'Iedere stap is er één' Racisten besmeuren wijk Bouw puin wal kan in 1991 beginnen F Bus 57 moet werknemer uit auto lokken Eerste paal voor piramidewoningen Gesprek over OMA sleept zich voort VIAAROINGS DABBIAP SCHIEDAMS! COIIRAHT NIEUWE WATERWEG COURANT Piramide-architect Ben van Dop: pvc Vlaardingse promotors zingen over Schiedam Wethouder steunt vlinders Pijnlijke val if-p-g F U V h Ondernemers nemen milieu onder de loep 'Alternatieven' bij Kruiswerk Boze man gooit brandbommen Vrouw geslagen in supermarkt Bromfietser in struiken Weer ongeval bij bedrijf Politie verwacht meer arrestaties wamtwtG 6-3131 BC Wordingen, Postbus 1008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-1343229.4352066.4350557 -sporlredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. WOENSDAG 1? OKTOBER PAGINA 13 Schiedam Als er iets te ont werpen valt wat maar een beetje afwijkt van het 'standaardge- beuren' is Ben van Dop er als de kippen bij. „Ik hou van lekker ingewikkelde klussen", zegt de Schiedamse architect, In de Jeneverstad heeft hij zich al verscheidene keren op leuke projecten kunnen uitleven. Het begon in de jaren zeventig met de verbouwing van een oud pand aan de Nieuwstraat, dat met veel kunstgrepen werd om getoverd tot het charmante en inmiddels vermaarde Teerstoof- theater. Ook de rustieke bistro van Wilübrord Hosman aan de Lange Haven ontstond aan zijn tekentafel. Natuurlijk kan Van Dop het als commercieel ondernemer niet zonder gewone opdrachten stel len, maar zijn hart gaat uit naar het bijzondere. Daarom zat hij al vroeg in de werkgroep die de bouw van piramidewoningen moest voorbereiden. Hij vond het een uitdaging, niet alleen te- kentechniseh, maar ook filoso fisch. Hij ken er zijn ideeën over milieuvriendelijk wonen op uit leven. Ben van Dop vindt dat er een einde moet komen aan het plunderen en verspillen van na tuurlijke grondstoffen. Experimenteren Die opvatting is niet nieuw. Tal van architecten experimenteren met alternatieve bouwvormen en het gebruik van 'schone' ma terialen. Van Dop kon voor zijn ontwerp terugvallen op de eerste Nederlandse piramidewoning van Gerard Schouten en het pi ramidewijkje in Huizen. Maar er zijn belangrijke verschillen aan te wijzen tussen die piramide enclave in Noord-Holland en de zestien soortgelijke woningen die straks worden gebouwd bij het Faassenplein in Schiedam- Noord. „In Huizen ging het om premie- woningen van het Bouwfonds Hierin Schiedam zit ergeencem subsidie op. Het unieke aan ons project is dat de toekomstige be woners zelf de indeling mogen bepalen en dat we ontheffing hebben gekregen op een hoop bepalingen uit de bouwverorde ning", vertelt de architect in zijn studio aan de Lange Haven. Die ongewoon grote mate van vrijheid betekende wel veel ex tra werk. Voor alle zestien toe komstige bewoners moest Van Dop hun piramide opnieuw 'in vullen'. „Het ene gezin wil op de begane grond alleen een enorme woonkamer, het andere wil er ook een slaapkamer bij. De een wil een trap direct bij de ingang, de ander ziet die trap liever in de kamer. Iedereen mocht zelf be palen hoe hij zijn ruimte besteed de". Op milieugebied moesten Van Dop en de toekomstige bewoners toch behoorlijk wat water bij de wijn doen. „Daar ontkom je niet aan als je tegen een scherpe prijs moet bouwen", heeft de archi tect ontdekt. Zeker, de pirami des worden zeer energiezuinig, sommige worden toegerust met zonneboilers en grasdaken, er komt geen tropisch hardhout aan te pas en verf op chemische basis is taboe, maar een toon beeld van milieuvriendelijk bouwenmagje ze toch niet hele maal noemen. Klein, maar spre kend detail zijn de afvoerpijpen van PVC. „Je kan het milieuprincipe nog veel verder ontwikkelen dan hier is gebeurd", meent Van Ben van Dop aan zfjn tekentafel: 'Op dit project zit geen cent subsidie'. Dop. Zijn ideaal is een piramide waar leem en stro worden ge bruikt voor de vloer, waar 'groenlingen' (ongebakken ste nen) worden verwerkt en waar keramische tegek? op het dak lig gen in plaats van hetonpannen, zoals aan het Faassenplein. Mogelijk krijgt hij binnenkort de kans die plannen te verwezenlij ken in Spaland, waar ruimte is gereserveerd voor alternatieve woonvormen. Over de eerste se rie is hij trouwens ook dik tevre den: ,,A1 is het alleen maar om- datje laat 2ien dat er ook anders gebouwd kan worden. Elke stap vooruit is er één". Vlaardingen Problemen vertragen de komst van bus 57, de nieuwe RET-lijn die de wijken Holy-Noord en Holy-Zuid in Vlaardingen moet verbinden met het industriegebied Spaan- sepolder in Rotterdam. Het ontbreekt de RET vooralsnog aan geld, mensen, en materieel. De gemeente ïs naarstig op zoek naar een nieuwe route, nu die over de Dillenburgsingel sn de Holysingel naar de oprit van de rijksweg ongeschikt is geble- ken. Bus 57 is bedoeld om Vlaardingers die in Holy wonen en in de Spaansepolder werken uit de auto te lokken en zo het aantal fi les op rijksweg 20 terug te dringen. Gemeente en RET ver wachten een groot reizigersaanbod. Onlangs kreeg het deel van de stad ten zuiden van de rijksweg in lijn 138 al zijn eigen verbinding met het industriegebied op de grens van Rotterdam en Schiedam. Op z'n vroegst in de zomer van het volgend jaar kan de nieuwe .buslijn, die zijn beginpunt heeft aan de Olmendreef En Vlaar dingen en het eindpunt aan het Mareoniplein in Rotterdam, gaan rijden. Als de RET, die op de huidige lijnen al kampt met een gebrek aan chauffeurs en bussen, tenminste de middelen ervoor kan vrijmaken. De bus zal in elk geval niet de route kunnen rijden die de voor keur van de gemeente had -over de Lepelaarsingel, de Dil- lenburgslngel en de Holysingel. Verkeersdeskundigen zijn tot de conclusie gekomen dat de draai vanaf de Dillenburgsingel linksaf de Holysingel op voor bussen niet te maken is. De mid denberm van de Holysingel is zo smal, dat bussen 2lch er niet kunnen opstellen zonder het verkeer uitéén van beide richtin gen te hinderen. Voor een reconstructie van het kruispunt of net plaatsen van een verkeerslichteninstallatie heeft Vlaardin gen zeker de komende twee jaar geen geld. De gemeente heeft echter de keuze uit twee alternatieven. De bus kan zowel over de Lepelaarsingel als over de Holysingel naar de rijksweg rijden. Het bezwaar daarvan is echter, dat voor sommige mensen de wandeling naar de halte van bus 57 wel erg lang zal worden. Schiedam Na het uitreiken van de "Vlaardingse promotie- prijs koesterden sommige hoog1 waardigheidsbekïeders ter plaatse ongetwijfeld 'de stille hoop, dat de Amazing Stroopwa fels eens een ode aan de Haring- stad op het vinyl zouden vastleg gen. Zij rekenden buiten de waard, want de nieuwe plaat van de Stroopwafels gaat over 'Schiedam, Zwarth Nazareth is de titel van de single, die Wim Kerkhof en Rïen de Bruijn morgen presente ren. Burgemeester Reinier Scheeres verlaat persoonlijk het stadskantoor om het plaatje in ontvangst te nemen. De feestelijke presentatie vindt donderdag 18 oktober om elf uur plaats op de stoep van het Zak- kendragershuisje. Dit monu ment gold in vroeger tijden als het hart van de Brandersbmirt, de arbeiderswijk waar de bran dersknechten in kommervolle omstandigheden hun leven sle ten. Aan de slechte werkomstandig heden in de ruim driehonderd branderijen en het bijbehorende alcoholmisbruik hield Schiedam in de negentiende eeuw een inktzwarte reputatie oven In den lande stond de katholieke enclave bekend als Zwarth Na zareth, een benaming die de Amazing Stroopwafels voor hun plaatje uit het stoffige archief hebben opgediept De winnaars van de Vlaardingse promotïeprijs bezingen het droe ve lot van de brandersknechten v donderdag in de open-lucht. Bij slecht weer wijken ze uit naar een plaats, waar het personeel uit de jeneverindustrie het kari ge salaris placht om te zetten in alcoholische versnaperingen: Schiedam Na zeven jaar pra ten met de overheid mag een clubje enthousiaste Schiedam mers eindelijk beginnen met de uitvoering van hun wensdroom: de bouw van piramidewonin gen. Maandag gaat aan het Faas senplein in Woudhoek de eerste paal de grond in voor 16 van deze energiezuinige en milieuvrien delijke huizen. De Schiedamse woningen zijn afgeleid van de 'oerpiramlde' van Gerard Schouten op de bio logisch-dynamische boerderij De Kleine Aarde in Boxtel. Het Schiedamse architectenbureau Van Dop en Mathot heeftSchou- tens ontwerp aangepast aan de eisen van de toekomstige bewo ners en niet te vergeten, die van de overheid. Talloze punten uit de bouwverordening leverden problemen op, omdat de veror dening is toegesneden op gewo ne huizen. Ook na zeven jaar overleg, uit stel en afwachten is de geestdrift van de initiatiefnemers niet be koeld. Conny Groeneweegen- De Koning, een van de oprich ters van de stichting Piramide- woningen Schiedam, geeft toe dat veel leden van het eerste uur- er in de loop der tijd de hrui aan hebben gegeven. Maar hun plaatsen werden direct ingeno men door andere enthousiaste lingen. „De belangstelling voor deze woonvorm is enorm groot" aldus mevrouw Groeneweegen, Piramides zijn niet alleen van wege de afwijkende vorm leuk om in te wonen, ze zijn ook be trekkelijk goedkoop. Een naar eigen smaak ingerichte piramide vloeroppervlak cïcra 136 vier kante meter kost ongeveer 175.000 gulden. Maar vooral het milieuvriendelijke karakter spreekt de toekomstige bewo ners bijzonder aan. De huizen worden goed geïsoleerd en op de zon gesitueerd, zodat ze weinig energie gebruiken. De nieuwste snufjes op het gebied van elek tra, zoals netvrysehakelaars die de spanning uitschakelt zodra er geen 'vraag' is, drukken de ener gierekening nog verder. Het startsein voor de bouw wordt gegeven door Gerard Schouten en wethouder Chris Zijdeveld. Aannemer Geelen uit Vleuten zet het casco op, de af- werking wordt uitgevoerd door de bewoners. Schiedam Wethouder Hans van Kleef (straatnaamgeving) draagt de vlinder een goed hart toe. Als welkomsgeschenk geeft Van Kleef aanstaande zaterdag een vlinderstruik aan 325 nieu we bewoners van Spaland. Hij overhandigt het geschenk ter ere van de onthulling van het eerste straatnaambordje in woonbuurt De Vlinderhoven. Alle straten in het gebied zijn ge noemd naar bedreigde vlinder soorten. Naar aanleiding van het vlin- derjaar opperden vier Schie dammers, de echtparen Montê en Nikkels, verleden jaar het idee een buurt in Spaland naar vlindersoorten te vernoemen. Zaterdag assisteeert het kwartet de wethouder bij het onthullen van het straatnaambordje. De vlinderstruiken in de tuinen kunnen volgens de gemeente een bijdrage leveren in het over leven van de bedreigde dier soort. Mocht de verwachting uit komen, dan fladderen de naam gevers volgend jaar vrolijk dooi de vlLnderwijk. VlaardingenNiets belet de ge- meente al Volgend jaar te begin nen met de aanleg van een puin- wal langs rijksweg 20 ter hoogte van de Westwijk. Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieu heeft, zegt CD A-wethouder Agnes van Ar- denne, hulp toegezegd bij dat project. Zij is vast van plan die steun te aanvaarden, ook al is er maar geld voor een wal van 450 meter lengte. „Want als wij dit niet aangrijpen staan we hele maal met lege handen". De Socïalistiese Partij heeft bur gemeester en wethouders schrif telijke vragen gesteld over de toezeggingen van de CDA-wet- houder*. De SP is benieuwd of zij die toezeggingen deed namens het hele college. Dat is inderdaad het geval, zegt Agnes van Ar- denne. „Dat blijkt ook uit het feit, dat er vanaf 1991 elk jaar 45.000 gulden beschikbaar is voor de wal. Dat bedrag is opge nomen in de begroting". Het ministerie van VROM wil de gemeente behulpzaam rijn, op voorwaarde dat Vlaardingen zelf een deel van de kosten draagt en de rest voorlopig voor schiet Daartoe zijn burgen* 'es ter en wethouders bereid. vüoen wij dat niet", zegt wethouder Van Ardenne, „dan vissen wij weer achter het net. Zoals dat ei- genlijkal elf jaar het geval is". Want de Westwijkers mogen dan steen en been klagen over het lawaai van het verkeer op de rijksweg, volgens het ministerie hebben andere buurten in Ne derland veel meer last van ver keerslawaai. Daarom is de ge luidswal die de herrie in de Westwijk moet verminderen nog in geen enkele planning van het ministerie opgenomen. De bewoners van de Westwijk bestoken de gemeente en het rijk al sinds 1979 met klachten over de geluidsoverlast. „Waarom heeft het elf jaar moeten duren voor de gemeente met een oplos sing kwam", wil de SP van B en W weten. Volgens wethou der Van Ardenne is de verkla ring daarvoor heel simpeL „Die geluidswal is nooit in de plannen van het ministerie opgenomen en de politiek is nooit bereid ge weest zelf de kosten voor haar rekening te nemen. Het idee voor een puinwal is pas heel re cent bedacht". Schiedam Een zestienjarige Schiedammer is gisteren met zijn mountainbike zo pijnlijk ten val gekomen, dat hij in het Schieland-ziekenhuis aan kneu zingen aan 2ijn nek en rug moest worden behandeld. De jongen maakte zijn onfor tuinlijke smak op een terrein bij deHarreweg. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij weer naar huis. Schiedam Bewoners vereni ging Schiedam-Zuïd gaat bij de politie aangifte doen van discri-* minatie, naar aanleiding van een reeks racistische leuzen die on bekenden met bruine latexverf hebben aangebracht op winkel ruiten, gevels en auto's in de Groenelaan. Dat gebeurde gisternacht. Som mige leuzen waren ondertekend door NBB en NMBB. Winkeliers hebben gisterochtend flink staan schrobben om de leuzen te ver wijderen. De teksten waren ge richt tegen buitenlanders. Op het Chinese restaurant was ge schilderd dat ook Chinezen weg moeten. Vanwege de tekst 'Wij leven nog' bestaat de vrees dat de onbekende organisatie, een voortzetting is van het racisti sche Jongerenfront Schiedam. De bewonersvereniging wil de politie vragen vaker te surveille ren, vooral 's avonds en 's nachts. Ook wordt nagegaan in hoeverre het beleid van socia le vernieuwing de aanstelling van wijkwachters in de hand kan werken. Vlaardingen - Zeker tot de cember prijkt het onvoltooide al fabet, naar ontwerp van de Eindhovense kunstenaar John Körmelïng, nog op de gevel van de centrale bibliotheek aan de Waalstraat in Vlaardingen. Misschien blijven de neonletters er zelfs staan en wordt het door de gemeenteraad afgekeurde kunstwerk nog afgemaakt ook, veronderstelt ambtenaar Maar ten Bot. Want de kosten die de gemeente zich op de hals heeft gehaald door het afkeuren van het kunstwerk kunnen aanzien lijk worden. Daar zouden de raadsleden weieens van kunnen schrikken, aldus Bot, Sinds de gemeenteraad in april van dit jaar het al half uitgevoer de kunstwerk afkeurde, slepen de onderhandelingen tussen de kunstenaar, diens advocaat en de gemeente zieh voort. Kürme- ling is uit op compensatie voor de geleden schade. De gemeente probeert de extra kosten binnen de perken te houden. Zet volgt op tegenzet en het ein de van dat gemier", zoals ambte naar Maarten Bot (cultuur) de gang van zaken kenschetst, is nog niet bereikt. Lang kan het echter niet meer duren, want burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad belooft dat zij in december met een voorstel komen om de letters van de gevel te verwijderen. Duidelijk is dat het afkeuren van het kunstwerk, dat behalve het alfabet ook de tekst 'De negende van OMA' op het dak van een ouderenflat aan de Waalstraat omvatte, de gemeente meer geld kost dan het plaatsen ervan. Weinig respect De bewoners van de oudexen- flat, waarop het kunstwerk zou worden geplaatst, waren-mordi cus tegen het in neonletters uit- gevoerde ontwerp. Zij vonden dat de tekst getuigde vam weinig respect voor de ouderdom. De gemeenteraad was het bijna una niem met hen eens en steunde in overgrote meerderheid een mo tie van SP'er Remi Poppe. Dat leverde de raadsleden indertijd een ovationeel applaus op. Maar de gemeente zit nu met de gebakken peren. De PTT heeft zich teruggetrokken, als medefi nancier van de schepping van Körmeling. Het is zeer waar schijnlijk dat de gemeente moet opdraaien voor de advocaten- kosten die de kunstenaar heeft gemaakt en een compensatie moet betalen voor de opdrachten die hij door de affaire heeft ge mist Schrik Bot als ambtenaar culturele za ken betrokken bij de onderhan delingen, acht het zelfs denk- Het neonalfabet van Körmalïng, waarvan hel verdwijnen lang niet zeker meer is. baar dat de gemeenteraad in de cember zo schrikt van de finan ciële consequenties, dat zij het besluit terugdraait. „Ik kan mij voorstellen dat de raad zegt: als wij dit hadden voorzien, hadden wij nooit besloten het kunstwerk - niet te plaatsen". De raad kan volgens Bot zeer eenvoudig besluiten het kunst werk alsnog af te laten maken. De bouwvergunning was al ver leend, voordat de raad in april een spaak in het wiel stak. Die vergunning geldt nog steeds. Vlaardingen Omdat mi lieu een hot item is gewor den, heeft of krijgt practisch elke ondernemer te maken met dit vraagstuk. Het is een mes dat aan twee kanten snijdt, alleen zijn bedrijven zich nog niet voldoende be wust van alle plussen en minnen. Dat is de reden voor het Vlaardingse kantoor van de Amro Bank om volgende maand een speciale thema middag op touw te zetten. In zaal De Harmonie aan de Schïedamseweg zal onder het motto 'Milieu, een hele onderneming' worden ge discussieerd over de milieu problematiek van vandaag de dag. Naast een zestal instanties, die het één en ander over het milieu te berde hebben te brengen, rijn alle onder nemers van Vlaardingen woensdag 7 november wel kom op de bijeenkomst. On der meer wethouder Arij Maarleveld zal het woord voeren. Verder zal er een speciale brochure worden gepresenteerd. Naast een heleboel practische infor matie, staat daar onder meer ook een checklist in, aan de hand waarvan men als on dernemer een beeld kan krijgen van de risico's en kansen voor het eigen be drijf op het gebied van mi lieu. Schiedam. De tijd dat er laat dunkend over alternatieve ge neeswijzen werd gesproken, lijkt voorgoed voorbij. Het Kruis werk Nieuwe Waterweg Noord onderneemt nu zelfs een poging de wereld der iriscopie, kruiden- gen eeskun de en acupunctuur een breder draagvlak te geven; Samen met de werkgroep oude ren Oosten de wijkpost Oost van de stichting Gecoördineerd Ou derenwerk worden deze en ko mende maand drie voorlich tingsmiddagen gehouden, die geheel aan de alternatieve artse nij zijn gewijd. In het kruïsgebouw aan de Van Swindensingel worden op de dinsdagen 30 oktober en 6 en 13 november over uiteenlopende alternatieve generingsvormen Verteld. i Rotterdam Een boze man heeft gisteren in het kantoor van zijn maatschappelijk werker aan de Noordsingel brand proberen te stichten. Hij had daarvoor en kele brandbommetjes gefabri ceerd. Het pand was echter afge sloten met een stalen rolluik, waardoor het vuur geen noe menswaardige schade aanricht te. De dader, een 35-jarige Schie dammer, vluchtte op een race fiets richting Dordrecht. Daar werd hij toevallig door de politie gecontroleerd, waarna hij spon taan van zijn poging tot brand stichting begon te vertellen. De man is tot zijn daad gekomen omdat hij naar tzijn zeggen niet goed door de maatschappelijk werker is behandeld. Vlaardingen Een 47-jarige Schiedammer werd tijdens het winkelen bij Albert Heijn op het Liesveld zo kwaad toen een vrouw met haar winkelwagentje tegen zijn benen reed, dat hij zijn woede op haar bekoelde. De man sloeg de vrouw, een 62-jarige Vlaardingse, diverse malen te gen het hoofd. De vrouw verloor haar 2onne- bril en liep een hoofdwond op. j De man kon op aanwijzing van 1 andere klanten worden aange houden en meegenomen naar het politiebureau. Daar ver klaarde hij dat de hem onbeken de vrouw opzettelijk met het wa gentje tegen hem aan was gere den. Vlaardingen Een negentien jarige Vlaardinger is gistermor gen met onbekend letsel in het Holy-ziekenhuis opgenomen, nadat hij in een bocht op de Schiecjamseweg de macht over zijn bromfiets verloor. De jongen reed door die ongecontroleerde actie in de struiken. Zijn voor wiel blokkeerde en zij viel. Maassluis Voor de tweede maal in twee dagen heeft zich bij Key en Kramer in Maassluis een arbeidsongeval voorgedaan. Gisteravond raakte een 29-jarige man uit Rozenburg ernstig ge wond aan een arm toen een deel van zijn stofjas tussen een draai ende band terecht kwam. De man, die in asfaltagefabriek con trolewerkzaamheden uitvoerde, is naar het Dijkzigt-ziekenhuis overgebracht, waar hij onmid dellijk werd geopereerd. Maandag kwam de 29-jarige Rotterdam Ahmet Abaci om het leven toen hij bekneld raakte tussen twee pijpen en zijn hoofd werd verbrijzeld. De arbeidsinspectie stelt naar beide ongevallen een onderzoek in. Schiedam De politie van Schiedam verwacht op korte termijn meer jongens en man nen te kunnen arresteren, die af gelopen weekeinde betrokken zijn geweest bij massale en bloe dige vechtpartijen in de binnen stad. Hoewel een groot aantal vechterbazen zaterdag en zon dag actief was, kon de politie toen maar twee relschoppers in rekenen. Die geringe vangst had te maken met de overmacht waartegen agenten het moesten opnemen. Een poging om één van de da ders te arresteren mislukte, om dat een grote groep vechtersba zen de politie te lijf ging. Daarop besloten de agenten, die inmid dels gehavende uniformen had den opgelopen, de aftocht te bla-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1