CD'er Vierling weg uit raad Chauffeurs van lijn 56 leggen het werk neer Van Hoeven krijgt steun Buitenhavenweg levensgevaarlijk Loos alarm VLAARDINGS DAGBLAD SCHilDAMSI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Wethouder blij met 'ludiek' referendum Van Loenen geeft zich compliment Vlietzicht heeft de beste tapper Draad brengt vrouw ten val Naamgever krijgt fiets Miljoenen voor openbare scholen Na sloop blijft straat nog lang braak liggen Consumenten bond vindt enquête overbodig Kunstbewuste inbrekers m mïïRWEfi ladingen. Postbus4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352056. <350557-sportredactie:4315208. Telefax: 010-4349754. WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 PAGINA 13 vervolg van voorpagina Vlaardingen Het eerste re ferendum in Vlaardingen, dat samenvalt met de Pro vinciale Statenverkiezingen, op 6 maart, gaat over... refe renda. Hecht u waarde aan de invoering van het referen dum, is de vraag die Vlaar- dingers bij de eerste volks raadpleging mogen beant woorden. Mochten de kiezers die vraag in meerderheid met 'ja' beantwoor den, dan zullen zij in het vervolg worden geraadpleegd over be langrijke zaken die, zoals wet houder Ton van der Steen zegt, „alle burgers aangaan". De D66-wethouder was degene die bij de onderhandelingerr over een PvdA/CDA/D66~coa~ litie in Vlaardingen de mogelijk heid van referenda in het beleid sprogramma liet opnemen. Vol gens dat programma zou onder zocht worden of het referendum een goede manier is om de bur ger meer invloed op het gemeen telijk beleid te geven. Dat onderzoek is door het besluit dat burgemeester en wethouders gisteren namen overbodig ge worden. De kiesgerechtigde Vlaardïngers mogen zelf zeggen of zij prijs stellen op referenda. Het voorstel van het college wordt in december besproken in de gemeenteraad. Wethouder Van der Steen is bij zonder ingenomen met het be sluit van B en W. „Dit is wel lu diek", zegt hij. „Dit is een heel ludieke manier om uitvoering te geven aan het beleidsprogram ma. De wenselijkheid van refe renda is voor zover ik weet nog nooit op deze manier onder zocht." Andere gemeenten stel len in hun eerste referendum een politiek vraagstuk aan de orde. Zij vragen de kiezers of er een nieuw zwembad moet ko men (Maassluis) of geven hen de kans zich uit te spreken over de openingstijden van de café'c (Leiden). De Vlaardingse kiezers worden voor 6, maart uitvoerig geïnfor meerd over het referendum. De afdeling voorlichting van de ge meente is met die taak belast. Er is een werkgroep ingesteld die de volksraadpleging moet voor bereiden. Naar een actueel politiek onder werp voor het eerste referen dum hebben burgemeester en wethouders niet hard gezocht. „Zo'n onderwerp moet je ook niet zoeken, dat moet zich aan dienen", vindt Van der Steen. „Je moet de kiezers geen kul vra gen voorleggen". Een mogelijk onderwerp voor een volgend referendum, als het daar van komt, acht Van der Steen de toekomst van de Broek polder. De gemeente huldigt al jaren het standpunt dat die pol der haar recreatieve functie moet behouden. De provincie echter ziet in de polder een ge schikte woningbouwlocatie. Schiedam. Centrumdemo craat drs. Alfred Vierling heeft zijn lidmaatschap van de Schiedamse gemeente raad opgezegd. Vierling, die in maart in de raad werd Ge kozen, was voorzitter van'de tweemansfractie van de CD. Hij is benoemd tot medewer ker van de CD raadsfractie in Den Haag. Zelf verklaart de Hagenaar Vierling (41) zijn vertrek uit Schiedam met de bewering dat hij werd tegengewerkt bij het vinden van woonruimte. Het verblijf op kamers bij een partij genoot vond hij onbevredigend. Zijn fractiegenoot Cees Krom menhoek zegt echter dat Vier- lings vertrek er al een poosje zat aan te komen, wegensde op han den zijnde benoeming in Den Haag. Bureau Huisvesting in Schiedam ontkent Vierlings beschuldi ging, dat hij als woningzoekende zou zijn tegengewerkt. „Volgens ons puntensysteem maakt nie mand kans op een huis als hij hier pas drie maanden verblijft", aldus een ambtenaar huisves ting, „Meneer Vierling woonde by iemand op kamers. Hij had geen haast. Hij moest gewoon op zijn beur! wachten. Bovendien hadden wij er geen enkele be hoefte aan, een raadslid met voorrang te behandelen". Vierling houdt vol dat hij in Schiedam door de 'ondemocrati sche houdmg van de gemeente' geen huurwoning kon krijgen. Zijn benoeming in Den Haag doet hij af als het tegen 'uiterst geringe' salariëring verlenen van hand- en spandiensten aan. zowel de Haagse raads- als Ka merfractie. Hij zou er netto 'net iets meer' aan overhouden dan aan zijn vergoeding voor het Schiedamse raadslidmaatschap. Het vinden van een opvolger voor Vierling in de Schiedamse raad heeft enige moeite gekost. De nummers drie, vier en vijf op de kandidatenlijst, onder wie één Hagenaar, weigerden hun benoeming te aanvaarden. De Schiedammer Cor Zonneveld verklaarde zich uiteindelijk be reid de""opengevallen plaats in te nemen. Schiedam De PvdA Schie dam mag blij zijn dat ze Arie van Loerten heeft. Zonder dit raadslid had de partij bij de raadsverkiezingen in maart wellicht niet vier, maar zes zetels verloren. Dit compli ment aan het adres van Van Loenen staat in het jongste nummer van het partijblad Voorwaarts en de pluim wordt uitgedeeld door Arie van Loenen zelf. Triomfantelijk herinnert hij de Voorwaarts-fezers er nog eens aan dat er in maart 1392 voor keursstemmen op hem werden uitgebracht. Een bewijs dat de oudere PvdA-kiezers wel dege lijk behoefte hadden aan een ei gen kandidaat, meent de grijze Van Loenen, die door zijn partij op een onverkiesbaare plaats was gezet In hetzelfde stuk haalt het door de kiezers gerehabiliteerde raadslid nogmaals uit naar die partijgenoten, die senioren uit verantwoordelijke functies wil len weren. Zo zit het Van Loe nen dwars dat Jan Klijn niet tot het Pvd A-bestuur werd toegela ten. „Iedere zichzelf respecte rende partij zou zich in de han den wrijven om zo'n harde wer ker in te lijven. Zo niet in Schie dam. Daar werd Jan tegenge houden door het van stal halen van de vrouwen-25-procent-re- gehng". De voorkeur voor een vrouwe lijk bestuurslid was nog tot daar aan toe geweest, als vrouwen zich in een even grote populari teit mochten verheugen als som mige mannen. Maar, sneert Van -Loenen, de acht vrouwelijke raadskandidaten haalden bij de verkiezingen zegge en schrijve 667 stemmen, en ruim de helft daarvan werd uitgebracht op één kandidaat, Yvonne Siljee. Tel uitje winst Senior Jan Klijn is inmiddels riaar de'coulissen gedirigeerd. Vlaardingen Uit protest tegen de slechte werkom standigheden hebben de chauffeurs van RET-buslijn 56 vanochtend het werk neergelegd. Tot negen uur wachtten vroege reizigers in Vlaardingen tussen Holy-Noord en de West wijk ver geefs op hun openbaar vervoer. De bussen stonden stil bij het eindpunt van de lijn aan de 01- roendreef. De chauffeurs klagen over ge brek aan personeel, waardoor zij hun werk met naar behoren kunnen uitvoeren en de passa giers niet de service kunnen bie den die zij zouden willen. Door het personeelsgebrek kunnen de bussen vaak niet rijden op de tij den die op de borden staan aan gegeven, Dat leidt tot irritatie bij de passagiers. Het materieel van de RET is vol gens de stakers verouderd. De chauffeurs rijden met dertien en soms zelfs veertien jaar oude bussen, terwijl volgens de nor men van het vervoersbedrijf bussen na twaalf jaar uit de rou latie moeten worden genomen. „Het zijn bijna veewagens", zei een boze chauffeur vanochtend. De RET erkent de personeel sproblemen, maar begrijpt niet hoe die problemen kunnen ont staan, Volgens de yrormen die het -bedrijf hanteert' heeft de RET voldoende chauffeurs om de dienstregeling te kunnen-rij den. In de praktijk echter, geeft een woordvoerder toe, blijkt die rekensom dikwijls niet te klop pen. Om de oorzaak van dat verschil tussen theorie en praktijk op te sporen wordt een extern onder zoeksbureau ingehuurd. Dat on derzoek zal een jaar duren. Bin nenkort worden twintig extra chauffeurs in dienst genomen om de tekorten op het hele lij- nennet gedurende dat jaar op te vangen. Voorlopig echter zullen sommige lijnen met een lagere frequentie moeten worden gere den. Dat deed zich vanmorgen in Vlaardingen voor. Ook het probleem van het ver ouderde materieel wordt door de RET aangepakt. Er zijn veertig nieuwe bussen besteld. Die wor den waarschijnlijk in april van het volgend jaar geleverd. Bin nenkomt denkt het vervoersbe drijf nog eens twintig nieuwe bussen te bestellen. Rotterdam Barjuffrouw Ju dith Vollebregt van de Maas- landse disco Vlietzicht heeft gis teren de eerste prijs tijdens de Rotterdamse voorronde van de nationale biertapwedstrijden in de wacht gesleept. Het betrof één van de in totaal zestig voorwed strijden, waarvan de winnaars op 9 januari tijdens de Horecava in de Amsterdamse RAI tegen elkaar aantreden. In totaal 57 solo-optredende personen en 58 koppels dongen mee naar de eeerste prijs. Het Westlandse horecaconcem Droog, waartoe Vlietzicht be hoort, onderstreepte met de eer ste prijs haar superioriteit bij de Rotterdamse voorronde. Naast de individuele prijs sleepte Droog ook bij de teams de hoofd prijs in de wacht. Vlaardingen Met kneuzingen, schaafwonden en een gebroken sleutelbeen werd een 37-jarige vrouw uit Vlaardingen gister middag naar het Holyziekenhuis gebracht De vrouw was op het Boerderijpad in Holy met haar fiets tegen een draad gereden en gévallen. De draad was op onge veer 75 centimeter hoogte over het pad gespannen. De politie zoekt getuigen van het voorval. De recherche is vooral benieuwd of buurtbewoners ie mand hebben gezien die de draad heeft gespannen. jrfWI -< Maassluis Het had gister avond nog spannend kunnen worden, maar de PvdA en de VVD besloten in de raads vergadering eieren voor hun geld te kiezen. Hoewel zij principiëel tegenstander zijn van de benoeming van steun- leden, gingen de twee partij en toch unaniem akkoord met de benoeming van bur gers in raadscommissies. Hadden rij volhard in hun ver zet, dan was gisteren in de raad een unieke situatie onststaan. Door de absentie van een CDA- raadslid telde de raad nog maar elf ondersteuners van CDA, D66 en RPF voor het voorstel. Door dat PvdA en VVD wel op oor logssterkte aanwezig waren, hadden zij met elf tegenstanders de stemmen kunnen laten sta ken en de benoeming kunnen torpederen. „Zoals bekend zijn we tegen het voorstel, maar een meerderheid in de raad is verleden maand ak koord gegaan met het principe besluit tot het benoemen van steunleden. Dat democratische besluit respecteren we. Daarom stemmen we nie_t tegen de be noeming van de" twee voorge dragen leden", verklaarde VVD'er John Scheerstra de op merkelijke steun van zijn fractie voor de benoeming. Namens de FvdA-fractie sloot Robert Punt zich bij deze lezing aan, waarop de SGP'er J. van der Kolk en het RPF-lid C.B. Rietkerk met unanieme stem men werden gekozen. In het vervolg mogen zij in vijf com missies het woord voeren na mens de éénmansfractie van RPF/SGP. „Gelukkig weten de PvdA en de VVD de zaken van de personen te scheiden", meende Rietkerk na afloop van de raadsvergade ring. Rietkerk, een broer van wijlen WD-mïnister Koos Riet kerk van binnenlandse zaken, toonde zich verheugd over zijn benoemi ng totsteunlid. „Tot dusver sprak ik in de com missievergaderingen wel eens in. Ook na afloop kon ik mijn zegje doen, maar met de eigenlij ke discussies mocht ik mij nooit bemoeien. Daar komt nu geluk kig verandering m". De RPF'er neemt onder andere zitting in de commissie onder wijs, cultuur en samenlevingsop bouw. Het andere steunlid Vaiï der Kolk gaat deelnemen aan de discussies over sociale zaken, volksgezondheid, milieu en ci viele werken. De verbale bijdra gen blijven overigens beperkt tot de commissies. In de gemeente raad mag alleen de gekozen volksvertegenwoordiger Her man van Hoeven namens klein- rechts het woord voeren en stemmen. De combinatie RPF/SGP is de enige partij, die gebruik maakt van de mogelijkheid zich in het raadswerk te laten bijstaan door steunleden. PvdA en VVD zijn principieel tegen de vervanging van raadsleden door niet-geko- zen volksvertegenwoordigers. Met zeven raadsvertegenwoor- dïgers moet het CDA in staat worden geacht het raadswerk op eigen kracht te verrichten. Het wekte gisteravond wel ver bazing, dat de viermansfractie van D66 geen gebruik gaat ma ken van steunleden. De partij, die in tegenstelling tot de andere grote partijen slechts één verte genwoordiger naar de verschil lende commissies- afvaardigt, geldt als een belangrijke pleitbe zorger voor het voorstel. Glimmend van trots toont P.W. van der Zwaai rijn fonkelnieuwe fiets aan ambtenaren van de afdeling onderwijs. Wethouder Arij Maarleveld ïs ook een beetje trots. Hij gaf de finishing touch aan de naam die Van der Zwaai bedacht voor de scholengemeen schap die ontstond na de fusie tussen het Caslmir en De Vaart. De mammoetschool gaat VOS heten. Die letters staan voor Vlaardingse Openbare Scholengemeen schap. Met die inzending won de Vlaardinger de fiets die het gemeentebestuur had uitgeloofd voorde be denker van de origineelste naam. Maarleveids bijdrage bestond uit het schrappen van het voorvoegsel "t dat Van der Zwaai voor de drie let ters had gezet. Kortweg VOS vond de wethouder voor onderwijs zakelijker en aansprekender. Mevrouw M.T. Dijkstra wordt de rector van de nieu we scholengemeenschap. Voor de fusie was rij rec tor van het Casimir, waar zij vorig jaar rector Lou Maas opvolgde. Schiedam Tussen 1990 en 1994 gaat de gemeente Schiedam voor 13,4 mil joen gulden investeren in het openbaar onderwijs. Het geld wordt tot de laatste cent gebruikt voor het opknappen van het gebouwenbestand. 9,1 miljoen gaat naar nieuw bouw en uitbreiding, 4,1 miljoen is bestemd voor renovatie en groot onder houd. Nieuwbouwprojecten zijn gepland in Scniedam-West en de in aanbouw zijnde wijk Spaland. In West komt een nieuw gebouw wegens de fusie van de Goeman Borgesiusschool en de Eras- musschool. Deze basisschool is in 19S1 gereed. Het nieu we pand van basisschool De Kring, eveneens in West, wordt een jaar later opgele verd. De scholen in deze wijk krijgen er ook een gymnastieklokaal bij. Voor Spaland staat de bouw van een nieuw onderkomen voor basisschool De Woud- hoek, nu nog gevestigd aan het Faassenpïein, op het programma. Deze verhui zing zou in 1992 moeten plaatsvinden. Laatste on derdeel van het nieuwpro- gramma behelst de uitbrei ding van de openbare scho lengemeenschap voor mavo en leao Buiten de Veste aan de Van der Leeuwlaan. Wat betreft renovatie en groot onderhoud zijn onder tussen de plannen gereed voor de basisscholen Het Startblok (Burgemeester van Haarenlaan) en De Fe- perklip (Fahrenheitstraat). Daarnaast zitten onder houdsbeurten in de pen voor de scholengemeenschap Schravenlant (Hugo de Grootstraat) en de basis scholen De Singel (Singel), Het Windas (Nachtegaal laan) en De Kameleon (Thorbeckesingel). Het re novatieprogramma begint op 15 oktober, als de aanne mer aan de slag gaat om ba sisschool De Gorzen op te kanppen. VlaardingenGrote opschuddmg heerste gistermiddag kort na vijf uur in de Nicoiaas Beetsstraat, waarde brandweer een snelle actie uitvoerde om Mn deren uit een brandend h uis te redden. De buren hadden de brandweer gewaarschuwd omdat ze een hevi ge rookontwikkeling in het pand gewaar werdenBinnen Zou den nog enkele kinderen verblijven. De brandweer forceerde de deur, maar trof niemand aan in het pand. Sterker nog: er was zelfs geen sprake van brand. De rook werd veroorzaakt door een droogg&kookt pannetje dat de oppas van de familie had opgezet om eieren te koken. De oppas was nergens te bekennen. Het pannetje werd door de brandweer op de stoep gezet De bouwval aan de Builenhavenweg blijft 'nog even' staan. Na de sloop zal er voorlopig een zwart gat gapen. De bouwvan een supermarkt laat op zich wachten. Schiedam „Ik ben als de dood dat er straks een onge luk gebeurt". De 86-jarige be woonster A. Korsten van de Buitenhavenweg ziet het al anderhalve week met lede ogen aan. Ze vindt het onver antwoord dat de rommel in haar straat zomaar blijft lig gen. Sinds een uitslaande brand vori ge week zondagnacht kan de A van afbraak aan het eerste ge deelte van de Buitenhavenweg gerust met een hoofdletter wor den geschreven. Met de ver moedelijk aangestoken vuur haard kwam een einde aan het bestaan van café 't Fust. Vervol gens verdween enkele dagen ge leden ook de 'vleesehhouwerif, nadat de slager reeds eerder met de gemeente overeenstemming had oereikt over de verkoopsom vcprzijn onroerend goed. Wat blijft, is aan de éne kant en kele oude huizen, die te boek staan als waardevol en bepalend voor het straatbeeld van Schie dam en waarvan nog geen hand vol panden wordt bewoond. Aan de overzijde staat op de hoek al leen café 't Sterrede nog fier overeind, dat druk bezig is het etablissement uit te breiden en er een "historische' draai aan te geven. Gevaarlijk De huidige situatie noemt me vrouw Korsten, die al veertig jaar aan de Buitenhavenweg woont, levensgevaarlijk. „Er komt hier van alles voorbij. Er is ontzettend veel verkeer. En de kinderen pas nog hebben we er een paar achter het hek van- de gemeente niet tijdig in; Sterrede zegt van haar 3 geen klachten te hebben verno men. Wel blijft het een probleem dat tijdens het'cafébezoek vaak de autoradio het moet ontgelden. De klacht over de bouwval is ook op het stadskantoor aange komen. Het ligt in de bedoeling de boel te slopen, maar dat bete kent wel dat het terrein nog maanden braak blijft liggen. De gemeente heeft met de Buiten havenweg het plan er de Bas van der Heijden, die nu nog aan de Broersveld zit, te vestigen. Het gaat daarbij om een winkeluit breiding plus een garage van twee bouwlagen. Stadsbeeld Chef stadsontwikkeling Flip daan moeten halen dat om het Bohrê zegt dat, hoewel er nog uitgebrande pand is gezet". geen contract is getekend, het Ze hoopt dat er niets zal voorval- „er wel in zit" dat de supermarkt len, maar gezien de bouwvallige te zijner tijd naar deze locatie st^at vreest ze het ergste indien verhuist, 't Sterretje daarente- fen is al begonnen met een uit- reiding. Eigenaar Jan Brussé is bezig aangrenzend aan zijn café een pandje te bouwen, waarin een keuken en een restaurant worden ondergebracht. Tegen het eind van het jaar dient De Stal, zoals de eetgelegenheid gaat heten, haar deuren te ope nen. De hoogbejaarde mevrouw Kor sten mag na veertig jaar aan de Buitenhavenweg te hebben ge woond nog zolang in haar huisje blijven als zij zelf wenselijk acht. „Ik mag hier zolang wonen als ik zelf wil. Ik hoor bij het stads beeld. Dat staat in het schrijven dat ik van de gemeente heb ge kregen. En ik blijf zitten", zegt ze tevreden. „Waarom zou ik eigenlijk ver huizen? Daar begin je op mijn leeftijd niet zo gauw meer aan. Alleen dat karkas aan de over kant, dat kan zo toch niet blijven sta^n". Maassluis Waarom trekt de gemeente Maassluis veel geld uit voor een enquête over bet nieuwe zwembad? Die vraag stelt de Werkgroep Maassluis van de Consumenten bond. Volgens de con- sum enteno rganisati e biedt de verleden jaar door dezelfde werk groep gehouden me ningspeiling voldoen de aanknopingspunten voor een 'verstand!) beslissing' over zwembadlokatie. Deze maand houdt Lagen dijk Onderzoek in op dracht van de gemeente Maassluis een enquête on der de bevolking van Maassluis. Aan 650 Maassluizers wordt de vraag voorge legd, op «welke plaats in de stad zij het nieuwe zwembad het liefst zien verrijzen. De geënquêteerden mo gen kiezen uit drie alter natieven. Naast het huidige zwem bad terrein in de Sluispol- der-Oost, kunnen zij stem men voor het door de ge meente gewenste, maar zeer omstreden terrein aan de Uiverlaan. De derde mogelijkheid is een terrein aan de rand van de Burgemeesters- wijk. De meningspeiling, waar voor ruim 30.000 gulden is uitgetrokken, beperkt zich uitsluitend tot de lo- katie van het nieuwe zwembad. Over het type zwembad mogen de 650 Maasslui zers zich niet uitspreken. Hoewel bijna 10.000 Maas sluizers het openhouden van een volwaardig open luchtzwembad steunen, heeft de gemeente uitslui tend een overdekt zwem bad met 'een beperkt bui- tengebeuren' in de aanbie ding. De Consumentenbond vraagt zich af, of de be perkte steekproef van La gendijk voor het gemeen tebestuur zwaarder gaat wegen dan de enquête, die dc Consumentenbond ver leden jaar onder 1900 Maassluizers hield. Hieruit kwam naar vo ren, dat maar liefst 76 pro cent van de ondervraag den voorstander is van het van behoud van een openlucb tz wembad. Ter verdediging van de beperkte keuze voert het gemeentebestuur aan, dat de exploitatie van een openluchtzwembad on haalbaar is geworden. Ondanks de gunstige kli matologische omstandig heden is het verlies in Dol-fljn opnieuw toege nomen, stelde het college onlangs. Toch hoopt de consumen tenorganisatie dat de uit komsten van haar onder zoek worden meegeno men in de besluitvor ming. „Op zich is het geen kwa de zaak dat de burger in spraak krijgt in het bepa len van de lokatie. Maar onze enquête, die naast de lokatie ook aandacht be steedde aan de bereik baarheid en de facilitei ten in het huidige zwem bad, mag niet uit bet oog verloren en onderschat worden". De Consumentenbond is niet alleen voorstander van een openlucht-zwem bad, de werkgroep ont- poptzich ook als een voor stander van de huidige lo katie in de Sluispolder- Oost. „Verdwijnt het zwembad uit de Sportlaan, dan raakt de recreant wel een stukje natuur kwijt. jBet verdwijnen van Dol-fijn zou voor Maassluis-Oost een verarming van de re creatievoorziening en de levendigheid betekenen". iiuiiiiiiiiiiiiiiifiiniiiiiiiiiiiiiiimmuimiiiiiiii Schiedam Bij een interieur- en architectenstudio aan de 's Gravelandsestraat is voor onge veer 23.000 gulden aan meubels en kunstvoorwerpen gestolen. Dieven zetten een breekijzer tussen de voordeur en roofden de showroom goeddeels leeg. Ze gingen er vandoor met vijf schil derijen en een pastel, drie fau- iüs, vier lampen en een aantal zilveren voorwerpen, daders ontbreekt elk spoor. Vaii de iimwiiiiiuiitiwiutiitiitiiitiiutiiiimihiiiii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1