Nieuwe Salon is nogal braaf Bolwerk nadert voltooiing met nieuwe poliklinieken Referendum wijst uit: milieu gaat vóór Jazznacht aanwinst voor elfde Furie-ade VIAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Sb#; Verbod B en W op afstoten milieutaken Frietbakker verjaagt overvallers Post in het water Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! smeden; jiiawli T~ Jury voor gaas bij standwerkers Vandaal steekt toe Jongen mishandeld bij geldautomaat mFABER WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardïnqen. Postbus 400« mnn i/a T Iingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4345754. MAANDAG 8 OKTOBER 1990 PAGINA 7 Vlaardingen „Wat zijn we toch braaf geworden", sprak Liesbeth van der Krui* zaterdagavond ter be groeting tot de beeldend kunstenaar Age Klink. Het viel de presentatrice van de Nieuwe Salon op, dat al haar gesprekspartners water boven de aangeboden wijn prefereerden. Het sobere consumptiepatroon bleek symbolisch voor de dialogen, die Liesbeth van der Kruit én haar collega's Dick van der Lugt en Bart van Leeuwen tijdens de eerste Sa lon-nieuwe stijl met drie min of meer befaamde oud-Vlaardingers opvoerden. Kunstenaar Age Klink, hoofdredacteur Jan-Geert Majoor van het Leidseh Dagblad en muzi- kante Patrice Verburg ontpopten zich stuk voor stuk als vriendelijke, haast bedeesde mensen. Ze waren goed voor een onderhoudend ge sprek, maar zelden voor een scherpe gedac hte n wi sseli n g. Hiermee beroofden de gasten de eerste editie van de Salon van een attractie, die haar voorganger ken merkte." Van een politiek café ont wikkelde de Salon de Harmonie zich twee jaar geleden tot een actie groep voor het behoud van de Har monie en de Stadsgehoorzaal. Een opstelling die garant stond voor me nig botsing tussen de presentatoren en de politieke gezagsdragers, die op dat moment gecharmeerd waren van een nieuw theater aan het Bui- ze ngat „Maar Vlaardingen houdt van haar monumenten", blikte Annemiek van der Sluijs zaterdag met een knipoog terug op deze periode. Zij doel de op het feit, dat de destijds met sloop bedreigde historische zaal on dertussen is verbouwd tot een chi que uitgaansgelegenhenheïd. „Dat danken we aan de goede wer ken van A.A.J.M. van Lier en B. Goudriaan". Dick van der Lugt, ge- huid in stofjas, interpelleerde de lea ding lady van de Salon „Allemaal leugens. Ik weet het niet zeker, maar ik denk dat het gebouw er zon der die jongens van de Salon niet meer had gestaan". De free-lance journalist zette een pluim op zijn eigen hoed, want sa men met Aad Rietveld was Van der Lugt destijds verantwoordelijk voor de Salon. Als presentator is Rietveld opgevolgd door Liesbeth van 'der Kruit. Voor het overige is er in de Nieuwe Salon niet zo gek veel ver anderd. Dat blijkt al uit het feit, dat de eerste twee Salons-nieuwe stijl zijn gebaseerd op ideeën van de oude ploeg. Vlaardingen-retour vormde zater dag duidelijk een vervolg op Vlaar- dings Roem, een aflevering uit de vorige serie talkshows Tussen de oud-Vlaardingers van naam mocht vanwege de actualiteit ook Henk Horsten plaatsnemen. De directeur van de Vrije Academie, die onlangs de eerste culturele prijs van de gemeente Vlaardingen in ontvangst nam, mopperde wat op de gemeente. „Zo'n prijs is leuk, maar ons Hollandïagebouw valt bijna uit elkaar. Wethouder Ary Maarleveld was teleurgesteld door mijn kritiek, omdat hij geld heeft gereserveerd voor een opknapbeurt. Maar dat be drag is hooguit genoeg voor een face-lift". l Tegenspel Het broodnodige tegenspel ontbrak, waardoor het potentiële discussie punt in de gemoedelijkheid van de avond verzandde. Alleen Mary-Lou van Steenis gooide aan het eind van de avond nog een steen in de vijver van gezapigheid. De 26-jarige actrice; bekend uit het televisiespel Spijkerhoek, reageerde zeer ad-rem op de vragen van Dick van der Lugt. „Ik heb van de week naar Spijkerhoek gekeken", sprak Van der Lugt. „Een van de spelers riep op een gegeven moment: 'doe niet zo mal joh'. Die uitdrukking heb ik voor het laatst van de broer van mijn grootmoeder gehoord". „Goh, Dick", speelde Van Steenis de bal terug. „Mijn opa had ook zo'n pak", zet zij, doelend op de klassieke outfit van de presentator. Van der Lugt had zijn veel jongere tegen- speelster duidelijk onderschat „Me- j disch Centrum "West vind ik veel leuker dan Spijkerhoek", vervolgde E de presentator. „Ja, hoe vindt je die S dokter, Dick?", vroeg van Steenis 6 zijn mening over de hoofdrolspeler. Gastpresentalor Bart van Leeuwen (rechts) haalde herinneringen op met hoofd- V an der Lugt keek alsof hij water redacteur Jan-Geert Majoor van het Leidseh Dagblad. Majoor werkte enkele jaren voor zag branden. het Rotterdams Nieuwsblad in Vlaardingen. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben directeur Gemeente werken ir. J.G.R.M. Paardeko per verboden werk op de afde ling milieu te laten liggen. Paar- dekoper luidde in augustus de noodklok over het nijpend per soneelsgebrek op die afdeling. De interim-manager meldde zijn werkgever, dat de afdeling mi lieu noodgedwongen werk moest laten liggen. De afdeling zou al op 1 januari van dit jaar acht medewerkers hebben, maar telt er nog altijd niet meer dan vijf. De tijd voor controle op naleving van ae hinderwetvergunning en de wet chemische afvalstoffen zou ontbreken, onderzoeken naar geluidhinder zouden niet meer worden uitgevoerd en rap porten over luchtverontreini ging niet meer geschreven, aldus ir. Paardekoper. Burgemeester en wethouder 'on derkennen' dat er gebrek is aan personeel, maar vinden het 'niet juist' dat er taken blijven liggen. .Jn goed overleg moeten priori teiten worden bepaald", aldus B en W. Volgens Paardekoper is dat bij de huidige bezetting van de afdeli ng milieu niet mogelijk. Schiedam „Na alle concentratieplannen, zien we licht aan de horizon. Dit is alweer een stap in de goe de richting; het Schielandziekenhuis wordteen bolwerk in Schiedam waar je u tegen zegt". SchiedamTwee mannen sloe gen zaterdagavond op de vlucht nadat hun poging de eigenaar van snackbar Pinguïn te bero ven was mislukt. De overvallers kwamen rond elf uur de friet tent aan de Ampèrestraat bin nen. De één ging voor de toon bank staan, de ander posteerde zich naast de eigenaar achter hpt buffet. Eén van hen was gewa pend meteen revolver. Ze eisten geld. De patatbakker kwam in actie toen hij een droge klik hoorde. Mogelijk had de gewapende man de trekker overgehaald en wei- gerde bet wapen. De eigenaar van de frietterit gooide een zout vat in de richting van zijn bela gers en dook weg. Er klonk een knal en de overval lers namen de benen. De politie is er nog niet uit of er daadwer kelijk een schot is gelost Er werd geen patroonhuis gevon den. Wel eer, rond gat, mogelijk een kogelinslag. Maassluis Vandalen hebben zaterdagnacht de brievenbus bij het postagentschap aan de Zuid- vliet in Maasslui» opengebroken en de post op straat en in het wa- tergegooïd. De politie heeft de poststukken van straat geraapt en uit het wa ter gevist en bij de PTT bezorgd. Of er poststukken worden ver mist, is uiteraard niet bekend. Vraag de grate «J Brochure bij CALLENBWGSTRAAT 80 WAAHÜM3EN - TEL 0KM343096 Directeur K. Peters van het Schielandziekenhuis sprak de trotse woorden tijdens de ope ning van twee nieuwe polikli nieken namelijk gynaecologie en dermatologie. En niet al het personeel van het Schielandzie kenhuis deelde zijn mening. Terwijl de nieuwe poliklinieken werden bekeken, spraken men sen tegen elkaar. „Ik ben be nieuwd of ik het nog meemaak". En: „Hoelang zijn we nu eigen lijk al bezig om het Nolet en het Gemeenteziekenhuis tot een ge heel te brengen, Ziin die plannen ernïetsinds 1979? Zoals de voorstellen nu luiden, staat er in het eerste kwartaal van 1993 in Schiedam een nieuw ziekenhuis. Het Nolet gaat tegen de vlakte en het voormalige Ge meenteziekenhuis zal aan meer dere kanten met nieuwbouw worden uitgebreid. Het Schie landziekenhuis zal dan één ge bouw zijn, zodat de patiënten niet langer hoeven na te denken of ze voor een afspraak bij een bepaalde specialist nu bij de in gang Stadhouderslaan of de in gang Burgemeester Knappert- laan moeten zijn. Om de patiënten en uiteraard ook de artsen en het verplegend personeel de komende tweeën eenhalf jaar tegemoet te komen, worden de specialisten nu al on der één dak geplaatst. Drie jaar geleden kregen de internisten als eersten een vernieuwde, ge zamenlijke afdeling in het Nolet- gedeelte- Vanaf deze week zijn. ook de gynaecologen en de der matologen in dit gedeelte werk zaam. De volgende verhuizing is voor de EHBO. Wanneer alles volgens planning verloopt, zal deze post 2ich op 15 december in het Nolet-gedeelte vestigen. De behuizing is overigens tijde lijk. Binnen drie jaar moet het personeel een vaste plaats in het verbouwde Gemeentezieken huis krijgen. De mensen die de nieuwe poliklinieken dermato logie en gynaecologie gaan be mannen, staan echter niet in de rij voor een volgende verhui zing. De ruimten die zij nu tot hun beschikking hebben, zijn groter dan de standaardruimten die zij straks in het nieuwe ge bouw krijgen. Bovendien zijn alle faciliteiten die het personeel daar nu heeft gelijk aan de toe komstige want de twee nieuwe poliklinieken gelden als voor beeld voor de indeling en inrich ting bij de nieuwbouw. Dat viel in ieder geval in de smaak bij het personeel van het Schielandziekenhuis. Ook de voorzitter van de Patiënten Be langen Vereniging J.J. Ewijk, was tevreden over de twee 'voorbeeld- poliklinieken': „Als Schiedam Een referen dum onder de leden van de Bewoners Vereniging Schie- dam-Zuid (BVSZ) heeft uit gewezen dat de wijk fel ge kant is tegen vervuilende be drijven in de buurt. Zaterdag telde een stembureau 580 stemmen tegen de vestiging van nieuwe, niet-milieubewuste bedrijven rond de Nieuwe Wa terweg. Slechts 9 inwoners van de Gorzen stemden vóór. Een verrassende uitslag, vonden J. den Uyl en A, van Puyvelde, vertegenwoordigers yan de BVSZ. Zij hadden verwacht dat er meer inwoners vóór de vesti ging van nieuwe bedrijven zou den zijn. Den Uyl en Van Puy velde baseerden hun verwach ting op een eerder gehouden re ferendum in de Rotterdamse wijk Heijplaat. „Daar bleek dat veel bewoners de voordelen van industrie, werkgelegenheid en economische ontwikkeling, stel den boven nadelen als stank, la waai en de overlast". Juist die uitslag in de Rotter damse zusterwijk was de aanlei ding voor het referendum in Zuid. Van Puyvelde: „Wij als be wonersvereniging zetten ons al jaar en dag in voor het milieu, maar we vroegen ons af of onze mening wel werd gedeeld door de bevolking". De BVSZ stuurde 1400 huishou dens een stemkaart en plaatste 12 stembussen in de wijk. Er werden 282 kaarten ingevuld. Op een kaart was ruimte voorde mening van 5 gezinsleden. In to taal werden 58S stemmen geteld. Van Puyvelde is blij met de uit slag maar vindt het jammer dat slechts een kwart van de stemge rechtigden reageerde „Bij een opkomst van vijftig procent was het referendum bindend ge weest. Nu kunnen we slechts een advies uitbrengen over het feit dat nieuwe* niet-milieuvriende- lijke bedrijven niet welkom zijn". Dat betekent nog niet dat de BVSZ geen verdere actie onder neemt tegen nieuwe bedrijven in de direkte omgeving van de. Gorzen. Deze wijk ligt volgens de provincie namelijk in het zwaarst belaste deel van Rijn mond. Nog meer bedrijven bren gen het leefmilieu en het behoud van de wijk in gevaar. „Nu we dankzij het referendum weten dat het milieu voor de bewoners zwaarder weegt dan de werkge legenheid die nieuwe bedrijven kunnen bieden, zullen we ons blijven verzetten tegen de komst van bijvoorbeeld poedercoating- bednjf Mareury Trade Connec tions, dat zich op de Buitenha venweg wil vestigen", aldus de BVSZ. belangenvereniging hebben wij al acht jaar geleden geklaagc over de gehorigheid en hij voor beeld de afwezigheid van schuif deuren. Tot mijn genoegen zie ik dat de klapdeuren door schuif deuren zijn vervangen, zodat ook mensen met een rolstoel ge makkelijk naar binnen kunnen. Zo zie je maar datje ook een oud gebouw toegankelijk kan ma- -"«l-iSji"V»- tit?e i"5" i* Woelige baren in de haven met de Rotterdamse Stoomgraanelevator op de achtergrond. De scouts van Oiave waren met de roeiwedstrijden iedereen te snel af. Maassluis De schattingen lie pen zaterdag enorm uiteen, maar in zijn totaliteit moet de Furie-ade dit jaar minstens evenveel bezoekers hebben ge trokken als verleden jaar. Met name op de vrijdagavond kon den de organisatoren zich ver heugen in een ongekend grote belangstelling. 'Water en milieu' vormde het thema van het volksfeest, dat dit jaar zijn elfde editie beleefde. Met name de gemeente, die het slot van haar milieu week liet sa-t men vallen met het maritieme' feest, riep de bezoeker op ver schillende plaatsen in de stad op tot milieuvriendelijk gedrag. Voor het begin van de milieu happening leken de kinderen van de Groen van Prinsterer- school sinterklaas dit jaar wel een erg vroeg onthaal in de Eer ste stad aan de Waterweg te ge ven. Terwijl zij op het in de ha ven geplaatste ponton het grote milieulied zongen, stoomde de Furie langzaam op in de richting van het Sleepvaartmuseum. De kinderen moesten het in plaats van de goedbeüigman echter doen met burgemeester Hans van Es, die het publiek opriep tot milieubewust gedrag. Op symbolische wijze maakten duikers ondertussen de haven schoon. Het uitbaggeren van het massaal aanwezige havenslib was teveel gevraagd, maar met het ophijsen van drie 'giftige' va ten nepen rij wel op tot een grote schoonmaakbeurt van het ver vuilde milieu. Gevaarte Aan het gros van de burgers was de ecologische boodschap zater dag overigens niet besteed. De meeste mensen hadden het veel te druk met het slenteren langs de honderden standjes, die ver spreid in het centrum waren op- Ook de in de haven afgemeerde boten trokken weer het nodige bekijks. De eigenaren van de historische zeilschepen van de vereniging De Zeeuwse Stromen en verschillende andere vaartui gen konden vele honderden be zoekers aan boord verwelko men. Met name de Rotterdamse Stoomgraanelevator bleek een i hit van jewelste. Menigeen klom naar het hoogste dek van het in 1926 gebouwde gevaarte, dat on langs nog te zien was tijdens de grote maritieme manifestatie SaÜ'90. Vanaf hun hoge stek konden de bezoekers van een schitterend uitzicht over de fees telijke haven genieten. Het wijdse panorama was zater dag niet weggelegd voor het pa- rachutïstenieam dat op een. pon ton in de haven zou landen. De wind, die met name in de och tenduren als een furie tekeer ging, maakte de vrije val uit het vliegtuig onverantwoord. Hier mee verloor de Furie-ade, die in het verleden ook een luchtshow van de Koninklijke Marine in de aanbieding had, één van zijn be langrijkste attracties. Mensenmassa Ook de vuurwerkshow in de buitenhaven leek vrijdagavond even in gevaar te komen, maar het afschieten van de pijlen kon ondanks de harde wind toch doorgang vinden. Afgelasting zou ongetwijfeld een enorme te leurstelling hebben betekend voor de enorme mensenmassa, die zich op de Burgemeester De Jonghkade en de Govert van Wijnkade had verzameld. Voor de start en na afloop van de imponerende vuurwerkshow schuilden honderden bezoekers voor de priemende wind in de twee binnenlokaties, die elk op hun eigen wijze een steentje bij droegen tot de feestvreugde. Reeds kort na de officiële ope ning verdrong een grote schare jongeren zich voor het podium in de feesttent Hun aanwezigheid werd ver klaard door de eerste Miss-Maas- sluisverkiezing, die op het podi um zijn beslag zou krijgen. Maar wat de bezoekers ook kregen voorgeschoteld, geen fraai ogen de jongedames. „Er hebben zich slechts drie meisjes ingeschre ven", excuseerde een organisa tor zich. „Eén kunnen we net bo vendien niet aandoen om zich aan het publiek te tonen". Danspaleis Erik Sitton greep later op de avond de gelegenheid aan om zijn vijf weken geleden geopen de danspaleis aan een breed pu bliek te tonen. Zijn missie slaag de, want enkele honderden be zoekers, waaronder de burge meester en het bestuur van de Stichting Maassluis Maritiem, woonden in het prachtig gereno veerde pakhuis de jazznacht bij. „In tien maanden is dit pand van niks opgebouwd tot wat het nu is geworden", vertelde de trotse ei genaar van de vier pakhuizen, die in het verleden dienst deden als graanpakhuis van de firma Verhagen. „In de toekomst wil len we het centrum verder uit breiden met enkele danszalen". Voordat de Bigband Overschie het publiek de dansvloer oplok- te. openden Jan Storm en Jan Wandelaar in onvervalst kapi- temstenue op muzikale wijze de jazznacht. De milieuwethouder bleek te kunnen drummen, ter wijl Wandelaar een pseudo niem voor voorzitter Hem Swa- nenburg van de Stichting Maas sluis Maritiem de mondhar monica beroerde. Met een stem mig 'Auf Wiedersehen' luidde Swanenburg aan het begin van de nacht zijn eigen carrière bij de Furie-ade uit. 1 Vlaardingen Zo'n vijftien su per-verkopers brachten zater dag hun waar aan de man op het Liesveld. Bijna allemaal trokken ze veel aandacht voor hun 'mul- ti-funetionele' produkt en voor zichzelf. Het concours begon la ter dan gepland, maar toen de wedstrijd eenmaal een aanvang had genomen, stonden drom men mensen rond bijna elke kraam. Enkele standwerkers vormden een uitzondering op de regel. Zo kon men de hele dag langs een stand lopen zonder al te veel te merken van de 'luchtjes'. Er stond een verkoper met geurige bloemetjes in plastic doog'es, die nauwelijks geïnteresseerd leek in zijn eigen 'wc-verfrissers'. Bij na beschaamd keek hij veelkl naar de voorbij wandelende mensen. Toch had de jury, waarin onder andere wethouder Agnes van Ardenne zitting had genomen, het moeilijk. Pas na enkele be zoeken aan de verschillende kramen wist men de voorkeur te bepalen. Vooral voorde wethou der was dit een probleem. Als 'anonieme voorbijganger' bezweek zij direct voor een pot schoensmeer. De verkoper van het goedje zou aan het einde van de dag ae tweede prijs krijgen. Hoewel de jury had afgesproken vooral te zullen letten op ver- koopkunde, presentatie, werk lust, welsprekendheid en hu mor, sprak de jury toch ook over het nut van de verschillende aangeboden produkten. Na haar rondgang biechtte Van Ardenne schaterend op, dat ze .een tas vol spullen had gekocht. Eén van de werklustigste verko pers was 'spekjesman' Richter. Onvermoeibaar rijmde hij zijn koddige verhaaltjes aan elkaar. „Zo, hijgt ze 's avonds in zijn nek, wat heb jij een lekkere spek". Ook goed verkocht werd de pen, met de onzichtbare inkt, waar mee waardevolle spullen kun nen worden gemerkt „Bij de po litie betaal 'je dertig piek, hier slechts een tientje", zei de stand werker. Een wat ongelovige voorbijganger kreeg een extra suggestie: „Je kunt er ook je man mee merken, hoewel je hem meestal niet op het bureau kunt afhalen". Aan het eind van de middag reikte burgemeester Fred van Lier de prijzen uit. De eerste prijs ging naarde 'spekman', vanwege zijn zeer grote werkr lust, humor en originaliteit De tweede prijs ging naar Jos van de Berg. Omdat hij zijn schoencrê- me zeer vakkundig wist aan te smeren. Schiedam Met twee messte ken in de rug werd een 25-jarige Rotterdammer vrijdagavond laat naar het Schielandzieken huis gebracht. De man was neer gestoken toen hij zijn zwager te hulp kwam. Deze werd op de Lange Haven in Schiedam belaagd door een onbekende man met een bou vier. De hondebezitter koelde spontaan en zonder aanwijsbare reden zijn woede op een auto. De eigenaar stond er verbijsterd naast. Zijn zwager uit Rotterdam wilde ingrijpen en kreeg een mes in zijn rug. Vlaardingen Een zestienjari ge Vlaardinger is in de nacht van zaterdag op zondag op de Schie- damseweg geschopt, geslagen en bestolen door twee onbekende jongens. Het slachtoffer was met een zeventienjarige vriend geld gaan opnemen bij een geldauto maat De twee onbekenden kwa men erbij staan en dreigden de jongens in elkaar te slaan als zij niet meer geld zouden opnemen en afgeven. De zeventienjarige jongen wist, met het geld dat nij al uit de automaat had gehaald, te ontkomen. Zijn vriend was niet zo gelukkig. Hij werd beet gepakt en mishandeld. De da ders gingen er vandoor met zijn portemonnee. Daar zat vijftien gulden in. Gevel kachel XG-30-TK H. v. Kooij showroom. ■se.— Oosthavenkade 14 Vlaardingen 4343213 CAStï&WlSCH

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1