'Schuld ligt bij sociale dienst1 Verpleeghuizen lokken personeel met reisje Jongeren stugge rokers Schiedam swingt onder de paraplu Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! Agenten gewond Schilder Haddeman wars van loftuitingen H lüflRQINGS DAGBLAD. SBHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT B FABER Dure fout dievegge Gezin uit huis gezet smeden lilaiii» GGD-onderzoek: Waterweg wijkt af van landelijke beeld Rotterdammer verzamelt bekeuringen Massale Interesse schrijvers festival Botsing door verlies wiel Tijd ver vooruit Brandsma wint Droomtijdloop 1 Bomen gestolen Uitslaande brand Televisie's gestolen WATERWEG MAANDAG 1 OKTOBES 1900 PAGWA7 Rgionate redactie-. Brede Havenstraat 6,3131 SC Vlaardinaen. Postbus 4008.3130 KA Vierdingen. Teteioc^ 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Op de zondagsmarkt in Schiedam stal Harry Slinger de show met zijn Drukwerk. Schiedam Nog één keer stroomde zondag de binnenstad van Schiedam vol voor het laat ste evenement van de Branders feesten: de zondagsmarkt. De avond en de nacht tevoren was het op de regenach tige jazznach t ook al een gekkenhuis geweest, maar gisteren was het nog druk ker. Op de Lange Kerkstraat, het Broersveld, maar vooral op de Hoogstraat en dè Broersvest was er nauwelijks doorkomen aan. De regen mocht in het slot- weekeinde van het evenement de pret niet drukken. Integen deel, leek het wel. Zaterdag had het weer zich nog goed gehouden. Een fijne herfst dag, waarop het publiek zich vast kon opwarmen voor de jazz- nacht. Her en der in hetcentrum van de Jeneverstad stonden *s middags al bandjes te spelen. Bij het museum speelde een draaiorgel en de Jeugd Bijn- mondband marcheerde door de straten. In het Passagetheater trokken medewerkers steeds een lange staart van publiek met zich mee bij hun rondleidingen door het complex. Alleen de high defini tion television met het grote scherm, die op de open dag fn Passage de grote publiekstrek ker moest ziin, stond bijna onbe- keken in de kleine bovenzaal. Gelukkig De horeca kon opnieuw geluk kig zijp met het idee van een groots opgezette jazznacht met bands en combo's in alle cafés. Het was zo druk, dat alleen vast houdende bezoekers met een paar stevige ellebogen zich in horecagelegenheden konden binnendringen. Bij café Het Sterretje wachtten de mensen voor de deur tot an deren naar buiten kwamen, in de hoop een glimp op te vangen van de Amerikaanse zangeres Janice Laker en haar band. In de Amstelbron konden obers slechts met de grootste moeite en het dienblad hoog boven het hoofd de lege glazen verzame len. Veel glaswerk overleefde de jazznacht niet Veel mensen bleven op straat, waar ondanks de gestaag vallen de regen ook genoeg te beleven was. Bij het Weeshuis bij voor beeld, waar dixieland orkest De Baronnen speelde en uitbater Henk Post met een vooruitzien de blik een grote tent van zeil doek buiten voor zijn deur had gemaakt Of op het plein voor het Stedelijk Museum, waar het publiek zich vergaapte aan een schitterend waterorgel- Keessie! Maar het grootste feest van de jazznacht speelde zich af op de Koemarkt voor café Het Vier kantje. En het was niet een jazz orkest, maar de bandartiest Wim D almee die voor dat feest garant stond. Dalmee galmde ever greens tot zijn stem het bijna be gaf. Het publiek was laaiend en thousiast De mensen klapten, zongen, zwaaiden met aanste kers, paraplu's en tilden zelfs de parasols van het terras boven hun hoofd. „Keessie, Keessie, Keessie", scandeerde het publiek als Dal- mee er de brut aan dreigde te ge ven. „Niet te geloven jongens, doe es norm aak Ik heet trou wens Wim hoor, maar dat geeft niet", schreeuwde de zanger. „Ik heb geen stem meer. Nou, voor uit, nog eentje dan". En weer wist hij iedereen aan het zingen en. dansen te krijgen. En al was het geen jazz, het was de happe ning van de avond. Op de zondagsmarkt stal het Amsterdamse Drukwerk met zanger Harry Slinger de show op de Broersvest. Slinger liet mer ken dat hij het uitstekend naar zijn zin had in het bomvolle Schiedam. „Als ik straks terug ben in Amsterdam ga Ik eerst een pilsje drinken op het Rem brand tsplein. En het eerste pilsje drink ik op jullie gezondheid". Vera H. v. Kooij showroom- Oosihavenkade 14 Gaardingen 4343213 Vlaardingen Een kleine on- 'zorgvuldigheid is een 41-jarige Haagse winkeldievegge duur komen te staan. Op strooptocht jn Vlaardingen parkeerde zij .baar auto op het Veerpleïn op een invalideparkeerplaats. De - auto werd weggesleept naar het politiebureau aan de Delftse- I veerweg en daar vonden agen- ten op de achterbank tassen met gestolen kleren ter waarde van ongeveer duizend gulden. Toen de vrouw de volgende dag haar auto kwam halen werd zij i aangehouden. Zn bekende een t aantal winkeldiefstallen in j Vlaardingen en Naaldwijk. Er werd proces-verbaal tegen haar opgemaakt, de buit werd in be- slaggenomen en de vrouw moest nog de wegsleep- en bewaarkos- ten betalen op de koop toe. Maassluis1 vocatenkantoor Madlener Ho- née heeft de sociale dienst van die stad aansprakelijk gesteld voor de weinig benijdenswaardi ge omstandigheden waarin Bart Bonnet nu al ruim twee weken verkeert. Bonnet werd op 13 sep tember samen met zijn vrouw en achttienjarige zoon uit zijn huis aan de Burgemeester Zaneveld- Straat28S gezet Het gezin had een flinke huur achterstand. Het advocatenkan toor laat in een brief geen enkele twijfel bestaan over de schuld vraag. „Alle onheil is geheel aan uw dienst te wijten", aldus advo caat mr. A. van Hemert in zijn schrijven aan de sociale dienst Dat er een trieste voorgeschiede nis aan de huisuitzetting vooraf is gegaan, is voor alle betrokken partijen zonneklaar. Maar over de oorzaak wordt totaal verschil lend gedacht Directeur Ploeg van het ge meentelijk -woningbedrijf ver telt dat Bonnet al negen jaar als wanbetaler te boek staat. Al in 1981 zou het woningbedrijf bij de kantonrechter om ontbinding van de huurovereenkomst heb ben gevraagd, waarna nog dat zelfde jaar een ontruiming werd Ontruiming In totaal zou het woningbedrijf al vijf keer toestemming van de rechter hebben gehad om Bon net uit de woning te zetten, In drie gevallen zou een daadwer kelijke ontruiming zijn voorbe reid, waarvan in april dit jaar de laatste. Telkens zag het woning bedrijf op het laatste moment af van die rigoureuze oplossing. Dat de problemen zich negen jaar hebben voortgesleept, zegt Ploeg achteraf jammer te vin den. „Nu moet ik constateren dat we te lang hebben gewacht met ingrijpen. We zijn steeds beta lingsregelingen met Bonnet overeengekomen, maar hij kwam ze telkens niet na. Iedere keer kwam hij met een ander verhaal op de proppen". Volgens Bonneten zijn advocaat ligt het hele verhaal echter be duidend genuanceerder. „Ik heb 25 juni, nadat ik een aantal we ken in Schiedam had gewerkt om hondenbelasting te innen, een bijstandsuitkering aange vraagd. Begin september was daarover nog niet beslist Ik kreeg alleen een voorschot van 130 gulden per week", aldus Bonnet die aanvankelijk een zwervend bestaan leidde en in zijn auto moest slapen. Inmid dels heeft hij een tijdelijk onder komen gevonden. Laks Die laksheid van de sociale dienst heeft tot de ontruiming geleid, meent zijn raadsman Van Hemert. „U bent niet in staat ge bleken een eenvoudige bijstand saanvraag tijdig af te wikkelen". Alleen daarom zou Bonnet niet bij machte zijn geweest zijn beta lingsverplichtingen na te ko men. De sociale dienst wil om privacy-redenen geen informa tie over haar cliënt kwijt, zodat van die kant ook niet wordt ge reageerd op Van Hemerts eis 'onmiddellijk een oplossing te bewerkstelligen.'. Ploeg trekt zijn handen af van de affaire. „Voor mij maakt het niets uit hoe een huurder aan zijn geld komt. Als hij dat van de sociale dienst krijgt, is dat voor mij geen reden met die dienst in contact te treden". Bonnet vindt dat Ploeg wel heel star reageert .Het woningbe drijf en de sociale dienst behoren tot hetzelfde gemeentelijke ap paraat Ik vind het heel vreemd dat die twee dan net doen alsof 2e niets met elkaar te maken hebben". Derde partij is volgens Bonnet het gemeentebestuur. Maar ook verantwoordelijk wethouder Ruud Timmermans wil zich. niet in de zaak mengen. „Nee, wij doen niets", laat hij desgevraagd weten. Van diezelfde gemeente heeft Bonnet inmiddels wel te horen gekregen dat hij zijn huis raad, die bij een verhuisbedrijf is opgeslagen, weer terug kan "ha len. Hij moet dan wel 1896 gul den wegens gemaakte kosten op hoesten. Een hevig teleurgestelde Bon net „Ik ben nu al twee weken bezig m i» gelijk te halen. Maar er valt met doorheen te breken". Schiedam Met de kans op een educatieve reis naar Polen hoopt de stichting Verpleeghui- heeft de stichting dertig vacatu res. Op advertenties komt nau welijks respons. „Tot voor een aantal maanden hadden wij nauwelijks open zen Nieuwe Waterweg- Noord nieuw personeel betreft gunstig af bij andere ver: te lokken. De stichting kampt met een nij pend gebrek aan verpleegkundi gen en ziekenverzorgenden. Op een totaal van driehonderd me dewerkers in de verpleging pleeghuizcn, maar dat beeld js een beetje veranderd". Met de reis naar Polen als lok kertje hoopt de stichting, die de verpleeghuizen DrieMaasStede in Schiedam en DrieMaasHave in Maassluis exploiteert, daar Vraag de gratis JQ brochure bq Schiedam Twee agen ten zijn zaterdagavond gewond geraakt bij een schermutseling met een 32-jarige Schiedammer. De amokmaker, die in café 't Paadje aan het Broersveld het interieur verbouwde, beschadigde tijdens de rit naar het bu reau ook nog de politie auto. De problemen in het café ontstonden toen de zware drinker met een fikse reke ning werd geconfronteerd. Hij weigerde te betalen, waarop de barjuffrouw de politie belde. De man koelde zijn woede op het interieur van het café. Toen. de agenten in het café arriveerden begonnen de problemen pas goed. De re calcitrante caféganger ver zette zich heftig tegen zijn arrestatie. Hij trok een agent aan zijn stropdas en tijdens de wandeling naar de poli- tie-auto trachtte hij zich ai schoppend, slaand en bij tend aan zijn arrestatie te onttrekken. De gehavende agenten een diender liep drie be twonden in zijn arm Op, ae ander werd getracteerd op een harde schop in het ge zicht wisten de man uit eindelijk geboeid in de poli tieauto te werken. Het vooruitzicht op een poli tiecel inspireerde de Schie dammer tot verdere sloop werkzaamheden. Eerst trapte de man een ruit uit de achterdeur, waarop hij het gehele portier ontzette Zijn boeien bleken vervolgens een geschikt werktuig om de achtertuit van het poli tievoertuig te slopen. Pas na gebruik van het nodi ge geweld wisten de agenten ae Schiedammer in de cel te werken. Het uitzicht op de tralies kon de man ook al niet kalmeren. Hij kreeg het bijna aan de stok met een andere arrestant De agen ten konden na behandeling hun werk voortzetten. Na overleg met een"1 dokter is de agressieve Schiedammer zondag ter observatie opge nomen in het Sehïeland-zie kenhuis. De arrestant is een oude be kende van de politie. Op de ochtend voor zijn arrestatie had bij zich onttrokken aan de aandacht van zijn bege leider: in het kader van een resocialisatieprpject bad de Schiedammer zaterdagoch tend aan het werk gemoe ten. Vlaardingen Jongeren in de Waterwegregio roken veel meer dan hun leeftijdgenoten in de rest van Nederland. Hun alco holconsumptie echter komt vrij wel overeen met het landelijke beeld. Dat zijn twee conclusies uit een onlangs gehouden onderzoek naar drank- en rookgewoonten onder jongeren van 15 tot 20 jaar. De voorlopige resultaten van dat in opdracht van de GGD uitge voerde onderzoek zijn tijdens de presentatie van een project over gezonde leefgewoonten bekend gemaakt. Stagiaire Anja Korsten voelde 520 jongeren aan de tand. Uit die gesprekken bleek dat 32,5 pro cent van hen rookt. Van de jon gens rookt 33,2 procent en van de meisjes 31,9 procent. De lan delijke cijfers steken daar schril bij af met respectievelijk 17 en. 20 procent. Aleohol wordt door 85,1 procent van de jongens en 77,4 procent van de meisjes gedronken. Hoe wel er in absolute aantallen geen sprake is van een groot verschil tussen beide sexen, wordt dat verschil tamelijk groot als het aantal glazen in kaart wordt ge bracht Ruim negentig procent van de meisjes beperkt zich per week tot maximaal zeven gla zen, Bij de jongens is dat twee derde. Van hen drinkt 12,7 pn cent zelfs 22 glazen of meer. Va de meisjes houdt maar twee pro cent dat tempo vol. Opvallend is daarbij dat jongens zich door hun vriendengroep la ten stimuleren tot excessief drankgebruik, terwijl meisjes zich met hun consumptie plegen te spiegelen aan het aantal drankjes dat hun vaste vriend neemt Ook het opleidingsniveau blijkt van grote invloed op het con sumptiepatroon. Leerlingen van lbo/mbo drinken veel meer dan hun leeftijdgenoten die mavo, havo of vwo volgen. Dronken schap is eveneens een zaak die vooral aan jongens is voorbehou den. Bijna een kwart van hen geeft toe tenminste maandelijks veel te diep in het glas te kijken. Geliefkoosde plaatsen om alco hol te nuttigen 2ijn in de eerste plaats het café en daarna de dis co. Thuis, bij vrienden, in jonge rencentra, sportkantines, buurt huizen en verenigingsgebouwen wordt aanzienlijk minder gecon sumeerd- Uit het onderzoek komt verder naar voren dat er een lijn kan -worden getrokken tussen drin ken, roken en het gebruik van soft drugs. Rokers al dan niet van soft-drugs drinken meer dan niet-rokers. Van de jonge ren in de Waterwegregio zegtl,5 procent soft-drugs te gébruiken. Ook nu zijn het vooral jongens: 12,7 procent tegenover 4,2 pro cent van de meisjes. Vlaardingen Een 33-iarige Rotterdammer, die afgelopen nacht rond de klok van één op de Taanderijstraat in Vlaardingen werd aangehouden, heeft een aantal processen-verbaal mee naar huis genomen. Agenten kregen belangstelling voor de man toen zij hem met grote snel heid over de Maassluissedijk za gen rijden. Hun poging om hem aan te houden leidde tot een ach tervolging die eindigde in de Taanderijstraat Daar kwamen de agenten tot de ontdekking dat de man gedronken had. Aange komen in het politiebureau wei gerde de Rotterdammer mee te werken aan de ademanalyse. Dat leverde hem een bon op. Ook het feit dat de auto waann hij reed niet verzekerd was en bovendien niet APK-gekeurd. Dat kwam hem op nog eens twee bekeuringen te staan. Vlaardingen Net zo oer- hollands als sommige aqua rellen van Dirk Haddeman waren zaterdagmiddag de opmerkingen van klanten die in drukwinkel Pervelle een ansiehtje kwamen ko pen. „Het is hier zeker gra tis", mopperden zij bij het zien van de lange rij volk in de zaak aan de Vlaardingse Fransenstraat Wat die mensen niet wisten, was dat die nj niet voor de toonbank stond maar voor de trap naar het so us terrain, waar de muren vol hingen met werk van de Vlaar dingse autodidact Dirk Hadde man. Aan de ene muur aquarel len met vriendelijke maar pro zaïsche plaatjes van oud-Vlaar- dïngen, aan de andere veel zon niger en uitbunderiger beelden van plekjes in Spanje en Portu gal en van beeldjes uit het Mexi caanse Santa Cruz. Tussen die twéé uitersten ston den enkele van de originele, zo'n 1700 jaar oude beelden uit Santa Cruz, die Haddeman zo dikwijls heeft afgebeeld. „Wees alstu blieft voorzichtig", drukte gale riehoudster Joke Noels de men sen in het eivolle souterrain op het hart. „Dat zijn heel dure din- gen". 5 De 73-jarige schilder, voorzitter^ van voetbalvereniging Fortuna© toen die club een ongekende bloei doormaakte, was zelf ook confuus van de drukte. Maar hij was ook blij met de vele bezoe kers, die allemaal werden be groet met een glimlach en een vriendelijk woord. Want het wa ren bijna allemaal oude beken- En die ziet Haddeman graag, bekende hij. „Want hij die methet verleden leeft, leeft twee r. Het is zo goed om al je Autodidactisch kunstenaar Dirk Haddeman: een glimlach en een vriendelijk woord voor iedereen. vrienden te onthouden en je her inneringen te bewaren". PvdA-raadslid Kees van der Windt, een goede vriend van de schilder, opende de expositie. Hij roemde Haddeman en noemde hem „een vasthoudende en dreven autodidact, die inmiddels een gerijpt kunstenaar is gewor den". Maar dat vond de Vlaar- dinger, wars als hij is van loftui tingen, toch „wel een beetje te hoog gegrepen". Met veel door zettingsvermogen zou iedereen zijn niveau van schilderen kun nen bereiken, meende hn. „Ik ben gewoon een liefhebber1'. «v; ■„v* De expositie is nog tot 27 oktober te bewonderen in de kelder van drukwinkel Pervelle. Veel men sen die de opening bijwoonden ontvluchtten al snel de benauw de ruimte. Zij zeiden: „Wij ko men nog weieens terug", want zij vonden het bij al die drukte onmogelijk om het werk Van Haddeman de aandacht te geven die het verdient verandering in te brengen. On langs ging een aantal personeels leden van DrieMaasStede naar Polen om zich op de hoogte te stellen van de problemen in de gezondheidszorg in dat land. De reacties waren zo enthousiast, dat de directie besloot dat die reis een vervolg moest krijgen. Personeel dat tussen 1 november .van dit jaar en 1 maart van het volgend jaar wordt aangenomen mag in mei de tweede reis naar Polen meemaken. Een leerzame studiereis, meent Hagenaars. „Verplegend personeel dat de problemen daar heeft gezien kan de problemen in de gezondheids zorg in Nederland een beetje re lativeren. En de mensen die naar Polen gaan zullen merken dat het personeel in de verpleging daar door een gebrek aan midde len heel inventief is geworden". De stichting heeft het budget voor personeelswerving en -be leid verruimd. Om daarvan niet alleen de nieuwkomers te laten profiteren zullen de opleidings mogelijkheden bij de stichting worden vergroot „Contante premies uitkeren om personeel te werven, zoals je wel ziet bij an dere stichtingen, zullen wij ze- kerniet doen", aldus Hagenaars. MaassluisMet het organiseren van het eerste Schrijversfestival voor de Rijrunond-regio lijkt het Schuurkerktheater aan een lang gekoesterde wens van velen te gemoet te komen. Hoewel het festival dat beoogt onbekend schrijftalent een kans te gunnen pas op 23 november wordt ge houden, zijn nu al 45 inzendin gen binnen. De beginnende schrijvers komen uit de hele re gio. Uit Maassluis zijn de penne- vruchten van twaalf amateurs ingeleverd. Het Schrijversfestival is een ini tiatief dat het Maassluisse thea tertje samen met de openbare bi bliotheek heeft ontwikkeld. Het is de bedoeling dat het evene ment voortaan elke twee jaar wordt gehouden- Voor de win naars wordt geen geldprijs ter beschikking gesteld. Wel wordt van de tien Beste inzendingen een boekje gemaakt Aan de inzendingen is een aantal voorwaarden verbonden. De schrijvers mogen niet meer dan 3000 woorden afscheiden, terwijl hun werk bovendien nog niet meer zijn gepubliceerd. Wat be treft de vorm kunnen zij kiezen uit drie gedichten, een kort ver haal of een fragment uit een ro man. Belangstellenden kunnen tot 12 oktober werk inzenden naar de openbare bibliotheek aan de Uiverlaan. Nieuwe rkerk aan den Een 22-jarige inwoonster van Maassluis is gisteravond op rijksweg 20 nabij Nieuwer- kerk gewond genaakt Zij werd, vermoedelijk met een zware hersenschudding, per ambulance afgevoerd naar het St. Jozefziekenhuis in Gouda. De vrouw reed mee in een per sonenauto die op weg was naar Rotterdam. Voor haar reed een vrachtwagen met aanhanger uit Nieuw-Lcos- den, die plotseling een wiel verloor. Twee personenauto's konden het wiel niet meer ontwijken. Schiedam Het is altijd moeilijk. Zomertijd, yrinter- tijd moeten die wijzers nu vóór of juist achteruit wor den gezet? En terwijl de rest van Nederland dit weekein de een uur langer kon sla pen, bleek het nier en daar in Schiedam toch al een stuk later. Blijkbaar in de roes van de fesitiviteiten was de Brandersstad z'n tijd dit maal ver vooruit- Een aantal openbare klok ken aan de Burgemeester KnapperÜaan liep zondag twee uur voor op de nu ge bruikelijke Nederlandse tijd. Jazz-liefhebbers die zich zaterdagavond in het muzikaal gewoel van de Brandersfeesten hadden ge stort, zullen wel gedacht hebben dat ze het ditmaal toch wel heel bont hadden gemaakt.. Delft Domien Brandsma uit Maassluis heeft de zevende Droomtijdloop in Delft op rijn naam gebracht De pas 19-jarige atleet liep de 21 kilometer in 1.08.56. Tweede werd Ger van Graas uit Rijswijk, en derde KeesEIgershuizen uit Delf gauw. In het DHC-stadion waar de meute finishte, waren zo'n drie duizend toeschouwers om de at leten aan te moedigen. Onder hen was ook burgemeester Van Walsum, die de prijsuitreiking verrichtte. De droomtijdloop in Delft be staat al een aantal jaren en heette vroeger 'Verdonkeremaanloop', omdat de deelnemers dankzij ae overgang van zomertijd naar wintertijd de te lopen afstand kunnen overbruggen 'in enkele minuten'. Schiedam Uit een magazijn van de firma China Bomsai Bo men aan de Fokkerstraat heb ben onbekenden zes kostbare' bomen ontvreemd. De jonge 1 aanplant vertegenwoordigt een totale waard e van 3500 gulden. De gedupeerde vermoedt dat cr enkele kenners aan het werk zijn geweest De inbrekers ont fermden zich uitgerekend over de duurste exemplaren. i Schiedam U-i Eer Een uitslaande brand beeft in de afgelopen nacht fikse schade aangericht aan twee panden aan de Buiten- havenweg in Schiedam- De brand ontstond rond kwart over twee in eenslooppand naast café 't Fust Het vuur richtte ook flin ke schade aan in het horeca-eta blissement. De politie, die een nader onderzoek instelt, ver moedt dat de brand is aangesto ken. SchiedamBij transportbedrijf Baartmans aan de Ruigerstraat rijn vrijdag 27 televisies ont vreemd. De kleuren-tv's, die zich in een door de douane ver zegelde container bevonden, vertegenwoordigen een waarde van enkele tienduizenden gul dens.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1