Musis Sacrum staat op alle fronten aan de top 'In Vlaardingen gebeurt alles tien jaar te laat' 15] VHHTHIWffi SPIRT Afval-film Drogist Anderson zag de opkomst en de neergang fi&SS&BSmll 12e Ouderentoemooi voorziet in behoefte Negen spelers delen koppositie Johan Brandsma: 'Het valt tegen dat we nooit op stadskantoor zijn geweest' WK tracteert op koffie met gebak Rotterdams Nieuwsblad woensdag ID oktober 1990 I WATERWEG Vakbondsschool Een echte school Is het nooit geweest, maar in de volksmond worden alle door het FNV georganiseer de opleidingsmogelijkheden gemakshalve wel sa mengebundeld onder de noemer 'vakbondssehoor. Landelijk bestaat het vormingsinstituut nu tien jaar en Schiedam blaast van het allereerste moment haar partij mee. Ook het komende cursusjaar houdt de vakbonds school voor de regio Waterweg-Noord weer tal van cursussen voor haar leden, en wat minder be kend ishun huisgenoten. Een beperkt aantal mensen kan zich nog opgeven voor de cursussen, die als doel hebben de deelnemers een bredere kijk op de samenleving ie geven. Daarnaast besteden de cursusleiders veel aandaeht aan sociale vaardigheden als discussietechniek en onderhandelingstaktiek. De deelnemers aan cursus worden bijgespijkerd Op het gebied van de sociale zekerheid, madezeggen schap, gezondheidszorg en het milieu. Bij het beha len van een certificaat krijgen de cursisten hun deel- namegeld van vijftig gulden retour. Deelnemers kunnen zich melden bij het vakbondskantoor aan de Stadhouderslaan 119. Coördinator Aad Schippers is bereikbaar onder telefoonnummer 4739018. ISCHIEDAM I Literaire avond Het nieuwe literaire seizoen in Filmhuis Schiedam wordt aanstaande zaterdag 13 oktober op bijzondere wijze geopend door het literaire genootschap De Koofschep uit België. Een groot aantal schrijvers en dichters dragen voor uit eigen werk. Naast voorstellingen geeft De Koofschep ook een ei gen literair tijdschrift uit. Deze maand besteedt het blad onder meer aandacht aan het werk van twee Schiedammers. Dit tweetal, Aad Onderdelinden jr. en Cobie de Bruijn, treedt zaterdag ook voor het voetlicht. Cobie de Bruijn, in het dagelijks leven actief als ver zekeringsagente, schreef eerst sprookjes, teksten voor liedjes en korte verhalen. De laatste jaren houdt zij zich vooral bezig met poëzie en haiku's. Aat Onderdelinden zette de eerste voorzichtige schreden op het literaire vlak na het volgen van een schrijverscursus. Naast hoorspelen houdt hij zich onder andere bezig met korte verhalen en poëzie. Tussen hun Belgische kompanen leest het tweetal vanaf half tien aan de Nieuwstraat voor. Koorfeesten Drie koren i n de Brandersstad hebben wat te vieren. Het Schiedams Christelijk Mannenkoor bestaat zes tig jaar. Dit jubileum vieren de mannen aanstaande zaterdag 13 oktober in de Magnaha-Deikerk aan de Albardastraat. De receptie duurt van vier uur tot half zes Het groot gemengd koor La us Deo van de rooms-ka- thoiïeke parochie St. Jan de Doper ziet nog geen dia mant. Deze koorleden hebben bet zilveren jubileum te vieren. Het feest ter ere van het vijfentwintigjarig bestaan wordt begin november gegeven. Toeval of met, maar ook het Schiedams vrouwen koor beleeft dit jaar een jubileum. In de euforie van de bevrijding werd het koor opgericht. Dit heuglijke feit vond derhalve precies vijfenveertig jaar geleden plaats. Het vrouwenkoor staat reeds sinds 1949 onder de be zielende leiding van Ria Borgmeijer. Aanstaande vrijdag vieren de dames, die het jubileumconcert hebben uitgesteld tot 1991, in kleine kring het heu glijke feit met een dineetje. Bij die gelegenheid wor- den drie zangeressen van het eerste uur, te weten de dames E. van Heijningen, J. Hemerik-Nijhuis, B. Veldkamp-Groenendijk, in het zonnetje gezet. Intermezzo Toneelvereniging Intermezzo geeft zaterdag 13 ok tober de première van het blijspel Harry's Nacht merrie in de aula van scholengemeenschap Spie- nngshoek van de Van den Bruggenlaan 2-6. Het blij6pel in bedrijven gaat over de lotgevallen van een huisbediende, die tot zijn verbijstering een prijs voor moderne kunst in de wacht sleept. De voorstelling, die onder regie staat van P. de Kaper begint om acht uur. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden. VLAARDINGEN Drophuizen Bezoekers van de tentoonstelling 'Vlaardingen ver nieuwend verder', die op de tweede verdieping van V&D aan het Veerplem wordt houden, kunnen meedoen aan een heuse prijsvraag. Vanaf vandaag heeft de gemeente Vlaardingen een perspex bo] in de tentoonstellingsruimte opgesteld waarin zich een berg als huizen gevormde dropjes bevinden. Met de hoeveelheid snoepgoed drukt het gemeente bestuur haat ambities ïn de woningbouw voor de komende vijfjaar uit. Het aantal dropjes is gelijk aan het aantal woningen dat Vlaardingen de komende vijfjaar wil bouwen. Degene die de verwachtingen van het college het dichtst benadert, mag zich ongans eten aan de huis jes van drop. Naast de inhoud van de perspex bol ontvangt de winnaar een VVV-waardebon van honderd gulden. Deelnemers moeten hun opslossing voor zaterdag 20 oktober hebben ingeleverd. Wethouder van stads ontwikkeling Ton van der Steen zal de juiste oplos sing op maandag 22 oktober om drie uur op de expo sitie bek end maken Overigens is niet bekendgemaakt of het gemeente bestuur bij een terugblik in 1995 genoegdoening in petto zal hebben voor de persoon, die reeds in 1990 het daadwerkelijk aantal gebouwde woningen wist teraden. j MAASSLUIS Kunstwerk Het college van B en W wil een kunstwerk cadeau doen aan de Vertowijk. Met de aankoop van de crea tie van de uit Maassluis afkomstige kunstenaar Joop Vaissier en de plaatsing in de vijver aan de Touwsla- gerij is in totaal 70.000 golden gemoeid. Het kunstwerk is bedoeld als een herinnering aan de vroegere industriële activiteiten op het Vertoter- rein. Het kunstwerk, dat De Baanwegen is ge noemd, beeld een werktuig van de uit Maassluis vertrokken touwfabriek uit. Het college hoopt dat de gemeenteraad 53.000 gul den voor het kunstwerk beschikbaar wil stellen. Het resterende bedrag wordt beschikbaar gesteld door de provincie Zuid-Holland en de Algemene Wo ningstichting. De film is in eerste instantie bedoeld voor commis sieleden, maar andere belangstellenden mogen don derdag II oktober ook aanzitten voor hetbeeldver- slag, dat de gemeente Delft over hetapart inzamelen van GFT-afval heeft samengesteld. De film wordt niet geheel zonder aanleiding ge draaid. Direct na de vertoning, die 's avonds om ze ven uur ïn de burgerzaal van het stadhuis plaats vindt, buigt de commissie milieu zich over het colle gevoorstel een proef met het apart inzamelen van groente-fruit en tuinafval in de Dijkpolder te begin nen. Naast het plan voor de GFT-inzaméling passeert in de milieucommissie ook de provinciale discussieno ta over een vrije w'oonkeuzeregeling in wijken met bodemvervuiling de revue. Met de Steendijkpolder als grootste gif wijk van Nederland binnen de ge meentegrenzen is dit een zeer relevant gesprekson derwerp in Maassluis. door AAD RIETVELD "Vlaardingen De Vlaardingse binnenstad wordt, het ambi tieuze face-liftplan van de ge meente ten spijt, nooit meer wat hij is geweest. Als publiekstrek ker heeft het koopcentrum zijn kracht verloren. Nooit zullen de horden winkelend publiek nog uit de omliggende gemeenten naar het Liesveld komen. In Vlaardingen komen, sinds de bloeiperiode van de stad rond 1970 werd afgesloten, alle positieve ont wikkelingen nu eenmaal minstens tien jaar te laat. Ten minste, dat is de mening van Jan Anderson, ja renlang directeur en sinds vier jaar eigenaar van de in Vlaardingen ge vestigde drogisterijketen Cency. Modernere winkels en nog grotere supermarkten zullen de klanten, die de afgelopen jaren in grote geta le het Liesveld de rug toekeerden, niet terug kunnen lokken. „Een paar grootwinkelbedrijven kunnen nooit het gezicht van een winkel centrum bepalen", zegt Anderson. In de 25 jaar dat hij er werkte groei de Cency uit tot een drogisterijke ten met 47 vestigingen. Toen An derson er in dienst kwam waren dat er vier. Een ongekende groei, waar van de grenzen nagenoeg zijn be reikt. Nog zeven filialen kunnen erbij komen, hooguit Het magazijn aan de Asterstraat in Ambacht barst al bijna uit zijn voegen. Maar Cency wil graag het hoofdkantoor in Vlaardmger-Ambacht behou den. Andersom „Wij voelen ons hier wel senang". In Vlaardingen is op winkelgebied veel misgegaan, zegt Anderson. En hij weet, als eigenaar van winkels in zowel moderne winkelcentra als in historische stadsdelen, waar hij over praat. Hij is een veelgevraagd spreker op symposia over ontwik kelingen in het midden- en klein bedrijf. „Een modern winkelcentrum biedt geen gezelligheid", weet Anderson. Nee, een winkelcentrum moet het hebben van die leuke ouderwetse winkeltjes, met mensen achter de toonbank die voor al hun vaste klanten een praatje hebben. „Die maken de sfeer in een winkelcen trum". En die zijn onder invloed van het gemeentelijk beleid uit de Vlaardingse binnenstad verdwe nen, zegt hij. „De politiek heeft ja renlang niet begrepen dat het win kelbestand van groot belang is voor het leefklimaat in een stad". -"«i i - ---£< «fcL; "-barwsnrs' Weemoed De in Den Haag geboren Anderson kwam in 1952 naar Vlaardingen en heeft de ongekende groei van de •,De bouw van het Liesveldviaduct, volgens Jan Anderson het begin van het einde van de vooruitgang van Vlaardingen. stad bijna vanaf het begin meege maakt. Die tijd waaraan vooral oude Vlaardingers nog met zoveel weemoed terugdenken. De tijd waarin cineast Jan Schapers de film 'Vlaardingen koerst op mor gen' produceerde, een film die zich nog steeds m een enorme populari teit mag verheugen. Als Anderson die film, of een andere film over de industrialisering van de oude ha- ringstad, in zijn Streekmuseum aan de Kethelweg vertoont moet hij al tijd mensen de deur wijzen. In die tijd, zo'n veertigjaar geleden, was Vlaardingen de snelst groeien de gemeente van Nederland. „De stad baadde in weelde. Het stadsbe stuur had een succesfurmule. Ame rikaanse bedrijven werden binnen gehaald voor de werkgelegenheid, het Liesveld was het grootste en be kendste winkelcentrum van Zuid- Holland. De mensen kwamen van heinde en ver om dat te zien". Maar de stad had kennelijk niet de sterke benen die de weelde konden dragen. „Vlaardingen is gestorven in zijn succes", zegt Anderson. „De stad heeft nog jaren geteerd op zijn roem toen de ontwikkelingen al- lang stilstonden". Volgens de dro gist is het proces van verpaupering al meer dan vijftien jaar geleden be gonnen. Het einde Het begin van het einde was, zegt Anderson, de bouw van het nooit volgens plan afgemaakte Liesveld viaduct; de weg die, zoals de Vlaar dingse dichter Levi Weemoedt het ooit uitdrukte 'plotseling moet rem men voor een rijtje overstekende huizen' „Het verkeer kon de bin nenstad we! in, maar er niet meer uit. Voor dat probleem is nooit een oplossing gevonden". De oplossingen die de politiek ten slotte wel heeft bedacht, en heeft vastgelegd in het verkeerscircula tieplan van 1981. hebben de situatie volgens Anderson alleen maar ver slechterd. Er werden barrières op- jeworpen voor het verkeer naar de «nnenstad en de parkeergarage werd aan de rand van het centrum gebouwd „Terwijl je toch wel kunt bedenken, dat een klant niet met laten we zeggen een stel tuinstoelen helemaal van de Hoogstraat naar de Afrol wil lopen. In welke stad je ook komt. de parkeergarage zit m het centrum. Zo niet in Vlaardin gen". De winkelketeneigenaar is blij dat de vernieuwing van het stadscen trum in oktober van het volgend jaar eindelijk een aanvang neemt. Maar de opgelopen achterstand zal Vlaardingen er met mee inlopen, meent hij „Het winkelcentrum moet zich nu eerst richten op de klanten in de eigen stad. Die moe ten we vasthouden. Ik vind het pri ma dat er nu iets gebeurt, maar het is wel vijftien jaar te Iaat en dat, heeft zeker vijfentwintig winke liers de kop gekost". Hete brei Het verbaast Anderson niets, dat de binnenstad zo lang heeft moeten wachten op zijn face-lift. In winkel centrum De Loper in Holy, waar Cency ook een vestiging heeft, was het al met anders. „Zeker zestien jaar geleden werd daar al gepraat over uitbreiding, maar ook daar heeft de politiek jaren om de hete brei heengedraaid. „In het centrum heeft de gemeente de winkeliers vijftien jaar lang koeien met gouden hoorns beloofd. Volgend jaar gaat er dan eindelijk wat gebeuren. Dan krijgen de win keliers nog eens drie hele slechte ja ren, want het hele centrum komt open te liggen. Maar dat moeten we maar voor lief nemen", zegt hij. „Wie mooi wil zijn moet pijn lij den". Met een receptie in het Deltahotel viert Anderson op 18 oktober dat hij 25 jaar bij Cency werkt. Op dat feest wordt een boek ten doop gehouden over de grote liefde van de wjnke- leïgenaar: verzamelen. A.H. Paape, oud-directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie en een goede bekende van de jubilaris, neemt die dag het eerste exemplaar in ontvangst van het door Dick van der Lugt geschreven boek 'Verza melen gaat vanzelf, 150 verzame lingen van Jan Anderson'. Vlaardingen Het traditionele biljarttoernooi voor ouderen, dat voor de twaalfde keer wordt gehouden, gaat maandag van. start In het Vlaardingse café-biljart De Ou ie Markt wordt rond tien uur 's ochtends de officiële openings handeling verricht door burgemeester Fred van Lier, Leo van der Lubbe (voorzitter dis trict Nieuwe Waterweg Noord) en Leo van Deuren (voorzitter gewest Wast Nederland). Na deze plichtplegingen wordt om 10.15 uur de eerste wedstrijd gespeeld tussen De Pijl uit Naaldwijk, de winnaar van vorig jaar, en De Windmolens (Schiedam). Het ouderentoemooi is een jaarlijks terugke rend vervolg op het eerste evenement dat door de organiserende vereniging 't Oosten in 1979- 1980 werd aangeboden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan. Dat toernooi sloeg zo aan, dat de ouderen niet meer zonder konden. Dank zij de bemoeienis van het district Nieuwe Wa terweg Noord zijn ouderenclubs uit Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis constant van de partij geweest. Aan het eerste toernooi werd nog door acht teams deelgenomen, welk aantal voor het ko mende toernooi is verdubbeld tot zestien. Ook de districtsgrenzen zijn inmiddels verlegd. Naast teams uit het Waterweg-gebied wordt nu ook deelgenomen door ploegen uit Rozenburg, Hoogvliet en Naaldwijk. Een speciale commis sie, bestaande uit Cees Eigenraatn (voorzitter), Cees Post (wedstrijd-leiding) en Rinus Oost veen (partijregeling), zorgt er voor dat alles volgens plan verloopt De deelnemende teams zijn: De Windmolens, Strïcklede, De Woudhoek, De Kromme Keu (alle Schiedam), Emma, Marnix, De Westwijk, DC Oosterstraat, 't Oosten (alle Vlaardingen), De Vliet, De Vloot, De Zeeslepers (alle Maas sluis), De Sluis, Westerstein (beide Hoogvliet), De Pijl (Naaldwijk) en DC Rozenburg. Aan dit 21 maandagavonden tellende toernooi nemen in totaal 150 oudere biljarters deel. Vlaardingen In de strijd om de meest waar- devolle zaterdagvoetballer van Vlaardingen delen negen spelers de koppositie. Richard Zeebregts, Wim Poulus jr (beiden HSC'89), Ed Rosing, John Lodder, Jos Opschoor, Apo Ku- lup, Hatold Pinas (allen Zwaluwen VL), John van Spronsen en Renold Maatsen (beiden. HVO) hebben ieder een gemiddelde van 7,00 punten per wedstrijd. Bij de zondagvoetballers wordt de ranglijst aangevoerd door Marcel Molenaar en John Jansen (beiden RKWIK) met een moyenne van 7,25. Martin Zagwijn, een van de koplopers van hei eerste uur, bezet de derde plaats met 7,20 punten. Ad de Jong(VFC), Raymond Kol- steren (RKWIK) en Cavit Tuncer £HSC'89) staan vierde met 7,20 punten. In het ploegenklassement is de eerste plaats in handen van RKWIK meteen gemiddelde van 6,90 punten. Zwaluwen Vl is tweede (6,85) en de zondagafdeling van HSC'89 derde (6,48). Bij de dames leidt Zwaluwen VI met 7,75 punten, gevolgd door DVO'32 (7,33) en Deltasport (7,20). door SANDER SONNEMANS Vlaardingen Johan Brandsma werd negen jaar geleden, min of meer tegen zijn zin in, gebombardeerd tot voorzitter van Bowling Vereniging Musis Sa crum. Hij heeft er ach teraf geen spijt van des tijds zijn funktie als, be stuurslid wedstrijdzaken te hebben verruild voor die van praeses. De 60- jarige Rotterdammer, die vervroegd is uitge treden en nu met volle teugen van zijn luie le ventje geniet, hanteert niet alleen met gepaste trots al negen jaar de ha mer. Net als zijn vrouw en zijn twee dochters, 'gooit' Brandsma zelf ook nog regelmatig 'een balletje'. Hoewel Musis Sacrum op alle fronten floreert en presteert en zelfs in. het land een redelijke be kendheid geniet, heeft Brands ma, tot voor kort nog werkzaam als computer-technicus, toch nog één doelstelling die hij zo snel mogelijk gerealiseerd wil zien. „De bowlingsport", zegt hij bijna strijdvaardig, „moet nu eindelijk eens uit de anonimiteit worden getild. Men denkt mijns inziens nog veel te veel dat het een re creatief tijdverdrijf voor huis vrouwen, minder sportieve groeperingen of zelfs de ideale manier voor het vieren van een verjaardag is. Van dat predikaat willen we af". m „Wij werken er in elkk geval cc hard aan om ons zo goed moge- i lijk in de vaderlandse sportwe- 5 reld te profileren. Het valt mij bij die gedachte dan ook tegen, dat we nog nooit met een team zijn genomineerd voorde Schiedam- g se sportploeg van het jaar. En dat terwijl Musis, in vergelijking met andere sportverenigingen die wél naar het stadskantoor mogen komen voor die jaarlijkse uitverkiezing, op het hoogste na tionale niveau acteert. Tenslotte hebben we ook ai diverse land stitelsin huis gehaald". Gezelligheid Zoals bekend wordt aan een bowlingvereniging al snel het kaartje 'gezelligheidscluppie' ge hangen, maar die betiteling is bij Musis Sacrum verre van toepas selijk. Niet dat de sfeer er om te snijden is, maar wie zich ver diept in de historie van de vijftig teams tellende vereniging, komt tot de ontdekking dat het om een uiterst ambitieuze club gaat, waar de aansprekende prijzen Johan Brandsma stapt achter een boom vandaan. De voorzitter van Musis Sacrum wil daarmee vooral aangeven dat helde hoog ste tijd wordt dat de bowlingsport uit de anonimteit treedt. nauwelijks nog in de overvolle kast kunnen worderrbijgezeL „Vorig jaar", beschrijft Brands ma, die zelf al vijftien jaar in competitieverband de kunstof bal ter hand neemt, de opmerke lijke successen, „is én ons eerste jc-ugdteam én de seniorenploeg zowel regionaal als nationaal kampioen geworden. Net als de damesploeg spelen ook ons eer ste heren vijftal- en trio in de hoofdklasse. Dat is toch wel even het hoogste niveau in Neder land. Als je weet dat we samen met de Éindhovense Bowling Vereniging de enige twee clubs vormen die met hun drie eerste teams in de hoofdklasse uitko men, kun je dus wel aannemen dat ik heel erg trots ben". „Dat is niet het enige. Ook met de jeugdafdelingen timmeren we aardig aan-de weg en hebben wij in diverse toernooien aan zienlijke faam verworven. Vijf van onze jongelingen maken deel uit van de nationale jeugd- ploeg die vorig jaar nog om Het Europees kampioenschap in München streed. Dat is niet niks. Op alle fronten staat Musis Sa crum aan de top", glundert Jo han Brandsma. Toonaangevend Ofschoon het onder de vlag van de Nederlandse Bowling Fede ratie spelende Musis Sacrum een van de toonaangevende clubs van Nederland mag worden ge noemd, heeft Brandsma naast een goede promotie van de bal- sport nog een wens op zijn ver langlijstje staan. Een perfecte doorstroming van jeugdspelers is onontbeerlijk voor de succesfor mule van de vereniging die ruim 250 leden telt. Daar heeft hij dan ook zijn zinnen opgezet. Brandsma: „Ons jeugdbeleid is afgestemd op de promotie van het sportbowlen, We streven daarbij naar kwaliteitsverbete ring van onze jonge spelers en trachten dat te bereiken door hen professioneel te laten trai nen en te spelen. Dank zij hun Schiedam Niet elke Schiedamse voetbalvereni ging mag zich de trotse bezitter van een florerende jeugdafdeling noemen. De ledenaanwas van jonge voetballertjes is bij vele clubs van vitaal belang. Di verse clubbestuurders willen dan ook het bereiken van zo'n mijlpaal niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Zette HBSS zaterdag he: honderdste jeugdlid Pink in het zonnetje, het 22-jarige WK viert de aan melding van nummer honderd op een hele andere manier. Onlangs werd niet alleen het honderdtal bij de jeugdafdeling van de in Kethel huizende af delingsclub gecompleteerd, maar kon de magi sche grens zelfs worden verlegd naar 106junior- Zeden. Om aan deze gebeurtenis een extra feestelijk tintje te geven, wordt zaterdag iedereen die het complex aan de Schieda mseweg bezoekt, onthaald op koffie metgebak. prestaties hebben we dan wel ook op dat vlak landelijke be kendheid verworven, maar er valt helaas nauwelijks een le denaanwas bij die afdeling waar te nemen. Hoe dat komt weet ik niet", tast hij in het duister. „Om kinderen naar onze vereni ging te trekken hebben we twee keer een open dag gehouden, maar van de belangstellenden die kwamen kijken, beoefende het merendeel al een andere sport, waardoor we er amper een nieuw lid aan over hebben ge houden. Wat dat betreft zit de klad erin en ik zou niet weten wat we er aan kunnen doen. We denken er aan om de scholen te benaderen, maar dat idee staat nog in de kinderschoenen. Dat moeten we nog zien te ontplooi en". Financieel In Amerika, de bakermat van de bowlingsport, gaan bij toernooi en bedragen om van enige tien duizenden guldens. Zover is het in Nederland nog niet maar toch gaat het financiële aspect meer en meer een rol spelen in de va derlandse competitie. Zo moest Johan Brandsma toezien hoe drie van zijn beste spelers die vo rig jaar in de hoofdklasse van de trio-league (competitie waarin een ploeg bestaat uit drie spelers, red.) speelden, werden 'wegge kocht' door een bowlingvereni- ginguitDeLier, „Omdat we nog geen jeugdspe lers hadden die konden door stromen, hebben wij ook weer mensen moeten benaderen die ons eerste team konden verster ken", beschrijft de vitale zestiger de transfers van vorig seizoen. „Zodoende hebben we nu vier Belgen die vorig jaar nog met hun nationale ploeg Europees kampioen werden in Wenen, in de gelederen. Neen, betalen doen we niet, maar we zijn wel een goede onkostenvergf overeengekomen", lacht nij. Gezien aie professionele bena dering hoeft Brandsma zich wat betreft de standaardteams geen zorgen te maken. De man focust zich daarentegen volkomen op het jeugdbeleid. „Bowling als wedstrijdsport schijnt de jonge ren nog niet aan te spreken, en daar moet verandering in ko men. Want het is nu eenmaal nog steeds zo dat dat de jeugd de toekomst heeft..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2