El-Furkan nog te Schiedams Schiedamse schutter charmeert rechtbank Extra ruimte voor de auto Politie niet in zwembroek Financiële strop dreigt voor hotel keten Bastion Maasland houdt toch vast aan beslotenheid VLAARDINGS DAGBIA6 SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Smederij schrijft historie Winkeldievegge op de vlucht Gemeente begint actie tegen illegaal storten Eis drie jaar voor poging tot moord Islamitische school start met ruim ÏOO leerlingen GROOT STRAND KOMT VAN PAS IfSSfe Gokkast kra ker 'Dit verdient geen schoonheidsprijs' Opgeknapt Holybad maandag weer open Expositie over Golf verlengd WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 Ie redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754, Vlaardingen Bij de verhui zing naar een nieuw onderko men heeft machinefabriek Grif fijn haar geschiedenis laten boekstaven. Archivist Matthijs Struijs en de journalisten Dick van der Lugt en Rob van Stek stortten zich op de bijna 40Q-jari- ge historie van het vlaardingse bedrijf, dat in 160? begon als smederij en uitgroeide tot een moderne onderneming. Onder de titel 'Het moet rakende mis zijn' verzamelden de drie au teurs foto's, illustraties, teksten en interviews over het eeuwen oude bedrijf en haar medewer kers. Zo onsfond niet alleen een beeld van meestersmid Jan Grif fijn en zijn opvolgers, maar ook van Vlaardingen vanaf het be gin van de 17e eeuw. Het boek wordt volgende week gepresenteerd bij Griffijn aan de Mercuriusstraat. Op 24 augustus opent burgemeester Fred van Lier de nieuwe machinefabriek. Vlaardingen Een 35-jarige Vlaardingse, die bij V D door een verkoopster was betrapt op winkeldiefstal, heeft zich giste ren toch met haar buit uit de voeten kunnen maken. Voordat de verkoopster haar kon aan houden, vluchtte de dievegge weg in een auto. De politie wist haar op de Burge meester Heusdenslaan alsnog te arresteren. De vrouw had een gestolen damestas inmiddels uit de auto gegooid, maar was nog wel in het bezit van een arm band, parfum en enkele masca rarollers waarvoor zij niet had betaald. Vlaardingen Zeker achttien plekken in Vlaardingen worden als een soort open vuilnisbelt ge bruikt In groenstroken, parkjes, bos en weiden en op parkeer- en sloopterreinen gooien Vlaardin- gers die met hun huisvuil geen raad weten hun vuilniszakken neer. De gemeente wil daar een einde aan maken. De illegale vuilnisbelten liggen I door heel Vlaardingen. Het ont staan van die stortplaatsen heeft de gemeente zeker voor een deel aan zichzelf te danken. Een club je ambtenaren en wethouder Arij Maarleveld (milieu) kwa men zelfs tot de conclusie dat de terreintjes ertoe uitnodigen om overtollig vuil te storten. Zo slor dig zien die plekken eruit Als tweede oorzaak voor het be staan van de vuilnisbelten noe men milieu-ambtenaren het ont breken van een legale stort plaats. Voor mensen die om wat voor reden dan ook plotseling een berg afval kwijt moeten zou zo'n stortplaats een uitkomst zijn, menen zij. Mogelijk wordt op het terrein van de reinigings dienst zo'n stortplaats aangelegd. Een andere remedie tegen de vervuiling is volgens de ambte naren het bebouwen of herin- richten van de open plekken. „In een mooi parkje zullen men sen minder snel vuilniszakken neerzetten dan op een slordige open plek", redeneren zij. De gemeente heeft de politie ge vraagd verscherpt toezicht te houden, op de open plaatsen waar huisvuil wordt gestort. De reinigingsdienst is verzocht de rommel steeds zo snel mogelijk op te ruimen. Rotterdam Wegens poging tot moord eiste officier van jus titie mr. J.W.P. Snijders giste ren drie jaar cel tegen een 24- jarige Schiedammer, De man schoot op 13 mei als portier van een illegaal gokhuis aan de Heemraadssingel in Rotterdam zijn pistool leeg op een lastige klant Hij raakte alleen de lin kerbil van zijn doelwit. Rechtbankpresident me. P Smidt van Gelder en de twee rechters konden het niet helpen dat zij af en toe moesten lachen om de openhartige en zelfbewuste Schiedammer. „Hier staat dat u een dominan te man bent, maar meteen hart van goud", las de president voor uit een van de rapporten. „Dat is zo. Dat klopt", viel de verdachte in. Het slachtoffer, volgens de ver dachte een zware crimineel, was op 13 mei het gokhuis uit gezet. Voordat de deur voor zijn neus werd dichtgeslagen, had de man de portier nog mei een pistool gedreigd en gezegd: „Ik schiet je dood". De bezoekers van het gokhuis hadden de portier aangeraden om ontslag te nemen en maar een tijdje onder te duiken. Zij dachten niet dat de bo2e klant loze dreigementen uitte. „Hij rust niet voordat hij je te pak ken heeft". De verdachte had een taxi naar huis genomen, een ander jasje aangetrokken en een pistool bij zich gestoken. In de taxi van Schiedam naar Rotterdam had hij het wapen gecontroleerd en feladen. De klant die hij buiten e deur had gezet hield zich nog steeds op bij het gokhuis. De Schiedammer had alleen willen laten zien dat hij ook een wapen had, dat hij zich kon verdedigen, vertelde hij de rechtbank. „Wat had ik dan moeten.doen? Thuis blijven? Je weet met zulke mensen nooit wat er kan gebeuren. Hij had wel schietend mijn huis binnen kunnen komen op een moment dat mijn vriendin er was". Geen risico Op het moment dat de portier uit de taxi stapte, had zijn oppo nent, zei hij, een gebaar ge maakt alsof hij iets uit zijn jas ging pakken. Toen had de Schiedammer zijn pistool leeg geschoten. Zes kogels had hij afgevuurd. „Ik dacht, ik neem geen risico". Hij had op de be nen van de klant gemikt, zei hij. Hij wilde zijn tegenstander alleen onschadelijk maken. „Het spijt me bet te zeggen, maar het is toch: liever hij dan ik,Jatoc.h?" Officier van justitie mr. Snij ders hield het op poging tot moord met voorbedachte rade. ,JJ bent naar huis gegaan om het pistool te halen. U hebt een ander jasje aangetrokken. Er zijn tal van momenten geweest waarop u zich had kunnen be denken", zei hij. Mr. Snijders hield de verdachte voor dat hij, als niet geoefend schutter, best per ongeluk te hoog had kunnen schieten. De Schiedammer dacht van niet. „Het was een licht wapen, het had geen terugslag", zei hij. En toen president mr. Smidt van Gelder hem vroeg hoe hij aan die wijsheid kwam wees hij in de richting van het huis van bewaring en zei lachend: „D'r zijn hier genoeg specialisten". De officier eiste drie jaar gevangenisstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk om de kans op herhaling te verkleinen. „Want de verdachte is eerder voor verboden wapenbezitver- oordeeld en hij heeft vaker ge weld gébruikt De Schiedam mer vond twee jaar cel „wel een klein beetje veel" voor zijn misstap. De rechtbank doet op 28 augustus uitspraak. Het bouwrijp mak en van de op het laatste moment door de provincie afgewezen lokatie voor een Bastion-hotel tussen Schie en 's Gravelandseweg heeft zowel de gemeente Schiedam als het hoteiconcern veel geld gekost. Schiedam Het veto van de provincie voor de bouw van een hotel tussen Schie en 's-Graveland- seweg dreigt hotelgroep Bastion enkele honderd duizenden guldens te gaan kosten. De onderneming uit Rijswijk, die van de gemeente reeds het groene licht had gekregen voor het bouwplaiï, had al veel geld gestoken in het bouw- rijpmaken. van de grond. Naar dat geld kan Bastion nu waarschijnlijk fluiten. De gemeente Schiedam is niet van plan een schadevergoeding te betalen. Bastion kende de risico's van een artikel 19 proce- dure", zegt ambtenaar Jules Peppelaar laconiek. Het gevaar van die procedure is dat de provincie weigert een verklaring van geen bezwaar af te ge- •ven. En precies dat gebeurde op de bouwlokatie aan de Schie. -v&T (ïSSsg&ggel se Het Hoekse strand vanuit de lucht bezien op een van de vele zonnige dagen van deze zomer. Het vergrote strand, gevolg van de opspuitingen die noodzakelijk waren na de stormen van begin dit jaar, kwam goed van pas om de vele badgasten van een plekje onder de brandende zon te voor zien. Voor de strandtenthouders is het dan ook een prima seizoen. Vlaardingen Winkeliers en cafébazen in de Vlaardingse bin nenstad hebben zich onnodig zorgen gemaakt over het verlies van parkeerplaatsen door de bouw van twaalf huizen op de hoek van de Landstraat en de Zomerstraat. Er komen juist par keerplaatsen bij, melden burge meester en wethouders in een brief aan de bezorgde midden standers. De middenstanders waren niet blij toen zij zagen dat op het ver harde terreinrie aan de Zomer straat de fundamenten werden gelegd voor een aantal wonin gen. Weereen aanslag op de toch al schaarse parkeerruimte in het centrum, dachten zij. Zij klaag den hun nood bij de gemeente en maakten ernstig bezwaar tegen de bouw .van de huizen. Het verlies aan parkeerplaatser.- wordt echter ruimschoots ge compenseerd, schrijven burge meester en wethouders. In plaats van het terreintje waar 25 auto's schots en scheef geparkeerd werden komen er achter de nieuwbouwwoningen 23 keuri ge parkeervakken. Langs de Dayer komen zelfs zes parkeer plaatsen extra. Ook op andere plekken aan de rand van de binnenstad wordt extra ruimte gemaakt voor de auto. Op een parkeerterrein op de hoek van de Landstraat en de Fuikstraat komt plaats voor veertien auto's meer. Aan de Vettenoorsekade willen B en W zeventien extra parkeerplaatsen laten aanleggen, Het wachten is nog op de goedkeuring van de gemeenteraad voor die plannen. Schiedam Schiedamse agen ten hebben dit jaar niet de op dracht van de korpsleiding ge kregen om hun werk in zwem broek uit te oefenen. Vorig jaar gebeurde het wel regelmatig dat politiemannen tijdens de zo mermaanden hun uniform ver ruilden voor badtenue. Met name in Bad Groenoord pro beerden zij er toen op die ma nier achter te komen wie ver antwoordelijk was voor een groot aantal diefstallen. „Dit jaar speelt dat probleem nauwelijks vertelt inspecteur Hans Meijer. „Daarom patrouil leren onze mensen nu weer ge woon in uniform". Een ander probleem is daarmee nog niet uitgebannen. Dat van agressieve jongeren, die in het bad met elkaar op de vuist gaan. Zondagmiddag moest de politie er nog aan te pas komen om twee bezoekers uit Rotterdam te kalmeren. De jongens 19 en 21 jaar— waren bij de duik- plank met elkaar in de clinch geraakt. Tijdens de vechtpartij viel één van hen op een zonne badende bezoekster. Hoewel niemantj gewond raakte, is er volgens Meijer wel degelijk sprake van een mm of meer structureel probleem. Vorige week bijvoorbeeld kreeg één van de Groenoordgangers het op weg naar huis in de tram aan de stok met de chauffeur en sloeg deze in het gezicht. Maar de geruchten dat groepen jonge ren uit Rotterdam per tram naar Bad Groenoord reizen en kel en alleen met het oogmerk badgasten te terroriseren zijn sterk overdreven, zegt Anneke Pellegrom, bedrijfsleider van het openluchtbad. De vechtpartij van afgelopen zondag noemt zij niet meer dan een incident. „Als het een paar dagen achtereen behoorlijk warm is, raken de gemoederen gemakkelijk verhit. Dat ge beurt regelmatig, ook in andere zwembaden. Het is hier lang niet zo erg als in het Vlaarding se Kolpabad, waar het perso neel vorig jaar gewoon bang was voor sommige bezoekers. We zijn er hier nog steeds in ge slaagd de boel in de hand te hou den. Het is ook niet zo dat het personeel zich hier onveilig voelt En van de bezoekers heb tk zulke geluiden ook niet ge hoord". Maassluis Een inbreker in Maassluis heeft het voorzien op fruitautomaten. De afgelopen twee dagen werden er twee opengebroken en leeggeroofd. In de nacht van maandag op dinsdag kraakte de inbreker een gokkast in de kantine van voet balvereniging VDL aan de Sportlaan. Gisteren werd tussen een en twee uur ingebroken in een snackbar aan de Schouten laan. Ook daar was het geld in de fruitautomaat hetdoelwit In beide gevallen bestond de buit uit een onbekende hoeveelheid guldens en rijksdaalders. Schiedam Voor de is lamitische basisschool El-Furkan, die op 20 au gustus aan zijn eerste sei zoen begint, hebben zich tot nu toe 105 leerlingen aangemeld. Daarmee zit de nieuwe school aan de Eduard van Beinumlaan ruim boven de wettelijke norm. Het aantal aanmeldingen is ech ter lager dan het schoolbestuur verwachtte. Dat ging bij de stich- tingsaanvraag uit van zeker 200 leerlingen. Oorzaken voor de tegenvallende belangstelling zijn volgens direc teur Albert Kroezemann de on bekendheid van de school en het feit dat tot nu toe alleen leerlin gen uit Schiedam werden inge schreven. Kinderen uit Vlaar dingen en Maassluis verwacht Kroezemann pas als de gemeen tebesturen van die twee steden bereid zijn een reiskostenrege ling te treffen. De wet staat zo'n regeling toe. El-Furkan gaal van start met zes Nederlandse leerkrachten, die met behulp van het arbeidsbu reau werden aangetrokken. Om kosten te besparen heeft de school geen personeelsadverten ties gezet. Het schoolbestuur is nog op zoek naar een godsdienst onderwijzer en een Turkse en Arabische docent voor het OETC-onderwijs (lessen in eigen taal en cultuur). Voor de laatste twee vacatures zouden al kandi daten zijn gevonden. Kroezemann verwacht de ko mendejaren een snelle groei van de islamitische school in Schie dam. De directeur is als gewoon onderwijzer twee jaar werkzaam geweest op de Al-Ghazalischooi in Spangen Die basisschool in Rotterdam-West zit door de gro tetoeloop van leerlingen nu al in de ruimteproblemen. Zodra zijn school enige naamsbekendheid heeft verwacht Kroezemann in Schiedam een zelfde ontwikke ling. Voorlopig kan de school in Groe noord goed uit de voeten met de toegewezen ruimte. El-Furkan (een ander woord voor De Ko ran met de toegevoegde beteke nis; het goede oppakken, het kwade laten liggen) heeft de be schikking over acht lokalen. Zes daarvan zijn bestemd voor de zes groepen waarmee de school van start gaat, één is ingericht als speellokaal en één alslerarenka- mer. Volgend jaar, als groep ze ven wordt gevormd, komt de school echter al een lokaal te kort. Ondanks de afwijzende houding van enkele politieke partijen in Schiedam en de reserves van het gemeentebestuur jegens een isla mitische school, is de samenwer king met de afdeling onderwijs op het stadskantoor probleem loos verlopen, zegt Kroezemann. „We hebben zonder meer goede contacten met de gemeente MaaslandHet Maaslandse col lege van burgemeester en wet houders heeft alsnog besloten de informatieve bijeenkomst voor raadsleden over het Westlands Transportcentrum achter geslo ten deuren te laten plaats vin den. Dit hebben B en W gister avond bekend gemaakt. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de bijeenkomst open baar zou zijn. Hoogleraar F.W,C. Akkermans komt de raad infor meren over de eventuele besluit vorming en de juridische aspec ten daarvan. Van de vier raadsfracties heeft vooral de PvdA zich een groot voorstander van een openbare bijeenkomst getoond. „Het gaat om de betrokkenheid van vele burgers", meent het sociaal-de mocratische raadslid W. Gouma. „Dan kun je het eigenlijk niet maken om het besloten te doen". Gouma had al enigszins laten doorschemeren een besloten zit ting te boycotten. Hijis morgen avond evenwel toch van de par tij „Omdat het geen vergadering is. De bijeenkomst is nu aange kondigd als een informatie avond, zonder dat er standpun ten worden bepaald of besluiten worden genomen. Bovendien", aldus Gouma, „heb ik die infor matie zelf nodig voor de beslis singen die in de raadsvergade ring van 28 augustus moeten worden genomen Gouma blijft de beslotenheid evenwel betreuren. „Dit ver dient zeker geen schoonheids prijs. Dat de WD en het CDA voor die beslotenheid waren had ik wel verwacht. Maar van de Open Groepering valt dat me erg tegen". Na afloop van de besloten bijeen komst, vermoedelijk vanavond om half tien, verstrekt waarne mend burgemeester Jaap Bax aan belangstellenden in het kort "informatie over wat er met pro fessor Akkermans is besproken. De provincie hield zich aan nieuwe richtlijnen van minister Alders (volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieu). De bewindsman heeft bepaald dat m de directe omgeving van sta tions alleen bouwplannen met een hoge 'dichtheid' mogen wor den gerealiseerd. Eén enkel ho tel vond de provincie te mager. Daar kwam nog bij dat een arti kel 19 procedure doorgaans al leen wordt gehonoreerd als er haast is bij het bouwplan. In dit geval was daar naar het oordeel van de provincie geen sprake van. De gemeente Schiedam was kennelijk niet op de hoogte van het bestaan van die regels. De af wijzing van gedeputeerde staten kwam voor de gemeente, die ook al fors had geïnvesteerd in de bouwlokatie. dan ook als 'een koude douche", erkent Peppe laar. Maar anders dan Bastion, lijdt de gemeente geen direct verlies. Peppelaar: „We hadden de grond vroeg of laat toch bouwrijp moeten maken. Dat is nu alvast gebeurd". Een woordvoerder van de hotel keten zegt dat Bastion op de een of andere wijze 'een schikking' met de gemeente Schiedam wd treffen. Volgens Peppelaar is de gemeente het overleg met Bas tion. echter ingegaan met het standpunt dat er geen cent zal worden uitgekeerd. Het hotelplan heeft in elk gevai een flinke vertraging opgelopen. Volgens de planning had de be gane grond van het veertig ka mers tellende hotel inmiddels al gereed moeten zijn. Bastion re kende erop, het hotel in Schie dam voor het einde van dit jaar te kunnen openen. Wanneer de bouw op de alternatieve lokatie aan de Louis Raemaerkersstraat van start kan gaan is nog ondui delijk. Vanavond vindt daarover in het stadskantoor een hoorzit ting plaats. Bewoners uit de Louis Raemaekersstraat en om geving hebben al laten weten, met blij te zijn met een hotel in hun buurt, omdat zo'n voorzie ning tot verkeersoverlast kan leiden. Vlaardingen Drie weken lan ger dan gebruikelijk heeft het Holybad deze zomer de poorten gesloten gehouden. Na zeven weken waarin in en rond het zwembad de nodige verbeterin gen en veranderingen zijn aan gebracht, kunnen zwemlustigen vanaf volgende week maandag weer in het bad terecht. De opknapbeurt was vooral no dig, omdat de zeventien jaar oude fiJterinstalJatie hard aan vervanging toe was. Daarvoor in de plaats is inmiddels een geslo ten zandfilterinstallatie geko men. Bovendien is sinds kort het spoelproces, dat voor schone fil ters zorgt, volledig geautomati seerd Die technische ingrepen waren nodig om aan de steeds strengere eisen op het gebied van hygiéne en veiligheid te voldoen. Maassluis Het sleepvaartmu- seum in Maassluis zal de foto-ex positie Gevaren in de Golf met enkele dagen verlengen. Die be slissing heeft volgens de directie niets te maken met de plotselin ge actualiteitswaarde, die de ex positie als gevolg van de huidige golfcrisis, heeft gekregen. De expositie, die aanvankelijk tot 5 september in het stadhuis van Maassluis te zien zou zijn, wordt verlengd in verband met de open monumentendagen. Die worden op 8 en 9 september ge houden. Direct daarna is het mu seum wegens herinrichting voor een week gesloten. Komende zaterdag wordt nog een feestje in het museum ge vierd, Dan wordt een scheepste- legraaf afkomstig van de zee sleepboot de Clyde aan de collec tie toegevoegd. Die schenking is afkomstig van de Leidschen- dammerH.C. de Meijer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1