Radar: Woningstichting Spijkenisse discrimineert 'Met z'n drieën zijn we oersterk' Pauluskerk geeft Christus niet op ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Van Rietschoten en Houwens naar Capelle tl Werfdireeteur Jonker van WF Holding: Ferro als laatste vijf-ploegdienst Camping: Stroom Duitsers beperken Geen 18 maar 13 Fabriek voor verwerking kunststof in regio Dordt Hoofd bewonerszaken voorlopig op non-actief Dringen op eerste dag van de Femina Dominee Visser kondigt nieuw tijdperk aan, maar: Jean M. Auelsigneert bijDonner MAKKELIJK VERDIEND! ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 PAGINA 21 Stadsredactie: Postbus 959,3(100 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.55.00. Telex 22215. Teletax 010-404.73.51. >eg iet fi- «g lat »t ad ti jk door NICO DE VRIES Schiedam „Laat mij een klein beetje ijdel zijn. Maar noem eens één werf in ons land die be ter is dan Verolme Heus- den". Directeur T.T. Jonker van de Wilton- Fijenoord Holding is de eerste om te zeggen dat hij 'dolgelukkig' is met de nieuwbouwwerf Ver olme Heusden. Hij is er dan ook van overtuigd dat Verolme Heusden, de repa- ratiewerf Wilton-Fijenoord m Schiedam en Verolme Botlek [offshore en reparatie van grote zeeschepen) m Rozenburg een 'oersterk' tno zullen zijn. „Repa ratie, nieuwbouw en offshore m één. Dat is het ideaal van elke scheepswerf. Dat was vroeger zo en dat is nog zo", zegt hij. Toch doet zo'n combinatie ook wat denken aan RSV. Het in de begin van de jaren zeventig op gerichte concern, dat de totale scheepsbouw- en reparatie ïrj ons land moest omvatten, maar na tien jaar hopeloos failliet ging. „Natuurlijk maken wij niet de fouten, de RSV heeft gemaakt. Wij kennen geen kruisverban den. Wij zullen geen gaten met gaten vullen. De werven in WF Holding hebben een zeer zelf standig bestaan Ik denk dat wij heel goed de fouten die er in het verleden zijn gemaakt, m onze organisatie hebben uitgesloten", aldus Jonker. Deze aanpak heeft volgens hem ook de directie van Verolme Heusden vertrouwen ingeboe zemd. De directeuren G. Smits en A. Schreuders van de Bra bantse werf waren volgens Jon ker al enige tijd op zoek naar een geschikte partner. Maar het duo wilde wel voorkomen dat een sa menwerking met een concur rent zou worden aangegaan of een werf die 'alles wel eens zou kunnen inpikken'. Zo lief ,,De werf is hun zo lief dat ze juist het voortbestaan in de verdere toekomst hebben willen veilig stellen", zegt hij. Opgaan in WF Holding werd de uiteindelijke oplossing. Aan de overname is volgens Jonker jaren gewerkt. Zonder dat het plan uitlekte. Het werd zo dus het best bewaarde geheim uit de scheepsbouw. De gisteren bekend gemaakte sa menwerking heeft de buiten wacht dan ook nogal verrast, heeft Jonker inmiddels be merkt. „Voor ons was er natuurlijk niets nieuws onder de zon. Verolme Heusden en WF hebben elkaar al een tijd in de gaten gehouden en zo groeit het plan om samen verder te gaan. Daar zijn we al enkele jaren mee bezig geweest. Alle aspecten zijn in alle rust heel goed overwogen". Geheim WF Holding houdt angstvallig geheim, welk bedrag voor Ver olme Heusden moet worden neergeteld. „Dat gaat niemand wat aan", zegt Jonker vastbera den Weinig zal dat niet zijn. Want ook in de moeilijke jaren was Verolme Heusden winstge vend. „De wetenschap dat zo'n werf ook in slechte jaren vooruit kan, is natuurlijk heel geruststel lend", aldus Jonker. Zuinig Het geld voor de transactie is er volgens Jonker. „We hebben hard gewerkt en zijn heel zuinig geweest", zegt hij, In 1988 ver diende WF Holding 24 miljoen en in 1989 hield de werf aan winst (na belasting) 39 miljoen gulden over. „De reparatie- markt is weer goed en wat be- langrijkeris, we hebben driejaar lang geen leegloop gekend. Ie dereen was dus aan het werk". Volgens Jonker zijn ook voor WF Holding de lijden ten goede gekeerd. „Verolme Botlek en HVO waren defensieve aanko pen. Uitvloeisels van het korte termijnbeleid dat we destijds voerden om le overleven. Van Verolme hadden we de ver wachting dat ze het zouden red dert. Die verwachting is uitgeko men. De overname van Verolme Heusden is er één van de lange termijn Het belang daarvan wordt pas echt duidelijk als de slechte tijden weer onverhoopt aanbreken. Dan moeten we el kaar in het zadel houden". Maar ook nu al vullen de drie werven elkaar aan. De repara- tiewerven kunnen gebruik ma- w ken van het ultramoderne ont- werpsysteem van Verolme 1 Heusden en deze werf kan op zijn beurt weer kade, dokken en o kranen In Schiedam en Rozen- burg gebruiken. „Deze samen-? voeging"', benadrukt Jonker nog -§ maar eens, „is voor iedereen een uitstekende deal". Wilton Fijenoord: nu onderdeel van een 'oersterk tno'. Rotterdam De emaille-produ- cent Ferro in Rotterdam heeft als laatste in de chemie een vijf ploegendienst ingevoerd. Dit heeft bestuurder P. Janssen van de Industriebond bekend ge maakt. De industriebond kwamen in 1974 voor het eerst met de eis voor een vijfploegendienst De kunstmestfaoriek Windmill was in 1981 de eerste die beloot het sociaal meer verantwoorde roos ter ook daadwerkelijk in te voe ren. Bij Ferro is twee maal gestaakt Hoek.van HollandOp de cam ping in Hoek van Holland mo gen niet meer dan tien procent van de vaste standplaatsen wor den uitgegeven aan buitenlan ders. Dat advies geeft de com missie voor de camping aan het dagelijks bestuur van. de deeige- meenteraad. De norm wordt vol gens de Dienst Recreatie in Hoek van Holland ook vaak gehan teerd door de landelijke organi satie Rekron. Het bestuur van de campingver eniging Tasman vreest een over val van Duitsers, wanneer deze maatregel met wordt genomen. Nu al zijn 23 van de 203 vaste standplaatsen m bezit van Duit sers. Ze kopen plekken op met veelal oude caravans om er ver volgens nieuwe luxe exempla ren op te plaatsen. Die opdringende luxe en het als autoritair ervaren gedrag van de Duitsers wordt volgens het eam- pingbestuur door de andere be woners hinderlijk gevonden en daarom wil men paal en perk stellen aan deze invasie van bui tenlanders. De Dienst Recreatie gaat nu een dubbele wachtlijst aanleggen, één voor Nederlanders en één voor buitenlanders. Voor bui tenlanders zullen met meer dan 23 plaatsen beschikbaar zijn. Volgens de Dienst Recreatie, die de gemeentelijke camping be heert, kan dit privaatrechtelijk zonder problemen gebeuren. Wanneer er eventueel leegstand op de camping zou gaan optre den, zal de commissie zich nader beraden over te nemen maatre gelen. met de vijfr' -'endienst als in zet. Maar vc - Janssen had de toenmalige dn i olie zulke verou derde opvattingen dat de stakin gen wel moesten mislukken. In de nu overeengekomen éénja rige cao zijn nog wel acht op komst-dagen afgesproken. Om de onderbezetting op te heffen, komen er twintig extra mede werkers bij. De werknemers krijgen op 1 april een loonsver hoging van 3,25 procent. Ook is er een pensiaensverbetenng af gesproken. llllimnilllIlllllllllflillllIlllNIIIIIIIIIIllllHIIIII Rotterdam Het 'inpakken* van de Rotterdamse wijk Zeven kamp met een gebreide gaal met een lengte van negen kilometer zal plaatsvinden op zaterdag 13 oktober aanstaande en niet, zoals wij in onze krant van afgelopen donderdag meldden, op 18 okto ber. Hlllllllflllilllllllllllllllflllimilllllllllimillllll Dordrecht,De Gemeentelijke Vuilverbranding Dordrecht (Gevudo) en de Nederlandse Fe deratie van Kunststoffen (NFK) hebben de bouw gepland van een fabriek voor de recycling van kunststoffen Met de bouw is circa 15 miljoen gulden gemoeid. De fabnek zal naar verwachting jaarlijks 7.000 ton kunststof uit huisvuil herverwerken. Volgens T. Folmer, directeur van de Gevudo, past de fabnek in de plannen van de regio Dor drecht voor een steeds verder gaande scheiding van vuil door huishoudens. In de regio ontstaat jaarlijks zo'n 200.000 ton huis vuil. Ongeveer 7 procent daar van bestaat uit kunststof. Met een aanbod van 7.000 ton per jaar mikken de initiatiefne mers van de reeycling-fabriek er dus op dat het publiek ongeveer de helft van het kunststof-afval gescheiden zal aanleveren. De diverse produkten zullen worden omgesmolten tot een nieuwe grondstof voor bouwma terialen. zoals kozijnen en riool buizen. Eind november zal duidelijk zijn wie precies in het project deelne men, Behalve van Gevudo staat de deelname vast van. het aanne mersbedrijf Stevin. Volgens een woordvoerder van de NFK doen verder vier vijf leden van de Federatie aan de fabriek mee. Om welke ondernemingen het gaat, wil hij met zeggen. Het be treft in elk geval kunststof-ver werkende bedrijven. In Nederland wordt jaarlijks al ongeveer 100.000 ton kunststof voor hergebruik geschikt ge maakt. Het betreft daarbij echter steeds één bepaald type kunst stof. Het bijzondere aan de fa briek bij Dordrecht is dat een „mix" van kunststoffen wordt aangeleverd, die bovendien alle als afval gelden en derhalve „verontreinigd" zijn. Volgens de woordvoerder van de NFK is ook het ministerie van milieubeheer „erg enthou siast" over de plannen in Dor drecht. „In het verleden", aldus de woordvoerder, „werd over de milieu-gevaren van kunststof nog weieens emotioneel gedacht. Nu gelden steeds meer de feiten, ook voor de milieubeweging. Een gunstiger profiel tekent zich af." In Rotterdam heeft de gemeen telijke reinigingsdienst Roteb al enige tijd soortgelijke plannen voor een fabnek waarin kunst stoffen opnieuw kunnen worden verwerkt De dienst haalt nu al plastic gescheiden op, maar voert dat materiaal af naar gen verwerkingsbedrijf in Noord- Holland. i Driehonderdvijftig standhouders proberen bijhet publiek hun waren te slijten. Rotterdam De organisatoren van de Femina hadden het nog niet zo gek bekeken Op de eer ste dag van de consumenten beurs mochten de bezoekers voor half geld naar binnen. Een half uur voor de officiële ope ning had zich, ondanks de ge staag vallende regen, buiten al een tientallen meters lange rij gevormd. De opening van de 43ste beurs, vorig jaar goed voor tweehon derdduizend bezoekers, werd gisterochtend verricht door de RTL 4-presentator Hans van der Togt. Hij deed dit door met twee bezoeksters een kort spelletje Rad van Fortuin te spelen Daar bij moest de kreet 'Samen gezel lig naar de Femina* worden ge raden. De Femina, waar een kleine 350 standhouders uit vrijwel iedere consumentenbranche zijn verte genwoordigd, duurt nog tot en met volgende week zont' Capelle aan den UsselDe eer ste paal voor het nieuwe kantoor van Van Rietschoten en Hou wens is gisteren de Capelse bo dem ingeslagen. Burgemeester J. Verbree van Capelle aan den IJssel hielp daarbij een handje in de regen op het nieuwe Rivium- bedrijventerrem. Het 130 jaar oude bedrijf, dat is gespecialiseerd in installatie technieken en industnöle auto matisering, verhuist eind 1991 maar voor een deel naar het nieuwe gebouw. De 250 mede werkers van de afdeling instal latietechniek werken straks op Rtvium, vlakbij de Van Brienen- oordbrug; de algemene leiding en afdelingen defensie-syste men en technologie blijven in het pand aan de Sluisjesdijk in Rotterdam. Van Rietschoten en Houwens is één van de eerste bedrijven die zich straks vestigt op Rivium, een modern bedrijvenpark in aanleg op een steenworp afstand van het Rotterdamse Brainpark. Winkels, een horecagelegen heid, kindercrèche en andere diensten moeten het leven van de werknemers straks verge makkelijken. Groei van het Rotterdamse be drijf maakte de uitbreiding naar Capelle noodzakelijk. Van Riet schoten en Houwens hebben de eigen marktpositie in deze regio versterkt door, met steun van moedermaatschappij Intematïo- Müller, diverse installatiebedrij ven over te nemen. De overna me van onder meer Westing- house Zaandam, E.I. Janssens Antwerpen en Vonk Coevorden zorgde voor een groei van 2000 naar 4000 medewerkers. Rotterdam De Pauluskerk gaat een nieuw tijdperk in, met meer aandacht voor dialoog met andersdenkenden. De 'exclusi viteit van Christus' wordt daar bij losgelaten, aldus dominee Hans Visser. Dat betekent echter met, zegt hij, dat de persoon van Christus voor de Pauluske.k van minder be lang wordt. Wet ziet hij in de kleurrijke samenleving een be langrijke uitdaging tot het zoe ken naar nieuwe wegen, waarin ook plaats is voor andersgelovi gen. Hij sluit niet uit dat dat kan lei den tot een verrassend licht op het religieus besef van de bezoe kers van de Pauluskerk, omdat hij 'God' ook hoort spreken „via de stemmen van de hongerige boeddhisten, onderdrukte mos lims en agnostische geleerden die een serum tegen aids berei den". Visser schrijft dat in het jaarver slag van de aan zijn kerk gelieer de hulporganisaties. De predi kant toont zich voorstander van optimale communicatie. „De kerk van de toekomst is een communicatiecentrum, waarin getracht wordt te achterhalen hoe zich de ideologieën en reli gies tot elkaar verhouden". Visser is als predikant verant woordelijk voor de onderlinge betrokkenheid van de verschil lende activiteiten in de Paulus kerk. Beroepskrachten en vrij willigers zijn er tn de weer voor onfortuinlijke medemensen: daklozen, vluchtelingen en an dere minderheden. Die keuze, voor een daadwerkelijke hulp aan achtergestelden, leidde in 1982 tot een scheuring tussen de wijkgemeente en de Pauluskerk. Hangen Visser gaat nu nog een stap ver der en hij denkt dat dat de 'ken ners' van de Pauluskerk niet zal verbazen Een dialoog tussen medewerkers en bezoekers kan voorkomen, zegt hij, dat mensen „blijven hangen op het niveau van bijbeis-theologische kennis uit hun jeugd" Hij merkt dat veel mensen nog slechts een ka rikatuur van godsbesef hebben, of er zelfs traumatisch tegenover staan. Visser denkt dat veel hulpbe hoevenden iets anders nodig hebben dan een preek. Volgens hem kan 'Gods woord' ook in houden: „Een luisterend oor, een kopje koffie, een bed, een hap brood, een beetje aandacht", Eén van de instellingen die in het jaarverslag aan net woord komen, is de stichting voor Ker kelijke Sociale Arbeid (KSA). Verheugend vindt voorzitter C. Eallot-vrn Royen het dat steeds meer diakomeën zich wezenlijk betrokken weten bij het werk van de Pauluskerk. „Het is ons aller verantwoordelijkheid om naast diegene te gaan staan, die het op dat moment nodig heeft", scfcnjft mevrouw Ballot Spijkenisse De wo ningstichting Spijkenis se discrimineert alloch tonen bij het toewijzen van woningen. Tot die conclusie komt de Rot terdamse Anti Discriminatie Ac tie Raad (Radar) na een onder zoek naar de handehvijze van de woningstichting. Niet alleen de toewijzing, ook slechte staat van onderhoud van de woningen en de bejegening door het personeel van de wo ningstichting heeft by etnische bewoners tot klachten geleid. Directeur L.C. Kok van de wo ningstichting heeft aangekon digd dat er een intern onderzoek komt naar de gesignaleerde mis standen binnen de stichting. De corporatie heeft haar hoofd af deling bewonerszaken inmid dels op non-actief gezet Uit het onderzoek van Radar blijkt dat de woningstichting de huurders van Surinaamse, An tilliaanse en Arubaanse afkomst met name concentreert in één flatstrook in de wijk Groeno- woud. Van de bevolking in die wijk is 9,8 procent van Suri naamse, Antilliaanse of Aru baanse afkomst, terwni dit in heel Spijkenisse gemiddeld 5,7 procent is. In enkele flats in de wijk is de concentratie etnische minderheden opgelopen tot zo'n 80 procent. En andere, kwalita tief iets betere maar verder ver gelijkbare flats in Groenewoud is twintig procent van niet-Ne- derlandse afkomst. Beleid De situatie in Groenewoud is volgens Radar typerend voor heel Spijkenisse. Zo zouden etni sche minderheden minder snel kans maken op een woning in de groeikern en ook minder vaak een betere woning aangeboden krijgen als ze willen verhuizen Radar baseert zich hierbij op cij fers van de afdeling bevolking van de gemeente Spijkenisse. Daaruit blijkt dat Nederlandse woningzoekenden 79 procent kans hebben een woning toeg- wezen te krijgen, terwijl dat bij Surinamers, AnUliianen en Aru banen slechts 29 procent is. Ove rigens blijkt dat de woningstich ting Spijkenisse nog de meeste met-Nederlanders huisvest De twee andere corporaties m Spy- kenisse.stellen vrijwel geen wo ningen beschikbaar aan alloch tonen. In een gesprek dat het Research Instituut voor Woningbouw, Volkshuisvesting en Stadsver nieuwing (RIW) met het hoofd bewonerszaken van de woning stichting heeft gevoerd, zegt deze onder meer dat 'Surina mers en Anitllianen eigen wet matigheden hebben en zich mets aantrekken van god nog gebod. Als Nederlanders, maar ook Turken hier alleen al aan den ken krijgen ze het schaamrood op de kaken". De man is op grond van deze uitspraken voor lopig geschorst. Directeur Kok zegt dat zowel de directie als het bestuur van de woni ngstichting niet van de situ atie bij de corporatie op de hoog te waren. „Het druist ook recht streeks in tegen ons beleid", al dus Kok. „De herkomst van onze bewoners wordt niet eens gere gistreerd, omdat dat geen criten- si.vjry T De flats in de Spljkenisser wijk Groenewoud zouden door de woningstichting Spijkenisse vooral worden toebedeeld aan minderheden. In sommige flats Is 80 procent van de bewoners van niet-Nederlandse af komst. um mag zijn bij plaatsing. Maar daardoor hebben we ook geen inzicht m concentraties van al lochtonen die zich voordoen in onze wijken". De Spijkemsser wethouder volkshuisvesting Arend Ketting meent dat in de renovatieplan- nen voor de flatstrook, waaraan momenteel wordt gewerkt, ook rekening moet worden gehou den met de bevolkingssamen stelling in de wijk „Als de men sen er echt wegwillen, js de re novatie het moment om ze met voorrang een ander huis te ge- Rotterdam De bekende Ame rikaanse schrijfster Jean M. Auel is maandag te gast bij boek winkel Donner aan de Lijn baan/Binnenwegplein Daar zal ze handtekeningen zetten in exemplaren van haar nieuwe boek, het vierde deel m de 'Aardkinderen-serie'. Jean Auel (1936) schrijft popu laire romans die zich zonder uit zondering afspelen (en tijde van het begin van onze beschaving. Als onbekende huisvrouw ploegde ze jarenlang bibliothe ken door en probeerde zich, door het volgen van overlevingscur- sussen en jachtpartijen, zoveel mogelijk in de voorlopers van onze beschaving te verdiepen. Vervolgens nam ze de pen ter hand, en het succes was daar: haar boeken, zoals 'De stam van de holebeer' gingen als warme broodjes over de toonbank. De schrijster is van 16 00 tot 17.30 u ur bij Donn er aanwezig. Mis geen stukje van tiet nieuws en ontvang deze vrolijke handdoek gratis. Het Rotterdams Nieuwsblad informeert u compleet en kleurrijk over alles wat er gebeurt. Als u nu een abonnement neemt, ontvangt u het RN twee weken gratis. Bovendien krijgt u als u automatisch gaat betalen deze vrolijke handdoek cadeau. r~D Ja, ik neem een definitief abonnement op het RotTj terdams Nieuwsblad. j Ik betaal per maand 24,45 j per kwartaal 72,- coUeM j Ik machtig tot wederopzegging Avondbladen 1 Combinatie Rotterdam om van onderstaande re- kening hel verschuldigde abonnementsgeld RN te doen afschrijven. Naam: Adres - Voort. -Hulsnr.:, Stuur de bon in een open envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Nieuwsblad, Atd. abonnementen, Anlw.nr 1579,3000 VB Rotterdam. Postcode: Bank/gironr.: Datum: Plaats: Handtekening: Al abonnee en u betaalt nog niet automatisch? Wan- neer u automatisch gaal betalen, krijgt ook u de handdoek thuisgestuurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1