'Van mij mag elke wedstrijd 0-0 worden' Wustrow vreest huizen te moeten schrappen Respijt voor volkstuinders Vraagtekens bij TNO-rapport Frans en Gerard geven Strijen jawoord nog niet SP beticht college van boze opzet Arie van Luyck: 'Morgen is er weer een dag...' VIAARDINGS DAGBIAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedamse politie kijkt tevreden terug op vuurdoop j 'Dip' ontregelt i huis en bedrijf Hond afgemaakt Maaslandse beslissing valt slecht bij buren itè&kte:*-! Dak bezweken Te Gussinklo adviseert SW Vestiging mineraalbedrijf riskant □WATERWEG DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat S, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. De Schiedamse politie ondervond gisteravond weinig problemen bij de eerste 'thuiswedstrijd' van SVV. Botterdam/Schiedam Voor voetballiefhebbers eindigde SVV-Feyenoord in een sof maar de Schiedamse politie was zeer tevreden, over het verloop van de wedstrijd. „Van mij mag elke wedstrijd in 0-0 eindigen verklapte een ontspannen poli- tie-inspecteur Hans Meijer even na afloop van het eredivisiede buut van SVV. De reactie was begrijpelijk, want het gebrek aan doelpunten stond gisteren in elk geval wel garant voor een rustige stemming onder de supporters. De grotendeels Rotterdamse aanhang mocht morren en knauwen over de te genvallende prestaties van Fey- enoord, tot vechtpartijen en or deverstoringen kwam het giste ren niet. „We beleven een uitermate rus tige avond", vertelde Hans Meij er, die na afloop voor de eretri bune een oogje in het zeil hield. Die rust bleek op dat moment duidelijk uit het gedrag van Meijers collega's, vinden de meeste confrontaties tussen sup- portersgroepen direct na afloop van de wedstrijd plaats, gisteren was er geen vuiltje aan de lucht. Terwijl de 23.000 bezoekers even na tienen naar de bus, de auto en de trein snelden, nam een Schie damse agent ontspannen een slok uit zijn blikje limonade. De wedstrijd SVV-Feyenoord betekende gisteravond niet al leen voorde elf van trainer Dick Advocaat de vuurdoop op Rot terdamse bodem. Omdat SVV zijn thuiswedstrijden dit seizoen in de Kuip speelt, moeten Schie damse agenten in Rotterdam helpen de orde te bewaren. De Schiedammers lopen voorlo pig mee aan de hand van de Rot terdamse collega's. ..Zij hebben ervaring met de ordehandha ving m de eredivisie", verklaart agent Leo Verhaas, „En zij ken nen De Kuip natuurlijk veel be ter dan wij Een aantal van onze agenten loopt hier nog wat on wennig rond". Tijd om te wennen was er giste ren overigens genoeg, want om half zes waren de Schiedamse agenten reeds in hetFeyenoord- stadion gearriveerd. Voor die tijd waren zij door de Rotter damse leiding reeds uitgebreid geïnstrueerd over de taakverde ling in het stadion, „De samenwerking verloopt perfect", steekt Leo Verhaas zijn Rotterdamse collega's een pluim op de* hoed. „Wij doen hier de broodnodige ervaring op voor het volgende seizoen. Dan moe ten wij geheel op eigen kracht clubs als Ajax, FC Utrecht en FC Den Haag ontvangen". Problemen Bleven rellen gisteren uit, erva ring met een plotseling massale toeloop hebben de Schiedamse VJaardingen SP-gemeente- raadsbd Remi Poppe ziet twee mogelijkheden. Of het college van B en W worstelt in eigen ge lederen met een gebrek aan lees vaardigheid of er is sprake van boze opzet om iets lelijks van zijn partij te kunnen zeggen. Met die analyse reageert Poppe i nogal gepikeerd op antwoorden van het college naar aanleiding van schriftelijke vragen, die Poppq's partijgenote Joke Fial j onlangs stelde over het beheers- plan Broekpolder. Fial had het college gevraagd waarom het plan, dat in grote lij nen het perspectief voor de j Broekpolder in de komende eeuw schetst, eerst aan de pers I was gepresenteerd. Het raadslid vond die werkwijze onterecht. Wethouder Agnes van Ardenne antwoordde vorige week nogal verbaasd, dat de Soeialistiese Partij wel degelijk op de hoogte was. Zij schreef dat het ontwerp plan in april in verschillende commissies is behandeld en dat de SP-fractie zich toen nadruk kelijk in de discussie heeft ge mengd- De grief van de SP ver taalde Van Ardenne daarom als gebrek aan onderlinge commu nicatie binnen de SP. Onzin, meent Poppe, Uit Fial's brief bleek dat de SP inderdaad op de hoogte was van de plan nen. Dat zou volgens Poppe ook niet de kern van de kritiek van zijn partijgenote 2ijn geweest „Tot nu toe is alleen een ambte lijk concept m commissies be handeld". Met die zinssnede pro beert Poppe het geheugen van het college weer enigszins op te frissen Poppe besluit zijn brief met de conclusie dat het college de brie ven van zijn partij voortaan maar eens goed moet lezen en 'niet alleen moet proberen onze fraktie op een krampachtige wij ze in een negatief daglicht te plaatsen'. i Schiedam Een storing in het voedingskabelnet heeft gister- i avond de electriciteitsvoorzie- ning in grote delen van Schie dam tijdelijk ontregeld. InSchïedam-Oost, De Gorzen en het centrum viel om acht minu ten voor half elf plotseling de spanning weg. Gedurende enke le seconden was het in duizen den woningen aardedonker. Daarna brandde het licht weer normaal, maar de gevolgen, en vooral de onrust bleken groot. Bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam kwamen de volgende uren honderden telefoontjes binnen. Veel Schiedammers be klaagden zich over ontregelde electronische apparatuur. Lampjes van videorecorders wa ren tijdens de 'spanningsdip' plotseling gaan knipperen, com puters moesten opnieuw worden opgestart en talloze televisietoe stellen weigerden spontaan dienst De grootste overlast ondervon den echter de bedrijven rond de Buitenhavenweg, het gebied waar de storing later werd gelo kaliseerd. Ontregelde produk- tieaparatuur was voor enkele ondernemingen aanleiding ogenblikkelijk contact op te ne men met de ONS. Een van de klagers is de Vereenïgde Glasfa brieken, waarmee de nutsbedrij ven vandaag verder praten over de gevolgen van de storing. Vol gens ONS-woordvoerder Mari Dingenouts zijn er geen schade claims ingediend. Schiedam De waakhond die eergisteren hevig bloedend en meteen grote hoofdwond is aan getroffen op het terrein van een r autosloperij aan de Nieuwe Wa- 1 terwegstraat, is afgemaakt. Het dier had een verbrijzelde sche- del. Het aanvankelijke vermoe- a tV*?1 cle hond zou zijn mishan- deld, bleek niet te kloppen. Het i dier volgens de politie door l een auto aangereden. Arie van Lucyek zwerft dage lijks door Vlaardingen, een stad waar je" volgens hem beter niet kunt wonen: „Vlaardingen was nog een vis- sersstad toen ik jong was. Mijn broer en ik pikten vaak een ha ring langs de haven. Wij zorg den thuis voor de kost want mijn vader was op 21 oktober 1927 doodgereden op zijn fiets. Sinds die dag fiets ik niet meer. Ik maakte in die tijd kisten en vaten waarvoor ilt per stuk werd betaald. We hadden een zusje, te heette Neeltje. Ze stierf jong aan de Spaanse griep. Die heerste in de stad. Ik ben Ti jaar maar ik ga niet naar een bejaardentehuis. Je moet daar een net pakkie aan en dan wachten ze gewoon tot je doodgaat, dan kunnen ze aan je verdienen. Op mij hoeven ze dan niet lang te wacnten, ik zou al na één dag dood zijn. Ooit lag ik in het ziekenhuis. Ik was ge vallen en mijn schouder lag he lemaal uit elkaar. Na de val ging ik naar huis, ik ben op bed gaan liggen en dacht: morgen is er weer een dag. Maar die dag moest ik toch naar het zieken huis. Zes weken heb ik er gele gen en ik vond het niet eens erg. Ze waren erg gastvrij, ik had een heel cordon zusters om me heen. Maar ik ben toch liever in mijn huis aan de Havenstraat. Daar heb ik Mik, mijn kat. Hij komt uit Urk en is per schip hier te rechtgekomen. Ook heb ik een buurman die regelmatig langs komt, maar ik moet toch mij zelf zien te redden. Iedere dag ga ik in het centrum bood schappen doen. Dat is een heel gedoe, het centrum is een end lopen en ik sukkel nogal omdat mijn ene been korter is dan het andere. Ik ben de hele dag aan het gouwen. Soms heb ik vier tassen bij me die ik niet in één keer kan tillen. Dan breng ik eerst twee tassen een endje ver derop en loop ik terug om de andere te halen en zo loop ik helemaal naar huis. Ik ben dat gesukkel wel eens zat maar ja, een mens kan niet op water le ven. Vlaardingen is best een leuke stad, maar je moet er niet wo nen, De gemeente zit goed in de schulden, dat kun je aan alles merken. Mijn buurman gaat vaak vissen, maar vóór hij kan inleggen is hij eerst anderhalf Arie van Luyck: 'Ik ben dat ge sukkel wel eens zat. Maar ja. een mens kan niet op water leven'. uur bezig vuil uit het water te halen. Hij vertikt het om in an dermans vuil te vissen. Het vuil neemt hij in zijn karretje mee naar huis. Bij mij in kle kamer staat een muur vol met lege do zen waar we het vuil in doen. Dinsdags zetten we nu en dan wat gevulde doosjes buiten voor de vuilnisman. Eigenlijk zou de gemeente dat moeten doen, maar die is daar te gierig voor". Maassluis Wethouder Anton Wustrow wil er geen doekjes om winden. De Maassluisse portefe uillehouder voor ruimtelijke or dening is gebelgd over de beslis sing dinsdagavond van de Maas landse gemeenteraad om m de Oude Campspolder-Zuid toch een transportcentrum toe te la ten. Die onverwachte ommezwaai van de Maaslandse raad kan ver strekkende gevolgen hebben voor de Maassluisse aspiraties in het grensgebied tussen de twee gemeenten nog een groot aantal huizen uit de grond te stampen. „We kunnen er in die hoek nog wel een paar honderd kwijt", be cijfert Wustrow uit de losse pols. Hij heeft zo zijn twijfels dat er rond het transportcentrum vol doende geluidswerende voorzie ningen zullen komen. Lukt dat niet dan moet Wustrow flink in zijn bouwplannen gaan schrap pen. Hoewel Wustrow een overtuigd voorstander is van een trans portcentrum in de regio, vindt hij de gekozen Iokatie ook om een andere reden minder geluk kig. „De Oude Campspolder- Zuid zal in no time zijn volge- kwakt met asfalt. Wij hebben in de Oranje Bu itenpolder eigenlijk een veel geschikter plek. Mo rn entcel is de infrastructuur nog slecht Dat geef ik grif toe, maar daar kan snel wat aan worden gedaan". Bovendien vermoedt Wustrow dat een keuze voor de Oranje Buitenpolder het doortrekken van rijksweg 20 zou kunnen be spoedigen. Als een ander belang rijk voordeel van zijn eerste keu ze boven de Maaslandse polder- lokatie noemt hij de riante uit breidingsmogelijkheden. Bo vendien zou de Oranje Buiten- polder beter aansluiten op het openbaar vervoersnet. „Er ligt al eert spoorlijn", stelt Wustrow. Of, en zo ja welke stappen Maas sluis tegen het raadsbesluit zal ondernemen, is nog onduidelijk. „We moeten eerst de uitgewerk te plannen van Maasland en de provincie maar eens afwach ten". Schiedam Het tijdstip waarop gistermiddag het dak van auto bedrijf Hersbach aan de Sehie het begaf, was nogal gelukkig. Even na vijf uur, op het moment dat er net niemand meer aanwe zig was, stortte het dak op de vloer van de eerste verdieping. Het ongeluk gebeurde oradat en kele binten volledig waren door gerot. Op last van bouw- en wo ningtoezicht wordt vandaag de gevel naar beneden gehaald. Strijen/Vlaardingen Hoewel de gemeente Strijen zich bereid heeft verklaard Frans Stello en Gerard Kuipers in de echt te verbinden, is het nog niet zeker dat het Vlaardingse vrienden paar er daadwerkelijk in het hu welijk zal treden. In Strijen is voorlopig geen amb tenaar van de burgerlijke stand te vinden die het homopaar wil huwen. Bovendien willen Stello en Kuipers eerst de reacties van andere gemeenten afwachten. Zij hebben alle gemeenten in Nederland benaderd met de vraag of men bereid is een homo-huwelijk te sluiten. Kuipers en Stello hebben al 18 jaar een relatie. Zij wil' -i graag trouwen omdat zij vinden dat zij, net als heterosexuelen, recht hebben op alle wettelijke rege lingen die er voor zo'n partner schap bestaan. Zij begonnen hun actie ongeveer twee jaar gele den. Vlaardingen stond vrijwel bovenaan het lijstje van steden waar zij graag in het huwelijk zouden treden. In hun woon plaats vingen zij echter bot. De aanvraag Sep stuk op de weifel moedige houding van de PvdA. In het ogenschijnlijk conserva tieve Stnjen lijken de Vlaardin- gersmeer kans te hebben dan in hun eigen, zichzelf als vooruit strevend afficherende gemeen te. Maar de politieke bereidheid in Strijen blijkt vooralsnog moei lijk in daden om te zetten. De Strijense burgemeester S.W. van Schaijck, principieel geen tegen stander van een echtverbintenis tussen twee personen van het zelfde geslacht, zal zelf in geen geval optreden als huwelijk- sambtenaar, De burgemeester, wel gerechtigd huwelijken te voltrekken, is bang dat hij een froot deel van de bevolking voor et hoofd zou stoten. Gemeentesecretaris C. in 't Veld zal zich in dit geval ook niet snel opwerpen als ambtenaar van de burgerlijke stand. „Ik vind het niet de juiste manier om de amb tenaren met deze zaken op te za delen. Een dergelijk huwelijk is in strijd met de wet. Mocht een amt'anaar van de burgerlijke stand bereid zijn zo'n huwelijk te voltrekken, dan stelt hij daar mee een politieke daad. Ik vind dat zoiets is weggelegd voor ge kozen bestuurders", aldus In 't Veld. Afhankelijk van de omstandig heden zou In 't Veld eventueel bereid zijn een huwelijk tussen twee homoseksuelen te voltrek ken. „Maar ik zou dat niet de monstratief doen, met enorm veel publiciteit In kleine kring zou ik het wel overwegen", aldus de gemeentesecretaris. „Toch bevredigt zo'n daad mij niet Je schiet er niets mee op. Het is wet telijk niet toegestaan en dat bete kent dat het huwelijk direct wordt vernietigd. Dan heb je al les voor niks gedaan". De PvdA in Strijen wil desnoods speciaal voor dit geval een amb tenaar aantrekken. De andere partijen zien meer heil in een brief aan de Tweede Kamer, waarin wordt aangedrongen op een wetswijziging. Alle fracties, behalve de SGP, die homosexua- liteit categorisch afwijst, zouden zo'n brief ondertekenen. Uit de gemeenten uit eigen om trek hebben Stello en Kuipers behalve het afwijzende ant woord van Vlaardingen inmid dels ook de reactie van Maasland binnen. Ook daar brandt men zijn vingers liever niet aan een echtverbintenis tussen twee mannen. agenten wel opgedaan. Even na zessen druppelen de supporters nog mondjesmaat het stadion binnen, maar als de aanvangstijd van acht uur nadert verzamelen zich in korte tijd ineens duizen den mensen voor de hekken. Bij het binnenlaten van de sup porters spelen de agenten overi gens slechts een rol langs de zij lijn. De kaartjesverkoop is in handen van SVV, terwijl het fouilleren van de supporters door een speciale beveiligings dienst wordt uitgevoerd. „Alleen als er problemen ont staan schieten wij te hulp", ver klaart Leo Verhaas de afwach tende houding van de agenten. „De beveiliging van het stadion is in principe een taak voor SVV". De agenten worden wel gecon fronteerd met scheldende sup porters Zij vinden het schanda lig dat het ontvangende SW slechts drie loketten heeft geo pend voor de verkoop van kaar tjes. Op het laatste moment openen de suppoosten nog twee loketten, maar dit kan met voorkomen dat veel bezoekers pas een half uur na het eerste fluitsignaal hun plaatsje kunnen innemen. „Tsja, mensen kunnen beter een kaartje in de voorverkoop aan schaffen", reageert inspecteur Hans Meyer na afloop laconiek. Schiedam Kees te Gussinklo, de voormalige jongerenwer ker van De Dijk, is door SVV aangetrokken als adviseur voor het supporterswerk. Te Gussinklo, tegenwoordig actief als sup portersbegeleider van FC Den Haag, heeft zitting genomen in een werkgroep. Samen met de gemeente en het jongerenwerk moet hij het supporterswerk bij de kersverse eredivisionist van de grond tillen. De uitwedstrijd van zijn werkgever tegen FC Twente liet Te Gussinklo gisteren schieten om zich in de Rotterdamse Kuip te oriënteren op het Schiedamse suppartersprobleem. „Ik heb alleen geen SW-supporters gezien", vertelde Te Gus sinklo na afloop van de wedstrijd, die hij samen met directeur Armand van Puyvelde van de Schiedamse Federatie bekeek. „Zelfs in vak Y, waarvoor de kaartjes in Schiedam zijn ver kocht, zag ik bijna alleen maar Feijenoord-supporters", Met het instellen van de werkgroep komt SVV tegemoet aan een eis van de KNVB. De bond wil dat alle clubs op korte ter mijn naast een plan voor de supportersbegeleidmg een suppor terswerker aanstellen. Of Te Gussinklo zelf de nieuwe supporterswerker van SVV wil worden? „Nee, want ik heb het goed naar mijn zin bij FC Den Haag. Alleen als ze met een goede aanbieding komen, kan ik het overwegen", grapte de met het voetbalvirus geïnjecteer de Te Gussinklo. Schiedam De vestiging van Mineral Service BV op net nieu we bedrijvenpark Vijfsluizen blijft een omstreden zaak. Risi co's voor volksgezondheid en milieu zijn niet uit te sluiten. Dat valt te concluderen uit het commentaar van de Delftse scheikundige dr. ir.S.M. Lemko- witz op twee onderzoeksrappor ten van TNO. Volgens TNO, dat uitzocht welke stoffen in welke concentraties vrijkomen tijdens het mineraalverwerkende pro ces bij het bedrijf, blijven vervui ling en risico's binnen de nor men. Lemkowitz onderschrijft dat voor een belangrijk deel, maar zet tegelijkertijd vraagte kens bij andere gevolgtrekkin gen van TNO. De bewering van TNO dat de uitstoot van gevaarlijke stoffen de toegestane normen niet over schrijdt komt Lemkowitz 'rede lijk en geloofwaardig' voor. Des ondanks meent hij dat de onder zoekers hier en daar te stellig zijn met hun verzekeringen dat het allemaal wel zal loslopen met de vervuiling. „Wetenschappe lijk gezien was een wat voorzich- tiger presentatie op z'n plaats ge weest", meent de Delftse schei kundige. Volgens Lemkowitz zijn sommi ge rekenmodellen en tabellen wat al te losies gehanteerd. Een gedetailleerde analyse zou vol gens de specialist van de TU waarschijnlijk 'discutabele be slissingen* van TNO naar boven brengen. Het bedrijfsproces is zo ingewikkeld dat een aantal fac toren, die van doorslaggevende betekenis kunnen zijn, beter doorgelicht had moeten worden. Als voorbeelden worden ge noemd de plaatselijke luchtstro mingen en de fouten die mensen kunnen maken. TNO is teveel uitgegaan van een normale situ atie, en heeft geen berekeningen gemaakt over extreme situaties, bijvoorbeeld als er storing in de fabriek ontstaat. Wat Lemkowitz tevens mist in de rapporten is de eis, dat de uit stoot van stoffen regelmatig wordt gemeten als het bedrijf eenmaal draait. Gezien de aard van het bedrijf zouden metingen volgens de Delftse deskundige geen kwaad kunnen. Dr. ir. Lemkowitz, werkzaam bij de vakgroep Chemische Proces technologie van de Technische Universiteit in Delft, leverde zijn commentaar op verzoek van de Delftse Wetenschapswinkel. Die instantie was op haar beurt ingeschakeld door inwoners van Schiedam, die fel gekant zijn te gen de vestiging van het minera len bedrijf. Veel Schiedammers vrezen dat zij behalve met ge luidsoverlast, te maken krijgen met de neerslag van stof. Tegen de aanvraag van een hin derwetvergunning zijn honder den handtekeningen en be zwaarschriften ingediend. On der de tegenstanders bevindt zich ook het Algemeen Verbond van Volkstuinders in Neder land. Het verbond heeft er op ge wezen dat tegenover Vijfsluizen, een groot volkstuincomplex ligt. De daar gewkeekte groenten worden in grate hoeveelheden door de tuinders gegeten. In volkstuin derskringen ^ontstond grote opschudding na het bericht dat sommige bij Mineral Service verwerkte mineralen toxische (giftige) dan wel radioactieve ei genschappen hebben. Vlaardingen De volkstuin- dersvereniging Dr. Moerman mag nog een vol seizoen op het landgoed Hoogstad blijven. Pas op 1 oktober 1991 moeten de le den het landgoed ontruimen. Met deze toezegging van wet houder Agnes van Ardenne is de gemeente teruggekomen op een eerder ultimatum. Dat ging er vanuit dat de tuinders al op 1 ja nuari '91 zouden vertrekken. Met deze belofte is Van Ardenne tegemoet gekomen aan de eisen van de volkstuinders, die het Hoogstad-complex alleen willen ontruimen als ze daarvoor in ruil een terrein krijgen dat minstens zo geschikt is voor het uitoefe nen van hun hobby. De gemeen te heeft zo'n terrein nog niet kunnen vinden. Alleen de Holiérhoeksepolder vormt voor de vereniging een aanvaardbaar alternatief, Over deze polder bij Holy-Noord heeft de gemeente echter geen zeg genschap. Hij wordt beheerd door de reconstructiecommissie Midden-Delfland. De commissie maakt bezwaar tegen gebruik van de polder als volkstuincom plex. De vereniging zegt, niet meer dan twee hectaren in de polder nodig te hebben. Sinds de ge meente de Hoogstad-tuinders liet weten dat op de grond van wijlen dokter Moerman kanto ren zullen worden gebouwd, zijn al enkele tientallen leden ver trokken. Van de 180 leden zullen er tegen de tijd dat er een ak koord is bereikt over een verhui zing naar schatting niet meer dan 120 over zijn. Eind september, als de gemeente meer inzicht heeft in de bereid heid van de reconstructiecom missie om een deel van de Ho- lierhoeksepolder af te staan, ko men de tuinders en wethouder Van Ardenne opnieuw bij el kaar,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1