Heipaal verwacht meer drukte in nieuw centrum Schiedam moet in Europa anders samenwerken WATERWEG 13 SPOSI Van der Hoek houdt zich op de vlakte ACHTERGROND Eerste verliespunt waterpol odam es WIK 'De groep is een stuk volwassener geworden' (waterweg Op lawaai volgt straf Salón *11 Van der Cijs verdedigt beker Klein uit beeld bij Excelsiori20 SPORTAGENDA NAPRATEN MET Kraamzorg Als er «en baby op komst is, hebben veel ouders vra gen over de Jcraairitorg en de uitzet die nodig is voor het nieuwe gezinslid. Om die vragen te beantwoor den, houdt de stichting Kraamcentrum Maassteden imerkruis deze mand een serie voorlichtingsavon den m Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De in formatie wordt op deze avonden verzorgd door een kraamzorg-verpleegkundige en een kraam verzor gende. Aanmelden vooraf is niet nodig en de toe gang js gratis. Aanstaande ouders zijn in Schiedam welkom in de Magnolia Deikerk aan de Albardastraat, elke twee de maandag van de maand. In Vlaardingen is het adres Emauskerk, Van der Linden van den Heuvel singel, elke tweede dinsdag van de maand. In Maas sluis worden de voorlichtingsavonden gehouden in De Sluis aan de G.A. Brederolaan op elke twee woensdag van de maand. Alle avonden beginnen om acht uur. Meer inlichtingen: telefoonnummer 4348595. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 6 november 1990 l SCHIEDAM Onderscheiding Wat zou het leven van Ted Remmerswaal zijn zon der orgelmuziek? AJ vijftig jaar bespeelt hij de toet sen van verschillende kerken in Schiedam en hij is voorlopig niet van plan daar een punt achter te zet ten. Helemaal uit de lucht vallen komt die voorliefde niet De 61-jarige Schiedammer komt uit een zeer muzikaal gezin, waar ze al de mis van Stehle zongen voordat ze konden lezen. Op zijn achtste trad Ted met zijn prachtige alt toe tot het jongenskoor van de Singelkerk, op zijn twaalfde verving hij al regelma tig de vaste organist in dezelfde kerk. Op zijn twin tigste werd hij lid van het herenkoor In honorem Dei, daarna stapte hij over naar Laus Deo, waar hij het tot organist/dirigent bracht Voor dit koor maakte hij de overgang naar Nederlandstalige ge zangen aanvaardbaar. Ted Remmerswaal vindt dat een koor op de aller eerste plaats dienstbaar moet zijn aan de kerk en de liturgie, maar hij is ook van mening dat een koor naar een hoog artistiek niveau moet streven, Vol- fens zijn vele bewonderaars slaagt hij daar uitste- end in. Remmerswaal heeft een bijzondere belo- ning gekregen voor dit vele werk. Pater Jacques Mahlmann van de St Jan de Doperkerk in Nieuw- land heeft de muzikant de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontïfïce mogen uitreiken. Mensenrechten Amnesty International Schiedam besteedt opnieuw aandacht aan de slechte naleving van de mensen rechten op Sri Lanka, Zaterdag staat er een kraam van Amnesty in winkelcentrum Hof van Spaland waar voorbijganers petitielijsten kunnen tekenen. Met deze lijsten wil Amnesty bij de regering van Sri Lanka aandringen op onmiddellijke stappen tegen schending van de mensenrechten. Uit een rapport van de internationale organisatie blijkt dat de laatste jaren in het zuiden van het eiland duizenden men sen zijn verdwenen of vermoord. De regering neemt daar volgens Amnesty te weinig verantwoordelijk heid voor. VLAARDINGEN Voor de tweede keer dit seizoen ontvangen Dick van der Lugt en Liesbeth van der Kruit gasten in de vernieuwde Salon de Harmonie. Het praatprogram ma in het theatercafé staat dit keer in het teken van de eeuwige strijd tussen Vlaardingers en Schiedam mers. Van der Lugt, Van der Kruit en gastintervie- wer Joop Daalmeijer ondervragen inwoners van beide steden als burgmeester Scneeres, burgemees ter Van Lieren bekende personalities als schrijver- /joumalist Han van der Horst, archivaris Hans Mat- thijssen en wijkagent Jan Blokland. Voor het muzikale entertainment zorgen Arjo de Koning, Albert de Bruin, Kees Pons en Jacqueline Muller. Na afloop van de tweede Salon kan er ge danst worden op de muziek van de Hot Bluezz Ba.-id. Vlaardingen Aan de Aristide Briandring staat een vrouw de ramen van de nieuwbouw van wijk centrum De Heipaal schoon te maken. Ze mop pert. „Laat de architect zelf die kozijnen en die ri cheltjes maar eens komen boenen", zegt ze. De kozij nen zijn stralend wit. Niet zo handig, vindt de schoonmaakster. Het gebouw, dat is 'vastgeplakt' aan de parkeergarage bij het on langs uitgebreide winkelcentrum De Loper, huisvest de stichting So ciaal Cultureel en Opbouwwerk Holy. Die is heel gelukkig met het nieuwe onderkomen. „Het is lek ker ruim en gemakkelijk schoon te houden", zegt sociaal-cultureel werker Bart Noyon. Het wijkcentrum, dat al een.week of twee in gebruik is en vrijdag open dag houdt, heeft wel iets weg yan een modern kerkgebouw. Dat is niets nieuws voor de stichting, die negentien jaar geleden voort- kwam uit het christelijk jeugd- werk. Het eerste honk was het kerkcentrum Holy aan de Heiger- laan. Daarna bivakkeerde de stichting acht jaar in een tijdelijk onderko men. En wat er ook door schoon maaksters valt af te dingen op het architectonisch ontwerp, het nieu we centrum is een hele vooruit gang vergeleken bij het houten ge bouw aan de Meerkoetstraat Daar moest het wijkwerk zich liefst acht jaar behelpen. Dat viel niet mee, want de ruimte was slecht, klein en vandalismegevoelig. Op de dag dat het noodhonk in Holy-Zuid werd overgedragen aan de ge meente stond het vol met schuim. Vandalen hadden ruiten ingesla gen en de blusapparaten leegge- spoten. Maar al had de wind vrij spel in het oude houten gebouw, al had de verwarming, zoals Bart Noyon zegt, zo zijn eigen gedachten over een behaaglijk binnenklimaat en al was de ruimte zo klein dat groe pen gebruikers moesten 'vechten' om een plekje, de oude Heipaal had r A - ,-V'T. p 3* Wie een kopje koffie drinkt in de nieuwe Heipaal hoeft niet bang te zijn dat hij deelnemers aan een cur sus stoort. zo zijn charme. „Het was een stuk intiemer dan wat wij nu hebben", zegt Noyon. Prachtig De gebruikers van het nieuwe ge bouw De Heipaal echter zijn en thousiast. Er is een aparte barruim- te, zodat mensen die een kopje kof fie komen drinken de anderen niet meer storen. Er is een lift, zodat ook gehandicapten overal in het gebouw kunnen komen. De speel- o-theek Pluto, die aan de Meer koetstraat alleen een paar kasten had, heeft nu een eigen ruimte. En de bewonersorganisaties die zijn aangesloten bij de stichting zijn blij dat zij eindelijk kunnen vergade ren als het hen uitkomt. In een spe ciaal daarvoor bedoelde ruimte nog wel. „2e vinden het allemaal prachtig", zegt Noyon. Overlast van de geluidsinstallatie van optredende bands in het wijk centrum is bij voorbaat uitgesloten. De Heipaal is het eerste wijkge- bouw in Vlaardingen met een in stallatie die is voorzien van een anti-lawaai beveiliging. Dat was een voorwaarde in de bouwveror dening. De nieuwe Heipaal staat midden tussen de woningen. Als een microfoon in het plafond van de grote zaal meer decibellen geluid registreert dan is toegestaan gaat in de geluidkamer een rode lamp branden. De technicus heeft dan dertig seconden de tijd om het volume terug te brengen. Doet hij dat niet, dan valt de stroom een tijdje weg. Bij volgende overtre dingen duurt de 'strafstüte' steeds langer. Werkgebied De Heipaal is door de verhuizing wel buiten het eigen gebied terecht gekomen. Want al werkte de stich ting in naam voor de hele Holy- wijk, in de praktijk richtte hij zich op het gebied ten zuiden van de Europaboulevard, Ten noorden daarvan is het Samenwerkings verband Holy-Noord actief. Het nieuwe wijkcentrum staat in Holy-Noord, in het werkgebied van het Samenwerkingsverband. De clubs die bij dat verband zijn aangesloten hebben echter geen intrek willen nemen in de nieuw bouw. Zij houden vast aan hun ei gen identiteit en hun eigen onder komen: zaal De Deel aan de Baarn- hoeve. Mogelijk ondervindt het Samen werkingsverband straks concur rentie van het centrum, waar het in de voorbereiding zelf aan heeft meegewerkt. Want een deel van het aanbod in De Heipaal is het zelfde als in De Deel. Noyon ver wacht kennelijk ook mensen uit Holy-Noord te zullen begroeten in de nieuwbouw, want hij zegt: „Ik denk dat er hier een heleboel men sen meer gaan komen dan in de Meerkoetstraat". doorCAREL VAN OER VELDEN Schiedam Kan een middel grote gemeente als Schiedam inspelen op de Europese een wording? Het lijkt wenselijk, want door de voortschrijdende integratie van de Europese Ge meenschap zal de bron van veel subsidiekranen in de ko mende jaren in toenemende mate van Den Haag naar Brus sel en Straatsburg worden ver plaatst. Europa is reeds lang ontdekt door multinationals, de provincie en de vier grote steden. Zij hebben per manent ambtenaren in Brussel en Straatsburg gestationeerd om voor hun zaak op te komen. Kleinere gemeenten als Schiedam kunnen zich dit echter niet veroorloven. Toch kan ook een gemeenten als Schiedam in de toekomst best een graantje meepikken uit de Europe se ruif. Dat is althans de mening van vice-fractievoorzitter E.P. Woltjer van de socialistische frac tie in het Europese parlement Voor een gehoor van de Europese partnersteden van Schiedam stel de Woltjer dat kleine steden zich internationaal moeten bundelen om hun zaak te verdedigen. Schiedam lijkt haar tijd ver voor uit, want de stad kent reeds sinds 1964 een stedenband met vijf klei ne en middelgrote steden uit ver schillende Europese landen. De be vriende steden waren het afgelo pen weekeinde in Schiedam en dat vormde een mooie aanleiding om de vriendschapsrelaties eens te be zien in het licht van de actuele po litieke ontwikkelingen in Europa. De Europese eenwording is een proces, dat volgens Woltjer met ar gusogen moet worden bekeken. „Wij moeten natuurlijk ïn de gaten houden dat elk besluit op de juiste plaats genomen wordt. Verder gaande centralisering van de macht lijkt, me niet wenselijk en om die reden is het belangrijk dat lokale overheden in een vroeg sta dium alarmslaan als het fout gaat". De toenemende macht van Brussel is de laatste jaren jaren niet zonder gevolgen gebleven. Alom bekend zijn de landbouwsubsidies, maar in de voorbije jaren zijn tal van potjes van het ministerie verplaatst naar de gemeenschap. Ook bij gemeen ten is deze machtverplaatsing niet onopgemerkt gebleven. Europar lementariërs struikelen tegen woordig bijna letterlijk over de lobbyisten uit tientallen over de gemeenschap verspreide regios. Wonder boven wonder heeft zelfs het bescheiden Schiedam reeds en kele subsidies uit de Europese mil- jardenstroom kunnen opvissen. Zo kreeg wethouder Chris Zijdeveld ondanks het ontbreken van. een Europese lobby een beloning van één miljoen gulden voor de ener giezuinige renovatie van Nieuw- land. Ook hij de op dit moment actuele 'wedergeboorte' van het Wilton- Fijenoordterrein speelt de Europe se Gemeenschap een rol. Voor de inrichting van het nieuwe bedrijfs terrein maakt de gemeente in het spoor van Rotterdam gebruik van subsidies, die de EG beschikbaar stelt voor de revitalisering van in onbruik geraakte havengebieden. Schiedam mag blij zijn met deze Brusselse steun, volgens Europar lementariër Woltjer moeten er veel kanttekeningen worden ge plaatstbij een verdere verplaatsing van de macht. „Sommigen willen alles op Europees niveau regelen, maar ik vraag mij sterk af het wel zo wenselijk is dat gelden voor so ciale zekerheid en cultuur ïn Brus sel zouden worden verdeeld". Toch gaat de trend volgens Woltjer nog duidelijk ïn de richting van een verdere centralisatie en met die ontwikkeling zullen ook de kleinere gemeenten de komende jaren in toenemende mate worden geconfronteerd. „Zoek naar sa menwerking over de grenzen", ad viseerde Woltjer de bestuurders, die naast Schiedam afkomstig wa ren uit Velenje (Joegoslavië), Vienne (Frankrijk), Neatn (Wales) en Esslingen (Duitsland). Ondanks de bestaande samenwer king was de opmerking van Wolt jer zeker geen overbodige. De Ju- melage richt zich in eerste instan tie op culturele contacten en uit wisseling van scholieren. De sa menwerking waar Woltjer op doelde is puur economisch van aard. Mocht het gedistilleerd steun nodig hebben, dan kan Schiedam dus beter steun zoeken bij de Belgi sche jeneverstad Hasselt dan bij voorbeeld bij Vienne. Het contact met deze bevriende wijnstad dient zich te beperken tot het culturele vlak. MAASSLUIS Fiets-jeugd Alvorens in het zadel te springen, kan de Maassluis- se jeugd de komende weken beter eerst even de fiets controleren. De politie let scherp op jongens en meisjes die zonder verlichting, reflectoren of bel rij den. Ook verkeerd weggedrag kan de jeugd met de politie in aanraking brengen. Een rood stoplicht ne geren, met meer dan twee fietsen naast elkaar rij den, een fietspad links laten liggen, het zijn allemaal overtredingen die de agenten deze maand niet tole reren. Wie tegen de lamp loopt, krijgt onherroepe lijk een bekeuring van een tientje. Dit strenge optreden heeft alles te maken met de overtuiging van de politie dat de jeugd er wat de ver keersveiligheid betreft soms met de pet naar gooit. In de donkere wintermaanden kan dat heel gevaar lijk zijn. Vandaar dat dit jaar de ook in 1989 op grote schaal gehouden jeugdverkeersactie wordt her haald. In Vlaardingen en Schiedam staat de jeugd deze maand overigens een zelfde lot te wachten. Lintje voor Hoonhoud H.C. Hoonhoud, hoofd van de tekenkamer stads- en milieubeheer op het stadhuis, heeft bij zijn afscheid als ambtenaar een koninklijke onderscheiding ont vangen. Burgemeester Van Es speldde hem vrijdag de ere-medaille in goud van de orde van Oranje- Nassau op. De jubilaris, geboren in 1927 in Hilver sum, werkt sinds 1964 bij de gemeente. Hij was ou derling van de Nederlands Hervormde Gemeente en bestuurslid van wandelsportvereniging VTM. I SCHIEDAM I woensdag 7 november jeugdfilm Plnokkio. thea ter De Teerstoof, 14.00 uur. lunchconcert Leon de Laat, marimoa, Stedelijk Museum. 12.30 uur. donderdag 8 november concert Jinx blues, thea tercafé De Tender, 21.30 uur. film Steel Magnolia. Film huis De Teerstool. 21.30 uur. m open avond spirituele ver eniging Harmonla. wijkcen trum Nleuwiand, 20,00 uur. vrijdag 9 november e Reflex (moderne dans), Passagetheater, 20-15 uur. najaarsconcert mannen koor Orpheus, De Ark, 20.00 uur. concert Toonkunstkoor, Stedelijk Mupeum, 20.00 uur. donderdag 8 november Movfmentl Canlabili, ope ra/muziektheater, Stadsge hoorzaal, 20.15 uur. film Theo en Thea en de ontmaskering van het te- nenkaasimperium, filmzaal Harmonie, 20.30 uur. ski- en snowboard mode show, met autopreseniaiie, Evag Autobedrijven. 'Van Beethovenslngel. 19.30 uur. vrijdag 9 november optreden Zweedse pop- /gospelzzanger ingemar Olsson, Pmëlkerk, 20.00 uur. film Theo en Thea en de ontmaskering van het te- nenkaasiitiperium, filmzaal Harmonie. 21.30 uur. optreden Rlen ne va plus, (blues en jazz). Stadsge hoorzaal, 20.15 uur. concert Gemengd Koor Hofy, Kerkcentrum Holy, 20.00 uur. jVLAARDINGENl IMAASSLUIS woensdag 7 november donderdag 8 november Onder water land. jeugd- ffm Torch song trilogy, theater. Harmonie, 14.00 Schuurkerktheater. 14.00 uur, en 20.30 uur. door DONALD BAX Schiedam Alsof hij zich op de tribune waande bij de korfbal topper Ons EibernestPKC. De indrukken die Jan van der Hoek, die zaterdag na de afgelas ting van de derby tegen PPSC het aangename met het nuttige combineerde, overhield aan het buitengewoon doelpuntrijke treffen Lyra—Papendrecht(4-6) zijn weliswaar niet vastgelegd op een met kruisjes, driehoekjes en pijltjes volgekliederd A4-tje, maar hebben in zijn tactisch brein nadrukkelijk de laatste twijfels weggenomen. Om de druk van de ketel te halen, heeft Van der Hoek de training van vanavond geschrapt, maar heeft hij yvel gisteravond wat vinger oefeningen gedaan. Aan de vooravond van de beslis singswedstrijd tegen Lyra, die morgenavond in 's-Gravenzan- de de winnaar van de eerste pe- riodetitel moet aanwijzen, houdt de oefen meester van HBSS zich bewust op de vlakte. Die ingeto genheid druist tegen zijn natuur in, maar omdat de vijand nu een maal altijd meeluistert, voelt de 34-jarige expediteur er niets voor het achterste van zijn tong te laten 2ten, Het ontbreekt er nog maar net aan dat hij met ste reotiepe uitdrukking als 'de bal is rond' en 'als je niet meer scoort dan je tegenstander, win je niet' op de proppen komt. Maar alle gekheid op een stolde, Van der Hoek heeft zijn huis werk gedaan en meent vanuit zijn optiek dat de Schiedammers morgenavond In de 'glazen stad' de beste papieren hebben. „De sleutel", zegt hij, „ligt bij Wout Griep. Hij komt in de dekking te slaan tegen Leo Paauwe, de spel bepaler van Lyra. Voorin heeft Lyra, dat met drie spitsen speelt, wat handenbindertjes. Met name Nico Vermeer kan bij Lyra iets extra's toevoegen. Dat wordt dus een mannetje voor John van derZouwen". Zwakte Ket 'open huis' dat Lyra zater dag hield, heeft Van der Hoek veel wijzer gemaakt Van der Hoek: „Om een minuut over vier was het nog 4-2 voor Lyra en om veertien over vier was het 6-4 voor Papendrecht Het had zelfs 8-4 kunnen zijn. Op een gegeven moment ging elke bal die in de richting van het doel van Lyra rolde er gewoon in. Dat pleit na tuurlijk niet voor die ploeg. Ik denk dat ik weet waar hun Jan van der Hoek als snelle za kenman. „In een trainingspak en op gympies voel Ik me meer op m'n gemaak", meent de trainer van HBSS, die morgenavond de degens kruist met Lyra met als in zet de eerste periodetitel in de derde klasse B. frootste zwakte ligt maar als je et niet erg vindt, houd ik dat nog even voor me. Ik wil wel kwijt dat Gunter, Klepke en Den. Hartog voor ons heel belangrijke schakels kunnen zijn". Van der Hoek, die met Excelsior P en Zwaluwen VI zeer aanspre kende successen behaalde, hecht veel waarde aan de periodetitel. „Dat kunnen ze je tenminste niet meer afnemen", aldus Van der Hoek. „Het geeft ook een bepaal de opluchting. Ik schat SHO in deze klasse nog steeds als de ab solute titelkandidaat in. De clubs daaronder zijn heel erg aan ei kaar gewaagd. Dat kan een open strijd tussen de winnaars van de periodetitels tot gevolg hebben. Als bij ons iedereen fit blijft, een heel belangrijke voorwaarde, en we pakken de eerste periodeti tel, dan zouden we in deze klasse best eens de algemene oeriodeti- tel kunnen winnen...". Sassenheim De waterpolp- sters van WIK ondervonden in en tegen Sassenheim dat de weelde van het koploperschap niet altijd even fijn is. Na een interessant en zeer evenwichtig verlopen duel werden de punten 'zusterlijk' gedeeld (7-7), waar door WIK niet langer de maxi male score op zak heeft. Behoudens een door WIK snel verkregen 2-0 voorsprong was er nauwelijks sprake van krachtsverschil, temeer daar beide ploegen hetzelfde sys teem n (pressen over het halve veld) toepasten. De doelpunten van de Vlaardingse ploeg wer den gemaakt door Meta Bot, In- grid Sehoffdroeer (ieder 3x) en de uit het tweede team afkomsti ge Mariëtte Rook. Vlaardingen De biljarter Mar van der Cijs verdedigt vrijdag, zaterdag en zondag de door hem in 1989 gewonnen Start'75-bo- kaal. De finale wordt gehouden in het Vlaardingse biljart- en snookerpaleis De Griffioen. Na een aantal voorrondes heb ben zich naast Van der Cijs de volgende biljarters geplaatst voor deze eindstrijd: B. van Don gen, P. van der Velden, J. Kus- mus, H. Brabbel, C.J. van Loon, A. Carol en A. Lakerveld. Reser ves zij'n J.H- Schouten en H. Glansbeek. Vrijdagavond beginnen de wed strijden om 19.30 uur, zaterdag en zondag om 12.00 uur. Schiedam Marco Klein komt niet langer in aanmerking voor een plaatqe in de hoofdmacht van Êxcelsior'20. Gebrek aan in zet tijdens de zondagochtend training van vorige week is hier van de oorzaak. De vleugelspits werd zelfs verbannen naar de B~ selectie, waarop Klein het voet- balbestuur van de in sportief op zicht noodlijdende derde klasser liet weten zich niet meer be- seh'i kbaar te stellen voor een van de drie KNVB-elftallen. Hij wil nu wel op lager niveau gaan voetballen, maar dat werd hem door het voetbalbestuur verbo den. Klein traint thans ergens in het Beatrlxpark met het zevende elftal mee. Tip* voor deze rubriek kunt u door geven aan de sportredaktle van deze krant, poatbus 4008, 3130 KC Vlaardingen. De eporlradaküe 1* overdag telefonisch bereikbaar on der nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer 010- 4056509. DINSDAG 6 NOVEMBER Voetbal: 19.30 SW 2—Dordrecfit'90/2; Korfbal: Eerste bekerronde: Energiehal Rotterdam veld 1: 20.20 Succes—USV. 21.40 Spirit—Argenlo; Idem veld 2: 20.20 Vitesse—Ha/ga. WOENSDAG 7 NOVEMBER Voetbal: 20.00 beslissingsvvedstrl|d eerste periodetitel HBSS—Lyra op terrein 's-Gra- venzande; Biljarten: 19.30 Voorwedstrij den llbre klein derde klasse In De Kleine Conflance te Schiedam. 19.30 VoorwetJ- strijden De Kieine Contiance-bofcaal poule 2 In De Kleine Conflance te Schiedam; Zaalvoetbal: Westwijkhal Vlaardingen: 21.40OV0'" DONDERDAGS NOVEMBER Biljarts n: 19.30 Voor-wedstrijden ilbre klein derde klasse In De Kleine Confiane® le Schiedam. VRIJDAG» NOVEMBER Volleybal: 19.45 Hoty—RVC/Llbanon (h), 21.00 HolyVoil Wo 2(d). ROB SCHALKE (42) begon zijn trainers loopbaan als oefen mee ster van de jeugd bij Naaldwijk en RKSVM, waarna hij één jaar de hoofdmacht van hel Maaasluise MSV71 onder zijn hoede had. Drie sei zoenen zwaaide hij In het Weslfandte Kwintsheul de scepter bij Quintus en eenmaal aan hel werk bij da zondagafde ling van VDL, boekte hij redelijke succes sen. In het eerste seizoen promoveerde zijn formatie naar de derde klasse. Vorig jaar miste VOL na een van TOGB verloren beslissingswedstrijd op 't nippertje pro motie naar de tweede klasse. Na een zwakke start sluipt VDL momenteel ge ruisloos richting koppositie. door SANDER SONNEMANS Zijn er oorzaken aan te wijzen voorde matige seizoenstart? „De vakanties van enkele spelers hebben roet in het eten gegooid, maar daar ontkom je op dit amateurniveau nu eenmaal niet aan. Een andere trai ner mist bij het begin van de competi tie misschien een of twee spelers, maar omdat er in het eerste van VDL veel vrienden spelen, was ik er met een liefst zes kwijt Misschien heeft de tegenvallende afloop van vorig sei zoen er ook wel mee te maken". Vertel eens. „We speelden voor het eerstin de der de klasse en draaiden als debutant een sterk seizoen. Ik kan me voorstel len dat met name voor de spelers en de supporters de druiven flink zuur waren toen we de beslissingswed strijd tegen TOGB verloren. Ik heb er zelf niet zo veel last van gehad. v< ant het was in feite niet de doelstelling om te promoveren. Al met al blijft er toch een beetje teleurstelling achter, als je zó dichtbij de hoofdprijs bent en dan toch misgrijpt. Ik denk dat het toch heeft doorgewerkt op de spelers groep". Die klap zijn jullie inmiddels duide lijk leboven. „Gelukkig wel. Met de nederlagen te gen Hellevoetsluis en DBGC gingen we niet al te florissant van start We kregen kansen genoeg, maar maak ten ze niet af. Toen hebben we de koppen bij elkaar gestoken en niet zonder resultaat De ontmoeting met SFC betekende voor ons de omme keer. De mouwen werden flink opge stroopt en we gingen met een 1-0 overwinning naar huis". Daarop volgden één gelijkspel en drie, zij het niet al te overtuigende overwinningen. „Tegen DHL, Excelsior'20 en DRL hebben we inderdaad niet met grote cijfers gewonnen, maar daar tegen over hebben we achterin wel zes keer de nul gehouden. We creëren genoeg kansen, maar we missen voorin nog de nodige scherpte. Dat was zondag tegen Overmaas ook het geval. René Verhagen raakte de lat en ook José Garcia, die goed is teruggekomen van een blessure, was dichtbij een treffer. We wonnen met 1-0, maar als het een nulletje of vijf was geweest, had Overmaas niets te zeggen gehad". Dus wordt er op de training veel tijd besteed aan die afwerking? „Ik besteed er wel aandacht aan, maar wanhopen doe ik onder geen beding. De groep is een stuk volwas sener geworden en dat scoren, dat komt heus wel weer. Als de spelers maar blijven beseffen wat ze in huis hebber, en welke mogelijkheden dat kan opleveren. Aan de inzet ligt het echt niet, want er wordt scherp ge traind. Als de verliezende groep er na een partijtje flink de smoor in heeft, is dat tekenend voorde instelling". Dat is natuurlijk lekker werken voor een trainer, als je daar niet zo op hoeft te letten. „Omdat de jongens er zelf alles aan doen om optimaal te presteren, kan ik de nadruk op andere zaken leggen. Ik probeer hen dan ook te laten beseffen dat er veel meer in ons spel zit dan er nu ïtkomt. Ze moeten van onze eigen mogelijkheden uitgaan. Ik maak ze bewust van de zaken waar het aan schort. Op die manier willen we steeds een stapje verder komen". Rich ting koppositie dus? „Liefst wel, al weiger ik aan een kam pioenschap te denken, want we ste ken er echt niet met kop en schouders bovenuit. Zondag krijgen we PFC en •die wedstrijd vormt eigenlijk het sleu telduel voor de bovenste plaats. Het zou leuk zijn als onze scoringsmachi- ne op toeren komt, maar dat het een zware pot wordt, is wel zeker. Die ploeg stond bovenaan, maar heeft zondag verloren. Ze zullen er alles aan doen om de schade beperkt te houden. We kunnen onze borst nat maken en we zullen voor tweehon derd procent gemotiveerd moeten zijn. Mijn spelers kennende, twijfel ik geen seconde aan dat laatste".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2