Tennisvereniging in zak en as Appartementen Spaland zijn niet in trek Bokbierfeest rijp voor een traditie Salon de Harmonie uit dood herrezen Maassluis' experiment voorbeeldig Schiedamse Turken blij met TRT-tv Barbecuebanken Mini-rotondes voor verkeersveiligheid ULAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeente Maassluis komt terug op 'ondoordacht' voorstel Deelder spreekt in Vlaardingen Schutter raakt brommer kwijt Wel enorme vraag naar eensgezinswoningen Drama rond kerkuiltjes Boek luistert manifestatie op Verkeerschaos Tuinhuisje in lichter laaie Botsing in Buitenhaven Stomerij beroofd DONDERDAG 13 SEPTEMBER 2990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4Q08,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis Tennisvereniging Be Quick is zeer teleurgesteld over het schrappen van de pri vatisering van het tenniscom- plex in de Sluisp older. „Dit gaat ons vreselijk veel geld kosten", stelt secretaris L.M. Moeren hout „We moeten nu vermoede lijk de contributie verhogen, waardoor we veel leden dreigen te verliezen". De ledenraad van de tennisvere niging heeft zich gisteravond be raden op de nieuwe situatie. Be Quick had er op gerekend dat de gemeenteraad akkoord zou gaan met de verkoop van het com plex. In de commissie voor sport en recreatie keerden de PvdA en het CDA zich echter tegen de verkoop van de grond. Het afblazen van het voorstel plaatst Be Quick volgens de se cretaris voor grote financiële problemen. Aan de gemeente moet de vereniging nu de regu liere pachtsom van 45.000 gul den per jaar blijven betalen. De, hoogstnoodzakelijke renovatie' van het tennjscomplex komt hierdoor op losse schroeven te staan. ,Voor het opknappen van de tennisbanen hébben we zeker 200.000 gulden nodig", stelt Moe renhout. „Naast de huurlasten is dat voor ons nauwelijks op te brengen". Rooskleuriger Indien Be Quick het complex in eigen handen krijgt, dan zouden de financiën volgens de secreta ris een veel rooskleuriger beeld vertonen. „Als we de grond ko pen, worden de vaste lasten jaar lijks lager. Daardoor zouden we ruimte creëren om de renovatie te betalen". Het afblazen van de privatise ring betekent een gevoelige ne derlaag voor wethouder Lies- beth Snoeek. P/adat het college van B en vY met het voorstel had ingestemd, gaf de gemeente ver leden week reeds de indruk dat de verkoop aan Be Quick een feit was. Snoeck rekende echter bui ten de waard van PvdA en CDA, die het plan 'onvoldoende door dacht' vinden. PvdA-raadslid Pieter Hoogen- raad uitte scherpe kritiek op de overeengekomen vraagprijs. Zonder het opstellen van een taxatierapport kwamen de ge meente en de tennisclub een verkoopprijs van 140.000 gulden overeen. De gemeentelijk taxa teur had de commerciële waarde van het terrein reeds in 1985 ge schat op 237.000 gulden. Met zijn CDA-collega Arie van der Knijff is Hoogenraad van mening, dat de verkoop een on aanvaardbare claim legt op de toekomstige ruimtelijke ontwik keling in het gebied. Na de sloop van zwembad Dol-fijn, dat naast Be Quick ligt, wil het college vrije-sectorwonïngen in het ge bied laten bouwen. Ondoordacht „De consequenties van deze ver koop zijn duidelijk niet door dacht", stelt Hoogenraad. Wet houder Snoeck voerde aan dat de verkoop logisch voortvloeit uit het Programma op Hoofdza ken. In het door de fracties on dertekende akkoord wordt ge steld, dat gemeentelijke voorzie ningen onder voorwaarden kun nen worden overgedragen aan het particulier initiatief. „Deze voorwaarden znn echter nog niet ingevuld", alaus Hoog enraad. „De nota over dit onder werp verschijnt pas in 1991. Ver koop in dit stadium lijkt mij rij kelijk voorbarig". De tennisclub vestigt haar hoop op het CDA. „Deze partij is niet principieel tegen de verkoop", meent de secretaris van Be Quick. „"Wij hopen dat we deze partij alsnog van onze argumen ten kunnen overtuigen". Vlaardingen Jules Deelder is volgende week in "Vlaardingen te beluisteren. Aanstaande dins dagavond 18 september geeft hij een try-out van zijn nieuwste theaterprogramma 'Deelder spreekt', de opvolger van 'Kie zen of Deelder De nationaal bekende nacht burgemeester van Rotterdam treedt op in het etablissement D'Oude Stoep aan de Smalle Ha venstraat. Deelder spreekt vanaf half tien zijn gehoor toe. Schiedam Er op uitgestuurd I worden om een luchtbuks in be- slag te nemen en terugkeren met een gestolen brommer, Het over- j kwam twee Schiedamse agenten gisteravond laat toen zij na klachten van buren over ge- weervuur een kijkje gingen ne- j men in de Poortugaalsestraat. I De straatbewoner die met zijn 1 luchtdrukgeweer speelde maak- te van de gelegenhei d gebruik de politie te attenderen op zijn zo juist gekochte brommer. Hij had die 's morgens tweedehands ge kocht en wilde weten of het ding wellicht van diefstal afkomstig was. Dat bleek inderdaad het j val. De brommer werd in genomen. 1 het ge- ii beslag Schiedam Terwijl de kopers van eengezinswoningen in Spa- land in de rij staan, is de markt voor appartementen volledig in gestort. Projectontwikkelaar Grootel heeft wegens gebrek aan belangstelling de bouw van 44 appartementen in de nieuwe wijk moeten afblazen en Muwi- /Bouwfonds heeft grote moeite de geplande appartementen te verkopen. De gemeente hoopt dat de vraag nog zal aantrekken als Spaland grotendeels is volgebouwd. De gemeente wil zoveel mogelijk verschillende woningtypen in de noordelijke woonwijk realise ren. „Deervaringleertdatde be langstelling voor appartementen' pas op gang komt als de wijk min of meer klaar is. Kopers kunnen dan beter beoordelen in "welke omgeving ze terechtkomen", al dus een woordvoerder van de gemeente Schiedam. Voor het overige mogen de bouwers in Spaland niet klagen. Worden door de hoge hypo theekrente op veel plaatsen in Nederland bouwprojecten uitge steld, in Spaland kunnen de aan nemers de vraag nauwelijks aan. De huizen schieten er als padde stoelen uit de grond. Deze week sloeg wethouder Chris Zijdeveld opnieuw twee eerste palen voor achtereenvolgens Era-bouw en Eurowoningen. Zij zijn samen goed voor 82 nieuwe hulzen. Omdat de zaken zo goed gaan 'hebben verschillende bouwers Schiedam een cadeautje gedaan. Nadat eerst geld werd geschon ken voor restauratie van molen De Palmboom, kreeg gisteren de KNNV een cheque van duizend gulden. De Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vere niging zal het geld gebruiken voor aanschaf van een vitrine in natuureentrum De Boshoek, dat op een steenworp afstand ligt van Spaland. Om de vinger aan de pols te hou den in het snel groeiende 'tuin dorp' gaat de gemeente dit najaar de woonwensen in de wijk on derzoeken. Een enquête moet duidelijk maken of het voor Spa land ontwikkelde concept veel groen, smalle straten, zo weinig mogelijk asfalt aan slaat oij de bewoners. Na een .hoorzitting zal de gemeente be palen of het stedebouwkundig plan voor Spaland moet worden bijgesteld. Turkse tv-kijkers in Schiedam schaarden zich gisteravond nleuwsgiering rond het scherm om de première te beleven van Schiedam De plaatselijke vogelliefhebbers van de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging (KNNV) zijn er onderstebo ven van. Zoals ze eerst nau welijks konden geloven dat zich sinds mensenheugenis weer een kerkuil-paartje in de toren van de Dorpskerk in Kethel had genesteld, zo min konden ze het geloven dat zich een klein drama rond de allereerste Tyto Al ba in Schiedam heeft af ten de twee ouders is één kerkuil doodgereden door een auto. De andere heeft daarop de broedplaats verla ten. Slechts één jong was al sterk genoeg om mee uit te vliegenDrie anderen zijn waarschijnlijk door hon gersnood omgekomen, terwijl van een vijfde exem plaar nooit meer iets is ver nomen. Het was 27 jaar gele den dat voor het laatst de wi tachtige kerkuil in Schie dam broedend was waarge nomen. Noemde Wout van der Schalie, de over een halfjaar scheidende voorzitter van de afdeling Waterweg- Noord van de KNNV, in juichstemming de ontdek king van het nest half juni 'uniek en zeer bijzonder', verslagen geeft hij nu toe „dat het bericht een hele schok voor ons Is. Dit is echt heel erg. Auto's zijn hèt gro te gevaar, Met ons hebben honderden mensen, die naar de Dorpskerk kwamen om te kijken, genoten van nest". De jongen, zegt hij, waren nog net niet volwassen en zijn aan hun lot overgelaten en daarop uit het nest geval len. Hoewel men er vanuit gaat dat de vogeldes zijn verhongerd, heeft de afde ling één kerkuOtje voor on derzoek opgestuurd naar Lelystad. „Om de doodsoor zaak vast te stellen en desge wenst een nader onderzoek te houden", licht Van der Schalie toe. „Nee, nadere ge gevens hebben we daar nog niet over binnen gekregen". Sinds 1963 Is de Tyto Alba een zeldzame verschijning geworden in Zuid-Holland. Nu zijn er weer enkele dui zenden exemplaren, maar die leven met name in het noorden des lands, Voorzit ter Wout van der Schalie: „We laten ons niet uit het lood slaan. We gaan nieuwe kasten plaatsen in Midden- Delfland, waar vogels kun nen broeden. We hopen dat we volgend jaar weer succes zullen hebben". Aad Rietveld en Dick van der Lugt in actietijdens de Salon de Harmonie. De plaats van Rietveld wordt in de nieuwe opzet ingenomen door Uesbeth van der Kruit. Vlaardingen De Salon de Harmonie is uit haar as herre zen. Twee jaar nadat de populai re talkshow wegens financiële problemen ten grave werd ge dragen, keert het culturele eve nement als 'Nieuwe Salon' in de opgeknapte Harmonie terug. Het evenement beleeft de ren tree op zaterdag 6 oktober. In het komende theaterseizoen hebben de initiatiefnemers zes evenementen gepland. Door een bijdrage van de Culturele Raad en verschillende sponsors is het opzetten van de eerste twee Sa lons gegarandeerd. Het door gaan van de volgende vier eve nementen is nog onzeker. De or ganisatoren zijn nog op zoek naar enkele geldschieters. De financiële onzekerheid van nu vertoont verdacht veel over eenkomst met de omstandighe den, waaronder de journalisten Aad Rietveld en Dick van der Lugt twee jaar geleden aan de Salon werkten. Omdat zri onte vreden waren over het budget legden zij uiteindelijk het bijltje erbij neer. Ook de dreigende sloop van de Harmonie en het aangekondigde vertrek van het presentatieduo uit Vlaardingen speelde destijds een rol in deze beslissing. Maar ziedaar: twee jaar na dato wandelt Van der Lugt nog im mer door Vlaardingen, terwijl de destijds met sloop bedreigde Harmonie is getransformeerd tot een chique grand-café. „De op knapbeurt heeft ons gestimu leerd weer te beginnen. Verder werd ons in de stad regelmatig gevraagd weer eens wat te doen", zegt Van der Lugt, die niet bevreesd is tot de Vlaar- dingse Heintje Davids te worden bestempeld. Hoewel de Nieuwe Salon veel overeenkomsten vertoont met de voorganger, zijn er toch enke le verschillen. In het presentie- team is Aad Rietveld niet langer van de partij. Zijn rol wordt overgenomen door Liesbeth van der Kruit, een geboren Vlaar- dingse die sinds enkele jaren als presentator bij Radio Rijnmond werkt. Tijdens de eerste editie staat op 6 oktober het thema "Vlaardingen Retour centraal. De opzet lijkt enigszins op Viaardings Roem, een aflevering uit de vorige serie talkshows. Net als destijds keren een aantal min of meer befaam de Vlaardingers voor één avond in hun woonplaats terug. Van der Lugt en Van der Kruit praten onder andere met Mary- Lou van Steenis, die bekendheid teniet als actrice in de tv-serie pijkerhoek. Ook de beeldend kunstenaar Age Klink en hoofd redacteur Jan-Geert Majoor van. het Leidsch Dagblad vertellen "over hun Viaardïngse belevenis sen. Aan amusement biedt de sa lon de Maassluïsse pianiste Bri gitte Bovée, The Amazing Stroopwafels, Cornelis Pons, Jacqueline Muller en Gerard te Wiel. Het opvallendste verschil met vroeger vormt de toegangsprijs. Waren de bijeenkomsten in het verleden gratis toegankelijk, liefhebbers moeten in het ver volg tien gulden voor het evene ment neertellen. „Net als andere mensen moeten artiesten ook van hun werk leven. We willen hen een volwaardige bijdrage betalen", zegt Van der Lugt, die net als de andere initiatiefne mers zijn werk overigens onbe zoldigd blijft verrichten. Maassluis Met het signale ringssysteem dat Maassluis heeft ontwikkeld om het verval in woonbuurten tegen te gaan, kunnen ook andere steden hun voordeel doen- Maassluis heeft het systeem beschreven in een brochure, die de provincie Zuid- Holand zal verspreiden. Gedeputeerde Peter van Heemst krijgt het eerste exemplaar aan staande maandag uit handen van de Maassluisse wethouder Anton Wustrow. Voor een gro ter publiek is de brochure voor het eerst verkrijgbaar op een manifestatie in Den Haag op 7 november over na-oorlogse woongebieden in Zuid-Holland. Het in de gaten houden van de kwaliteit van woonwijken wordt van steeds groter belang. Door tijdig "rotte plekken* op te sporen kan de overheid een hoop geld besparen. Een signalerings systeem kan soms grote en kost bare renovatieprojecten voorko men. Behoud en verbetering van de woonomgeving via deze metho de staat al sinds 1987 hoog op het lijstje Maassluisse aandachtspun ten. In drie wijken werden sindsdien woonconsumenten- onderzoeken gehouden en plan nen voor het aanpakken van Broblemen gemaakt, ie kans bestaat dat Maassluis een fors kapitaaltje overhoudt aan de experimenten met dit sy steem. Het idee dingt mee in een provinciale wedstrijd voor beter beheer van na-oorlogse woon wijken. De hoofdprijs van die wedstrijd bedraagt 500.000 gul- SchiedamDe Turkse gemeen schap in Schiedam heeft sinds g'steren zijn 'eigen' tv-station. m zeven uur drukten wethou der Aad Wiegman en het Turkse gemeenteraadslid Mahir Engin op een knop en prompt versche nen de beelden van TRT op het scherm. TRT is een Turkstalig satellietstation dat amusement en informatie uitzendt De pro gramma's zijn bestemd voor de Turken in West-Europa. De zender trok meteen veel be kijks. In de moskee aan de Raam schaarden de aanwezigen zich nieuwsgierig rond het scherm. "Voor informatie uit eigen land moesten Turkse Schiedammers zich tot nu toe behelpen met in geblikte videobeelden. TRT is elke avond van maandag tot en met vrijdag tussen zeven uur 's avonds en één uur 's nachts in de lucht 's Zaterdags en 's zondags beginnen de uit zendingen ai om vijf uur 's mid dags. Om ruimte te maken voor de nieuwe zender is het Italiaan se programma Rai Uno van de kabel gehaald. Hoek van Holland Langs de Koningin Emmaweg in Hoek van Holland zijn deze week zit banken geplaatst die de gemoe deren danig bezighouden. Het gaat om hetzelfde 'Maasmeubï- lair' dat in Rotterdam langs de rivjerstaat. De basis wordt gevormd door een heipaal die op z'n kant is ge legd. Daarop zijn roosters ge monteerd met ruiten van twee imcto. fSorlrnnt Tïo banken hebben een heel kleine rugleuning. In het beton is een papierbak uitgespaard en twee banken hebben een watertap punt. De eerste reacties in de Hoek maken duidelijk dat niemand enthousaist is. De vertrouwde houten banken genoten meer populariteit. „Een aardige pa tatsnijder", vond iemand. Een ander vergeleek de banken met pon ruif VlaardingenMet het aanleggen van mini-rotondes denkt de gemeente Vlaardingen de verkeersveiligheid in de stad te kun nen verbeteren. Het eerste kleine verkeersplein moet in het voorjaar van 1991 op de T-kruising van de Churchillsingel, Le pelaarsingel en Amsterdamlaan worden aangelegd. Met dat plan komt het college van B en W tegemoet aan de wens van de raadscommissie voor verkeer en vervoer. Die pleitte voor mini-rotondes, omdat daarmee elders in het land positieve resultaten zijn geboekt. De voordelen van zo'n verkeersvoorziening zijn velerlei, blijkt uit evaluatiestudies- Het aantal ongelukken wordt aanzienlijk verminderd. Bovendien hebben botsingen doorgaans minder ernstige gevolgen dan op gewone kruispunten, omdat het ver keer gedwongen wordt de snelheid te temperen. Bijkomend voordeel is dat de wildgroei aan verkeerslichten kan worden ingedamd. B en W willen de eerste mini-rotonde al snel verwezenlijken in verband met de definitieve aanleg van de Churchillsingel. Met die weg heeft het gemeentebestuur haast vanwege de opleve ring van het m'euwbouwgedeelte van winkelcentrum De Lo per. Schiedam De dorst naar an der bier is zo groot, dat de Schie damse horeca wel een experi mentje aandurft Voortbordu rend op het succes van de lande lijke presentatie vorig jaar, slaan vijf café-eigenaren op 3 oktober in De Korenbeurs opnieuw het 'eerste' vat bokbier aan. Het wordt geen nationale primeur deze keer, wel een oergezellig hopen de uitbatersSchiedams evenement. En de tweede afle vering van wat een jaarlij"ks te rugkerend festijn moet worden. Behalve een commercieel suc ces, staan de organisatoren ook publieke herwaardering van het bokbier voor ogen. Waarom uit wijken naar buitenlandse soor ten, als de Nederlandse kelder ook smakelijke gerstebrouwsel- tjes op fust heeft, vragen de vijf uitbaters zich af. Zij vinden dat het bokbier best gezien mag wor den. Pim Zaal (café 't Paard) en Henk Post (Het Weeshuis) gaan zelfs zo ver, het bruine herfstbier te ver gelijken met de Beaujolais pri meur. Feit is in elk geval dat het bok bier een lange traditie kent Het dankt zijn bestaan aan brouw meesters die in vroeger dagen, om de kwaliteit van de nieuwe gerstoogst te bepalen, eerst een proefbier maakten. Smaak en geur gaven een indruk van de te verwachten kwaliteit van het normale bier. Bij de huidige pro ductiemethoden is zo'n proef niet meer nodig. Het bokbier be staat alleen nog dankzij de tradi tie. Behalve brouwers en de café-ei genaren van 't Paard, Het Wees huis, 't Stappertje, De Pacha en Proosje werkt ook de Schiedam se VVV mee aan het jaarlijkse herfstfeest in de Korenbeurs, VW-directeur Ruud Pillard slaat het eerste vat aan. Na de presentatie voor VTP's, gaat om half acht de deur open voor de modale dorstige Schiedammer. De Roterdamse band Bifi luistert het festijn op. SchiedamOm de manifestatie 'Schiedam vaart wel' in mei 1991 luister bij te zetten, zal rond dat tijdstip een boek over de stad en haar geschiedenis aan het water verschijnen. In opdracht van de gemeente gaat auteur Hans van der Sloot het boek, dat ruim hon derd bladzijden zal beslaan, schrijven over de invloed van de haven op Schiedam door de eeu wen heen. Hoewel de aanstaande Bran dersfeesten een waterrijke tradi tie hebben, is het volksvermaak altijd op de binnenstad gericht. Met 'Schiedam vaart wel' wil men de haven in het oog laten springen, omdat die altijd een belangrijke rol heeft gespeeld in het wel en wee van Schiedam. In boek, dat nog titelloos is, gaat Van der Sloot zevenhonderd jaar terug in de tijd. Eik van de zeven hoofdstukken zal een an dere periode uitlichten. Zo ko men onder meer Schiedam als handelsstad, de Gouden Eeuw, de stad als 'centrum' van de we reldhandel, de opkomst van de scheepsbouw en de huidige stand van zaken in de haven aan de orde. Het is de bedoeling dat het boek werk in een oplage van duizend stuks gaat verschijnen. Daarvan heeft de stichting Fonds Histori sche Publicaties Schiedam er al driehonderd afgenomen. Of de historische verhandeling ook in de winkel komt te liggen, is op dit moment nog een onbeant woorde vraag. Schiedam Het verkeer op de Nieuwe Damlaan raakte gister ochtend ter hoogte van de sport hal in de knoop door een foute beslissing van een vrachtwagen chauffeur. De man bestuurde de voorste truck van een mini-kon- vool van twee lange auto's dat op weg was naar de oprit van de A4. Direct na het passeren van het viaduct op de Nieuwe Damlaan zou het van metaalbedrijf HCG afkomstige konvooi linksaf de rijksweg opnjden, maar de chauffeur reed rechtdoor. Twee honderd meter verderop stuitten de auto's op de afzetting van de Churchillweg, De omkeerma- noeuvre kostte zoveel tijd dat er een enorme chaos ontstond. Vlaardingen Een tuinhuisje op het volkstuinencomplex langs de Viaardïngse Vaart nabij de Westlandseweg is gister avond volledig verwoest. Rond kwart voor elven rukte de Viaardïngse brandweer uit, maar zag het huisje bij aankomst al in lichterlaaie staan. Het bouwwerk brand de volledig af, Getuigen die de brandweer alar meerden, zagen kort na het Ont staan van de brand een onbe kend gebleven persoon weglo pen. De recherche zal een onder zoek instellen of er mogelijk sprake is van brandstichting. Schiedam De kapitein van het Schiedamse binnenschip Jolin raakte gisteravond in een hefti ge woordenwisseling verzeild met de eigenaar van een plezier jacht. Tijdens een manoeuvre bij de Buitensluis botste de Jolin op het afgemeerde jacht, dat flink beschadigd raakte. De schipper trok zich niets aan van het gescheld van de gedu peerde plezierkapitein en voer door. Bij de sluis werd hij opge wacht door de politie. Deze zal uitzoeken of een gezagvoerder die na een aanvaring doorvaart, even strafbaar is als een wegge bruiker die na een aanrijding doorrijdt Vlaardingen Uit een stomerij aan de Van Hogendorplaan in Vlaardingen hebben onbeken den de kas leeggehaald. Twee trottoirtegels werden simpelweg door de ruit van de voordeur ge gooid, waarna men zich door net gat naar binnen werkte. De kleding werd ongemoeid ge laten, maar de inbrekers ont vreemdden wel bijna 450 gulden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1