Vlaardings verzet tegen PTT-plannen Schiedam als Zwart Nazareth op single Spruiten op rantsoen op nieuw marktplein li Ongelukken leggen Key Kramer stil Eerste 'Brands' is de laatste niet CDA eist uitstel begrotings debatten Compostvat in trek Niet West, maar Oost VLAARDIN6S DA6BLAD COURANT NIEUWE WATERWEG GOURANT Veiligheid in geding gekomen door reorganisaties Kleedruimten DSS in brand .Stroopwafels bezingen de jenererstad MOOI WARM ll?f?fPIÉSïSïi»tea»i WAJHIWEG Regionale redactie: Bcede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Waardinnen. VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 PAGINA 13 Telefoon: 010-4343229,4352066.435Q5S7 - sportredactie: 4345209. Telefax; 010-4349754. Maassluis Coatingbedrijf Cindu Key Kramer in Maassluis heeft zijn produktie gedeeltelijk stilgelegd na twee ernstige ongevallen begin deze week. Sen Rotterdamse werknemer liet maandag het leven toen zijn hoofd werd verbrijzeld tussen twee pij pen. Een tweede medewer ker, afkomstig uit Rozenburg, moest een dag later zijn duim missen na een een ongeval. De beslissing om het werk ge deeltelijk stil te leggen heeft het bedrijf genomen in geza menlijk overleg met de ar beidsinspectie. De twee re cente ongevallen hadden de bedrijfsleiding al aan het den ken gezet, aldus directeur L. de Vlaming, die erkent dat het bedrijf niet veel anders kon doen dan de werkzaam heden testaken. Was het Maassluisse Key Kramer niet vrijwillig met de produktie gestopt, dan zou de arbeidsinspectie ongetwijfeld eigenhandig een einde heb ben gemaakt aan de coat- werkzaamheden. De betref fende pijpen hebben een ge wicht van 75G0 kilo per stuk, zijn twaalf meterlang en heb ben een doorsnee van een me ter. Ook de Industriebond FNV heeft vraagtekens geplaatst bij de wijze, waarop Key Kramer haar werkzaamhe den de laatste tijd heeft geor ganiseerd. In Maassluis was men de laatste weken druk in de weer met het coaten van vijfhonderd kilometer pijplei ding. Norgas In opdracht van het Noorse Norgas worden de pijpen bin nenkort afgezonken in de zee. Voor de verankering op de zeebodem worden de pijpen na het coaten voorzien van een betonlaag. Deze werk zaamheden worden uitge- voerd door de Hollandse Be- tongroep, dieialsde hoofdaan nemer voor de Noorse klus te boek staat. Teneinde het werk op tijd te kunnen klaren heeft Key Kramer naast de eigen vaste kern een aantal personeelsle den ingehuurd bij andere be drijven. Volgens directeur De Vlaming is ongeveer de helft van het personeel 'geleend'. De Industriebond FNV vindt dat het ingeleende personeel onvoldoende op de hoogte is van de gevaren, die verbon den zijn aan de coatwerk- zaamheden. In het verleden werkte iedere produktieploeg met een baas die op de veilig heid lette. Door verschillende reorganisaties en inkrimpin gen is een deel van die erva ring weggevallen, aldus een woordvoerder van de bond. Hij vindt het een terechte eis van de arbeidsinspectie nu veiligheidsinspecteurs voor iedere produktieploeg aan te stellen. Met de arbeidsinspectie voert Key Sz Kramer overleg over het verbeteren van de veilig heid, In de toekomst komt ie dere produktieploeg onder verantwoordelijkheid van een inspecteur van de Hol landse Betongroep te staan. Deze inspecteur moet in de eerste plaats toezien op de na leving van de veiligheidsei sen. Verder dient hij met name de inleners op de moge lijke gevaren van het werk te wijzen. Directeur De Vlaming verwacht, dat de produktie na deze reorganisatie op korte termijn kan worden hervat. Schiedam Een half mensenle ven geleden was de toenmalige conservator Daan Schwagerman van het Stedelijk Museum al ge charmeerd van Eugène Brands. En niet ten onrechte. Want in de jaren vijftig vestigde Brandts zijn naam, zoals ook Corneille en' Appel dat deden. Zij verwierven hun faam als de Cobra-groep en exposeerden in die tijd ook hun vernieuwende kunst in Schie dam. Hoewel hij in de jaren tachtig ook nog tweemaal zijn werk ten toonstelde in het Stedelijk, was de nu 77-jarige Brands gister avond even terug om te zien hoe zijn twee jaar oude schilderij 'Uvisersal Palet' officieel door het museum werd aangeschaft'. Eugène Brands voor zijn Univer sal Palet, waar het Stedelijk zeer trots op Is. Bijna als een goed gebruik was daar natuurlijk een incidentje aan vooraf gegaan. De Vrienden van het Stedelijk Museum voel den er niets voor het kunstwerk uit te reiken aan directeur Hans Paalman. Nu deze conservator is vertrokken, achtte men de tijd rijp om het schilderij dat al enige tijd in het museum hing, ook of ficieel te overhandigen. Voorzitter W. Hazelaar van de Vrienden wees erop dat zij al léén niet in staat waren een ech te Brands aan te schaffen. „Dankzij sponsors is het toch ge lukt". Hoewel de prijs niet be kend werd gemaakt, is het onge twijfeld aanzienlijk duurder dan het eerste door het Stedelijk aan gekochte schilderij van ÉugènE Brands. Dat gaf de schilder weg voor een appel en een ei. „Eigen lijk was het een gift".' Na een uitleg van de schilder over de kosmische bedoelingen van 'Universal Palet' werd het contract ondertekend tussen de Vrienden en wethouder Zijde veld (cultuur) namens de ge meente. „Daarmee verklaren we het schilderij nimmer te zullen verkopen", vertelde de wethou der die de Vrienden voorts op het hart drukte wat minder be scheiden te worden en wat meer aan de weg te timmeren. Vlaardingen De kleedruim ten van de voormalige voetbal club DSS'26 aan de Marathon- weg zijn gistermiddag volledig uitgebrand. De politie weet bijna zeker dat de brand is aangesto ken. In de kantine naast de kleed ruimten van demetFortuna ge fuseerde voetbalclub werd een ravage aangericht De brandkra- nen werden opengedraaid en de ruiten vernield. Getuigen zagen kort na het uitbreken van de brand drie jongens wegrennen uit de kleedruimten. De brandweer had minder dan een half uur nodig om het vuur te blussen. Om vijf over half vijf werd de brand gemeld, twee mi nuten voor vijf kon het sein 'brand meester' worden gege ven. De Marathonweg werd ge durende die tijd voor het ver keer afgesloten. De brand en de vernielingen zijn een stevige domper voor mu ziekvereniging Avalance. Die hoopte in december van het Weeshuis te verhuizen naar het voormalig clubgebouw. Of de verhuizing zo snel doorgang kan vinden is onduidelijk geworden: Vlaardingen Vlaardingen zal zich heftig verzetten tegen het plan van de PTT om de posta gentschappen in de Voorstraat en de Wïnkelhoeve op te heffen, „Dat kan zo niet", zegt een ui terst ontstemde wethouder Ag nes van Ardenne van economi sche zaken. Burgemeester en wethouders zijn behoorlijk nijdig op tante Post, die met een simpel briefje, eigenlijk als bijlage bij een pers bericht dat de gemeente ontving, de sluiting van twee postagent schappen aankondigt. „Zomaar even een laconieke medede ling", moppert de CDA-wethou- der. „Zo van: dat kunt u voor ken msgeving aannemen". Wethouder Van Ardenne vindt dat de sluiting van de postagent schappen in strijd is met een van de eisen die de PTT zelf aan haar bezuinigingsmaatregelen heeft gesteld: dat ze maatschappelijk aanvaardbaar moeten zijn. Dat zijn deze maatregelen niet, vindt zij. „De Babberspolder is een wijk in opbouw, daar verdwijnt zomaar even een postagentschap aan de Voorstraat en het postkantoor op de Van Hogendorplaan wordt een agentschap. Door de sluiting van het agentschap in de Win kelhoeve wordt heel Holy- Noord in de kou gezet. Zowel Holy-Noord als de Babberspol der zijn wijken waar veel oude ren wonen. Je kunt toch niet te gen die mensen zeggen: ga maar naar De Loper, of: wandel maar naar de Van Hogendorplaan. Zo blijft er weinig over van de dienstverlening. En in mijn ogen is de PTT toch nog altijd een dienstverlenend bedrijf'. De eerste PTT'er die zich tegen over de CDA-wethoudar moet verantwoorden is de directeur in Vlaardingen, drs. W. den Beet. Hij was per slot van rekening de brenger van het slechte nieuws. Maar als hij de gemeente niet kan helpen zal Van Ardenne niet aarzelen het hogerop te zoe ken. „Die postagentschappen moeten gehandhaafd blijven is haar uitgangspunt. De wethouder kan zich absoluut niet vinden in deze manier van bezuinigen van de PTT. „Ze schrijven in die brief dat ze met name het platteland willen ont zien. Maar als je hele stadswijken van hun voorzieningen berooft, wat is dan het verschil? Mis schien wordt het tijd dat we de Stadspost gaan opwaarderen", voegt zij er enigszins dreigend aan toe. „Die hebben wij ook nog, al leidt hij een enigszins sla pend bestaan". De wethouder voor economische zaken zal directeur Den Beet ook opheldering vragen over de plannen die de PTT heeft met de kantoren aan de Taanderijstraat en de Waalstraat. Zij vreest dat de PTT de afhandeling van pak- ketpost, nu nog in de Taanderij straat, wil verplaatsen naar de Waalstraat. „En daarmee zou er veel zwaar verkeer naar de bin nenstad komen. Daarmee gaan wij ookniet akkoord". Schiedam Het was een histo risch verantwoorde omgeving, daar bij het Zakkendragershuis je en één van de oudste cafés van de Brandersstad Scyedam. Even gaven Rïen de Bruin en Wim Kerkhof 'm stevig vankatoen en .binnen een mum stond de straat vol. Eerst nog dampte en stamp- te 'Ome Kobus' uit gitaar en bas. Maar daarna barstte het illustere duo echt los met het lied waar het gistermorgen om was begon nen. 'Achter de Teerstoof', 'Verbran- de Erven' Daar woonthetgrsuw Jan-met-de-Pet Open riolen waar zelfs de ratten sterven Welkom in Zwart Nazareth Ze zongen het uit volle borst en ^burgemeester Reïnier Scheeres 1 glunderde. Want waar Vlaar- dingen The Amazing Stroopwa- fels onlangs nogde promotieprijs van de stad aanbood, daar heeft Schiedam het nu toch mooi tot lijdend voorwerp geschopt „We hadden dit liedje al voor die uitreikingklaarliggen. Anders", grinnikt Rien de Bruin, „zou het wel gemeen zijn om dan juist nu een nummer over Schiedam te schrijven". 'Het liedje 'Zwart Nazareth' be- -.schrijft bepaald niet een sfeer - van rozegeur en maneschijn - eerder het absolute tegendeel maar burgemeester Scheeres maalde er niet om. Sterker nog, 'hij was het bij de presentatie van 'de nieuwe Stroopwafels-single volstrekt eens met de twee zan gers. „Tien, twintig jaar geleden was dit onderwerp nog een ta boe. En het is niet passend om in gedachte een pagina uit het ge- schiedenisboek te scheuren", er kende de burgemeester. Of 2e een hit in huis hebben, we ten ze absoluut niet. Sterker nog, het zal de Stroopwafels worst ;zijn ook. Gitarist Wim de Bruin; „We moeten het niet van de top- 40 hebben. De hoogste notering in al die jaren haalde ons num mer Oude Maas. Die kwam op 39, geloof ik. In de winkel verko pen we ook bijna geen CD. Wij moeten het van onze optredens hebben". Wim Kerkhof en Comelis Pons, die verantwoordelijk zijn voor de jongste Stroopwafels-tekst, hebben het liedje over het Schie dam aan het einde van de negen tiende eeuw toegeschreven naar de eerste kennismaking van Francois Haverschmidt met de jeneverstad. De toehoorder wordt aan de hand van de domi nee, beter bekend onder het pseudoniem Piet Pa ai pens. mee- geleid door de straten van Zwart Nazareth, een benaming die Schiedam herinnert aan de don kerste dagen van haar geschie denis. Tussen de huizen aan de smalle gracht Hangt kolendamp en afvalstank Hij loopt behoeazaam donkere En alles ademt sterke drank De branderijen braken vuur Wa t doet hij op dit late uur Een ode is het dus bepaald niet geworden. Maar Schiedam hoort wel in het rijtje thuis van Rotter dam, Leiden, Enschede, de Bies- bosch, Sehouwen-Duivenland, Indié, Tahiti, Hawaii, de Sahel en natuurlijk Frankrijk: steden, streken en landen die The Ama zing Stroopwafels in hun song teksten in de loop van meer dan een decennium op de korrel heb ben genomen. Vlaardingen, waar de groep onlangs werd ver blijd met een promotieprijs en waar tekstschrijver Wim Kerk hof woont, hebben zij in hun car rière nog nooit bezongen. Nu dus wel de Brandersstad en zelfs in één klap twee keer. Want de 'goodwill ambassa deurs', zoals Scheeres het twee tal noemde, hebben op'de B-kant van de plaat het milieu bezon gen. Waarschijnlijk tegen het a zere been van wethouder Zijde- js veld, want wat zeggen de eerste twee regels van het nummer -s 'Mijn Chauffeur'? tc Ik reed met mijn chauffeur zo- maar wat rond R Totdat de limousine in Spaland s stond o Er staken wat vaten uithetgras Of dit misschien een stortplaats was... De Stroopwafels op volle toeren voor-het Zakkendragershuisje: 'Welkom in Zwart Nazarelh...' ATH<N« H. y. Kopij showroom: «noen? Oösihavenkade 14 Vlaardingen 4343213 Vlaardingen Hét voordeel van het nieuwe marktterrein bij winkelcentrum De Loper was gisteren voor het publiek de nabijheid van winkels met brede luifels. De herfstregen, die van een fris miezertje aan het einde van de ochtend ver anderde in een fikse regenbui, kon de marktgangers niet de ren. De luifels van de nieuw ge bouwde winkels boden een welkome schuilgelegenheid. Ook anderszins is de verhui zing van de parkeerplaats naast het winkelcentrum naar het plein tussen de oude en de nieuwe winkels een vooruit gang. De markt is, ingeklemd tussen de winkelgalerijen, on miskenbaar gezelliger gewor- a den. Alleen het feit dat in een aantal nog niet geopende win- kels nog duchtig werd gewerkt en dat een doorkijkje in de win- kelrij uitzicht bood op een rom- g melig bouwterrein aeden aan s die gezelligheid enigszins af- -g De regen weerhield Vlaardin- o gen er niet van massaal te ko men kijken naar het nieuwe marktterrein in Holy. Onder de winkelluifek was het sehui- rsa, j felen geblazen. Trok de koop waar hun aandacht dan waag den de mensen de sprong naar de andere luifel: die van de marktkraam. Zowel de winke liers die hun zaak al hadden ge opend als de marktkooplui de den goede zaken. Een enkeling vond het te druk en hield het De eerste markt op het nieuwe plein in Holy. Van heinde en ver kwam het publiek erop af. mopperend voor gezien: „Hier word ik gek van. We gaan naar huis", sprak een man tot zijn vrouw". Troetelkind Marktmeester J. Koster was opgetogen over de toeloop die de eerste markt op het nieuwe terrein te verwerken kreeg. De rrtarkt in Holy is een beetje zijn troetelkind: hij heeft hem in april 1972 opgezeten de positie ve reacties van publiek en kooplui gistermorgen deden hem goed. Een van de kooplied den belde Koster 's avonds zelfs thuis om namens zijn collega's zijn dank te betuigen. „Dat zegt toch wel wat". Het nieuwe terrein in Holy heeft volgens Koster alles in zich om een 'gouden markt' te worden. „Het is hartstikke ge zellig- De samenwerking tus sen marktlui en winkels is grandioos. En als er straks een sneltram stopt is het helemaal grandioos". De enige beden king die Koster heeft is dat het plein in De Loper 'te mooi' is voor een markt „Dat plein wordt de hele week maar één ochtend gebruikt. Voor de rest ligt het leeg, Dat is eigenlijk zonde". Holy heeft na de verbouwing van De Loper .zonder meer de mooiste markt van Vlaardin gen, vindt de marktmeester. Niet de grootste, dat voorrecht is voorbehouden aan het cen trum, waar twee keer per week aan de Broekweg tweehon derdtwintig kramen worden opgesteld. Op het plein in Holy kunnen met veel passen en me ten precies zeventig kramen worden geplaatst. Het publiek kwam van heinde en ver op de nieuwigheid af. Uit alle wijken van Vlaardin gen, zelfs uit Schiedam kwa men de mensen kijken. Een groenteman moest tegen het einde van de ochtend de sprui ten, die hij voor de feestprijs van 49 cent aan de man bracht, zelfs rantsoeneren. Klanten die vijf kilo spruiten wilden heb ben kregen hun zin niet. „Eén kilo per klant, anders halen we het sluiten van de markt niet. We zijn er bijna doorheen", kregen zij te horen. Schiedam De begrotingsde- batten in de Schiedamse ge meenteraad moeten worden uit gesteld. Dat heeft het CDA gesist in een brief aan burgemeester Reïnier Scheeres. De fraetie heeft, zeventien da gen voor de behandeling in de gemeenteraad, nog altijd de be groting niet ontvangen. Dat be tekent dat er onvoldoende tijd rest voor een gedegen studie van de stukken, vindt de christen democratische fractievoorzitter Daan Baart. Hij is uiterst onge lukkig met die gang van zaken. Baart heeft uitgerekend dat zijn fractie nog elf werkdagen res ten, voordat de belangrijke de batten op 5 november een aan vang nemen. In die vergadering zou het college van PvdA, D66 en Groen Links ook haar beleid voor de komende vier jaar aan de raad voorleggen. Maar het collegewerkprogramma is nog niet verschenen, evenmin als de begroting. Het CDA vindt dat er minstens vier weken moeten liggen tussen het moment dat zij de papieren krijgen en de vergadering. Het democratisch gehalte van de Schiedamse politiek zou anders in gevaar komen. Baart ver wacht geen overwegende be zwaren van de coalitiepartijen tegen de eis van het CDA. „Zij willen immers het democratisch gehalte van de Schiedamse poli tiek verhogen alsmede het poli tieke primaat meer bij de raad onderbrengen". Vlaardingen Het compostvat raakt ingeburgerd in Vlaardin gen. Vanmiddag verkocht mi lieuwethouder Ary Maarleveld persoonlijk het duizendste exemplaar. Om het belang te on derstrepen dat de gemeente hecht aan een door de reini gingsdienst uitgevoerde com- postvatenactie, wilde Maarle veld-zelf het jubileum* vat aan de man brengen. Dat deed hij óp het terrein van de reinigingsdienst aan de Hoflaan. De trotse gevoelens over het suc ces van deze tweede actie wer den dan ook niet verheeld. Vlaardingen gaat er prat op in 1986 als eerste stad aan de Wa terweg te zijn begonnen met het uitzetten van compostvaten te gen een gereduceerd tarief van 75 gulden. Toen lag het initiatief bij de regionale Vereniging te gen Milieubederf en werden 200 vaten verkocht Vorig jaar besloot het gemeente bestuur een. vervolgactie te star ten, die vooral op bewoners van Holy en Vlaardinger-Ambacht was gericht. Dat resulteerde in de verkoop van nog eens 550 va ten. Inmiddels wordt in de jaarlijkse gemeentebegrotingen geld gere serveerd voor nog meer acties. De animo is dit jaar opnieuw enorm toegenomen. Aanvanke lijk dacht de gemeente met 500 vaten te kunnen volstaan, maar inmiddels hebben zich al 850 ge gadigden gemeld. Daarmee staat bij ruim vier procent van de Vlaardïngse huishoudens een compostvat. Omdat flat- en eta gebewoners er weinig profijt van hebben, becijfert de reini gingsdienst dat dit jaar al meer dan tien procent van de tuinen is voorzien. Volgend jaar gaat de dienst op nieuw de boer op. Dan wordt ge probeerd met name de bewoners van de Babberspolder, de Oost- wijk en het Centrum te motive ren een compostvat aan te schaf fen, SchiedamWaar in de tekst en in het fotobijschriftgeen misver stand over kon bestaan, daar werd 'in de kop gisteren iets an ders gesuggereerd. In het artikel over de vrees van de gemeente Schiedam voor het wegvallen van 'een belangrijke woning bouwlocatie, kwam in de kop tot uitdrukking dat het hier zou gaan om Spaland-West Het gaat natuurlijk, zoals ook uit de verdere tekst bleek, om het oostelijk deel van Spaland, Dat ligt nu nog braak en de vraag is maar of Schiedam er ooit kan gaan bouwen. Daarom is de ge meente op zoek naar alternatie ven voor deze woningbouwloca tie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1