'Kwaliteit kost geld' Oppositie kraakt Kool m Begrotingscrisis bijna opgelost ftp j*-s VLAARÖINGS DAGBIAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Burgemeester laat op zich wachten Raad vindt garage te duur PvdA verdedigt tariefsverhoging 'Niets nieuws aan sociale vernieuwing' Maassluis blij met ton voor signaleringssysteem E FABER smeden [dnwb 'Snel duidelijkheid over zorgcentrum' Werkloosheid daalt licht Vruchtbaar protest Hardrijders bekeurd BIJ VAN MEURS ZIT U GOED! 1480,- VAN MEURS Pottenbakkers manifesteren zich in musea Japanse kunst gestolen DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 PAGINA 17 Rationale redactie: Brode Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telelooo: 010- 4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754. Maasland De gemeente raad heeft reeds in de zomer een profielschets opgesteld, maar vijf maanden na dato is er in Maasland nog altijd geen nieuwe burgemeester benoemd. De lange wachttijd voedt de geruchten dat er problemen bestaan over de politieke kleur van de nieu we burgervader of -moeder. Voorzitter P.M. Quak van de vertrouwenscommissie, waarin de vier fractievoorzitters zijn vertegenwoordigd, wil die be richten bevestigen noch ontken nen. Het conflict zou gaan om de vraag, of de nieuwe burgemees tereen PvdA'er of een vertegen woordiger van D66 moet wor den. Uit maar liefst vijfenveertig sol licitanten heeft de vertrouwens commissie de laatste maanden acht kandidaten geselecteerd. Onder de sollicitanten bevonden zich vertegenwoordigers van vijf grote partijen, maar over de politieke signatuur van de acht overgebleven kandidaten wil de vertrouwenscommissie geen mededelingen doen. Quak's collega's D. Hanemaaïjer (Open Groepering), W. Gouma (PvdA) en D. Oosterlee (VVD) zeggenniets van problemen rond een politieke keuze te we ten. Het enige gerucht dat Quak zegt te kennen heeft betrekking op een WD-kandidaat. „Dat hoorde ik niet alleen in Maas land maar met grote stelligheid ook daarbuiten, Ik vind het alle maal slagen in de lucht, men doet er maar mee wat men wil". Opvallend is echter wel, dat de vertrouwenscommissie voor een nader gesprek met commissaris van de koningin Schelto Patijn bijeen wordt geroepen. Volgens insiders duidt dit erop dat er on enigheid bestaat rond de voor dracht van de nummers één en twee. Een zwijgzame Quak rept in het geheel met over deze afspraak, maar de leden van zijn commis sie bevestigen het nadere over leg met Patijn. „Ik verwacht", blijft Quak uiterst gereserveerd, „dat we pas eind november of nog eerder begin december een nieuwe burgemeester zullen hebben". Patijn kan zich het uitstel van de benoeming veroorloven, want Maasland heeft in Jaap Bax een tijdelijke burgemeester. Mocht de benoeming van zijn opvolger pas volgende maand plaatsvin den. dan valt het afscheid van Bax in januari waarschijnlijk sa men met de installatie van de nieuwe magistraat. Vla ard ingenCoalitie en oppo- sitie riepen gisteravond om het hardst, dat automobilisten de parkeergarage aan de Afrol moeten worden binnengeloodst. Sinds de opening in 1985 past Vlaardingen jaarlijks ongeveer een half miljoen gulden bij. Van af 1991 betalen winkelbedrijf ,Bas van der Heijden, bouwer Van Wijnen en beheerder Acto- mat niet meer mee en moet de gemeente zelf voor de volle hon derd procent opdraaien voor de verliezen van de BV Parkeerga rage. Het CDA maakte zich bij monde van fractieleidster Jopie Schu macher meer zorgen over de lage bezettingsgraad, dan over de prijs die de gemeente daar voor moet betalen. Zij pleitte er voor automobilisten gedurende de op handen zijnde face-lift van het Vlaardingse stadshart gratis in de betonkolos te laten parke ren. Aanpassing van het kruis punt Afrol/Gedempte Biersloot zou de garage beter bereikbaar moeten maken. VVD'er Bram Zonne sloot zich bij dat overi gens al herhaalde malen gedane verzoek tot reconstructie van het kruispunt aan. SGP'er Rien Lensvelt kwam, niet voor het eerst sinds de ope ning, met een voorstel de kosten van het parkeren in de garage drastisch te verlagen. Hij vroeg bij motie het tarief te verlagen naar vijftig cent per uur. Enkele jaren geleden bereikte de SGP'er met een motie verlaging van het oorspronkelijke uurta rief met een kwartje tot één gul den vijfentwintig. Automobilis ten hebben de garage nog niet 'ontdekt', dus die verlaging was niet voldoende, redeneerde Lensvelt. Zonne stelde burgemeester en wethouders voor bewoners van de Vlaardingse binnenstad gra tis in de garage te laten parke ren. Bij de parkeerplaatsen die daardoor vrij komen op straat zou een meter geplaatst kunnen worden en zo zou de gemeente wat meer geld verdienen aan het parkeren dan nu het geval is. SP'er Remi Poppe vond dat de middenstand maar moest bijdra gen in de exploitatie van de gara ge. „Ten slotte is de garage er voor hun klanten". Hij had er overigens weinig vertrouwen in dat B en W zijn voorstel zouden overnemen. „Het college pakt bever de huishoudknip van de bevolking", dacht Poppe. Maassluis De impasse rond de begroting van de gemeen te Maassluis behoort bijna tot het verleden. Het college van burgemeester en wethouders is akkoord gegaan met een compromis, dat de vijf frac tievoorzitters verleden week formuleerden nadat de raad haar goedkeuring aan de meerjarenbegroting had ont houden. Het conflict draaide om de vraag, hoe de gemeente de ko mende jaren de wensen van de raad moet financieren. Wethou der Anton Wustrow (PvdA, fi nanciën) wilde vorige week het door de raad beheerde fonds voor bijzondere doeleinden in zetten om het wensenpakket van negen ton te betalen. Een meerderheid van CDA, D66 en VVD was van mening dat de wethouder de wensen moet be talen door op andere begrotings posten te bezuinigen. Aan het slot van het begrotings debat weigerde Wustrow deze wens in te willigen. De vergade ring werd in een crisissfeer be ëindigd. Burgemeester Hans van Es besliste dat de begroting voor 1991 zou worden aangehouden. In het compromisvoortel, dat volgende week dinsdag op de agenda staat, krijgen alle kemp hanen een beetje hun zin. De door de raad gewenste bezuini gingen bereikt het college ge deeltelijk door de werkzaamhe den op Laan 40-45 op de lange baan te schuiven. Wustrow had voor deze doorgaande weg ruim /eerd vooreen groene golf voor het autoverkeer. Volgens de zeven ton gereservi zogenaamde groer raadsmeerderheid weegt het be lang van deze investering niet op tegen de wensen, die de verschil lende partijen hebben geformu leerd. Twee miljoen Tot dit wensenpakket behoren een uitbreiding van de biblio theek, verbeteringen in de kwa liteit van de woonomgeving en een teruggave aan de burger van de overwinsten op de nutsbedrij ven. Het afzien van de investering aan Laan 40-45 is echter niet vol doende om het gat in de meerja renbegroting te dichten. Wilde de raad aanvankelijk geen cent van de door Wustrow twee miljoen gulden fourneren, in het compromis hebben de fractievoorzitters zeven ton be schikbaar gesteld Omdat dit met de aangekondig de bezuinigingen voldoende is om het gat te dichten, is de raad tegemoet gekomen aan de be langrijkste eis van het college. B en W stelden verleden week, dat g de provincie Zuid-Holland haar f' goedkeuring aan de begroting zou onthouden als de begroting niet sluitend worden gemaakt. Fractievoorzitter John Scheer- x stra, die aan de basis stond van het compromis, is tevreden. „Wij vertrouwen erop, dat het college aanstaande dinsdag akkoord gaat met onze begrotingsvoor stellen. Wij hebben tenslotte een aantal concessies gedaan, al blijft .■ent geëiste de eis tot ombuigingen reen John Scheerstra (WD): 'Con cessie gedaan'. overeind staan. In het voorjaar van 1991 moet het college aange ven hoe men dit wil bereiken Vlaardingen Bezuinigin gen, stijgende tarieven en geen nieuw beleid. Dat was gisteravond bij de behande ling van de meerjarenbegro ting het oordeel van de oppo sitie over het beleid van de Vlaardingse PvdA- /CDA/D66-coalitie. Maassluis Met de hoofdprijs van een half miljoen gulden ging Rotterdam aan de haal, maar de gemeente Maassluis heeft wel een beloning gekregen voor het onlangs ontwikkelde buurtsig- nalerïngssysteem. Op het pro vinciehuis in Den Haag nam wethouder Antorv Wustrow na mens de gemeente gisteren een beloning van 100.000 gulden in ontvangst. Samen met Leerdam en Leiden behoort Maassluis hiermee tot de troostprijswinnaars van de wed strijd, waaraan in totaal twaalf Zuidhollandse gemeenten deel namen. De provincie had de deelnemers gevraagd hun idee ën voor het instandhouden van naoorlogse woongebieden aan de jury voor te leggen. Malmö CXUKBURGSTRMT 80 VlMRDWGEH - TEL GtO-4343096 Maassluis krijgt de vierde prijs voor het plan, waarmee de ge meente leegstand en verpaupe ring in een vroeg stadium denkt te kunnen voorkomen. In het rapport geeft de gemeente aan, hoe verpaupering kan worden gesignaleerd. De jury was zeer te spreken over de manier waarop deze gemeen te dit 'signaleringssysteem' heeft ontwikkeld. Staatssecretaris Heerma beklemtoonde dat het tijd werd om nu echt eens wat te gaan doen aan de verbetering van na-oorlogse wijken. „Laten we nou niet teveel opdrachten meer geven voor onderzoeken, maar gewoon aan de slag gaan. Er ligt nu wel voldoende analy se-materiaal. We moeten de handen uit de mouwen steken". In dat stadium is Maassluis nog niet beland, want haar ideeën vormen een theoretisch kader om de problemen te inventarise ren. Maar met voldoende finan ciële impulsen 20u het systeem binnen afzienbare termijn haar vruchten kunnen afwerpen. In eerste instantie wil de gemeente het buurtsignaleringssysteera uittesten, in de Burgemeesters- wijk, de Bloemenbuurt en de Compon isten buurt. De prijs is een welkome meeval ler om het signaleringssysteem op te zetten. Geheel nieuw is het fenomeen overigens niet, want in individuele complexen wer ken sommige beheerders al ja ren met een systeem om proble men te voorkomen. De losse onderdelen van de wo ning en de omgeving worden hierin met een zekere regelmaat beoordeeld via een puntensys teem. Hierdoor kan men ver paupering snel op het spoor ko men. Maassluis is de eerste stad die een vergelijkbaar systeem op grote schaal gaat uittesten. Vlaardingen De vertraging in de bouw van een gecombineerd verzorg'mgs- en ver pleeghuis in de Vlaardingse binnenstad be gint zorgwekkend te worden. Dit zeiden VVD-leider Bram Zonne en PvdA-fractie voorzitter Kees van der Windt gisteravond in de gemeenteraad. Zïi drongen aan op meer duidelijkheid over het tijdstip waarop met de bouw kan worden begonnen. Wil Vlaardingen de subsidie van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur niet verspelen, dan moet de eerste paal voor de nieu we voorziening, die ongeveer tien miljoen gul den kost, in 1991 de grond in. Zonne en Van der Windt vrezen dat dat onmogelijk wordt, tenzij er snel knopen worden doorgehakt. Rond het bouwplan doen zich verschillende pro blemen voor. De grond is licht vervuild en moet misschien deels worden gesaneerd- Grootste struikelblok vormen echter procedurele proble men. De combinatie van (60) verzorgingsplaat sen en (30) verpleegbedden is zo nieuw, dat rijk en provincie al maanden overleggen over de fi nanciële en organisatorische haken en ogen die aan zo'n ongebruikelijke constructie kleven. V aigens de laatste berichten zouden die proble men binnen enkele weken zijn opgelost. Blijft die oplossing toch weer uit, dan houdt Vlaardin gen een alternatief achter de hand. In plaats van de Dijksteeg bij het stadhuis, wordt dan gedacht aan een nieuw zorgcentrum opdeplaats van een al bestaand verzorgingshuis, de Billitonflat Dit gebouw zou dan eerst moeten worden gesloopt. Zie verder pagina 19 Schiedam Het aantal werklozen in de regio Nieu we Waterweg-Noord is in september met 35 gedaald. Aan het einde van die maand stonden nog 7250 werkzoekenden ingeschreven bij het gewestelijk ar beidsbureau in Schiedam. In alle gemeenten van het werkgebied liep het cijfer licht terug, met uitzondering van Maassluis., In Vlaardingen deed zich de grootste terugval voor. Daar betrof het vooral schoolverlaters die slechts kort als werkzoekend stonden ingeschreven. Schiedam blijft met 3159 ingeschrevenen koploper wat het aantal mensen zonder werk betreft. Vlaar dingen lelt 2509 werkzoekenden, Maassluis 939. in Hoek van Holland, Maasland en Rozenhurg zitten respectievelijk 178, 58 en 407 mannen en vrouwen zonder werk. Met pleisters op de mond hoorden vertegen woordigers van Vlaardingse bewonersgroepen gisteravond de algemene beschouwingen in de gemeenteraad aan. Zij mochten geen gebruik ma ken van het spreekhalfuur, om zich te beklagen over oezulnigIngen. Dus droegen zij hun protest uit op spandoeken. Een voorstel van SP'er Remi Poppe de tegenstan ders van het coalitiebeleld alsnog het woord te ge ven werd verworpen. Het kreeg alleen de steun van Groen Links en de tractie van SGP, RPF en GPV. De protesten klonken wel door in de algemene be schouwingen van de Iractievoorzitters. Zowel PvdA als CDA zijn bereid de bezuiniging op pro-" fessioneie ondersteuning van bewonersgroepen ongedaan te maken. „Het lijkt wel of de coalitie partijen gezegd hebben: B en W. voer een korting op, dan kunnen wij die weer ongedaan maken. Zo lijken ze toch nog een beetje flink", sneerde Pop pe. Vlaardingen Bij een snelheidscontrole op de Mr. L_A. Kesperweg gingen gisterochtend 30 au tomobilisten op de bon. De politie, die met radar controleerde, noteerde dat één bestuurder zich voortbewoog met de voor deze weg onwaar schijnlijke snelheid van 127 kilometer per uur. Op de Mr. L.A. Kesperweg geldt een maximum snelheid van 50 kilometer. Vlaardingen De oppositie in de Vlaardingse gemeente raad heeft geen enkel ver trouwen in de sociale ver nieuwing. VVD en SGP voorspellen 2elfs al het fail liet van het nog nauwelijks begonnen proces. Volgens Groen Links bestaat so ciale vernieuwing in Vlaardin gen helemaal niet. „Een fop speen", oordeelde raadslid Ar nold van Kalken. VVD en SGP zijn het eens met SP'er Remi Poppe, die meent dat sociale vernieuwing niets anders is dan 'een paar opgepoetste oude plannen'. Zelfs de in het college vertegenwoordigde PvdA is niet onder de indruk van de start, die verantwoordelijk wethouder Aart Kool (CDA) heeft gemaakt. De grote fout van Kool is volgens VVD'er Bram Zonne, dat hij de voorbereiding van de plannen in handen heeft gegeven van amb tenaren. „Wij hebben de indruk dat het maatschappelijk midden veld door deze handelwijze abso luut niet wordt gemotiveerd, waardoor het een ambtelijk pro ject blijft en de sociale vernieu wing uiteindelijk mislukt", zei de liberale fractievoorzitter gis teravond in de gemeenteraad bij de behandeling van de begro ting. Hij verweet de wethouder gebrek aan slagvaardigheid. Ook de SGP voerde het maat schappelijk middenveld ten to nele. „Neem dat middenveld se rieus, ga ermee praten", riep Rien Lensvelt. Hij sprak de vrees uit dat de sociale vernieu wing zal verwateren en uitein delijk verwordt tot een 'dek mantel voor een beleid dat toch gevoerd moet worden'. De nes tor van de Vlaardingse gemeen teraad zei het merkwaardig te vinden, dat op allerlei organisa ties die te maken hebben met so ciale vernieuwing juist wordt bezuinigd. Hij noemde het wel zijnswerk, de bibliotheek, de zwembaden, de gezondheidszorg en de werkloosheidsbestrijding. „Het enige nieuwe is dat op het al uitgebeende beleid verder wordt bezuindigd", zei SP'er Remi Poppe. Hij Het geen spaan heel van de zogenaamde ver nieuwingsplannen, die hij om schreef ais 'een mislukte poging om de afbraak van het welzijns werk te verdoezelen' en als een voortzetting van de door PvdA- voorman Thijs Wöltgens geo pende 'jacht op de werklozen*. Hij hekelde het plan langdurig werklozen in teschakelen biihet onderhoud aan gemeentelijke panden, Zelfs PvdA'er Kees van der Windt toonde zich bezorgd. Hij vond dat het college de term 'so ciale vernieuwing zo had opge rekt dat het 'alles en niets is*. Het was hem opgevallen dat het ac tieplan van Kool 'in overwegen de mate een bundeling is van reeds eerder voorgenomen ac ties'. Alleen zijn eigen CDA toonde een onbegrensd vertrouwen in het beleid van wethouder Kool, Fractievoorzitter Jopie Schuma cher was verheugd dat de sociale vernieuwing 'zo voortvarend is aangepakt'. Nieuw in onze collectie life style fauteuil uitvoering: fijn soepel leer in combinatie met chroom Dntwerp Jan des Bouvrie (In stof v.a. 1175,-) BIN MEN HUISADVISEURS Oranjestraat 11,3111 AM Schiedam. 4267644 Die beloofde vernieuwing op al lerlei terreinen. Van de manier waarop die beloftes worden in gelost was WD'er Bram Zonne niet onder de indruk. Volgens Arnold van Kalken van Groen Links zijn het alleen maar 'mooie woorden' en SP'er Remi Poppe sprak van 'rijkeluispoli- tiek'. Zonne kon gisteravond lachen. In alle jaren dat zijn VVD deel uitmaakte van het Vlaardingse college werden er geen gemeen telijke tarieven en belastingen verhoogd. „Toen bleven de Tas ten voor de burger gelijk, nu stij gen zij met 4,8 tot zeï£s40 procent toe", Zonne herinnerde eraan, dat juist de PvdA zich in het ver leden sterk maakte voor bevrie zing van de tarieven. De WD is overigens niet tegen de verho gingen, maar vindt dat de burger voor die lastenverzwaring bitter weinig terugkrijgt De SP had helemaal geen goed woord over voor de hogere las ten die de gemeente de burger wil opleggen. Poppe constateer de dat de coalitie met buurge meenten de strijd is aangegaan over de vraag, wie de hoogste ta rieven aan de bevolking durft te berekenen. „Zelfs indien wij de tarieven met 4,8 procent verho gen blijven wij achter bii de gel dende tarieven van de buurge meenten", citeerde hij uit de ta- rievennota. Hij noemde dat „een jammerklacht van het college, dat er kennelijk naar streeft voorop te gaan lopen". De PvdA, door zowel WD als SP aangevallen op haar breuk met het verleden, verdedigde zich met het argument dat voor zieningen nu eenmaal geld kos ten. „Vlaardingen is een vitale stad en naar grootte de tweede stad van het Rijnmondgebied. Die kwaliteit en positie willen wij behouden", zei PvdA-voor- man Kees van der Windt. „Wij moeten beseffen dat kwaliteit geld kost en een behoorlijke inkomenspositie van de gemeen te vereist". Omdat de lastenverzwaring het hardst zal aankomen bij de minst draagkrachtigen pleitte Van der Windt voor een ruimere kwijt scheldingsregeling. CDA'er Jan Jumelet sloot zich vandaag bij dat pleidooi aan. Coalitiepartij D66 repte met geen woord over de tariefsverhoging. Fractie voorzitter Wil van Rijn beperkte zich ertoe de inbreng van de De mocraten in het beleid van de coalitie te prijzen. Hij kreeg on gewild de lachers op zijn hand toen hij het vermoeden uitsprak, dat menig raadslid op het puntje van zijn zetel zat om D66 met die inbreng te complimenteren. Schiedam/Maassluis Zowel het Stedelijk Museum van Schiedam als het Gemeentemu seum van Maassluis (in samen werking met galerie Vromans) doen vanaf vrijdag mee aan de manifestatie Keramiek'90. Hon derd pottenbakkers tonen vijf weken in vjjf musea en zestien galeries »n Zuid-Holland mo dern Nederlands aardewerk. Hoewel de opening morgenmid dag in het Rotterdamse Boy mans-van Beuningen plaats vindt, speelt Schiedam zeker ook een rol van. betekenis in de manifestatie. Naast een tentoon stelling van 27 kunstenaars, die de kneepjes van het vak op één van de elf kunstacademies heb ben geleerd, wordt in het Stede lijk ook een symposium gehou den. Het thema is de problematiek en de toekomst van het keramisch onderwijs en dat onderwerp staat 16 november de gehele dag centraal. Naast een viertal (in- ter)nationale sprekers zal er in de middaguren een paneldiscus sie worden gehouden die onder leiding staat van Abe van der Werff, de directeur van de Cul turele Raad Zuid-Holland. Doel ervan is te trachten het kera misch onderwijs, dat steeds meer een ondergeschoven kindje dreigt te worden op de beroeps opleidingen, weer in ere te her stellen. Aan de Zuiddijk in Maassluis zal in het Gemeentemuseum kera miek zijn te bewonderen van een tweetal pottenbakkers. Do rothé van Agthoven en Eduard Hermans laten daar zien wat ke ramische kunst inhoudt. Schiedam Bij een inbraak a in de Kievietlaan hebben onbeken den de kleurentelevisie gestolen en twee Japanse kunstwerken. Deze unieke reltëfschüderiien van ivoor en marmer hadden een waarde van 4500 gulden. De dieven wisten de alarminstalla tie uit te schakelen voordat zij dé achterdeur forceerden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1