'Sloop pui Schoolstraat is een oorlogsverklaring' Hanemaaijer trekt eens flink van leer Gemeente probeert Turken te sussen VIAABDINGS 1 SCHIfOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedamse skiërs hopen op doorbraak Zij durven wel... 'Zo duur is trouwen niet' Historische vereniging razend op topambtenaar en gemeente Fusieschool heet 't VOS Regels ter bescherming ontbreken Trofee voor flatbewoners amm6i&&at8ms Schiedam werkt aan verkeersveiligheid V1SKAR ONTPLOFT r- Technisch college van start GSD'ers beteugelen agressie GASHAARDEN WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 01Q-43497S4. Schiedam Sander en Marjo lein Jongepier hebben afgelopen weekend weer extra hoop ge kregen hun wensdroom te ver wezenlijken. De Schiedammers willen dolgraag een waterski- stage in het Amerikaanse Flori da afwerken, want dat is min of meer het mekka van die sport. De hoop van de 36-jarige Sander en zijn 10-jarige zus is gebaseerd op hun prestaties tijdens de fina lewedstrijden voor klassiek wa terskiën op de Neder Rijn bij Maurik. Beiden legden na die vierde en laatste cupwedstrijd van het seizoen beslag op ae tweede plaats. Met die zilveren medaille op zak hopen zij spon sors te kunnen vinden, die uit zending naar Florida mogelijk moeten maken Vader Jongepier ziet de sportie ve toekomst voor zijn kinderen, van wie Marjolein de jongste wedstrijd waterskiër van Neder land is, wel zonnig in. „De inte resse vanuit de media voor het waterskiën is altijd bijzonder klein geweest, maar dit jaar is er een duidelijke kentering te zien", Jongepier doelt op het groeiend aantal 'tv-uren' dat aan de sport is gewijd. ,.Dat betekent dat het ook voor sponsors aan trekkelijk wordt". Als Sander en Marjolein geld kunnen lospeute ren om naar Amerika af te rei zen, zullen hun prestaties met sprongen vooruit kunnen gaan, schat hun vader in. „Daar is de wereldtop verzameld en kunnen ze dus veel leren". Niet alleen Anita van Leeuwen (rechts op de foto) durft, zoals de wervingscampagne van de Schie damse brandweer luidde. Ook Jolanda van der Meulen, Adriana van Breejen en Esmeralda Speel- meijer maken sinds gisteravond deel uit van het korps. Brand weercommandant Arie Metaal overhandigde hen de acte van aanstelling. Van de honderd spuitgasten Is het aantal vrouwelijke vrijwilligers nu op vier procent gekomen. Dal is acht maal zoveel als het lande lijke gemiddelde, wat niet meer dan een half procent bedraagt. Inzetbaar zijn zij overigens nog niet. Samen met de vier nieuwe man nelijke vrijwilligers {Bernard Helj- ster, Peter van Scheijndel, Jan- Derk den Voorde en Roeit Hek man) beginnen de dames volgen de week aan hun opleiding. Als het examen met goed gevolg wordt afgelegd, kunnen zij vol gend jaar zomer mee uitrukken om brandhaarden te bestrijden. Vlaardingen 'Ten aanzien van het huwelïjkstarief is Vlaardingen één van de goedkoopste'. Dat schrijft een ontstemde C.A. Kalf, hoofd van de afdeling Burgerzaak van de gemeente, in een brief aan de Consumentenbond. Bij een tariefvergelijking van die bond kwam Vlaardingen er niet zo best vanaf. Huwe lijksleges: 260 gulden, stond er in het augustusnummer van de Consumentengids. Kalf is weinig gelukkig met de tariefvergelijking van de Consu mentenbond. De huwelijksleges van 260 gulden, die in de gids worden gemeld, zijn aan de hoge kant. Maar de vergelijking ts niet eerlijk, vind het hoofd Bur gerzaken. Want bij huwelijken gelden verschillende prijzen voor verschillende dagen. Op maandag en dinsdag kost trouwen in de haringstad 260 gulden, dat klopt, maar dat zijn niet de goedkoopste dagen. Voor een huwelijk op woensdag- of donderdagochtend betalen aan staande bruidsparen bijvoor beeld maar 54 gulden. Daarmee is de pnjs op de goedkope uren juist heel laag, meent Kalfs. De Consumentenbond reageert laconiek op de gnef van Kalfs, „Wij melden m onze vergelij king de prijzen van huwelijken op dinsdagochtend om elf uur", aldus een woordvoerder. „Zo doen wij dat al zeven jaar. Je moet voor zo'n vergelijkend on derzoek nou eenmaal een peil- moment nemen". Vlaardingen mag nog blij zijn dat de bond niet de vrijdagprijs heeft gemeld: die bedraagt 312 gulden Vlaardingen Het opofferen van een oude win kelpui in de Schoolstraat aan de grillen van een top ambtenaar beschouwt de Historische Vereniging Vlaardingen als een regelrechte oorlogsverklaring. Na de sloop van talloze waardevolle panden is het verminken van dit geveltje de druppel die de em mer doet overlopen. idee van Kun huurder annex topambtenaar en dat het Ge meentelijk Woningbedrijf al evenmin staat te juichen bij de sloop van 'het pareltje van de Schoolstraat'. Hoe Den Hartogh ondanks die weerstanden zijn plan heeft kunnen doordrukken is de commissie een raadsel, Bert van Bommel houdt het op een_ „lobby, waar het college zielr door heeft laten ringeloren", WO den Hartogh werd gister avond bij zijn thuiskomst verrast door de commissie, die zich in de Schoolstraat met de pers onder hield. Hij had weinig zin vragen te beantwoorden. Den Hartogh zei dat de verontwaardiging van de historische vereniging hem er niet van zou weerhouden, de verbouwing uit te voeren. De re den voor die ingreep wilde hij met bekend maken. „Dat is een privé-aangelegenheid". „Wij hebben geen enkele reden meer ooit nog aardig te zijn tegen de gemeente zeggen de vier le den van de commissie Stad en Monument. „Wij worden gepas seerd en voor de zoveelste keer krijgt iemand kans iets moois naar de galleraiezen te helpen". In dit geval zijn de druiven wel heel zuur voor de historische vereniging. Huurder van het pand in de Schoolstraat is chef stadsontwikeling Wil den Har togh. „Als er één Vlaardinger van het historisch belang door drongen moet zijn, is hij het weL En nu wil uitgerekend hij een authentieke pui vernielen om er heel suf twee raampjes en een deur voor in de plaats te zetten", aldus een schuimbekkende Bert van Bommel. Onzalig Van Bommel en de drie andere commissieledenMar de Baan, Leen Droppert en Johan de Ligt kunnen nauwelijks geloven dat Den Hartogh voor dat onzali ge plan vergunning kreeg van burgemeester en wethouders. De gemeente, eigenaar van het pand, heeft de historische vere niging juist de laatste maanden keer op keer verzekerd dat er voortaan zorgvuldig met de laat ste resten oud Vlaardingen zou worden omgesprongen. Van Bommel: „We hadden het gevoel dat er eindelijk betere tij den waren aangebroken. Als je dan over dit plan hoort, krijg je wel een koude douche". Daar komt nog bij dat de Schoolstraat in 198ü op kosten van de ge meente, en nota bene op aan drang van straatbewoner Den Hartogh, werd gerestaureerd. Erg geslaagd vindt de historische vereniging de restauratie niet, maar desondanks is er waarde ring voor het initiatief. Het pandje op nummer 37 met zijn corintisehe winkelpui werd het minst ingrijpend gerestaureerd, en behield daardoor het meest zijn oorspronkelijke karakter* En juist dat pand moet er nu aan geloven, „Eerst gerestaureerd, nu vogelvrij. Onbegrijpelijk", al dus de commissieleden. 'Pareltje' Het viertal zegt dat B en W zelf ook niet zo gelukkig zijn met het Vlaardingen 't VOS. Dat wordt, wat burgemeester en wethouders betreft, de naam van de openbare scholenge meenschap die ontstaat uit de fusie van de scholengemeen schappen De Vaart en Profes sor Casirair, De naam staat, heel simpel, voor Vlaarding- se openbare scholengemeen schap. B en W volgen in hun keuze de jury onder voorzitterschap van de Vlaardingse schrijver Chiem van Houweninghc. Die koos de naam 't VOS uit 58 inzendingen. De naam van de winnaar wordt nog niet be kend gemaakt, want de ge meenteraad kan nog roet in het eten gooien. Die heeft op 3 oktober het laatste woord. Maar gezien de eenstemmig heid van jury en B en W mag niet worden verwacht, dat de raad van het advies afwijkt Vlaardingen Er moeten snel regels komen om histo risch waardevolle panden in Vlaardingen te beschermen. Juist door het ontbreken van zulke regels kan het gebeu ren dat panden of delen daarvan gemakkelijk onder de slopershamer sneuvelen. Dat zegt de Historische Vere niging Vlaardingen naar aanleiding van de commotie in de Schoolstraat, waar een Corintisehe winkelpui met hardstenen borstwering en stoepzerken wordt bedreigd metsloop. Volgens de vereniging moet het voortbestaan van histori sche plekken in de stad 'steen voor steen' worden bevoch ten sinds het Fonds Stads herstel werd opgedoekt, In de jaren zeventig konden dankzij dit fonds nog aardige restauraties worden uitge voerd, zoals de huisjes bij de molen, de voormalige arto theek aan de Qosthavenkade en ironisch genoeg de complete Schoolstraat. „Tegenwoordig is de situatie zo dat iemand die zijn karak teristieke pand wil vermin ken nagenoeg geen strobreed in de weg wordt gelegd", al dus de vereniging. Dat is des te schrijnender omdat parti culieren die een historisch h uis willen opknappen, daar voor nauwelijks financiële steun krijgen. „Langzaam maar zeker wordt zo ae his torische binnenstad van Vlaardingen afgebroken". Naar aanleiding van d.e jong ste gebeurtenissen in de Schoolstraat merkt de vere niging nog op dat het niet om een incident gaat. „De voor genomen sloop van de win kelpui illustreert de manier waarop de gemeente al jaren met de nistorische stad meent te moeten omgaan". Johan de Ligt, Bert van Bommel, Mar de Baan en Leen Droppert bij de winkelpui die de huurder, chef stadsontwikkeling Wit den Hartogh, wil slopen om er 'heel suf twee raampjes voor in de plaats te brengen. Maasland Het Maaslandse ge meenteraadslid D. Hanemaaijer (Open Groepering) heeft gister avond ongemeen fel uitgehaald naar het Samenwerkingsorgaan Westland (SOW). Hij typeerde de stellingname van de SOW, dat de Oude Campspolder moet worden gebruikt voor uitbrei ding van de Westlandse glas tuinbouw, als 'onbehoorlijk'. „De ene aanslag is nog maar net achter de rug, of de volgende kom ter al weer aan", verzuchtte Hanemaaijer tijdens de gemeen teraadsvergadering. Met die ene aanslag doelde hij op het trans portcentrum, dat na lang gehak ketak nu toch in de zuidelijkste punt van de polder mag komen. De SOW vindt dat de nu nog voor akkerkbouw en veeteelt benutte polder tuinbouwgebied moet worden. Ook andere gemeenteraadsle den reageerden geërgerd op dat SOW-plan. CDA-fractievoorzït- ter P.M. Quak vond dat het sa menwerkingsorgaan zich met een puur Maaslandse 2aak be moeide. „Alleen deze raad maakt uit of we het bestem mingsplan willen wijzigen", al dus Quak. Hoewel ook de rest van de raad vond, dat de SOW buiten haar boekje is gegaan, wees met name CDA-wetnouder F. de Vos (ruimtelijke ordening) het plan nog niet van de hand. Een wijziging van het bestem mingsplan zou volgens hem min of meer logisch voortvloeien uit de ideeën, die daarover ïn het streekplan en het tuinbouw- structuurplan zijn verwoord. Maassluis De bewonerecom missie Van Beethovenlaan heeft de Leefbaarheidstrofee van de §emeente Maassluis gewonnen, iurgemeester Hans van Es reik te de pnjs, ingesteld door de stuurgroep kleine criminaliteit, vanmiddag uit op het stadhuis. De commissie kreeg de prijs van wege haar initiatief om in de buurt een graveerkoffer voor het merken van diefstalgevoeli- ge voorwerpen te laten circule ren Volgens de stuurgroep werd daarmee een belangrijke bijdra ge geleverd aan de sociale veilig heid van de flatbewonere. De Leefbaarheidstrofee, inge steld in 1989, werd eerder uitge reikt aan de wnkverenigmg De Flat, de Dr. A. fcuyperschool en de stichting open jongerencen trum DeToevlught. Vlaardingen Het ziet er naar uit dat de gemeente Vlaardingen de Turkse Ou der Raad in bedekte termen zijn excuses zal aanbieden. In een ontwerpbrief aan de ou ders probeert de gemeente een hoog opgelopen conflict over het onderwijs in eigen taal en cultuur (OETC) aan migrantenkinderen te sus sen. De brief staat vanavond op de agenda van de commis sie voor onderwijs. De Turkse Ouder Raad, die de ouders van schoolgaande mi grantenkinderen vertegenwoor digt, heeft verschillende malen felle kritiek geuit op de aanpak van het OETC m Vlaardingen. De gemeente heeft eigenlijk nauwelijks een visie op deze les sen, lapt de inspraak van ouders aan zijn laars en heeft bij het op stellen van het werkplan voor 1990-1991 een heleboel steken laten vallen Dat is waar de be zwaren van de ouderraad op neerkomen. Tijdens de laatste vergadering van de commissie voor onder wijs, eind augustus, somde een vertegenwoordiger van de ou ders nog eens de hele waslijst klachten op. Daarbij viel zelfs het woord racistisch. De migran ten waren hoogst verontwaar digd dat de gemeente suggesties van Nederlandse leerkrachten had overgenomen dat Turkse en Arabische docenten lui en dom zouden zijn en met die houding het overleg op school onmogelijk maakten. Op de commissievergadering kondigde de ouderraad aan dat de migrantenorganisaties in ok tober een eigen OETC-plan zul len presenteren. Zij willen dat doen op een speciale bijeen komst in de Lijnbaanhallen op 14 oktober. De gemeente vindt dat kennelijk geen prettg voor uitzicht. In een poging de verstoorde rela tie te herstellen, schrijven B en W dat zij aansturen op 'frequent en intensief' overleg met de mi granten. Ook wordt gezegd dat verschillende aspecten' van de gemeentelijke nota over het OETC die in juni verscheen, en waarin de visie van de Turkse Ouder Raad ontbrak, nog nader zullen worden onderzocht De zaak heeft, aldus de gemeente in haar verzoenende ontwerp brief, al veel aandacht gehad en zal ook in de toekomst nog veel aandacht krijgen. Schiedam Om de ver keersveiligheid in Schie dam te vergroten is de dienst Gemeentewerken gisteren begonnen wegen en kruisingen aan te pas sen, De maatregelen wor den genomen met het oog op de Actie -25%, Dit is een initiatief van het ministerie van Verkeer en Water staat. Gemeenten die er in slagen het aantal verkeers slachtoffers met een kwart te verminderen krijgen daarvoor een bonus. Bovenaan het lijstje met ge vaarlijke punten in Schiedam staan de op- en afntten van rijksweg 20 aan de 's-Grave- landseweg en het kruispunt met de De Brauwweg. Hier komen extra markeringen, zo dat er duidelijke opstel- en in- voegstroken ontstaan. Tweede gevarenzone is het kruispunt van de Nieuwe Damlaan met de Mgr. Nolens- laan. Door het zicht te verbete ren zal volgens de gemeente het oversteken hier een stuk veiliger worden. Een beter overzicht is ook nodig op de kruisingen van de Burgemees ter van Haarenlaan en de Par kweg en van de Burgemeester Knappertlaan en de Aleida- straat. Een andere ingreep wordt ge pleegd op de Koemarkt. Daar komen nbbelmarkeringen om automobilisten die uit hun rij baan raken, te waarschuwen. Aandacht knjgt voorts de markering op de hoek van de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de 's-Graveland- seweg. Automobilisten vergis sen zich dikwijls in de opstel- strook en komen dan ver keerd uit. Een betere marke ring moet daar een einde aan maken. Tenslotte worden bor den geplaatst bij verschillende oversteekplaatsen waar ver- keersbrigadiers staan. De afgelopen dne iaar heeft Schiedam al 215-000 gulden gebeurd met het -25% plan. Daarnaast kreeg de gemeente 160.000 gulden voor het verbe teren van de verkeersveilig heid. Een vlskar aan de Parallelweg in Vlaardingen is vannacht geëxplo deerd en uitgebrand. Een 26-jarige man, familie van de eigenaar, raak te daarbij gewond. Hij liep tweedegraads brandwonden op aan zijn handen en eerstegraads brandwonden aan gezicht en benen. Hij moest naar het Rotterdamse Zuiderziekenhuis worden gebracht. De explosie vond plaats omstreeks kwart voor twee. Wat de man op dat tijdstip bij de vlskar deed, is niet duidelijk. De politie spreekt van een 'typisch geval'. Schiedam /Vlaardingen De fusiegolf in het onderwijs heeft ook de technische scholen in de Waterweg-regio niet onberoerd gelaten Op donderdag 27 sep tember gaat in drie gemeenten het regionaal technisch college Rijnmond van start. Onder deze naam beginnen verschillende scholen uit Rotterdam, "Vlaar dingen, Schiedam en Maassluis aan een nieuwe toekomst. Het technisch college is ontstaan uit de Rijnmond MTS uit Schie dam, de katholieke MTS uit Rot terdam en de technische afdelin gen van het oecumenisch kort middelbaar beroepsonderwijs Waterweg Noord uit Maassluis. De school telt bij de aanvang van het eerste seizoen bijna 1200 leerlingen. De Vlaardingse vestiging aan de Deltaweg wordt 's morgens geo pend door wethouder Arij Maar- leveld (onderwijs). Zijn collega Hans van Kleef spreekt 's mid dags een openingsrede in de Schiedamse vestiging aan de Schiedamse weg. In Rotterdam geeft Bart Lathuru, oud-leerling van de MTS en tegenwoordig be roepsvoetballer bij Vitesse, het startsein. Schiedam - Medewerkers van de gemeentelijke sociale dienst worden aanzienlijk minder agressief bejegend door veront waardigde cliënten dan in het verleden het geval was. De GSD schrijft dit toe aan het feit dat sinds een jaar op een eenduidige wijze met vervaarlijke, dreigen de Schiedammers wordt omge sprongen. Sinds vorig jaar juli zijn de ui tingen van agressief gedrag sterk afgenomen. En dat is eer» tendens die zich voortzet. Waar in het eerste half jaar van 1989 welgeteld 22 uitkeringsgerech tigden over de schreef gingen, daar beperkt dit aantal zich in dezelfde periode van dit jaar tot zeven. Het was nog wel een keer nodig de helpende hand van de politie in te roepen. Het weigeren van een voorschot lokt het vaakst boze reacties uit. Alle merken, keus dit 50 modellen! HOGE KORTINGEN! Al 80 jaar een goed adres! COLUMBUS w MODERNE o 0> ROMANTISCHE "5 KLASSIEKE STIJLHAARDEN MUURKACHELS CV Moederhaarden 5."° 8 CV Ketels t\ O Q Alle meikan C E/tend installateur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1