Watersporters dupe vervuild ZIJ li slib Thuiszorgorganisaties positief over fusie Actievoerders blij met ommezwaai Rotterdam B ^Niet goochelen met data vertrek volkstuinders' VLAAROINGS DAGBLAD SOHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Arbeidspool schept ruimte voor 25 banen 'Rijksweg 19 ligt er nog lang niet' Vlaardingen laat milieuregel vallen Miljóenenorder voor Fontijne MOOI WARM PAUt (davit Grensconflicten weer opgelaaid Inbreker kan buiten blijven Vlaardingse zendelingen even terug Opleiding Begeleider Persoonlijk Computergebruik (BPC) DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1990 PAGINA 1? Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 SC Vlaardingen. Postbus 40Q8,3130 KA Vlaardfngen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie: 4345203. Telefax: 010-4349754. Schiedam Dankzij een ar beidspool die dc gemeente Schiedam met financiële steun van het rijk gaat op zetten, maken 25 langdurig werklozen kans op een nieuwe baan. Doel is de deelnemers aan de pool werk te bezorgen bij de overheid. Waarschijnlijk zullen ook andere gemeen ten in het Rijnmondgebied meedoen aan het project. Het gaat om mensen die via de normale wegen uiterst moeilijk aan een baan be holpen kunnen worden. Directeur Gêrard Smits van de sociale dienst in Schie dam wil nog niet veel kwijt over dit nieuwe initiatief. „De regeling die dit moge lijk maakt is pas eind au gustus gepubliceerd in de Staatscourant. Het duurt wel een tijdje voor we de mogelijkheden hebben be- studeeerd". Smits maakt wel duidelijk dat er voor de arbeidspool geen aparte organisatie komt. „Daar zijn er al te veel van, zoveel dat je door de bomen nauwelijks het bos meer ziet. We willen daarom alle arbeidsplaat sen die we via dit soort rege lingen mogen scheppen op één hoop gooien. Afhanke lijk van de cliënt, kunnen we dan bepalen welke rege ling op hem of haar van toe passing is". In het kader van soortgelij ke pools en 'additionele ar beidsplaatsen' schiep Schie dam de afgelopen jaren al ruimte voor 160 banen. Daarvan zijn er tot nu toe niet meer dan 30 bezet. Waterweg Henk Tetteroo is om meer dan één reden blij met het onlangs ingenomen standpunt van de PvdA-frac- tie in de Rotterdamse ge meenteraad, dat rijksweg 19 er niet moet komen. „Het bewijst", zegt de woord voerder van de werkgroep Stop Rijksweg 19, „dat wij met zo maar een stellede querulanten zijn die de aanleg van de weg proberen te vertragen". Voor Tetteroo kwam het Rotter damse PvdA-standpunt volko men onverwacht. Jarenlang stuurde de PvdA in Rotterdam in het openbaar lichaam Rijn mond aan op de aanleg van de omstreden weg door Midden- Delfland. Weliswaar dachten PvdA'ers in de buurgemeenten, de provincie Zuid-Holland en een deel van de Tweede Kamer daar anders over, maar vanuit Rotterdam werd steeds aange stuurd op verueiering van de distributiefunctie van de we reldhaven. „De wind in Rotter dam is kennelijk gedraaid", stelt Tetteroo tevreden vast. Midden-Delfland is het polder landschap tussen Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, De Lier, Rijswijk en Delft. Het geldt als een 'stiltegebied' maar die stilte wordt bedreigd door een rijks weg die het autoverkeer vanuit Rijswijk een directe aansluiting moet geven op de Beneluxtun- nel. „Er zijn nog allerlei mogelijkhe den tot bezwaarschriften", zegt Tetteroo strijdlustig. „De Twee de Kamer mag dan in principe wel besloten hebben dat de weg er komt, maar wat ons betreft is de kogel nog lang niet door de kerk. „Er is nog helemaal geen besluit vorming over de financiële kant van de zaak. JDe aanbesteding zal beslist nog op problemen stuiten, zeker gelet op de nota 'Zorgen voor morgen'. Daarin wordt in alle toonaarden geroepen dat het anders moet, dat er een trend breuk moet komen in het den ken over nieuwe wegen. Ik zie gelukkig, dat de PvdA in Rotter dam die trendbreuk in het eigen denken heeft aangedurfd. Wy winnen terrein met onze argu menten". Toch vreest Tetteroo dat een 'an ders denken' bij beleidsmakers wat stroever verloopt. „De ver vuiling moet met tachtig procent terug, anders sterven de bossen, maar er is bij Rijkswaterstaat nog een lawine aan asfalt in de planning Daar zit een giganti sche kloof tussen woord en daad". Ook de ondernemers in het Westland gaan door op de oude voet, heeft hij gemerkt. „Daar zeiden de transporteurs eerst met z'n allen: rijksweg 19 is on ontbeerlijk. De weg ligt er nog niet, maar nu ze denken 'm bin nen te halen, beginnen ze al met een campagne dat de A 54 hard nodig is, de zogenaamde bloe- menroute. Dat maakt het heel onlogisch, dat ze straks van Naaldwijk naar het noorden gaan om bij Rijswijk op rijksweg 19 te komen, als ze juist naar het zuiden en het oosten willen. Vol gens mij weten ze niet eens hoe die tracés liggen, maar willen ze gewoon overal asfalt". De actievoerders richten zich nu op vier bezwaarschriftenproce dures, die zich concentreren rond Schipluiden, de enige ge meente in net gebied die vóór de aanleg is van een nieuwe auto route tussen de Rotterdamse en de Haagse agglomeratie. Aller eerst maken ze bezwaar tegen de onteigening van huizen en boer derijen. Vervolgens keren ze zich tegen wijziging van het be stemmingsplan bij de Woudse- weg, waar verzuimd is aan te ge ven hoe de op- en afritten bij de weg tussen Den Hoorn en De Lier komen te liggen. Ze staan op de plankaart met aangege ven Ook is er een akoestisch strijd punt, rond het kruispunt van rijksweg 19 en de Gaag. De rijks weg zal veel geluidhinder ver-1 oorzaken. Een vierde gelegen heid om verzet te bieden vindt Stop Rijksweg 19 in de ingrij pende wijziging van de water huishouding in het gebied. Vlaardingen Vervuilers van de Vlaardingse bodem hoeven niet snel bang te zijn voor claims van de gemeente. In veel geval len zal de overheid zelf de sane ring betalen. De keiharde af spraak van dit vooijaar dat de gemeente de kosten zal verhalen op de vervuiler, blijkt een holle politieke frase. I Dat was de uitkomst van het de bat gisteravond in de gemeente raad over aankoop van machi nefabriek De Toekomst in de Havenstraat De grond onder de fabriek blijkt vervuild, maar desondanks stelt de raad de ont bindingsclausule uit het koop contract niet in 'werking. Die clausule bepaalt dat de koop niet doorgaat als de verkoper weigert de bodemsanering te betalen. Behalve Groen Links en de Soci- alïstiese Partij koos geen enkele fractie voor die optie. Volgens de raad kan niet worden bewezen dat De Toekomst de vervuiling heeft veroorzaakt. Die kan evengoed de erfenis zijn van een bedrijf dat vroeger op dezelfde plaats was gevestigd. Bovendien heeft de gemeente de grond hard nodig voor de toekomstige be bouwing rond het Buizengat. Met die opstelling haalde de raad haar eigen voornemen om ver vuilers in het vervolg hard aan te pakken onderuit. Het werk van de commissie-De Snaijer blijkt grotendeels voor niets. Die commissie werd in het leven ge roepen na de affaire in de Boter- straat, waar zwaar vervuilde grond werd aangetroffen. Het politieke management faalde in een adequate afwerking en de gemeente zat met een enorme kostenpost. Toen werd afgespro ken dat de gemeente voortaan beter op zijn tellen zou passen. Maar ae discussie gisteravond maakte duidelijk dat de gemeen te gifvondsten aan hetBuizengat voor lief zal nemen, inclusief de saneringskosten. Over de saneringskosten rond het Buizengat konden wethou der Ton van der Steen (stadsont wikkeling) noch Arij Maarle- veld (milieu) harde medelingen doen. Die kosten zullen waar schijnlijk gigantisch hoog zijn, maar zelfs een schatting is niet te geven. Vlaardingen kan de aan koop van panden in dat gebied niet meer terugdraaien, betoog de Van der Steen. Vlaardingen Machinefabriek Fontijne Holland bv heeft een Russische order van ruim veer tig miljoen gulden in de wacht gesleept. Het bedrijf gaat twee volautomatische produktielij- nen voor vrachtwagenvelgen le veren aan de staatsèutomobiel- fabriek in Gorki. Speciaal voor deze mammoetorder heeft het in 1909 opgerichte bedrijf een sa menwerkingsverband gesloten met acht bedrijven in Neder land, West-Duitsiand, de Vere nigde Staten, Italië en Joegosla vië. De belangstelling van Rusland was ook de voornaamste reden voor de sinds 1954 in Vlaardin gen gevestigde machinefabriek om een geheel nieuwe montage hal uit de grond te stampen. Die is vorige week in. gebruik geno men. In de hal zal de dertig meter lan ge en 160 ton proauktïestraat worden opgebouwd en getest. Het eerste goederentransport naar Gorki staat voor december gepland. smederij Ton Tiggelman: 'boten kunnen de boxen niet uit'. Schiedam De water sporters van de Nieuwe Waterweg zijn het wach ten op de gemeente beu. Reeds twee jaar geleden attendeerden de water sporters de gemeente op het opgehoopte slib in de spuihaven, maar tot dus ver is van die zijde nog steeds geen actie onder nomen. Sinds kort kun nen de boten bij laag wa ter zelfs de haven niet meer uit. De spuihaven is voor het laatst uitgebaggerd in 1968. Ook de ge meente Schiedam is van mening dat de haven aan de Nieuwe Maas nodig moet worden uitge baggerd: Zij gaf, nadat de water sporters twee jaar geleden de problemen duidelijk maakten, direct de opdracht de haven een schoonmaakbeurt te geven. In de slibmonsters die voor het baggeren getrokken werden, bleken echter polymeren aro matische koolstoffen (PAC) te zitten. Deze giftige stoffen, die afkomstig zijn van de industrie aan de Waterweg, konden niet zomaar worden geloosd. Het gif tige slib moet worden afgevoerd naar stortplaats de Slufter, Tot- op heden is dat nog niet gebeurd „Het is duidelijk dat de water sporters de vervuiling niet heb ben veroorzaakt", benadrukt voorzitter Ton Tiggelman van de Nieuwe Waterweg. „We we ten dat de gemeente op de hoogte is, maar het slib ligt er nog en het is inmiddels alweer twee jaar ge leden dat de monsters zijn ge trokken. Met name in de afgelopen zo mermaanden ondervonden de watersporters veel problemen van het slib: „Onze leden had den, nadat zij enkele weken met de boot op vakantie waren ge weest, de grootste moeite om te rug te komen in hun boxen, We hebben er ook een hard hoofd in om deel te nemen aan de gondel vaart tijdens de Brandersfeesten dit jaar. De kïeljachten die we hiervoor altijd inzetten, kunnen namelijk op dat tijdstip de boxen niet uit Vlaardingen Vier organi saties voor thuiszorg in de re gio Nieuwe Waterweg-Noord hebben gisteren een intentie verklaring tot fusie onderte kend. De gezinsverzorging in Schiedam en Vlaardingen, de Stichting Interconfessioneel Centrum Maatschappelijke Dienstverlening te Maassluis en het Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord zullen van af X januari 1993 een nieuwe mammoet-organisatie met 1100 medewerkers vormen. Mei de voorgenomen fusie lopen de organisaties vooruit op een besluit van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. WVVC maakte onlangs bekend dat alle huidige Instellin gen voor gezinsverzorging en kruiswerk uiterlijk op 1 januari 1996 per regio moeten worden samengevoegd. De overheid nam de beslissing uit bezuinigingsoverwegingen. Zij gaat er van uit dat het thuis verzorgen van zieken en hulpbe- hoevende mensen goedkoper b dan wanneer deze mensen in een ziekenhuis worden opgeno men. Grote regionale thuiszor gorganisaties zouden het aantal ziekenhuispatiënten drastisch kunnen terugbrengen. G. van Weelden, directeur van Kruiswerk Nieuwe Waterweg- Noord, kan zich tot op zekere hoogte bij de gedachtengang van WVC aansluiten: „Het is goed koper om mensen thuis te ver zorgen. Wanneer iemand echter 24 uur per dag hulp nodig heeft, gaat die rekensom niet op „Wij denken niet zo zeer aan de financiële kam van de fusies. De samenwerking is prettig omdat we in de toekomst één loket zul len hebben; de klant weet pre cies waar hij moet aankloppen en de hulp kan ook beter worden georganiseerd". Mevrouw M. Bliekendaal, direc teur van de stichting gezinsver zorging Vlaardingen, voegt daar aan toe: „In de huidige situatie komt het vaak voor dat een pa tiënt meerdere hulpverleners van veschillende organisaties over de vloer krijgt. Wanneer wij een grote organisatie zijn, kunnen we dit soort dingen voorkomen. De thuiszorg zal niet meer zo versnipperd zijn en dat is een vooruitgang voor zo wel de zieken als de hulpverle ners". Bij de fusie zi)n elfhonderd werknemers betrokken. Me vrouw A. van den Berg, direc teur van de stichting gezinsver zorging Schiedam, meldde giste ren na bet tekenen van de inten tieverklaring dat er geen ge dwongen ontslagen zullen val len tengevolge van de fusie: „De elfhonderd mensen die nu voor' de verschillende organisaties werken, zijn voornamelijk ver pleegkundigen en gezinsverzor gers Wij kunnen deze mensen absoluut niet missen en wanneer wij kijken naar de toenemende vergrijzing zullen we in de toe komstalleen maar meer mensen nodig hebben. Als er ontslagen vallen zal dat betrekking hebben op het leidinggevende perso neel". De mammoet-organisatie heeft nog geen huisvesting op het oog. Van Weelden: „We weten nog niet waar we ons gaan vestigen. Het is in elk geval wel zeker dat de kleine wijkgebouwen, de zor- genwtnkels om de hoek, blijven bestaan en er zullen, ais dat no dig blijkt, meer wijkgebouwen komen Schiedam/Vlaardingen De min of meer traditionele 'grensconflicten' tussen Schiedamse en Vlaardingse jongeren zijn gisteren onver wacht weer opgelaaid. Even voor middernacht bekogel den circa zeventig jongeren uit beide gemeenten elkaar op de Brederoweg met ste nen. Tijdens de vechtpartijen werd een gedeelte van de berm in brand gestoken en moest ook een RET-bus het ontgelden. Jongeren gooiden stenen door de ruiten van de bus, zodat de pas sagiers maar ternauwernood on der de banken konden duiken. Niemand raakte gewond. In voorgaande jaren gebeurde bet rond de vakantieperiode re gelmatig dat jongeren uit Schie dam en Vlaardingen slaags raak ten. De Schiedamse politie rea geerde vanmorgen verbaasd, dat de gevechten gisteren plotseling weer zijn begonnen. De telefoon stond roodgloeiend van veront ruste omwonenden. Toen de politie ter plaatse kwam waren de jongeren alweer ver dwenen. De politie trof nog wel een smeulende berm, de vermel de bus en een grote hoeveelheid stenen en glas aan. De politiekorpsen van beide ste den beraden zich binnenkort over te nemen stappen. Dozen vol onbespoten groente werden gisteravond door de yolk- stuinders van Hoogstad uitgedeeld aan de ieden van de Vlaardingse gemeenteraad. Vlaardingen De volkstuin ders op landgoed Hoogstad hoe ven niet bang te zijn dat de poli tie ben met harde hand zal ver wijderen als ze in oktober vol gend jaar hun tuinen nog niet hebben ontruimd. De gemeente heeft weliswaar een ultimatum festeld, maar dat kan ook wor- en opgeschoven. De tuinders boeven pas te verhuizen als el ders in Vlaardingen een goede vervangende lokatie voor hen is gevonden. Hoewel wethouder Agnes van Ardenne (CDA) het niet met zo veel woorden zei, zit de gemeen te niet te springen op een harde confrontatie met de tuinders. Tijdens een interpellatie door de Socialistiese Partij benadrukte Van Ardenne gisteravond dat zij bij het oplossen van het pro bleem kiest voor overleg. Okto ber 1991 is een vrij willekeurige datum; het kan ook later wor den, Veel fracties in de raad, de SP voorop, vinden dat de gemeente niet met data moet 'goochelen* De gemeente heeft de zaken om gedraaid door eerst de tuinders van Hoogstad te Verjagen' en vervolgens plannen voor de be bouwing van het terrein te ont wikkelen. Laat er eerst maar eens een kanten klaar bouwplan liggen, betoogden onder meer VVD, SGP/RPF/GPV en Groen Links Als beleggers geen belangstelling tonen ligt de grond van wijlen dokter Moer man misschien jarenlang braak. En dan zijn de tuinders voor niets vertrokken. De tuinders zelf verwijten de ge meente dat die hen een decreet oplegt. Het overleg over verhui zing Igkt, zo zegt tuindersvereni- ging Dr. Moerman, „op een me dedelingenbord van de Neder landse Spoorwegen" Deson danks blijven zij van goede wil. Voordat het debat begon, deel den de tuinders doosjes op Hoog stad gekweekte groenten en fruit uit aan de politici. Op 17 september vindt het volgende overlegplaats tussen tuinders en gemeente. Schiedam Een inbreker is gisteren op een gemakkelijke manier vijfhonderd gulden rijker geworden. Zonder een woning aan de Buys Ballotsingel te betreden, wist hij zich over een fles met klein geld te ontfermen. De inbreker sloeg een rui^e in en kon de fles met guldens en rijksdaalders zo meepakken. Inbraken in bureau en dagverblijf Vlaardingen Het Consultatie bureau voor Alco hol en Drugs aan de Mozartlaan is bij een inbraak een schaar kwijt geraakt. De politie vermoedt dat de inbrekers echter een andere buit op het oog moeten hebben gehad toen zij een ruitje van een serredeur vernielden. Waar schijnlijk hadden zij het op 'medicij nen of iets derge lijks' gemunt. Het dagverblijf voor geestelijk ge handicapten aan de Broekpolder weg heeft gister morgen vroeg eveneens bezoek fehad van inbre- ers. Via een lichtkoepel op het platte dak moet men omstreeks negen uur zijn binnengekomen. Daarna werden de deuren geo pend. Een kop ieer- en een schrijfmachine werden meegeno men. Vlaardingen Een echt ont spannen verlof is het tot nu toe niet geweest voor de fa-- milie Meerman. De paar maanden dat ze, voor het eerst sinds twee jaar, weer op Nederlandse bodem verkej ren, hebben ze vooral besteed aan promotiewerk en aan het afleggen van bezoeken om het thuisfront te bedanken voor de steun. Henk en Janneke Meerman wo nen en werken sinds enkele ja ren in Brazilië. In een dorp aan de oostkust van dat Zuidameri- kaanseiand leiden ze een bejaar denhuis. Ze doen dat ais zende ling van het Leger des Heils. Daar Is veel idealisme en doorze- tingsvermogen voor nodig, want de levensomstandigheden zijn verre van luxueus. In Brazilië, houden Henk en Janneke Meerman hun gehoor telkens voor, heerst hier en daar een onvoorstelbare armoede. Welzijnswerk in een bejaarden buis is maar een druppel op een gloeiende plaat, maar evengoed bitter noodzakelijk. Door de ar moede en het grote kindertal meer dan de helft van de bevol king is jonger dan 20 jaar zijn veel mensen, niet in staat, ook nog eens voor hun vader en of moeder te zorgen. Ouderen worden soms volko men verwaarloosd achtergela ten. Ze zouden eigenlijk naar een verzorgingstehuis moeten, maar die zijn in Brazilië dun gezaaid. In de streek waar de familie Meerman werkt is er niet één te vinden. Daarom probeert het Vlaardingse ge2in met steun van het Leger des Heils de ouderen in hun werkgebied een beetje menswaardig bestaan te geven. Het thuisfront heeft daar grote bewondering voor. „Want wees eeritjk, niet ïedereèn zou zijn goede baan opgeven om ergens in de tropen arme mensen te hel pen", zegt een familielid. Het echtpaar Meerman maakte die keuze echter welbewust. Uit ge loofsovertuiging zei Henk zijn baan als onderwijzer op en stort te hij m het ontwikkelingswerk, eerst in Suriname, later in Brazi lië. De rondreis van het Vlaardingse echtpaar langs leerken, vestigin gen van het Leger, particulieren en instellingen die hen een warm hart toedragen, eindigt overmorgen. Zaterdagavond stappen ze met hun kinderen Maijan, Rebecca en Nathalie weer in het vliegtuig naar Brazi lië. Voor weer twee harde, maar werkza me jaren. EDUKATIEF CENTRUM De opleiding Begeleider Persoonlijk Computergebruik leidt op voor commerciéle functies, zoals het adviseren, begeleiden en instrueren van gebruikers bij invoering en gebruik van computers en software, alsook ondersteunende en management-functies. De AMBl-module HE-O wordt helemaal behandeld, en delen van de modules HE-1 en HS-4, als ook alle voorkomende software, organisatie, management en economie. In de loop van het schooljaar wordt een praktijkver kenning van twee weken georganiseerd De opleiding duurt het hele schooljaar; er wordt vier dagen per week lesgegeven van 09.00 uur tot 15.00 uur. De opleiding is bedoeld voor herintredende vrouwen met MULO/ HAVO-vooroplerd ing. De opleiding begint in de week van 17 september. Wilt u meer informatie, of wilt u zich inschrijven voor de opleiding BPC (Begeleider Persoonlijk Computergebruik) neemt u dan contact op met: Stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg, Cornells Houtmanstraat 2a 3134 LB Vlaardingen Tel.: 010-4602099 STICHTING BEROEPSEDUCATIE NIEUWE WATERWEG

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1