Drie postkantoren dicht Stookconflict uit de wereld 'Bedrijfshal een parel op kroon van Maassluis' Heipalen knakken waterleiding West Simons opent school voor gezondheidszorg Wethouder Kool stoeit met telefoonverbinding VLAARDiNGS OfiGBLAB SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Televisie in vuur en vlam Pseudo-ambtenaren komen er niet in PTT Schiedam en Vlaardingen: 'Het valt best mee' Yvonne Keeley naar Stads TV Bromfietsdief EFABER DINSAG 2 OKTOBER 1990. PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon- 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie:4345209. Telefax.010-4349754. Schiedam Jarenlang vormde de energierekening een twistappel tussen de Wo ningbouwvereniging Schie dam (WBS) en de bewoners van binnenstadswijk rond de Laan, maar de problemen be horen nu definitief tot het verleden. De WBS heeft en kele tonnen geïnvesteerd in de aanschaf van individuele stookketels voor de honderd woningen, die als vervanging dienen voor de fel bekriti seerde collectieve stookin- stallatie. Sinds 1983 klagen de bewoners over de hoge stook!asten in het tien jaar oude woningcomplex. Volgens de speciaal in het leven geroepen 'stookgroep' van de be wonersvereniging Schiedam- Centrum bracht de WBS de be woners jarenlang een te hoog be drag voor de stookkosten in re kening. Hoewel collectieve verwar mingsinstallaties reeds sinds de jaren vijftig worden geïnstal leerd, had de warmtedistributie in de nieuwbouwwijk een expe rimenteel karakter. Tot op dat moment werden collectieve in stallaties uitsluitend toegepast in flatgebouwen. In het wijkje rond de Laan werden verschillende woningcomplexen door middel van ondergrondse verwar mingsbuizen op de centrale ketel aangesloten. Streng In hun woning konden de bewo ners zelfstandig de warmte rege len. Het energieverbruik per woning berekende de woning bouwvereniging op basis van de waarde, die door de warmteme ters v/erd aangegeven. De bewoners hadden reeds vrij kort na het betrekken van de woning bedenkingen over de maandelijkse energierekening, maar zij gingen pas na de strenge winter van 1983 tot actie over. Toen bleek, dat de bewoners in sommige gevallen een naheffing van enkele honderden guldens kregen opgelegd Zij weigerden evenwel de extra bijdrage te be talen, waardoor ae woning bouwvereniging met een forse onkostenpost bleef zitten. De totale inkomsten uit de ener gieheffing waren hierdoor voor de woningbouwvereniging on voldoende om de gasrekening van de Openbare Nutsbedrijven te betalen. „Er mankeerde wel iets aan het energiesysteem", concludeert directeur Fanny de Graaf van de woningbouwver eniging achteraf. ,J5e precieze oorzaak hebben we echter nooit kunnen ontdekken. Echt ener giezuinig was de installatie in ie der geval niet". Rigoureus Door de woede van de bewoners trok de woningbouwvereniging de naheffingen in. Het conflict sleepte echter voort. Tot verle den jaar verschilden de 'stook groep' en de woningbouwver eniging van mening over de kos tenverdeling. De impasse werd uiteindelijk doorbroken door een technisch bureau, dat voor gezamenlijke rekening van de woningbouw vereniging en de BVSC een on derzoek instelde. Dit bureau concludeerde, dat de collectieve installatie voor enkele tonnen kon worden geperfectioneerd. Uiteindelijk kozen de strijdende partijen voor de meest rigoureu ze oplossing. „Voor weinig geld méér konden we de Installatie vervangen door individuele ke tels. Elke bewoner gaat hierdoor direct aan de Openbare Nutsbe drijven betalen' De nieuwe centrale verwarming komt de bewoners op 22 gulden per maand te staan. „Er is sprake van een comfortverbetering", stelt Fanny de Graaf. „Ruim ne gentig procent van de bewoners is met deze oplossing akkoord gegaan". In het het kantoor van de BVSC wordt de verbroedering tussen de bewoners en de verhuurder op dinsdag 9 oktober met een klein feestje gevierd. Vlaardingen De sirenes loei den gisteravond rond kwart over achten veelvuldig, maar de Vlaardingse brandweer had slechts een klein klusje te kla ren. In een woning aan de Cho- pinstraat had een televisietoestel plotseling vlam gevat, vermoe delijk door kortsluiting De scha de bleef beperkt. Schiedam Twee mannen die zich uitgaven voor medewerkers van de openbare nutsbedrijven hebben gistermiddag m Schie dam weinig geluk gehad bij hun pogingen huizen binnen te drin gen. De pseudo-ambtenaren ver telden bewoners van de Burge meester Knappertlaan en de Singel, dat zij de waterdruk kwamen opmeten. Daartoe zou den de mensen even hun wc moeten doortrekken De bewo ners vertrouwden echter de zaak niet en smeten de deur voor de neus van de oplichters dicht. Een gebroken waterleiding kon het feestje in de Anthonie Muijsstraat niet verstoren. Onder enorme be- langstelling werd de eerste paal voor de fusieschool geslagen. Vlaardingen is het zwaarst ge troffen door de operatie van de PTT. Naast de loketfunctie van het postkantoor aan de Taande- rijstraat op het industrieterrein Vettenoordsepolder, waar wel het sorteercentrum blijft ge handhaafd, wordt het kantoor aan de Van Hogendorplaan in de Babberspolder teruggebracht tot een agentschap Daarnaast die nen de postagentschappen bij V en D in het centrum, aan de Rozenlaan in Ambachten aan de Winkelhoeve in Holy-Noord hun deuren te sluiten. In Schieda'm zal mettertijd het postkantoor aan de Dieselstraat in de wijk Oost verdwijnen. Ver der komt een einde aan het post agentschap aan de Westfranke- landsestraat in West en over- Het postkantoor aan de Diesel straat in de wijk Oost gaat dicht. Schiedammers moeten hun geld straks in Rotterdam-West haien. Schiedam De Schiedamse te levisiekijkers naar Stads TV krijgen met ingang van maan dag 8 oktbber een oude bekende te zien. De in Schiedam geboren en getogen Yvonne Paay (Keel ey als artiestennaam) wordt de nieuwe nieuwslezeres van de lo kale tv-zender. De tegenwoordig in Rotterdam woonachtige zangeres, een zusje (38) van Patricia Paay, neemt de plaats in van Angelique Ha- ringsma. Die gaat 2ich weer toe leggen op haar studie medicij nen. Yvonne Keeley was één van de ruim honderd sollicitanten, voor de functie van nieuwslezeres, De Rotterdamse kwam als beste uit de bus, Dat zij een bekende Ne derlandse is, noemt StadsTV 'een prettige bijkomstigheid' Keeley zegt in een brutale bui op de oproep te hebben gereageerd Ervaring in dit werk heeft zij op gedaan met bedrijfsreportages voor de KLM. Ook presenteerde Keeley vijf ochtenden per week bij Cable Orte het radioprogram ma 'Yvonne's coffee break'. Daaraan kwam een einde toen de rechter het commerciële radiostation van Willem van Kooten verbood nog langer uit te zenden. Maar Yvonne Keeley geniet na tuurlijk vooral bekendheid als zangeres. In 1978 scoorde ze sa men met Scott Fitzgerald en een groep zwaaiende scholieren in een Engelse kerk de hit 'If I had words'. Daarna belandde ze sa men met onder andere zus Patri- da Paay als Star Sisters diverse keren op de bovenste treden van de hitladder. Stads TV is trots een nationale bekendheid te hebben binnen gehaald. Verdere plannen met Yvonne Keeley bestaan er ove rigens nog niet: „Natuurlijk zul len we bij zendtijduitbreiding gaan kijken of we ook op een an dere manier gebruik kunnen maken van de ervaring van Yvonne, maar zo ver zijn we nog niet", is de 'verklaring. En ook Yvonne Keeley zelf houdt zich op de vlakte: „Voorlopig moet ik net als iedereen eerst maar eens door mijn proeftijd heen ko men". Schiedam Staatssecretaris Hans Simons van volksgezond heid komt aan het emde van de maand naar Schiedam. Hij zal het vernieuwde en uitgebreide gebouw van de Centrale School voor Opleidingen in de Gezond heidszorg (CSÖG) officieel, ope nen. De CSGG zat door de toe stroom van leerlingen al enige jaren m'een te kleine behuizing. Vanaf februari is echter aan een verbouwing van het pand aan de Juliana van Stolbergstraat ge werkt, Waar de Centrale School,het tot nog toe moest stellen mét twee verdiepingen, heeft directeur drs. Hans van Dijk voor zijn leer lingen straks de beschikking over de dubbele ruimte. Ook de twee etages van het voormalige zusterhuis van het Schieïandzie- '.kénhuis maken, verbouwd en wel, met ingang van dit school jaar deel uit van de CSOG. Het gaat daarbij onder andere om twee praktijk- en elf theorielo kalen en een recreatiezaal. Ar chitect Frans Pauw is verant woordelijk voor de kleurrijke verbouwing. Deze gebundelde opleidingen in de gezondheidszorg vormen in de regio Waterweg een uniek in stituut De kleine vierhonderd leerlingen krijgen er hun theo retische kennis, waarna zij als leerling-verpleegkundige of leerling-ziekenverzorgende aan de slag gaan in Schiedam, Vlaar dingen of Maassluis. Het Schie- landziekenhuis en verpleeghuis DrieMaasStede in Schiedam, het Holy-ziekenhuis en het Zonne huis in Vlaardingen en de Drie- MaasHave in Maassluis zijn de vjjf werkgevers die de studenten in huis halen. De behoefte aan personeel is mo menteel zeer groot. Zo trachten bij voorbeeld de DrieMaashave en de DrieMaasStede nieuw per soneel te lokken met een educa tief reisje naar Polen. Ook het Zonnehuis zit om leerlingen te springen, omdat volgend jaar de uitbreidïngsverbouwing, die ge paard gaat met een extra toena me van honderd personeelsle den, gereed moet zijn. Het beleid van de Centrale School i$ gericht op opvullen van de vele vacatu res bij de vijf gezondheidsinstel lingen. Daarom worden naast de reguliere opleidingen diverse cursussen gegeven om in te spe len op de behoefte. Maassluis Dukdalf Meubelen speelt sinds jaar en dag een be langrijke rol in de sociale werk- veraienïng. Tijdens de opening van de nieuwe bedrijfshal aan de Industrieweg werd gistermidd- dag echter duidelijk dat de plaat selijke politiek de sociale werk plaats een nog grotere uitstraling toedicht. „Dit nieuwe pand is een parel op de kroon van Maas sluis", sprak wethouder Ruud Timmermans {sociale zaken en welzijn). In de nieuwe bedrijfshal, die voor de aankoop door de firma Smit nog heeft gefunctioneerd als onderkomen van spreienfa- briek Amatex, heeft Dukdalf de produktie van stoelkussens, pa rasols en tafelkleden geconcen treerd In de toekomst zijn 21 medewerkers verantwoordelijk voor de fabricage van de pro- dukten, die voor het grootste deel worden geëxporteerd. De belangrijkste afnemers van de tuinartikelen zijn Engeland, Canada en de Verenigde Staten. „Met name de felgekleurde des sins gaan naardezelanden", ver klaart P.J, Scboemaker, die bin nen enkele maanden Leen Lu- cardie als directeur vati Dukdalf zal opvolgen. „De rustige tinten zijn meer toegesneden op de Ne derlandse markt In totaal heb ben we in Nederland een markt-» aandeel van tien procent". De nieuwe bedrijfshal wordt door Dukdalf als een belangrijke vooruitgang gezien. „In het hoofdgebouw konden we met deze afdeling geen kant meer op", vertelt Leen Lucardie, „Nu hebben we alle herriemakers in één ruimte geconcentreerd". Met de herriemakers doelt dedi- reeteur op de machines, die wor den gebruikt voorde assemblage van de stoelkussens. Met een borrel en een hapje in de hand kregen de reeeptiegangers gis termiddag uitleg over het pro- duktieproces, waarin enorme lappen stof worden getransfor meerd tot scherp gesneden stoel kussens. De produktielijn is volgens wet houder Timmermmans een nieuw bewijs dat Dukdalf Meu belen haar sociale taak weet te combineren met een uitgekien de bedrijfsvoering. „Onze Duk dalf-bedrijven zijn een rots in de branding van het zuinige over heidsbeleid", complimenteerde hij* de directie. Waterweg Door de reorganisatie van PTT Post raakt Schiedam één en Vlaardingen twee postkan toren kwijt. Daarnaast worden in de regio Water weg zes postagentschappen gesloten. In totaal ver dwijnt de komende jaren slechts een klein aantal arbeidsplaatsen. weegt men het hoofdpostkan toor aan de Lange Nieuwstraat in het centrum te verplaatsen De postkantoren in Maassluis blijven ongemoeid, maar de Eer ste stad aan de Waterweg moet wel al haar huidige postagent schappen inleveren. De depen dances aan de Rembrandtlaan m de Sluispolder en aan het West- emde in de Steendijkpolder wor den opgeheven, Maaslsuis is wel de enige gemeente In het Water weggebied die er een nieuwe vestiging voor in de plaats krijgt- een postagentschap 'Westwijk'. Alleen Maasland blijft volledig buiten de inknmpingsplannen van de post, die vooral de grotere steden hebben getroffen. De directies van PTT PostSchie- dam en Vlaardmgen-Maassluis vinden dat ze er redelijk goed vanaf zijn gekomen. „Het valt voor ons reuze mee", aldus de Schiedamse directeur Van den Reek. „De Dieselstraat stond al op de nominatie torn e worden opgeheven. De twee man die daar nu werken kunnen moge lijk terecht op het nieuwe posta gentschap dat m Rotterdam- West komt. En van het agent schap aan de Westfrankelandse- straat wisten we ook ai dat die zou verdwijnen". Als de mogelijkheid zich voor doet, zal het hoofdkantoor meer naar het hart van de Branders- stad verhuizen. Van den Reek: „Het landelijk beleid is er op ge richt postkantaren in winkel centra te plaatsen. Hoewel er nog geen concrete plannen be staan, is het zeker niet uitgeslo ten dat wij onze hoofdvestiging eerplaatsen naar het Broersveld of de Hoogstraat". Hoewel Vlaardingen twee post kantoren (waarvoor één agent schap terugkeert) en drie agent schappen verliest, is assistent-di recteur Banis bepaald niet ge schokt door de reorganisatie. „We zijn er nog goed vanaf geko men" Hij verwacht bij elkaar hooguit vier arbeidsplaatsen kwijt te raken. „Ik denk niet dat het in service-verlening veel zal uitmaken". Over Maassluis zegt hij dat daar de spreiding beter wordt gere geld. Agentschap Westemde maakt plaats voor 'Westwijk' dat centraler in westelijk Maassluis zal worden gevestigd Een loca tie is daarvoor nog niet gevon den. Schiedam Een 14-jange Schiedammer is gisteravond in de Korte Singelstraat aangehou den door de politie. De jongen reed zonder valhelm op een bromfiets, waarvan het licht niet werkte. Hij had de brommer vermoedelijk even tevoren ge stolen in de Gorzen Timmermans citeerde staatsse cretaris Elske ter Veld met de opmerking dat 'de werkvoorzie- mngsbedrijven uitermate con currerend kunnen werken'. In het Maassluisse geval gaat dat zelfs in internationaal verband op, getuige het feit dat de drie grootste Britse postorderbedrij ven tot de vaste afnemers van Dukdalf behoren. Draagt de bedrijfsmatige aanpak bij tot het concurrerend vermo gen, zonder de reguliere subsi dies zou Dukdalf Meubelen niet kunnen draaien. „In principe zou dit werk geheel automatisch kunnen gebeuren. Maar dan zouden we onze sociale taak ge heel uit het oog verliezen", aldus Lucardie. Na de uitbreiding behoort Duk dalf Meubelen met 190 mede werkers tot de belangrijkste werkgevers in Maassluis Ruud Timmermans vertelde dat het gemeentebestuur de activiteiten van Dukdalf 'van harte onder steunt'. Hiermee gaf hij aan, dat de gemeente Maassluis in tegen stelling tot de landelijke trend niet op de werkvoorziening wil besparen. Met een drankje in de hand bekijken de reeeptiegangers het produktieproces fn de nieuwe bedrijfshal van Dukdalf. smeden fliiilb Schiedam Geheel onge wild kreeg de wel erg tradi tionele plechtigheid die wet houder Hans van Kleef (on derwijs) gistermiddag moest verrichten toch nog een ori gineel tintje. Bij het slaan van de eerste paal voor de nieuwe openbare basisschool aan de Anthonie Muijsstraat in Schiedam-West moest een brandweerpomp ervoor zor gen dat de genodigden droge voeten hielden. De zware heipalen waren op de water leiding gelegd en hadden een breuk veroorzaakt. Het nieuwe gebouw aan de An thonie Muijsstraat, dat ïti augus tus volgend jaar klaar is, biedt onderdak aan de school die is ontstaan uit de fusie van de Goe man Borgesiusschool en de Eras- musschool. De fusie was nodig omdat alleen op die voorwaarde het ministe rie van onderwijs en weten schappen toestemming ".vilde ge ven voor de bouw van een nieu we school. De Goeman Borgesius schommelde al geruime tija rond het minimumaantal van hon derd leerlingen, waarbij een school met sluiting wordt be dreigd. Daar wilde het ministe rie niet in investeren. De fusieschool telt straks drie honderd leerlingen. Dat is ruim boven de verhoogde minimum grens van 160 leerlingen, die het minïsteriewaarschijnlijk binnen afzienbare tijd zal invoeren. „Die nieuwe grens zal de nodige ge volgen hebben voor zowel het* openbaar als het bijzonder on-; derwijs in deze gemeente", zei. Van Kleef. „Het is zaak dat wij binnen het openbaar onderwijs- ons daarop gaan beraden". De! gemeente vindt de schaalvergro-j ting overigens een goede zaak,' zei Van Kleef tijdens de bijeen-" komst die na het slaan van de paal m wijkgebouw De Erkerj werd gehouden. Leerlingen van de Goeman Bor-1 gesius- en de Erasmusschool, sloegen samen de eerste paal. De breuk in de waterleiding, die om" één uur een aanzienlijke water plas in de Anthonie Muijsstraat had veroorzaakt, kon die plech tigheid met verstoren. De buurt bewoners hadden er wel last van. Zij moesten tot laat in de avond emmertjes water halen bij inderhaast geïnstalleerde brand- kranen. In verband met repara tiewerkzaamheden was de wa terleiding enkele uren afgeslo ten Van Kleef had van de aanwezi gen bij het slaan van de eerste paal gehoord, dat zij het feestje wel wat saai vonden. Dat moes ten de scholen maar als een uit daging zien vond de onderwijs wethouder. „Bij het bouwen van een school krijg je de kans om twee dingen te vieren: de eerste paal en de opening. Aan u om van de opening iets origineels te maken". Vlaardingen „Dag me neer Van Lent Ja, ik bel u eens op", voegde wethou der Aart Kool gistermiddag bij de sociale dienst het woord bïj de daad. Met het telefonische contact tussen de CDA-politicus en de di recteur van het gewestelijk arbeidsbureau werd gister middag de 'hot-line' tussen GAB en GSD in gebruik genomen. De hot-line biedt de Vlaar dingse werkzoekende die bij de GSD komt de kans om di rect in contact te treden met het arbeidsbureau m Schie dam. Na het van de haak ne men van de hoorn wordt auto matisch de verbinding met de arbeidsbemiddelaars tot stand gebracht Veel meer dan een toestel met één voorkeuzetoets is de tele foon niet, maar met zijn ge wichtige uitleg vooraf leek wethouder Kool zich even te verplaatsen in de huid van Alexander Graham Bell. In navolging van de uitvinder van de draadverbinding bracht Kool ruim honderd jaar na dato opnieuw een telefo nisch contact tot stand. Tech nisch al lang geen novum meer, maar ae lijn verhoogt wel het gemak van de werk zoekende. „Het lijkt technisch te luk ken", sprak Kool tot zijn con frater. Maar juist toen hij wil de uitwijden over de voorde len, werd de verbinding met Schiédam verbroken.In plaats van de reactie van Jan van Lent hoorden Kool en de voor een luidspreker opgestelde gasten uitsluitend een gemeen tuu-tuu-tuu-tuut'. „Waarschijnlijk een fout met een chipjesprak Kool, nadat hij het telefonisch gesprekje pas na drie vergelijkbare on derbrekingen wist te beëindi gen. „De PTT zal het wel op lossen". Kool ziet de nieuwe telefoon verbinding als een bewijs voor de nauwe samenwerking, die er tussen de Vlaardmgse socia le dienst en het arbeidsbureau is ontstaan. Het verplaatsen van de vacaturebank van het stadhuis naar het gebouw van de sociale dienst was de aanlei ding voor het plaatsen van de telefoon. Door gebruik te ma ken van de hot-line kunnen belangstellenden nu direct na dere inlichtingen over de aan wezige vacatures inwinnen. De nauwere samenwerking tussen het GAB en de sociale dienst kan ook worden geïllu streerd aan de hand van de zo genaamd e heroriëntermgsge- sprekken. Ambtenaren van de sociale dienst en medewerkers van het arbeidsbureau nemen deel aan de gesprekken, die met grote regelmaat worden gevoerd metlangdung werk lozen. „In de afgelopen twee jaar hebben we voor ruim honderd langdurig werklozen een baan gevonden", zegt medewerker Hans de Bruijn van de sociale dienst, „in totaal hebben we in die periode met 500 mensen een gesprek gevoerd". De sociale dienst en het ar beidsbureau zien in het op richten van arbeidspools een andere mogelijkheid om de langdurige werkloosheid te bestrijden. „Het volgend jaar kunnen 43 mensen op deze wijze aan eèn baan worden ge holpen", voorspelt plaatsver vangend directeur Leo van Ham van het gewestelijk ar beidsbureau. „Dat aantal kun nen we in 1994 uitbreiden tot Langdurig werklozen kunnen via de banenpool met name aan de slag bij overheids- en semi-overheidsinstellin gen. „Door deze maatregelen kan het aantal langdurig werklo zen in de toekomst verder af nemen", meent Van Ham. „We helpen nu reeds meer langdurig werklozen aan een baan dan dat er nieuwe bijko men".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1