Gemeente koopt Kester Arie Metaal naar Utrecht 'Gemeenschap betaalt geen hobbycentrum' Viaardingen moet leren samenwerken VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Zijdeveld verzamelt tips voor museumbeleid Spoeddebat overbodig Ontwikkeling verlengde Passage in stroomversnelling Partnersteden onder druk van geld 'Kosten conferentie moeten lager kunnen' Autokrakers slaan toe Sportieve meidendag in Lijnbaanhallen .vt Bewoners dupe van renovatie Reijnhout: 'Ik ben me rot geschrokken' Ruim 2,5 miljoen voor recreatie Afscheid in stijl Inbrekers houden huis Neergeschoten bij overval Zuilen om Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! [danb MAANDAG 5 NOVEMBER 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Viaardingen. Postbus 400S. 3130 KA Viaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557- sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. Viaardingen Een extra verga dering van de raadscommissie milieu over de afvalbergïng in recreatiegebied De Lickebaertis volgens burgemeester en wet houders niet nodig. SP'er Remi Poppe drong op een spoeddebat aan, nadat mr. M.G.W. Robbers van der Ploeg, een onafhanke lijk deskundige, de Raad van State adviseerde de bezwaren van Viaardingen tegen de afval- berging ongegrond te verklaren. B en W zien niet het belang van een spoedvergadering van de commissie milieu. De gemeente verwacht meer- heil van een doortimmerde reactie op het ambtsbericht van mr. Robbers. Op de suggestie van de SP'er een oriënterend bezoek te brengen aan afvalbergingen in Brabant en Overijssel, en daarvoor ook de onafhankelijk deskundige van de Raad van State uit te no digen, gaan burgemeester en wethouders evenmin niet in. Schiedam Een man met be langstelling voor oudheidkunde, een echtpaar dat in het museum graag iets terugzag van het scheepsbouwverleden van de stad, een kunstkenner die het ergste vreesde voor de toekomst: tal van mensen schoven zater dagmiddag aan het tafeltje aan van wethouder Chris Zijdeveld. In de oase van rust die het Stede lijk ais zo dikwijls was, noteerde hij tips voor zijn museumbeleid. Een hoorzitting in. kleine kring met drie of vier mensen aan een tafeltje is één van de ma nieren waarop de Schiedamse bevolking kan meedoen aan de discussie over de toekomst van het Stedelijk. De gemeente ver zamelt ook schriftelijke reaches en houdt binnenkort een grote discussie-avond. De wethouder was, bleek uit het gesprek met kunstkenner Cees van der Geer, zelf ook niet zon der mening naar het museum gekomen. „De plaatselijke sa menleving geeft vrijwillig één endriekwart miljoen gulden aan het museum. Maar het museum heeft in het verleden die plaatse lijke samenleving vergeten. Dat kan niet. Een museum is geen door de samenleving gefinan cierd hobbycentrum voor kunst minnaars". Een museum moet niet alleen kunst verzamelen, maar die kunst ook proberen te verkla ren, zei Zijdeveld. Hij herinner de aan de rel rond het kunst werk van 48 emmertjes, een van de laatste aankopen van de vori ge di recteur Hans Paalman. Klootjesvolk „Het is een schande dat een der gelijke aankoop wordt gedaan en het museum nieteens pro beert dat te verantwoorden. Bij de aankoop van die emmertjes is dekeuzegemaakt: we motiveren het ny'., want het klootjesvolk begrijpt het toch niet". De wethouder verwacht van een museumdirecteur dat hij zijn aankoopbeleid en public durft verdedigen. Zijdeveld: „Een di recteur verdient voor mij zijn plaats als hij hier in de aula gaat staan en zegt hier staan die em mertjes, daar heb ik zoveel geld voor betaald en dat is om die en die reden terecht, En dat moet hij staande houden, desnoods tot de tomaten om zijn oren vlie gen". Dat van die tomaten was maar bij wijze van spreken, legde de wethouder uit „Ik denk niet dat er tomaten zouden worden ge gooid. Een museum dat zorgt voor wortels in de samenleving kan zich heel wat controversiële aankopen en tentoonstellingen veroorloven, daar ben ik van overtuigd". Persoonlijk gesprekken vor men, vindt Chris Zijdeveld, niet de slechtste vorm van inspraak over het museumbeleid. „Als ik hier achter een tafel zit. komen er mensen die ie anders nooit ziet en er komen nele leuke dingen uit Bij groepsdiscussie blijven» meningen onuitgesproken, om dat niet iedereen voor een. volle zaal wil praten". Communicatie En dus zat de wethouder de hele zaterdagmiddag, samen met in terim-directeur Arie Metaal, achter een tafeltje onder het doek House at Night van Cobra- schilder Eugène Brands. Zijde veld hoorde alle meningen wel willend aan. „U hebt veel foto's van oud-S chiedam? Z666. Bent u daar weieens mee naar het stad sarchief geweest", vroeg hij een man die over het museum niet zoveel te melden had. Een echtpaar dat de historie van de stad in het algemeen en de scheepsbouw in het bijzonder miste in het museum, hield hij voor dat ook voor de Cobra-col lectie veel bezoekers naar Schie dam trekt. „Die mensen moet je ook tevreden stellen". Maar een expositie over scheepsbouw vond de wethouder zo gek nog niet. „Er kan voor elk wat wils zijn. Dat vind ik leuk". „In 1949 kwam ik hier al, toen was het nog een echt Schiedams museum", zei de man. „Nu is het een kunstmuseum. Van de scheepsbouw is hier niets te zien. En die andere industrie waar Schiedam bekend door is gewor den, de jenever, is weggestopt in de kelder". Zijdeveld was tevreden over zijn eerste hoorzitting. „In dat ge sprek met Van der Geer zag je, dat het toch tot een uitwisseling van gedachten kwam. De com municatie tussen de gemeente en de kunstwereld gaat al heel lang langs elkaar heen. Als er discus sie is over het museum, wordt er steeds vanuit de egelstelling ge reageerd. Zo van: ze komen met hun vieze klauwen aan ons ge biedje. Die houding kan in zo'n persoonlijk gesprek worden doorbroken". Het eerste deel van de hoorzit ting over Schiedams museumbe leid: onder een werk van Eugène Brands sprak wethouder Zijde veld met betrokken Schiedam mers. Schiedam Arie Metaal, brandweercommandant en tij delijk directeur van het Stede lijk Museum, gaat Schiedam verlaten. Het Utrechtse colle ge van burgemeester en wet houders heeft Metaal 147) be noemd tot de nieuwe com mandant van het Utrechtse brandweerkorps. Het vertrek van Metaal komt in Schiedam als een grote ver rassing. Het laatste half jaar profileerde de brandweer commandant zich sterker dan ooit Deze zomer accepteerde hij een bijbaan, die landelijk stof deed opwaaien. Na het vertrek van directeur Hans Paalman werd Arie Metaal aangetrokken om orde op za ken te stellen in het door rel len geteisterde Stedelijk Mu seum. Aanvankelijk had wethouder Chris Zijdeveld de voormalige directeur Pierre Janssen voor die post benaderd, maar deze zag op het laatste moment van de tijdelijke benoeming af. Vervolgens polste het college de brandweercommandant, die in Schiedam wordt gezien als een bekwaam manager. Hij kreeg de taak de weg te effe nen voor een nieuwe mu seumdirecteur. Het aangekondigde vertrek van Metaal staat de reorgani satie van het museum niet in de weg. Reeds voor zijn aan treden sprak Metaal af, dat hij de reorganisatie voor het ein de van het jaar zou afronden. In Utrecht begint Metaal pas in het voorjaar met zijn werk zaamheden. Zijn nieuwe baan betekent voor hem een terug keer op het oude nest, want hij begon zijn carrière destijds bij de Utrechtse brandweer. Schiedam De organisatie van de partnerstedenconferentie moet in de toekomst soberder. Burgemeester Retnier Scheeres lanceerde dit idee aan het slot van de conferentie, die het afge lopen weekeinde voor het eerst sinds vijftien jaar in de Jenever- stad werd gehouden. De kosten besparingen ziet Scheeres als een noodzaak om de zes Europe se steden binnen de kring te hou den. Nadat het Zweedse Nbrkopping enkele jaren geleden de jumela- ge had verlaten, liet het Italiaan se Udine dit jaar voor het eerst verstek gaan op de conferentie. Hoewel de Italianen slechts de reiskosten naar Nederland voor hun rekening hoefden te nemen, kreeg de particuliere vereniging geen subsidie van het nieuwe ge meentebestuur. De absentie vormde een belangrijk ge spreksonderwerp van de reste rende vijf, want de Noorditali- aanse stad stond vooraf te boek als de belangrijkste kandidaat om de conferentie in 1991 te or- eaniseren. Nu de Italianen het eten afweten, is de kans groot dat Esslingen volgend jaar de or ganisatie voor baar rekening Toch deden de wél aanwezige partnersteden dit weekeinde een laatste poging om de Italia nen opnieuw bij de club te be trekken. Ondertekend door de vijf delegatieleiders stuurde de gemeente Schiedam een ver zoekschrift naar het gemeente bestuur van Udine om volgend jaar geld beschikbaar te stellen voor het organiseren van de jaarlijkse bijeenkomst. Uit een peiling bleek, dat het budget voor de internationale uitwisselingen ook in de andere steden sterk onder druk staat „Zij ziin hun geld meer dan waard'hoorden de conferentie gangers de woorden van Schee res in drie talen aan. „Maar met name de tolken vormen een flin ke aanslag op het organisatie budget. Ik denk dat we in de toe komst het aantal tolken moeten beperken". Het Schiedamse ge meentebestuur legde in totaal 3G.000 gulden op tafel voor de or ganisatie van de partnersteden- conferentie. Onderhandelingen met Udine waren uiteraard niet mogelijk, maar de gemeente heeft goede hoop dat veel sporters en scho lieren volgend jaar een tripje naar het buitenland kunnen ma ken. Tijdens een presentatie ver telde consulent Lex Tigges vrij dagmiddag dat 'dertig Schie damse scholen staan te popelen om naar een partnerstad af te reizen'. Tigges vertelde dat er 'iets moois opbloeit tussen Schie dam en Vienne'. Hij verwacht dat grote groepen scholieren vol gend jaar eveneens zullen afrei zen naar Neath, een voormalig kolenbolwerk in Wales. Melden deden zondagmiddag fanatiek aan sport in de Uinbaanhailen. Schiedam De ge meente heeft een be langrijke slag geslagen in de ontwikkeling van het nieuwe stadshart. Met bakkerij Kester heeft het grondbedrijf overeenstemming bereikt over de aankoop van het fabriekscomplex aan hetBroers- veld. De aankoop houdt verband met het verlengen van de Passa ge. In de toekomst wil wethouder Aad Wiegman (financién en grondzaken) de grond verpach ten aan de Haagse projectont wikkelaar MAB. Dit bedrijf heeft van de gemeente de voor keur gekregen om het Schie damse winkelhart tussen de Broersvest en het Uitkijk-ter- rein achter de Hoogstraat te ont wikkelen. Op het Uitkijk-terreiri, dat de gemeente ook in bezit heeft. staat een nieuwe Hema gepland. Door de Passage te verlengen wil MAB een verbinding tot stand brengen tussen Hoogstraat en Broersvest. De bouwactivitei ten in het gebied moeten in 1992 aanvangen. Wethouder Wiegman wil geen mededelingen doen over het be drag, waarvoor de gemeente het Kester-terrein heeft aange kocht. Hij Iaat het bij de crypti sche mededeling dat „de beta ling keurig past binnen de finan ciële opzet van de ontwikkeling van het nieuwe stadshart". De bakker direct gelegen te genover de supermarkt van Bas van der Heijden, stond reeds en kele jaren leeg. De aankoop volgt op een geheim principe- akkoord, dat de gem een te eerder dit jaar met Kester bereikte. De definitieve bevestiging liet de gemeente afhangen van een bo demonderzoek, Wiegman denkt voor de sanering ongeveer 100,000 gulden nodig te hebben. Viaardingen Autokrakers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in Viaardingen liefst twintig auto's opengebroken. Uit negen auto's aan de Van Hogen- dorplaan, vijf auto's in de West- wijk en zes auto's in de binnen stad en de Oostwijk werden ge luidsapparatuur en papieren ge stolen. De schade aan de auto's is aan zienlijk: er werden raampjes in geslagen en deuren geforceerd. De politie heeft besloten tot een gedegen recherche-onderzoek om het recordaantal inbraken in één nacht tot een oplossing te brengen. Viaardingen - Het beklimmen van een wand, fietsen op een éénwieler, voetballen, aerobics: de meest uiteenlopende sporten waren gisteren tijdens het Zuid hollands Meiden festival voor spel en sport, de Moving Party, dn de Lijnbaanhal te beoefenen. Het was een drukte van jewelste in de hal Op elke vierkante me ter was minstens één meisje aan het sporten. De één liep hard, de ander jongleerde, een derde pro beerde door touwtje te springen haar conditie op peil te brengen. De keiharde muziek die de aero bic begeleidde verhinderde een goed gesprek. Maar daar hadden de sportieve vrouwen ook geen behoefte aan. Zij hadden het druk met sporten. De 12-jarige Agnes, die telde hoeveel keer haar vriendinnetje de armen strekte en boog. bedacht vast wat zij daarna zou doen: „Ik heb al geéenwielerfietst, gedart, condi tietraining gedaan. Wat nu weer"? Af en toe gunden de meiden hun spieren even rust. Dan keken zij naar een partijtje boksen of een modeshow. Ook werd de drukte onderbroken door een bezoek van de Vlaardingse wethouder Agnes van Ardenne (sport). Zij overhandigde aan wereldkam pioen wielrennen Leontien van Moorsel de brochure 'Daarin ben ik gewoon de beste'. Die is be doeld voor meisjes die willen gaan sporten. Volgens Agnes de Gier van Ser- vjceburo Zuid-Holland is het echt nodig om meisjes op sport te wijzen: „Er zijn veel meiden die weinig af helemaal niet sporten. Je ziet dat er in buurthuizen in verhouding weinig aan sport voor meisjes wordt gedaan. Ik moet zeggen dat het me verbaast dat iedereen vandaag zo fana tiek meedoet Ze gaan zelfs tien minuten touwtjespringen nadat ze aan het eet- en beweegspel hebben meegedaan". Viaardingen Gemeente en burgers in Viaardingen moeten leren samenwerken. Dat was za terdag in wijkcentrum De Hei paal in Holy de boodschap op een door de werkgroep Bouwen aan de Toekomst georganiseerde manifestatie over sociale ver nieuwing. Maar het wil met die samenwerking nog niet erg vlot- Een vertegenwoordiger van de bewonersorganisatie De Toe komst van Hoïy-Zuid drukte zich kernachtig uit: „De boel es caleert omdat de gemeente het verrekt om te luisteren". De buurt klaagt over verpaupering, vindt dat de flats aan renovatie toe zijn en dat de gemeente daar wel een stapje harder voor mag lopen. Er waren in de Heipaal meer or ganisaties die plannen hebben voor sociale vernieuwing, maar niet tevreden zijn over de ma nier waarop de gemeente daar mee omgaat. G.Haets, de pro jectcoördinator buurtbeheer in de Haagse Molenwijk, had een goede tip voor die clubs. „Je moet ervoor zorgen datje met de gemeente in gesprek raakt Als dat niet lukt krijg je dat eindelo ze over en weer gezeur wat ik hier steeds hoor. Daar wordt nie mand beter van". Haest verbaasde zich over de tal loze conflicten tussen bewoners- groepen en de gemeente in Viaardingen. Hïi weet dat voor een deel aan de 'knullige, onpro fessionele manier' waarop de sa menwerking georganiseerd is. „Aan een projectgroep stadsver nieuwing moeten een opbouw werker, een sociaal begeleider, een bewonersdeskundige en een gemandateerd ambtenaar wor den. toegevoegd", zei Haest „En je moet aan de adviezen van zo'n projectgroep ook gewicht toe kennen". Wethouder John Ranshuijsen verbaasde de aanwezigen in het wijkcentrum door te zeggen, dat de projectgroep zoals Haest die beschreef „overeenkomt met wat de wethouder stadsontwik keling zich voorstelt". Op een discussie-avond in buurthuis De Haven zei Ranshuijsen vorige week nog, dat ambtenaren zulke goede opbouwwerkers zijn. Hij leek toen te pleiten voor het be perken van de rol van de op bouwwerker. Wethouder Ranshuijsen toonde zich een groot voorstander van samenwerking: „Wij staan voor een beleid, waarbij wij het sa men doen". Dat ontlokte voorzï- ter P. van Witsem van de stich ting Welzijn '90 de vraag: „Als iedereen het hier continu over samenwerking heeft, waarom komt er dan zo weinig van te recht?" Schiedam „Ik ben nooit grof in de mond, maar ik ben me rot geschrokken van de omstandigheden, waarin de bewoners in Nieuwland tij dens een renovatie verkeren sprak wethouder Adri Reijn- hout zaterdagochtend na een wandeling in de wijk Nieuw land. Samen met politici en de wijk en bewonersvereniging 'Wo nen en leverj in Nieuwland' bezocht hij de wijk om te zien hoe de renovatie van de wo ningen er in de praktijk aan toegaat Alle wandelaars deelden de mening van de wethouder. De gerenoveerde woningen in Nieuwland 2ijn schitterend, maar voordat ze een metamor fose hebben ondergaan heb ben de bewoners, die tijdens de zes weken durende verbou wing in hun huis blijven wo nen, keel wat ellende moeten doorstaan. Het bezoek aan een leegstaande woning in ver bouwing, schokte de leden van de raadscommissie wonen, wijk- en buurtbeheer. De wethouder vond het zelfs bijna onverantwoord om men sen tijdens de renovatie in" de woningen te laten zitten. Qua si grappig vroeg hij aan Aad van Breughem van hei Ge meentelijk Woningbeheen „Het is wel gezellig om met kerst met een kaarsje op het toilet te zitten, maar ik hoop niet dat er mensen tijdens de kerst in de verbouwing zit ten". Ellende De voorzitter van de wijk- en bewonersvereniging. Cor Put ters, die een tijdje geleden zelf een renovatie heeft overleefd, mopperde in het huis met opengebroken plafond en af gesloten leidingen: „De reno vatie is voor de mensen een el lende. Je moet zes weken lang met een emmertje de WC doorspoelen. Kijk om je heen, zo moeten mensen hier wo nen, daar ga je toch dood aan"? De Nieuwland-route werd va ker onderbroken met een be zoek aan een leegstaande wo ning. De wandelaars bezoch ten ook een onbewoonde, nog niet verbouwde woning en een gerenoveerde woning die klaar is voor de verhuur. Over de renovatie op zich wasleder een tevreden. De opgeknapte woningen zijn niet te vergelij ken met de verwaarloosde, nog niet gerenoveerde huis vestingen. Vooral de Suchtverwarmmg in plaats van de oude CV en het tot serre verbouwde halkans werden door dc meesten als pluspunten opgemerkt. Maar ook de slordigheidsfoutjes lie pen in het oog. Zo was er com mentaar op de groene en gele flats die tijdens de wandeling werden gepasseerd; de kleu ren vond iedereen schitterend, maar hoe kan het dat er nu al witte plekken van de onder laag te voorschijn komen? Plensbui „Het materiaal is slecht of het werk is niet goed uitgevoerd", legde opbouwwerker Maarten van Otterdijk uit. Ook de enorme waterlast die een paar meter verderop veroorzaakt werd door een plensbui, kon niemand ontgaan. De regen stroomde niet via een regen pijp of een afvoerputje naar beneden, maar gewoon door de stenen balkonnen heen. De opbouwwerker bleef positief en merkte op: „Hé bij dit ge bouw hebben we nog geen goede hemelwaterafvoer". Bij de liftenbouw op de hoek Burgemeester Honnerlage Gretelaan en Nieuwe Dam- laan waren alleen maar posi tieve geluiden te horen. Voor al raadslid Els Hellwig (CDA) was in haar sas: „De lift is er dan eindelijk. Hoelang we daar niet over bezig 2ijn ge weest. Om de wijk leefbaarder te maken zouden er echter bij meerdere flatgebouwen van vier verdiepingen liften ge maakt moeten worden". Schiedam In de meerjarenbe groting 1991-1995 heeft de ge meente Schiedam bijna 2,6 mil joen gulden uitgetrokken voor de verwezenlijking van recrea tieve mogelijkheden in Schie- dam-Noord. Het oorspronkelijke bedrag lag aanzienlijk hoger, maar een deel van deze gereser veerde gelden is al uitgegeven aan andere sportieve zaken. Het in eerste instantie ook in Noord geplande sportcomplex is en blijft in elk geval van de baan. Wethouder Bart de Leede sluit echter niet uit dat een deel van het geld toch aangewend zal worden om voor een deel de in Woudhoek en Spaland nog vol ledig ontbrekende sportvoorzie- ningen aan. te leggen. „De invulling van dat geld staat nog helemaal open", zegt De Leede, die niet ontkent dat de consequenties van de in volle gang zijnde herstructurering van de sportvelden eventueel uit dit recreatieve potje van ruim 2,5 miljoen bekostigd kunnen wor den. Viaardingen Het afscheids feest van café de Arepol aan de Prins Hendrikstraat is vrijdaga vond in stijl besloten. Om een uur belden omwonenden de po litie om te klagen over geluidso verlast. Voorde laatste keer kreeg uitba ter Ruurd Meijer agenten over de vloer, dte hem verzochten het geluid wat te dempen. De Arepol is op last van de gemeente geslo ten. Dc rechter oordeelde dat de onderverhuur door de vorige uitbater Ben Vuik aan Meijer onrechtmatig was De gemeente was heel blij met de uitspraak van de rechter. Er werden al ge ruime tijd wegen gezocht om net café te sluiten en zo aan de over last voor omwonenden een einde te maken. Schiedam In de bedrijfspan den van G. Trade BV aan de Burgemeester Honnerlage Gre telaan werden afgelopen week einde vier inbrekers overlopen. De daders, Schiedammers van 14 tot 19 jaar oud, hadden daar voor ongeveer 20.000 gulden aan apparatuur vernield. 2e maak ten verschillende telexen, com puters en telefooncentrales ka pot, voordat ze op heterdaad werden betrapt. Bij Rovato in de Hof van Spa- land vernielden dieven de etala geruit. Ze gingen er vandoor met een flink assortiment geluidsap paratuur. Een inbraak werd ook gemeld door caféhouder Asher, Uit zijn restaurant aan de Hoog straat was geld verdwenen. De dieven namen tevens de geluids- installatiemee. Schiedam Een werknemer van de Edah-supermarkt aan de 's Gravelandseweg is vanmor gen bij een overval gewond ge raakt. De man liep een schot wond op toen twee gewapende mannen rond kwart over negen de winkel wilden beroven. De aard van de verwondingen van de sverrknemer is niet bekend. De daders slaagden er in te ont snappen. Zij zouden in een. auto zijn gevlucht. Niet duidelijk was nog of zij geld hadden buitge maakt. Viaardingen Een 22-jarige Vlaardingse automobilist heeft zondagavond op de kruising van de Markgraaflaan en de Van der Driftstaat twee verkeerszuilen omgereden. De man verkeerde onder invloed van alcohol en medicijnen. In de bocht verloor hii de macht over het stuur en schoot met zijn auto een ver keersheuvel op. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Vf aag de gratis IQ Brochure öij smeden CAILEN6IJRGSTRAAT 80 VLAAR0HGEN-TEL 010-4343096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1