Feestweek in Blauwe Brug VTM mist inzameling papier in afvalnota Kunstklassen tonen gevarieerd werk ^Schatjes' voelen zich thuis in kraamkliniek Stadsgehoorzaal in juichstemming Straatnamen bezorgen commissie problemen Vriendenpaar wil nu in Maassluis huwen VLAARQINGS DAGBLAD SDHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Strenge controle op parkeren vrachtauto's WM<< Subsidiepot nu al leeg Kogel treft fietser Hond bijt schapen Luidruchtige repetitie Vrouw bedreigd met biljartkeu Flinke buit Dievenbende opgerold Record aantal abonnementen verkocht Geen nieuwbouw voor scholen MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie:4345209. Telefax:010-4349754. Schiedam -Schiedammers hoeven zich in de toekomst niet meer te ergeren aan her en der in de stad geparkeerde vracht auto's. De politie kondigt aan dat zii scherper gaat toezien op het parkeerverbod voor vrachtauto s en autobussen in woon wijken. Een toenemend aantal burgers ergert zich aan de vrachtauto's, die in verschillende woonwijken in de stad worden gepar keerd. De beroepsvervoerders mogen hun vervoermiddelen slechts in een beperkt gebied parkeren, maar de laatste tijd ont waart de politie steeds meer grote voertuigen in woonwijken en op grote parkeerplaatsen. Tot dusver is daar nog niet tegen opgetreden, maar binnenkort zal dit veranderen. In september worden foutparkeerders nog gewaarschuwd, maar vanaf oktober gaan vertreders onherroe pelijk op de bon. Het strengere optreden hangt samen met een verandering van het parkeerregime voor vrachtauto's. Sinds kort zijn de par- keermogelijkheden voor de beroepsvervoerders verruimd, waardoor de vrachtwagenchauffeurs volgens de politie geen enkel excuus meer kunnen aanvoeren voor het huidige par- keergedrag. De parkeerzone voor vrachtauto's strekt zich tegenwoordig uit over de bedrijfsgebieden de Spaanse Polder, 's-Graveland, Nieuw Mathenesse en Kethelvaart. Vrachtwagenchauffeurs mogen ook parkeren in de Havenstraat, de Nieuwe Waterweg- straat en ten zuiden van de Westfrankelandsedijk. Deze gebie den zijn door borden aangegeven. Schiedam Tot en met vrijdag zal de Blauwe Brug geen dag meer overslaan. Het is de ko mende dagen feest, leest en nog eens feest in het wijkcentrum. Reden daarvoor is het tienjarig bestaan van het pand aan het Baehplein. De eerste feestelijk- 1 heden barstten zaterdag los toen een keur van artiesten waaron der Harpe Davids, clown Bobo en Los Amïgos tijdens de open dag optraden. Vandaag kunnen kaartliefheb- bers in het centrum terecht voor een bridgedrive, terwijl de dïxie- landband Bunny House van avond belooft de swingende wijkbewoners op hun wenken te zullen bedienen. Het programma omvat deze der meer nog optredens van het cabaretgezelschap Ka mizool {dinsdagavond, 20.00 uur), diverse optredens van clowns (woensdagmiddag) en een grote feestavond op vrijdag waarbij het Brabants dansorkest Scrabble, zanger Cor van Pelt, troubadoursgroep de Gendar merie en zanger Marco Borsato het podium opgaan. Het bestuur hoopt om meerdere redenen dat het druk wordt in het gebouw. Dat is fijn voor de organisatoren, maar ook voor de drie instellingen die de op brengst van de feestweek mogen verdelen. Dat zijn de padden- werkgroep, de Harga Hoeve en het vogelasiel. Schiespoor, de vereniging van modeitreinbouwers, was ook aanwezig bij de feestelijkheden Brug. Vlaardingen De pot voor de particuliere woningverbetering is leeg, AI het geld dat de ge meente Vlaardingen daarvoor dit jaar beschikbaar had, is in middels uitgegeven. Dat bete kent dat bewoners die gebruik willen maken van die subsidie^ regeling hun plannen tot januari volgend jaar moeten opschorten- Dat die subsidiemogelijkheid nu al moet worden bevroren, is vol gens het gemeentebestuur niet vreemd. Dit jaar zat er slecht 2,3 ton in de pot. Vorig jaar was er nog 6 ton voor uitgetrokken. Volgend jaar wil het college van B en W de regels 'voor het toe kennen van de subsidie dan ook enigszins aanscherpen. Ze wil op een gericbtere wijze geld aan burgers geven. Vlaardingen Personeel van de GGD heeft gisteravond een kogeltje moeten verwijderen uit de arm van een 68-jarige Vlaar- dinger. De kogel was afkomstig uit een luchtdrukpistool. De man werd omstreeks half vijf door het projectiel getroffen toen hij met zijn vrouw over de Broekweg fietste. De schutter bleek een 20-iarige stadgenoot, die voor de lol vanuit zijn raam schoten loste op voorbijgangers. Tegenover de politie verklaarde hij dat hij niet gericht had ge schoten.' Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft zondagmorgen een agressieve hond opgesloten. Het beest, een Dobermann Pincher, had in de Broekpolder vijf scha pen gebeten. "Een toevallig passe rende politieagent, getuige van de slachting, slaagde er in de hond te vangen. Een. dierenarts oordeelde dat de schapen zo ern stig waren toegetakeld, dat ze moesten worden afgemaakt. De eigenaar van de non d, een 40- jarige Maassluizer,' moet van daag op het politiebureau ver schijnen om de rekening te ver effenen met de eigenaar van de schapen. Schiedam Slechts met de al lergrootste moeite is de politie er gisteren in geslaagd een einde te maken aan geluidsoverlast in de Van Beverenstraat. Vergeefs bonkten agenten rond kwart voor vijf op de deur van de woning waar de herrie van daan kwam. Maar zelfs met de loeiende sirene van de politieau to slaagden de agenten er niet In de aandacht van de luidruchtige bewoners te trekken. Uiteinde lijk sloeg de politie een ruitje in, In de woonkamer troffen de ver bouwereerde agenten een com plete hardrock band aan die op volle toeren aan het repeteren was. Vlaardingen De nasleep van een liefdesaffaire leidde gister avond tot gewelddadigheid in de Van der Spiegelstraat. Een 24-ja- rige vrouw die daar rond half tien haar auto wilde parkeren, zag plotseling haar ex-vriend op zich afkomen. De 32-jarige Vlaardinger was gewapend met een biljartkeu. Daarmee sloeg hij cfe voorruit van de auto aan scherven. Hij dreigde dat hij de vrouw zou doden. De vrouw wist echter uit de auto te ontsnappen. De man werd later op de avond aangehouden door de politie en in een cel gestopt. Maassluis Bij een woningin braak in de Van Ruysdaelstraat hebben inbrekers alle goederen links laten liggen en zijn met 15.000 gulden contant geld aan de haal gegaan. Schiedam In samenwerking met de rivierpolitie uit Botter dam heeft de Schiedamse re cherche een dievenbende opge rold die 28 inbraken op zij'n naam had staan. De groep bestond uit vijf Schie dammers en Rotterdammers tussen 18 en 22 jaar oud. Ze zijn allen afkomstig uit de omgeving van de Franselaan, die de grens vormt tussen beide steden. De bende bad het gemunt op loodsen in het havengebied, kantoorpanden en winkels in de Schiedamse binnenstad. Bij ver schillende fotozaken drukten zij de winkelruit in en graaiden ca mera's en videoapparatuur uit de etalage. Bij Daytona motors maakten zij een grote partij hel men buiti In totaal bed waarde van de gestolen enkele tienduizenden >ie parui nei- l bedroeg de tolen spullen »n guldens. Vlaardingen In navolging van de Consumentenbond heeft ook de Vereniging tegen Milieu bederf haar teleurstelling uitge sproken Over de afvalnota van cfe gemeente Vlaardingen. Vol gens de VTM spant de gemeente 2ich amper in omjhet gescheiden inzamelen van papier en karton te bevorderen, In de afvalnota, die deze week in de raadscommissie milieu en volksgezondheid wordt behan deld, lanceert het gemeentebe stuur het voorstel voor het ge scheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinafval. De VTM on dersteunt dit voornemen, maar toch vindt zij dat de gemeente onvoldoende maatregelen neemt om de afvalstroom verder in te dammen. Oud papier Het probleem ligt volgens de VTM bij het oud-papier. Doordat de kiloprijs is gezakt tot één cent, dreigt het inzamelen van oude kranten geheel in te zakken..Als het papier niet langer wordt op-, gehaald, ligt het voor de hand dat Vlaardïngers het oude papier weer iti de vuilniszak gaan stop pen. Dit zou slecht zijn voor het milieu, terwijl de gemeente door de grotere afvoer meer geld voor de afvalverwerking moet beta len aldus de VTM. Dit effect kan de gemeente vol gens de VTM op eenvoudige wij ze voorkomen. Door het subsi diëren van de inzamelaars zou de inzameling van papier en karton ook in de toekomst ge waarborgd kunnen blijven. Voorbeeld In zijn schrijven aan het ge meentebestuur haalt B.G. Ottert van de Milieugroep West het zijns inziens goede voorbeeld van de gemeenten Maassluis en Schiedam aan. Schiedam geeft voor elke ingezamelde kilo een subsidie van 2,5 cent, terwijl Maassluis met een trapsgewijs subsidiestelsel werkt. Nu_ Vlaardmgen achterblijft, dreigt de gemeente volgens de VTM haar voorbeeldfunctie in het milieubeleid te verliezen. „Waarom zouden wij ons druk maken als de gemeente het mi lieubeleid zelf niet de moeite waard vindt", citeert Otten de mening van enkele Vlaardïn gers, die bij de VTM over het ge brek aan dadendrang hebben geklaagd. Morele plicht De VTM meent dat de gemeente de morele plicht heeft het voor touw te nemen bij het stimuleren van de papierophaal. „Zelfs als hieraan extra kosten zijn ver bonden", stellen B.G. Otten en voorzitter Hiep Boerma onom wonden. Bij het instellen van de gevraag de subsidieregeling hoeft de ge meente volgens de briefschrij vers overigens niet bang te zijn voor extra kosten: doordat het tarief van de afvalverwerking in 1991 stijgt tot het bedrag van 90 gulden per ton, spaart de ge meente in de toekomst voor elke kilo apart ingezameld papier ne gen cent uit. Met een subsidie van enkele centen per ingeza melde kilo zou de gemeente vol gens de berekening van de VTM zelfs geld overhouden. Zaterdag heerste topdrukte In het Vlaardingse asief. Het dierentehuis had zojuist een splinternieuwe kraamkliniek cadeau g Vlaardingen Op het terrein van het dierentehuis Nieuwe Waterweg in het Oranjepark staat sinds zaterdag een peper dure portacabm. Deze 'draagba re kraamkliniek', die zo'n 20.000 gulden heeft gekost, werd gro tendeels gefinancierd door de Rabobank. De bank had de ge meente Vlaardingen een fors be drag geschonken uit blijdschap met een nieuwe vestiging aan hetVeerplein. Om twee uur's middags liet bur gemeester Fred van Lier zien, dat hij het geld had omgezet in de 'bevrediging van een drin gende behoefte'; hij opende de portacabin. Voordat Van Lier arriveerde om het geschenk uit te pakken, waren al zo'n hon derd mensen komen kijken in het asiel. Het bezoekersaantal liep daarna verder op tot 300. „Pasgeboren pups hebben het hier lekker warm en zwangere poezen kunnen hier ongestoord baren. Achterin is een kleine quarantaine-afdeling ingericht", vertelde Monique Spaans, als as sistent-beheerster één van de drie betaalde krachten in het dierentehuis, „Op dit moment worden alle zwangere dieren mee naar huis genomen door het personeel en door de tien vrij willige helpers. Het zal wel no dig blijven om een deel mee naar huis te nemen, want de portaca bin is niet kolossaal". Toch waren lang met alle bezoe kers geïnteresseerd in de gloed nieuwe portacabin. Velen waren nog nooit in het asiel geweest en Hepen 'onwetend' rond. Zo kwam een Amerikaan, die ge zellig met zijn dochtertje in het park wandelde, op het geblaf af. Ook kon het gebeuren dat een groepje bezoekers in de quaran taine-ruimte belandde. Jolanda van Drongeien, belast met de voorlichting van de vereniging die fondsen werft voor het die rentehuis, hoorde een kreet in de kraamkliniek: „Ach God, wat een schaties!". Ze stuurde de bezoekers meteen naar een andere ruimte en ont hulde het 'Grote Gevaar van de Schatjes', „Soms komen hier mensen die roepen 'oh, wat schattig', of 'oh, wat zielig*. Ze la ten zich door zielige hondeogen overhalen om een beest mee naar huis te nemen. Fout Want het is nog zieliger als het beest denkt een goed thuis te hebben en het wordt later weer terugge bracht, Wij zeggen altijd: denk aan de consequenties. Je komt voor kosten te staan vooriüe die renarts, de verzekering, voe ding, aanschaf, pension en belas ting. Daarnaast moet je een groot deel van je vrije tijd opofferen". Maar Jolanda van Drongeien ziet voor elke dierenliefheber een mogelijkheid. „Als je graag een dier wilt hebben maar je komt tijd tekort, dan kun je ook een dier adopteren. Dat bete kent, datje eens in de zoveel tijd met een asielhond naar het strand gaat bij voorbeeld. Dat kan ook een goede kennisma-1 kmg zijn, als je niet zeker weet of je een nond wilt". Veel bezoekers bleken met op de hoogte te zijn van deze mogelijk heid. Maar dat was lang met het enige dat de noodzaak van voor lichting aantoonde. „Kijk, ze hebben ook een konijn en vo gels", zei de zoveelste verbaasde bezoeker, terwijl er een parkiet overvloog. „Dit beestje is a! maanden geleden ontsnapt maar weg wil hij niet. En hij laat zich ook niet vangen", aldus Monique Spaans „Je ziet het", vervolgde ze triomfantelijk, „een asiel is niet alleen een plek waar je je hond of poes komt brengen en halen" Maassluis Direct uitzicht op een huweljjk hebben Frans Stello en Gerard Kui pers nog steeds niet, maar de Vlaardïngers gaan onverdro ten voort met hun pogingen als eerste homósexuelen in het huwelijksbootje te stap pen Dit keer hebben zij een verzoek tot het afsluiten van het huwelijk gericht aan het gemeentebestuur van Maas sluis. In eerder stadium wilden Stello en Kuipers in Amster dam in het huwelijk treden, terwijl zij ook verzoeken heb ben ingediend bij de gemeen ten Groningen, Schiedam, Maasland en Vlaardingen, De grootste teleurstelling lie pen de Vlaardïngers op in hun eigen gemeente, On danks de aanvankelijke be lofte van wethouder Ary Maarleveld om het huwelijk in de gemeente toe te staan, liet zijn opvolger John Rans- huijsen uitendelijk weten dat de huwelijksvoltrekking geen doorgang kan vinden. Volgens Ranshuïjsen behoort een huwelijk tussen tweeper sonen van dezelfde sexe in Nederland om juridische re denen met tot de mogelijkhe den- Stello en Kuipers zijn het met deze stelling niet eens. In een uitspraak van de Amster damse rechtbank zien zij vol doende aanknopingspunten om een homo-huweUjk af te dwingen. De rechtbank concludeerde dat de wet niet expliciet eist dat huwelijkspartners een verschillende sexe hebben. Omdat dit Sn de loop der eeu wen steeds als vanzelfspre kend is beschouwd, gat de rechtbank uiteindelijk toch geen toestemming voor het huwelijk. Ondanks de afwijzing zien Stello oen Kuipers in de uit spraak voldoende aankno pingspunten om een proef proces uit te lokken. Het duo hoopt nu. dat de gemeente Maassluis aan deze opzet wil meewerken door het in de echt te verbinden. Hel college van burgemeester en wethouders heeft nog niet gereageerd op het verzoek van de Vlaardïngers. Debrief is voorlopig op de lijst van in gekomen stukken voor de ge meenteraad geplaatst. Vlaardingen Theaterdirec teur Marten Putman put hoop uit de enorme belangstelling voor de abonnementen voor voorstellingen in 'zijn' Stadsge hoorzaal en. Harmonie. Putman ervaart die animo als een flinke steun in de rug in zijn streven in Vlaardingen een nieuw theater op te zetten. De interesse van de Vlaardingse bevolking zou op z'n minst een grondige renovatie van de bestaande zaal rechtvaar digen, meent Putman. De medewerkers van de Stads gehoorzaal verkeren al weken in een juichstemming. Het aantal aanvragen voor kaartjes over stijgt zelfs hun stoutste verwach tingen. Nu al zijn meer dan. twaalf procent meer abonne menten aangevraagd dan in het vorig seizoen. En vorig jaar werd het oude record uit 1988 al met zeventien procent verbeterd. Ook Putman's rechterhand Són- dor Góra is lyrisch. „Elke dag komen er nog bestellingen bij, terwijl veel vaste bézoekers hun bestelformulieren nog moeten inleveren", zegt hij. Putman heeft inmiddels besloten de slui tingsdatum voor het aanvragen van abonnementen te verlengen tot de open dag op 8 september. Aanvankehjk zou vandaag de laatste gelegenheid zijn vooraf een aantal kaartjes veilig te stel len. Voor een aantal voorstellingen zijn abonnementhouders nu ech ter al te laat. De optredens van Youp van 't Hek, Herman Fin kers en Lebbis Jansen zijn voor die groep volgeboekt. Ook de shows, concerten en toneel voorstellingen lopen goed, ver zekert Góra, Alleen de kaartverkoop voor de vijf Shakespeare voorstellingen valt tegen. De belangstelling voor de reeks, waaronder ook het nog nooit in Nederland opge voerde stuk Henry V, noemt Góra zelfs zorgwekkend. Daar tegenover staat dat Putman's initiatief om voor een aantal te dure of te grote produkties met de Stadsgehoorzaal per touring car op stap te gaan naar Rotter dam blijkt aan te slaan. Schiedam Het college van B en W van Schiedam is niet van plan een verzoek van de Sint Bernardusschool aan de Bos boomlaan en de Sint Jozefschool aan de Nassaulaan te honoreren. Beide scholen willen in aanmer king komen voor nieuwbouw. Sint Bemardus zegt daarin ze ven groepen te willen huisves ten, terwijl de Sint Jozef zelfs dertien tot veertien groepen denkt onderdak te willen geven. B en W zijn niet genegen de scholen op te nemen in een huis vestingsplan voor de periode 1992-1994. Het schoolbestuur van beide scholen heeft het ge meentebestuur namelijk geen inzicht gegeven in de redenen voor haar verzoek. Ook de leer lingenprognoses ontbreken, ver duidelijkt het college haar nee. Schiedam Een selectie van gouaches, tekeningen, linosne den en aquarellen is vanaf vrij dag toten met zondag 16 septem ber te zien in het Stedelijk Mu seum. Dit keer is de expositie niet opgehangen aan het werk van min of meer bekende kunstenaars, maar staan de pro- dtikten van de cursisten van de kunstklassen centraal. Interim-directeur Arie Metaal van het Stedelijk is zeer te spre ken over de kwaliteit van het aanbod. Hij roemt het werk van de meeste kinderen vanwege de spontaneïteit en originaliteit. 'Het leuke aan het werk van ver schillende oudere cursisten is volgens Metaal dat duidelijk is te zien dat zij zich hebben laten in spireren door tentoonstellingen, die ze als groep hebben bezocht- Met name het werk van Kees van Dongen moet veel indruk op de cursisten hebben gemaakt. Zijn expressieve kleurgebruik duikt in een groot aantal goua ches op. Verder omvat de expositie kop- tekeningen en grimassen, die tij dens het onderdeel modelteke- nen zijn gemaakt. Weer andere cursisten leefden zich uit in gou aches en aquarellen die de na tuur als onderwerp hebben. Dit seizoen worden er in het ka der van het kunstkias-project wederom lessen gegeven- Dat gebeurt in het Stedelijk Museum en in wijkcentrum De Blauwe Brug. De lessen worden weke lijks gegeven door beeldende kunstenaars. De bedoeling van de kunstklassen is de creativieit en het hanteren van beeldende middelen te stimuleren. Schiedam Leden van de com missie voor het geven van straat namen hebben het tegenwoor dig in Schiedam niet alleen druk, maar ook moeilijk. De drukte wordt veroorzaakt door de bouwsiroom, die het met name in Spaland nodig maakt met een aantal frisse ideëen voor namen op de proppen te komen. Dat het karwei dat de straat naamgevers moeten klaren niet gering is, blijkt uit het feit dat de commissie het met heeft aange durfd een advies uit te brengen over de meest passende naam voor de piramidewoningen die in de omgeving van hetFaassen- plein zullen verrijzen. Voor het 'onderbrengen' van die woningen bij het bestaande Faassenpleïn was iets te zeggen, oordeelde de commissie. Boven dien zouden dan de bestaande huisnummers niet vernummerd hoeven te worden. Een ander deel van de commis sie voelde echter meer voor de meest logische oplossing: een straatnaam ontleend aan een persoon uit de toneelwereld. Daarmee zou de gevolgde syste matiek in dat deel van Woud- hoek worden voortgezet. Uitein delijk durfde de commissie geen knoop door te hakken in deze 'min of meer complexe en ge voelige kwestie'. Het college van B en W gaat haar verantwoorde lijkheid niet uit de weg en kiest voor het Nijhoffpiein. Een eigen straatnaam is nod ig, omdat de pi ramide woningen geen eenheid vormen met de omgeving. Ook over denaam voor het weg gedeelte tussen de Scheepvaart weg en de Zwaiuwlaan, dat een belangrijke ontsluiting voor Spaland is, zijn commissie en col lege het niet eens geworden. De commissie pleitte voor de Land weg, om het agrarische karakter van het gebied te onderstrepen. B en W doken echter in het ge meentearchief en diepten daar kaarten uil het begin van de ze ventiende eeuw op. Daaruit bleek dat het weggedeelte toen Slimme Watering heette. Het college wil die naam in ere her stellen, omdat watering al een geografische aanduiding in houd L Bovendien ligt het, aldus het college, ritmisch beter in de mond dan het achtervoegsel land of weg. Overeenstemming kon wel wor den bereikt over de Den Hollan- derweg. Die naam wordt gege ven aan de weg tussen de Over- schieseweg en de grens met Rot terdam, In Spaland, in het deelplan Zwa luwlaan, zal een gaardenbuurt verrijzen. Omdat een gaarde een stuk grond met bomen en bloe men betekent, is er voor gekozen dat achtervoegsel aan vruchten te koppelen. De keuze is geval len op de Moerbei-, Peren-, Druiven-, Frambozen-, Perzi ken, Abrikozen- en Bramen- paarde. De suggesties Olijf-, Amandel- en Citroèngaarde zijn uiteindelijk geschrapt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1