Schade blijft beperkt door fiasco Kabeleids Lof ouderen voor Ruytenburghflat Alternatieven nodig voor Snaland- West Smerigste plek creatief saneren MMMBlnm Op islam-school in Vlaardingen rust nog taboe Ridderstraat snel verlost van muziek gÉiÉS Maassluis geeft meer grond uit Schiedam vreest voor wegvallen woningbouwlocatie Brand in patatkar Scarabee zonder 'hocus pocus' Vernieling in kantine -terrein Schiedamseweg afgesloten smederij Idïiiili Regionale redactie: DONDERDAG 18 OKTOBER 1990! PAGINA 17 Vlaardingen- Postbus 400B. 3130 KAVtod,rigen. Teiêfon" sportredactie: 434S209. Telefax: 010-4349754. VLaardinffpn n» ihniJeK. Vlaardingen De liquidatie van KabelgidsBV, dat in Vlaar dingen tot voor kon een 'elek tronische krant' op de buis bracht, gaat de gemeente enkele duizenden guldens kosten. Het contract is door het GEWB met ingang van deze maand opge zegd. Het is de bedoeling dat op het vrijgekoiben kanaal de Turkstalige zender TRT Inter nationaal binnenkort te zien is. In vergelijking met de vele an dere schuldeisers is het bedrag van zo'n 10.000 gulden, dat vlaardingen erbij in lijkt te schieten, een schijntje. De zaak waarnemer van Kabelgids, het adviesbureau Klaasse Klaas- se. heeft voorgesteld tien procent van de achterstallige gelden uit te keren. Van het resterende be drag zou de gemeente dan moe ten afzien. De eerste twee kwar taaltermijnen, in totaal ongeveer 22.000 gulden, heeft de kabelex ploitant wel betaald. Klaas- se Klaasse wil zelf niets kwijt over de financiële belangen, die naar het schijnt in de miljoenen lopen. ACR, dat het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk uitgeeft, denkt ook haar intrede in Vlaardingen te kunnen ma ken. „De ACR gaat gewoon door, waar andere exploitanten het steeds moeilijker krijgen", stelt Frank van Riel van de TV Krant. Rotterdam, Schiedam, Maassluis en Capelle aan den IJssel behoren tot het uitzendge bied. Hij zegt dat „we zeer snel het gat kunnen opvullen in Vlaardingen. Binnen een week zouden we er kunnen draaien". De kijkcijfers die de NKP, de overkoepelende organisatie van kabelkranten, deze week heeft bekend gemaakt, sterken hem In het idee dat de ACR ook in Vlaardingen haar intrede moet kunnen doen. „We hebben in ons gebied een kijkdichtheid van ruim zestien procent Dat zijn meer dan honderdduizend kijkers". Op weekbasis, aldus Van Kiel, heeft veertig proeent m ieder geval een keer naat de TV Krant gekeken. „Dat is meer dan een verdubbeling". Huizen keuren. Hoewel de 55-plus-woningen allang zijn nut een kijkje te nemen in de nieuwbouw in het centrum. 'vergeven', Neten veel ouderen de kans niet onbe- Vlaardingen In een snackwa gen op de markt aan de Broek- weg is gistermorgen brand uitge broken. De patatbakker had ser vetten onder de over gelegd en die vatten vlam door oververhit ting. De brandweer hoefde niet in ac tie te komen. Het vuurtje werd gedoofd met brandblussers die door mensen uit het publiek snel uit de auto waren gehaald. Vlaardingeg Zodra er in de Vlaardingse binnenstad of de di recte omgeving daarvan oude renwoningen worden gebouwd, is het steevast dringen gebla2en. Voor de 35 woningen in de Ruy tenburghflat, op de hoek van de Burgemeester Pruissingel en de Vondelstraat, hadden liefst vijf honderd ouderen zich gemeld. En hoewel alle woningen allang zijn uitgegeven was het gister middag, toen opdrachtgever Pa tri monium's Woningen mensen alvast in de gelegenheid stelde de huizen te komen bekijken, opnieuw erg druk. Ook ouderen die geen huisje hadden weten te bemachtigen in de Ruyten burghflat repten zich met de lift naar de vijfde en zesde verdie ping en keurden de kale kamers. „Want misschien kom ik hier nog weieens terecht. Je weet maar nooit", zeiden zij. De woningen voor 55-plussers, die beschutting bieden aan de nieuwe openbare basisschool aan de Huygensstraat, konden de goedkeuring wel wegdragen van de vele bezoekers. „Prachtig hoor", vonden zij. „Mooie grote kamers". Dat in die kamers geen ingebouwde kast te vinden is, vonden zij niet erg. Ruimte voor kasten is er genoeg. Maar dat er in de ruime badkamer niet aan een toilet was gedacht verbaasde sommige belangstellenden wel. Toekomstige bewoners waren nog het meest te spreken over de overdekte balkons. „Meid, daar zit je lekker", riep iemand uit. De balkons oogden ruim, daar was wel plek voor een tafeltje en« aen paar stoelen. Maar ook daar; hadden sommigen toch een' kanttekening bij. De balkons" zijn van elkaar gescheiden door* een wand van gewapend glas.? Dat is stevig, maar bijna net zo; doorzichtig als gewoon glas. Het; noodt dus tot contact tussen bu4 ren. „En je weet maar nooit wie1, er naast je komt wonen", zei een- vrouw tegen haar vriendin. 1 Bouwvakkers en stratenmakers; waren gistermiddag nog druk in' de weer, maar de flats aan dej Burgemeester Pruissingel wor-* den volgens Patrimonium well zeer binnenkort opgeleverd. Het; naburige schoolgebouw is al klaar De leerlingen van del Erasmusschool betrekken het na- de herfstvakantie. 1 Schiedam De gemeente Schiedam raakt in de versukke ling als de bouw van Spaland- Oost geen doorgang kan vinden. Die waarschuwing klinkt door in de beleidstoelichting, die het college van B en W op de begro- '•'i, •- I ting voor 1991 heeft gegeven. De j bouw van de laatste grote stad- suitleg is onzeker geworden door de mogelijke uitbreiding van luchthaven Zestienhoven. Het meest oostelijke gedeelte - van Spaland, globaal het gebied tussen de Kerklaan en de Ker- L,-v kweg, ligt precies in de aanvlie- groute van het nieuw aan te leg- gen Rotterdam Airport, De ge- luidsoverlast geldt reeds op dit moment als een bedreiging voor de nieuwbouw. "f* Mocht de Maasstad het vliegveld 't lFh uitbreiden, dan overschrijdt de aaSiftfateB&aiafeS geluidsoverlast in het gebied in ieder geval de normen van het ministerie van VROM. Dit zou kunnen betekenen, dat het mi- nisterie de geplande bouw van de wijk kan blokkeren. Uit de beleidstoelichting blijkt, dat de gemeente serieus reke- ning houdt met dit scenario. Het college schrijft, dat de gemeente -«■ ondertussen moet omzien naar andere, alternatieve woning- a y1- bouwlokaties in de stad. Dit is volgens het gemeentebestuur g" noodzakelijk om Voldoende g draagvlak voor de voorzienin- «c gen* in destad te behouden. J Evenwicht -1 Naast het inlossen van de ambt- tieuze prognoses de gemeente gaat uit van een stijging van het t huidige bevolkingsaantal van 70.000 naar 73.000 inwoners is Spaland in aanbouw. In het de nieuwbouw in Spaland-Oost westelijk deel schieten huizen als ook onontbeerlijk voor het her- paddestoelen uit de grond, het stel van het evenwicht in de be- oostelijk ligt braak. De vraag zelfs volkingsopbouw. is of er ooit kan worden begonnen Op dit moment kampt Schiedam met nieuwbouw, met een sterke vergrijzing. Na het volbouwen van Spaland- West heeft de gemeente de bouw van 1500 eengezinswoningen ge pland in Spaïand-Oost. Volgens cte afdeling sociografie krijgt Schiedam pas een 'ideale bevol kingsopbouw' als na Spaland- West ook Spaland-Oost wordt gebouwd. Ondanks de dreigende wolken gelooft wethouder Chris Zijde veld nog steeds in de bouw van de wijk. „De woningbouw past in het streekplan en dat geldt niet voor de uitbreiding var» Zes tienhoven. Ik heb nog steeds de hoop dat de gemeente Rotter dam op haar dwaling terug komt'*. Toch loopt het gemeentebestuur in de begroting voor 1991 reeds vooruit op de situatie, dat de bouw niet doorgaat. „In dit be- Maassluis Met twee benen op de grond, niet dogmatisch maar wel spiritueel. Zo vat Wim War- bout in een notedop de activitei- ten samen van de Maassluisse stichting Paranormaal Centrum Scarabee. Warhout, die lid is van de Lan delijke Vereniging Natuurgene zers, belooft dan ook dat de re gionale manifestatie die Scara bee volgende week zaterdag 27 oktober in ontmoetingscentrum Koningshof houdt, er één wordt 'zonder hocus pocus'. Scarabee stelt zich ten doel een link te leggen tussen eeuwenou de wijsheden en nieuwe inzich ten op allerlei terreinen. Vanuit die invalshoek worden magneti seurs, paragnosten, wichelroede lopers, acupuncturisten en astro logen volgende week in Ko ningshof begroet. Zij bemannen dan een groot aantal stands waar bezoekers een gratis consult kunnen verwachten. De manifestatie begint om tien uur en duurt tot vijf uur. In de kleine zaal worden vanaf twee uur lezingen en demonstratie ge geven. Vlaardingen De nieuwe buren van het Weeshuis, be woners van de nieuwbouw aan de Ridderstraat, kunnen opgelucht ademhalen. Drum en Bugie Corps Avalance be trekt in december een nieuw onderkomen: de voormalige kantine van de gefuseerde voetbalclub DSS aan de JVïa- rathonweg. Veel bewoners van de nieuw bouw op het vroegere Wees huisplein waren allerminst gecharmeerd van het 'lawaai' dat Avalance in haar repeti tielokaal in het Weeshuis pro duceerde. Vroeger hadden weinig mensen daar last van, omdat er niet veel huizen in de buurt van het Weeshuis stonden Maar de nieuwbouw staat slechts een straatbreedte verwijderd van het monu mentale pand. Een afstand die het geluid van de drum mers en blazers van Avalance moeiteloos kan overbruggen. De overlast duurt echter niet lang meer, zal de gemeente de getergde bewoners per brief laten weten. De verhuizing van Avalance, ter voorberei ding van de sloop van het Weeshuis, is op handen. De bewoners van de Ridderstraat wordt gevraagd althans tot 1 december enige 'coulance' te betrachten ten opzichte van de enthousiaste muzikanten. Vlaardingen Inbrekers hebben gisteren vernielingen aangericht in het voormalig clubgebouw van voetbalclub DSS aan de Mara- thonweg. Het pand, dat na de fusie van de clubs DSS en Fortuna tot Deltasport leeg staat, wordt waarschijnlijk het nieuwe onderkomen van muziekvereniging Avalance. De inbrekers sloegen een ruitje in. Of zrj uit het verlaten clubgebouw ook iets gestolen hebben is niet be- Vlaardingen De Schiedamse- klus op 3 november is geklaard, weg wordt volgende week ge- maar dat is vooral afhankelijk deeltelïjk afgesloten. Tussen de van weersomstandigheden. Callenburghstraat en de Een- drachtstraat gaat de Dienst Ge- Het verkeer wordt tijdens de meentewerken vanaf volgende werkzaamheden omgeleid via week een nieuw riool aanleggen de Julïanasingel, de Schïedam- Gemeentewerken hoopt dat de sedijkendeHoflaan. leidsstuk zetten we de lijnen uit voor de komende jaren", zegt Zijdeveld. „Het is goed om maat regelen in voorbereiding te heb ben als mijn inschatting anders uitpakt. Daarom laten wij ook beschouwingen los op nieuwe woningbouwprojecten in het centrum". mij in 1091 gereed is met haar plan van aanpak voor de giflo- katie. Vervolgens beslist de pro vide wanneer de scboonmaak- operatie kan beginnen. „Dat is mede afhankelijk van de finan ciële mogelijkheden", stelt Meesters. „Dit is niet bepaald de enige vervuilde lokatie in de provincie Zuid-Holland". Voorkeur' Vast staat, dat de gemeente op braakliggende terreinen in het centrum nooit de woningbouw- doelsteilingen van Spaland-Oost kan evenaren. Op hetHolIandia- terrein en de gaten in het Scbie- nokogebied kunnen hooguit en kele honderden woningen wor den gebouwd. De bouw van 1500 woningen van Spaland-Oost verdient daarom veruit de voorkeur van de wet houder. Ondanks de tegenwer king van Rotterdam denkt Zij develd toch sterke troeven in handen te hebben om de bouw van de nieuwbouwwjjk door te zetten. „Het rijk heeft veel geld geïn vesteerd in een nieuwe rondweg en de tramverbinding, die naar de 's-Gravelandseweg gaat lei den. Die investeringen worden ook gepleegd voor Spaland-Oost Dat geld gaat men echt niet In de put gooien", meent hij. Op dit moment werkt de afde ling stadsontwikkeling gewoon verder aan de voorbereidingen voor Spaland-Oost Volgend jaar wil de gemeente na het indienen van globale schetsen een be stemmingsplan voorde wijk ont wikkelen. Als het aan Zijdeveld ligt, begint de bouw van net met giftig havenslib opgespoten ge bied in 1993. Maassluis De uitgifte van be drijfsterreinen zit in Maassluis weer in de lift. De gemeente denkt dit jaar 3,6 hectare aan de man te brengen. Dat is veel meer dan in 1989 toen krap één hecta re van het bedrijfsterrein Nieu we Waterweg werd verkocht. In dat gebied is momenteel nog ne gen hectare beschikbaar. Met die verwachte explosieve groei in 1988 werd nog geen meter uitgegeven sluit Maas sluis aan bij positieve ontwikke lingen, die ook in de rest van Zuid-Holland merkbaar zijn. Met name Rotterdam deed vorig jaar met de uitgifte van 99 hecta re op de vooral de Maasvlakte goedezaken. Vlaardingen De stichting Migranten Ouder Raad (Stimor) wijst de oprichting van een islamitische school in Vlaardingen voorlopig van de hand. Voorzitter Ibrahim Erbas vindt het stichten van dergelijke scholen een verkeerde ontwikkeling. Anders dan in Schiedam, waar de islamitische basisschool El- Furkan dit jaar zijn deuren opende, sturen de Vlaardingse mi granten aan op meer zeggenschap op de bestaande scholen. Dat is volgens Stimor de aangewezen manier om beter onderwijs aan 'buitenlandse' kinderen te garanderen. Erbas: „Niet het eigen godsdienstonderwijs is de reden dat er is lamitische scholen ontstaan, want zulk onderwijs wordt ook gegeven op gewone basisscholen. Het ging de ouders in Schie dam er om dat ze invloed kregen op het schoolbeleid. Wij vin den dat dit ook kan op de bestaande scholen. Wij zijn daar zelfs zeer optimistisch over". Erbas erkent overigens dat een aantal ouders in Vlaardingen bij Stimor heeft aangedrongen op het stichten van een eigen school op islamitische grondslag. Ook zou er een aanbod liggen van de schoolleiding van El-Furkan om leerlingen uit Vlaar dingen met de auto op te halen en weer thuis te brengen. Erbas heeft de ouders geadviseerd dat aanbod af te slaan: „Wij hebben gezegd: wacht nou eerst rustig af hoe ons initiatief uit pakt. Als we er niet in slagen meer invloed te krijgen op de Vlaardingse scholen, kunnen we altijd nog zien".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1