'Sociale vernieuwing maakt valse start Jelle Ram grossiert in titels DE KLIP ervaren broodbakker SPORT 19.950,- 19 WATERWEG jac.herwëijer 1 Echte bakker Nieuwe kneuterigheid krijgt nog nauwelijks gestalte Martinit beslist over de toekomst PEUGEOT 405 GL RoitercJams Nieuwsblad donderdag 25 oktober 1990 ^SCHIEDAM Bonbons... Na vorig jaar een serieus toneelstuk te hebben opge voerd, vond deSchïedamse toneelvereniging Othel lo dat dit jaar een 'ondeugend blijspel' op zijn plaats zou zijn. Zo typeert schrijfster Rfa de Looze-Lafeber althans haar geesteskind 'Bonbons in luxe verpak king', Othello speelt het stuk zaterdag in het Passa getheater. De ingrediënten van het door Nancy MaeGillavry geregiseerde stuk zijn dezelfde die in vrijwel alle blijspelen het verhaal bepalen. Via allerleL onver wachte en grappige voorvallen worden de toeschou wers stapsgewijs meegevoerd naar de ontknoping. Othello heeft zich vier maanden voorbereid op deze premiêrevoorstelling. Na afloop wordt in de Roo Roosendaal van het Passagetheater een groot bal met live muziek gehouden. Othello viert op die ma nier het 35-jarig bestaan van hetaraateurgezelschap. IVLAARD1NGEN Beurzen Vereniging De Verzamelaar houdt komend week end twee beurzen in de Lijnbaanhal. Zaterdag kun nen liefhebbers van de meest uiteenlopende artike len er terecht op een vlooienmarkt. Die wordt van negen tot vijf uur gehouden. Voor zondag staat een Militariabeurs gepland. Verzamelaars van emble men, ridderorden, antieke wapens, uniformen en boeken over de Tweede Wereldoorlog kunnen pro beren iets van hun gading te vinden. Op de beurs staat ook een informatiestand van het Nationaal Le germuseum in Delft. Recreatiebus Onder het motto 'Zuid-Holland... groot in groen' trekt deze en komende maanden een provinciale re creatiebus door allerlei recreatiegebieden. De pro vincie wil met haar actie een groot aantal recreatie- vormen onder de aandacht van de bevolking bren gen. Tegelijk wordt aandacht gevraagd voor de ge bieden die zich bij uitstek lenen, voor wandelingen, fietstochten en kanotrips. De recreatiebus staat zon dag 4 november geparkeerd bij het Broekpolderbos. 's Morgens worden in samenwerking met het recre atieschap Midden-Delfland en de Stichting Sportief Aktief wandeltochten van vijf, tien en zestien kilo meter gehouden. De start daarvoor is tussen elf en drie uur. 's Middags om twee uur start een natuur- excursie. Een ervaren gids neemt de deelnemers mee in het Broekpo!derbo3 en het omliggende pol derland. Parabeurs Kort na de grote Parabeurs, die komend weekeinde in de Koningshof in Maassluis wordt gehouden, be legt de stichting voor alternatieve geneeswijzen en wetenschappen Libra een vergelijkbaar evenement In zaal Middeihuyse komen 11 november mensen samen die bedreven zijn psychometrie, handlezen, astrologie, tarot, voetreflexietherapie en magnetise ren. Alle consulten gratis. De beurs is van half elf tot half zes. I MAASSLUIS Speeltuig Het speeltuig dat langs het voet- en fietspad in de Vertowijk staat opgesteld, moet verdwijnen. Omdat de voorzieningen voor de jeugd daar plaats moeten maken voor het langverbeide nieuwbouwcomplex voor wijkcentrumDijkpolder, kunnen de kinderen, in de omgeving van de Lavendelstraat zich in de handen wrijven. Zij krijgen de apparaten die nu nog de Dijkpolder in de wegslaan. Schrijversfeest Boekrecensent Jan Hendrik Bakker van deze krant en de redaktie van uitgeverij Lemniscaat krijgen het komende weken druk. Als jury van het eerste Rïjnmonds schrijversfestival, dat vrijdag 23 novem ber in theater De Schuurkerk wordt gehouden, moeten zij zich door maar liefst 142 inzendingen worstelen. Dat onverwacht grote aantal amateurs heeft pennevruehten ingeleverd voor het festival. De openbare bibliotheek en de werkgroep Theater, die samen tekenen voor de organisatie van het festi val, zijn dan ook zeer aangenaam verrast over de overweldigende belangstelling. IMAASLAND1' Theaterkunst De expositie van Andrew Aué, waarmee Tavenue momenteel pronkt, kan vrijdagavond, zaterdag en zondag nog bekeken worden. De 27-jarige Rotter dammer stelt m de expositieruimte van Maasland het werk tentoon dat hij onder de noemer "theater' en onder de titel Expositie Debora heeft gemaakt. Het gaat om schilderijen en tekeningen die zijn ge ïnspireerd op de bezoeken van het echtpaar Aué aan toneelvoorstellingen. De openingstijden van Tave nue zijn: op vrijdag van zes tot negen uur 's avonds, op zaterdag van half elf tot zes uur en op zondag van twee tot vijf uur. nors van Woody Allen, Fffnv huls, aanvang 21.30 Our. optreden Jan Akkerman, Passagetheater, aanvang 20.15 uur. Made in braille, cabaret van Vincent Bijlo, De Teer- stoof, 20.30 uur {ook zater dagavond). (.SCHIEDAM vrijdag 26 oktober kleding- en speelgoed beurs, buurthuis Nreuw- land, van 10.00 tot 14.00 uur. speelgoedbeurs, speel-o- theek ikkie, Faassenpiein, 9.00 tot 11.00 en 14.00 lot 15.00 uur. Jubileum-ledenvergade ring industrie- en voedings bond CNV. gebouw CSB, 19.30 uur. film Crimes Misdemea- MAASSLUIS vrijdag 26 oktober cabaretprogramma Groen Vingers van Jaap Mulder, Schuurkerklheater, 20.30 uur. Vlaardingen zoekt met spoed Telefonische sollicitatie: 4347736, na 11.00 uur Privé na 18.00 uur. 4348136 door AAD RIETVELD Vlaardingen Vlaardingen maakt een valse start met de so ciale vernieuwing. Een werk groep in het leven roepen van bestuurders en. hoge ambtena ren, die een masterplan opstelt voor de sociale vernieuwing, Is nou juist die 'ivoren torenpoli- tiek' waar de gemeente afstand van zegt te nemén. Zo is de start al meteen een gemiste kans. Dat vindt de werkgroep Bou wen aan de Toekomst, die on der de paraplu van het stedelijk instituut voor samenlevingsop bouw (Siso) een eigen actieplan voorbereidt. Een belangrijke tekortkoming van CDA'er Aart Kool, de wethouder die sociale vernieuwing in Vlaar dingen gestalte moet geven, is dat hij niet naar zijn eigen uitgangs punten handelt. „Hij heeft gezegd dat hij de bevolking bij de sociale vernieuwing wil betrekken, dat hij naar de mensen wil luisteren, hen serieus wil nemen. Maar dat doet hij helemaal niet", zegt George Herders van hetSisa. Het resultaat is er ook naar, vindt hij. „Teleur stellend". De gemeente weigert halsstarrig te omschrijven wat naar haar me ning sociale vernieuwing is. Dat zou maar tot oeverloze discussies leiden die niets opleveren en het blikveld beperken. Kool is na zijn installatie in het voorjaar maar meteen aan de slag gegaan. Hij or ganiseerde vergadersessies, hield j conferenties voor ambtenaren en riep instellingen per brief op hun ideeen bij de gemeente in te die- i nen. Reparatie De bevolking zal vanzelf wel mer ken waar de werkgroep sociale vernieuwing mee bezig is, rede neert de wethouder. Al weet hij van de uitwerking van die plan nen nog niet veel te melden, 'de burgers zullen goed horen en we ten dat deze zaak aan de orde is'; die uitspraak durft de wethouder wel voor zijn rekening te nemen. En wat is sociale vernieuwing vol gens de werkgroep Bouwen aan de Toekomst? De mogelijkheid fouten te herstellen die ae afgelopen de cennia zijn gemaakt en waardoor groepen mensen hun positie zagen afbrokkelen. De vorige kabinetten Lubbers hebben zich te veel blind gestaard op herstel van de rende menten in de bedrijven. „Prima hoor", vindt Herders, „dat is ook belangrijk. Maar daardoor zijn wel bepaalde groepen mensen verder op achterstand gezet". Reparatie, dat is volgens de werk groep de kern van de sociale ver nieuwing. Sociale vernieuwing moet een verbetering bewerkstel ligen in de positie van vrouwen, migranten, werklozen, bewoners van verpauperde buurten. Die verdienen nu extra aandacht Dat moet leiden tot meer scholing, meer banen en een beter woonkli maat. Middenveld Een ander element van de ver nieuwingsoperatie is wat Herders noemt 'de nieuwe kneuterigheid'. Dat klinkt een beetje cynisch, maar de opbouwwerker bedoelt het goed. Burenhulp, die ooit zo ge woon was, moet in de geïndividua liseerde samenleving van vandaag worden georganiseerd. Herders: „Sociale vernieuwing is ook een beetje terugkeren naar eigen waarden". Goed overleg met het maatschap pelijk middenveld, zoals het wel zijnswerk en organisaties van buurtbewoners, migranten, vrou wen en werklozen in de taal van de rijksoverheid heten, is er volgens Herders en opbouwwerker Ron Haanstra niet geweest. De ge meente zou daar ook niet op heb ben aangestuurd. Kenmerkend voor de procedure, die de werkgroep van 'knappe koppen' volgt, is arrogantie, zegt Haanstra. „Structureel overleg met de belanghebbenden vinden ze met nodig. Wat ze zeggen is: le ver je plannetjes maar m, dan be oordelen wij wel of die sociaal ver nieuwend zijn of niet". Vondsten Dat de lijst van sociale vernieu wingsplannen zo weinig echt nieu we vondsten bevat, is met die werkwijze, meent Herders, met zo verwonderlijk. Herders: „De men sen om wie het gaat zijn al bij voor baat aan de kant gezet. Die werk groep negeert het feit, dat er in Vlaardingen mensen wonen die bij de sociale vernieuwing betrokken willen worden". De meeste projecten die de werk groep onder voorzitterschap van wethouder Kool op een njtje zette, zijn oud. Het plan voor een inter nationaal kinderdagverblijf, waar migrantenkinderen worden voor bereid op het basisonderwijs en mi grantenvrouwen een opleiding krijgen tot leidster, dateert van drie jaar geleden. Herders: „Toen verklaarde iedereen de initiatief neemsters voor gek. Nu heet het sociale vernieuwing". Voor een supermarkt voor werk en scholing vroeg het Siso vorig jaar al vergeefs subsidie bij het EG- Een experiment voor jongeren in Vlaardingen werd in verband met geldgebrek stopgezet, in het actie plan sociale vernieuwing maakt het werk zijn rentree. 'De limit', vindt Georae Herders. fonds voor achterstandsgebieden. Aan een leerlingvolgsysteem wordt al enkele jaren gewerkt door het Onderwijs Voorrangs Ge bied. Een reductieregeling voor minima bestaat al en een voorzie ningen win kei van het Kruiswerk evenzeer. Uitbreiding van de kin deropvang kan volgens Herders moeilijk als sociaal vernieuwend worden bestempeld, evenmin als het toetsen van bouwplannen op sociale veiligheidsaspecten. 'Limit' Plannen voor buurtbeheer werden drie jaar geleden al gemaakt, maar daarvoor kon opbouwwerker Haanstra onder ambtenaren de handen niet op elkaar krijgen. „Buurtclubszijn daar heel enthou siast voor. maar worden voortdu rend aan het lijntje gehouden". Ook buurtbeheer heet nu sociale vernieuwing. „Ze presenteren allerlei oude plan nen nu als het ei van Columbus. Zo kan ik het ook", moppert Herders. Het ergst vindt bij de terugkeer van het project zwerfgroepjeugd. Tegen de uitdrukkelijk wens van h et Siso, de buurten waar de jonge ren zich ophouden en in strijd met toezeggingen van raadsleden werd dat experiment gestopt. Nuwordt het weer opgevoerd „Dat is toch de IimuT' Een van de belangrijkste elemen ten van dé sociale vernieuwing is volgens wethouder Kool het aan de slag helpen van langdurig werklozen. Een banenpool moet volgend jaar twintig en het jaar daarop nog eens drteenveertig mensen een nieuwe kans bieden in het arbeidsproces Herders vindt dat de wethouder daar wat al te gemakkelijk over denkt. „Komen er echte banen? Nee, want er zit geen echt loon bij", zegt hij over de pool. „Met uitke ringsgeiden komen banen die we vroeger nuttig vonden huis meester, concierge weer terug. Kool presenteert dat als een fluitje van een cent, maar dat is het niet* Banenpool De gemeente zou zich danig verkij ken op de problemen bij het opzet ten van die banenpool. „Je moet werk creeren en de mensen ook nog de indruk geven dat het echt werk is En je moet het geld heb ben voor dc organisatie. Bij experi menten in Dordrecht, Rotterdam en Nijmegen is gebleken dat die overheadkosten bij een banenpool minstens vijfduizend gulden per werknemer per jaar bedragen. Bij 63 werknemers is dat bedrag in 1992 voor Vlaardingen al 315.000 gulden. Ik denk dat die pool op ter mijn onbetaalbaar wordt", zegt Herders. Is het actieplan van de gemeente dan alleen maar treurnis in de ogen van het Siso en de werkgroep Bouwen aan dc Toekomst. Nee. zo erg is het niet. Want al zijn veel plannen oud, ze zijn lang met alle maal slecht. En er is één project bij dat naadloos aansluit bij het plei dooi van George Herders voor de herwaardering van burenhulp: het project 'bibliotheek aan huis' voor de doelgroep ouderen. Herders glimlacht en zegt met onverholen, cynisme: „Ja, dat is het nou! Dat is nou sociale vernieuwing". Schiedam De toekomst van de Sehiedamse voetbalvereniging Martinit staat morgen avond, tijdens de jaarlijkse algemene vergade ring, centraal. Het belangrijkste onderwerp van de elf punten tellende agenda is de fusiebe spreking, waarover vooralsnog geen medede lingen worden gedaan. In de aankondiging wordt ieder lid opgeroepen de vergadering bij te wonen, omdat, zo luidt de letterlijke tekst, 'over de toekomst van Martinit wordt beslist'. De vergadering wordt gehouden in het clubge bouw van Martinit in sportpark Thurlede en begint om 20.45 uur. AUTOBEDRIJF Boterstraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 Boterstraat 4, Schiedam, tel. 010-4270664 VOOR DE BETERE OCCASIONS MET STIP! Alle auto's rijn APK gekeurd en krijgen 'n 10.000 km. beurt BMW 316 4-drs. BMW 3181 autom. stuurbekr. div. ace. BMW 3201 LPG 4-drs. Citroön BX 14 RE Cltroën Visa Fiat Uno 45 Lfdo Ford Escort 1.1 L Laser Ford Escort 1.6 Diesel Ford Sierra 1.6 L LPG Ford Scorpio 2.0 GL stuurbekr. 40.000 km Hyundai Pony Mercedes 280 S Mitsubishi Colt 1.2 GL Nissan Sunny S GX Opel Ascona 1.6 D 5-bak Opel Kadett 1.2 S 5-drs. Opel Kadett 1.3 N Opel Manta GSI coupé Opel Rekord 2.0 S Traveler Opel Senator 2.5 E Golf 1.3 CLi 3-drs. nieuw Golf GTi dlv. acc. door MARCEL SLOOTWEG Vlaardingen Dat korfbal in het leven, van Jelle Ram al jaren een grote passie is, is niet zo vreemd als men. de staat van dienst van de 47-jarige Naaldwij- ker onder de loep neemt. De huidige oefenmeester van de KV Vlaardingen begeeft zich namelijk al vijfendertig jaar op en langs de korf bal vel den, on derwijl een palmares opbouwend waar menig trai ner met jaloerse blik naar zal kijken. Als twaalfjarig jongetje werden Jelle Ram bij het Haagse VES de eerste beginselen van,de korf balsport bijgebracht, wat niet aan dovemansoren was besteed. De geboren Hagenaar speelde als senior vele jaren in de hoofd macht van topclub VES, dat toen in de hoofdklasse van de Chris telijke Korfbal Bond speelde. „We zijn een x-aanthl jaren kam pioen geworden, maar in het jaar voor de fusie tussen de CKB en de NKB eindigden we als twee de. Daardoor speelden we met VES na het samengaan van de twee banden in de overgangs klasse, maar na één jaar ben ik vanwege mijn studie gestopt". Het bloed kroop waar het niet gaan kon, want nadat de leraar lichamlijke opvoeding zijn wed strijdshirt bij het oud vuil had fegooid, bleef hij langs de korf- alvelden actief in de hoedanig heid van coach. „Tien jaar gele den was er een sportdag van de school waar ik les geef (in Capel- le aan de IJssel). Ik was al bezig als volleybal-coach, maar men sen van De Bennen (korfbalver eniging in Capeüe aan de IJssel, red.) vroegen aan mij of ik hen wilde gaan trainen. De keuze tussen volley- en korfbal was fax: 010-4732520 B-87 j 17.950,- 89 j 30.950,- 85 15.950,- 86 7.950,- 84 i 4.950.- 3-89 i 12.950,- 5-85 f 8,950,- 5-86 f 10.950,- 2-88 17.950,- 87 f 15.950,- 86 f 4.950,- 83 f 16.950,- 8-88 12.950.- 87 15.950,- 9-86 f 9.950.- 8-85 9.950,- 1 jaar oud f 17.950,- 8-88 22.950.- 87 12.950,- 85 14.950,- 22.500.- 79 3.950,- Auto v/d Week 15.000 km '88 Opel Corsa 1.2 S TR Opel CaIJbra 2.0 i rood nieuw direct leverbaar Opel Kadett 1.3 S GT 3-drs. Opel Kadett 1.2 VAN Opel Kadett 1.8 GTi Opel Kadett 1.2 S 3-drs. Opel Kadett 1.3 S 3-drs. Opel Senator 3.0 E CD Opel Kadett 1.3 S Station Opel Ascona 1,8 S 4-drs. Ipg Opel Manta GSI Renault 5 TL Seat Ibiza 1.2 GLX Seat iblza 1.2 GL VAN Suzuki A It o GL 5-drs. Suzuki Swift GA 3-drs. Volvo 240 GL Volvo 340 GL Diesel 87 87 88 86 5-86 9-88 86 88 88 7.950,- 13.950,- f 8.950,- 21.950,- 12.950,- 12.950,- 49.950,- 12.950,- 14.950,- 15.950,- 4.950,- 7.950,- 7.950,- 9.950,- 11.950,- 10.950,- 8.950,- inruJI, 100% financiering mogelijk Donderdagavond koopavond. Atla kauringan toogaataan. Auto Klip kunt u vind an 300 m van da Rljkawag Hoak van Hotlaod-Schl«dam, ahriag 8chladam-cantrum, achtar da Hama. voor mij niet moeilijk". Bij de Capelse korfbalclub tim merde Jelle Ram behoorlijk aan de weg. Hij bracht De Bermen, zowel op het veld als in de zaal, van de derde naar de eerste klas se. Na vier jaar keerde hij voor twee jaar terug naar bet 'Haag se'. bij zijn oude club VES. „Dat was echter geen succes. Na een jaar hield ik het voor gezien. Ook bij Achilles was ik weer snel ver trokken". Promoties „Ik ga alleen door als het klikt tussen de spelers en mij. Een be stuur kan je wel contracteren, maar als de spelers het niet in je zien zitten houdt het natuurlijk op", aldus Ram, die na de minde re jaren in de Residentie het Maaslandse ODO onder zijn hoe de nam. In de twee jaar dat hij de Maaslandse trots begeleidde was het elk seizoen wel raak. De Maaslanders promoveerden on der zijn leiding op het veld naar de overgangsklasse. Toch blijft Jelle Ram nuchter over zijn rol langs de lijn. „De rol van de trainer wordt te vaak overschat. Je bent afhankelijk van je spelers. Zij zijn het die het moeten dóen, al moet ik zeggen dat in vergelijking met tien jaar geleden de rol van de coach is toegenomen". Uiteindelijk belandde Jelle Ram vorig jaar bij KV Vlaardingen, waarmee hij op het veld promo veerde naar de overgangsklasse, de eerste divisie in korfballand, „Mijn voorganger hier, Rob van Nijnatten, heeft hier heel veel werk verricht. Hij heeft de ploeg naar de eerste klasse gebracht. Twee keer misten ze net de pro motie naar de overgangsklasse. By mij lukte het wel", aldus de laconieke oefenmeester. Gevraagd naar de doelstellingen voor dit seizoen geeft Jelle Ram een drieledig antwoord: „Op het veld moeten we ons dit seizoen zien te handhaven in de over gangsklasse. We staan nu in de middenmoot. Tegen de topploe- gen. zoals Blauw Wit hebben we goed gespeeld, maar we laten wel eens steekjes vallen", aldus Ram. die in de zaal met de hoogst spelende Vlaardingse korfbal vereniging hoopt te promoveren naar de overgangsklasse. „Vorig jaar eindigden we als derde en ging ODO met de eer strijken. Dit seizoen kan het lukken". Een stapje hoger voor de KV Vlaardingen, naar het Walhalla van het korfbal, behoort volgens Jelle Ram tot de mogelijkheden, maar hij plaatst hierbij wel een kanttekening. „Als we naar de hoofdklasse willen promoveren, moet de basis versterkt worden", aldus Ram, die daarmee het der de onderdeel van zijn toekomst visie belicht. „Het tweede team speelt te laag en moet, vind ik, worden verjongd. Volgend jaar komt een aantal junioren over, waardoor we meer kans maken om door te stoten, Je moet probe ren te voorkomen dat je vereni ging gaat lijken op een water hoofd, waar na het eerste team een groot gat valt". Voorlopig heeft Jelle Ram het prima naar zijn zin bij KV Vlaar dingen. „Hier staan mensen die volgens mijn concept willen spe len. Je moet het vergelijken met een blues-muzikant. Die speelt volgens een vast stramien en probeert daarbinnen te improvi seren. Ik wil dat er bij bet korf bal vanuit een bepaalde basis wordt gespeeld, met daarin vol doende ruimte voor creativiteit. Sommigen noemen het 'samba korfbal maar in feite komt het cr op neer dat er snel van positie moet worden gewisseld". „KV Vlaardingen heeft een hecht team. Nu is dat op zich niet Jelle Ram...'Bij KV Vlaardingen staan mensen die volgens mijn concept willen spelen' zo bijzonder, want korfbal is een klein wereldje. Het is een sport die wordt overgedragen van ou der op kind. Moeder neemt haar dochtertje mee naar het veld en die gaat ook korfballen. Je ziet eigenlijk maar weinig echte bui tenstaanders". „Korfbal is ook een unieke sport", vervolgt de besnorde oe fenmeester zijn lofzang. „Het is de enige sport waarbij man en vrouw dezelfde mogelijkheden hebben. Vroeger was het nog wel zo dat de vrouwen de bal aanspeelden en de mannen de punten maakten, maar tegen woordig maken ook de vrouwen vee! doelpunten", meent Ram, die er nog bij lange na niet de ba len van krijgt. Redenerend vanuit zijn baan als leraar lichamelijke opvoeding: „Overdag ben ik bezig met kin- Heren iets bij te brengen. Je moet ze dan motiveren en dat is niet altijd even. makkelijk. Als ik 's avonds op het veld sta dan heb ik een groep tegenover me staan, die gemotiveerd is. Zo blijft het spelletje leuk. Is dat niet meer het geval dan stop ik ermee". T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2