Ketel 1 voor de paus Vrije Liggers ziek van de commercie in gondelvaart Centrumwinkeliers hebben weer hoop Promotieprijs voor Amazing ambassadeurs 'Wonen en Leven blaast te hoog van de toren' Dl DAGBIAO SGHKDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gusto- terrein nu half vol Studio fcjfcÈj Express Pasfoto's met kwaliteits garantie GASHAARDEN Dankbetuigingen van Schiedamse parochie in Rome Schiedams theater zit in de lift 'Voor kleine jongen is de lol er af' IMPOSANTE VERSCHIJNING Van Wijk: waar is UVG aan toe Vrouw overleden Bloembak stopt vluchteling Strijen wacht op reactie homopaar Speelplaats moet wijken m mrmwie I3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 313Q KA wgjjj^ Telefoon: Qlo-,343229.43SE03S ^5j77 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 PAGINA 17 sportredactie: 4345209. Telefax; 010-4349754. Schiedam Op het voor malig Gusto-terrein in Schiedam-Zmd wordt bi- nenkort. begonnen met de bouw van twaalf bedrijfs hallen. De units zijn gesi tueerd op het noordelijke gedeelte van het terrein, aan de Maasdijk. De voorzijde van de panden is bestemd voor kantoren, de bedrijfs hallen liggen daarachter. Het complex wordt ge bouwd door een Zweedse firma, die de hallen gaat verhuren aan kleinschalige ondernemingen. De eige naar van de grond, de Rot terdamse ontwikkel ings- en beleggingsmaatschappij Ha- lico bv, heeft van de ge meente Schiedam toestem- mlnggekregen voor het pro ject. De bouw van de bedrijfshal len is niet het enige plan dat Halico op het terrein van de voormalige scheepswerf op stapel heeft staan. Ook is een overeenkomst gesloten met de Engelse firma Winean- ton, die fruit importeert en vervoert. Wincanton gaat samen met de Westlandse vervoersonderneming Van Spronsen een bedrijfspand bouwen op het Gusto-ter rein. In de pen zit verder een vestiging van Odijk, een be drijf in scheepsbenódigdhe- den. Ongeveer een jaar geleden beet de Vereemgde Glasfa brieken het spits af met de bebouwing van het terrein. De Schiedamse onderne ming, gevestigd aan de Bui- tenhavenweg, opende op de Gusto-kaalslag twee splin ternieuwe opslagloodsen. Kennelijk werden door die stap ook andere ondeme- mingen op de mogelijkhe- .den van het bedrijfsterrein -attent gemaakt. Een woordvoerder van Ha lico meldt dat met de be staande en nog geplande ge bouwen ongeveer de helft van het veertien hectare grote gebied is bezet. Halico verwacht de andere helft vrij snel aan nieuwe gega digden te kunnen slijten. Na de sluiting van de Gusto- scheepswerf eind jaren ze ventig heeft het terrein tus sen Maasdijk en Nieuwe Waterweg bijna tien jaar braakgelegen. Polaro.d» Hoogsiraat 10«- töS. Schiedam Ie) 010 4266720 Alle merken, keus uit SO modeller.! HOGE KORTINGEN! Al 80 jaar een goed adres1 MONDRIAAN S MODERNE 3 S ROMANTISCHE f KLASSIEKE STIJLHAARDEN 59 MUURKACHELS g a 5 CV Moederaarden Lp S CV Ketels l <5 rt 2 c Alle merken C OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Schiedam Geëmotioneerd en diep onder de indruk is een ge zelschap Schiedamse pelgrims begin deze week teruggekeerd van een tiendaagse reis uit Italië. Tot twee keer toe hebben de pa rochianen van de Singelkerk paus Johannes Paulus II ont moet Eenmaal mochten ze met hem spreken en hem de hand drukken. „Het was heerlijk, zalig. Uit de kunst", aldus een van de Rome- gangers. Zelfs pastoor P.M. Vis- mans, toch niet gauw van zijn stuk gebracht, keerde aange daan huiswaarts. „Het doet je toch wel iets als je door de Heili ge Vader in je eigen taal wordt toegesproken". De eerste ontmoeting vond plaats op Castel Gandolfo, het zomerverblijf van de paus in de bergen bij-het meer van Albano. Op zaterdagmorgen in alle vroegte verzamelden de Schie dammers, pas de vorige avond laat in Rome gearriveerd, zich met honderd andere pelgrims in de kapel waar de mis werd opge dragen. Direct daarna gebeurde het: de groep werd naar de bin nenplaats geleid voor een per soonlijk gesprek met het hoofd van de katholieke kerk. Persoonlijkheid De paus nam alle tijd voor zijn bezoekers. Hij informeerde naar hun welzijn, onderhield zich met hen over Liduina, de heilige van Schiedam, en liet zich uitgebreid fotograferen. „Wat een krachti ge persoonlijkheid, echt een man met uitstraling, vriendelijk tot en met", verzuchtten de uitver korenen na afloop van de au diëntie. Pastoor Vismans, die Jo hannes Paulus II toch al ver scheidene malen eerder had ont moet, was er stil van geworden. „Je hebt de neiging om in je arm te knijpen en te denken: gebeurt dit nou echt?" Helemaal bij toeval was bet ren- dez-vousniet tot stand gekomen. Vismans had Rome vanuit Schiedam de komst van de Schiedamse delegatie'gemeld en om een audiëntie verzocht. Een aanbeveling van de nuntius deed de rest. Doel was de paus te bedanken voor het toekennen van de status van basiliek aan de Singelkerk enkele maanden ge leden. De heilige Liduina heeft sindsdien een eigen kapel in de kerk. Als dank voor zijn betrok kenheid met Schiedam ontving de paus een fles onvervalste Ke tel 1-jenever, een stuk Hollandse kaas en een doos chocolade, we reldse geneugten waarvoor hij allerminst afkerig bleek. Droom De imponerende ervaring op het buitenverblijf bleek niet het eni ge hoogtepunt _van de reis. De woensdag daarop stonden de Schiedamse gelovigen opnieuw oog in oog met de Heilige Vader, ditmaal ïn de Sint Pieter in Vati caanstad. Tijdens de traditionele 'grote audiëntie', gezeten op de voorste rijen, werd de groep in het Nederlands begroet door Jo hannes Paulus II. Na onder andere in het Italiaans, Duits, Pools en Spaans gespro ken té hebben richtte paus Jo- o hannes Paulus II zich „in het by- zander tot de Nederlandse pel-1 grims Mogen de verheffing van uw parochiekerk tot basi- 5 liek en uw bezoek aan de opvol- e ger van Sint Petrus krachtig bij- dragen tot de bloei van het ge- P loof slev en in uw parochie". „Alsof een droom werkelijkheid is geworden", vertolkt pastoor Vismans de gevoelens van hem en zijn metgezellen. De integrale tekst van de korte Neder landse toespraak van de paus Schiedamse gelovigen op bezoek bij paus Johannes Paulus II toor P.M. Vismans bracht een gewild Schiedams cadeau mee. In diens buitenverblijf Castel Gandolfo. Pas- verscheen de volgende dag in l'Osservatore Romano, het dag blad van het Vaticaan. De krant is één van de mooiste souveniers die de Schiedammers meena men van hun reis naar Rome. Schiedam Het theaterbezoek in de regio zit in de lift. Nadat de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen onlangs recordcijfers bekend maakte over het aantal in de voorverkoop uitgezette kaarten, blijkt een flink groeiende be langstelling ook voor het Schie damse Passagetheater te gelden. Ten opzichte van het vorig sei zoen zijn 55 procent meer abon nementen verkocht. Met name het Passagetheater blijkt extra in trek. Een volgens directeur Ca- rel Beke wat merkwaardige ten dens, omdat vorig jaar juist de verkoop van kaartjes voor voor stellingen in De Teerstoof enorm toenam. De toneelvoorstellingen en de moderne dans profiteren overigens niet van die groei. De belangstelling daarvoor neemt steeds meer af, aldus Beke, Ca baret, kleinkunst, muziek en muziektheater slaan wel aan bij het publiek. Schiedam De toenemende commercialisering van de ver lichte gondelvaart, een schouw spel dat jaarlijks op de openings avond van de Schiedamse Bran dersfeesten valt te bewonderen, is Goof Hendriks een doorn in het oog. De voorzitter van water sportvereniging de Vrije Liggers vindt dat het meevoeren van re clameboodschappen in de op tocht van versierde boten moet worden verboden. „Anders is voor de kleine jongen de lol er af". De Vrije Liggers stonden vier jaar geleden, samen met voor lichter Man Dingenouts van de stichting Brandersfeesten, aan de wieg van het succesvolle on derdeel van het watersport- weekeinde. Dingenouts kwam in 1987 op het idee van de gon delvaart. Met name de Vrije Lig gers voerden het dat jaar uit. Inmiddels blazen veel meer wa tersportverenigingen hun partij tje mee. Ondernemers hebben ontdekt, dat de gondelvaart veel publiek trekt en ook zij horen nu tot het deelnemersveld. Boven dien gaat sponsoring een steeds belangrijker rol spelen bij de fi nanciering van de feesten. Die sponsors willen ook een plekje in de botenoptoeht. Steeds meer deelnemers hebben een grote som geld ter beschik king om hun 'gondel' op te tui gen en dat zit de Vrije Liggers niet lekker. Vormden hun ver lichte boten in 1987 nog de hoofdmoot van de gondelvaart, nu is hun deelname verworden tot een onopvallend randgebeu- ren. Volgens Hendriks heeft de re clame onaanvaardbare vormen aangenomen. „Dit kan gewoon niet meer. Het is allemaal prach tig hoor, grandioos, maar de ge wone watersporter kan het niet meer opbrengen om hieraan mee te doen". De voorzitter van de Vrije Liggers vindt dat er paal en perk moet worden gesteld aan de commercie. Mari Dingenouts erkent dat het kwaliteitsverschil tussen de schepen in de optocht door de Lange Haven groter is geworden en dat de rol van de Vrije Lig gers een andere is dan vier jaar geleden. „De gevolgen van het succes worden zichtbaar. De commercie heeft oog gekregen voordegondelvaart". Hij vindt dat zowel watersport verenigingen als het bestuur van de stichting Brandersfeesten zich daarover moeten beraden. Maar zo negatief als Hendriks beoordeelt Dingenouts de ont wikkelingen niet Hij vindt het belangrijk dat de gondelvaart er elk jaar anders en vooral beter uitziet. Voor hem is dat het positieve re sultaat van de commercie. Aan de andere kant is hij het met Hendriks eens, dat de inbreng van de watersporters heel be langrijk is. „Dat element moeten wij goed bewaken". Vlaardingen Projectontwik kelaar Multi Vastgoed en de ge meente hebben de lang ver wachte beginselfvereenkomst bereikt over de opknapbeurt van de winkels in de Vlaarding- se binnenstad. De winkeliers, deze zpmer nog hoogst ontevre den omdat het maar niet tot een akkoord kwam over de miljoe nenoperatie, zijn voorlopig weer „Wij verwachten in oktober ope ning van zaken over de plan nen", zegt Bert Roodhorst van Boekhuis Den Draak, lid van de stuurgroep Verbetering stads centrum. In juli drukte Rood horst namens de winkeliers zijn zorgen uit over het feit, dat de planontwikkeling zo traag ver liep. Het vertrouwen van de middenstand in de operatie zou op een dieptepunt zijn gekomen. Er wordt al jaren over verbete ring van de winkels op en rond het Liesveld gesproken, maar de winkeliers zagen maar geen vooruitgang. Maar de eerste ge ruchten over het bereiken van een beginselakkoord tussen Multi en gemeente heeft de stemming alweer doen omslaan. De middenstand hoopt dat de eerste paal voor de rigoureuze opknapbeurt van het winkel centrum spoedig wordt geslagen. Roodhorst: „Als dat gebeurt; g«at bij ons de vlag uit. Wij willen ons koopcentrum in de binnenstad eindelijk wel eens verlevendigd zien. Het is belangrijk dat de mensen kunnen merken, dat er bij ons ook iets staat te gebeuren; zeker nu de uitbreiding van win kelcentrum de Loper in Holy zo goed als klaar is". De gemeente verwacht dat ko mend voorjaar met de werk zaamheden wordt begonnen. Schiedam WD-gemeente- raadslid Will van Wijk heeft het college van B en W in schriftelij ke vragen opheldering gevraagd over het lot van handbalvereni ging UVG. De liberale fractie voorzitter is teleurgesteld dat hij in de kranten moet lezen dat de vereniging moet verkassen. Voetbalvereniging SVV zou in dat gedeelte van sportpark Har- ga een nieuw stadion willen bou wen. Het steekt Van Wijk dat ver schillende kranten het waar schijnlijke vertrek van UVG aankondigden op een moment dat de gemeenteraad nog van mets wist Hij verlangt dan ook op korte termijn in de raadscom missie volledig te worden geïn formeerd. Voor zover Van Wijk nu weet heeft wethouder Bart de Leede al met UVG over een verhuis plan gesproken. Daarbij zou de handballers slechts één alterna tief zijn voorgehouden. Even eens uit krantenberichten maakt zijn partij op dat die ope ratie UVG geen geld gaat kosten. Als er aan SW of UVG inder daad toezej vindt Van t zaak. Hii dringt daarom aan op een snelle behandeling in de commissie waarbij hij inzicht wil in de financiële gevolgen. '../er m. v .""Hg- Het tafereel zal aan velen voorbij zijn gegaan. Het bezoek was ook kortstondig, maardaaromnlet minder imposant, Dedrfemastschoener de Eendracht meerde nog voor de klok van negen vanmorgen aan de Withéiminakade in Schiedam af. Met een afmeting van zestig meter, een hoogte van 45 meter dat gelijk staat aan een gebouw van negen verdiepingen en een zeilopperviakte van duizend vierkante meter bracht 'de nieuwe Eendracht de haven even terug In vroeger en glorieuzer tijden, toen het de schöèpvaart en - werven nog voorde wind ging. Nog voor de ochtend om was koos de driemaster al weer het ruime sop. Fervent zellllefhebber wethouder Add Reijnhout, die met een ze kere regelmaat aanmonstert op De Eendracht, had in zijn kielzog dit maal een groepje ambtenaren en kennissen mee aan boord genomen voor een driedaagse tocht. De Eendracht zet aanstaande vrijdag de Schiedamse 'bemanning' in Scheveningsn weer aan wal Maasland Op de Maassluisse- weg in Maasland is gistermiddag een vrouw overleden nadat zij op de fiets onwel was geworden. Omstanders zagen de 58-jarige inwoonster van Maasland van haar fiets vallen. Zij waarschuw den. de politie die na aankomst reanimatie toepaste. Op bet mo ment dat ook een arts arriveerde bleek dat de vrouw inmiddelr- was overleden. Wim Kerkhof neemt de Vlaardingen Promotie Prijs 1990 in ontvangst, uit handen van Kamervoorzitter mr.De Bok. De andere Stroopwafels kijken toe. Vlaardingen De Amazing Stroopwafels hebben de Vlaar dingen Promotie Prijs 1990 ge wonnen, Mr. R.P.M. de Bok van de Kamer van Koophandel overhandigde de prijs gister avond aan 'Stroopwafel' Wim Kerkhof, Hij deed dat tijdens de slotavond van het Haring- en Bierfeest in de kantine van het Toeleveringsbedrijf aan de George Stephensonweg. De jury, onder voorzitterschap van burgemeester Fred van Lier, roemt in haar rapport de verdiensten van de populaire muzikanten. „Zowel in hun op tredens in gelegenheden als op straat, in en buiten Vlaardingen, werken zij als 'amazing' (verba zingwekkende, red.) ambassa deurs voor onze stad. Daarenbo ven zijn ze ook op plaat en CD te beluisteren, waarbij nietalleen van constante kwaliteit, maar zelfs ook van hits sprske is". In de prijzenregen die de slota vond van het Haring- en Bier feest traditioneel is, werden ook de afdeling Vlaardingen van de Vereniging voor Vluchtelingen werk Nederland (WN) en de werkgroep Bestrijding Vanda lisme Westwijk onderscheiden. De WN werd uitgeroepen tot het goede doel van het jaar, de werkgroep kreeg een 'aanmoe digingsprijs'. Loco-burgemeester John Rans- buijsen overhandigde het be drag van duizend gulden, dat jaarlijks voor een goed doel wordt uitgetrokken, aan me vrouw mr. Trees Filipse, voor zitter van de WN. Die zei het geld zeer goed te kunnen gebrui ken voor de exploitatie van De Halte, het ontmoetingscentrum voor vluchtelingen in de Cailen- burgstraat. Voor dat centrum krijgt de vereniging geen subsi die. De aanmoedigingsprijs is een nieuw initiatief van de stichting Haring- en Bierfeest. De prijè wordt voortaan elk jaargegeven, vertelde stichtingsvoorzitter Rï- nus van Zanten, aan een nieuw initiatief dat een sociaal maat schappelijk doel dient F.A. Swa- neveld, leraar op de openbare basisschool De Zuidbuurt en voorzitter van de werkgroep, nam de prijs in ontvangst. Schiedam Na een korte ach tervolging en een botsing waar bij een agent een pols kneusde, kon de politie gistermiddag een 26-jarige Schiedammer inreke nen. De man was stoned. Hij had in verpleeghuis Drie- maasstede iemand bedreigd en had toen die poging om aan geld te komen .niets opleverde, de be nen genomen. Op de hielen ge zeten door de politie reed hij Op de Scheepvaartweg tegen een bloembak. De politieauto slipt op het natte wegdek en schoof te len de voorganger. De auto van !e arrestant bleek gestolen. De man is vermoedelijk ver slaafd aan drugs. Strijen VlaardingenStrijen wil eerst het antwoord van het Vlaar- dingse homopaar Stello en Kuiper afwachten, voordat verdere stap pen worden genomen voor het sluiten van een homo-huwelijk. Dat is gisteravond duidelijk geworden tijdens de raadsvergadering in deze gemeente. Als het duo er voor kiest elkaar in Strijen het jawoord te geven, dan zal de gemeente echter eerst een ambtenaar van de burgerlijke stand moeten benoemen. De huidige ambtenaren van de burgerlijke stand hebben namelijk laten weten dat zij niet bereid zijn om zo'n 'politieke daad' te verrichten Strijenaar Fokko Leutscher heeft de gemeente laten weten dat hij graag tot ambtenaar van de burgerlijke stand zou benoemd willen worden. Zijn aanbod is nog niet in overweging genomen. Zoals de PvdA en de WD in Schiedam zich bereid hebben verklaard die taak op zich te nemen, zo geldt dat nu ook voor de PvdA en Groen Links in Strijen. De officier van justitie heeft overigens laten weten te zul len ingrijpen als het zover komt. Mochten de Vlaardingers niet in Strijen willen trouwen, dan zal de gemeente geen speciale ambtenaar benoemen. Het doorzetten van zo'n politieke daad", aldus burgemeester Van Schaijck, „zou dan niet meer nodig zijn", Schiedam Directeur Ton Verdoes van het Gemeente lijk Woningbeheer (GWB) in Schiedam vindt de felle reactie van de wijkvereni- ging Wonen en Leven Nïeuwland op de vertraging bij de renovatie van 412 wo ningen in die wijk niet te reent en onverstandig. In zijn ogen heeft de wijkvere niging, die een boze brief schreef naar wethouder Adri Reijnhout, veel te hoog van de toren geblazen. De wijkvereniging schrijft de wethouder, dat de bewo ners die hebben meege werkt aan het verbeterings plan door het GWB zijn mis bruikt Het plan werd op de valreep ingetrokken, erkent Verdoes, omdat op het laat ste moment bekend werd dat het 2,7 miljoen gulden te duur werd. Dat is volgens de directeur het enige dat het GWB misschien verweten kan worden: dat het precie ze bedrag pas kort voor de datum waarop het plan bij het rijk moest worden inge diend bekend werd. Verder hebben de mede werkers van Woningbeheer cr volgens Verdoes alles aan gedaan om het verbeterings plan op tijd klaar te krijgen. Dat dat niet is gelukt is „voor onze medewerkers net zo verdrietig als voor de bewoners. Zij hebben ook onder hoogspanning ge werkt". De directeur kan zich voor stellen dat zowel de bewo ners van de 412 huizen als de wijkvereniging teleurge steld zijn, maar de reactie van Wonen en Leven ont moet minder begrip. „Zo moet je niet reageren, want dat roept zoveel op. Daar krijg je m de verdere onder handelingen toch weer mee te maken Wonen en Leven heeft het overleg met het GWB opge schort. Volgens Verdoes zouden zij er verstandig aan doen weer rond de tafel te gaan 2itten. Want al is het plan dan niet voor de fatale datum van 15 september in gediend, het werk is niet voor niets geweest. „Wij streven er nu naar het in mei volgend jaar aan het rijk ter goedkeuring voor te leg gen". Van bezuinigingen op het verbeteringsplan om het gat van. 2,7 miljoen gulden te dichten wil Verdoes, net als de bewoners, vooralsnog niets weten. Waar dat be drag dan wel gevonden moet worden is, zegt de di recteur, „een politieke zaak". MaassluisDe speelplaats langs het fiets-Zvoetpaa tussen de Ver- towijk en de Lavendelstraat wordt verplaatst. Daartoe heb ben burgemeester en wethou ders van Maassluis besloten. De speelplaats, die moet wijken voor net nieuwe gebouw van de wijkvereniging Dijkpolder, wordt opnieuw aangelegd op een terrein dat dichterbij de Laven delstraat ligt. Een bijkomend voordeel is, dat de ouders daar vanuit hun flat beter toezicht op hun spelende kinderen kunnen houden. De verhuizing gaat on geveer 28,000gulden kosten. - '1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1