Gemeente als kroegbaas grieft centrumbewoners Bezetters Dug-Out houden vol Bouw achteruitgang station van start Jubilerende kwekers zeggen het met bloemen 'mmmmmmmsi Bakker verbaasd over uitspraken De Leede Te vroeg huisvuil VLAARDINGS DAGBLAD SGH1EDAAASE COURANT NIEDWE WATERWEG GODRANT 'Wij stoppen pas als wij onze zin krijgen' Acht jaar geëist tegen overvaller Vermoedelijke schutter aangehouden Inbraken in twee woningen SP verwijt ook nieuw college arrogantie Maarleveld presenteert lesprogramma veüig verkeer CNN nu ook op kabel Maassluis Opheffing Hoeks Zwembadfonds in het verschiet DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vtaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax- 010-4349754. zwem- nemers 1 Vugt, ie, vry- zwem- ren de lousias- er Bart d even treikte, irtieve- rsonen tewis- )m een acht m elt Dik vijftig doel ik mmers twaalf gen te ndigde zwom- ^meter V-Has- rwerd J. van ogsbri- t Gies- iter de ndigde 3 kilo- its. De et 33,9 wijl de e red- je, die om, •d ook r door jonne- Joke e, om eleden leven iamse heeft nalrge plaats 5 wat ging >ings- pron- ïl. Hij os dat func- touw- v. drie afge- ïvuld ïnlij- roege elijke anier ;estu- aca- isten, spre- ïp de nspi- Ten- sep- «Iop I van ndag iedi- die alle om een De teeg l de 2ch- de rab- ver- iroet ,tan- ver- jens een nde met een 26- lent gels irij- c. oek de j de het de i door CA REL VAN DER VELDEN Maassluis Vooralsnog is er I geen. uitzicht op een. spoedige beëindiging van de bezetting in jongerencentrum Dug- i Out. Vertegenwoordigers i van de gemeente en het be stuur van het open jongeren- I centrum gaven gisteren in een gesprek met de bezetters aan, dat zij voorlopig niet op hun eisen kunnen ingaan. Wethouder Ruud Timmer- i mans beraadt zich zich op de i situatie. De bezetting van het open jonge rencentrum gaat vandaag haar vierde dag in. Twaalf jongeren gingen zaterdag tot actie over uit onvrede over het gebrek aan fi nanciële middelen voor de pro grammering. Zij eisen dat de programmering tot begin 1991 gegarandeerd wordt. Verder vinden de actievoerders, dat zij totaal geen inspraak hebben op het beleid binnen het jongeren werk. „Jullie praten over ons, maar niet met ons", uitte actievoerder Sjaak Out gisteren zijn ongenoe gen in de richting van voorzitter Érnst Tuytel en jeugdconsulent Ruud Kats. In het bezette cen trum hoorden de twee vertegen woordigers van het bestuur gis termiddag de grieven van de be zetters aan. Onverteerbaar De jongeren vinden het onver teerbaar dat zij buiten de ge sprekken over ae toekomst van het jongerenwerk in Maassluis worden gehouden. Sinds drie weken kent Maassluis één be stuur voor het jongerenwerk, dat zich concentreert in de cen tra De Toevlught en Dug-Out. „Ik ging drie weken geleden naar de bestuursvergadering en toen hoorde ik ineens dat ik er niet meer in zat. We zijn gewoon aan de kant gesehoven", vertelt Out, die tot het voormalige be stuur van Dug-Out behoorde. Jeugdconsulent Ruud Kats gaf gisteren toe dat er in het interim- bestuur, dat de contouren voor het toekomstige jongerenwerk moet opstellen, geen plaats is in geruimd voor vertegenwoordi gers uit de doelgroep. „De in spraak van de bezoekers is ter sprake geweest, maar wij willen eerst de grote lijnen uitzetten. Als wij weten welke kant we op willen, kunnen de betrokkenen uiteraard gebruik maken van de inspraakmogelijkheden". Het bestuur, dat naast vertegen woordigers van de gemeente be staat uit medewerkers van de stichting samenlevingsopbouw Maassluis, vreest dat de invloed van de vaste bezoekers van Dug- Out de vorming van een afgewo gen beleid zou blokkeren. „De mening van één straat mag niet het beleid van.de stad gaan bepa len", trekt Kats een vergelijking met het stadsbestuur. Doelgroepen „Veel groepen worden door het jongerenwerk niet bereikt", ver dedigt opbouwwerker Bert Hoetmer de machtsgreep van het kader. „Daarom moeten we onze positie opnieuw bepalen. De uitgangssituatie is, dat er in Maassluis twee centra en vier jongerenwerkers zijn. De vraag die wij moeten beantwoorden is, hoe wij de zeer diverse doelgroe pen in de toekomst zo goed mo gelijk kunnen bereiken". Zonder directe inspraak vrezen de vaste bezoekers van Dug-Out, dat zij bij het verschijnen van het beleidsplan voor voldongen fei ten worden geplaatst. Gevolg zou zelfs kunnen zijn, dat de hechte groep bezoekers in de toekomst uit het centrum zal worden geweerd. De meeste bezetters zijn de leef tijd van twintig reeds gepas seerd. „In het geruchtencircuit horen wij dat het bestuur de maximum leeftijd van bezoekers wil stellen op 26 jaar. Wij horen dat men ook een einde wil ma ken aan het vrije softdrugbeleid in het centrum. Ook daarom zijn wij in actie gekomen". De openlijke verkoop van hasj is al tijden een doom in het oog van de gemeente. De bezoekers heb ben sterk de indruk, dat het nieuwe bestuur er op uit is een bezem door de Maassluise sub cultuur te halen. „Terwijl de verkoop van hasj hier totaal geen problemen oplevert Toen de Dug-Out dicht was, ontston den er direct problemen bij dea lers in de stad zegt actievoerder Martin van der Lugt. Opbouwwerker Bert Hoetmer stelt dat de jongeren rijkelijk vroeg waren met hun actie. „Het bestuur is tot nu toe slechts twee keer bijeen geweest. Bij voor beeld het idee om bet centrum tijdelijk te sluiten is slechts één van de gedachten, die druppels gewijs naar buiten komen. Dat leidt alleen maar tot spraakver warring. Jullie kunnen beter wachten tot er eeen definitief discussieplan ligt". Het bestuur van het open jonge rencentrum en de bezetters lij ken het voorlopig niet eens te worden, zo bleek uit de reactie van voorzitter Martin van der Lugt van het inderhaast ge vormde bezettingsbestuur: „We 'zijn juist veel te laat met de be zetting. Door het bestuur wor den we al* jaren niet serieus ge nomen. Tot 1 januari 1990 willen we gewoon open blijven meteen volwaardig programma. Wij zijn Opbouwwerker Bert Hoemer discussieert met de bezetters van Dug-Out. Voorzitter Martin van der Lugt (zittend rechts) van het bezettingsbestuur luistert be langstellend toe. het slachtoffer van financieel wanbeheer op andere plekken". Amsterdam/Vlaardingen Te gen een 33-jarige Delftenaar is gisteren voor het Amsterdamse gerechtshof acht jaar onvoor- j waardelijke gevangenisstraf ge- eist. De Delftenaar wordt onder meer verantwoordelijk gehou- i den voor de overval oj) een fili aal van de Amxobank in Vlaar- dingen in de zomer van 1989. De Haarlemse rechtbank ver oordeelde de verdachte in eerste instantie tot vier jaar gevange nisstraf. Tegen deze uitspraak ging de officier van justitie in ho- ger beroep. Vlaardingen De politie heeft in een café een 33-jarige Vlaar- dinger aangehouden, die er van wordt verdacht zaterdagavond in de Van de Spiegelstraat op een 26-jarige stadgenoot te hebben geschoten. De vermoedelijke da der miste zijn doelwit, maar ver brijzelde met twee schoten uit zijn vuurbuks de ruit van een portiek. De man zal poging tot doodslag ten laste worden ge legd. De politie heeft het vuur wapen inmiddels teruggevon den. Als aanleiding voor de schietpartij noemt de politie een 'relatie probleem'. VJgardirigen Uit een woning aan de Willem Beukelszoon- straat hebben inbrekers geld, een horloge, twee giropasjes en een paspoort gestolen. Men kwam binnen met behulp van een valse sleutel. Bij een inbraak in een woning aan de Wilhelminastraat werd een stereoset ontvreemd. Daar werd een bovenlicht verbroken. Vlaardingen Het streven van de politieke partijen die in Vlaardingen in de gemeente raad zijn vertegenwoordigd, om voortaan in een betere sfeer de stad te besturen, lijkt falikant te mislukken. De SP concludeert dat de arrogantie van de macht, die het oude college van B en W zou hebben gekenmerkt, volle dig door de nieuwe club van PvdA, CDA en D<?6 is overgeno men. Dat leiden de socialisten af uit de manier waarop de oppositiepar tijen in een hoek dreigen te wor den gedrukt. De partij vindt het ongepast dat de coalitiepartijen zichzelf bij de begrotingsbehan deling zeventien minuten spreektijd willen geven, terwijl de andere partijen slechts twaalf min uten krijgen to egemeten „Als we dit pikken, kan de meerderheid uit de raad straks ook beslissen dat de oppositie niets mag zeggen", meent frac tievoorzitter Remi Poppe. De SP vindt dat de spreektijd een afspiegeling moet zijn van de verkiezingsuitslag. Verontwaar digd Is de partij ook over het be perkte aantal zetels dat opposi tiepartijen in raadscommissies is toebedeeld. Verder heeft het 'wippen' van de partij uit het ASHVB -bestuur kwaad bloed gezet Een beslissing, die volgens Poppe haaks staat op de verkie zingsuitslag. Vooral D66 -—„het hulpje van PvdA en CDA"moet het ont gelden. „De D van D66 staat voor Democraten, maar ja die naam is jn 1966 verzonnen. Dat is al zo lang geleden", laten de socialis ten snerend 'weten. Op 1? juli 1989 werd de verdach te door de politie aangehouden- Hij bleek op dat moment in het bezit te zijn van een gasalarmpïs- tooL Na verschillende verhoren gaf hij toe dat hij op de dag van zijn arrestatie betrokken was ge weest bij een bankoverval van een ABN-vestiging in Sassen- heim. Hij bestuurde de vluchtau to, terwijl twee mededaders ge maskerd en onder bedreiging met vuurwapens het bankperso neel dwongen tot afgifte van geld. Uitspraak 17 september. De jubilerende dahliakwekers in hun 'knollentuin' aan de voet van de Vlaardingerdijk, waar 4500 planten staan. Schiedam De Dahliavereniging Schiedam zegt het met bloemen. Geen evenement in de Brandersstad of de ver eniging is present. Niet met een kraam vol stickers en foldermateriaal bloe- menkwekers zijn subtiele mensen. Ze schikken een boeketje, zetten dat op een onopvallende plaats neer en kijken met genoegen toe hoe anderen daarvan ge nieten. In de tuin aan de voet van de Vlaardinger dijk worden met liefde de planten verzorgd die op 19 september het nieuwe politiebureau zullen opsieren. De dahlia's moeten er piek fijn uitzien. Want eregast op dat feestje is mi nister Ien Dales. Het is niet de eerste keer dat de zowat klein ste vereniging van Schiedam zo'n vooraan staande rol speelt. Bij de Brandersfeester» zijn het traditioneel de 22 dahliakwekers die De Korenbeurs in do bloemen zetten. Bij de he ropening van Huize Frankeland door toen malig minister Brinkman waren ze er ook bij. Ook vakbroeders hebben grote waardering voor de Schiedamse bloemenvrienden. Dit weekeinde kwamen de dahliakwekers met twee eerste en acht tweede prijzen terug van de grote zomertentoonstelling m Naaldwijk. Omdat de Schiedamse dahhavereniging 15 jaar bestaat, wordt in een speciale feesttent vanaf 21 september een jubileumtentoonstel ling gehouden. Burgemeester Reimer Schee- res zal de expositie openen. Schiedam De Nederlandse Spoorwegen beginnen in sep tember met het doorbreken van de achterwand van Sta tion Schiedam/Rotterdam- West. De tunnelbuis, die sinds jaar en dag doodloopt ter hoogte van perron 5, wordt in december voor het publiek doqrgebroken. De uitgang vormt een tij'delijke voorziening, want haar defini tieve uiterlijk zal de nieuwe en- trée pas in 1995 krijgen. On danks de korte levensduur van de uitgang trekken de Neder landse Spoorwegen 850.000 gul den voor de ingreep uit. Het tijdelijke karakter van de nieuwe toegang houdt verband met de ambitieuze toekomst plannen van. de NS. De spoorwe gen willen vóf 1995 het drukke treintraject tussen Rotterdam en Den Haag uitbreiden met twee sporen. In Schiedam zullen die twee sporen aan de achterzijde van het station komen. Voor deze ingreep zal uiteinde lijk de gehele achterwand van het station moeten worden ge sloopt Door de verbreding van het station dient de tunnelbuis onder de perrons eveneens te worden verlengd. De kosten van deze ingreep bedragen een veel voud van de huidige investering. De welstandscommissie van de gemeente Schiedam is slechts schoorvoetend met het huidige bouwplan akkoord gegaan. De trappen en het afdakje verdie nen volgens de commissie aller minst de schoonheidsprijs. Vol gens de dienst Gemeentewerken valt het wel mee. „De spoorwe- fen maken gebruik van stan- aardmaterialen. Het ziet er best aardig uit", meent een woord voerder. Karakter De commissie zwichtte uiteinde lijk voor het argument dat de ge kozen oplossing slechts een tijde lijk karakter heeft. In het defini tieve plan eist de commissie een schets, die meer recht dost aan het specifieke karakter van het stationsgebouw. De Nederlandse Spoorwegen nemen het leeuwendeel van de kosten voor haar rekening. De gemeente betaalt alleen voor de aanleg van een voorplein en par- keergelegenheden. Door de komst van de nieuwe sporen zijn deze voorzieningen vermoede lijk ook geen lang leven bescho ren. De nieuwe uilgang vindt aan de achterzijde van het station direct aansluiting op de nieuwe kan toorkolossen van Kantoren huis. Vanuit de trein kunnen de vaste bezoekers van het station in de toekomst overdekt hun werk plek bereiken. De aanleg van twee nieuwe spo ren heeft naast het verbreden van het nieuwe stationsgebouw overigens nog meer consequen ties. De spoorwegen willen, dat overstappende treinreizigers in de toekomst in Schiedam op het zelfde perron kunnen blijven. Om deze wens te verwezenlijken is het nodig dat er ter hoogte van de splitsing tussen de spoorlijnen naar Hoek van Holland en naar Den Haag, die enkele honderden meters ten westen van het sta tion ligt, een viaduct wordt ge bouwd. Schiedam Veel bewoners van de Schiedamse binnenstad staan zeer wantrouwend tegenover het plan, De Korenbeurs vaker te gebruiken voor re cepties en feestelijke evenementen. Dat werd gis termiddag duidelijk op een hoorzitting in het stads kantoor. Het wil er bij de omwonenden niet in dat de gemeente bij zich zelf een horecavergunning voor het luisterrijke monument aan de Korte Haven aanvraagt zon der precies te weten waar dat pa piertje voor moet dienen. f De gemeente zegt dat de vergun ning in de eerste plaats bedoeld is om de huidige situatie te legali seren. De Korenbeurs wordt een enkele keer al voor ontvangsten gebruikt, zonder dat de daarvoor benodigde papieren in orde zijn. De alcohol wordt geschonken op een geleende vergunning Aan die 'U-bocht constructie' moet een eind komen, vinden burge meester en wethouders. Maar er staat ook een 'beperkte uitbreiding' van het aantal ont vangsten in De Korenbeurs op stapel. „Niet vaker dan één week in het voorjaar, één week in het najaar en uen incidentele festi viteiten daartussen", probeerde ambtenaar Raymond Vrede- bregt gistermiddag zijn gehoor gerust te stellen. Dat gehoor, bestaande uit circa 30 opgewonden centrumbewo ners, reageerde agressief. „Wij willen geen feesten, wij willen slapen!" kregen Vredebregt en zijn eollega Rob van der Noll te horen. Het ambtenarenduo oog stte luid hoongelach met de be wering dat de gemeente nog geen flauw idee heeft, wat er in die weken in voor- en najaar in De Korenbeurs staat te gebeu ren. „Misschien een vogeltjesten toonstelling". verzon Vrede bregt. „Hebt u daar dan een ho recavergunning voor nodig? Waarom zou er bier geschonken moeten worden bij een vogeltjes- tentoonstelling?" kaatste de zaal terug. De aanwezigen herinnerden de .ambtenaren er aan dat de bin nenstad al tien jaar wordt geteis terd door cafélawaaï. Nog een horecagelegenheid erbij is voor velen de druppel die de emmer doet overlopen. „Zo'n besluit ge tuigt van arrogantie jegens de burgerij", aldus een bewoner van de Oude Sluis. Het heeft toch al kwaad bloed gezet da t de politie nauwelijks reageert op klachten over herrie: „Ik durf niet eens meer te bellen, ik word toch uitgelachen". Klap De gemeente als kroegbaas Is een klap in het gezicht van de bewoners van de Korte Haven en omgeving. Als tactloos en grievend sverd het ervaren dat Van der Noll de zitting begon met de bekentenis dat hij „op zo'n grote belangstelling niet had gerekend". „De gemeente weet kennelijk nog steeds niet wat er leeft onder de bevolking", merkten enkele aanwezigen boos op. Weersproken werd ook dat de huidige huurders van het monu ment bij het overleg waren be trokken. Zowel de tafeltennis vereniging De Korenbeurs als de stichting Gezinsverzorging Schiedam, die de ruimte ai jaren gebruiken, zei van niets te we ten. Zij hadden het plan vooreen party- en congrescentrum in de krant moeten lezen. Schiedam Toen wethou der Bart de Leede onlangs tegenover een huis-aan- huisblad verklaarde dat hij niet vindt dat het gemeen telijk apparaat log is, ge beurde er iets vreemds met Pvd A-fractie voorzitter Hans Bakker. Het gemeen teraadslid viel bij het lezen van die uitspraak zowat van zijn stoel van verbijste ring. Althans, dat beweert hij in de partijkrant Voor waarts. Wat is het geval? Bakker is pleitbezorger voor de frisse wind, die nodig door het Schiedamse overheidsappa raat zou moeten waaien. Dat functioneert echt niet goed ge noeg, meent de socialist. In een verhandeling over de ambte lijke en bestuurlijke cultuur in de jeneverstad lepelt hij aller lei negatieve kwalificaties op, zoals traagheid, verkokering en een te enge fixatie op sec tor belangen. De eerste twee problemen zou den zich met name in ambtelij ke kring voordoen, terwijl juist de bestuurders te veel naar hun eigen toko kijken en tijdens bezuinigingsrondes al snel uitroepen, dat bij mij niks is te halen'. Bakker hoopte bij het in het zadel helpen van het nieuwe college van B en W een ploeg te hebben gesteund, die zou zijn behept met een 'knagende kritische nieuwsgierigheid naar nut en noodzaak van be staande uitgaven'. De uitlating van De Leede doet Bakker het ergste vrezen. Hij is bang dat de Groen Link ser zich te veel wil aanpassen aan de gebruikelijke denk- en handelwijze. Een mechanisme dat, zo ventileert Bakker zijn inzicht in de buitenlandse po litiek, in Engeland spottend 'house training' heet. Daarmee wordt gedoelaop het africhten en zindelijk maken van pup pies. Wellicht bereikt hij met die vergelijking dat nu De Leede van verbijstering van zijn stoel dreigt te vallen. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen begint volgende week een voorlichtingscampag ne over veilig verkeer voor mid delbare scholieren. Aanleiding vormt het grote aantal verkeers ongevallen onder 12- en 13-jari- gen. Gebleken is, dat brugklas sers twee keer zo vaak betrok ken zijn bij ongelukken als leer lingen van groep 8 van de basis school. Vlaardingen wil de situatie ver beteren door de middelbare scholieren een speciaal lespro gramma over verkeersveilig heid aan te bieden. De afdeling onderwijs haakt hiermee in op een landelijke actie van Veilig Verkeer Nederland. WN ontwikkelde het lespro gramma Doorgaand Verkeer. De speciaal ontwikkelde leskist, waarvan de gemeente verschil lende exemplaren heeft aange schaft, wordt geschikt geacht voor alle leerlingen in het voort gezet onderwijs. Drie doelstellingen staan in de leskist centraal. Naast het bevor deren van de eigen veiligheid vraagt het lesmateriaal aandacht voor de veiligheid van andere verkeersdeelnemers. Daarnaast besteedt de leskist aandacht aan de 'maatschappelijke kanten' van het verkeer. Naast thema boeken kunnen de docenten ge bruik maken van dia's, video banden en computerprogram ma's De eerste leskist reikt wethou der Ary Maarleveld van onder wijs op 12 september uit aan scholengemeenschap De Vaart. MaassluisOok Maassluis is lid geworden van de 'Global Villa- ge', het 'dorp' dat de Amerikaan se nieuwszender CNN van de wereld heeft gemaakt. Het Maassluisse kabelnet is uitge breid met het programma van deze Amerikaanse satelliet. Bewoners van de eerste stad aan de Waterweg kunnen nu recht streeks de mediaoorlog volgen, die de Amerikaanse president Bush en zijn Iraakse tegenspeler Saddam Hoessein opvoeren in de Golfcrisis. Met haar impres sies over de crisis is het mondiale televisiestation 24 uur per dag in de lucht. Door het massale kij kerspubliek kon het station bin nen enkele weken uitgegroeien tot het belangrijkste nieuwsme dium in de Golfcrisis. Met de gedachte dat de tegen stander altijd meekij'kt, lanceren de tegenspelers hun nieuwste zetten het liefst via CNN. Zo was het geruchtmakende bezoek van Saddam Hoessein aan gegijzelde kinderen live te zien op de nieuwszender. Ook president Bush laat de ca meraploegen van CNN graag op draven op zijn vakantieverblijf. Met de golfstïck in de hand geeft hij de Internationale gemeen schap graag het idee dat hij de Golfcrisis onbezorgd maar vast beraden tegemoet treedt. In Maassluis neemt de zender van Ted Turner, die zichzelf als de dorpsomroeper van de wereld ziet, het kanaal in beslag dat aan vankelijk was bedoeld voor TV 10. Maassluizers kunnen de ont wikkelingen in de Golfcrisis voortaan op de voet volgen op kanaal 29- op de UHF band. Hoek van Holland Hoek van Holland kan een overdekt zwembad op de buik schrijven. Nadat de deeïgemeenteraad twee jaar geleden te kennen gaf dat een overdekt bad voorlopig niet aan de orde is, heeft de Ver eniging Zwembadfonds Hoek van Holland de moed nu defini tief opgegevèn. Tijdens de alge mene ledenvergadering op 27 september heft het fonds zich zelf op. De vereniging werd vijftien jaar geleden opgericht met ais doel te komen tot de bouw van een overdekt zwembad in Hoek van Holland. Sindsdien heeft de ver eniging verschillende voorstel len op tafel gelegd met de daarbij behorende financiële onderbou wing. Een paar keer zag het er naar uit dat het bestuur succes zou boe ken en was men dicht bij de vol tooiing van een overdekt bad. Maar steeds weer werden vanuit de gemeente Rotterdam of de deeïgemeenteraad argumenten aangevoerd om bet bad toch maar niet te bouwen. Vlaardingen Wijkagenten en de reinigingsinspectie blijven gezamenlijk optreden tegen be woners die te vroeghunhuisvuil op straat zetten. Zondagavond laat en maandagochtend vroeg trokken zij door de Westwijk op zoek naar overtreders. Evenals tijdens vorige bezoeken deelden zij een flink aantal bekeuringen uit Dit keer werden 19 bewo ners op debon geslingerd. _a;_ -1-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1