Gehandicaptensoos in de verdrukking Drie scholen met opheffing bedreigd fé Van viermaster tot booreiland Wallage draagt Schravenlant over VLAARDINGS DASBLAD SCKKDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Passageplannen gevaar voor voortbestaan 'Weg met vliegveld' Dieven houden huis in school Toerfietser op rooftocht Smeulende kleding B FABER smeden (iUiiiIi College bezoekt Burgemeesterswijk Amsterdamse architecten gaan Stadserf vormgeven Besturen kunnen fusie nog niet waarmaken KOREN OP DE MOLEN Expositie 'Slepen op glas' in Sleepvaartmuseum: Leeuwen algvrij Agent waakt ook op z'n vrije avond Plattegrond meegenomen Subsidie voor pont DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PAGINA 17 Reqionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.43520S6,4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam „We houden de zaak toch al vijf jaar draai end, of nietsoms?" Uitdagend verdedigt Henk Schoon- brood het bestaan van 'zijn' Broersveldsoos. „Mensen denken vaak 'dat kunnen ze toch niet', maar hier zie je fret bewijs"- Door de plannen om de Schiedamse Passage te verlengen, zitten ze in de ver drukking. De bovenverdieping van het oude pand achter de Passage is herschapen in een rommelige stapelplaats van veilbare artike len. Dozen, zakken en rollen vol spullen die op de aanstaande rommelmarkt aan de man wor den gebracht Voor het voortbe- sfaanvan de soos. Jaren geleden maakte een groep verstandelijk gehandicapten zich los van de grote bevoogden de overkoepeling. Met weinig mensen, weinig geld en weinig medewerking begonnen ze eer. eigen sociëteit „Niemand dacht dat we het zouden redden, maar ik geloof dat we inmiddels ons zelf bewezen hebben". Carla El- vers is even enthousiast en even strijdbaar als het om de Broers veldsoos gaat als haar mede woordvoerders Rob van der Waal en Henk Schoonbrood. Sjouwen Een stijle trap geeft toegang tot de soos-ruimte. „Door die trap is het moeilijk rolstoelers als lid te verwelkomen. Die zijn er onder onze doelgroep heel wat!" zegt Rob. Henk vult zijn woorden on middellijk aan: „Als er iemand met een rolstoel komt, sjouwen we hem naar boven, maar in sommige gevallen lukt dat ook niet". „Nee, als we ooiteen ande re soosruimte krijgen, moeten we zorgen dat het gelijkvloers is", besluit Rob, Carla en Henk knikken iristemmend. Hoewel de ruimte nu helemaal met spulletjes voor rommel markt en grabbelton is volge stouwd, krijgt de bezoeker een redelijk beeld van de oorspron kelijke soosruimte. De open keu ken doet nog gewoon dienst en achter een geïmproviseerd ka merscherm staat de volledige dïseo-apparatuur. Carla: „Toen we hier begonnen, kregen we van de Hem a een he leboel spulletjes: tafeltjes, ser viesgoed en nog veel meer. Van de oudervereniging VOGG kre gen we een koffiezetapparaat en een aangeklede trap. Die dingen hebben ons natuurlijk enorm ge holpen". Knaak Na een zwerftocht langs allerlei leegstaande bouwvallen, be landden ze tenslotte in de Broersveld. Elke vrijdag biedt de soos, die meteen de naam kreeg van de straat, gezelligheid en amusement voor alle Schiedam mers die zich niet onder toezicht willen organiseren. Rob: „In principe is iedereen welkom, maar we houden niet van mensen die keet willen trap pen. Een lidmaatschap hebben we niet; voor een knaak per avond ben je hier welkom". Van de opbrengsten weet de sociëteit zichzelf te bedruipen en af en toe doet een gift van buitenaf won deren. „We kennen natuurlijk on2e 'vaste klanteiV Die krijgen ook regelmatig het soosnieuws in de bus. Het zijn over het algemeen mensen met allerhande leer moeilijkheden, maar als je dat zegt, leg je jezelf weer een soort snj vijso -5 Temidden van de rommmel- marktspullen proberen de leden een beeld te geven van hun soos- rviimte. stigma op. Dat willen we zeker niet". Carla vertelt hoe gezellig de soosavonden zijn en illus treert haar verhaal met een sta peltje kleurenfoto's. Henk en Rob geven waar nodig aanvul lend commentaar. De Broers veldsoos swingt en wil daar nog lang niet mee ophouden. Dreiging Gevaren zijn er echter genoeg. Een levensgrote bedreiging vormt de aanstaande verlenging van de Passage. De panden die achter de Broers veld trap liggen, moeten allemaal verdwijnen en ook de soos gaat voor de bijl De soosleden wachten niet lijd zaam het noodlot van hun club af. Zaterdag bij voorbeeld hou den de leden een enorm spekta kel onderaan de Passagetrap. Geholpen door tal van bedrijven en instellingen wordt een reeks van activiteiten opgezet. Een rommelmarkt, een grabbelton, een rad van avontuur, een play- backshow en een schminckstu- dio verrijzen aan de anders zo rustige Broersveld. Rob: „Van de opbrengst willen we wat nieuwe apparatuur ko pen zodat straks bij de eventuele verhuizing niet alle kosten in één keer op ons af komen". De leden hopen zaterdag minimaal 900 gulden binnen te halen. Politiek zit de soos ook niet stiL In de wandelgangen van de ge meenteraad is al een drukke lob by gaande om de Broersveldsoos aan ."nder onderdak te helpen. Het duurt misschien nog twee of drie jaar; het kan ook over twee maanden zijn gebeurd met de Broersveldsoos. Een gewaar schuwd mens telt voor twee. SchiedamOm de politiek voor zijn idee te winnen heeft wet houder Chris Zijdeveld (verkeer, voorheen ook milieu) de raadsleden een pak informatie doen toekomen over vliegvel den. Niet dat zijn belangstelling uitgaat naar een Schiedam Air- port Het tegendeel is waar; de wethouder ziet bij voorbeeld lie ver nog vandaag dan morgen vliegveld Zestienhoven in buurge meente Rotterdam, van de aardbodem verdwijnen. „Het lijkt me goed", zo licht hij toe, „dat de gegevens over de ne gatieve effecten van luchthavens en vliegtuigen ook in onze re gio ruimer bekend worden. Voorzover ik weet staan de plannen van Rotterdam voor het aanleggen van een grootse luchthaven nog steeds niet op sterk water, hoewel het betrekkelijk stil is". Het informatiemateriaal voor de Schiedamse raadsleden sterkt Zijdeveld in ieder geval in zijn overtuiging: „Zestienhoven moet verdwijnen, zonder aanleg van een nieuwe luchthaven." Schiedam Onbekenden heb ben bij een inbraak flink huisge houden in de lts Ter Schie aan de Mgr. Nolenslaan in Schiedam. Ze forceerden met geweld de deur van de docentenkamer en braken in het gymlokaal enkele kisten open. Uiteindelijk gingen ze er vandoor met wat gymspul- len: sportschoenen, een trai ningspak, tennisballen en een slaghout. Uit het RET-wachtlokaal op het Stationsplein verdween na een inbraak 600 gulden uit de koffie- snack- en frisdrankautomaat. Een inbraak werd ook gemeld in de Nicolaas Beetsstraat. De dief maakte daar 2000 gulden buit nadat hij de keukendeur had opengebroken. Vlaardingen Een toerfietser heeft gisteren een 64-jarige vrouw uit Vlaardingen beroofd. De dame fietste rond vier uur op de Blois van Treslongstraat in de Westwiik toen zij door een jonge man achterop werd gereden. In het voorbijgaan griste deze haar handtas uit de fietstas. In de tas zat een paspoort, 85 gul den aan contanten en een giro pas. De dader was volgens het opgegeven signalement zeven tien of achttien jaar oud. Hij was slank en had rood krullend haar tot op de schouders. De politie zoekt getuigen van de roof. Vlaardingen Gealarmeerd door rook uit een huis aan de Chopinstraat, waarschuwden buren gistermiddag om half vijf de Ylaardingse brandweer. In ae flat vond de brandweer een smeulend stapeltje kleding. Het .vuur was veroorzaakt door een krultang die de bewoonster was vergeten uit te zetten. De brand weer deed dat alsnog. Het scha debedrag is nog niet bekend. CAUCN8URGSTRMT80 VWROWGEH - TEL 0KW3Z3096 Maassluis Het college van B en W maakt donderdagmiddag een wijkwandeling door de Bur gemeesterswijk in Maassluis- West. Tijdens die tocht kunnen bewoners vragen en klachten kwijt aan de burgemeester of aan één van de wethouders. De wandeling begint om drie uur bij wijkgebouw De Flat aan de Bur gemeester Schwartzlaan. Daar komt het gezelschap ongeveer anderhalf uur later ook weer te rug voor een bijeenkomst. Apeldoorn Architecten groep Amsterdam is de enig overgebleven kandidaat om de prestigieuze nieuwbouw op het Stadserf van de grond t£ tillen. Het voorstel voor de architectenkeuze stuurt wet houder Chris Zijdeveld vol gende week naar de gemeen teraad. Het gemeentelijke aandeel in de nieuwbouw- plannen gaat bijna 50 miljoen gulden kosten. Het bouwen van woningen en winkels op het Stadserf en het Hemaplein wil Zijdeveld overla ten aan de Delftse bouwkundige Kees Reijnbout van de architec tengroep Amsterdam. In diens compagnon Hans Ruijssenaars ziet de wethouder de geschiktste kandidaat om het nieuwe be stuurscentrum, de bibliotheek, het theater en het archief vorm te geven. Zijdeveld deed deze aankondi ging gisteren tijdens een excur sie van de commissie voor Stads ontwikkeling en Cultuur, De ar chitectenkeuze is volgens Zijde veld een logisch uitvloeisel van de langslepende discussite in de raadscommissie. In juni koos de commissie voor een strakke, bouwkundige eenheid tussen de verschillende nieuwe gebouwen op het Stadserf. Naast de strakke lijnen wil de -öv. ,j.vL Vlaardingen Drie Vlaardingse basisscholen drei gen volgend jaar opgeheven te worden. De Govert Maanschool, Het Baken en de Paulusschool dreigen het loodje te leggen, omdat hun leerlingenaantal waarschijnlijk onder de minimumgrens blijft Het molenpark van Schiedam stond gisteren weliswaar als laatste bezoek ingeroosterd, de Interesse was er niet minder om. Evenals eer der tijdens hun bezoeken aan de molens in Nieuwegeln en Kinderdijk wilde een groep van ongeveer vijftig Deense molenliefhebbers het naadje van de kous weten. Alle feiten en bij zonderheden over de vijf Schiedamse molens waren voor hen koren op de molen. Het Deense gezelschap was in Schiedam in het kader van een studiereis. De meeste deel nemers aan die excursie werken 2©lf in molens of zijn vanuit hun functie in Deense musea he vig geïnteresseerd In alles wat met molens te maken heeft. De groep werd door burgemeester Reinler Scheeres ontvangen In De Vrijheid. Daarna toog het gezelschap naar De Nieuwe Palm boom en de Noordmolen. Behalve de molens zelf waren ook een foto-expositie en een dia presentatie een belangrijke informatiebron voor de Deense mofenliefhebbers. Maassluis „Een stille vlak ke zee, een zonnetje en een sleepboot. Je zou kunnen tienken: slepen op glas". Met deze woorden wees fotograaf Dick Lemcke tijdens zijn openingswoord in het Sleep vaartmuseum van Maassluis op de dubbelzinnigheid van de naam van de nieuwe ten toonstelling 'Slepen op glas'. De expositie, die tot en met 20 fe bruari 1991 is te bezoeken, laat een honderdtal foto's met be trekking tot de sleepvaart zien. De oudste foto's die de wanden sieren dateren uit 1870. In die tijd werden foto's nog afgedrukt van een glasplaatnegatief, op glas dus. De recente foto's van de jaren tachtig van deze eeuw to nen, dat zowel in de sleepvaart als in de fotografie de nodige vooruitgang is geboekt. De antieke camera's in de vitri nes van het museum aan de Hoogstraat maken de geschiede nis van de fotografie nog duide lijker, De platen van de sleep vaart spreken voor zich. Zo is op een plaatje uit het oegin van de'ze eeuw te zien dat een viermaster de haven wordt binnengesleept. Een foto uit 1966 brengt het con trast in beeld: het transport van een booreiland op de Waterweg, De fotoverzameling, waarbij de foto's van een glasplaat zijn afge drukt, is voor het grootste deel afkomstig van fotograaf Dijk stra. „Dijkstra werkte in de jaren 1910-1930 bij de sleepdienst L. Smit Co en fotografeerde alle bijzondere gebeurtenissen waar bij Smit-slepers betrokken wa ren", legt voorzitter Piet de Nïjs van het museum uit „We weten niet veel over deze fotograaf. Ik ben er wel achter gekomen dat hij zich op een bromfiets ver plaatste om foto's van bergingen en gestrande schepen te maken". De werkwijze van fotograaf Dick Lemcke, die foto's van de drie laatste decennia aan het museum heeft uitgeleend, is on vergelijkbaar met die van zijn collega aan het begin van deze eeuw. Wanneer er iets bijzon ders op het water aan de hand was, regelde Lemcke een piloot en maakte vanuit een vliegtuigje de spectaculairste foto's. Vlaardingen De twee fiere leeuwen, die de trap van het his torische stadhuis in Vlaardingen sieren, worden voortaan regel matig afgeborsteld. Verscheide ne mensen stoorden zich aan de algengroeï op de zandstenen beelden. Burgemeester en wethouders besloten tot arbeidsintensieve schoonmaakbeurten na een brief van mevrouw M,J. van Klaren. Wijlen haar echtgenoot, schilder J. van Klaren, kwam vorig jaar na een speurtocht in allerlei archieven te weten wat de oorspronkelijke kleuren van de luiken van het stadhuis wa ren geweest. De luiken werden onder zijn toezicht in die Meuren geschilderd. Bij die fris geverfde luiken zijn de groen uitgeslagen leeuwen op het bordes een aan fluiting, vindt mevrouw Van Klaren. Burgemeester en wet houders zijn dat kennelijk met haar eens. En omdat het zand steen geen chemische reini gingsmiddelen verdraagt, zullen medewerkers van de dienst ge meentewerken met een emmer schoon water en een borstel de algen te lijf moeten. De Vereniging voor Christelijk Onderwijs, waartoe de eerste twee scholen behoren en de Stichting Katholiek Onderwijs, die verantwoordelijk is voor ae Paulusschool, wachten met angst en beven op de volgende peildatum. Als de scholen op 16 januari 1991 nog te weinig leer lingen hebben, dan lijkt sluiting onvermijdelijk. Hoewel het voortbestaan van de basisscholen al tweeëneenhalf jaar op de tocht staat, is pas vorig jaar een reddingsoperatie inge zet. Die liep vorige week op de klippen. De twee schoolbesturen zijn er niet in geslaagd samen te gaan tot één groot lichaam. De twee partijen hoopten vanuit een vergaande samenwerking te komen tot het samenvoegen van één of meerdere protestantse en katholieke scholen. Het leerlin genprobleem zou dan in één klap uit de wereld zijn. Tijdsdwang Het stuklopen van de besprekin gen schrijft voorzitter J, Chr. Meeuse van. de christelijke vere niging toe aan 'een gigantische tijdsdwang'. Samen met collega A.Q.C. van der Horst en de di versegeledingen binnen de twee organisaties kon hij het al snel eens worden over allerlei zaken, die geen betrekking hadden op de onderwijsinhoudelijke kant. „De identiteitskwestie ligt ge woon een stuk moeilijker", aldus Meeuse, die benadrukt dat de onderhandelingen in een prima sfeer zijn verlopen. „Maar het is een heel groeiproces om over de fundamentele verschillen van opvatting over het onderwijs met aiie betrokkenen tot over eenstemming te komen, We heb ben immers niet alleen met be sturen te maken, maar vooral met onderwijsgevenden, leerlin gen en ouders". Hij is er van overtuigd dat de operatie ooit met succes kan worden afgerond. „Ik spiegel me aan wat in de politiek mogelijk is gehleken. Het CDA is er ook ge komen, maar dat heeft eveneens een lang proces gevergd". Acuut Jammer vindt hij het dat nu de acute problemen van de drie scholen niet kunnen worden aangepakt. „Binnen onze eigen organisaties gaan we natuurlijk stappen ondernemen om te pro beren de scholen nog te redden. Of dat lukt? Daar is momenteel weinig met zekerheid over te zeggen". De 'wee schoolbesturen praten komende tijd aan de hand van een beperkte agenda verder met elkaar. Er wordt voorlopig al leen gesproken over samenwer king in meer materiele zin. Aan de orde komen onder andere het voeren van een gezamenlijke administratie en het uitwisselen van technische ondersteuning. Toch lijken nieuwe fusiebespre kingen onvermijdelijk. Vanwe ge de nog steeds dalende tendens met betrekking tot de leerlin- faantallen en de plannen van et ministerie van onderwijs om de opheffmgsgrens te verhogen, voorziet Meeuse dat ook andere basisscholen in de nabije toe komst met opheffing worden be dreigd. Vlaardingen Staatssecre taris Wallage van onderwijs korat eind september naar Schiedam om de rijksscho lengemeenschap Schraven lant over te dragen. Het mi nisterie is bezig al haar scho len voor voortgezet onder wijs af te stoten. De gemeente krijgt daarmee de 121 jaar oude school opnieuw in han den. De staatssecretaris ondertekent vrijdag 28 september op Schra venlant de overeenkomst. Die houdt in dat het gemeentebe stuur als bevoegd gezag van deze onderwijsinstelling voor havoen atheneum gaat optreden en ook verantwoordelijk is voor de vorm en inhoud van de schooi. Namens Schiedam plaatst on derwijswethouder Hans van Kleef zijn handtekening op de overdrachtspapieren. Vanaf 1 ja nuari 1991 zal de Schravenlant, waarop 650 leerlingen les krij gen en vijftig personeelsleden werkzaam zijn, aan een gemeen telijke openbare school worden. De school werd halverwege de vorige eeuw in 1869 opge richt als gemeentelijke hbs. Na precies een halve eeuw droeg het toenmalig stadsbestuur het ge zag van ae hogere burgerschool over aan de rijksoverheid. De over twee weken te onderteke nen overeenkomst maakt dat nu weer ongedaan. commissie in het uiteindelijke ontwerp ook een zekere speels heid herkennen. Met een rond gang langs vier gebouwen van Reijnbout en Ruijssenaars wilde stadsarchitect Han de Kluyver aantonen dat de uitverkoren ar chitecten deze uitdaging aan kunnen. Gevel In Ouder-Amstel keek de com missie rond in het in 1979 ge bouwde stadhuis. Reisleider De Kluyver wilde de excursiegan- gers met name overtuigen van de kwaliteiten van de gevel. Het rijk gedetailleerde, uit baksteen opgetrokken gebouw van Hans Ruijssenaars leverde gemengde- reacties op. „Aan dit gebouw zou je zo voor1 bijlopen", meende PvdA-raads- lïd Arie van Loenen. „Ik ben er absolt ut niet van onder de in druk". Hoewel de excurstegan- gers niet voor het inwendige ge deelte waren gekomen, kregen de commissieleden toch een rondleiding door het smalle ge bouw. Burgemeester C. de Groot gaf de commissieleden nog een goede raad mee. „We hebben te veel bezuinigd op dit gebouw. Dat was een verkeerde beslis sing. want nu ondervinden we de gevolgen". Het tweede gebouw van Ruijsse naars voerde de excursiegangers terug naar Apeldoorn. Onder leiding van de gewezen, bibho- theekdirecteurHenk Ewoldt be zocht een aantal commissieleden reeds tweeëneenhalf jaar gele den de bibliotheek van Apel doorn. In navolging van Ewoldt is de Dienst Gemeentewerken nu ook gecharmeerd van dit in 1984 door Hans Ruijssenaars ont worpen gebouw. Gemengde reacties De getoonde gebouwen riepen bij de commissieleden zeer ge mengde reacties op. „Ik vind het gebouw bijzonder geslaagd", vertelde FvdA-fractieleider Hans Bakker in Apeldoorn. „Deze architect heeft zijn kwali teiten bewezen. Dit gebouw is bovendien relatief goedkoop uit gevallen". De oppositiepartijen CDA en VVD waren minder te spreken over de kwaliteiten van de ge bouwen. „Zo'n gevel hoef ik niet in Schiedam te zien", wees CDA'er Siem Bosman naar het langgerekte, massieve gebouw. Gerard Verhulsdonk was het met zijn collega eens. „Ik vind de getoonde gebouwen behoorlijk zwaarmoedig. Ik mis de frivoli teit. Misschien moeten we nog maar eens naar een andere ar chitect zoeken". Schiedam Dankzij het waak zame oog van een Schiedamse agent die op zijn vrije avond een ommetje maakte, kon de politie gisteren een fietsendief aanhou den. Hij zag op de Nieuwe Haven twee 'bekenden van de politie' op mountainbikes rijden. Dat kwam de agent in burger nogal vreemd voor. Hij waarschuwde zijn dienst doende collega's, die er in sj^ag- den één van de twee ww-hijders aan te houden. De m&n bekende dat hij de fiets even >evoren had gestolen bij het postkantoor. Zijn ontsnapte metgez&i zal waar schijnlijk eerdaags-wordc-ti inge rekend. Maasland Een 21-jarige man uit Gorinchem en een 22-jarige man uit Leerdam zijn vannacht aangehouden, omdat ze de stads plattegrond van Maasland had den gestolen. Deze stond bij de Oude Veiling, Getuigen zagen de dieven er met de plattegrond en perspexplaat in een auto van door gaan en waarschuwden de politie. Het tweetal werd bij de Benelux- tunnel aangehouden. Ze zijn in gesloten voor nader verhoor. De politie verwacht in deze zaak nog meer aanhoudingen te kun nen doen. Vlaardingen De veerdienst tussen Vlaardingen en Pernis krijgt ook over 1990 van de pro vincie Zuid-Holland 20.000 gul den suhsidie. Dit ondanks de winst van 29.000 gulden die de stichting Veerdienst de Nieuwe Maas, exploitant van die fiets pont, vorig jaar maakte. De provincie besloot onlangs de jaarlijkse bijdrage opnieuw te verlenen omdat dit in 1987 bij het opstellen van het beleidsplan met de stichting werd overeen gekomen. Ondanks de geringe winst in 1989 staat de stichting door de in 1987 en 1989 geleden verliezen nog voor ongeveer 5000 gulden in het rood De stichting exploiteert ook twee pontjes in Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1