Willekeur bepaalt lot karakteristieke panden e Wim Tijl doet geen concessies WATERWEG 19 SPORT ACHTERGROND Restauratie Pelmolen geen teken van historisch besef Maassluis huldigt kampioenen wonen Leegloop bij Holy Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 26 oktober 1990 SCHIEDAM Groen Links De gemeenteraadsfractie van Groen Links en wet houder Bart de Leede stellen dinsdag in de filmzaal van theater De Teerstoof hun beleid ter discussie. Dat gebeurt tijdens een openbare ledenvergadering. Ook sympathisanten kunnen dan meepraten over de gewenste prioriteiten, die tijdens de algemene be schouwingen zullen worden geformuleerd. De bij eenkomst begint om achtuur. VLAARDINGEN Schoolkorfhal Voor het eerst in de geschiedenis wordt woensdag in de Lijnbaanhal een wedstrijd gespeeld tussen de winnaars van de schoolkorfbaltoernooïen in Schie dam en Vlaardmgen. Wie namens Vlaardingen aan die titanen wedstrijd voor elf- en twaalfjarigen zal deelenemen is nog niet bekend. De poulewinnaars (van Vlaardingen zijn ze bekend: 't Kompas, Jena planschool en Jan Ligthartschool) moeten in voor ronden uitmaken wie even na drie uur in de finale mag acteren tegen deSchiedamse tegenstander. Anima to Zangvereniging Animato beproeft het geluk de ko mende tijd regelmatig buiten de stadsgrenzen. Zij doen 3 november mee aan een concours van de Ko ninklijke Bond van zang- en oratoriumverenigin gen. Dat wordt 's middags in de Rotterdamse Doelen gehouden. Diezelfde avond keert Animato terug in Vlaardingen om in de Remonstrantse Kerk aan de Hoflaan om 20.15 uureen acapeha-eoncerttegeven. In de Schiedamse Dorpskerk in Kethel is de vereni ging op 22 december te beluisteren. Daar wordt dan het festival of lessons and carols gehouden. MAASSLUIS MSV'71 De voetbalvereniging MSV'71 is vanaf maandag niet meer bereikbaar via de Kooilaan. Dan wordt begonnen met het asfalteren van een nieuw deel van de Albert Schweitzerdreef (voorbij de tennis- hal). Hoewel de doortrekking van de weg naar de Maasdijk nog enkele maanden op zich laat wachten, zal de Kooilaan voor verkeer vanaf 1 november de asfalterïngswerkzamheden zijn dan klaar al niet meer toegankelijk 2ijn. Het gemotoriseerd verkeer moet voortaan langs de Stadsmolen en over de Albert Schweitzerdreef naar het voetbalveld van MSV rijden. Siervissen Voor de liefhebbers van een aquarium is M£. Ruys- broek ongetwijfeld een begrip in de Eerste stad aan de Waterweg. Zijn sierviswinkel aan de Noordvliet 159 bestaat al veertig jaar. Om dit jubileum enige luister bij te zetten houdt de importeur en kweker, in nauwe samenwerking met de aquariumvereni ging De Siervis morgen een open dag in zijn zaak. Bezoekers die normaal alleen voor de toonbank ver schijnen, krijgen dan de gelegenheid eens een blik achter de schermen te werpen. Ruysbroek heeft zoetwater-, zeewater en vijvervissen uit alle delen van de wereld 'tentoongesteld'. Belangstellenden kunner er van elf tot drie uur voor een bezoek te recht [SCHIEDAM "j zaterdag 27 oktober Modelspoordag en -beurs van Schiespoor, Westerka de 21, van 10.00 tot 16.00 uur. poppentheater Welles- Nietus met Wie niet blauw is. is gezien, de Teerstoof, 14.00 uur, toneelvereniging Othello speelt 'Bonbons In luxe ver pakking', Passagetheater, 20.15 uur. Made in braille, cabaret van Vincent Blj'o, De Teer stoof, 20.30 uur. dinsdag 30 oktober bazar voor restauratie fonds Lutherse kerk, Con- cistoriekamer. Lange N ie u wst ra at /O ranjest ra at van 10-00 tot 16.00 uur. VLAARDINGEN vrijdag 26 oktober •lampionoptocht door kin deren van de Heikrekel, start 16.00 uur vanaf de Meerkoststraat 1. zaterdag 27 oktober vlooienmarkt. Lijnbaan hal, 9.00 tot 17.00 uur. concert van het trombo negezelschap Johan van de Berg in het kader van V,car- dmgen Vernieuwend Ver der, V D, 11.00 tot 12.00 uur. Walt Disney-film dig Red, zaal Triangel (aanvang 13.30) en bij het Leger (aanvang 14.30 uur) optreden van de miroe- groep Hadewina Scholten in het kader van Vlaardin gen Vernieuwend vorder, V &o, 14.00 tot 16.00 uur. 'Andere Markt' voor kin dertehuizen In Sri Lanka. Liesveld, van 10.00 tot 16.00 uur. m film Koko Flanel van Urba- nus, zaal Triangel, aanvang ie.30 uur en 21,00 uur. naiaarsconcert Sursum Corda, de Harmonie, van 20.00 uur tot 22.30 uur zondag 28 oktober miiitariabeurs, Lijnbaan hal, 10.00 tot 17.00 uur. thee-dansant, diensten centrum West, 14.00 uur. concert van Malfet Unit bestaande uit Leon de Laat (marimba) en Roland Stolk (vibrafoon). Visserijmu seum, 15.00 uur. avondgebed over armoe de, Remonstrantse kerk aan de Hoflaan, 19.00 uur. dinsdag 30 oktober optreden Molly Foster Qaurtet, D'Oude Stoep, 21 30 uur. door PETER DE LANGE Vlaardingen Verrassing. De veelbekritiseerde sloopwoede van het Vlaardingse stadsDestuur blijkt ook een keerzijde te hebben. Deze week werd duidelijk dat de ge meente er zeer veel aan gelegen is een oud fabriekspand te behouden. Dat is nieuw. Vroeger gold altijd: wat oud is, kan maar beter zo snel mogelijk verdwijnen. De Pelmolen aan de Westhaven- kade moet blijven, klinkt het nu op het stadsk'antoor. Dat gebouw is onmisbaar voor de 'havenbele ving', het is een 'spraakmakend stadsbeeld'. Mooie woorden, maar hoe waar achtig zijn ze? En waarom gaan ze niet op voor andere historische en bijzondere gebouwen, zoals het Weeshuis en Nunquam Perfec tum? Zoals bijna alles wat op stedebou w- kundig gebied in. Vlaardingen ge beurde en gebeurt, leidt het spoor allereerst naar de man die zestien jaar de ruimtelijke ordening in een ijzeren greep hield: Bas Goudrïaan. Bert van Bommel, het 'bouwkun dig geweten' van de historische vereniging Vlaardingen, herin nert zich hoe de dit jaar vertrok ken PvdA-wethouder op zeker moment over de Pelmolen zei: „Dat ding houwen we, daar komen woningen in". Van Bommel blijkt nog niet op de hoogte van het inmiddels verge vorderde plan van een Rotterdam- projektontwikkelaar om appar tementen te bouwen in de voorma lige peulvruchtenfabriek. Maar hij hoort er niet echt van op. „Een ty pisch Goudriaan-eitje", zegt Van Bommel. „Hij heeft het idee een keer gedropt en dan blijkt opeens dat er aan wordt gewerkt". Over het Weeshuis en Goudriaans bemoeienis daarmee kent Bert van Bommel ook een anekdote. Al na dat de gemeenteraad had beslist dat het pand aan het Weeshuis plein weg moest, streek de wethou der tijdens een overleg met de his torische vereniging de hand over het hart. Hij verklaarde zich bereid alsnog te laten onderzoeken of het Weeshuis niet geschikt gemaakt kon worden voor bewoning. Op de een of andere manier lekte die toezegging uit, waarna Goudrï aan het aan de stok kreeg met PvdA-fractievoorzitter John Ranshuijsen. Die maakte duidelijk dat het sloopbesluit keihard en on herroepelijk was. Goudriaan ont kende zijn belofte aan de histori- sche vereniging, mompelde nog dat aie zelf voor een bouwplan zou zorgen, en daarmee was hetlot van het Weeshuis bezegeld. Vrij spel Het laatste verhaal toont aan dat Goudriaan weliswaar veel invloed had, maar dat zijn lange arm soms toch te kort schoot. De politiek speelde ook nog een rol. De politie ke factor voert chef stadsontwik keling Wil den Hartogh dan ook op als doorslaggevend in discussies over het wel of niet restaureren van historische panden. Den Har- toghs betoog is simpel: als de ge meenteraad, om wat voor reden ook, het nut van restauratie niet inziet, gaat het betreffende pand gewoon tegen de vlakte. De motieven van de politiek een pand te behouden dan wel te slo pen zijn echter nogal willekeurig. De historische vereniging heeft al meermaals gewezen op het ontbre ken van een sluitende monumen ten-verordening in Vlaardingen. Daardoor heeft de gemeente vrij spel en kan het gebeuren dat het ene pand waardevol wordt ge noemd en het andere waardeloos, zonder dat daar regels voor zijn. Een manco is verder dat de nota Karakteristieke Objecten een soort plaatselijke monumentenlijst verre van volledig is. Die be perkt zich tot de binnenstad en wat historische zijarmen. De Pelmolen staat niet op die lijst, maar dat wil nog niet zeggen dat het gebouw geen waarde zou heb ben. Wil den Hartogh schat die waarde in elk gevai hoog. Hoewel dat misschien niet eens zozeer geldt voor het pand op zich, als wel voor de plaats waar het staat: aan de haven, in een gebied dat drin gend een oppepper nodig heeft. Wonen aan de haven is in trek, en als het plan slaagt, kunnen er mis schien nog meer woningbouwpro jecten ten zuiden van de spoorlijn worden opgezet- De invloed van het bedrijfsleven is daar een beetje aan het afkalven, de buurt moet een ander gezicht krijgen. Die redenering, plus de bereidheid van een projektontwikkelaar het Pelmolen-plan te bekostigen, heb ben het fabriekscomplex zijn nieu we status van monument bezorgd. Nuchtere, zakelijke argumenten van stedebouwplanners, waar his torisch besef niets mee te maken heeft Prijs Den Hartogh vindt in principe dat er 'natuurlijk' ook naar het Wees huis gekeken zou moeten worden als het project Pelmolen daadwer kelijk van de grond komt. Mis schien leent dat pand zich ook wel voor een verbouwing tot apparte- mentenblok. Veel zin heeft een on derzoek in die richting overigens niet, laat de ambtenaar er meteen op volgen- „Voor behoud van het Weeshuis is duidelijk geen politie ke wil aanwezig. De gemeenteraad heeft tot twee keer toe besloten het te slopen". Voor opknappen van het Wees huis in de Vlaardingse binnenstad ontbreekt de 'politieke wil'. De Pel molen aan de Westhavenkade heeft meer oei uk. In wezen geidt hetzelfde voor het woonblok Nunquam Perfectum aan de voet van de Maassluissedijk. Een sloopbesluit ligt er nog niet, maar lang kan dat niet meer uit blijven. Twee onderzoeken (van Bouw- en Woningtoezicht en een onafhankelijk bureau) hebben aangetoond dat de kosten van op knappen en moderniseren uitko men op ongeveer twee ton per wo ning. Teveel, vindt de politiek. Je kan wel historisch verantwoord bezig willen zijn, maar met tegen elke prijs. Op de vraag waarom een project ontwikkelaar dan wél brood ziet m een moeilijk pand als de Pelmolen, dat anders dan Nunquam Perfec tum nooit een woonbestemming heeft gehad, blijft Den Hartogh het antwoord schuldig. Dat antwoord ligt evenwei voor de hand: luxe woningen aan een haven zijn eerder in trek dan flatjes aan de voet van een dijk. Met het eerste project kunnen een gemeentebe stuur en een ontwikkelaar veel eer inleggen, met het tweede aanzien lijk minder. Incident Helemaal te vergelijken zijn die beide grootheden overigens niet. Het 'financiële plaatje' voorde Pel molen is nog niet rond en het pro ject kan dus alsnog te duur uitval len. Er» over Nunquam Perfectum is nooit met een projectontwikke laar onderhandeld; de verbou wingsoptie ging uit van de ge meente en de berekeningen wer den getoetst aan de richtlijnen voor sociale woningbouw. Die staan op maximaal 110.000 gulden per womng. Misschien had het van politieke wil getuigd als de ge meente eens met NP de boer op was gegaan in kringen van ont wikkelaars? Wat de Pelmolen betreft is de ge meente maar wat blij met de be moeienis van oen geldschieter. Het plan het pand zelf te verbouwen liet het stadsbestuur al snel varen. Ideetjes voor een horeeabestem- ming, een kantorenflat of ateliers voor kunstenaars leden allemaal schipbreuk op twee woorden: te duur. Bovendien pasten zulke be stemmingen niet in het nieuwe concept voor het havenhoofd: wo ningbouw. Toch mag de historische vereni ging niet klagen. De kritiek van Bert van Bommel, die restauratie van de Pelmolen „best leuk en aar dig" vindt maar aandringt op een totaalaanpak van het omliggende havengebied, is reeds achterhaald. De gemeente zit al op het zelfde ge- dachtenspoor. De ontwikkeling van de Pelmolen mag geen inci dent blijven. Wil den Hartogh gokt erop dat de bepalingen in de wet geluidhinder, nu nog een groot struikelblok voor woningbouw be zuiden de spoorlijn, in de toekomst worden versoepeld. Van Bommel hoopt dat dat ook consequenties heeft voor oude ge bouwen in de binnenstad. Voor het Weeshuis met name. Daar zijn de gebruikers inmiddels bijna alle maal „weegepest", maar restaura tie is wat de historische vereniging aangaat nog steeds niet van de baan. Van Bommel: „Ook al denkt de gemeente dat ze klaar is met het Weeshuis, wij zijn dat nog lang niet". Maassluis De Maas- sluise Sport- en Recrea- tieraad (MSR) tekent donderdag 20 december voor de organisatie van de jaarlijkse kampioe- nenhuldiging.Teams en individuele sporters die menen voor deze altijd sfeervolle bijeenkomst in aanmerking te ko men, kunnen zich tot 3 november aanmelden bij de afdeling sportza ken van de gemeente Maassluis Standaardteams die in de wintercompetitie 1989-1990 of de zomer competitie 1990 kam pioen zijn geworden, zijn van harte welkom. Dat geldt tevens voor het hoogste jeugdteam van een sportclub. Indi viduele sportbeoefe naars, met een mini mum-leeftijd van 14 jaar, die op landelijk of provinciaal gebied een titel hebben veroverd, komen eveneens in aanmerking. 'Falsig Flex' is een deens kastenprogramma uitgevoerd in prachtig blank beuken en afgewerkt met een transparant lak die het blonde skandinavïsche effect verstrekt. Het bestaat uit verschillende elementen waarmee verrassende kambinaties gemaakt kunnen worden, van b.v. een eenvoudig strak dressoir tot een levendige kastenwand met hoge en lage delen. Als dit uw nieuwsgierigheid heeft gewekt, kom dan een dezer dagen eens even bij ons langs. Wij vertellen U graag de mogelijkheden van dit schitterende programma. Tot ziens nmnrOCJI markt 57 vlaardingen 010-4343685 Vlaardingen Het eerste team van de honkbal vereniging Vlaardingen Holy heeft vrijwel en bloc overschrijving aange vraagd naar St. Lode- wijk, waar oud-Holy- coaeh Frits Mens is aangesteld als mana ger. Liefst tien spelers, die zonder uitzondering al len door Mens naar Holy waren gehaald, hebben besloten hem naar Rot terdam te volgen. Deze mededeling, waar van Holy-voorzitter Luc Heijboer dinsdagavond laat op de hoogte werd gebracht, is aan de Zwa luwenlaan als een bom ingeslagen. Heijboer: „De betrokken spelers zelf hebben het ons niet ver teld, Dat is allemaal gere geld door Mens. Nu we dat zo laat weten, worden we wel voor een pro bleem geplaatst". Heijboer rekent er op dat Holy volgend seizoen toch een team kan pre senteren dat z'n partijtje kan meeblazen in ae tweede klasse. Hij zegt: „Er zijn nu ook spelers weggegaan die we graag hadden willen houden. Maar aan de andere kant zal er nu in elk geval een team komen dat een bete re aansluiting zal krijgen met de rest van de vere niging. Daar heeft het vo rig seizoen toch wel aan ontbroken". door SANDER SQNNEMANS Spijkenisse Heel af en toe denkt Wim Tijl nog wel eens terug aan zaterdaga vond 19 mei. Op het Vlaardings Voetbal gala stond VFC letterlijk en figuurlijk in de schijnwerpers, toen de promovendus werd uitgeroepen tot voetbalploeg van het jaar. Tevens nam aanvoerder Ad de Jong in de goed gevulde Stadsgehoorzaal de trofee voor de beste speler van het zondagvoetbal in ontvangst. VFC kon niet meer stuk. Nu, na zeven competitie ronden in de derde klasse, ondervindt de succesformatie van vorig jaar dat roem vergankelijk is. Met slechts drie punten deelt de Sportlaan-bewoner de laatste plaats met het Rotterdamse EDS. VFC-trainer Wim Tijl is ondanks die belabberde positie echter opvallend goed geluimd. Hij zal de laatste zijn die in paniek raakt. Waar andere oe- fenmeesters bij een ogen schijnlijk uitzichtloze si tuatie oudgedienden op roepen, en een fantasie opstelling uit de hoge hoed toveren in de hoop het afglijden naar een la ger niveau te kunnen voorkomen, blijft de in Spijkenisse woonachtige Tijl geloven in zijn con cept en het kunnen van zijn volgelingen. „Van ons systeem stap ik onder geen beding af, want dat heeft twee jaar gewerkt en dat doet het nu ook", komt de 37-jari- ge oud-Vlaardinger evenwel verrassend voor de dag. „We creören ge noeg doelkansen, maar die worden simpelweg niet afgemaakt. Dat is het enige waaraan het bij ons mankeert. Ik ben ervan overtuigd dat het spelsys teem eens de vruchten afwerpt. Ik voel er niets, maar dan ook helemaal niets voor om alles op de verdediging te gooien. Tenslotte beschikt VFC over te veel aanvallend ingestelde voetballers". Opportuun Of het bij de teleurstel lende resultaten mis schien beter is om het op portunistische spel te verruilen voor een meer verdedigend concept, wijst Tijl, In het dagelijks leven werkzaam als on derwijzer, subiet van de hand. Wel geeft hij toe dat de aanvallende instel ling debet is aan de vijf nederlagen die zijn ploeg moest incasseren. Tijl: „Ik weet precies hoe het komt. Maar Ik vraag me ook af hoe het moge lijk is dat zaken die vorig jaar vanzelfsprekend wa ren dat nu meens niet meer zijn. De patronen die toen gesmeerd liepen, komen er nu niet uiL Wellicht hebben het vormverlies, sterkere te genstanders en het moei lijk scoren daarmee te maken. De belangrijkste oorzaak is, denk ik toch, het zelfvertrouwen. Ik zeg niet dat het geloof in een overwinning er niet meer is, want er wordt nog steeds keihard ge traind en de beleving is optimaal. We spelen goed, maar omdat de re sultaten uitblijven ga je toch aan jezelf twijfelen. En, ja, als er geen presta ties worden geleverd, wordt er al gauw richting trainer gekeken. Boek je succes, dan ben je een wondertrainer. Gaat het slecht, dan kun je er in eens geen ene moer meer van. Dat is echter het laatste waar ik me druk over maak". Toch windt de voormalig betaald voetballer van onder meer Fortuna VI, de opgedoekte plaastelij- ke FC, Excelsior R en SVV zich zichtbaar op als het publiek ter sprake komt. Het irriteert hem niet alleen als er door de 'kenners' langs de lijn wordt gemompeld dat de VFC'ers geen conditie hebben, dat er over de flanken moeten worden gespeeld en dat er maar weinig van klopt. Ook voor de inbreng van ou ders die de jeugdwed- strijdjes bijwonen heeft hij weinig lovende woorden over. Loze kreten „Ik word ziek", open baart hij zijn onvrede, „van de grote mensen ter men die bij de pupillen over het veld galmen. Er wordt geroepen dat die knapen moeten dekken, achter de bal moeten ko men en meer van dat loze kreten. Ook wordt er veel te veel gehannest met een pionnetje hier en een pion netje daar. Daar om ben ik vorig jaar de F- pupillen van Hekelingen, waar mijn zoontje voet balt, gaan trainen. Ik kon dat gedoe gewoon niet aanzien. Er is maar één manier om die binkies enthousiast te maken en dat doe je met partijtjes. De taktiek komt later wel. En de mensen die bij VFC commentaar op de speelwijze hebben", gaat hij verder, „móeten maar eens een keer op de trai- ntng komen kijken. Dan piepen ze wel anders". Op Wim Tijls schouders rust de zware taak de spe lersgroep gemotiveerd te houden. Het gelijkspel dat zijn formatie zondag afdong, betekent onge twijfeld een lichtpuntje in de Vlaardingse duis ternis. „De aanvallers Chris La- tuparissa en Jonh van Mil hebben veel kansen ge had, maar maakten die niet voldoende af. Van Mil heeft dan wel twee maal gescoord, maar de andere drie treffers van het totaal aantal doelpun ten werden geprodu ceerd door laatste man Ad de Jong. Dat is toch tekenend", evalueert hij. „We begonnen de compe titie met een overwin ning op Alblasserdam en bleven tegen CVV, RFC, Schiebroek en Coal zon der punten. Daar kom je normaliter wel overheen, maar toen we tegen Slie- drecht met 7-1 de potte- bak ingingen, kregen we wel een morele oplazer. Daarna wonnen we een oefenwedstrijd tegen een compleet Hermes DVS en pakten we zondag te gen RCD, met een verde digende middenvelder extra, eindelijk weer een punt. Je begrijpt dat het een hele verademing was". Resultaat Hoewel de nadruk or de- opd fensief gebied werct g_ Iegd en redelijk succesvol bleek, weigert Tijl hals starrig over te gaan op re- sul taatvoetbal dat mis schien minder oogstre lend voor de toeschou wers is, maar veelal wel het gewenste resultaat oplevert. „Resultaatvoetbal", geeft de oefenmeester zijn visie overduidelijk weer, „is moordend voor het spel letje. Met tien man achter de bal gaan spelen zeker? Ik peins er niet over. Daar verziek je het voet- ba! mee. De problemen moet je voetballend zien op te lossen en niet door lekker met z'n allen op eigen helft te blijven plakken. Er zijn genoeg clubs die met een derge lijke negatieve opvatting puntjes bijeen sprokke len, maar als de wedstrijd niet om aan te zien is, blijft het publiek op den duur toch weg. Ik wil ge woon een hele goede wedstrijd zien en heb er alle vertrouwen In dat we, als we gewoon aan vallend voetbal ten toon spreiden, het vanzelf punten oplevert". Natuurlijk ga je door die speelwijze ook wel eens de teil in, maar dat zit er nu eenmaal bij in geslo ten. Neem nu Ad de Jong", haalt een voor beeld aan. „Hij is een pure aanvaller, maar heeft consessies gedaan door de taak van laatste man op zich te nemen. Omdat de drang om op te komen toch niet te tem peren valt, heeft hij toe stemming om regelmatig richting front te trekken. Dat levert doelpunten op, maar brengt aan de ande re kant ook weerde nodi ge consequenties met zich. Het levert wel eens een tegendoelpunt op, maar welbeschouwd krijgt het publiek to h een zalige pot te zien. En daar komen de mensen toch voor?" Wi m Tnl is niet de trainer die er allerlei mappen en beoordelingsformulieren op na houdt. De trainin gen past hij aan volgens de verrichtingen van zijn manschappen. „Als er weinig wordt gescoord, leg je uiteraard de nadruk op het afwerken", be schrijft hij tenslotte 2ijn werkwijze. „Zondag krij gen we Hardinxveld op bezoek en die ploeg heeft twee kopsterke spitssen. Logisch dus, dat ik heb getraind om hoge voor zetten, waarbij de defen sie zïch kan instellen op bepaalde wedstrijdsitua ties en mijn spitsen goed scherp blijven. Als je be paalde trainingsoefenin gen op het veld terugziet, werkt dat stimulerend. Rond de winterstop moeten we de magische tien punten op zak heb ben. Zondagavond hoop ik op de helft te zijn..,".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2