Weekmarkt wordt verplaatst Vrouwen zijn bij Sien binnen veilige muren Nieuwe school antwoord op gebrek aan personeel Beledigde omroep ontkent 'conflict' BIJ VAN MEURS ZIT U GOED! VAN MEURS 1480,- VlfiARDINGS DAGBLAD S6HIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 313a KA Te|e(oon: Tuinbouw- voorman Van der Hoeven (69) overleden MOOI WARM RUSSISCH FEESTJE ervaren glazenwassers Zakken roller slaat toe Oppositie boos over tariefs verhogingen Pakhuis vat vlam VRIJDAG 28 SEPTEMBER 19M PAGINA 13 Vlaardingen Bestuur en voor malige sport medewerkers van Omroep Vlaar dingen hebben gisteren nadrukkelijk ontkend dat zij met elkaar overhoop lig gen. In een bijeenkomst in thea tercafé De Harmonie uitten zij gezamenlijk hun verontwaardi ging over een suggestieve ano nieme brief die de afgelopen week in VIaardingen circuleer de. Van een conflict, waarover in deze brief melding wordt ge maakt, is volgens ex-sporteoör- dinator Peter Spek en zijn ex- medewerkers nooit sprake ge- woest, Spek en de ook m de brief genoemde sportverslaggever Aad van Vucht gaven wel toe dat er onenigheid is geweest over de invulling van de sport programma's. Het bestuur en al gemeen coördinator Charles Hendriks wilden de sport in 'hlokjes' verdelen over verschil lende programma's, de sportre dactie wilde de eigen program ma's handhaven. Dat verschil van mening leidde ertoe dat de sportredactie in zijn feheel opstapte. Maar volgens pek en het omroepbestuur zat het vertrek van de vijf vrijwilli gers er toch al aan te komen en ging het niet om een 'conflict" en zijn er evenmin rancunes, zoals de anonieme brief wilde doen geloven. De brief wekte voorts de indruk dat in het verleden al heel wat medewerkers uit onvrede met het beleid hun biezen hebben ge pakt Ook werd beweerd dat de omroep clandestien reclame boodschappen uitzendt en zich daar 'dik' voor laat betalen. Die beschuldigen werden eerder al door Hendriks tegengesproken. De affaire heeft binnen Omroep Vlaardingen heel wat stof doen opwaaien. Het bestuur vraagt zich wanhopig af wie hen deze streek heeft geleverd en wat de motieven van de onbekende briefschrijver zijn. „Jaloezie", vermoedt bestuurslid R. Reyn- dorp, zonder zich nader te ver klaren. Wel is duidelijk dat de afzender goed bekend moet zijn met het reilen en zeilen van de omroep. De bnef bereikte enkele kran ten via de afdeling voorlichting van het stadhuis, waar de om roep kind aan huis is. Voorlich ting wist echter van niets. „Ver der blijkt ook uit het feit dat ze myn naam goed hebben gespeld, dat het bekenden moeten zijn", zegt ex-radiomedewerker Firn Flach, dje er aan gewend is dat hij als 'Vlag' te boek staat. Flach werd in de brief opgevoerd als een van de teleurgesteld opge stapte radiomakers. Met al deze scherpzinnigheden is de omroep nog geen stap dichter bij de oplossing van het raadsel. Het bestuur sluit niet uit dat de politie zal worden ingeschakeld om de zaak uit te zoeken. Een be slissing daarover wordt geno men als voorzitter Lou Maas te rug is van vakantie. Reyndorp wil het er in ieder geval niet bij laten zitten. „Wij voelen ons zwaar beledigd". Maassluis Vrouwenhuis Sien is geboren uit twee Toverbal- vrouwen'. Zij verzamelden boe ken en artikelen over vrouwen zaken en kwamen in jongeren centrum De Toverbal bij elkaar daarover te praten. Tot het pand verbouwd werd en de omzwer vingen begonnen. „Eindelijk, na twee jaar, konden we terecht in het pand aan de Noordvüet", vertelt Yvonne de Groot, voor zitter van Sien. Dat is nu twaalf- eneenhaif jaar geleden. Morgen is er een feestje het vrouwen huis. In het onderkomen van Sien zijn al jaren verschillende vrouwen groepen actief. Als overkoepe lend orgaan is de Vrouwenraad er bezig met emancipatiezaken. Verder opereren er de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen, de Rooie Vrouwen, de Nederlandse Christelijke Vrou wenbond en de PPR-vrouwen. Deze groepen zijn zelfstandig. Zo ook Sien, dat zich in meerdere opzichten van deze vrouwen on- derscheidt. Voor Sien is naast het emancipa toire vooral het feministische as pect van belang. Yvonne de Groot: „Alles wat wij doen is verwant aan emancipatie en fe minisme, terwijl de andere vrou wengroepen zich ook met hob by's en sport en spel bezighou den. Wij zijn bezig met het op gang brengen van een bewust wordingsproces". Het beeld van de vrouwenbewe ging is in de loop der jaren ver anderd. Yvonne de Groot „De* tijd van de paarse tuinbroeken is voorbij. Er is een meer zakelijke benadering voor in de plaats ge komen. We weten nu hoe we naar buiten moeten treden, hoe je met publiciteit omgaat". Se cretaris Len Monster kan dat be amen- „Verkeerde beeldvor ming werpt een hoge drempel op voor veel vrouwen om zich bij een organisatie als Sien aan te sluiten. Tegenwoordig merken we, dat steeds meer vrouwen over de drempel durven te stap pen en er achter komen, dat hier voornamelijk 'gewone' vrouwen komen". Yvonne de Groot geeft toe dat ook zij huiverig was om Sien te bezoeken. „Ik aorst echt niet al leen hoor, de eerste keer. Ik nam mooi een vriendin mee". Op dit moment wordt er van alles aan gedaan om zoveel mogelijk vrouwen met Sien te laten ken nismaken. Op thema-avonden komen vrouwen binnen die in een specifiek onderwerp geïnte resseerd zijn. „Het kan ook ge beuren dat hier iemand binnen komt en even in het café een drankje neemt. Het is nog gezel lig ook, zie je ze denken". Morgen wordt het koperen jubi leum gevierd Het moet een fees telijke open dag worden. Voor deze ene keer zijn mannen ook welkom. Ze kunnen kennis ma ken met de bezoeksters van Sien en zich onopvallend in de 'mas sa' begeven. Sien is normaal ge sproken niet happig op de aan wezigheid van mannen. De Groot „We hebben in het verle den wel eens geprobeerd er mannen bij te betrekken, maar- ze bleken toch vaak te dominant. Daarbij kunnen vrouwen zich moeilijk uiten als er mannen bij zijn". Leerschool Sien gaat ervan uit dat vrouwen eerst hun achterstand maar eens moeten inhalen. Len Monster „Je moet Sien zien als een leer school. Je moet eerst binnen de eigen veilige muren, leren hoe je je plek in de maatschappij kunt veroveren". Yvonne de Groot haalt een voorbeeld aan uit het dagelijks leven: „Een vrouw al- Yvonne de Groot en Len Monster: „De tijd van de paarse tuinbroeken Is voorbij". leen in de kroeg heeft het vaak zwaar te verduren. Terwijl een man alleen wel geaccepteerd wordt. Er zijn trouwens ook al lerlei mannengroepen, van die luxe clubjes enzo. Dus waarom zou er niet voor vrouwen een speciale plek zijn waar zij met el kaar kunnen praten?" Door cursussen en gesprekken met andere vrouwen komt er volgens Sien een heel proces op gang. Len Monster: „Veel vrou wen die hier komen gaan later 'doorgroeien'. 2e komen via vla opeens op het .idee om te gaan studeren en krijgen een betaalde baan". Yvonne de Groot heeft ook car rière gemaakt. „Ik ben nu al 10 jaar voor Sien bezig en sinds 5 jaar zit ik in de gemeenteraad". Het stelt haar teleur dat er een streep is gehaald door de begro ting voor het emancipatiebeleid. Verontwaardigd zegt ze: „Er is niet eens over gesproken!" Maasland De voorzitter van de Tuinbouwstructuur- commissie Zuid-Holland J.G.J. van der Hoeven uit Maasland is woensdag op 69- jarige leeftijd aan een hart infarct overleden. Van der Hoeven bekleedde tal van bestuursfuncties m de Westlandse tuinbouw. Zo was hij voorzitter van de Werkgroep Watervoorzie ning Tuinbouw Westland, voorzitter van de Werk groep Waterkwaliteit Delf land en tweede voorzitter van het Adviesbureau Tuin bouw Techniek. Daarnaast was de geboren en getogen Maaslander ook Üd van de Tuïnbouwadvies- commissie van het Samen werkingsorgaan Westland en Üd van de Milieu werk groep Tuinbouw Zuidhol lands Glasdistriet. Ook had Van der Hoeven zitting in diverse zijdelings bij de tuin bouw betrokken instanties. Hij stond bekend als een 'tuinder onder de tuinders'. aïh<;n« H. v. Kooij showroom- erkend Oosthavenkade 14 SSSSgS Vlaardmgen "W" 4343213 «t Schiedam De weekmarkt in de Schiedamse binnenstad wordt na de bouw van het ABC- warenhuis en de bebouwing van het Stadserf waarschijnlijk ver plaatst De vrijdagmarkt, nu verspreid over de Lange Kerkstraat, het Broersveld en het Hemaplem, zal zich in de nieuwe situatie concentreren op één plaats. Ver moedelijk wordt dat het plein waar nu nog de noodwinkel van de Hema staat, inclusief het par keerterrein daarachter. De ingrepen m de Lange Kerk straat (de ABC-winkel van Al- bert Heijn, Blokker en C A) en het Stadserf (theater, biblio theek, bestuurscentrum, win kels en woningen) zijn te dras tisch om de markt op de huidige plaats te handhaven. Daarnaast is er nog een reden om aan verhuizing van de ruim 130 kramen te denken. De huidi ge situatie is verre van ideaal. De winkeliers van het Broersveld klagen al jaren dat hun zaken op vrijdag uiterst moeilijk bereik baar zijn. De kramen staan zo dicht tegen de winkelpuien dat klanten in het gedrang nauwe lijks naar binnen kunnen. Zowel de middenstand als marktmeester Jan van Meel en secretaris Zappey van de over koepelende belangenvereni ging voor marktkoopMeden vin den dat het zo eigenlijk niet lan ger kan. „De nieuwkomers be ginnen daar, maar willen altijd fauw napr het Hemaplein. Het is aar gewoon gezelliger", zegt Zappeij. Van Meel zou het toejuichen als na de voltooiing van de bouw werkzaamheden in het centrum de markt geconcentreerd wordt rond de Hema, Omdat het om een noodwinkel gaat ligt het vol gens Van Meel voor de hand dat die ooit wordt gesloopt, ,Het gaat om de overzichtelijk heid. De beste markt bouw je op één plein, op een plek die goed te belopen is. De klanten kunnen dan gemakkelijk alle kramen af. Nu moeten ze ergens achter aan de Hoogstraat beginnen en tot de Hema lopen, en zit er ook nog eens die knik m op het Broers veld. De Schiedamse weekmarkt viert vandaag het 40-jarig be staan op de huidige plaats. De markt, een initiatief van toen malig wethouder Piet van Bo- chove, ging in september 1950 van start. Zie ook pagina 15 Schoonmaakbedrijf Schut vraagt met spoed Bellen tijdens kantooruren 010 - 4602066. Nieuw in onze collectie life style fauteuil uitvoering: fijn soepel leer in combinatie met chroom ontwerp Jan des Bouvrie (in stof v.a. 1175.-) BINNENHUISADVISEURS Oranjestraat 11, 3111 AM Schiedam, 4267844 Schiedam Een bezoek ster van de kermis aan het Emmaplein kreeg deze week nauwelijks ge legenheid haar geld uit te geven- Toen zij voor één van de attracties wilde betalen, bleek haar porte monnee gerold. De 2i-ja- rige Schiedamse raakte op die manier 150 gulden kwijt Een klant van Albert Heijn in de Hof van Spa- land kon gisteravond om dezelfde reden niet afre kenen bij de kassa. In de winkel had iemand haar portemonnee met daarin 200 gulden uit haar bood- schappenwagentje gesto len. Ietwat grimmig, de gitaar In de aanslag, kijken twee leden van de teningradse band dïeti naar het publiek In de aula van de Schiedamse scholengemeenschap Splerlngshoek. Sinds de val van de Muur wordt het westen overspoeld door Russische popmu2iek en de leerlingen van Spierlngshoek pikten daar gisteravond hun graantje van mee. Aanleiding voor het optreden van de groep, die pop vermengt met Russische volks muziek, was de Vredesweek. Vlaardingen/Schiedam Een onderwijsvorm die naadloos aansluit op de vraag uit het bedrijfsleven. Dat is volgens de Vlaardingse onderwijswethou der Arïj Maarleveld het gisteren geopende Regionaal Technisch College Rijnmond. Maarleveld opende 's morgens de Vlaarding se vestiging aan de Deltaweg. Zijn Schiedamse collega Hans van Kleef deed 's middags om half vijf hetzelfde aan de Schie- damseweg. Eerder in de middag opende voetballer Bart Latuhe- ru de Rotterdamse vestiging van het college. Maarleveld beet dus het spits af bij de drievoudige opening en liet merken dat hij, ondanks het vroege uur, al twee ochtendbla den goed had gelezen. In Trouw had hij gezien dat minister van binnenlandse zaken len Dales plannen heeft om de agglomera ties rond grote steden een afzon derlijke status te geven. En uit de Volkskrant pikte hij op, dat werkgevers in de metaalindu strie overwegen om werkne mers uit Joegoslavië te halen, omdat in Nederland onvoldoen de technisch geschoold perso neel te vinden is. Die twee berichten bewezen vol- fens Maarleveld, dat de Schie- amse Rijnmond-MTS, de Ka tholieke MTS in Rotterdam en de technische afdelingen van het KMBO Waterweg-Noord zeer verstandig waren, toen zij tot een fusie besloten. „Want wij openen hier een regionaal centrum voor een vorm van onderwijs waar een grote markt voor is". Vol gens de Vlaardingse onderwijs wethouder opent de nieuwe op leiding perspectieven, voor „de jongelui waar het toch allemaal om gaat". De regionale fusïeschool biedt de mogelijkheid aan leerlingen die ïLTSa de LTS achter de rug hebben om een korte zowel als een lange vervolgopleiding te doen. De korte, tweejarige opleidingen worden gegeven in ae techni sche school in Vlaardingen. De studenten kunnen zich speciali seren in de richtingen bouwkun de, elektrotechniek, elektronica en werktuigbouwkunde. Voorzitter C- Poot van het Tech nisch College zei te hopen, dat de nieuwe onderwijsvorm het tech nisch onderwijs in de regio aan trekkelijker zal maken. „Als wij dat kunnen vertalen naar meer jongeren in het technisch onder wijs, dan denken wij een belang rijke bijdrage te kunnen leveren aan de verdere economische ont wikkeling van het gebied". Dat de drie Vestigingen van het Col lege aan dezelfde spoorlijn van Rotterdam naar Hoek van Hol land liggen noemde hij 'gunstig'. Verder zei Poot dat Jhet afgeleg de traject om tot een fusie te ko men allerminst een geplaveide weg was geweest, zoals het mi nisterie van onderwijs destijds had voorgespiegeld. „Het heeft meer weggehad van een hinder- nisbaan". Het is, onderstreepte hij, dan ook niet te danken aan de professionele aanpak dat gis teren de nieuwe naam kon wor den onthuld. „Het was eerder de enorme inzet van alle bij het fu sieproces betrokken personen". Wethouder Van Kleef bena drukte in Schiedam dat het mid delbaar beroepsonderwijs in. de loop der jaren het beste voor de dag is gekomen. Van alle onder wijsvormen kent het mbo de ge ringste terugloop (nog geen 1,5 procent). Maar Van Kleef zei zich „hevig ongerust te maken" over het lbo. „De terugloop met maar liefst 7,6 procent is enorm- Er moet iets gebeuren, anders verliest Schiedam een belangrij ke schakel in zijn opleidingsmo gelijkheden". Vlaardingen De SP is 'goed boos' over de begroting die wet houder John Ranshuijsen maan dag namens het PvdA- /CDA/D66-eollege presenteer de. „Rijkeluispolifiek waar wij ons hevig tegen zullen verzet ten", zegt fractieleider Remi Poppe. Vooral de verhoging van belastingen en tarieven is hem in het verkeerde keelgat gescho ten, Cor de Jonge van de SGP/RPF/GPV-fractie drukt zich wat genuanceerder uit, maar vindt een tariefsverhoging van 4,8 procent wel heel erg veel. „De mensen die het finan cieel al zo moeilijk hebben krij gen het onder dit college niet ge makkelijker", is de conclusie van De Jonge. Poppe heeft uit de begroting de indruk overgehouden dat de coalitie zich vooral druk maakt om de mensen met hoge inko mens. „Procentuele verhogin gen treffen vooral de mensen met de lagere Inkomens, Ze voe ren hier in Vlaardingen gewoon uit wat Onno Kok in Den Haag bedacht heeft Het beleid van het kabinet gaat ook steeds ten koste van de mensen met de lage inko mens. Dit college roeit met die stroom mee. Ik weet zeker dat de kiezer ze daar met voor gekozen heeft". De voorman van de grootste op positiepartij vindt, dat PvdA'er Ranshuijsen zich schuldig maakt aan verhullend taalgebruik. In de nieuwe begroting worden be zuinigingen aangeduid als 'ruimtescheppende maatrege len'. „Dat valt niet zo op", schimpt Poppe. „Ze denken ze ker dat de bevolking dan niet in de gaten heeft wat er gebeurt. Dat is toch om niet goea van te wordep?" De SP'er ziet in bet be leid vooral de hand van het CDA. „En ik moet eerlijk zeggen dat ik niet had verwacht, dat de PvdA zo snel door de knieën zou gaan voor het CDA". Cor de Jonge vindt dat de aan zienlijke tariefsverhoging die de coalitie voor de Vlaardingse be volking in petto heeft haaks staat op de aangekondigde maat regelen in het kader van de soci ale vernieuwing. „De sociale vernieuwing is bedoeld om de zwakkeren m onze samenleving te beschermen. Met een verho ging van de tarieven tref je de mensen'met een laag inkomen juist het hardst. Terwnl de PvdA toch altijd zegt, dat de minima ontzien, moeten worden". De Jonge had graag met de coali tiepartijen gediscussieerd over tariefsverhogingen voordat de begroting werd opgesteld. „Nu worden wij voor het blok gezet Wij hebben in feite geen keuze meer'Het raadslid voor de RPF hoopt dat er nog een open discus sie over de tarieven kan worden gevoerd in de gemeenteraad. Maar al te veel hoop heeft hij daar niet op. „Bij de vorming van het college is al gebleken dat deze coalitie zich weinig gelegen laat liggen aan de mening van de oppositie. Op het beleidspro gramma heeft de oppositie ook al geen enkele invloed kunnen uit oefenen". De twee andere oppositiepartij en zijn nog niet in staat een reac tie te geven op de eerste begro ting van het nieuwe college. Schiedam Een grote menigte verzamelde zich gistermiddag rond vier uur in de Westfranke- landsestraat, waar een pakhuis vlam had gevat tijdens werk zaamheden van enkele dakdek kers. De brandweer rukte met drie wagens uit om het vuur te bestrijden. Reeds een half uur la ter werd het sein brand meester De schade is nog niet gegeven. 1 bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1