt qua deelnemers nog steeds over heerst door de Briten. van 16.000 gulden tevens een startbewijs voor de PGA Cup klaar. Weir is echter al zeker van deelneming aan dit prestigieuze, tweejaarlijkse evenement tussen de tien beste Amerikaanse en Europese 'teaching professio nals'. Het organisatie comité, onder leiding van Hans Knottenbelt, prijst zich gelukkig met de aan wezigheid van de op dit hoge ni veau debuterende Tsjechen Mi- roslav Nemec, Jiri Zavazal en Jaroslav Peterka. De laatste keer dat een Tsjechisch team aan een internationaal evenement deelnam, was in 1977. Toen wer den zij in de World Cup in Ma nilla 46e, zes plaatsen lager dan de uit Dorrestein en Groenen- daal bestaande Nederlandse equipe. Op het EK ontbreken de Italianen en Spanjaarden. De Spanjaarden wilden alleen ko men als hun reiskosten werden vergoed, terwij) de Italianen na de eerste contacten nooit meer iets van zich hebben laten horen. De organisatoren hebben beslo ten het EK met een dag te ver lengen, waardoor het niet langer noodzakelijk is twee rondes van achttien holes op een dag af te werken. Vandaag, morgen en vrijdag staan de eerste drie ron des op het programma en zondag wordt de finale gehouden. Als aantrekkelijk tussendoortje wordt zaterdag een pro-am toer nooide) gehouden., waaraan me dewerking wordt verleend door Prins Claus, Prins Friso en mr. Pieter van Vollenhoven. Russell Welr verdedigt in de Broekpolderz'n Europese titel. De oprichting van een overkoe pelende Europese organisatie, die zeer nauw zal samenwerken met de toonaangevende Britse PGA (Professional Golfer's As sociation), moet er op den duur toe leiden dat vooral de profs uit het eigenlijke land van her komst zich dusdanig ontwikke len dat de inbreng uit met name Engeland en Schotland niet lan ger essentieel is. Ook Nederland steunt deze da gen in de sfeervolle Broekpolder nadrukkelijk op de prestaties van buitenlanders. Verreweg de bekendste van het Nederlandse zevental is John Woof, werk zaam in het Golf Business Center Rijswijk, die vorig jaar voor het eerst niet bij de top-tien eindigde. In 1985, toen aan dit toernooi nog geen Europese titel was verbonden, sleepte Woof zelfs de hoofdprijs in de wacht Voorts eindigde Woof 20wel in 1983 als 1986 op de derde plaats. De spelers van de Nederlandse afvaardiging zijn door de Neder landse Professional Golfers As sociatie aangewezen. Bovendien hebben drie van de laatste vijf winnaars, alsmede de clubpro s en de amateurkampioen van Golfclub Broekpolder een 'wild card' gekregen. Voor deze golf leraren in Europa wordt dit EK de gelegenheid om zich op inter nationaal terrein te meten. De organisatie meent dat deze titel strijd een- bijdrage kan leveren aan de motivatie van jonge ta lentvolle golfers om lesgeven als hun beroep te kiezen. Zeker nu de golfsport op het continent steeds populairder wordt, zal die behoefte alleen maar toenemen. De grote trekpleister op dit Eu ropese podium is ongetwijfeld Russell Weir, die de greens, fair ways en bunkers van de Broek polder inmiddels als z'n broek zak kent. De Schot werd in 1988 met overmacht Europees kam poen en bleef vorig jaar Garry Stafford op de valreep voor (282 om 283 slagen). De voormalige postbode uit Dunoon is er veel aan gelegen om in Vlaardingen op herhaling te gaan. Voor de winnaar ligt naast een cheque Vlaardingen Het program ma van het derde Europees kampioenschap voor lesge vende golfproiessionals ziet er als volgt uit: donderdag: 11.00 tweede ron de 18 holes, 20.00 ontvangst in Novotel Rotterdam-Schiedam door het organisatiecomité; vrijdag: 11.00 derde ronde 18 holes, 17,00 'golftrick' show door Joost Hage; zaterdag: 08.00 pro-am toer nooi, start op le en 10e tee; 18.30 prijsuitreiking; zondag: 09,30 Finale, 11,45 laatste start, 11.00 receptie voor genodigden door het be stuur Golfclub Broekpolder, 16.00 prijsuitreiking, 16,30 happy hour. Vlaardingen Zesenveertig golfers uit zestien landen ne men vanaf vandaag in de Broekpolder deel aan het der de Europees kampioenschap voor lesgevende golfprofessio- nals. Het totale deelnemers veld ziet er per land als volgt uit: Oostenrijk: Osie Garten- maier, Johannes Lamberg; België: Olivier Buysse, Vance Waters, Chris Morton; Tege- choslowakije: Miroslav Ne mec, Jiri Zavazal, Jaroslav Pe terka; Engeland: John Harri son, Garry Stafford, Nick Job, Stuart Brown; Finland: Mark Foreman; Frankrijk: Thierry Decarne, Georgie Leven, Mark Wallace; Griekenland: John Sotiropoulos, Adam Spfronis; Nederland: John. Woof, Johan Stoop, Mark Maddison, Joost Hage, Willem Swart, Dick Dekker; IJsland: Andrew Jinks, Jonathan Drummond, Simon Trent; Noorwegen: Steve Norris, John Oppard, Gard Mid vage; Portugal: Sebastien Gil, Roge- rio Valente, Joan Couto; Schotland: John Chillas, Ke vin Stables, Graig Maltman, Russell Weir, Zweden: Gra ham Crisp, David Nicholson, Mikael Sorling; Zwitserland: Francis Boillat, Jean Jacques Blatti- Wales: Graham Farren Kevin Jones. Vlaardingen Tijdens een tot het Europees kampioenschap uit gegroeide International Broekpolder Tournament is tot nu toe slechts één keer een hole-in-one geslagen. Jan Dorrestein had in 1986 op de zestiende hole slechts een secure slag nodig. Bleef Dorrestein ondanks deze indrukwekkende prestatie met lege handen, op de eerste professional die deze week in Vlaardin gen op de negende hole de bal in een keer in het putje mikt, staat een fraaie personenauto te wachten. Op de sfeervolle Pro-Am werd vorig jaar wel een hole-in-one ge slagen. Dat huzarenstukje werd verricht door Louise Wachters, lid van Broekpolder. Haar prijs bestond slechts uit een rondje drankjes, aangeboden door een sponsor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2