Volkstuinders willen mineraalbedrij f weren Adri Reijnhout bezorgd over stadsvernieuwing f-L Smederij mogelijk oudste bedrijf van Vlaardingen Posthoorn kapittelt college Angst voor giftige stoffen in gewassen het waaigat wonen VLAAflDfNGS OABBLAO SGH1EDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Discussie naar een hoogtepunt Inbraken Tekorten lopen steeds verder op Ruiten van vrachtauto's vernield Huisvuil 22 keer te vroeg Maassluizer zwaar gewond 'Jubileumboek' ook interessant -voor buitenstaanders MARKT 57 - VLAARDINGEN - TEL: 010 - 434 36 85. Orion zendt honderdste container naar Afrika Motorrijder geschept VRïïDAG 24 AUGUSTUS L99G PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus4008.313Q KA Vlaardingen. Telefoon:010-4543229.4352066.4350557-sportredactie:4345209.Telefax:010-4349754. De discussie over het veel besproken transportcentrum Westland bereikt komende week een hoogtepunt. De Maaslandse gemeenteraad moet zich dinsdag uitspreken of men al dan nfet overgaat tot het ontwerpen van een bestemmingsplan. Welk ant woord er ook uitkomt vo rig Jaar stemde de raad met de kleinst mogelijke meer derheid tegen voor Maas land Is de discussie dan voor bij. Of men werkt mee, of er volgt een beroep bij de Kroon. Deskundigen achten overigens de kans dat deze strook grond langs de rijks weg A 20 groen blijft heel ge ring. De gemeente Maassluis heeft de hoop nog niet opgegeven. In een brief aan het ministerie van Vrom heeft het gemeen tebestuur deze week laten weten de Oranje Buitenpol der {ten westen van Maas sluis) nog altijd een uitste kende piek te vinden voor vestiging van het Westlandse vervoerscentrum. Schiedam. De firma Schwarz kopf heeft bij de Schiedamse po litie aangifte gedaan van diefstal uit een garage aan de Dalton straat. In de periode tussen het vorige weekeinde en gisteren moeten de inbrekers hun slag hebben geslagen. Uit de garage namen zij haarverzorgingspro- dukten met een totale waarde van 10.000 gulden. Een bewoner van Delflandse- weg is ook flink gedupeerd door inbrekers. Uit een inventarisatie is gisteren duidelijk geworden, dat hij geluidsapparatuur met een totaal waarde van 7000 gul den mist. De inbrekers sloegen woensdagavond hun slag. Schiedam PvdA-gemeen- teraadslid Herman Post hoorn heeft het dagelijks be stuur van Schiedam op de vingers getikt. Posthoorn verwijt het college van burgemeester en wethou ders dat de gemeenteraad niet is geïnformeerd over twee belang rijke voornemens. Het eerste js de bouw van een hotel in de Louis Raemaekersstraat, het tweede de vestiging van een par tycentrum in De Korenbeurs. Terwijl de bevolking over beide plannen werd uitgenodigd voor een hoorzitting, werd de ge meenteraad in onkunde gelaten. Hoorzittingen hebben, meent de PvdA'er, weinig nut zolang een plan niet de zegen heeft van een meerderheid van de raad. En over De Korenbeurs noch over het Bastionhotel heeft de raad zich uitgesproken. Posthoorn noemt de hoorzittingen dan ook onomwonden 'tijdverspilling'. Het raadslid is benieuwd hoe het college denkt de gemeenteraad alsnog bij de planvorming te be trekken. Herman Posthoorn maakt in schriftelijke vragen aan B en W duidelijk dat de raad toch wel behoefte heeft zich uit te spreken over de wenselijk heid van een hotel en een party centrum. Schiedam Na de vette ja ren zijn voor de stadsvernieu wing in Schiedam nu de ma gere jaren aangebroken. De nieuwbakken portefeuille houder Adri Reijnhout (D66) wordt geplaagd door grote fi nanciële zorgen. Wil Schiedam het vernieu wingsproces in de oude wijken op gang houden, dan zal dat gro te offers vragen, voorspelt Reijn hout. En veel creativiteit om de steeds groter wordende kloof tussen inkomsten en uitgaven te dempen. - Reijnhouts voorgangers op stadsvernieuwing, Chris Zijde veld (PvdA), Cor van Tilborg (VVD) en Hans van Kleef (PvdA) konden putten uit royale subsidies van het rijk. Maar de onder Van Kleef al ingezette kentering dreigt Reijnhout mee te sleuren naar een dramatisch dieptepunt. Nauwelijks trad hij in mei aan in zijn nieuwe functie, of de voor malige fractievoorzitter van DBS constateerde dat hij een gat van vijf miljoen gulden moest zien te dichten. Hij heeft inmiddels ont dekt dat hij als wethouder geen portefeuille beheert waarmee hij „effe leuk kan scoren". Gif Het tekort is hoofdzakelijk ont staan door sanering van In stads- vernïeuwingswijken liggende gifterreinen. De extreem hoge kosten van het schoonmaken van het GTB-terrein in De Gor zen bij voorbeeld leggen nog steeds een zware hypotheek op het budget. Daarnaast is de subsidiestroom uit Den Haag merkbaar vermin derd, zodat Schiedam de kosten meer en meer uit eigen zak moest bijpassen, Op Reijnhouts bureau ligt inmiddels de aan kondiging dat de regering vanaf 1992 opnieuw fors zal gaan kor ten op de stadsvernieuwing. „Je ontkomt er mijns inziens niet aan, dat er projecten moeten worden uitgesteld", zegt de wet houder, zonder overigens man en paard te noemen. Het bouw plan Hoofdstraat/Ridderkerkse traat gaat in elk geval door, maar van andere plannen staat dat nog lang niet vast. Al zijn er nog geen keuzes gemaakt, Reijnhout laat er geen twijfel over bestaan dat. er pijn geleden zal moeten worden. „Ik zal hier en daar een Adri Reijnhout: 'Erzal pijn moeten worden geleden'. weinig rooskleurige boodschap moeten gaan vertellen". Frunniken De financiële zorgen komen voor de stadsvernieuwing op een buitengewoon ongelegen mo ment In de wijken waar de bulk van de vernieuwing al is gereali seerd zijn nog open plekken die ingevuld moeten worden, en juist die kleinschalige projecten kosten veel geld. „Wantje moet dan tien of twaalf woninkjes tussen de bestaande bebouwing zien te frunniken", legt Reijnhout uit. Daarnaast staat de herinrichting van de complete wijk Nïeuwland op sta pel, de grootste vernieuwingso peratie uit de geschiedenis van Schiedam waarmee vele denta len miljoenen guldens zijn ge moeid. Hans van Kleef nam tijdens zijn bewind al meer en meer zijn toe vlucht tot particuliere beleggers, die koopwoningen realiseerden in de oude wijken. „Maar dat al ternatief zijn we kwijt, door de hoge rente is die markt volledig ingestort", aldus een sombere Reijnhout. „Dat merken we zelfs in Spaland, toch een interessante nieuwbouwwijk. Ook daar loopt de belangstelling van beleggers terug. Niet op grote schaal, maar je merkt het wel". Consortium Wethouder Reijnhout denkt dat de gemeenteraad er met aan zal kunnen ontkomen, extra geld voor de stadsvernieuwing be schikbaar te stellen. Daarnaast zal gepoogd moeten worden an dere bronnen aan te boren, Niet-commerciële geldschieters, filosofeert Reijnhout, hoewel die met een kaarsje te zoeken zijn, en de gemeente 2ouden deel kunnen nemen in een consorti um een dub aannemers, be leggers en opdrachtgevers. „In elk geval zullen we iets moeten verzinnen. Als je serieus door wilt gaan met de stadsvernieu wing, kan je niet zonder externe geldbronnen". Reijnhout is er hoe dan ook op tegen, dat straks al het beschik bare geld naar Nïeuwland gaat. Zo'n beslissing is niet te verko pen aan de bewoners van de an dere wijken. „Trouwens, als je dat zegt maak je al het vorige werk in Zuid, Oost en West weer ongedaan. Dan kweek je op nieuw achterstand. Je moei de zaak op niveau houden, anders gaat wat je net hebt opgeknapt weer achteruit". Vlaardingen Van zeven vrachtauto's die stonden gepar keerd op een afgesloten bedrijfs terrein aan de Hoekerstraat zijn de ruiten vernield. De daders gingen in totaal met vijf autora dio's aan de haal. Van é4n wagen werd de lading op straat gegooid. Die lag gister ochtend, nadat de diefstal was ontdekt, her en der verspreid over het terrein. De waarde van de gestolen spullen en de schade zijn nog onbekend. Vlaardingen De reinigingsin specteur, die nu al enkele maan den kwistig bekeuringen uit schrijft voor mensen die hun huisvuil te vroeg op straat zetten, heeft weer toegeslagen. Dit keer waren bewoners van de Babber- spolder aan de beurt Hij deelde daar 22 processen verbaal uit Schiedam Het Algemeen Verbond van Volkstuïnders Verenigingen in Nederland maakt zich ernstig zorgen over de gevolgen die de vesti ging van een mineraalver- werkend bedrijf in Schiedam kan hebben op de volksge zondheid en het milieu. Recht tegenover de beoogde ves tigingsplaats van Mineral Servi ce, een voormalig bedrijfsterrein van scheepswerf Wilton Fije- noord, ligt het volkstuincomplex Vijfsluizen. Het gevaar bestaat dat radioactieve en giftige stof fen, afkomstig van Mmeral Ser vice, terecht komen in de groen ten die op Vijfsluizen worden verbouwd, aldus het verbond van volkstuinders. Veel tuinders consumeren de op hun grond ge teelde gewassen. Op grond van drie rapporten over de mogelijke overlast van Mineral Service hebben de volk stuinders een bezwaarschrift in gediend tegen een hinderwet vergunning voor het bedpijf. De volkstuinders vinden dat deze rapporten te veel vragen openla ten over de gevaren voor de om geving Behalve over de eigen schappen van sommige minera len, zijn de tuinders beducht voor stofexplosies en brand. Op Vijfsluizen liggen ongeveer 450 volkstuinen. Veel gezinnen overnachten 's zomers op de tuin. Het gebied wordt verder druk bezocht door trimmers, wandelaars en fietsers. Een be drijf dat behalve stof ook lawaai veroorzaakt, en dat op nauwe lijks een kilometer afstand van een recreatiegebied ligt, hebben de tuinders liever niet als buur man. „Elders in het Rijnmond gebied moet een betere locatie, verder verwijderd van bewoon de gebieden, voor deze inrich ting te vinden zijn", meent de di recteur van het tuindersver- band, W. Hoentjen. Het tuindersverbond heeft zich met het bezwaarschrift ge schaard bij de nog steeds groei ende groep tegenstanders van Mineral Service. Eerder al dien den honderden bewoners van Schiedam-Zuid en Schiedam West handtekeningen en bezwa ren in tegen het afgeven van een hinderwetvergunning. Maasdijk Een 25-jarige man uit Maassluis is gis termiddag ernstig ge wond geraakt bij een val door het glas van een wa renhuis aan de Korte Kruisweg. Ter hoogte van zijn borst liep hij diepe snijwonden en een slagaderlijke bloeding op. Na een spoedoperatie in het Delftse Reinier de Graaf Gasthuis was zijn toestand vanmorgen stabiel. De man was montagewerk - zaamheden aan het verrich ten toen hij omstreeks drie uur van een ladder tuimelde en door het glas viel. Door goed optreden van de doch- ♦ter van de opdrachtgever, die eerste hulp toepaste, als mede de snelle komst van een ambulance, diemet poli- uebegeleidtng naar Delft ging, slaagde men erin de man in leven te houden. Sinds de spoedoperatie ligt de werknemer op de inten- sive-care. fj* •De medewerkers bekijken hel jubileumboek In de bedrijfshal van Griffijn. Van links naar rechts poseren fo tograaf Jan van der Meljde, Rob van Stek, archivist Matthijs Struijs an Dick van der Lugt. Vlaardingen Doorgaans zetten accountants in hét bedrijfsleven de puntjes op de i, maar directeur Arie Fontij- ne van het Vlaardingse in stallatiebedrijf Griffijn weet sinds kort dat hij ook moet uitkijken met andere potte- kijkers. Neem de Vlaardingse archivist Matthijs Struijs. Kijontnam Fon- tijne de illusie dat zijn bedrijf aan de vooravond van het 250-jarig bestaan staat. Struijs komt tot een opvallende conclusie in het boek Het Moet Rakende Mis Zijn', dat vanaf morgen in de boekhandel te koop ligt. In zijn bijdrage aan het door de 'Vlaardingse journalist Dick van der Lugt samengestel de boekwerk stelt Struijs, dat de geschiedenis van de Vlaardingse smederij minimaal tot 1607 te rugvoert. Met zijn historische naspeurin gen beroofde Struijs de uitgave over Griffijn direct van zijn aan leiding, „Ik bedank Matthijs Struijs, die zo vriendelijk was het feest in de war te schoppen", vertelde een gevatte Dick van der Lugt bij de presentatie van het boek. Ondanks de onverwachte gevol gen van zijn initiatief is Fontijne toch in zijn nopjes met de uitga ve. Hij heeft reden tot tevreden heid, want de verzameling arti kelen is een pnma visitekaartje voor het bedrijf, dat vanmiddag ofSciëel het nieuwe bedrijfs pand aan de Mercuriusstraat in gebruik heeft genomen. Bij die het licht van de Vlaardingse ge schiedenis wordt geplaatst. Herstelde de Vlaardingse archi vist Matthijs Struijs de fout, het misverstand over de ontstaans datum van de Vlaardingse sme derij moet ook op het conto van het gemeente-archief worden geschreven. Btj een eerder on derzoek concludeerde een me dewerkster, dat een woonhuis aan het Zwarteveid in 1741 tot smederij werd getransformeerd. Toen Struijs m december van het vong jaar met het onderzoek begon, ontdekte hij al spoedig de vergissing. De erfgenamen van een zekere Leendert Willemsz. IJdo verkochten in dat jaar een 'huis met erf aan de smid Jan Jansz. Mojet. Werd dit 'huis met erf' destijds door zijn collega gezien als een woning, de archivist ontdekte dat het pand ook vóór 1741 reeds werd omschreven als 'een smids winkel met gereedschappen'. Dit gegeven vormde voor Struijs de aanleiding verder te speuren in oude transportactes Uiteindelijk stuitte hij op het jaartal 1607, toen de Scfuplui- dense smid Pieter Claesz Een smederij begon aan de "oostzijde van het Zwarteveid'. De voor malige smedern, die de huidige naam in 1895 kreeg opgespeld door eigenaar Jan Gnffijn, is hiermee vermoedelijk het oud ste bedrijf van Vlaardingen Stnuijs, die door Dick van der Lugt wordt gekenschetst als 'de Vlaardingse Sherlock Holmes', deed ook nog een interessante ontdekking over de stedebouw- kundïge inrichting van het 17e- eeuwse Vlaardingen. Tot dusver gingen historici ervan uit, dat het Zwarteveid op het achterste deel van de huidige Hoogstraat was gesitueerd. De archivist ont dekte, dat het Zwarteveid door liep tot het gebied, waar zich nu de oude Hoogstraat bevindt. Context Struijs schetst de bedrijfsge schiedenis tot 1933, terwijl Dïck van der Lugt aan de hand van interviews met direct betrokke nen een beeld van de recente be drijfsgeschiedenis van Griffijn geeft. Van der Lugt interviewde ook de oudste nog levende smid in Vlaardingen, terwijl Hob van Stek in het boekwerk met een historische verhandeling over het smidsvak op de pfoppen komt. Geïnteresseerden in de lokale geschiedenis zullen vermoede lijk het meest genieten van het artikel, waarin een schets wordt gegeven van Vlaardingen in de zestiende en zeventiende eeuw. Veel nieuwe informatie bevat dit verhaal niet, maar het artikel VJaerdinghe: een seer slecht dorp' vormt wel een lezenswaar dige bewerking van enkele arti kelen van de voormalige stad sarchivaris Theo Poelstra. ter Fred van Lier het eerste exemplaar van het jubileum boek. Samensteller Dick van der Lugt zegt terecht, dat het boek geen bedrijfshïstonsch werkstuk is geworden. Hij beschouwt het ook met als een leerboek voor smeden of een verhandeling over het smidsbedrijf in Vlaar dingen. Wel worden deze facet ten in verschillende artikelen aangestipt, terwijl de ontwikke ling van. het, bednjf eveneens in "Interstar" is een uiterste flexibel meubelkon- cept met meer dan 100 verschillende basiselementen, 4 breedte maten: 45-67s-90-135cm diverse hoogte, en diepte maten. U kunt kiezen uit o.a. kastzutlen, video, tv meubels, laden, boekenplanken etc. Als dit uw nieuwsgierigheid heeft gewekt, kom dan een dezer dagen even bij ons langs. (vergeet vooral niet uw wand op te meten) Tot ziens. e^fniimillflfa J 0D ESB 883 35! in: g reaDSHgs Maassluis Door het om waaien van de feestttent in Maassluis viel enkele maan den geleden een grote ïnza- melactie in duigen. Maar de stichting Orion heeft zich door deze tegenslag niet la ten ontmoedigen. Deze week vierden de ontwikkelingswer kers een bescheiden feestje ter ere van de honderdste container, die door Orion naar de ontwik kelingslanden is gezonden. Onon, dat staat voor Orthopedie en Revalidatie In Ontwikke lingslanden. is vooral in het Westland en de gemeente Maas sluis actief. In de loop der jaren zamelden de vrijwilligers medi sche apparatuur en technisch materiaal met een totale waarde van 3,5 miljoen gulden in. Onon ontving in de loop der ja ren tal van goederen. Bovendien zamelden de vrijwilligers tussen 1974 en 1989 nog eens ruim 500.000 gulden contant in. Het leeuwendeel van dit geld werd gebruikt voor uitzending van artsen, behandeling van Ghane- se patiënten en de aanschaf van containers voor het verschepen van de medische apparatuur. De honderdste container is be stemd voor een waterproject in de Ghanese stad Nkoranza. De container, die speciaal voor de gelegenheid is beschilderd met de Nederlandse en de Ghanese vlag, is ondertussen op transport gesteld naar de Afrikaanse eind bestemming. De Maassluisse vrijwilligers zijn ondertussen nog: steeds druk in de weer met twee andere projec ten in Ghana. De Maassiuizers willen een tandartsenpraktijk in Winneba en een koelinstallatie voor medicijnen in Kumasi van de grond tillen. De benodigde middelen trachtte Onon tijdens de evenementen- week in het voorjaar in te zame len, maar de wind gooide destijds roet in het eten. Öe evenemen tentent stortte aan de vooravond van het sloiweekeinde in, waar door het belangrijkste deel van de geldinzamelingsactie in het water viel. Het ontbrekende bedrag hopen de vrijwilligers tijdens de Furie- ade binnen te halen. Tijdens dit grote volksfeest zetten de vrij willigers weer een evenemen tentent in de stad neer. Als de wind niet opnieuw als spelbre ker optreedt, dan is het benodig de geldbedrag van 25.000 gulden volgens de vrijwilligers zeker haalbaar. Schiedam Een 19-jarige mo torrijder is gisteravond gewond geraakt bij een botsing met een auto op de kruising van de Bur gemeester van Haarenlaan en de Vlaardingerdijk. Komend vanaf de Vlaardinger dijk gaf de 35-jarige automobilist op de onoverzichtelijke kruising geen voorrang aan de motorrij der. De berijder van de twee wie- Ier is met onbekend letsel over- febracht naar het Schielandzie- j enhuls.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1