Verbodsborden verboden 'De Loper wordt een historisch gebied' Holy krijgt na twaalf jaar eigen kruisgebouw e -SIMM- Jota 'onwijsleuk' t\UUï VLAARDINGS DAGBLAD; SCHEEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Kinderen bedreigd College torpedeert plan milienvereniging Veel woorden en daden Projectontwikkelaar heeft niet te klagen Fasto IQ Eindelijk een cv-.ketel die weet wat lekker is! :4a vli GASHAARDEN CV •INSTALLATIES Jongeman in elkaar geslagen Politie rekent dievegges in Brandjes vermoedelijk aangestoken Politici weer 'op het matje' 'Hoe staat het met de mooie beloften?' WATERWEG MAANDAG 22 OKTOBER 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BG Vlaardingen. Postbus 4008, .Tl30 KA Vlaardingen. Teieioon: 010-4343225,2352066.4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Twee onbe kenden zijn vrijdagavond rond zeven uur op brute wijze een woning in de Van M aan enst raat binnenge drongen. Toen de mannen door de voordeur de wo ning betraden, bevonden zich daar zeven kinderen. Het ouderpaar was elders op ziekenbezoek. Een met een mes gewapen de, gemaskerde man waar schuwde de kinderen dat zij niet de politie mochten hellen. De mannen dwon gen de kinderen om zich te rug te trekken in de woon kamer. Ondanks het dreigement slaagde één van de kinde ren er in, de politie te alar meren. Toen de agenten op de plaats des onheils arri veerden, waren de daders gevlogen door een raam op de tweede verdieping. De buit is onbekend. De politie zoekt twee man nen met een lengte van tus sen de 1.75 en 1.80 meter. De één droeg een groene broek en een oranje jas, de tweede viel op door een donker ge zicht, een donkere baard en een lichte snor. Vlaardingen Het ogenblik nadert dat Holy niet langer een achtergebleven gebied is vbör het regionale kruiswerk. De eerste steenlegging vanmiddag voor een nieuw onderkomen aan de Aalscholverstraat markeert het einde van een periode van behelpen. Terwijl alle min of meer grotere wijken in de drie Waterwegsteden een eigen kruisgebouw hebben, moeten Holy-bewoners het al twaalf jaar lang zonder zo'n voorzie ning stellen. Een gemis, dat soms tot bijna lachwekkende en op z'n minst vervelende situaties leidt Directeur Guus van Weelden van het regionale kruiswerk was vanmiddag dan ook een blij man. Hij keek voldaan toe hoe hoofdwijkverpleegkundige C.L. Mensel haar metselarbeid vol tooide. De wetenschap dat half maart volgend jaar een modem geoutilleerde wijkvoorziening kan worden betrokken, stemde alle aanwezigen bij de officiële handelingtevreden. Van Weelden is de eerste om toe te geven dat de huidige manier van werken absoluut onbevredi gend is. „We doen het consuita- tiewerk voor zuigelingen en peuters de afgelopen twee jaar vanuit twee kerkgebouwen aan de Reigerlaan en de Olmenlaan. Dat heeEt soms heel vervelende bijkomstigheden. Als we uit de koelkast injectievloeistof nodig hebben, moeten we naar de an dere kant van de kerk. Het komt voor datje dan midden door een dienst heen moet. Ook de hygie ne is daardoor in het geding. De wet verlangt een aparte ruimte voor dit werk. Die hebben we al die tijd niet gehad". Vanuit Holy, dat nota bene ook nog eens een zeer kinderrijke wijk is, zijn de laatste jaren regel matig klachten geuit. Vooral de noodbehuizing van het consulta tiebureau moest het ontgelden. De 'trektochten' door de kerkge bouwen waren een doorn in het oog, maar veel moeders hadden ook grote moeite met het onbe heerd achterlaten van hun kin derwagens. Bij de kerken kon het kruiswerk geen bewaking van hun wagens garanderen. Behelpen was en ishet ook voor wijkbewoners die hulpmid delen willen lenen. Dat onder deel van het kruiswerk komt momenteel in Holy helemaal niet uit de verf. Voor hulpmid delen zijn inwoners aangewezen op de vestiging in de Marisstraat in het centrum. Wijkverpleging En alsof het behelpen daarmee nog niet voldoende in beeld is gebracht, vestigt Van Weelden vervolgens de aandacht op de wijkverpleging, die haar admi nistratie vanuit een flatwoning aan de Lepelaarsingel voert. ,.Ook niet bepaald een ideale si tuatie", zegt Van Weelden met gevoel voor understatement. Als het nieuwe pand maart 1991 feestelijk wordt geopend, is het voorzieningenpakket volgens Van Weelden eindelijk op peil. Dan hebben alle twaalf grotere wijken in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis een eigen pand van waaruit verschillende werksoorten worden aangebo den. In de Aalscholverstraat kan men straks terecht bij het consultatie bureau en voor de wijkverple ging. Verder komt er een voor lichtingsruimte waar zwanger- schapsgymnastiek wordt gege ven en ook andere cursussen worden aangeboden. Blij is de directeur ook met de baliefunctie waarbij de uitleen van hulpmiddelen wordt onder gebracht. Nieuw zal het spreek uur van de dietiste zijn. „Die hadden we helemaal niet in Holy. Zelfs niet op een achteraf plek", aldus Van Weelden. Vooruitlopend op de fusie met de gezinsverzorging in de regio krijgt ook dat werk een kamer m het nieuwe pand. „Dat doen we om het werk alvast voorzichtig in elkaar te schuiven", verduide lijkt Van Weelden. Ook in Schiedam wordt op die manieral vooruitgelopen op het samen gaan van de organisaties voor kruiswerk en gezinsverzoring. Dat het maar liefst twaalf jaar van praten, overleggen en plan nen maken heeft gekost om de eerste steen voor het pand te leg gen, heeft volgens Van Weelden een simpele verklaring. „We hebben lange tijd aangekoerst op de oprichting van een gezond heidscentrum m Holy. Dat is drie jaar geleden definitief afge ketst, omdat er problemen wa ren tussen de verschillende dis ciplines, die er onderdak zouden krijgen. Ook de huisvestingskos ten leverden onoverkomelijke problemen op". De tevredenheid over de nieuwe ontwikkeling is groot, meent Van Weelden. „Toen het bord van de aannemer aan de Aal scholverstraat werd geplaatst dat daar gebouwd zou worden, regende het meteen positieve re acties". Bassieen Adriaan: oiéheeeeee... Vlaardingen Kinderen van alle leeftijden renden za terdag in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal rond. Alleen de meegekomen ouders zaten rustig op hun stoel te wach ten. Tenminste, als zij niet werden meegeloodst naar de bar, waar Ênoep en limonade verkrijgbaar waren. Pas toen het licht uitging, zochten ook de kinderen een plaatsje: tijd voor de Lachspektakelshow van de Vlaardingse broers' Bassie en Adriaan. Adriaan, volgens het lied een acrobaat, maar in werkelijkheid slechts broer van clown Bassie, kwam als eerste op. Hij studeer de de 'regeltjes' in met het pu bliek. 'Mijn duim omhoog bete kent applaus harder! om laag betekent stilte en als ik met dit handje zwaai, dan roepen we olé!'. De kinderen zouden dit ri tueel met veel plezier in praktijk brengen in de loop van de voor stelling. Meezingen, meeklap pen en zo hard mogelijk roepen blijft minstens twee uur leuk. Het - jonge publiek kreeg vol doende gelegenheid - mee te doen. Hoewel de liedjes moeilijk te verstaan waren, werden de meeste refreins meegezongen. Laaiend enthousiast werd het publiek echter pas bij het zien van de onderlinge pesterijtjes van het populaire duo. Om sket ches waarin het er om ging dat er heel hard geschrokken en uiter aard bijna omgevallen werd, werd het hardst gelachen. Ook het plotseling in eikaars oor schreeuwen en uitdelen van on verwachte klappen en schoppen tegen de bekende achterwerken leverde veel succes op. De vele woordgrapjes werden door de kinderen meestal flauw gevonden. Op de meermalen uit geroepen kreet 'Ladies and Gen- tlepeoples* en 'Mississippities' werd de eerste keer al nauwe lijks gereageerd. Om degrap, dat Bassie 34e werd tijdens het we reldkampioenschap zaklopen waaraan 33 mensen hadden deelgenomen, werd zelfs hele maal niet gelachen. De kleinste kinderen keken stilletjes vanaf veilige afstand, naast hun vader of moeder, naar het podium. Ze begrepen de 'herrie' niet. Wel bleven ook zij geboeid, niet in het minst vanwege de spectacu laire decors. Vlaardingen Een ori gineel idee van de Vere niging tegen Milieube derf (VTM) is door bur gemeester en wethou ders van Vlaardingen getorpedeerd. De vereniging wilde ter h( van de Westwijk op eigen genheid verkeersborden de rijksweg plaatsen, waarop een maximumsnelheid van 190 kilo meter per uur is aangegegeven. Maar aan die vorm van 'burger lijke ongehoorzaamheid' doen B en W niet mee. De VTM was bereid de borden, die de geluidsoverlast die flatbe woners in de Westwijk van de snelweg ondervinden wat zou den moeten terugdringen, zelf te plaatsen. De gemeente hoefde alleen met een beperkte subsidie voor aanschaf van de verkeers borden over de brug komen. B.en W respecteren echter het besluit van de minister van ver keer en waterstaat, om de maxi mumsnelheid ter hoogte van de woonwijk op 120 kilometer te handhaven. De gemeente vroeg de minister zelf al eens de maxi mumsnelheid op de snelweg langs de Westwijk te verlagen. Zij kreeg nul op het rekest. Zelf verkeersoorden plaatsen in de bermen, die net als de weg in beheer zijn bij Rijkswaterstaat, is simpelweg verboden, „Dat weet de Vereniging tegen Milieube derf ook wel", aldus een woord voerder van de gemeente. Ambtenaren en bestuurders in Vlaardingen zinnen ondertus sen wel op een ander plannetje om weggebruikers te wijzen op het feit dat zij langs een woon wijk razen en daar veel ergernis veroorzaken. Een verkeersbord in de berm mag verboden zijn, een bord met een welgemeend advies op grond van het recreatieschap Midden-Delfland is dat niet, al- d us de gemeente. Vandaar dat zij het schap zal verzoeken mede werking te verlenen bij het plaatsen van zo'n bord in een wedand langs rijksweg 20. Daar zou Rijkswaterstaat weinig te gen kunnen ondernemen. Vlaardingen Projectontwikkelingsmaatschappij Amro heeft tot dusverre niets te klagen over naar investering van 85 miljoen gulden in. en rond winkelcentrum De Loper in Vlaar dingen. Ondanks de stijgende rentestand en de gestegen olie prijzen, die het economisch klimaat niet bepaald gunstig beïn vloeden, is de maatschappij erin geslaagd op één na alle nieu we winkels in het centrum te verhuren en nagenoeg alle koopwoningen aan de man tebrengen. Projectmanager J. Lingen van Amro is dus een gelukkig mens. Want het is nogal een risico: eert investering van 85 miljoen. „Als je het geld erin stopt, heb je geen enkele zekerheid dat het er ook weer uitkomt". Die zekerheid hebben Lingen en Amro nu wel. Dat is een prettige gedachte als burgemeester Fred van Lier vol gende week woensdag de ope ning verricht De projectmanager wordt bijna dichterlijk als hij de pluspunten van de nieuwe Loper opsomt. Vporal het door blokken huur woningen ingeklemde markt plein ontlokt hem boude uitspra ken. Historisch Dat plein ligt in het hart van het winkelcentrum, wat ai meteen 'een stuk intimiteit, een stuk ge zelligheid' geeft Lingen trekt de zelfs de parallel met de histori sche Markt rond het stadhuis in Gouda. „Dit gaat ïn de toekomst een historisch gebiedje vormen, zoals je dat in oudesteden hebt". Parkeren bij de nieuwe Loper is, in tegenstelling tot in de binnen stad, gratis. Of de mensen nu hun auto in de parkeergarage o£ in de straten in de omgeving zet ten, een meter of een automaat komen ze er niet tegen. Een be wuste keuze, legt Lingen uit. „Want als je voor het parkeren in de garage laat betalen, wijken alle automobilisten uit naar de omliggende straten. Dan bezorg je de mensen die daar wonen overlast". Of er ooit nog betaald parkeren in het Lopergebied wordt inge voerd durft de Amro-manager niet te zeggen. Maar één ding is volgens hem wel duidelijk: als automobilisten in de garage moeten betalen moeten zij dat ook in de omliggende straten. Slokop Paradepaardje van het ver bouwde winkelcentrum is de nieuwe vestiging van Albert Heijn. De grootste AH van Ne derland is het niet, maar volgens Lingen wél van het Rijnmond gebied, Met 2200 vierkante me ter slokt die winkel bijna de helft van de totale uitbreiding aan winkeloppervlakte in. Als in mei van het volgend jaar de laatste winkels en woningen in het centrumgebied van Holy warden opgeleverd, zijn de bouwers daar ruim twee jaar be- ziggeweesL Behalve winkeliers en markt kooplui zijn ook de gebruikers van het sociaal-cultureel cen trum uiterst gelukkig met het tot stand komen van de uitbreiding. Van een krakkemikkig en ui terst vandaüsmegevoeligschool- gebouwtjeaan de Reigerlaan gaan zij naareen modem stenen gebouw van twee verdiepingen aan de Aristide-Briandring. „Het lijkt wel een kasteel", zei een schoonzus van -voorzitter Bas Diepstraten, die> jonlangs het nieuwe centrum kwam bewon deren. Omdat de wijfeyereniging er zo op vooruit is gegaan bij de verhuizing, is het nieuwe cen trum heel toepasselijk De Meta morfose gedoopt. In het zendstation aan deSchiedamseweg knoopten de scouts de eindjes aan elkaar tijdens de jaarlijkse Jota. Vraag de grans iQ bioctiure b'j vnederi]" Schiedam Duizenden padvin ders over de hele wereld richt ten afgelopen weekeinde hun clubgebouw in als zendstation voor de 33ste Jota, de jaarlijkse 'Jamboree on the air*. Ook de scouts uit het noordelijke Water weggebied deden mee. Voordat de Schiedamse afdelin gen zaterdag om 0.01 uur de ether ingingen, opende Wil Mientjes, die al 21 jaar als 'Nitka Nientjes' groepsvoorzitter is bij de Schiedamse scouts, op symbo lische wijze het zendstation aan de Schiedamseweg. Zij knoopte twee touwtjes aan elkaar en op een topografische kaart van Ne derland flitsten tientallen lamp jes aan. De verlichting gaf de vestigingen van de verschillen de scoutinggroepen in Neder land aan. Zendamateurs legden de verbin dingen via de lucht en gaven de microfoon door aan de scouts zo dra het contact tot stand was ge bracht. De Schiedamse verken ners spraken onder andere met scouts uit Canada en Venezuela. VERWARMINGSSPECIALIST SHOWROOM VAN 00STHAVENKADE14,'TEL010-4343113,VLAARDINGEN De nadruk lag dit jaar echter op de binnenlandse gesprekken. Sjaak Meijer, één van de begelei ders: „Voor de zendamateurs is het natuurlijk leuk internationa le contacten te maken, maar ja, zij kunnen het hele jaar door met iedereen communiceren. Voor d e ki nderen is het leuker om met Nederlandse scouts te spreken. De meesten zijn nog te jong om elkaar iets m een vreemde taal te vertellen". Binnen de vaderlandse grenzen hadden de scouts overigens keu ze genoeg In totaal deden er 246 rayons in Nederland mee aan de Jota. Dick David, één van de jongste verkenners in Schiedam, was en thousiast over de Jota: „Ik vind het onwijs leuk. Dit zijn de leukere spelletjes. Ik heb contact gehad met Dordrecht en ge vraagd: Wie bent u, en wat doet u zoal? Af en toe heb ik ook een mop verteld". Omdat niet alle scouts tegelijk achter de microfoon konden zit ten, werderzaterdag ook een Jo- taspel gehouden. De padvinders uit Delft gaven de Schiedam mers via de ether allerlei lastige opdrachten. De scouts moesten bij voorbeeld zoveel mogelijk ve ters aan elkaar knopen. Het ge volg was dat in een mum van tijd iedereen die zich op of in de buurt van het verkennersterrein bevond, op z'n sokken liep en er een veter van meer dan honderd meter lang werd geknoopt. Ook moesten de Schiedammers het grootste ei ter wereld bakken en zoveel mogelijk welpen in twee slaapzakken proppen. Met ge mak werden elf kinderen tussen de zeven en tien jaar in twee slaapzakken gestouwd. Schiedam Een achttienjarige Papendrechter is gisteravond iri tram I gemolesteerd door een groepje van twaalf onverlaten. In het Schielandziekénhuis klaagde de jongeman na het inci dent over gekwetste ribben erf misselijkheid. De problemen ontstonden toen de groep bij de Blauwe Brug op de tram richting Rotterdam slapte. De Papendrechter, die eenzaam achter in de tram zat, werd ingesloten en vervolgens gescbop t en geslagen. 1 Het twaalftal ontdeed de jongen van zijn jas en pikte zijn lege rug zak in. Onder bedreiging moest de jongen ook zijn portemonnee met een. inhoud van vijftig gul den inleveren. Voor de Papendrechter duurde de kwelling tot de tram op de Koemarkt arriveerde. Ondanks dat er twintig andere passagiers inde tram zaten, kwam niemand op het idee om de tramchauffeur te waarschuwen. Op de Koe markt werd de jongen uit de tram geschopt, waarop het twaaftal de reis naar Rotterdam vervolgde. De politie wil vandaag de tram chauffeur horen. De vraag is, waarom hij de politie niet tijdig heeft ingeseind over het inci dent. Vlaardingen Twee meisjes van dertien jaar uit Rotterdam en Zoetermeer zijn in het week einde betrapt op winkeldiefstal len in het centrum van Vlaar dingen. In verschillende zaken hadden ze bodystockings, knuf felbeesten en klokken buitge maakt. Bureau Halt r de meis jes een alternatieve <raf opleg gen. Zaterdagochtend rekende de po-I litie een 29-jarige Vlaardingse in" op verdenking van fietsendiefs tal. De vrouw had ergens op straat haar fiets neergegooid en, die ingeruild voor een andere, die ergens tegen een gevel stond. Een voorbijganger waarschuw de de politie. Die stelde vast dat de vrouw behoorlijk veel drank op had. Van de fiets waarop zij reed, kon zij de herkomst niet verklaren. Vlaardingen De brandweer moest zaterdagavond twee keer- uitruk ken om vuurhaarden te blussen die vermoedelijk waren aangestoken. Om kwart voor tien woedde een brandje in een leegstaand pand in de Eendrachtstraat. Brand stichting leek zeer waarschijn lijk. Er werden drie brandbaar-^ den aangetroffen. Omstreeks dezelfde tijd zette de brandweer de spuit op de gevel van een school aan de Lissabon^ weg. Een deel van de pui, vlakbij de voordeur, stond in lichtelaaie. Volgens brandweer en politie was ook dit vuurde vermoede lijk aangestoken. De plek staat bekend als een verzamelplaats voor de jeugd uit de wijk. Vlaardingen De Vlaarding se politici worden volgende week woensdag door de cen trumbewoners opnieuw 'op het matje' geroepen. Dan mo gen ze uit de doeken doen hoe zij hun beloften, die aan de vooravond van de gemeente raadsverkiezingen zijn gedaan, worden ingelost. Ruim een half jaar nadat buurthuis De Haven tijdens een eerdere forumavond een plan voor een multi-functio neel centrum lanceerde, moeten de politieke kopstuk ken van Vlaardingen maar eens vertellen wat zij inmid dels hebben ondernomen om die wensen te honoreren. Sociaal cultureel werkster Eri ca van der Heijden hoopt dat de beloften en positieve reac ties van toen achteraf niet loos zijn gebleken en slechts waren bedoeld om de kiezer gunstig testernmea Het buurthuis wil vooral we ten of in een multi-functioneel centrum plaats zal zijn voor een wijksteunpunt. Met de fo rumavond willen bestuur en medewerkers laten merken de vinger aan de poLs te houden. Inmiddels wordt al bijna twee jaar actie gevoerd. ïnzét daar van is het sloopbesluit van het Weeshuis, het opzeggen van de huur aan De Haven, het 'weg- bezuinigen' van het buurthuis en het verdwijnen van peuter speelzaal Olleke Bolleke waar voor geen passende huisves ting zou zijn. Allemaal zaken, zo menen ver bolgen centrumbewoners, die het voorzieningenniveau on aanvaardbaar laag maken.' Vooral in een gebied met veel, nauwelijks mobiele mensen wreekt die verarming zich al snel, vindt Erica van der Heij-' den. Speerpunten in de acties tegen het gemeentebeleid vormden tot heden de foruma vond waarbij de eigen plannen werden ontvouwd en een handtekeningenactie. Maar liefst 2200 "krabbels' en. zestig adhesiebetuigingen van Vlaar dingse instellingen waren het j resultaat. Woensdag 31 oktober ligt het bestuursplan opnieuw in het buurthuis op de tafel. Dan'1 hoopt het bestuur garanties bij de politiek los te peuteren, dat buurtgerichte activiteiten voor peutets, kinderen en ouderen in het centrum mogelijk blij- - ven. Als het aan het bestuur ligt wordt dat het-best gegaran- deerd met een groot centrum waarin is opgenomen: een kerkzaal, een vergaderruimte, een peuterspeelzaal, kinderda- gopvang, een keuken efen wijksteunpunt met een ruimte voo r bu ite nschoolse opvang en een handenarbeidlokaal. De'1' forumavond wordt ook aan- - grepen om andere wijkproble--"- men zoals verkeersoverlast en' renovatie met de politici te be-' spreken. >4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1