m VVD bezorgd over kwaliteit water Wandelingen en exposities Conflict Dug-Out verder verscherpt Behoedzaam speurwerk naar vliegtuigbommen VLAARDINGS DASBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bezetters 'verbijsterd' over privatiseringsplan Open monumentdag regionaal Actie tegen automaatverkoop van softdrugs Be Quick koopt tennisveld, villapark deels van de baan Cultuurprijs voor het eerst uitgereikt Interpellatie over tuinders Geschatte kosten 3,5 miljoen gulden 'Duistere' knokpartij in Laan Vliegclub bestaat tien jaar Brandersfeesten spelen op zeker WAIHIWfG WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 Begionalsredaclia- Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229.4352066.4350557- sportredactie: 4345209. Telelan:01Q-J-'J-107:r! Een laatste inspectie voordat de jarige molen Aeolus zaterdag het middelpunt is van de Open Monumentendag in Vlaardlngen. Maassluis Het conflict tus sen het bestuur van het open jongerenwerk en de bezetters van de Dug-Out heeft zich gisteren verder verscherpt. Bestuursleden vertelden de bezetters gisteren, dat zij aan sturen op concentratie van het jongerenwerk in De Toe- vlught. In dit plan zou het be heer van jongerencentrum Dug-Out aan het Mackay- plein zonder subsidie in par ticuliere handen overgaan. „We worden dus gewoon ver kocht", reageerde een verbijster de actieleider Martin van der Lugt. „Mocht dit gebeuren, dan is het echt voorbij met de idealen van de Toverbal. De Dug-Out wordt dan gewoon een café Het plan om de Dug-Out gedeel telijk te privatiseren is overigens een idee, dat slechts voorkomt in de voorlopige discussienota over de toekomst van het open-jonge renwerk. Dit plan wordt in okto ber voorgelegd aan het gemeen tebestuur, dat een besluit moet nemen over de definitieve in vulling. Inspraak Het gesprek tussen bestuur en bezetters vond gisteren plaats op aandringen van wethouder Ruud Timmermans (welzijn). Hij verzocht het interim-bestuur van het open jongerenwerk op korte termijn een einde te ma ken aan de bezetting van de Dug-Out. Volgens het college is het in eerste instantie de taak van de bestuursleden om orde op zaken te stellen aan het Mackay- plein. Na Timmermans aansporing trachtte het nieuwe bestuur, dat de verantwoordelijkheid over het reilen en zeilen in. de Dug- Out en De Toevlught heeft, gis termiddag de jongeren te over reden hun actie op te geven. In een langdurig gesprek kregen de bezetters opnieuw de verzeke ring dat zij na het verschijnen van een discussienota alle moge lijkheden tot inspraak krrjgen. De bezoekers van Dug-Out vin den echter, dat zij recht hebben om op bestuursniveau mee te praten over het toekomstige jon gerenbeleid in Maassluis. Verder willen zij garanties over een libe raal soft-drugsbeleid en een pro grammeerbudget tot het einde van het jaar. Dit geld willen de jongeren in de eerste plaats aanwenden voor een jubileumfeest. Dit jaar is het precies twintig jaar geleden dat de voorloper van de Dug-Out, het vermaarde jongerencentrum De Toverbal, de deuren opende „Het ouderenwerk krijgt 10.000 gulden subsidie voor haar jubi leumfeest. De vraag is, waarom wij niks krijgen", zegt Martin van der Lugt, die vandaag met zijn kompanen de vijfde bezet- ti ngsdag beleeft Beheerplan Wethouder Ruud Timmermans keurde de actie van de jongeren gisteren 'ten zeerste' af. ,,De be zetters zetten de boel op hun kop. Zij willen het bestuur hun wen sen opleggen. Een bestuur dat door ons is aangesteld ora het toekomstige beleid op poten te zetten". Nu de onderhandelingen met het bestuur op niets zijn uitgelo pen, willen de bezetters vandaag overleggen raet wethouder Ruud Timmermans. „Want de politiek is verantwoordelijk voor het beleid. Wij willen de wethouder een alternatief be heerplan voorleggen". De wethouder toonde gisteren echter weinig aandrang om zich met het conflict te bemoeien. „Wij hebben alle vertrouwen in het door ons aangestelde inte rim-bestuur. Het zou onbehoor lijk zijn als ik nu zélf een plan gmg opstellen. We mogen het maatschappelijk middenveld ni et ui tschakelen" Timmermans wil niet vooruitlo pen op een eventueel optreden van de sterke arm tegen de jon geren. „Het past nu niet om te zeggen wat er moet gebeuren als de jongeren in hun actie volhar den", zegt de wethouder, die de jongeren gisteren per aangete kende brief mededeelde dat zij 'hoofdelijk aansprakelijk' wor den gesteld voor de gebeurtenis sen in Dug-Out V laar din gen De politie heeft gisteren een einde ge maakt aan de opslag en ver koop van hasj en marihua na in woningen aan de Prins Hendrikstraat en de Vossiusstraat. Niet het ille gale karakter van de han del in softdrugs was aanlei ding voor de inval, maar klachten van omwonenden over de grote aanloop hij de dealer. Aan de binnenzijde van de deur van het huis in de Prins Hendrikstraat hin- gen twee hasj-automaten. Volgens de politie gaat het om omgebouwde chocolade automaten. Behalve deze apparatuur, werden twee kilo hasj, 255 gram weed en 2000 gulden in beslag geno men. Het huis in de Vossius straat diende als opslag plaats van de softdrugs. Twee Vlaardingers werden aangehouden. Zij krijgen waarschijnlijk een geldboe te. De Vlaardingse politie hanteert een gedoogbeleid ten aanzien van softdrugs. De actie van gisteren is daarom vrij uniek. Dras tisch optreden is volgens een politiewoordvoerder niet verstandig; „Je moet oppassen dat je geen mono- polypositie schept voor an dere dealers". Waterweg De Open Monu mentendag bestrijkt zaterdag voor het eerst de hele regio. Naast Maassluis en Schiedam, die al jaren meedoen, wil nu ook Vlaardlngen haar erfgoed aan de bevolking tonen. Daarbij worden de regels soepel geïnter preteerd, want onder de twintig panden die hun deuren voor het publiek openen, bevinden zich ook de nodige 'bijna-monumen- ten'. Vlaardingen heeft de onver wachte deelname aan de lande lijke open dag te danken aan het tweehonderdjarig bestaan van molen Aeolus, maar vooral aan drukker Arie Ouwendijk die in dat historische feit reden zag om gelijk andere historische panden in het zonnetje te zetten. De activiteiten in de haringstad concentreren zich op vier gebie den. In Vlaardinger-Ambacht is een historische wandeling uitge stippeld, rond Aeolus is een grote culturele markt, verschillende panden rond de Oude Haven zijn voor het publiek toegankelijk en tenslotte kan men in allerlei panden rond de Markt terecht. Verder kunnen in het stadsar chief (200 jaar stadskorenmolen Aeolus) en In het streekmuseum van Jan Anderson (Al eens een klap van de molen gehad?) expo sities worden bekeken. Voor uitgebreide informatie heeft coördinator Ouwendijk een informatieband ingespro ken. Die kan op werkdagen tot half zes worden afgeluisterd: te lefoon 4353322. Omdat in Schiedam veel monu menten door particulieren wor den bewoond, kunnen die meestal niet door het publiek worden bezocht. Bij wijze van al ternatief is daarom in de Grote Kerk een foto-expositie inge richt, die bestaat uit 75 foto's van 25 historische panden. Eveneens in de kerk is een tentoonstellling van historische bouwmaterialen. Ook Schiedammers worden op geroepen zaterdag te gaan wan delen. Daarvoor is een route door de binnenstad uitgezet. Be langrijke of interessante monu menten die die dag bezichtigd kunnen worden, zijn de onlangs gerestaureerde Sint Jorisdoelen, dè zolder van het oude stadhuis en de Haven-, Singel- en Oud Katholieke Kerk. In de Grote Kerk zijn verder re gelmatig dialezingen over de manier waarop de Franse zus terstad Vienne met haar erfgoed De activiteiten in Maassluis con centreren zich rond de Stadhuis kade. Sehiedamse zakkendra gers lossen daar graan uit de Fu rie. Bovendien presenteren ver scheidene organisaties zich in kraampjes. De Maassluise wan deling langs oude panden kan het best tijdens de historische ki lometer worden ondernomen. - Door de verkoop van het terrein aan de huidige gebruiker, heeft de gemeente Maassluis een einde gemaakt een einde gemaakt aan de geruchten over een toe komstig villapark op de tennis velden van. Be Quick. De vereni ging, die 140.000 gulden betaalde voor grond en panden, gaat het complex in de Sluispolaer-Oost opknappen. Daarbij zullen zes van de acht banen worden gere noveerd. De geruchten over een villapark langs de Booonervliet hidden ook verband met de voorgeno men sluiting van zwembad Dol fijn, de buurman van Be Quick. Kwade tongen beweerden dat de gemeente al met verscheidene projectontwikkelaren onder handelde en ook uit was op ver plaatsing van de tennisvereni ging naar de overkant van de vliet. Dat laatste aanbod is inderdaad gedaan, maar Be Quick weiger de een verhuizing naar het nieu we recreatiegebied aan gene zij de van de Boonervliet De kosten van een nieuw tenniscentrum waren veel hoger dan renovatie van het bestaande complex Be Quick zegt bovendien op de hui dige plaats over meer ruimte te beschikken. Een gemeentewoordvoerder be nadrukt dat de verkoop van de tennisvelden nog niet uitsluit dat er in de toekomst elders langs de vliet dure koophuizen zullen worden gebouwd. Dat zal afhan gen van het politieke besluit of Dol-fijn voorgoed dichtgaat, of dat het zwembad zal women op geknapt. En dat besluit is voor een deel weer afhankelijk van een enquête onder de Maassluis- se bevolking. Die heeft bij eerde re gelegenheden al laten blijken, liever in Dol-fijn te zwemmen dan in een nieuw, peperduur overdekt zwembad in Maassluis- West Vlaardingen Artistiek Vlaardlngen kan za terdag de eerste winnaar van de plaatselijke cultuurprijs cl'Akerboom feliciteren. De winnaarwiens naam pas bij de uitreiking bekend wordt gemaakt - krijgt een door Leen Droppert ontworpen beeldje dat geïnspireerd is op de akerboom, het blazoen van een rederij kerskamer uit lang vervlogen eeuwen. Drop pert is de schepper van onder meer het Geu- zenmonumentin Vlaardingen. De prijs, ingesteld als beloning voor Vlaardin gers die zich verdienstelijk Hebben gemaakt voor het culturele imago van de stad, wordt uit gereikt door wethouder* Arij Maarleveld. Hij zal zijn gehoor andermaal voorhouden dat Vlaardingen zijn culturele ontwikkeling in luidde met een Chinees restaurant in de Peper straat en dat er sindsdien veel tot stand is geko men. De uitreiking vindt plaats in de tot grand café omgebouwde zaal Harmonie. Harmonie en Stadsgehoorzaal houden zaterdag open huis om het nieuwe theaterseizoen in te luiden. Beeldhouwer Leen Droppert maakte het ont werp voor de Vlaardingse cultuurprijs. Vlaardingen De Soeialistiese Partij wil vanavond in de Vlaar dingse gemeenteraad een inter pellatie houden over het lot van de volkstuinders op landgoed Hoogstad. Volgens de SP sprin gen burgemeester en wethou ders slordig om met de belangen van de tuinders. Hamvraag van de interpellatie een politiek paardemiüdel om B en W duidelijke uitspraken af te dwingen is, wat er met de tuinders moet gebeuren als er in oktober volgend jaar nog geen geschikte alternatieve locatie is gevonden. De gemeente wü eind 1991 beginnen met bet bouwrijp maken van het landgoed voor onder meer kantoren. SP-fractievoorzitter Kemï Fop- pe vraagt zich af of de gemeente dan de clausule uit de bruiklee novereenkomst met de tuinders zal toepassen- Die bepaalt dat elk lid van de volkstuindersvereni- ging Dr. Moerman na 1 oktober 250 gulden boete moet betalen voor elke dag dat hij weigert zijn tuin te ontruimen. Poppe zou dat schandelijk vinden. Het is, zo re deneert hij, niet de wens van de tuinders om te vertrekken; het gaat om een bevel van de ge meente. Die heeft de vereniging „een zwaard boven het hoofd ge hangen". Het overleg tussen tuinders en gemeente over ver huizen naar een ander tuincom plex in Vlaardingen is vastgelo pen. De vereniging heeft de voorgestelde locaties stuk voor stuk afgewezen, behalve de Ho- liërhoeksepolder. Maar juist over die plaats heeft de gemeen te weinig zeggenschap. Het ge bied valt onder de reconstructie- comissïe Midden-Delfland. Schiedam Aannemer Monshouwer uit Heeijans- dam is deze week bij scheeps werf Wilton-Fijenoord een speurtocht .begonnen naar drie vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog. De kosten van deze delicate ope ratie kunnen oplopen tot 3,5 miljoen gulden. Het wapentuig moet de grond uit omdat de gemeente op dit deel van het WF-terrein een bedrij venpark wil bouwen. „En het is een beetje riskant, heipalen te slaan met brisantbommen in de grond", zegt Max de Ruiter, de explosievenspecialist van Mons houwer. Het opsporen van de projectielen is niet zo gevaarlijk als het lijkt, al blijft het zaak goed op je te tel len te passen, legt De Ruiter uit. Door speurwerk in de archieven en interviews met oud-werkne mers van Wilton weet de aanne mer ongeveer waar de bommen liggen. Het ïnslagpunt werd na de Engelse luchtaanval in 1943 op de scheepswerf vrij nauw keurig gemeten. De vraag is vooral, op welke diepte de 'eitjes' liggen. Een groot deel van het terrein bestaat uit veen, een grondsoort waarin zware voorwerpen ge makkelijk wegzinken. Dat kan in de loop der jaren best gebeurd zijn met de honderden kilo's zware projectielen. De uiterst ge voelige metaaldetectoren waar mee Monshouwer werkt kun nen niet dieper snuffelen dan 3,5 meter. Levert het onderzoek met deze detectoren geen resul taat op, dan worden pijpen van kunststof in de grona geslagen. De pijpen zijn uitgerust met ap paratuur die tot maximaal 12 meter diep kan 'kijken'. „Het is eerder een secuur, dan een ris kant karwei", maakt Max de Ruiter duidelijk. „Op een scheepswerf zit natuurlijk veel ijzer in de grond. Het is zaak dat ie dat ijzer niet aanziet voor een bom, of omgekeerd". Fatale ver gissingen zullen de experts ech ter niet snel maken. Ze beschik ken over een computer die het ene stuk metaal feilloos van het andere kan onderscheiden. Elk voorwerp heeft zijn eigen 'tril lingen', en de trillingen van bommen zijn bekend. Monshouwer, de vaste aanne mer van het Explosieven Oprui mingscommando, heeft in het verleden bewezen zijn mannetje te staan bij het lokaliseren van verroest, maar levensgevaarlijk oorlogstuig. „Wij zijn al vanaf 1975 met bommen bezig", zegt De Ruiter trots. Als wapenfeiten somt hij op het onschadelijk ma ken van een VI in Puttershoek en een drietal soortgelijke gelei de bommen die in de bodem bij Spijkenisse lagen. De Beiiebom in Rotterdam was een andere ge slaagde klus waarop De Ruiter met genoegen terugziet. En laatst werden op deskundige wij ze verscheidene blindgangers geruimd, toen op Schiphol een nieuwe hangar gebouwd moest worden, Omdat het werk behoedzaam moet gebeuren kan er wel enige tijd overheen gaan voordat de bommen op Vijfsluizen rijn ont dekt en onschadelijk gemaakt. De Ruiter denkt dat hij er wel een paar maanden zoet mee is. Vandaar de hoge kosten van ruim drie miljoen gulden. Ne gentig procent daarvan wordt overigens door het rijk betaald. De eigen bijdrage hoopt de ge meente Schiedam te zijner tijd terug te verdienen met de vesti ging van bedrijven op het ter rein. De bevolking zal voorlopig wei nig merken van het opsporings werk. Pas als de plaats van de bommen bekend is, komt het ''veiligheidscircus' van het Ex plosieven Opruimingscomman do in actie, zegt De Ruiter. Tegen die tijd zullen omwonenden uit gebreid worden geïnformeerd over de manier waarop de explo si even worden gedemonteerd. aan is de Maassluis De WD- fractie is bezorgd over de kwaliteit van het drinkwater in Maassluis. Naar aanleiding van de vondst van een ver hoogd gehalte aan land bouwgif in het drinkwa ter in augustus dient het gemeentebestuur vol gens de liberalen bij de leverancier zo spoedig mogelijk aan te dringen op maatregelen. Blijkens schriftelijke vragen het college van B en W is VVD niet gerust op de maatrege len, die het waterleidingbedrijf Rotterdam tegen de verhoogde concentraties gif in het water heeft genomen. Op 14 augustus werd bekend, dat het drinkwa ter meer atrazine bevatte dan de toegestane norm van 0,1 micro gram per liter. Van het college wil de VVD nu weten, hoe lang het 'besmette' water aan de consument in Maassluis is geleverd. Verder vragen de liberalen zich af, wel ke garanties het waterleidingbe drijf kan geven om herhaling te voorkomen. Naast de gebruikelijke zuivering maakt het drinkwaterleidingbe- drijf na de vondst van de ver hoogde concentraties landbouw gif het water schoner met een koolstof dosering. De VVD is be nieuwd, of het drinkwater in Maassluis na het treffen van deze maatregel weer aan de nor men voldoet. De liberale fractie vindt, dat het leidingwaterbedrijf spoedig na dere maatregelen moet nemen om de leverantie van schoon wa ter definitief te kunnen garan deren. In haar vragen spoort de VVD het college aan, deze wens door te geven aan het Rotter damse gemeentebestuur. Naast de zorg over het land bouwgif heeft de VVD ook an dere klachten over de kwaliteit van het drinkwater. De Maas sluizen; vinder», dat de smaak van het drinkwater in hun ge meente nogal eens muf is. Een adequate oplossing voor de problemen is volgens het Rotter dams Drinkwaterleidingbedrïjf pas over enkele jaren te geven. Pas in 1993 of 1994 wordt het ge reedkomen van de renovatie van produktiebedrijf Bereplaat verwacht. Gezien de forse winstafdrachten van het waterleidingsbedrijf aan de gemeente Rotterdam, kan deze renovatie best sneller wor den uitgevoerd, merkt de WD fijntjes op. Schiedam In de Laan in Schiedam moest de politie gister avond enkele vechtende mensen scheiden. Een 25-jarige Rotter dammer was daar slaags geraakt met een 40-jarige Sehiedamse en haar 13-jarige zoon. De Rotter dammer wilde een bezoek afleg gen bij de vrouw, met wie hij een relatie had gehad. De vrouw was daar echter niet Van gediend. Zij riep de hulp in van haar zoon, die de bezoeker met een schaar bewerkte. Op het politiebureau bleek dat de man gewond was aan een bo venbeen, een arm, zijn borst en een schouder. Ook was hij gebe ten. De politie kon uit de getui genissen niet meer distilleren dan "een duister ^verhaal'. De Rotterdammer kreeg het advies, de Laan voortaan te mijden. Vlaardingen—Boven de Broek polder zal zondag aanhoudend vliegtuiggeronk te horen zijn. Het geluid wordt veroorzaakt door de toestellen van de Radio Modelvlieg Vereniging Vlaar dingen. De club viert het tienja rig bestaan met een show annex wedstrijd. Tussen half twaalf en vier uur wedijveren de verenigingsleden om de clubtitel. Snelheid, af stand en tijd vormen een drie ta- kenprogramma voor de vliege niers, die hun "kisten' vanaf de grond besturen. Het modelvliegveld van de RMW in de polder is bereik baar via het zandpad dat ter hoogte van de watersportvereni ging De Kleïput aan de Water sportweg begint. De route is aan geduid met bordjes F AI. Schiedam „Never change a winning team", zou de lijf spreuk van voorzitter Will Vollering van het comité Brandersfeesten kunnen lui den. De praeses presenteerde gistermiddag het programma van de zevende editie van het volksfeest, dat in grote lijnen voortborduurt op de in het verleden ontwikkelde for mule. Dus kunnen maritieme liefheb bers in. het eerste weekeinde van. het acht dagen durende feest op nieuw langs de Lange Haven in Schiedamplaatsnemen om de verlichte vlootschouw te aan schouwen. Ook de manifestatie 'Schiedam sportstad', de taptoe, de jazznight en de inmiddels tra ditionele zondagsmarkt staan dit jaar opnieuw in de programma folder vermeld. „Wat goed is, hebben wij ge handhaafd", schetst Vollering het programmeerbeleid van het comité. „Verscheidene evene menten worden wel verder uit gebouwd. De groei is er nog steeds niet uit". De Brandersfeesten starten dit jaar op zaterdag 22 september. Het karakter van de openingsce remonie is nog steeds in nevelen gehuld, maar zeker is dat het pu blieksprogramma om elf uur van start gaat met het water- sportweekeinde. Een belangrijke plaats in dit eve nement is dit jaar ingeruimd voor de Scoutinggroep. Omdat de vereniging het 80-jarig be staan viert, pakken de padvin ders uit met verscheidene eve nementen. Zij organiseren een spectaculair steekspel in het wa ter, een vlottenrace en houden open huis op het aan de Lange Haven afgemeerde schip. Nieuwe ingrediënten van de wa- tersportaetiviteiten vormen de komst van de grootste surfplank ter wereld en het zogenaamde 'ankerhieuwen'. Deelnemers dienen een zwaar anker met be hulp van een spil uit het water van de Lange Haven te trekken. Wie de klus in de kortste tijd klaart, sleeptde titel Ankerhieu- wer 1990 in de wacht. De wedstrijd vormt een nieuwe uitdaging voor de krachtpatsers, die ook elders in de stad aan hun trekken kunnen komen. Vanaf drie uur kunnen de zware jon gens zich op deze middag ook overgeven aan het 'trucktrek- ken'. Volgens voorlichter Mari Dinge- nouts van de Openbare Nutsbe drijven Schiedam belooft de vlootschouw dit jaar nog impo santer te worden. Turfde de or ganisatie verleden, jaar 115 ver lichte boten, dit jaar hebben 158 bcoteigenaren zich ingeschre venvoor de wedstnL-, De taptoe, die dit jr'm op woens dag 26 september plaatsvindt, en de openluchtbioscoop zijn vol gens Will Vollering ook evene menten waar de groei nog lang niet uit is. „De taptoe trekt bij elke aflevering meer publiek. En de openluchtbioscoop achter de Hema was verleden jaar zo'n succes, dat we dat element heb ben gecontinueerd".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1