Leegloop bij omroep Nieuwland woest op Woningbeheer Maatschappelijk werk ziet bredere taak Tweede bom gevonden bij Wilton Wereldwinkel wil naar Hoogstraat F 'Geen pijnlijke beslissingen' SISSI* VLAARDIN6S DAGBLAD SCHIEHANISE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Geldgebrek leidt tot conflicten ALLES WAT GROEIT IN DE GFT-BAK MB**#* •mm 'Bewoners misbruikt voor spelletjes' 'We worden bedreigd' mooi Warm smeden Idaiiii Dievenpaar Ginjaar opent Maascollege Meer aandacht voor jongeren, slachtoffers en ouderen Politieke inuseumdiscussie uitgesteld Hoorzitting over toekomst Stedelijk wnBUNHs Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardinof-n 1 - -1rdingsn. Telefoon: 010-4343229,4352Q66,435D557 - sportredactie: 4345209. Telefax: QtQ-4349754. DINSDAG 25 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 Schiedam Werknemers van de firma .Monsbouwer utfcHeer- j jUn zoekactie op het terrein van scheepswerf Wilton-Fijenoord gestuit op de scherven van een ontplofte En gelse vliegtuigbom. Twee weken geleden nog werd een 250 manakt2Ware °P Werf gevonden en onschadelijk ge- Monshouwer is nu nog op het terrein van Wilton op zoek naar een derde bom uit de Tweede Wereldoorlog, die vermoedelijk net als de eerete niet is ontploft De inslagplaats van die bom werd vonge week al gevonden, maar het gat dat de speurders groeven liep meteen vol met grondwater. Daarop werd dat karwei tijdelijk gestaakt. Vlaardingen Na een aanva ring met het bestuur is de com plete sportredactie van Omroep Vlaardingen opgestapt. Luiste raars moeten het voorlopig doen met aangepaste sportprogram ma's. Het vertrek van Peter Spek, Bertus Stigter, Aad van Vucht, Plonï de Wolf en Rik Bouman zat er al een poosje aan te komen. Afgelopen zomer kregen zij met het omroepbestuur ruzie over hun vakantiewensen. De mede werkers wilden toen drie maan den geen sportprogramma's ver zorgen, omdat er toch weinig of niets op de velden gebeurde. Het bestuur ging daar niet mee ak koord. De medewerkers gingen evengoed met vakantie. Dit vooijaar was er ook al on enigheid omdat niemand van de sportredactie in staat of bereid bleek de wielerronde op bevrij dingsdag te verslaan. Ook op tweede pinksterdag moesten de luisteraars het zonder sportbij- dragen stellen, dit tot ongenoe gen van het omroepbestuur. Bestuur en sportredactie ver schilden al geruime tijd van me ning over de inhoud van de sportprogramma's. Het bestuur wilde ook 'sportblokjes' in de ge wone programma's inlassen, naar voorbeeld van Radio Rijn mond. De redactie zag daar ech ter geen kans toe. Hobbies Bestuurslid en programmacoör dinator Charles Hendriks wordt afgeschilderd als de grootste op ponent van de sportverslagge vers, die 'verbitterd' hun biezen hebben gepakt Hendriks zou zich 'star en eigenzinnig' opstel len. Hendriks daarentegen vindt dat de sportm ede werkers teveel hun eigen hobby's uitleefden en te weinig het beleid van de om roep respecteerden. Het woord conflict vindt hij overdreven. „We hebben trouwens de af spraak met Bouman en de Wolf dat ze in oktober bekend maken of ze nog verder programma's voor ons willen maken". Tijdens een bijeenkomst bij voet balvereniging De Hollandiaan deze zomer heeft Omroep Vlaar dingen nieuwe sportverslagge vers gerecruteerd uit de plaatse lijke sportclubs. Drie vaste re dacteuren maken nu samen met deze verse krachten sportpro gramma's volgens de door het bestuur gewenste formule. Het vertrek van de sportredactie is geen uniek incident Eerder pakten programmamakers Pim' Flach en Ronald Vos bij Omroep Vlaardingen hun biezen en na men verscheidene technici de benen. Beweringen dat ook toen zijn 'starre' houding daartoe aan leiding gaf, spreekt Hendriks te gen. „Er waren verschillen van inzicht met het bestuur". Hendriks merkt lachend op dat het bestuur 'niet uit vijf of zes po tentaten' bestaat. Volgens hem hebben sommige medewerkers gewoon moeite zich aan de be- leidsnormen van de omroep te conformeren. Henk van den Berg, de politiek verslaggever van Omroep Vlaardingen, vermoedt dat vooral financiële problemen de oorzaak zijn van de leegloop bij de radiozender. De omroep draait volledig op onbetaalde krachten, Zïi vinden het leuk om 'radio te maken', maar als ze de zeggenschap over hun bijdragen verliezen, geven ze er al gauw de brui aan. Bovendien beschikt de omroep door chronisch geldge brek over weinig faciliteiten en materialen. „Er wordt hier soms zelfs om balpennen gevochten" aldus Van den Berg. Charles Hendriks erkent dat er sprake is van geldgebrek. Ge-" rechten dat de omroep clandes tien spotjes uitzendt waarvoor dik zou worden betaald, berus ten volgens hem op onwaarheid De inkomsten van de zender be staan, aldus Hendriks, uitslui- uit gemeentesubsidie (37.000 gulden per jaar) en dona ties (enkele duizenden guldens). Verder verhuurt de lokale om roep de studio regelmatig aan enkele niet-commerciële instel lingen, zoals de ziekenomroep. Ook worden er info-merchials (semi-commerciële boodschap pen) uitgezonden. Maar dat laat ste levert volgens het bestuurslid niet meer dan 'enkele tientjes' op. f f 5P W TV; Schiedam De bewonersvere- ruging Wonen en Leven Nieuw land is woedend op het Gemeen telijk Woningbeheer (GWB), omdat het plan voor het opknap pen van 412 weningen in de wijk plotseling is afgeblazen. De Schiedammers hebben in het planteam onder hoge druk ge werkt aan het verbeteringsplan, dat eerst In mei en vervolgens in september ter goedkeuring aan het rijk zou worden voorgelegd. Op de valreep kregen zij echter te horen, dat het GWB de finan ciering met rond krijgt. „Een schandalige zaak", vindt Wonen en Leven. De bewoners vinden dat de gang van zaken getuigt van minachting voor de ijver, die zij in het planteam aan ae dag hebben gelegd. Zij voelen zich misbruikt en hebben het overleg met het GWB opge schort. Een tekort van 2,7 miljoen gul den op de begroting is voor Wo ningbeheer het argument om het plan voorlopig op de lange baan te schuiven. In een brief aan verantwoordelijk wethou der Adri Reijnhout schrijven de bewoners, dat zij bij herhaling hebben gewaarschuwd voor de hoge kosten van het plan. Wo ningbeheer zou die waarschu wingen echter tot het laatste mo ment tn de wind hebben gesla gen. De bewoners hebben eisen ge steld aan bet hervatten van net overleg met Woningbeheer. Zo vinden zij dat het plan bii de eer ste de beste gelegenheid bij het rijk moet worden ingediend, dat er niet op de inhoud mag worden bezuinigd en dat de bewoners meer moeten worden betrokken bij de financiële gang van zaken. Verder eisen zij dat het GWB „het overleg met open vizier in gaat en bewoners niet meer mis bruikt in spelletjes". De gemeente sluit echter in een eerste reactie niet uit, dat het tot versobering van het verbete-- ringsplan zal komen. Zonder sluitende financiering wordt het plan niet ingediend, aldus burge meester en wethouders, die van de bewoners begrip vragen voor dat standpunt. Zij dringen er bij de bewoners op aan het overleg te hervatten. De eerste emmer die is bedoeld om het gescheiden ophalen van vuilnis te bevorderen, is gister middag in de Ambachtenbuurt uitgereikt, fn Woudhoek-Noord overhandigde wethouder Aad Wiegman de GFT-container een bak dus voor groente-, frult en tuinafval aan de familie Van Deventer. Opdat de bewoners zelf kunnen bepalen wat allemaal in de GFT- emmer thuishoort, heeft de ONS een vuistregel opgesteld: 'alles wat groeit en bloeit of, daarvan een produkt te (behalve hout) komt in aanmerking. Dus ook de koffiedrab en theezakjes die de kinderen van Van Deventer giste ren in de emmer deponeerden en de mest en het stro van hun konijn kan voortaan daarin worden ge deponeerd. Deze dagen zullen de GFT-em- mers aan honderden gezinnen in Woudhoek, die aan het proefpro ject meedoen, worden uitgereikt Schiedam De Schiedamse po litie heeft een vijftienjarige af perser op heterdaad betrapt. De aandacht van surveillerende agenten werd getrokken door drie knaapjes die gilden: 'We worden bedreigd'. De afperser en zijn kompaan gingen er op dat moment als een haas vandoor, maar konden later in de kraag worden gegrepen. ATH€N« cjuüfetfiGSTHAAieo VtiWWGEN TIL. 010-4343096 Vlaardingen Leuk is anders, maar pijnlijk heeft wethouder John Ranshuijsen (financiën) het niet gevonden dat hij belas tingen en tarieven moet verho gen om tot een in zijn ogen ver antwoorde begroting te komen. Mede daardoor heeft de Vlaar- dingse PvdA/CDA/D66-coalitie juist pijnlijke "beslissingen voor komen, meent de FvdA-voor- man. „Wat ik pijnlijk had gevonden, was, als we hadden moeten be sluiten het bibliotheekfdiaal in de Babberspolder of de Westwijk te sluiten", zegt de wethouder die gistermorgen zijn eerste be groting presenteerde. „Daar is sprake van geweest". De bibliotheekfilialen in West- wijk en Babberspolder zullen wel geld moeten besparen door kortere openingstijden of het be perken van de collectie, maar ze blijven open. „Dat is met name voor de ouderen, de gehandicap ten en de jeugd in die wijken heel belangrijk", aldus Ranshuij sen, Het belangrijkste resultaat van het nieuwe, zuinige beleid van de coalitie vindt ae wethouder, dat nu de zekerheid bestaat dat alle gemeentelijke plannen ook in de toekomst betaalbaar blij ven, Voor het eerst presenteerde een Vlaardings college een be groting voor vier jaar die geen tekorten vertoont. Ranshuijsen belooft een strenge schatkistbewaarder te zijn. Op de besteding van verstrekte kre dieten wordt scherper dan in het verleden toezicht gehouden. „Als Gemeentewerken geld krijgt voor een bepaald project en er blijft een bedrag over, dan gaat dat terug naar de gemeen te". In het verleden werd over- febleven geld door gemeentehj- e d iensten gebruikt voor zaken, waar het niet voor was bestemd. Die praktijk zal onder de nieuwe wethouder financiën tot het ver leden gaan behoren. Commentaar op pagina 15 Schiedam De Wereldwinkel in Schiedam wil verhuizen naar de Hoogstraat De ideële vereni ging, die sinds enkele jaren een zieltogend bestaan leidt aan de Lange Achterweg, heeft haar oog laten vallen op de voormali ge platenwinkel van Henk Post De Wereldwinkel ziet in het ka rakteristieke winkelpand een ideaal verkooppunt voor haar produkten, die afkomstig zijn uit verschillende ontwikkelingslan den. In tegenstelling tot com merciële bedrijven komt het leeuwendeel van de opbrengsten ten goede aan de producenten. Henk Post, die de platenzaak de laatste jaren verpachtte aan een andere ondernemer, heeft dp Wereldwinkel op het spoor van zijn leegstaande pandje gezet Als tegenprestatie wil Post het huidige onderkomen van de Wereldwinkel bij zijn horeca- imperium betrekken. Het huidige pand van de We reldwinkel bevindt zich direct naast tapperij Het Weeshuis, het succesvolle etablissement van Henk Post In navolging van het befaamde café Hoppe in de Am sterdamse Spuistraat wil Post de vloeroppervlakte van zijn hore cabedrijf uitbreiden en versprei den over twee panden. Steeg „Net als Hoppe zou Het Wees huis twee ingangen moeten krij gen", zegt Post „In mijn geval moet dat zelfs, want de panden worden gescheiden door een steeg. Ik zie dat niet als een be zwaar. Het huidige gedeelte zou een staand café kunnen worden. Het tweede pand zou geschikt kunnen worden gemaakt voor de zitters. Met aangepaste mu ziek zou het onderscheid kun nen worden gemaakt". Wethouder Aad Wiegman (grondzaken) staat in principe niet onwelwillend tegenover de ruil tussen de Wereldwinkel en het Weeshuis. „Er zitten wel ha ken en ogen aan. We moeten het verhuisplan van de Wereldwin kel eerst onderzoeken". Alleen de financiële afwikkeling van de pandenruil lijkt op dit moment een sta-in-de-weg voor de trans actie te vormen. Huurt de armlastige Wereldwin kel het huidige onderkomen voor een symbolisch bedrag, vol gens kenners van de lokale wïn- kelmarki zou Henk Post op de vrije markt een aanzienlijke huurprijs voor zijn pand kunnen bedingen. „Over de financiële consequenties heb ik nog niet nagedacht, maar het ligt voor de hand dat de Wereldwinkel bij de transactie wordt ontzien", zegt hij zelf. „Misschien kunnen de huurbedragen tegen elkaar wor den weggestreept". Met zijn aanbieding aan de We reldwinkel heeft de horeca-on- dernemereen oud plan in de ijs kast gestopt Aanvankelijk wilde Post, die enkele jaren als discjoc- key heeft gewerkt in België, naar Vlaams voorbeeld een l3p- penkot op de Hoogstraat vesti gen. „Hiervoor krijg ik echter geen vergunning", zegt Post „In Ne derland geldt voor een horeca zaak een minimumafmeting van. vijfendertig vierkante meter. Het 'Henk Postpleintje' bfj de Hoogstraat. Post wil van pand rui len met de Wereldwinkel, die nu aan de Lange Achterweg een ziel togend bestaan leidt. Aan die norm kan ik niet vol doen. Omdat het pand ruim hon derd jaar oud is, zou ik een ont heffing kunnen krijgen, maar het verhuren aan de Wereld winkel vind ik in principe ook een goede oplossing". Vlaardingen Een Rotterdams echtpaar is gistermiddag in een winkel aan de Kuipershof be trapt bij de diefstal van een klok en videobanden. De agenten die de 41-jarige man en de 34-jarïge vrouw aanhielden, ontdekten dat de twee ook al hun slag had den geslagen in een modezaak in de Vlaardingse binnenstad. Daar hadden zij voor vierhonderd gulden aan kledinggestolen. Maassluis Het Maascolle ge, ontstaan uit een fusie van bijna alle scholen voorfc voortgezet onderwijs in Maassluis, wordt vrijdag 12 oktober geopend door Tweede Kamerlid drs. Nel Ginjaar-Maas. Als staatssecretaris van on derwijs in het vorige kabinet speelde zij een belangrijke rol bij het ontstaan van deze fusieschool. Zij wordt bij de officiële handeling in het hoofdgebouw van de nieu we school aan de Kastanje laan geassisteerd door Mi chel de Bruyn, de jongste leerling van het Maascolle ge- Schiedam De Stichting Maat schappelijk Werk Schiedam wil in ae toekomst een speciale maatschappelijk werker voor jongeren aanstellen. Uit onder zoek is gebleken, dat de meeste jongeren met sociale of psychi sche problemen het bureau maatschappelijk werk niet we ten te vinden. De uitbreiding van personeel komt voor op het wensenlijstje, dat de stichting in het beleids plan 1990-1994 heeft geformu leerd. De opstellers hopen, dat de politiek de komende jaren de be nodigde middelen beschikbaar wil stellen voor de extra taken. Op dit moment behoort slechts negen procent van het klanten bestand van het maatschappelijk deren uit gebroken gezinnen, de tweede generatie buitenlanders, incestslachtaffers en jongeren werk tot de groepjongeren tot twintig jaar. Hun aandeelTrrde^rnet zelfmoordneigingen' - totale Schiedamse bevolking be- \7olgens._w/ethouder Hans van draagt 26.1 procent, waarmee de Kleef, sinas^erikele~-_maanden jongeren zwaar ondervertegen woordigd zijn in het klantenbe stand. De geringe belangstelling onder jongeren betekent volgéns direc teur Mieke van Gorcom niet, dat de jeugd minder snel psychisch en maatschappelijk in de knel komt. „Uit gesprekken met leer krachten en ervaringen in ande re steden weten we dat de nood groot is. We hebben in toene mende mate te maken met kin verantwoordelijk voor het maat schappelijk werk, moet de stich ting waken voor 'afcehuifge- drag' in het onderwijs. „De on derwijzers hebben als eerste de taak om deze problemen aan te pakken. De scholen krijgen zelfs extra uren om aan deze proble matiek aandacht te besteden". Mieke van Gorcom bestrijdt, dat het onderwijs gemakzuchtig haar problemeh op het bordje van het maatschappelijk werk legt „Soms zeggen wij wel eens tegen een leraar: had dit geval maar eerder naar ons doorver wezen. Dan hadden wij er mis schien nog wat aan kunnen doen". Hetvoorbeeld illustreert, dat het hulpaanbod van hei maatschap pelijk werk onvoldoende be kend is bij de hulpbehoevenden en de doorverwijzers. De Weten schapswinkel heeft zelfs gecon cludeerd, dat de stichting bij het merendeel van de Schiedamse bevolking niet of onvoldoende bekend is. Hoewel de stichting allerminst om werk verlegen zithet aan tal klanten liep in 1989 op tot 1840, een verdubbeling ten op zichte van 1984 wil het maat schappelijk werk de komende jaren meer met moeilijk bereik bare probleemgroepen als jonge ren aan de slag. „We moeten echter oppassen voor hospitalisering van de jon geren", stelt Hans Van Kleef, die niet bij voorbaat warm loopt voor een verhoging van het bud get van de stichting. „We moeten ons afvragen of wij de enigen zijn die de jongeren weer op het rechte pad kunnen helpen". Van Kleef ziet graag dat de stichting haar aandacht de ko mendejaren naa^ de ouderen in de stad verlegt. Het maatschap pelijk werk onderkent de pro blemen, want in het beleidsplan pleit directeur Van Gorcom voor een verdere intensivering van het werk. Het maatschappelijk werk wü hierbij gebruik maken van de kennis binnen de verzor gingstehuizen en de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk. Het maatschappelijk werk vil de komende iaren ook meer aan dacht besteden aan werklozen, migranten, vrouwen en slacht offers van misdrijven. Met het huidige budget van zeven ton zij'n deze ambities echter niet waar te maken. „Ook in het ver leden werd onze roep om meer geld gehonoreerd. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld heeft de langverwach te discussie over de toekomst van het Stedelijk Museum met ruim een maand uitgesteld. De wethouder verraste zijn raads commissie gisteravond met de mededeling dat hij medio no vember m het Schiedamse mu seum een openbare hoorzitting voor de gehele bevolking wd houden. De commissie had er op gere kend gisteravond zelf zijn zegje te kunnen doen over het delicate onderwerp. Het museum stond weliswaar op de agenda, maar de zinsnede dat er 'gestimuleerd zou worden zoveel mogelijk re acties te krijgen' was daar vol gens Zijdeveld abusievelijk aan toegevoegd. Nadat brandweercommandant Ane Metaal verslag had uitge bracht van zijn voorlopige erva ringen als interim-directeur van het. Stedelijk, mocht de politiek' slechts wat voorzetjes geven voor de discussie in november. Op die manier raakten twee brieven over het toekomstig mu seumbeleid tussen wal en schip, In die brieven geven de stichting Kunstwerkt en de vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum uitgebreid aan hoe zij vin den dat het museum moet gaan functioneren. De brieven wer den niet in behandeling geno men. Stilzwijgen De PvdA, die doorgaans op de voorste rij zit als het museumbe leid aan de orde is, hulde zich gisteravond in een opvallend stilzwijgen. Commissieleden die er op aandrongen dat PvdA- wethouder Zijdeveld zijn eigen visie zou geven, kregen nul op het rekest. Ze moeten wachten op de al eerder beloofde notitie, waarin de wethouder de lijnen voor de toekomst van het Stede lijk uiteen zal zetten. Die notitie is vertraagd wegens ziekte van de wethouder afgelopen zomer. Zijdeveld nam desondanks een voorschotje op de debatten. Hij verklaarde andermaal op hefti ge toon dat het onaanvaardbaar is een museum waarin de ge meente „anderhalf miljoen gul den per jaar flikkert" zo weinig bezoekers trekt. Het bezoekers aantal daalde de afgelopen jaren van ruwweg 50.000 naar 20.000. Die trend ombuigen wordt een belangrijke taak van de nieuwe directeur. Hij kan echter pas aan de slag als er een beleid is uitge stippeld en als duidelijk is welke functie het Stedelijk straks krijgt Wordt het een puur op de Schiedamse historie gericht mu seum of alleen een expositie ruimte voor de beroemde, in de jaren vijftig en zestig aangelegde Cobra-collectie? Of wordt het beleid voortgezet van de eind mei vertrokken directeur Hans Paalman, die zich richtte op het verzamelen van jonge Neder landsekunst? Opvatting De wethouder bleek toch al een zekere opvatting over het beleid te hebben: hij onthulde dat het museum straks niet uitsluitend op historie of Cobra gericht zal 2ijn. Wat de directievoering be treft, zijn nog geen knopen door gehakt. Zijdeveld lijkt te neigen naar de opvattingen van inte rim-directeur Metaal, die voor een strenge scheiding pleit tus sen artistieke en administratieve taken. Niet onmogelijk is dat de nog op te richten Dienst Kunst en Cultuur een stevige vinger in de pap krijgt. De wethouder van cultuur: „Ik kan mij voorstellen dat die dienst de organisatorische zaken gaat regelen en dat de directeur de vrijheid krijgt voor een artis tiek beleid". De commissie is het er in elk geval over eens dat er eerst een blauwdruk moet liggen voor de koers die het museum gaat varen, voordat er gezocht kan worden naar een bijpassen de directeur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1