Lot zwembad in handen van 650 Maassluizers m-mm f Walkman-toerisme vervolg op historische kilometer *VanWOERKOM m VLAAROINGS DAGBLAD Si® COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedamse kunstenaars lossen schot voor de boeg 'PvdA, stop gesleutel aan Stedelijk Museum' BUURT VERSPERT FIETSPAD sëïJllpK Büüftrfenp^Tr.,- Pasfoto's met kwaliteits garantie Vuile grond naar nieuw depot in Broekpolder Automobilisten rijden te hard Drie gewonden bij frontale botsing Zilver voor secretaresse Hoevenhuujrt mag groen beheren Actievoerders verlaten Dug-Out met stille trom GASFORNUIZEN 549.- GASHAARDEN GASGEISERS Inbraak in winkel Tonnetjestekers samen in Kethel WnBNKG WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229.4352066.4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Het Stedelijk Mu seum kan alleen maar voort op de weg die het al veertig jaar volgt actuele jonge Nederlandse kunst aankopen en tentoonstel len, Alle andere mogelijkheden zijn uitgesloten. Met dat schot voor de boeg heb ben vijf Schiedamse kunstenaars de discussie geopend over de toe komst van het Stedelijk aan de Hoogstraat. In een open brief aan burgemeester en wethou ders maken zij duidelijk hoe rampzalig het zou zijn als de 'op vattingen van slechts enkelen' het functioneren van het mu seum voorgoed onmogelijk ma ken. Met die 'enkelen' worden een paar kopstukken van de PvdA bedoeld. Die partij huldigt aan gaande het museum een 'regule rend en bevoogdend' standpunt, schrijven de kunstenaars, ver wijzend naar het beruchte plan van de PvdA'ers Hans Bakker en Hans Konings de museumcol lectie maar te verkopen. Weliswaar dateert dat idee van een kleine tien jaar geleden, maar als de kunst niet op zijn tel len past staat de beroemde Schiedamse Cobra-collectie straks alsnog op een veiling bij Mak van Waay. Sinds kort wordt het museum bèheerd door wethouder Chris Zijdeveld, ook een PvdA'er, en de kunstenaars vrezen dat diens opvattingen over de toekomst van de cul tuurtempel al even dubieus zijn. Zijdeveld suggereerde ooit dat kunst een elitaire aangelegen heid is waar de doorsnee Schie dammer geen kant mee op kan. De modale museumbezoeker zou worden gedwongen zich „te ver gapen aan dingen die men mooi moet vinden omdat de deskun digen dat zeggen". Een museum, meende de huidige wethouder voor cultuur destijds, heeft al leen zin als blijkt dat de directie de maatschappelijke ontwikke lingen op de voet volgt Hoogstraat 112. Achter de gesloten deur van het Stedelijk Musem wordt nagedacht over de toekomst. Schiedamse kunstenaars zijn bang dat de PvdA de koers radicaal wil omgooien. Die zinsnede is bij veel kunste naars slecht gevallen. In hun brief maken Inge van Haastert, Peter Hellemons, Sjef Hende- rickx, Henny van Leeuwen en Martin Moesman duidelijk dat zo'n opmerking absoluut niet kan en nog een holle frase is op de koop toe Kunst, zeggen zij, is bij uitstek de afspiegeling van maatschappelijke ontwikkelin gen. Sterker nog: is d»'e ontwik kelingen vaak een stapje voor. Het gaat allang niet meer om mooie plaatjes voor aan de muur, het gaat om een confrontatie. De eerste die dat zou moeten weten, is een wethouder voor cultuur. Maar misschien dacht Zijdeveld helemaal met aan kunst toen hij zijn gewraakte woorden sprak? In een museumzaal kun je ten slotte ook heel andere zaken ten toonstellen dan schilderijen of beelden waar 'het volk toch niets van snapt. Verwarmings buizen bij voorbeeld; plannen voor dergelijke maatschappelijk tellingen tentoonstellingen zijn immers ook weieens geop perd. De briefschrijvers die zich presenteren als de stichting in oprichting Kunstwerkt vin den het veelzeggend dat het woord 'kunst' niet voorkomt in de paragraaf die de PvdA in het verkiezingsprogramma wijdde aan het museumbeleid. De vrees dat de PvdA het Stedelijk wilde kneden naar onzalige partijpoli tieke inzichten sloeg om in regel rechte argwaan toen Zijdeveld, in een kr ante-artikel, zijn opties ontvouwde. Dodelijk De eerste mogelijkheid was die van een puur historisch mu seum. Maar de stichting Kunst- werkt betwijfelt of het museum zo de 'swingende tent' wordt die Zijdeveld voor ogen staat. De historische collectie is zo klein, dat bezoekers er al na twee keer op uitgekeken zijn. Optie twee, een museum uitsluitend voor de Co bra-tentoonstelling, ziet de stichting om dezelfde reden niet zitten: een statisch beleid, dode lijk. Ronduit 'verbazingwekkend' wordt de derde oplossing ge noemd: een educatief museum, „waar mensen Ieren met kunst om te gaan". Ieder museum heeft al vanzelfsprekend een op voedende taak. Kunstwerkt kan dit idee ook met rijmen met het voornemen de kunstklassen uit het museum te halen en die el ders onder te brengen Blijft over optie vier: het Stede lijk als regionaal of bovenregio naal museum. Dat was het beleid tot en met het vertrek van de laatste directeur, Hans Paalman. Op grond van die visie mocht Schiedam de laatste jaren met geld van het ministerie voor cir ca acht ton aan moderne kunst aankopen. Wordt dat beleid opzij gezet, dan kan Schiedam naar nieuwe bijdragen uit Den Haag wel fluiten. Misschien moet de reeds aangekochte kunst zelfs weer worden ingeleverd. Dat zou niet alleen de doodssteek zijn voor het museum, maar ook voor de Schiedamse kunst. Die heeft dan geen platform meer om zich te manifesteren. „Voor Schiedamse kunstenaars is het volstrekt oninteressant te expo seren in een museum waarvan de uitstraling niet verder reikt dan de gemeentegrenzen", be sluit Kunstwerkt zijn polemi sche brief. «L IJS#" - Maassluis De gemeente Maas sluis introduceert komend weekeinde het fenomeen walk man-toerisme in de stad. Vanaf maandag kunnen met behulp van die geluidsapparatuur twee wandelingen door de stad wor den gemaakt Terwijl de wande laars één van de twee trajecten volgen, krijgen zij een uitgebrei de uitleg over de geschiedenis van de monumenten die zij te genkomen, terwijl ook in breder verband aandacht aan de histo rie van Maassluis wordt besteed. De korte stadswandeling duurt ongeveer anderhalf uur en voert langs de belangrijkste monu menten en gebouwen in de bin nenstad. Tijdens de langere tocht van circa twee uur worden de 'vlieten' bezocht De VVV heeft om het walk man-toerisme aan te moedigen, vijftien cassettes laten maken. Die kunnen voor vijf gulden worden gehuurd of voor vijftien gulden gekocht. In het eerste ge val moet een borgsom worden betaald. De V W is tot dit initia tief gekomen, om ervoor te zor gen dat toeristen voortaan op elk uur van de dag een excursie door de Eerste Stad aan de Waterweg kunnen maken. Tot voor kort kon alleen tijdens het zomersei zoen op de eerste zaterdag van de maand, onder begeleiding van een WV-gids, een stadswande ling worden gemaakt. Er zijn twee startplaatsen: het stadhuis en het gemeentemu seum aan de Zuidaijk. De tapes kunnen bij de WV dagelijks tij dens kantooruren worden opge haald. Bij het museum kan men alleen van dinsdag tot en met zondag van twee tot vijf uur te recht. Avond wandelaars hoeven de cassettes pas de volgende dag terug te brengen. Hoogsiiaai iOa-106 Schiedam Tel 0 KM266720 Vlaardingen In het recreatiegebied Broekpolder wordt een stort plaats aangelegd voor vervuilde grond. De inrichtingskosten van de stort, die een capaciteit krijgt van 184.000 kubieke meter, worden ge schat op 3,2 miljoen gulden. Ondanks de hoge kosten denkt de gemeente Vlaardingen financieel profijt van het gifdepot te kunnen trekken. De gemeente kan er zijn eigen verontreinigde grond kwijt. Dat is stukken goedkoper dan af voer naar bij voorbeeld de Rotterdamse stortplaats Hogebergsebos. Daarnaast kunnen ook anderen tegen betaling gebruik maken van de stort. Na dertig jaar de periode waarover het depot in gebruik zal zijn resteert een opbrengst van ongeveer 3,5 miljoen gulden. Dat geld zal worden gebruikt om de stortplaats schoon te maken en te hennrich- ten voor 'intensieve recreatie'. Tussentijds zal een deel van de winst worden bestemd voor hetin kaart brengen van verontreinigde plek ken in Vlaardingen De eerste partij grond die naar de Broekpolder zal worden afgevoerd ligt al klaar op net Hollandia-terrein. Deze matig vervuilde grond past in de soorten die op de stort mogen worden gedumpt Bij de blokkade van het Harga- pad gingen bewoners In discussie met de politie. De politie greep niet in. Vlaardingen Als de gemeente niets doet, nemen we zelf wel maatregelen. Onder dat motto gingen bewoners van het buurtje bij de huishoudschool Die Vlaer- dmghe aan de Van Hogendor- plaan gisteravond tot actie over. Ze versperden het Hargapad met namaak-verkeerspaaltjes en hingen een spandoek op. De wijk baalt ervan dat een toenemend aantal automobilisten het pad, dat is bedoeld voor fietsers, ge bruikt als sluiproute. Dat veroor zaakt niet alleen herrie, er ont staan ook gevaarlijke situaties door. De actie van gisteravond, ge steund door de Socialistiese Par ty, was bedoeld om de gemeente te herinneren aan de ergernis in de buurt. Al in juni werd het stadsbestuur van het probleem op de hoogte gebracht Bewoners en het bestuur van de huishoud school dienden toen een petitie in. Ze verzochten de gemeente, het pad af te sluiten voor auto's. Ze keerden huiswaarts met de verwachting dat er sne! iets zou gebeuren. Maar er gebeurde niets. Het actiecomité verwacht nu dat de nepversperring die gisteren werd geplaatst, snel zal worden vervangen door officiële paaltjes in het wegdek. Schiedam Bij een radarcon trole die gistermorgen op ver schillende plaatsen in Schiedam is uitgevoerd, heeft de politie 53 processen verbaal uitgeschre ven. De: hoogste snelheid die werd gemeten bedroeg 85 kilo meter. -U - Maassluis Het lot van het nieuwe zwembad ligt in de han den van 650 Maassluizers. De ge meenteraad besloot gisteravond de lokatiekeuze van het nieuwe bad m eerste instantie over te la ten aan de bevolking Een steek proef moet uitwijzen waar de Maassluizers de zweminrichting het liefst hebben. De enquête vormt de voorlopig laatste stap in een debat, dat de gemoederen in de eerste stad aan de Waterweg al tijden bezig houdt. Het gemeentebestuur wil een overdekt zwembad bouwen aan de Uiverlaan, Dit plan stuit op fel verzet van omwonenden. En zwemliefhebbers vinden het onverteerbaar dat met het op doeken van het huidige bad Dol fijn ook het openluchtzwembad verdwijnt. Het verbond van de zwemmers en de bewoners van de Uiver laan verzamelde verleden jaar maar liefst ÏO.OOÖ handtekenin gen voor het behoud van open- luchtbad Dol-ftjn. Hoewel deze verouderde zweminrichting vol gens het gemeentebestuur nodig aan vervanging toe is, durfde de gemeenteraad onder druk van de publieke opinie de nieuw bouw verleden jaar niet door te zetten. Ook het nieuwe college, dat ver deeld is over de oplossing voor de zwembadproblematiek, vindt de tijd nog niet rijp voor een be slissing. Eerst moet onderzoeks bureau Lagendijk bekijken, wel ke oplossing de bevolking voor het zwembad kiest. Deelnemers aan de enquête heb ben slechts een beperkte keuze vrijheid, De voornaamste vraag is op welke plek de Maassluizer het nieuwe zwembad het liefst ziet verrijzen. Naast de gewraak te lokatie aan de Uiverlaan mag de geênqueteerde kiezen voor het huidige zwembadterrein m de Sluispolder of voor een ter rein aan de Merellaan, ter hoogte van de Jac. Boezemanstraat. Over het karakter van het nieu we bad mogen de geënquêteer den zich overigens niet uitspre ken. 10.000 Maassluizers mogen zich verleden jaar hebben uitge sproken voor behoud van het openluchtzwembad, de keuze mogelijkheden hebben nu uit sluitend betrekking op de plaats Voc het gemeentebestuur staat vast dat in de nieuwe zwemin richting hooguit plaats zal zijn voor een marginaal badje in de openlucht. Aarzelingen Ondanks hevige aarzelingen ging de raad gisteren met het be nodigde krediet van 32.000 gul den voor de steekproef akkoord. „Aan een buitenstaander kan ïk deze problematiek niet binnen een half uur uitleggen", stelde Pvd A-fractievoorzitter Robert Punt. „Ik vraag mij af of de on dervraagden kunnen worden voorzien van volledige en objec tieve informatie". Zijn VVD-collega John Scheer- stra heeft ook bedenkingen. „Vergelijk dit voorstel eens met de enquête over de dam wand in de Steendïjkpolder. Hoewel ne gentig procent van de omwo nenden tegen is, steunen wij toch het slaan van deze damwand De wens van de bewoners kan een andere zijn dan het belang van de gemeente". Ondanks de aarzelingen legden ook Scheerstra en Punt zich neer bij de wens van het college om de enquête te organiseren De be denkingen en de suggesties van de fractievoorzitters komen vanavond aan bod tijdens een gesprek met het onderzoeksbu reau Bij een aanrijding op de Maas-* sluissedijk tussen Vlaardingen en Maassluis zijn vanmorgen drie gewonden gevallen. Een driejarig meisje uit Maassluis is er het ern stigst aan toe. Zij is met hersen letsel op de intensive care afde ling van het Holy-ziekenhuis op genomen. Haar 25-jarige vader werd met hoofdletsel naar het Schieland- ziekenhuis in Schiedam overge bracht. Daar ligt ook de bestuur der van de andere auto, een 49- jange man eveneens uit Maas-J sluis. Hij kreeg glas in zijn geacht. Het meisje werd als gevolg van de frontale botsing uit de wagen ge slingerd. Hoewel de politie niet beschikt over getuigen is ze er van overtuigd dat de auto's met hoge snelheid op elkaar zijn ge klapt. Dat wordt afgeleid uit het feit dat de peuter vijftien meter verderop werd aangetroffen. Bo vendien werden de auto's volledig vernield. De politie is nu op zoek naar een vrachtwagenchauffeur, die meer moet kunnen vertellen over de toedracht van het ongeluk. De botsing is vermoedelijk ontstaan toen de 25-jsrïge Maassluizer de vrachtauto op de dijk wilde inha len. Ook eventuele andere getui gen wordt gevraagd contact op te nemen met de politie. Vlaardingen Teuntje Bies heuvel heeft gisteren uit handen van loco-burgemeester John Ranshuijzen de eremedaille in zilver ontvangen die is verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Zij kreeg die onderschei ding naar aanleiding van haar veertigjarig dienstverband bij Lever BV in Vlaardingen. In 1950 begon zij daar als assis tente op de orderafdeling. In middels werkt zij al zestien jaar bij het technisch directiesecreta riaat. Mevrouw Biesheuvel maakt zich daarnaast in haar vrije tijd verdienstelijk voor de gereformeerde kerk. Vlaardingen Na ruim twee jaar schrijven, bellen en soebat ten heeft de wijkvereniging Hoevenbuurt zij zin gekregen. Bewoners van dit deel van Holy- Noord kunnen de stukjes gioen bij hun huizen in beheer knjgen. Ambtenaren hebben dit toege- De wijkbewoners vlassen al ja ren op de perkjes en groen- strookjes naast hun huizen en tuinen 2e willen die braaklig gende stukjes gemeentegrond opfleuren met bloemen en groen. Maassluis Bestuursleden van het Open-Jongerenwerk hebben gisteren overleg ge pleegd over een nieuwe be heersvorm voor jongerencen trum Dug-Out. Zij onderzoe ken of de vaste bezoekers van het jongerencentrum het be heer in de toekomst in eigen handen kunnen krijgen. Het onderzoek vormt de uit komst van de actie, die twaalf vaste bezoekers verleden week op touw hadden gezet Tien da gen lang hielden de Maasslui zers de Dug-Out bezet. Toen het bestuur maandag gedeelte lijk aan de eisen, van de bezet ters tegemoet kwam, besloten de actievoerders onder leiding van Martin van der Lugt het centrum met stille trom te ver laten. De actievoerders waren hevig ontstemd over de wijze, waarop de integratie tussen de jonge rencentra De Toevlught en Dug-Out tot stand is gekomen. Vier weken geleden hoorde de bezoekers plotseling, dat zij geen vertegenwoordiger in het nieuwe, overkoepelende be stuur van de twee centra zou den krijgen. De jongeren, die voorheen wel zitting hadden in het bestuur van Dug-Out, von den dat zij monddood waren gemaakt. „Aan deze eis zijn wij voor een belangrijk deel tegemoet geko men", zegt jeugdcoördinator Ruud Kats. „Twee bezoekers hebben een plaatsje gekregen in een medezeggenschapsraad. Deze jongeren krijgen volledi ge inzage in de plannen, "Ver der mogen zij ook de bestuurs vergaderingen bijwonen. Zq gaan het bestuur over het toe komstige beleid adviseren". Kats, die zichzelf tijdens de be zetting opwierp als interme diair tussen de actievoerders en het gemeentebestuur, is geluk kig met de uitkomst van de ac tie. „Tot voor kort waren we bang dat de bezoekers van Dug-Out alleen voor de belan gen van het eigen groepje zou den opkomen. Zij hebben ge zegd dat zij bereid zijn mee te denken over een oplossing voor het totale jongerenwerk in Maassluis. Dat is een belang rijk winstpunt". De stafmedewerkers van Dug- Out zijn na het beëindigen van de bezetting weer tot de orde van de dag overgegaan. Tijdens de actie mochten zij het pand niet betreden, maar ondertus sen zijn de vaste krachten ge woon weer aan de slag gegaan m het jongerencentrum In Dug-Out blijft voorlopig het zomerschema van kracht Dat betekent dat het centrum voor lopig alleen de deuren opent van vnjdag tot en met zondag. „In het oktober wil het bestuur van het open-jongerenwerk haar plan voor de toekomst aan het gemeentebestuur voorleg gen Daarna willen we tot een definitieve regeling over de op zei, de doelgroep en de ope ningstijden komen", zegt Kats. Uit bezuinigingsoverwegingen wi! het bestuur het OJC priva tiseren. Door het verhuren van de bar zou de exploitatie van het centrum goedkoper kun nen uitvallen. Het bestuur wil bekijken, of enkele werkloze bezoekers van Dug-Out in het kader van een werkervarings project een baan in het cen trum kunnen krijgen. Het feest ter ere van het twin tigjarig bestaan van het jonge renwerk kunnen de jongeren overigens op hun buik schrij ven. Het bestuur heeft laten weten dat de benodigde midde len ontbreken om een tot de verbeelding sprekend feest programma te brengen. „In de nieuwe begroting worden ove rigens wél gelden opgenomen voor culturele activiteiten", zegt Ruud Kats. „We willen de gemeente niet overvragen, maar dit aspect mogen we niet uit het oog verliezen" en kookplaten alle merken Hoge kortingen! met grill Kookplaten 215.- oo k onderdelen! Ruime keus DRU- FABER-ETNA PELGRlM-BOCAle^. Witte gashaarden zijn inl Ook romantisch klassieke modellen. Muurkach&ls. Inruil tot f 500.-1 OCCASIONS EEN.GASTOESTEL KOOPT U VEILIGER BIJ EEN ERKENDE GASSPECIAUST Boilers aktiepnjzeRi Extra: Goede gebr. keukengeisers a."l 69.-0 jr-gar.) iWan neer u aan een nieuwe gashaard toe bent, is het NU de juw ste tijd. HOGE KORTINGEN Broersvetd 139, tal. 4287738, Schiadam. Dondardag koopavond. Schiedam Uit de Schiedamse vestiging van de Kromar aan de Laan van Bol 'Es hebben inbre kers 4000 gulden aan contant geld meegenomen. Bovendien ontvreemdden zij zegels ter waarde van ongeveer 1000 gul den en enkele kassaladen. De in brekers kwamen binnen door de voordeur en een binnendeur te vernielen. Daarbij werd voor 500 gulden schade aangericht. Schiedam Tonnetjestekers uit heel het land strijken zondag in het rustieke Kethel neer om daar mee te doen aan de nationa le kampioenschappen in die dis cipline. Het is al weer de zesde keer in successie dat die wed strijden bij de Sint Jacob uskerk aan de Kerk weg worden gehou den. De organisatie van dit spor tieve evenement is als vanouds in handen van harmonie St Radboud. De wedstrijden begin nen om elf uur. Het kampioen schap tonnetje steken wordt mu zikaal omlijst door de Egerlkn- derKapeL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1