Verdubbeling van aantal dodelijke bedrij fsongevallen 'Het Rijk doet het niet, dus zullen we zelf iets moeten doen' m Van Katendrecht naar de Bloemkwekerstraat VCY bouwt sleepboot voor Greenpeace om Key en Kramer wil maandag weer werken nieüwsblad Rotterdam boekt succes bij strijd tegen vervuild havenslib mmS Rotterdam pakt ook eigen bedrijven aan ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Tilburger gezocht wegens rol bij schietpartij Zwaar gewond 1 door brand Kroegentocht Jazzfestival DICK BRUNA SIGNEERT Rotterdam: Geen vreemde afvalslak in nieuw duin Twee jaar cel voor overvallen PRACflSCHE ABONNEES KIEZEN EEN PERSOONLIJK CADEAU nmoaHM Stadsredactie: Postbus 9SS. 3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-40S.65.00. Tele, 1B»1S T.lere,, n,n_4n. t, gï ven/olg van de voorpaglna Rotterdam Rotterdam Is al ja ren bezig met de strijd tegen de vervuilers van het slib dat jaar lijks uit de Rotterdamse haven- bekkens moet worden gebag gerd. Dat slib is vergiftigd met zware metalen en onafbreekba- re chemische stoffen. Vroeger werd het gestort in zee. Door de giftigheid mag dat het nu niet meer, waardoor het tegenwoor dig moet worden opgeborgen in de Slufter voor de kust van de Maasvlakte. Die Slufter is in 2002 echter vol, waardoor er een andere oplos sing moet worden gezocht „Slib is in feite een prachtige grond stof", vertelt mr. K. Jurriëns van het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam. „Het is dood zonde dat we het nu niet kunnen gebruiken. Denk eens aan de stijging van de Zeespiegel, we kunnen er prima onze dijken mee. ophogen en ook stenen er van bakken kan uitstekend. Maar daarvoor moet het wel schoon zijn"- Jurriëns denkt dat er in 2002 wel een oplossing zal zijn. „De Duitse chemische in dustrie is nu 'om' en we praten nu ook met andere bedrijven, ook in Zwitserland en Frank rijk. Het is een langzaam proces. maar ze zijn gaan inzien dat ze iels moeten doen". Rechter Die verantwoordelijkheid die de bedrijven zijn gaan voelen, kwam gisteren tijdens het con gres ook aan de orde. „Een lo zingsvergunning betekent niet dat een bedrijf niet meer aan sprakelijk zou zijn voor de aan gerichte schade aan het milieu", aldus prof. dr. J. Spier van de Katholieke Universiteit Bra bant. Juristen menen inmiddels dat vervuilende bedrijven aan sprakelijk gesteld kunnen wor den voor vervuilingen, ook als niet is aangetoond dat de gehele vervuiling van hen afkomstig is. Zodra vaststaat dat een deel van hen afkomt, zijn ze aan te spre ken op de gehele vervuiling. Dat is blijkbaar zo'n bedreiging dat de bedrijven nu aan de onder handelingstafel zijn aangescho ven. Intussen is er echter ook nog veel onduidelijk op het gebied van aansprakelijkheid van mi lieuvervuiling, Moet een Duitse overheid bij het verlenen van een lozingsvergunning bij voor beeld rekening houden met be palingen uit het Nederlands mi lieurecht, simpel omdat elke Duitse lozing een vervuiling in Nederland kan betekenen. En is zo'n Duits bedrijf in Nederland voor de rechter te dagen. Heb ben de Nederlandse rechter en het Nederlands recht vat op zo'n Duits bedrijf. En als er een uit spraak van een Nederlandse rechter is, moet de Duitse over heid die dan afdwingen door controleurs op pad te sturen of zelfs het bedrijf te sluiten Europees recht Vragen waarover waarschijnlijk pas met de Europese eenwording duidelijkheid zü komen. Tot nu toe heeft elke land in Europa zijn eigen milieuwetten en daarin is grensoverschrijdende, vervui ling maar slecht geregeld. Juris ten bijten zich de tanden stuk op de regeltjes en halen mondjes maat succesjes binnen. Het Europees recht is volgens de gisteren ook aanwezige Franse advocaat Christian Huglo echter een goed handvat om gebrekki ge nationale regelgeving mee onderuit te balen en de aanspra kelijkheid van bedrijven vast te stellen. Hij probeerde het onder meer met de Franse Kallmijnen die dagelijks tonnen zout in de Rijn lozen en won. Alleen was de Franse overheid niet van zins. het rechterlijk vonnis uit te voe ren en daartegen vecht hij nu bij het Europees Hof in Luxem burg. In 1988 behaalden waterleiding bedrijven uit het Westland nog een succes. Ze werden ontvan kelijk verklaard om tegen- de Kalïmijnen te procederen en kregen een schadevergoeding toegwezen. Mr. K. Jurriëns van het Havenbedrijf ziet echter weinig in de daadwerkelijke uit voering van de juridische weg. „Misschien dat het er ooit nog eens van komt en het is goed dat j we de juristen als stok achter de deur kunnen gebruiken, maar alleen door onderhandelingen 1 kunnen we daadwerkelijk ko men tot een schone Rijn. En dat lijkt nu te gaan lukken. Het Rijk doet het niet, dus zullen we zelf iets moeten doen". 4, De vereniging van de Duitse chemie is bereid mee te werken aan een overeenkomst. Indivi duele bedrijven scharen zich tot nu toe achter hun vereniging. „Maar als ze uit dat overleg zou den stappen gaan we individueel met ze verder praten. Voor ons telt maar één ding: schoon slib in 20Ö2. En dat zien de bedrijven nu ook in", aldus Jurriëns. De Slufter bij de Maasvlakte. In 2002 vol. Rotterdam Naast het gesprek met de Duitse chemische industrie, dat nu tot een akkoord lijkt te komen, heeft Rotterdam ook concrete plannen om het eigen bedrijfsleven aan strenge milïeuei- sen te gaan binden. Alle bedrijven die van het Gemeentelijk Havenbedrijf bedrijfsterrreïn hu ren of een erfpachtovereenkomst met de ge meente Rotterdam hebben, kunnen binnen af zienbare tijd een clausule in de overeenkomsten verwachten waarin staat dat ze niet meer op het oppervlaktewater mogen lozen Dat zegt mr. K. Jurriëns, van het Gemeentelijk havenbedrijf. Volgens Jurriëns zijn binnen enke le weken voorstellen aan B en W in die richting tevenvachten. „Het wordt nu tijd om de eigen in dustrie te wijzen op haar verantwoordelijkheid. Het havenslib moet in 2002 beslist schoon zijn er 'het deel dat onze eigen bedrijven aan die vervui ling bijdrageh moet worden beëindigd". ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 PAGINA 21- Rotterdam De politiekorpsen van Rotterdam en Tilburg zijn op zoek naar een 31-jarige inwo ner van Tilburg, die wordt ver dacht van betrokkenheid bij de dodelijke schietpartij op zater dag 6 oktober in Rotterdam. Deze man en een 35-jarige inwo ner van Nijmegen zouden die middag een gewapende overval hebben gepleegd op een illegaal stadslottokantcor in Rotterdam. Vier medewerkers van hetlotto- kantoor zetten meteen de ach tervolging in. De auto van de overvallers werd in het centrum klemgereden, waarna een schietpartij ontstond. Daarbij werd een 31-jarige Rot terdammer doodgeschoten en raakten vier mannen gewond, van wie de Nijmegenaar ernstig. De Tilburger zag als enige kans zich al schietend uit de voeten te maken. Bij de overval werd een onbekend geldbedrag buitge maakt. Rotterdam In een huis aan de Adriaan Kluitstraat in Hiliegers- berg heeft gisteravond een brand gewoed, waarbij een be woner zwaar gewond raakte. Zijn vrouw werd licht gewond. Beide slachtoffers zijn naar het Zuiderziekenhuis gebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan in de buurt van de televisie. door JAAP KOOPMANS Rotterdam Om nou tijdens de Kroegentocht van het Heine- ken Jazzfestival (80 cafés in de hele stad deden mee) ieder jaar weer naar het Stadhuisplein te gaan en de Oude Haven en daar ongeveer hetzelfde over te schrijven als het jaar daarvoor, leek niet zo'n geweldig Idee, daarom spraken we af gister avond te beginnen met Katen drecht. 'Originele ideeën worden be loond: het bootje achter het Ma ritiem dat ons naar Katendrecht zou brengen lag klaar, boven aan de looplank stond een onge veer gelijk gekleed groepje mannen te wachten en wij vroe gen: ,£ent u van de muziek?" Want er zou ook aan boord van het bootje gespeeld worden. Het antwoord was „Ja!" Wij zei den: „Dat hoopten we al" en een muzikant antwoordde: „Bent u het publiek?" Wij zeiden „Ja" en hij antwoordde: „Dat hoopte Ik al". En inderdaad: wij waren het enige publiek. Voor ons tweeën speelde de band en werd de brug geopend! Het amusante toertje naar Ka tendrecht is de moeite meer dan waard; jammer dat het publiek dat, althans om en uur of half tien, niet had opgepikt De mu ziek bleek op Katendrecht aan de late kant te beginnen, in eet café Goesting zagen we de saxo fonist Jaap van Biezen en zijn kwintet aan het werk met solide swing, verder was men nog maar in één café actief met ka- mermuziek-achtige lichte jazz. Van Katendrecht naar Delfsha- ven is een hele sprong en die moeite werd niet beloond. 'De Oude Sluys' had een tent aange bouwd, er was veel publiek, maar de muziek die 'De Klap band' maakte, had niets te ma ken met jazz, terwijl wij toch dachten dat dit een jazzfestival g zou zijn. Maar de oude rock wist g het publiek wel te enthousias-ê meren en dat is ook niet niks. |- Terug richting Oude Binnen-j» weg, waar het als vanouds weer§ buitengewoon gezellig was-* maar waar ook qua jazz eigen lijk niet zoveel te beleven viel, passeerden we nog enkele over volle zaken met prettige swing, maar het echte genieten begon pas in het café Voorheen Voigt, in de Bloemkwekerstraat. De leider van de band, Hein de Jong, is een begaafd vibrafonist, hij wordt geassisteerd door Wie gisteravond tijdens de Kroegentocht in de buurt van het Stadhuisplein kwam, kon zelfs jazzmusici op straat tegen komen. drums, bas en piano en dit stel maakt het soort jazz dat een klein café net aankan en dat fascinerend is om naar te kijken en te luisteren. Behalve het Stadhuisplein en de Nieuwe Binnenweg was er tot even na middernacht minder drukte, minder geflaneer, dan gewoonlijk op de avond van de Kroegentocht, maar misschien wordt dat vanavond goed ge maakt. Dan heeft het overigens geen zin om tijdens de jazznight in de Doelen naar het 'special concert' van Sonny Rollins te gaan, als men nog niet in het be zit is van een toegangskaartje, want dit concert is, in tegenstel ling tot alle andere optredens in loeien, uitverkocht del Groot was de belangst?">g gibtermlddag en -avond in boekhandel Van Rietschoten in winkelcentrum Groot IJsselmonde voor Dfck Bruna, de schrijver en illustrator van kinderboeken. De winnaar van het Gouden Penseel 1990 signeerde er veel van zijn boeken. Dat gebeurde in het kader van de kinderboekenweek. f Rotterdam De milieu-organi satie Greenpeace heeft de werf VCY in Krimpen aan den IJssel opdracht gegeven de voormalige sleepboot Smit Houston om te bouwen tot actieschip. De om bouw van de tot Solo omgedoop te Houston gaat 1,8 miljoen gul den kosten. De milieu-organisa tie moest voor de Houston zelf vijf miljoen neerleggen. De sleepboot zal onder meer worden voorzien van een heli- copterdek, een laboratorium en een expositieruimte op het ver lengde voordek. Ook komt er een dierenziekenhuïsje in de ac- comodatie. De Solo zal onder de Nederland se vlag varen met een kapitein uil ons land. Het schip is na de Si- rius en de Greenpeace het derde schip, dat onder beheer van Greenpeace-Nederland valt. De Beluga, dat vooral op de rivieren wordt ingezet, vaart onder Duit se vlag. Een vijfde schip van Greenpeace is in Nieuw-Zeeland geregistreerd. Den Haag De gemeente Rotterdam is niet bereid steeds oplossingen aan te dra gen voor afvalopslag of -ver werking voor andere ge- ïneenten. Dat heeft de ge meente Rotterdam gisteren tegenover de voorzitter van de afdeling van geschillen van bestuur van de Raad van State opnieuw onderstreept Ditmaal maakt Rotterdam be zwaar tegen de vergunning van Zuid-Holland, waarin een voor waarde is opgenomen dat Rot terdam in geval van calamitei ten bij andere dan de Rotterdam se afvalovens, storting van af~ valslakken van elders toestaat. Rotterdam vindt dat de provin cie teveel handelt vanuit een dienstbaarheidsmotief in plaats vanuit een doelmatigheidsmo tief. De gemeente wil begin vol gend jaar een kunstduin in ge bruik nemen, waar 100.000 ku bieke meter afvalslakken uit af valovens in kan worden gestort Het duin moet dienen als een vangnetberging voor situaties, waarin de AVR en de Roteb hun af val-opsla gpla atsen moeten le gen. Ook heeft Rotterdam bezwaar gemaakt tegen de opgelegde af dichting van het duin. Gedepu teerde Staten heeft afdekking met een folie voorgesteld. Rot terdam voelt echter meer voor een afdichting met zandbetpniet. De duurzaamheid daarvan is uit eindelijk groter, betoogde Rot terdam. Folie moet na dertig jaar worden uitgegraven en worden vernieuwd, een dure aangele genheid omdat het duin dan waarschijnlijk zal zijn begroeid. Botterdam Het aantal bedrijfsongevallen met dodelijke afloop in het Rijnmondgebied is dit jaar verdubbeld. Tot half oktober zijn bij dergelijke'on- gevallen al 31 mensen om het leven gekomen. In de eerste acht maanden van vorig jaar waren er veer tien doden. Hoofdinspecteur ing, W.M. van der Poel, veiligheidsdeskundige van de arbeidsinspectie in Rot terdam, heeft dit gisteren mee gedeeld. Van der Poel verwacht voor het Rijnmondgebied dit jaar een stij ging van het aantal ernstige be drijfsongevallen met ongeveer twintig procent tot ruim 500. Naast ongevallen waarbij doden vallen, zijn dit ongevallen waar bij iemand bijvoorbeeld blijvend letsel oploopt. Volgens Van. der Poel is er lan delijk gezien geen sprake van een dergelijke stijging. Hij noemt de situatie in de Rotterdamse re gio uniek. Als mogelijke verkla ring geeft hij de aanwezigheid van veel bedrijven in Rijnmond die traditioneel een hoog veilig heidsrisico kennen. Het gaat dan bijvoorbeeld om werk op grote hoogte of eer» verhoogd brand- of explosiegevaar. De ongevallen vinden vooral plaats in bedrijven met sterk wisselende produktieomstandig- heden. „Dan moetje denken aan transport, onderhoud en repara tie van grote installaties en sche pen. In de petrochemie op zich komen minder ongelukken voor. Daar gaat het vooral om onderhoud en vernieuwing van installaties". Ook in de bouw valt het verhoudingsgewijs mee volgens de veiligheidsdeskundi ge van de Rotterdamse arbeids inspectie. Als andere redenen voor het toe genomen aantal bedrijfsonge vallen ziet Van der Poel de stij ging van de werkdruk en het in grote aantallen inzetten van uit leenkrachten. onder wie veel buitenlanders. Het is een ge meenschappelijke variabele die de arbeidsinspectie bij de analy se van ongevallen steeds tegen komt, RotterdamEen 21-jarige Rot terdammer is gisteren door de rechtbank in Rotterdam veroor deeld tot 2,5 jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Officier van justitie mr. H.J. Mo raal eiste twee weken geleden een celstraf van driejaar waar van een half jaar voorwaarde lijk. De man was in juni betrok ken bij een overval op een kle dingzaak aan de Korte Tiende- weg in Gouda en was ook actief bij een overval op een winkel ir» Rotterdam. Gokverslaving was het motief om deel te nemen aan de overvallen, Maassluis Het bedrijf Key en Kramer BV in Maassluis, waar pijpen worden gecoat, verwacht maandag de produktie deels te kunnen hervatten, na een aan passing van een van de twee pro- duktielïjnen. Directeur L. de Vlaming heeft dit gisteren mee gedeeld. De uiteindelijke beslis sing of het werk mag worden hervat ligt bij de Arbeidsïnspec- Het bedrijf legde de produktie woensdag in overleg met de Ar beidsinspectie gedeeltelijk stil na twee ernstige ongevallen, maan dag en dinsdag, waarbij een dode viel. Volgens De Vlaming is het mo gelijk de technische aanpassing van de produktielijn tn het weekeinde te voltooien. Lukt dit dan wordt onder toezicht van de arbeidsinspectie het werk aan de lijn door twee ploegen, elk van 40 a 50 man. hervat Voor de re cente ongevallen werkte het be drijf met drie ploegen aan twee produktielïjnen. Het tijdelijk stilleggen van de produktie heeft volgens de directeur geen gevolgen voor het op tijd Baar hebben van orders. (ADVERTENTIE) IEDEREEN "DIÉ ONS EEN NIEUWE ABONNEE BEZORGT .KRIJGT DEZEc ^PRAKTISCHE STEMPEL- AUTOMAAT CADEAU. DE NIEUWE ABONNEE MOET ZICH WEL MINSTENS 3 MAANDEN'OP HET. ROTTERDAMS ABONNEREN." De nieuwe abonnee is: HX Naam:voor!I adres'J postcode -huisnummer: plaats:I telefoon: (r v m coni/ofe op bezorging) De nieuwe abonnee krijgt het RN eerst 2 weken gratis en neemt daarna een O maandabonnement kwartaalabonnement Over de betaling krijgt hij/zij t z.t. bericht Stuurde stempelautomaat naar: naam1 'voorl adres - -no plaats postcode Deze bon m een open envelop, 2onder postzegel, zenden naar Rotterdams Nieuwsblad, afd abonne menten. Antwoordno 1579, 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1