Suppoost van Oranje ECVafrekenen met analfabeten sip - - - Jenever speelt Schiedam parten 3?^ Twee doden in verkeer in weekeinde Carla bevrijdt teckel fifev - ^HÉSB Op zoek naar bewoners met vliegoverlast Volksuniversiteit naar Moermanterrein VIAABDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Cees van Hulst met zijn 'museum' de koning te rijk Achterstanden maken van Schiedam zorgenkindje nummer 1 •w&R" - r, - 'r Helft padden slachtoffer autoverkeer Energiebesparing dubbel voordelig Overval verijdeld Eieren tegen het plafond Religie-vandaal Spoorsingel klaagt over slechte weg WATERWEG Regionale reflectie: Brede Havenstraat 6,3131 SC Vtaardingen. Postbus 4008.3130 KA VI~ri^T Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 SchiedamRuim dertig jaar achtereen verzamelt hij al en nog steeds vindt Cees van Hulst het leuk om iedere week zo'n zeven tijdschriften door te spitten. Wat hij zoekt? Nieuwe verhalen over de Eu ropese vorstenhuizen. De suppoost van Oranje en het 'Stedelijk' kan met zijn mate riaal een eigen museum vul len. Zijn hobby begon met het verza melen van voorwerpen en lec tuur die met het Nederlandse koningshuis te maken hebben. Al snel kreeg hij interesse voor andere Europese adellijke fami lies en nu is Mj de trotse bezitter van. twee kamers vol geschiede nis van verschillende vorsten huizen- De flessen Oranjebitter, lepel tjes, stropdassen, bekers en wand bordjes met afbeeldingen van 'onze koningin', vallen ei genlijk in het niet bij de honder den boeken, plakboeken en foto albums die Cees in de twee 'ver- zamelkamers' heeft staan. En ie dere zondag trekt hij zich een paar uur in zijn museum terug om zijn collectie aan te vullen met nieuwe informatie. Hij kniptdan artikelen uit meerdere weekbladen en plakt deze ver volgens in,de daarvoor bestemde boeken. De tijdrovende hobby verveelt de Oranjefan nog steeds niet. „Wanneer ik m'n nieuwe artike len bestudeer, kom ik vaak iets nieuws tegen. Het leukste vind ik het om een nieuw koppie op een foto te ontdekken. Als er een onbekende in de buurt van een adelijke man of vrouw staat, dan pak ik m'n stamboeken erbij en ga ik aan het puzzelen. Ik puzzel net zolang door tot ik weet van welke familie die onbekende een afstammeling is". Correspondentie De vrijetijdsbesteding blijft ech ter niet bij het inplakken van ar tikelen. Cees klimt een paar keer per week in de pen om mensen van adel een geboortekaart, con- doléancebrief of verjaardags kaart te sturen. De bedankkaar- ten en brieven die hij de afgelo pen jaren op zijn beurt weer ont ving, heeft hij uiteraard ook In foto-albums geplakt Met deze boeken die onder de categorie 'persoonlijke correspondentie' van zijn verzameling vallen, kan hij inmiddels een boekenplank vullen. De post die hij van de verschil lende vorstenhuizen ontvangt, is niet altijd even indrukwekkend. „De Nederlandse en Belgische post die ik terug krijg, is nogal saai. Je krijgt ieder jaar dezelfde gedrukte kaart met dezelfde tekst. De meest opvallende ant woorden van het Nederlandse koningshuis zijn de zelf geteken de kaarten die ik tot een paar jaar geleden ieder jaar als dank voor de verjaardagskaarten van de prinsjes kreeg, vertelt Cees van Hulst. De foto's en persoonlijk geschre ven brieven die hij uit andere landen ontvangt, vindt hij meer de moeite waard. „Met Furst von Thum und Taxis heb ik een hele leuke correspondentie. Deze fa milie heeft dan ook een apart 'correspondentieboek' bij mij in de kast Met de kerst sturen ze al tijd hele mooie familiefoto's en voor de meeste kaarten die Ik stuur, krijg ik een persoonlijk geschreven brief terug. Deze mensen geven niet hun secreta resse de opdracht om een be dankbriefje te tikken". Persoonlijk Ook van de Beierse prins Ber nard Sachsen von Meiningen ontving Cees van Hulst eens een persoonlijke antwoord. De prins vroeg hem waar hij de eer aan te danken had post van de voor hem onbekende Nederlander te ontvangen en of Cees eens iets meer kon vertellen over zich zelf. Cees, die als suppoost werkzaam is in het Stedelijk Museum in Cees van Hulst: ...een'royale' collectie vorstenhuizen... Schiedam, kan zijn werk en hob by zo nu en dan combineren. Zo leende hij in 198? een gedeelte van zijn collectie uit aan het mu seum voor de tentoonstelling Oranje Schiedam. In datzelfde jaar mocht hij met de voormalige conservator, Hans Paalman, mee naar de uitreiking van konink lijke subsidie voor kunstenaars. De suppoost werd toen persoon lijk ontvangen door Hare Majes teit in het koninklijk paleis op de Dam. De handdruk die hij van konin gin Beatrix kreeg, is voor hem niet meer dan een leuke gebeur tenis. „Het is heus niet zo dat ik m'n hand veertien dagen niet heb gewassen. Het is natuurlijk wel leuk, maar dat vind ik eigen lijk altijd als ik een koninklijke bekende zie. Ik genoot er ook van toen ik Margriet en Piet voorbij zag fietsen toen ik in de tuinen van paleis 't Loo op een bankje zat En die keer dat ik de koningin van Zweden in de Bij enkorf tegenkwam, vergeet ik ook niet. Het is aardig om die mensen in het echt te zien maar dat is zeker niet het belangrijkste doel van mijn hobby. Ik vind het gewoon leuk om me met de ge schiedenis van de vorstenhuizen bezig te houden". Vlaardingen Een teckel heeft zondagmorgen enkele benauwde uurtjes meege maakt in recreatiegebied De Lickebaert. De hond raakte bekneld in een konijnehoL Zijn baas waarschuwde de brandweer, maar die slaagde er niet in de hond op te spo ren. De teckel kwam pas weer aan de oppervlakte na dat de hulp was ingeroepen van de Schiedamse politie hond Carla. Met haar fijne neus wist zij de verblijfplaats van de teckel in een mum van tijd aan te wijzen. Schiedam „Personen die verkeren in een educatieve achterstands ituatie en die als gevolg van maatschappelijke, sociaal-economische en tech nologische ontwikkelingen steeds meer achterop raken en zich nauwelijks meer weerbaar kunnen opstellen". Daarvoor, zo is door het minis terie van onderwijs geformu leerd, is de basiseducatie en de meeste subsidie bestemd. In principe komt het neer op mensen die niet kunnen bogen op meer dan twee jaar voortge zet onderwijs. In vergelijking met andere Nederlandse ge meenten is deze bevolkings groep in Schiedam verontrus tend sterk vertegenwoordigd. De stad behoort tot de top der zorgenkindjes in ons land. In het Rijnmondgebied steekt de Brandersstad met kop en schouders zij het wel in ui termate ongunstige zin bo ven de andere steden iuit. Door slaggevend is daarbij het aantal werklozen, migranten, aaw- en wao'ers. Voor elke drie catego rieën scoort Schiedam hoger negatiever) dan de anderen. Directeur Henk Tiggelhoven van het Educatief Centrum voor Volwassenen: „Ik denk dat de situatie in Schiedam nog slechter is dan in Rotterdam. Qua culturele minderheden ontlopen ze elkaar niet zoveel, Schiedam heeft echter een ver velend verleden, de jenever- achtergrond. De Gorzen bij voorbeeld is gebouwd op geld van jenever. Genetisch speelt dat natuurlijk geen rol; het is meer de sfeer die hier heerst Daarbij is Schiedam altijd een havenarbeidersstad geweest". Het positieve is dat het ECV om die benarde situatie een aan zienlijke som extra geld van minister Ritzen heeft gekregen voor de basiseducatie. „Hoe groter de achterstand van een stad is, hoe groter het budget dat je krijgt. Vlaardingen, met vergelijkbare activiteiten, moest om die reden juist in krimpen". Schiedam Het Educa tief Centrum voor Vol wassenen heeft twee ton extra gekregen voor de strijd tegen het (semi-) analfabetisme. Dankzij een 'douceurtje' van mi nister Ritzen van onder wijs kan een postercam pagne en een serie nieu we taallessen van de grond komen. Schiedam staat in Nederland te boek als een gemeente, die te kampen heeft met uitermate grote achterstanden onder de be volking op het gebied van basis educatie. Waar het ECV dacht het om die reden met een halve ton meer te moeten stellen, heeft het voor 1991 in totaal 200.000 gulden ex tra gekregen. In de afgelopen drie jaar was de rijkssubsidie al opgetrokken van drie ton naar een half miljoen gulden. Inclu sief de gemeentelijke bijdrage heeft directeur Henk Tiggelho ven voor het komend jaar acht ton tot zijn beschikking. Schiedam telt meer dan 5000 mensen die kunnen lezen noch schrijven. Onderzoek naar deze groep is overigens nooit gedaan. Tiggelhoven gaat uit van een landelijk cijfer, dat drie tot zeven procent van de Nederlandse be volking bestempelt als analfa beet: „Ik denk dat deze groep hier echter ruim boven de zeven procentzit". Ijsberg Waar het de basiseducatie be treft, schoolt het centrum jaar lijks om en nabij de driehonderd Schiedammers. Migranten ma ken daar tweederde deel vanuit „Het is duidelijk dat wij maar het topje van de ijsberg bereiken", stelt de directeur. Nog niemand heeft de adequate methode gevonden om door te dringen tot de mensen die geen letter kunnen lezen. Het ECV gaat een poging doen zich be kendheid te verwerven met affi ches van enorm formaat die in het najaar in abri's komen te Hangen. Met de oproep 'Lezen is eindeloos' plus gelijksoortige hartekreten in het Turks en Arabisch wordt getracht de an alfabeet warm te maken voor de cursussen van de basiseducatie. De door "Lijn 5 Vormgeving' ontworpen poster is, aldus Tig gelhoven, zoveel mogelijk vi sueel gemaakt Bottleneck Met voldoende geld en zonder wachtlijsten kent het Educatief Centrum eigenlijk maar één bottleneck. De directeur: „Er is niet voldoende bevoegd perso neel beschikbaar. We hebben nu samen met Vlaardingen een cur sus opgezet om werkloze hbo'ers om te scholen voor de basisedu catie. Door onze buitensporige groei staat er ook een enorme druk op de ketel. Maar full-ti mers zijn sowieso moeilijk te krijgen". Turbo groep Het ECV heeft moet op 1 januari 1991 over twee extra beroeps krachten beschikken met daarnaast vacatures voor de co ördinatie en administratie om vier nieuwe taalcursussen te kunnen geven. Door ontbreken van een leerkracht is de 'turbo - groep' bij voorbeeld nog niet eerder van start kunnen gaan. De turbogroep is een spoedcur sus Nederlands, die de deelne mers in een half jaar voldoende taalbeheersing moeten geven om passend werk of onderwijs te kunnen vinden. Daarnaast gaat het centrum zich met verschillende taallessen richten op woonwagenbewo ners, op allochtonen die hun kennis kunnen opfrissen op de 'open school' of beter Neder lands willen leren spreken en op remedial teaching. Directeur Tiggelhoven bij zijn gloednieuwe poster: 'We hechten veel belang aan de affiche. Je doelgroep die niet goed leest, moet je op één of andere maniervisueelaanspreken Een dode en twee zwaargewonden vielen zaterdagnacht in Schiedam toen een personenauto op de krui sing van de Nieuwe Damlaan, Churchilllaan en Hargalaan uit de bocht vloog. VJaardingen/Schiedam De 20-jarige Catharina On- ink uit Schiedam en de 31-ja- rige VTaardinger A. v.d. W. zijn zaterdagnacht bij ver keersongelukken in hun woonplaats om het leven ge komen. De Vlaardinger verongelukte toen hij omstreeks half een op de Burgemeester Heusdensiaan met zijn motorfiets tegen een lantaarnpaal reed. Getuigen za gen dat de man een rood ver keerslicht negeerde en over de weg slingerde, Hij overleed ter plaatse. Om vijf uur 's morgens trof de politie op de kruising van de Nieuwe Damlaan, Churchilllaan en Hargalaan in Schiedam een personenauto aan die zojuist to tal loss was gereden. BH de aan rijding had Catharina Onïnk de dood gevonden. Twee andere in zittenden, Schiedammers van 23 jaar, raakten ernstig gewond. Zij werden met gebroken ribben'en inwendige bloedingen naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de politie was de auto met hoge snelheid uit de bocht gevlogen en tegen twee bomen gereden. Vlaardingen Omdat Holy- Noord in de aanvliegroute ligt van vliegveld Zestienhoven, zul len bewoners van deze wijk het beste weten hoeveel last het luchtverkeer naar Rotterdam geeft. Daar speelt de gemeente Vlaardingen nu op in. Bewoners van de nieuwbouw wijk worden opgeroepen zich binnen een termijn van zes we ken te melden als kandidaat voor de 'Commissie ex artikel 28 luchtvaartwet voor het lucht vaartterrein Rotterdam'. Zij zou den daarin plaatsvervangend lid kunnen worden om fmede) de Vlaardingse belangen te beharti gen, De commissie is in het leven ge roepen door minister May van verkeer en waterstaat. De doel stelling is advies uit te brengen over rile maatregelen en voor schriften die de geluidsbelasting rond Zestienhoven, dat metter tijd wil uitgroeien tot Airport Rotterdam, binnen de perken kan houden. De gemeente vindt het -juist met het oog op de uitbreidings plannen van de Maasstad in de Noordrand van belang dat di rect betrokkenen zich laten ho ren. „Deskundigheid is natuur lijk een pré, maar betrokken heid met de problematiek is van veel groter belang", aldus de sec tor verkeeren milieu. Geïnteresseerden moeten zich voor 1 oktober op het stadhuis aanmelden voor deze functie. SchiedamHet lijkt op het eer ste gezicht weer goed te gaan met de padden in de kop van Schie dam. Een telling van 667 stuks doet aan de topperiode halver wege de jaren tachtig denken. De hoeveelheid levende exem plaren is echter schrikwekkend veel lager dan in de 'hoogtijda gen'. Iets minder dan de helft moet de sprong naar de bescher mende sloot met de dood beko pen. Dit jaar zijn er meer amfibieën veilig en wel overgezet dan in de twee jaren daarvoor. Dat is de positieve ontwikkeling- Het aan tal dieren dat wordt platgereden neemt evenwel'ook onvermin derd toe en heeft een nieuwe piek bereikt Liefst 298 kikkers, salamanders en voornamelijk padden kwamen dit voorjaar in Spaland en Kethel aan hun einde. In 1989 waren dat er 250 en dat was al een uitschieter; in de drie jaren daarvoor schommelde het aantal dode beestjes steeds rond de 130. De paddenwerkgroep heeft ge constateerd dat het veelal man netjes zijn die het loodje hebben gelegd en er is nu een overschot aan vrouwelijke amfibieën. „Op sommige dagen", meldt woord voerster C.A.M. van Hoek, „werden meer dieren doodgere den dan wij konden overzetten". De werkgroep kon dit voorjaar 318 padden en 51 kikkers en sa lamanders veilig naar de over kant loodsen. In 1989 en 1988 ging het in totaal respectievelijk nog om 318 en 333 exemplaren. Kwantitatief is er dus enige vooruitgang geboekt. Toch baart Liet autoverkeer de leden grote zorgen. „Snelheden van tachtig tot honderd twintig kilometer per uur waren op de Har re weg, Kerkweg en de aan gelegde bouwweg geen uitzon deringen", aldus mevrouw Van Hoek. Stierf in 1988 nog iets meer dan een kwart van alle die ren een Vroege dood, het voor bije jaar schoot dat omhoog naar 43 procent, terwijl di voorjaar bijna één op de twee padden is platgereden. SchiedamKonden eerder wo- ningcorportaties en grote ver huurders al aanspraak maken op een subsidie voor energiebespa rende maatregelen, vanaf nu ko men ook particulieren in aan merking. De Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS) kan dankzij het ministerie van. eco nomische zaken een forse bijdra ge leveren in de kosten. Besparen op energie is eten van twee walletjes: de rekening die de ONS maandelijks presenteert gaat omlaag, terwijl men nu ook nog een subsidie kan incasseren. Mits aan een zeker aantal voor waarden is voldaan, kunnen iso lerende en energiebesparende activiteiten in een woning voort aan voor dertig procent bij de overheid worden gedeclareerd. Voor de aanschaf van een HR- ketel, een zogenaamde hoog ren dement-installatie, krijgen par ticulieren 350 gulden terug. Om in aanmerking te komen, moeten de kosten in ieder geval de duizend gulden overschrijden en zijn doe-'t-2elf-werkzaamhe- den uit den boze. Vlaardingen Voorbijgangers verijdelden zaterdagnacht een overval op een snackbar aan de Dirk de Derdelaan. De verkoopster in de snackbar werd om tien over twaalf op de schouder getikt door een man met een groene bivakmuts op. Onder bedreiging van een pis tool griste hij haar een koffer uit handen. Getuigen slaagden er echter in de koffer na een korte achtervolging te achterhalen. De overvaller verdween spoorloos. Niemand raakte gewond. Maassluis Voor zover de Maassluisse politie kan overzien, hebben inbrekers niets meege nomen uit een woning aan de Brederolaan. Toch zullen de be woners zodra zij terugkomen van vakantie ongetwijfeld schrikken. In de woonkamer richtten de inbrekers namelijk een enorme ravage aan. Zij gooi den eieren tegen het plafond, smeerden boter uit over de vloer en besmeurden de ramen met stront. Schiedam Een religieus be vlogen vandaal is zaterdagavond aangehouden toen hij het Chris tus-beeld bij de Singelkerk met verf besmeurde. Christo Oud- Testamenent, wilde cSe 22-jarige Schiedammer op het beeld schrijven. Volgens de politie was dezelfde man verantwoordelijk voor de godsdienst-grafitti die eind juli op bomen in het Reatrixpark werd aangetroffen. De man is na zijn daad onderzocht door een arts van het Riagg. Hij wordton- der behandeling gesteld. Vlaardingen Goede bestra ting en een schone sloot dat zijn de wensen die bewoners van de Spoorsingel bij de gemeente Vlaardingen op tafel hebben ge legd. De bestrating zou al jaren j veel te wensen overlaten en de sloot langs de spoordijk is vol- gens de bewoners een halve i vuilnisbelt, die ongedierte aan trekt. In een brief aan burgemeester en wethouders vragen bewoners van de Spoorsingel zich af waar om vlak om de hoek, voor de nieuwbouw op de Schiedamse- weg, wel opnieuw bestraat is en bij hen niet „Wij zitten al jaren met een slechte straat en daar ■wordt maar niets aan gedaan", klagen zij. De Spoorsingel zal tot 1991 moeten wachten op een nieuw wegdek. Dan wordt in de straat een nieuwe persleiding voor het riool gelegd. En omdat de straat dan toch wordt opengebroken vindt de gemeente het weinig zinvol om nu de klinkers goed te leggen. Alleen als schade aan het wegdek gevaar oplevert voor het verkeer wordt het gerepa reerd. De gemeente voelt wel met de bewoners mee. Naar aanleiding van de klachten over de vervui ling van de sloot schrijven B en W, „dat door hetwegwerp- gedrag' van de bevolking de stad een steeds rommeliger aanblik biedt". De gemeente vermoedt dat publiciteitscampagnes dat irobleem althans voor een deel cunnen oplossen. Vlaardingen De Volksuniversiteit Vlaardingen is de eerste stich ting die met het gemeentelijk woningbedrijf een huurcontract heen voor een deel van het complex van wijlen dokter Moerman. De V U v betrekt de vergaderzaal achter de woonboerderij. Met andere moge lijke huurders is het woningbedrijf nog in onderhandeling. Nadat het terrein van dokter Moerman na diens dood m handen van de gemeente kwam bepaalde de gemeenteraad, dat de huizen en de stal een sociaal-culturele bestemming moesten krijgen. Naast ae Volksuniversiteit zijn een tweetal kunstenaars, de historische vere niging, de EHBO en een postduivenvereniging kandidaat voor een gebouw op het Moermanterrein. De afdeling sport en recreatie van de gemeente krijgt er vermoedelijk een opslagplaats. kk

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1